zeeland: Ruim 1,5 min 'ruimte' ,op provinciebegroting ML en gene in Filatelisten belegerden postkantoor van Sluis EGT NEE Fietstocht tegen kruisraketten in Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone DE Kruisraket Sluiting kerncentrale kost tussen één en zes miljard gulden Politie speurde naar overvallers juwelier Knokke OVERSCHOT OVER '82 DRIE MILJOEN Gewonden bij vechtpartij in bar Vlissingen Alarm stoort inbrekers in gebouw Goes MAANDAG 6 JUNI 1983 PAGINA 5 (OSTBURG De rijkspolitie in tet-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft za- trdag tevergeefs gezocht naar drie gapende overvallers, die aan het ind van de middag voor bijna (O.OOO.- aan goud en sieraden buit- nakien bij een juwelier in het Bel- isthe Knokke-Heist. Het drietal plus chauffeur zou in een rode Alfa Romeo met Frans kenteken één van de grensovergangen zijn ge passeerd. De Belgische rijkswacht, die de wagen achtervolgde, raakte het spoor bijster. Kort daarop werden ook de politie-activiteiten aan Nederland se kant gestaakt. Doelwit van de overval op de drukke Lippenslaan in Knokke was de juwe- lierszaak Willy Bossaert. Rond 17 uur zaterdagmiddag drongen drie gewa pende mannen - volgens de politie vermoedelijk Noordafrikanen - bin nen, dwongen de eigenaar, zijn vrouw en twee klanten naar een kamer ach ter de zaak te gaan en roofden uit de etalage goud en sieraden. Een dochter van de juwelier waarschuwde de poli tie, die de achtervolging inzette Kort voor de grens verwisselde de overval lers hun beige Peugeot 205 voor een rode Alfa Romeo, die mét chauffeur stond te wachten 1IDDELBURG - De voorlopige 'primitieve' begroting voor 1984 van de provincie Zeeland jat een ruimte zien van 1.510.000,-. Daarnaast heeft de rekening 1982 een overschot van fgerond drie miljoen gulden. De provincie wil 370.000,- reserveren voor 'structurele' lilgaven, zodat in totaal ruim vier miljoen voor incidentele uitgaven beschikbaar is. tructurele uitgaven zijn bijvoorbeeld: wet waterhuishouding, grondwaterwet, vrijwilli- tjswerk, emancipatie en tentoonstellingsdienst. Sschrijven dit In een voorstel over Wat de incidentele uitgaven betreft raakt. „Gelet op de hoge prioriteit vaststellen van de prioriteitenlijst (ruim vier miljoen) wordt de grootste die de bevordering van de werkgele- 81 dat zal worden behandeld in de post gevormd door een extra storting genheid heeft, is deze extra storting tra vergadering van de commissie van een miljoen gulden in het werk- gewenst". stuurszaken op donderdag 16 juni, gelegenheidsfonds. Hierbij wordt Andere opvallende bedragen zijn die jivang 19.30 uur. aangegeven dat dit fonds uitgeput van zeven ton voor de vorming van de prioriteitenlijst komt onder idere de wens naar voren voor het ntrekken van zeven 'menskrach- 1'. Het provinciaal apparaat moet tnsen aantrekken als gevolg van feit dat de ambtenaren er drie ostervrije dagen bij krijgen. In een dichting aan de leden van de be- jurscommissie staat: „Het is be- r.d dat er van rijkswege onvoldoen- middelen ter beschikking worden sleld om de compensatie van de ostervrije dagen op te vangen. Toch hten wij de honorering van zeven matieplaatsen noodzakelijk. Ten naen van de financiële problemen hierdoor ontstaan, merken wij op aanwendig voor de uitbreiding n de vrijkomende middelen (we de inhouding op de ambtenaren- larlssen,) alleszins redelijk is.": itacaravan brandde i in Oostkapelle KTKAPELLE - De brandweer van stkjpelle heeft zondagmiddag on- ésks snel uitrukken niet kunnen 'mtaderen dat de stacaravan van aJ dttmilie R. op de minicamping van deberDen H. aan de Randduinweg volWig uitbrandde. Oatreeks een uur brak in de caravan du nog onbekende oorzaak brand E terwijl mevrouw R. daar alleen iswezlg was. Het vuur breidde zich BBiel uit, dat pogingen van de vrouw ra met enkele emmers water het rair te blussen niets uitrichtten. I'.ci de brandweer, snel gewaar- *±uwd. aankwam was er al niets te redden van de stacaravan en inboedel. De familie R. was zater- rJ1 a? gearriveerd om deze zomer een lanplaats op de camping in te ne- }r?' hr, De eigenaar was niet tegen ve zekerd. Het gezin R. is zon- i)'( Ij bezittingen naar huis terugge- n 1 ird VLISSINGEN - Bij een vechtpartij in een bar