Woedende reacties op welzijnsrapport Taakstellend beleid werklozen in de knel Provincie moet gaan meebetalen aan woningonderhoud in Kapelle Inbrekers gepakt in Vlissingen KOPJE KLEINER Kinderboekenprimeur in Axel Statencommissie praat mee over kolenhaven PLEIDOOI OVERNAME DOOR AMW PZC/ provincie „ZEELAND KRIJGT TE WEINIG GELD STATENCOMMISSIE ECONOMISCHE ZAKEN: ,32 plNSDAG 14 JUNI 1983 UIDDELBURG - De verschijning van het rapport 'Maatschappelijke Dienstverlening van j'Ee tot Hontenisse' heeft maandagmiddag in Middelburg tot woedende reacties geleid ijdens de vergadering van de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverlening. Daar nas sprake van een 'eerste peiling van gevoelens' zonder dat door de raad een oordeel over iet rapport werd uitgesproken. „Het is inderdaad nogal dubieus om Wolters vond het verder 'een sneer' zo te werk te gaan, een werkgroep van de opstellers van het rapport in vormen uit direct belanghebbenden, de richting van mensen van de FIOM Geen wonder dat in eerste boze reac- 'ronduit stuitend', ties dan ook opmerkingen als 'Dit lijkt op broodroof. Zijn ze nu hele- Hij doelde daarbij op het commentaar maai' en ook Zo ga je toch niet met dat medewerkers van FIOM op de elkaar om' te horen waren' aldus nota hadden gegeven. Ze hadden die maandag- middag de heer G. J. Wol- reactie ondertekend met 'collegiale ters (coordinator telefonische hulp- groeten' en de opstellers van het dienst) tijdens de vergadering van de rapport vonden dat daaruit kon wor- raad voor de maatschappelijke den opgemaakt dat het FIOM heie dienstverlening. maal niet duidelijk was onder verant- VLISSINGEN - De Vlissingse gemeentepolitie heeft in de nacht van zondag op maandag aanhoudingen verricht in verband met twee inbraken. In één geval kreeg de politic de daders korte tijd na de inbraak te pakken, in het andere geval was de politie in staat de daders op heterdaad te betrappen. 11 De Kolossus, aan de Piet Heinkade in Vlissingen. wordt onttakeld om uiteindelijk helemaal te woraen gesloopt. VLISSINGEN De drijvende bok 'Kolossus' van B.V. Bergings- en Transportbedrijf Van den Akker aan de Piet Heinkade heeft - bij een berging op de Wester- schelde - een dermate grote schade opgelopen, dat reparatie niet economisch haalbaar is. De bok wordt gesloopt. De bok liep schade op, toen het binnenvaartschip 'Walcheren' bij De Griete inabij Temeuzen) eind maart in de takels hing en een onverwachte windstoot zoveel beweging in het geheel bracht, dat de giek werd beschadigd en de poten uit het lood werden geslagen. De 'Walcheren' was met draaiende motoren gezonken waarbij de beide opvarenden toen op het nippertje konden worden gered. De 'Kolossus' werd in 1955 gebouwd bij scheepswerl IHC Smit in Kinderdijk en heeft tot 1975 gewerkt voor het bergingsbedrijf Smit Tak uit Rotterdam. Daarna kwam de bok de vloot van Van den Akker in Vlissingen versterken De poot, welke 59.65 meter hoog was en een gewicht had van van circa 60 ton. is inmiddels bij het sloopbe drijf Nimeta aan de binnenhaven afgeleverd en in stukken gebrand. Het ponton ligt gemeerd aan de Piet Heinkade. waar het bergingsbedrijf bezig is met het verwijderen van de lierkasten. motoren en verdere voorzieningen. Daarna zal hel ponton (36,05 meter land en 15,85 meter breed) worden verkocht De bok was uitgerust met 2 hoofdtakels van elk 30 ton en 1 toprunner van 5 ton. Door gebruikmaking van zijkasten bedroeg het maximum hefvermogen 200 ton. Het vertrouwde beeld van twee oranje geschilderde bokken in de binnenhaven zal nu slechts eén bok, de bok 'Walcheren', te zien geven MIDDELBURG - Drs M. Strous (FNV), maandag waarnemend voorzitter van de vergadering van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt, wil dat deze raad zich tot de overheid richt om wat meer geld los te peuteren voor de verdeling van werk onder werklozen, ofte wel meer geld voor het zogenaam de Taakstellend beleid'. 