Nederland koelde woede op arbiter: 3 spelers veld uit inault beslist 'vandaag over Tour Limiettijd WK van Els Vader YERLIES JEUGD TEGEN ARGENTINIË: 2-1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Einde loopbaan lcnamara Kieft naar Pisa OF NIET IN RONDE VAN FRANKRIJK Toptijd Coe Wereldrecord op de horden MARJAN OLYSLAGER WON DE 100. METER HORDEN PZC 1 PAGINA 9 MAANDAG 13 JUNI 1983 MEXICO Hevig teleurgesteld over de 2-1 nederlaag tegen de Argentijnen in de strijd om de halve finaleplaats voor het wereldkampioenschap voetbal voor jeugdteams (tot 21 jaar) in Mexico heeft de Nederlandse ploeg in een turbulente en veel te harde wedstrijd een schandelijk afscheid van Mexico gevierd'. Drie Nederlandse spelers zagen de rode kaart voorgehouden, teken dat zij uit het veld gestuurd werden. Nadat eerst Henk Duut deze zwaarste straf had ondergaan na een ruwe botsing met de Argentijnse doelman, kregen vervolgens Gerald Vanenburg en John Teuben de rode kaart te zien toen zij hun woede over het verlies koelden op de scheidsrechter, die enkele klappen van de Oranje-jongelingen kreeg. laatste vier Drie minuren voor tijd scoorde Caona echter de Argentijnse overwinningstreffer, sein voor Neder land om op krachtdadige wijze van zijn ongenoegen blijk te geven- Polen en Zuid-Korea hebben zaterdag een plaats verworven in de halve finales van het toernooi. Polen ver sperde verrassend Europees kam pioen Schotland de weg door met 1-0 te zegevieren Zeker zo verrassend was de plaatsing van Zuid-Korea ten koste van Uruguay, dat na verlenging met 1-2 uit het toernooi werd geke geld. de rust keken de Argentijnen nog een 1-0 achterstand aan. Want ie derde minuut had Ajacied Mar- co van Basten de Zuidamerikanen ploeg van trainer-coach Kees Rijvers TJtldpt'doQ een 1-0 achterstand bezorgd en tot er m die kleine voorsprong te behou- S halverwege de tweede helft slaagde de den. In de 20e minuut van de tweede helft kwam Argentinië echter op gelijke sltl New York (SID) Het tennistoer nooi van Rotterdam heeft voor Peter Vcnamara kwalijke uitvloeiselen op- tieverd. De 28-jarige Australiër be- lafcoot dit weekeinde zijn loopbaan te etindigen wegens zijn in Ahoy opge- pen knieblessure. Mcnamara was in P-{taart het ernstigste slachtoffer van blessuregolf. die de te stroeve cdergrond van de Rotterdamse in- •baan opwekte. Mcnamara won n carrière twee keer de dubbel- peltitel van Wimbledon. Cruijffen Coster Inventariseren m HAAG Johan Cruijff weit nog steeds niet, voor welke voetbalclub hij vol- jend seizoen speelt. Cruijff liet zaterdag uit zijn vakan- lie-adres in Spanje weten, dat hij zijn definitieve beslissing pss in de loop van volgende week neemt. De Nederlandse stervoetballer gaf toe, dat de kans, dat hij naar Feyenoord vertrekt, deze week groter is («worden. Het bestuur van Feyenoord kwam woensdag lot een akkoord met de zaak waarnemers van de ex- Ajacied, Cor Coster en Hans Muller. De club uit Rotterda m-Zuid rekent na woensdag op de komst van Cruijff. „Feyenoord is van goede wil, maar we hebben met meerdere clubs gesproken. Een besluit nemen in zo'n zaak is moeilijk. Ik ken nog niet alle details van het voorstel van Feyenoord. Zondag bel ik weer met Neder land. Uit ervaring weet ik. dat ]e niet te enthousiast moet worden. De teleurstelling kan er alleen maar