aan de Nieuwendijk in Vlis singen zijn zaterdagavond vier leden van een Brabantse voetbalvereni ging gewond geraakt. Twee van hen moesten met verwondingen aan het gezicht worden opgenomen in het Gasthuis in Middelburg. De moeilijkheden begonnen om streeks kwart voor twaalf toen de voetballers om nog onbekende rede nen ruzie kregen met enkele barbe- zoekers. Daarbij vielen volgens de politie enkele 'rake klappen'. P. F uit öchaarsbeek werd met verwondingen aan het gezicht overgebracht naar het Gasthuis in Middelburg Enkele ande re gewonden gingen daar op eigen gelegenheid naar toe. Later in de nacht van zaterdag op zondag deden twee andere slachtoffers. T. van de V. uit Gelder en F. van G uit Ooster hout, aangifte van mishandeling. Zij lieten weten dat ook J. van P. uit Meerle met verwondingen aan het gezicht was opgenomen in het zieken huis. De Vlissingse politie heeft in verband met de vechtpartij geen aan houdingen verricht. een fonds dat het toerisme moet be vorderen en vijf ton voor een fonds van waaruit de sanering van milieu- hinderlijke bedrijven in de woonom geving en kostbare rioleringswerken moeten worden geregeld. Verder worden nog onder meer enkele bedragen genoemd zoals 80.000 voor landmeten, twee ton voor cul tuur. een ton voor de eerstelijnsge zondheidszorg. 80.000,- voor auto matisering, 35.000.- voor een beroe- penmanifestatie. en onderhoud wegen 530.000,-. Jeugdig vijftal aangehouden voor serie inbraken ZIER1KZEE De rijkspolitie in Zie- rikzee heeft de afgelopen week vijf minderjarige jongens aangehouden, die in de afgelopen veertien dagen vijf inbraken hadden gepleegd. De vijf jongens, variërend in de leef tijd van dertien tot vijftien jaar, bra ken drie keer in in de rijksscholenge meenschap in Zierikzee Voorts pleeg den zij twee inbraken in de kantine van de voetbalvereniging Dreischor Bij verschillende inbraken richtte het jeugdig vijftal de nodige vernielingen aan Tegen de vijf jongens is proces verbaal opgemaakt. PETITIES IN AXEL EN TERNEUZEN TERNEUZEN Onder het motto 'Met groot verzet tegen de kernraket' heeft het Vredesplatform Zeeuwsch- Vlaanderen zaterdag een demonstra tieve fietstocht door de Kanaalzone gemaakt tegen de eventuele plaat sing van Amerikaanse kruisraketten in Nederland. De 80 deelnemers, onder wie de 74- jarige Jan Blanker uit Souburg, vra gen de gemeentebesturen om zich te verzetten tegen plaatsing, opslag of transport van atoomwapens op hun grondgebied en de bezorgheid over de kruisraket onder de bevolking duide lijk te maken aan de regering en het provinciaal bestuur In Sas van Gent officieel 'atoomvrfje gemeente' - over handigde Annie de Haas van de Zeeuws-Vlaamse vredesbeweging lo co-burgemeester L E. M Marqumie een bord waarop dat staat vermeld met het verzoek om het te plaatsen bij de invalswegen. Ook Hulst, dat zich eveneens 'atoomvrij' heeft verklaard, krijgt een bord. Burgemeester A. Hack van Axel en zijn Terneuzense collega C. Ockeloen werden door Ad van Hoek en Nel Florusse verrast met een petitie, waarin het Vredesplatform de onge rustheid over plaatsing van kruisra ketten benadrukt en de gemeenten oproept het voorbeeld van Sas van Gent en Hulst te volgen en kernwa pens van hun grondgebied te weren. Burgemeester Hack herinnerde er aan, dat de Axelse raad anderhalfjaar geleden een motie aannam, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over de atoombewapening. Hij beloofde de petitie voor te leggen aan de raad. Waarderen Reputatie Burgemeester Ockeloen ging zover niet. Hij zegde alleen toe rijk en De goede reputatie die een omer collega's genoot bij bu- 'en en kennissen heeft vorige neek een gevoelige deuk opgc- oip lopen Tot voor kort wist hij zich in die kringen verzekerd van een ticnco strafblad', maar sinds die gebeurtenis van enkele da gen geleden, gaal hij gebukt onder het gevoel dagelijk spot- lend met de vinger te worden na gewezen als een notoire drinkebroer. Dat kwam zo, legde onze colle- ja van de week uit toen ie met omzivachtelde voet en hin- ielend de burelen betrad ..Ik H lat in m'n luie stoel in de tuin H op m'n gemakje een borreltje jï[ te drinken - na gedane arbeid I K het goed rusten, nietwaar - en toen ik er twee ophad wilde ik de fles terugzetten