'd»vertegenwoordigers van vier speci- - Seke instellingen op het gebied van de uatschappelijke dienstverlening puwden eensgezind hun gal uit over rapport. wis eerder gemeld gaat het om een :uk wat is gemaakt in opdracht van iet b en w-overleg Zeeuwsch- 'aanderen. Voornaamste conclusie s dat er veel overlappingen zouden im bij de maatschappelijke dienst- lérlening. De Instellingen voor Alge- neen Maatschappelijk Werk (AMW) ouden volgens het rapport in princi pe het werk van FIOM, Jeugd en iezin, Gehandicapten Adviesbureau 15 Zeeland en de Stichting Telefonische lulpdienst Zeeland over kunnen ne rd een. >eze conclusie is deze specifieke in- lellingen in het verkeerde keelgat :r; eschoten. Daar kwam nog bij. zo teek maandag, dat men woedend is ner de manier waarop het tot stand ii i gekomen Naast een als secretaris erkende ambtenaar zaten er in de ferkgroep Overlappingen die het Stuk maakte alleen vertegenwoordi- pers van het AMW. Juist dus van de «tellingen die de taken van de speci- de kke organisaties zoals onder meer ize elefonische hulpdienst en FIOM vol- ens het rapport over zouden kunnen lemen. Joes onderzoekt nogelijkheden ïieuw sportcomplex KIES Het dagelijks bestuur van k gemeente Goes heeft zich maan- e: lijmiddag beraden over de gevolgen nn het afbranden van sporthal de Bnclanden in de nacht van dondcr- lip op vrijdag. Afgesproken is dat m «thouder G. J. Eshuis van sportza- ïtnzal nagaan welke mogelijkheden dijn voor de totstandkoming van nieuw sportcomplex. Daarbij zal li worden bekeken of exploitatie (particuliere basis tot de mogelijk- Ürn behoort, waarbij er dan wel Jiinikkelijk van wordt uitgegaan dipebruik door het onderwijs en de JlspoHverenigingen gewaarborgd is. I \idii de verschillende mogelijkhe- du bekend zijn, zal het college van I burgmeester en wethouders een jlutpunt bepalen. Otörtussen zal ook worden gewerkt iinhet treffen van tijdelijke maatre- gefen voor de gebruikers van de sport- Wldle het nu zonder deze accommo- JdlHe moeten stellen. Uiterlijk 15 au gustus deze datum is gekozen mede Jwband met het nieuwe schooljaar t, zo is het streven, een pakket van jdelijke oplossingen gereed zijn k'onderzoek naar de oorzaak van de rand heeft tot dusver nog geen aan rakingspunten opgeleverd. c Dressuurdag NBVR n Huijbergen IUIJBERGEN - De Huijbergse Rui- Ier Club houdt zondag 26 juni d- e Dressuurdag '83 voor West-Brabant ra Zeeland in de binnenmanege van 'De Wolf in Huijbergen. De wedstrijd li opengesteld voor KNF-leden die totgerechtigd zijn. Er kan worden preden voor promotie in de klasse 3LMZ 1 en 3, onder reglement van de K3VR Brandweer Vlissingen bluste bermbrandje VLISSINGEN - De gemeentelijke brandweer van Vlissingen heeft maandagmiddag rond tien voor vijl «n grasbrandje geblust dat woedde langs de Nieuwe Zuidbeekse weg. Men ns het vuur in enkele minuten mees ter Er ging ongeveer 25 vierkante meter opgetast hooi verloren. Dat was baar bijeengebracht door spelende j-'ugd, nadat eerder de bermen waren pmaaid. Vermoedelijk heeft de spe ende jeugd het hooi aangestoken. Pater Brockhus in