groter door worden", aldus Cruijff. Volgens Cor Coster, de schoonvader en zaakwaarne mer van de Vinkeveener. kan Cruijff kiezen uit drie nieuwe werkgevers. „Het is een kwes tie van inventariseren. De aan bieding van Feyenoord is be kend. Vrijdag heb ik in Zürich gesproken met de voorzitter van FC Luzern, de heer Simio- ni. Johan kan daar 850 000 gulden netto verdienen. Zater dagmorgen werd ik nog uit mijn bed gebeld door de voor zitter van Bastia. de vroegere club van Johnny Rep. Hij bood 5 miljoen Franse francs voor een seizoen. Dat. is uit mijn hoofd 1.8 miljoen gulden. Dit zijn geen gemakkelijke be sluiten voor Johan", verklaar de Coster. Volgens Cor Coster zal de be slissing van Cruijff niet alles met geld te maken hebben: «Voor Johan is ook de sportie ve kant van de zaak belang rijk. Hij heeft nog altijd eerge voel. Hij speelt liever voor vijftigduizend mensen in de Rotterdamse kuip dan voor achtduizend mensen in Lu zern." Cor Cosier verwacht Cruijff woensdag of donder dag terug in Nederland. PISA Wim Kieft speelt de komhnde drie voetbalseizoe nen in de Italiaanse competi tie voor Pisa. De transfer van de spits van Ajax werd zondag afgerond. Kieft was zelf met Cor Koster naar Pisa afge- reisd. Ajaxs-bestuurslid Bar rels beklonk de zaken voor de Nederlandse kampioen. Het fransferbedrag werd niet be kend gemaakt. hoogte via een verrassend schot van Barrelli. Nederland, dat met Vanen burg in een vooruitgeschoven positie speelde, bleef evenwel goede vooruit zichten houden op een plaats bij de De Koreanen waren tegen Uruguay de underdog. In 'vakkringen' werd Zuid- Korea niet meer dan een speelbal genoemd voor Uruguay, dat als een van de favoneren aan het toernooi was begonnen. Het pakte anders uit. De Aziaten zetten Uruguay onder druk met hun speels uitgevoerde en razendsnelle aanvallen. Het resulteer de pas in de tweede helft in een treffer van Yon Ho. Het doelpunt van Jorge Martinez, na een knappe solo, bracht Uruguay langszij. In de verlenging schoot Carlos Martinez, opgejaagd door Yon-Ho de bal in paniek in eigen doel: 1-2. Zondagavond kwalificeerde Brazilië zich als derde land voor de halve finales. In Guadelajara versloeg Bra zilië Tsjechoslowakije met 4-1. Bij rust was de stand al 3-1. Dostal gaf de Tsjechen in de vijfde minuut de lei ding. Bledorn maakte in de 19e mi nuut gelijk. Het werd 2-1 door Gama in de 29e minuut. Vijf minuten voor PEKING De Chinese atleet Zhu Jianhua heeft het wereldrecord hoog springen verbeterd. Zhu Jianhua overbrugde de hoogte, van 2 meter 37 centimeter zo heeft het Chinese pers agentschap zaterdag gemeld. Het ou de record was in handen van de Oostduitser Gerd Wessig. Wessig sprong bij de olympische spelen van 1980 in Moskou 2.36 meter hoog. Voor het eerst sinds de terugkeer van de Volksrepubliek China in de inter nationale sportwereld heeft het land een wereldrecordhouder in de atle- tieksport in de gelederen. Voor de officiële rentree in de internationale atletlekfederatie (IAAF) kende China al atleten, die betere prestaties achter hun naam hadden dan de toenmalige wereldrecordhouders. Dertien jaar ge leden sprong de Chinees Ni Chi-Chin hoger (2.29) dan wereldrecordhouder Valeri Brumel uit de Sovjet-Unie (2.28). Sinds twee jaar behoort de Chinese student in de lichamelijke opvoeding tot de