in het Vriesvak. Toen ik opstond doeg m'n voet dubbel en ik 'olde. met defies m m'n hand over de grasmat Ik krabbelde orereind. en het gebeurde nog &n tweede keer" Dat resulteerde in een bezoek tan de huisarts, die aan de derk opgezwollen voet een ga- Maar dat was nog niet het pgste", vervolgde onze colle ga op neerslachtige toon ..De bi'en, die ook in de tuin zaten, hadden tussen de begroeiing Soor mijn capriolen met die to waargenomen" Kortom, ze hadden blauw ge itgen. maar hadden dat op dal rioment niet laten merken fis later, toen het gemelijk 11(gniffel uitmondde in openlij k hilariteit, vertrouwden ze onee collega toe 't Was een [teopen gezicht" tn dat moest onze ongelukki- collega toegeven. Nel Florusse van het Vredesplatform Zeeuwsch-Vlaanderen biedt burgemeester COckeloen van Terneuzen een petitie aan tegen kernwapens. Verzamelaar Dick Lampe uit Middelburg met éen van de fel begeerde eerstedagenveloppen met twee Europazegels, met een afstempeling op zondag. SLUIS De verkoop van de speciale zondagsenveloppen heeft afgelopen middels vragen in de kamer over weekeinde in het postkantoor van Sluis tot chaotische toestanden geleid. Er werden ongeveer 3000 enveloppen verkocht en eenzelfde aantal werd besteld. De openstelling van het postkantoor op zondag, een landelijk unicum, is daarmee een groot succes geworden. De eerste zondagsenveloppen, voorzien van twee Europazegels en met speciaal stempel, trokken liefhebbers uit het hele land. De beste klant was afkomstig uit het Gooise Bedum. „Het was een slopende zaak", zei postkantoorhouder L. de Bliek zondagavond. Per klant werd slechts een envelop verstrekt. Deze rantsoenering werd zaterdag ingesteld, omdat anders de voorraad te vroeg zou zijn uitver kocht Wie meer exemplaren wilde hebben, moest een extra bestelling plaatsen. De hele week waren tien vrijwilligers al bezig geweest met het stempelen van door postzegel verzamelaars toegestuurde enve loppen Nog voor het postkantoor zondagmorgen om elf uur de deuren opende, hadden zich al zo'n hon derd belangstellenden voor de deur verzameld De wachtkamer bleef tot zes uur steeds gevuld. De Bliek en zijn twee PTT-collega's. die zich dit weekeinde belangeloos beschik baar stelden. hadden er hun handen vol aan De Sluisse postkantoor houder verwacht dat er deze week nog een groot aantal bestellingen geplaatst zullen worden. Het verwerken van alle orders zal nog geruime tijd in beslag nemen. De uitgave van de zondagsenvelop heeft de PTT financieel beslist geen windeieren gelegd Er werd gespro ken van een omzetstijging van en kele nullen voor de komma. De openstelling van het postkantoor op zondag heeft inmiddels landelij ke bekendheid gekregen SGP- kamerlid Van Rossum heeft er in gesteld. Braderie De uitgave van de zondagsenvelop vond plaats in het kader van de tiende Sluisse braderie. Voorzitter P. Koster van 'Her is Sluis' was zeer ingenomen met het initiatief van De Bliek en de postzegelver eniging 'De Collectie'. Voor de vooral landelijke bekendheid die Sluis door de zondagsenvelop kreeg, vond hij een aangename bijkomstigheid. „Heel Nederland zal op deze manier te weten komen dat Sluis ook op zondag een gezelli ge winkelstad is". Over het verdere verloop van de braderie was Koster uitermate te vreden. Hij schatte het aantal be zoekers op 65 a 70.000 ..Hoewel ik al tien jaar voorzitter ben van het braderiecomité, geeft het succes van de afgelopen dagen me de moed om er nog even mee door te gaan", aldus Koster provincie op de hoogte te stellen, noemde het belangrijk dat er in de Verenigde Staten een actieve vredes beweging is en zei het te waarderen 'als die er in de Sowjet-Unie ook komt". Overigens had hij geen be hoefte om in te gaan op de argumen ten van het Vredesplatform 'want daarvoor is het vraagstuk veel te ingewikkeld'. De fietskaravaan werd besloten met een bijeenkomst bij het Jongerencen trum Terneuzen. Het Vredesplatform -waarin een aantal linkse organisaties samenwerkt - heeft voor de komende maanden vele acties op het program ma staan. Er komen nieuwe 'stiltedemonstra- ties', er is een muurkrant in de maak en in oktober volgt er in Terneuzen een vredesmanifestatie. Op het pro gramma staan ook een Hiroshimaher- denkmg en