In totaal zijn vijf personen aangehou den. eén verdachte wist te ontkomen De Vlissingse politie werd omstreeks één uur in de nacht van zondag op maandag door medewerkers van een particuliere bewakingsdienst op de hoogte gesteld van het feit dat van het kantoor van de woningstichtmg Bas- co een ruit was vermeld. Onderzoek wees uit dat het kantoor door inbre kers was bezocht. De bemanning van de suveillancewagen stelde zich op een aantalpunt en in de omgeving op en een van hen kon nabij de Keer sluisbrug de 24-jarige R N J. H. uit Vlissingen en de 18-jarige L. V., even eens uit Vlissingen, aanhouden. Een derde verdachte wist te ontkomen. Het tweetal is na het afleggen van een bekentenis in de loop van maandag weer op vrije voeten gesteld. Voor zover gistermiddag bij de politie be kend was. wordt uit het Basco- kantoor niets vermist. Op dat mo ment was ook nog geen aangifte ge daan. Nog dezelfde nacht werd de pqlitie gewaarschuwd door omwonenden met de melding dat glasgerinkel was gehoord bij een supermarkt aan de Hercules Segherslaan in Vlissingen Hier betrapte de politie drie mannen die bezig waren binnen te dringen in de winkel Een van hen was voorzien van een aantal plastic vuilniszakken, bedoeld om de buit in te vervoeren. De aangehouden verdachten zijn: G W. K. (24). H. M. K (24) en T K N. U. (18). De laatste is afkomstig uit Bergen op Zoom, de anderen uit Vlissingen G. W K en U. zijn nog ingesloten omdat zij ervan worden verdacht meer op hun kerfstok te hebben. H. M K is in de loop van maandag weer op vrije voeten gesteld wat betekent dal voor anderen'' En zoals de heer G W Eijssens ivvdi formuleerde ..Je kunt het Kapelle moeilijk kwalijk nemen, dat ze probe ren geld te krijgen. Maar zou niet beter een fonds dorpsvernieuwing in het leven geroepen kunnen worden waar alle gemeenten een beroep op zouden kunnen doen?" Gedeputeerde R Barbé maakte de commissie duidelijk, dat er in Kapelle sprake is van bijzondere omstandig heden" Het gaat om groot onderhoud aan woningen, die niet binnen regelin gen vallen waardoor men een beroep kan doen op rijksgeld: ze zijn nog geen 25 jaar oud maar wel dringend aan een opknapbeurt toe In dit verband wees Barbé erop, dat de gebreken er vorig jaar toe leidden, dat de bewo- woordmg van wie of wat eigenlijk de nota was opgesteld. Evenals anderen vond Wolters dat het AMW niet zonder meer alle taken van specifieke instellingen over kan ne men, zeker niet waar het de eigen telefonische hulpdienst betrof Dat slaat gewoon nergens op aldus Wol ters. Hij aarzelde verder niet de nota een dieptepunt te noemen ..Een diep tepunt in de moeilijke tijden die het algemeen én gespecialiseerd maat schappelijk werk doormaken" De heer W Veenhoven i directeur uit voerend werk van Jeugd en Gezin) vertelde de kwestie met stijgend ge voel van onbehagen te hebben onder gaan Voorafgaand aan Van d'Ee tot Hontenisse kwam er een rapport 'overlappingen' van de Stichting Zee land dat tot minder rigoureuze con clusies leidde. „Ook aan het laatste hebben we eerst achteloos meege werkt. Nu blijkt dat het een aanval is op verschillende werksoorten ter meerdere glorie van het Algemeen Maatschappelijk Werk" aldus Veen- hoven Ook hij hekelde de eenzijdige samenstelling van de commissie die het rapport opstelde. Veenhoven stond ook niet alleen in de constate ring dat de mensen van het specifiek maatschappelijk werk veel te weinig tijd hebben gehad om te reageren op het Zeeuws-Vlaame stuk Ook mevrouw A Rosink (FIOM) en de heer