wereldtop. Zhu, die in officiële wedstrijden niet hoger had gesprongen dan 2 meter 33, behaalde vorig jaar de gouden me daille bij de Aziatische spelen. De nu twintigjarige, wat slungelachtig (68 kilo bij een lengte van 1 meter 92) ogende atleet uit Shanghai probeer de bij de wedstrijden in Peking ook de barriere van 2 meter 40 te bedwin gen. Het lukte hem niet, zoals hij vorig jaar negen keer tevergeefs had geprobeerd over 2 meter 37 te sprin gen. Zhu. die als elfjarige in handen kwam van coach Hu Hongfei sprong drie jaar later al 1 meter 84. In 1981 werd hij Chinees recordhouder door 2.29 te bedwingen en in het zelfde jaar werd hij ook internationaal als potentiële topper erkend nadat hij in Tokio 2 meter 30 had gesprongen. De ontwikkeling van het wereldrecord hoogspringen voor heren ziet er als volgt uit: 2.23 Valeri Brumel (Sov) Moskou/1961; 2 24 Valeri Brumel (Sov) Moskou 1961; 2.25 Valeri Brumel (Sov) Sofia'1961: 2.26 Valeri Brumel (Sov) Palo Alto'1962, 2.27 Valerie Brumel (Sov) Moskou 1962; 2.28 Valeri Brumel (Sovi Moskou 1963; 2.29 Pat Matzdorf (VSt) Berkeley 1971. 2.30 Dwight Stones (VSt) München 1973; 2.31 Dwight Stones (VSt) Philadelphia 1976; 2.32 Dwight Stones (VSt) PhiladelphiaT972; 2.33 Vladimir Jatsjenko (Sovi Richmond 1977; 2.34 Vladimier Jatsjenko (Sov) Tifiis 1978»; 2 35 Jacek Wszola (Pol) Eberstadt 1980); 2.36 Gerd Wessig (Odl) Moskoul980 (OS); 2.37 Zhu Jianhua (Chii Peking.'1983. Zhu Jianhua tijdens zijn recordpoging. (Door Peter de Jonge) ESCH-SUR-ALZETTE Vandaag valt de beslissing of Bernard Hinault zal deelnemen aan de Tour de France. I)an namelijk wordt vastgesteld wel ke behandeling er nodig is om zijn rechterknie, die hem zaterdag dwong de strijd in de Ronde van Luxemburg te staken, volledig te laten herstel len. Een sportarts uit het groother togdom. die de Breton na zijn opgave onderzocht, kwam tot de conclusie dat twee weken rust in een gipsver band de beste methode was om te genezen. Binnen de Renault-ploeg werd echter nog de mogelijkheid op een minder Nog diezelfde uvonu vuiduuL-mt u,« ingrijpende manier opengehouden, In de nacht van vrijdag op zaterdag want een gipsverband zo kort voor de kreeg hij stekende pijn aan de achter af voor de Ronde van de Oise en de Dauphine Libere en staakte de strijd in de Grote Prijs van Plumelec „Maar", zei Hinault vrijdagochtend voor het vertrek van de tweede etappe van de Ronde van Luxemburg zelfs nog opgewekt, „ik ben wel altijd hard door blijven trainen, omdat je niet ongestraft een maand de voorberei ding kunt verwaarlozen voordat je naar de Tour gaat. Momenteel ben ik trouwens helemaal klachtenvrij". Stekende pijn start van de Ronde van Frankrijk s Hinault daar ongetwijfeld uit houden. Maar afgezien van de vraag welke kant van zijn rechterknie. De ontste king aan de aanhechtingsspier. die er in 1980 aanleiding toe was dat hij in de behandeling Hinault. die zich dit Tour de France de strijd moest opge- weekeinde in een ziekenhuis in Parijs ook nog het behandelen aan een ont- ven. stak weer in alle hevigheid de kop op Hmault besloot met meer van stoken verstandskies, zal kiezen, een start te gaan en keerde via een Parijs' feit is dat het er 18 dagen voor de start van de Ronde van Frankrijk in Fonte- nay-sous-Bois uiterst slecht met hem voor staat Sinds zijn overwinning