T. A de Ruijter (Gehandicapten Adviesbureau) hadden geen goede woorden over voor het stuk uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot een conclusie kwam de raad evenwel nog niet. Vermoedelijk ge beurt dat pas in de volgende vergade ring. die maandag 26 september (16.15 uur) gehouden wordt in het gebouw van de Stichting Zeeland aan de Dam in Middelburg. Wijnkeuring Zeeuwse wijnmakers gilde GOES Het Zeeuws amateurwijn- makersgilde Luctor et Fermento heeft de onderlinge wijnkeuring gehouden voor het Zeeuws kampioenschap. Eer ste werd J. J Walhout uit Heinkens- zand, tweede J Kostense uit Kruinin- gen en op de derde plaats m het algemeen klassement eindigde me vrouw E Scheele uit Ellewoutsdijk. Walhout behaalde de Zeeuwse titel voor de tweede keer 1 ners .een huurbevnezingtol stand wisten te brengen „Er is dus sprake van een onmogelijke situatie". De gemeente heeft voor het hele project 2 miljoen ter beschikking, Barbé onder streepte dat er met het karwei aan de honderd woningen véél werkgelegen heid gemoeid is: 50 mensen voor 2 jaar Dat geld van de gemeente zou in kas blijven, als wij met dat laatste duwtje zouden geven, met een bijdra ge van 3000 gulden per woning. We moeten grenzen durven overschrijden en een stimulerend beleid durven voe ren". stelde hij Met die opwekking kreeg hij de commissie mee Project Instemmend reageerde de commissie Hij maakte op de vergadering in Mid delburg bekend dat Zeeland voor 1984 een bijdrage te wachten staat van 6,3 miljoen gulden uit een 'pot' die vijf honderd miljoen bevat. Strous: „Zeeland wordt wat betreft de toebedeling van gelden in het kader van het Taakstellend Beleid systema tisch onderbedeeld. De bijdrage voor ook op een voorstel om 1.3 miljoen uil het fonds bijzondere voorzienin gen te besteden aan enkele dringende gemeentelijke rioleringsprojecten. Daarbij gaat het om het project FIo- dewijk, onderdeel van de sanering van de -Terneuzense binnenstad (2,9 miljoen kosten, 5 ton provinciesubsi die). vernieuwen en uitbreiden van de riolering in Gapinge (1 miljoen, 4 ton subsidie provincie), de riolering Eikerzee in Middenschouwen (545.000 gulden, subsidie 216 mille) en de renovatie van de riolering Nieuw Middelburg (536 mille, 215 mille pro- vinciebijdrage). Op vragen van met name de heren E. Nieuwkerk icdai en M. Dijke isgp) dit jaar was 6,9 miljoen voor een geschat aantal werklozen van bijna zestienduizend. Het aantal mensen zonder werk in Zeeland wordt voor 1984 geraamd op twintigduizend en dan krijgen we minder. De vraag njst dan hoe je een goed taakstellend beleid kunt blijven voeren" Omgerekend betekent het verdeelde budget voor Zeeland in 1984 een be drag van 315 - per werkloze, dit jaar is dal nog 433.42 gulden en in 1981 zelfs ruim 1500.- Op de vergadering maakte drs G van Uffen. regionaal consulent van het Districtsbureau voor de Arbeidsvoor ziening, bekend dat de werkloosheid in de maand mei is teruggelopen met ongeveer vijfhonderd, in vergelijking met de maand april „Dit is vooral te wijten aan de seizoensinvloeden". Hij vertelde verder dat het aantal school verlaters dat vorig jaar van school kwam en bij het arbeidsbureau staat ingeschreven ongeveer duizend be draagt Volgens Uffen betekent dit een verdubbeling van het jaar daar voor. Hij ging niet al te diep op de cijfers over de maand mei in. omdat die aanstaande woensdag pas officieel be kend worden gemaakt De vergadering ging verder in op een nota van de hand van hel secretariaat van de Raad voor de Arbeidsmarkt, waarin zoals vorige week gemeld, het aantal werklozen in Zeeland in 1984 geschat wordt op ruim 20.000. In de notitie wordt betoogd dat het vooral voor jongeren van belang is. dat de deelname aan opleidingen die op een specifiek beroep zijn gericht wordt bevorderd. Voorkomen dient te wor den dat de leerlingen zonder diploma de opleiding verlaten En daar waren de leden het roerend mee eens. Verder kwam ter tafel een rapport van het ETI waarin allerlei maatregelen om meer i tijdelijk) werk te crefren werden besproken De heer J de Jong (directeur van het ETIi zei dat voor het eerst in den lande een dergelijk rapport is opgesteld. „Het is daarom ook moeilijk te vergelijken met ande re regio's. Opvallend was wel dat de samenstelster van dit rapport heeft moeten concluderen dat ze erg moei lijk aan de benodigde gegevens kor. komen" Het ETI-onderzock was vergezeld van een concept-commentaar van de Raad voor de Arbeidsmarkt. In dit commentaar, opgesteld door het da gelijks bestuur, wordt vooral getwij feld aan de effectiviteit van het Cen trum voor Vakopleiding Volwasse nen en de plaatsingsbevorderende maatregelen. Verder vraagt het db zich af of het 'taakstellend beleid' in deze periode met hoge werkloosheid nog wel een geschikt instrument is. Een taakstellend beleid is een onder deel van het arbeidsvoorzieningenbe- leid, dat vraag en aanbod zo doelma tig en rechtvaardig mogelijk op elkaar wil afstemmen. Volgens het concept-commentaar worden alleen redelijke resultaten verwacht door een bijdrageregeling voor scholing, in samenwerking tus sen overheid en bedrijfsleven, met de werkverruimende maatregel en door een studiekostenregeling voor werk zoekenden. Het concept-commentaar werd na be spreking weer teruggezonden naar het db voor een definitieve versie en vervolgens zal het commentaar met hel ETI-rapport ter kennisname wor den verzonden naar alle arbeidsbu reaus Aftercare-groep borstkanker Goes GOES De Aftercare-groep voor borstkankerpatienten houdt woens dag een bijeenkomst in het gebouw van de PMD te Goes Deze contactbij eenkomst begint om 14 00 uur en niet zoals eerder werd gemeld Dm 16 09 uur Hoek jubileert HOEK Pater Brockhus, pastoor Hoek, viert zondag 26 juni zijn - Mjarig priesterjubileum en neemt lfvens afscheid van zijn parochie. Ooi ll.oo uur is er een bijzondere jjv Nisviering in het kerkgebouw aan de Wsslraat. Na afloop volgt er een re ceptie. ?aier Brockhus kwam 10 jaar geleden Hoek na een lange periode in de missie te hebben gewerkt. Verdwaald bijenvolk in Terneuzen TERNEUZEN Bijenhouder Van Hilst uit Zaamslagvcer had tondag handenvol werk met het huisvesten van een verdwaald bijenvolk, dat was neergestre ken in de Terneuzense Madame Curiestraat. Toen hij het eenmaal in een korf had gelokt, werd die door spelen de kinderen bekogeld met flesjes «n stenen, zodat de bijen er opnieuw van door gingen. Om 19 00 uur kon de zwerm worden afgevoerd. MIDDELBURG - Niet zonder aarze ling heeft de statencommissie voor economische zaken er maandagmid dag mee ingestemd, dat de gemeente Kapelle 3 ton krijgt van de provincie als bijdrage in groot onderhoud van honderd woningen uit de tweede helft van de jaren z.estig. Dat geld moet komen uit de pot voor .bijzon dere voorzieningen', bestemd voor overheidsprojecten. De aarzeling zat bij vrijwel alle commissieleden in de vraag of toekenning niet een prece dent naar andere gemeenten met on- derhoudstoestanden aan woningen zou betekenen. „Kapelle is er als de kippen bij