in de Ronde van Spanje heeft hij geen wedstrijd meer uitgereden. Hij zegde ziekenhuis terug naar huis in Bretag- Vandaag zal hij zijn arts in Nantes raadplegen, om daarna te beslissen of hij zal afreizen naar de Ronde van - t rust. werd het 3-1 door Silva. Dezelfde speler bepaalde een kwartier na rust de eindstand op 4-1. LOUGHBOROUGH (SID) Sebas tian Coe, de drievoudig wereldre cordhouder op de 800 meter, 1500 meter en de mijl, heeft zondag in Loughborough voor een sterk optre den gezorgd. Hij liep de 800 meter in 1.45.06, waarmee hij op de zesde plaats van de seizoenwereldranglijst prijkt. De snelste was dit jaar tot nu toe de Keniaan James Mama 1.44.83Het wereldrecord van Coe staat op 1.41.73. De Britse atleet zal op 26 juni bij een internationale atletiekontmoeting in Parijs voor het eerst weer in een groot evenement aantreden. MOSKOU (SID) Op de tweede dag van Znamenski Memorial heeft Anna Ambrosene uit de Sowjet-Unie het wereldrecord op de 400 meter horden verbeterd. Ambrosene legde in het Olympisch Stadion van Moskou de hordenloop af in 54.02 seconden. Het oude record was sinds 1980 in handen van de Oostduitse Karin Re- gel-Rossley met de tijd van 54.28. De verrichting van Anna Ambrosene was het elfde wereldrecord van dit atle- tiekseizoen. WILLEBROEK Tijdens de damesinterland atletiek tn het Belgische Willebroek liep Els Vader op de 100 meter een prima tijd van 11.32 sec. Daarmee voldeed zij aan de limiet voor uitzending naar de wereldkam pioenschappen atletiek in Helsinki, deze zomer. Foto: Els Vader tl) als eerste over de finish. De Schotse Whittaker in kwam er niet aan te pas. WILLEBROEK Els Vader heeft tijdens de drielandenwedstrijd atletiek in Willebroek (België) op de 100 meter de limiet voor de (eerste) strijd om de wereldkampioenschappen in Helsinki gehaald. Ze won de kortste sprintafstand in 11.32 seconden, de limiet stond op 11.40 seconden. Er stond een - toegestane - rugwind van 1,9 meter per seconde. De Nederlandse ploeg won de ontmoeting met 118 punten, tegen Schotland (tweede) met 99 en België (derdei met 95. De Belgische herenatletiekploeg heeft de interlandwedstrijd tegen Nederland met 253 tegen 173 pun ten gewonnen. Eric de Bruin (Spar ta) stootte opnieuw verder met de kogel en kwam. uit op een nieuw Nederlands recórd met 18,37 me ter. Het was de derde keer dat hij dit seizoen het record brak of even aarde. Eerder deed hij dat al in Lisse (7 mei) met 18,26 meter, dezelfde afstand haalde hij een week later in Roosendaal. Een te sterke rugwind verhinderde bij het verspringen een nieuw jeugdrecord voor Emil Mellaard. In zijn laatste poging kwam de atleet uit Spijkenisse tot 7,67 mne- ter, dat een verbetering van het inmiddels twintig jaar oude jeugd record van Leo de Winter (7,56 meter) zou hebben betekend, wan neer de windkracht beneden de twee meter per seconden was ge bleven. Mellaard werd echter ge steund door een rugwind van 2.41 meter per seconde In de zesde ronde van het verspringen werden de beste prestaties geleverd. Mel laard werd op het laatste moment nog van de eerste plaats verdreven door de Belg Ronald Desruelles met 7,73 meter. Het verspringen was voor Neder land van een goed gehalte. Peter van Leeuwen werd met een toe laatbare rugwind derde met 7.63 meter en de Limburgse junior Frans Maas sprong met een halve meter wind 7.49, waarmee hij voor de tweede maal voldeed aan de eis voor uitzending naar de Europese jeugdkampioenschappen in au gustus in Wenen. In tegenstelling tot in het verle den verzamelde Nederland de meeste punten op de werpnum- mers. De Bruin won naast het kogelstoten ook het discuswerpen (54,70 meter) maar zag zijn wens, het inmiddels 21 jaar oude record van Cees Koch (58,05 meter) te verbeteren, nog niet in vervulling gaan. De enige dreivoudige Neder landse zege kwam op naam van de speerwerpers, van wie Rob ter Horst met 73.54 meter het verst kwam. Van de 22 nummers die op het programma stonden, won België er liefst negentien. Daarbij was ook de 1500 meter waarop voor Neder land Rob Druppers uitkwam. De Utrechter, een van de beste 800- meterlopers van de wereld, was na zijn zege ln Florence van afgelopen woensdag nauwelijks gedispo neerd. Hij hield zich meestal ach ter in het veld op en kon het met zijn eindsprint niet redden tegen de Belgen Stevens en Verbeeck. Druppers na afloop: „De 1500 me ter is voor mijn nummer nog niet. het komt over een paar jaar wel. Ik loophem nu alleen maar om erva ring en hardheid op te doen Op de 100 en 200 meter toonde Diederik Everts, dat hij beslist kwaliteiten als sprinter heeft. De Delftenaar, wiens pasfrequentie hoger moet worden, eindigde als derde op de 100 meter en als tweede op de dubbele afstand. Junior Arjen Visserman heeft on getwijfeld grote mogelijkheden op de 800 meter. De jonge Fries zal echter nog een aantal zaken moe ten leren. Hij zal 'zuiniger' moeten gaan lopen. Zwitserland, die dinsdag van start gaat. Als hij die moet overslaan, is zijn kans op de Tour de France vrijwel nihil geworden. Het is name lijk de laatste mogelijkheid op een serieuze voorbereiding, hoewel zijn ploegmaat Maurice le Guilloux nog de mogelijkheid openhield dat zijn kopman zich via de Ronde van de Aude teen vierdaagse die de 20e be gint) zal proberen in de goede vorm te komen. Maar die wedstrijd is te kort om nog optimaal voorbereid aan de start van de Tour de France te kunnen staan. Al met al groeit de kans dat Hinault dit jaar in die wedstrijd zal ontbreken, want het lijkt uitgesloten dat de knie van de Fransman nu in enkele dagen ineens wél zal kunnen herstellen, ter wijl dat de afgelopen maand, waarin hij alleen trainde, niet lukte. Na de opgave van Hinault in Luxem burg kwam ook de geruchtenstroom op gang over een vervroegd einde van diens carrière en vanzelfsprekend viel daarbij ook de naam van zijn ploeglei der Cyrille Guimard. die in 1974, tij dens de Ronde van Frankrijk, huilend van de pijn aan beide knieën van de fiets stapte en veel vroeger dan ge pland zijn loopbaan moest afsluiten WILLEBROEK De gebrekkige organisatie bij de damesinterland atletiek in het Belgische Willebroek. tussen Belgie. Schotland en Nederland, betekende voor Marjan Olijslager vrijwel zeker het met- behalen van een nieuw Nederlands record Iti verband met het weigeren van de elektronische tijdwaarneming kreeg zij op de 100 meter horden een handgeklokte tijd van 13 sec. Onder het oude handgeklokte i record, maar er worden slechts elektronisch gemeten tijden erkend. Het record van 13.35 sec. was zeker door haar gepakt Marjan won overigens dit onderdeel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9