ge weest." zei de heer J. H Roose icdai. „en dat heeft ze een pré gegeven. Maar bptoogde Barbé dat het als dringend' opgevoerde Thoolse riolenngsproject waarschijnlijk zo urgent is. dat het met rijksgeld gefinancieerd kan wor den De heer B Groot (pvda) vroeg zich af of het geld uit het fonds niet nog beter aan meer werkgelegenheid biedende zaken besteed had kunnen worden Commissievoorzitter me vrouw J Boogerd-Quaak D'661 be pleitte een doorlichting van de nor men en eisen, waaraan projecten voor een bijdrage uit het fonds bijzondere voorzieningen moeten voldoen ui- statencommissie stemde eveneens in met een provincie bijdrage van 30 mille in de kosten van 113.000 gulden voor een project, waarbij rioolslib in Philipphine verwijderd zal worden WA ZE woo% - f N s/H /V VA N GOCD.' ér*-- Waar maken ze ivoorden vaneen tekening van Margriet Heymans uit het kinderboekenweekgeschenk 'Mijnheer Van Dale en juffrouw Scholten' van Kees Fens AXEL Kinderboekenprimeur in Axel. Bij galerie en bockhandel Bellemans exposeert Margriet Heymans, illustratrice van kinderboeken, van 4 juli tot en met 13 augustus enkele tekeningen uit het kinderboeken weekgeschenk '83 'Mijnheer Van Dale en juffrouw Scholten' geschreven door Kees Fens. Deze uitgave van querido verschijnt in oktober, maar nieuwsgierige jongens en meisjes kunnen in Axel alvast een voorproefje nemen. Margriet Heymans kreeg in 1973 een 'gouden penseel Bellemans expo seert 13 tekeningen van haar hand. Daarbij zijn er drie uit het kinderboekenweekgeschenk, een boekje over taal Bij de Axelse galerie zijn komende maand ook beelden en zeefdrukken te zien van Jan van Leeuwen. INVLOED UITOEFENEN ZOLANG HET KAN MIDDELBURG - De statencommissie voor economische zaken heeft maan dag bij gedeputeerde R. Barbé .vast gelegd'. dat de commissie bijeen wordt geroepen als de ontwikkelin gen rond de plannen voorde kolenha ven in het Sloegebied dat nodig ma ken. Nodig - zo werd vastgelegd - is een situatie, waarbij de commissie nog wezenlijk invloed kan uitoefenen op de zaak. Gedeputeerde Barbe zeg de dat toe. en stelde dat de commissie dan mogelijk extra bijeen zal moeten komen op het moment, dat van gs uit subsidievoorstellen worden gedaan voor de kolenhaven óf op het mo ment, dat gs moeten reageren op een voorliggend subsidieverzoek voor het project. Er werd in de statencommissie enigs zins omzichtig over het project ge sproken In een vorige vergadering had men een bijdrage van 5 miljoen voor de haven weliswaar willen reser veren. maar zich daarover nog niet definitief vastgelegd: m mei namelijk werd de gedeputeerde verweten, dat de plannen onvoldoende onderbouwd waren. De heer J Roodenburg ipvdai stelde, dat. er over de kolenhaven - „een zaak met brede belangen" - zo snel moge lijk in het openbaar gesproken moet worden „Irritaties hier en daar moe ten zo snel mogelijk verdwijnen.zei hij. met een verwijzing naar de Ter neuzense opvattingen over deze kwes tie. De heer J H Roose tcda) was het met die opvatting wel eens. en ook de de heer G W. Eijssens (vvdl meende, dat „de afstand tussen een discussie in gs en de havenschappen en deze statencommissie niet te groot moet worden" Volgens de heer E Nieuw kerk (cda) hebben gs en de PZEM voldoende informatie om tot een standpunt te komen Barbé ontkende dat .De stukken komen hier nog niet. Wij zijn er nog met mee klaar" Hij sloot niet uit, dat de zaak in augustus in de statencommissie aan de orde zal komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13