culturele activiteiten rond het thema 'Vrede is een kunst'. (ADVERTENTIE) varel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldinstallatics Volgens verzekeringseisen met TBBS-opleveringsbewiis. WISSE-VAREL B.V. 01100-27072 Verrijn Stuartweg 3, 4462 GE Goes. GOES In hel groothandelsgebouw De Brug in Goes-Zuid braken onbe kenden in de nacht van zaterdag op zondag in. Door een gat in de achter zijde van het gebouw te hakken, kwamen de daders binnen. Kort daarna trad de alarminstallatie in het gebouw in werking. De inbrekers laadden twee transport wagens in het gebouw vol met goede ren. maar zijn zonder iets mee te nemen op de vlucht geslagen Auto's bij botsing beschadigd NIEUW-NAMEN Bij een aanrijding in de Hulsterloostraat in Nieuw- Namen zijn zaterdagmiddag om streeks half zes twee personenauto's beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de autobestuurder L, V. uit het Belgische Meerdonk zijn bocht te ruim nam en daarbij in botsing kwam met de auto van C. Z. uit Clinge. UTRECHTSE CONFERENTIE: VLISSINGEN - De kosten van slui ting van de kerncentrale in Borssele kunnen uiteenlopen van één tot zes miljard gulden. Dit is de conclusie van de stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid naar aanlei ding van een conferentie die over de kosten van sluiting van de bestaande kerncentrales werd gehouden in Utrecht. Bij de berekening van de sluitingskos ten zijn verschillende uitgangspunten gehanteerd De Commissie Bestaande Kerncentrales (de commissie Beeki heeft twee berekeningen opgesteld. Eén waarby de bezettingsgraad van de centrale ook na het einde van de afschrijvingstermijn in 1993 tachtig procent blijft, en een waarby na 1993 een bezettingsgraad van 65 procent wordt gehanteerd. De commissie Beek komt dan tot de conclusie dat sluiting in hel eerste geval ruim zes miljard kost en in het tweede ruim 5,4 miljard. Wordt echter de prijsontwik keling gehanteerd zoals die door het ministerie van economische zaken thans wordt voorzien, dan kost slui ting volgens de berekeningsmethode van de commissie Beek respectieve lijk 3.7 en 3,2 miljard gulden Drs B de Vries en drs H Damveld hebben namens de stichting Energie en Samenleving een berekening uitge voerd die uitgaat van andere techni sche en economische veronderstellin gen Zij komen tot de conclusie dat sluiting van de centrale Borssele tus- TERNEUZEN „Het gaat goed met de familie Dees. Vier eeuwen familie Dees: zij lijken wel onuitroeibaar". Als het levend bewijs van die stel ling overzag het VVD-kamerlid drs Dick Dees zaterdagmiddag zijn troe pen. Bijna 650 familieleden bijeen in het Terneuzense Zeldenrustcollege voor de officiële maar vooral gezel lige viering van het vierhonderdja rig bestaan van de stam. Uit alle delen van Nederland (en vooral Zeeuwsch-Vlaanderen) maar ook uit Frankrijk Oostenrijk, de Verenigde Staten en Canada reisden nazaten van Quiryn Dez. de Huge noot uit het Franse Sedan die rond 1583 neerstreek in Mauritsfort bij Hoek. naar het 'oude nest'. Kaartjes met een naamsaanduiding in de kleur van de familietak op jurk. shirt of colbertje maakten de kennisma king makkelijk. Hoogtepunt van het nauwelyks in tiem te noemen familiefeest was de aanbieding van een boek met de namen van maar liefst 6500 Deesen en Deesjes en een aantal historische en genealogische bijzonderheden, sa mengesteld door Dirk Dees uit Bre da. de vader van het tweede kamer lid. Het middagprogramma bestond uit een academische zitting, die volle dig was gewijd aan de geschiedenis van de familie. Dick Dees - geboren in Oostburg en in de VVD-fractie jarenlang belast met Zeeuwse zaken maar nu regiovertegenwoordigcr voor Brabant en Limburg - belichtte in vogelvlucht 400 goede en magere jaren - al kan dat per tak verschillen - Ferd. Meulenberg uit Kortgene hield een referaat over de geestelij ke erfenis van stamvader Quirijn Dez. de uit Zaamslag afkomstige Jac. Dees-de Regt droeg een gedicht bij en mevrouw J. Overwater-Janse uit Dordrecht oogstte veel succes met familieverhalen over vorige ge neraties. Kd. Dekker-de Jonge uit Oostburg sloot het officiële gedeelte van de reünie af en om de aandacht wat te verzetten werd er tussen de toespraken door gezongen door me vrouw Beatrice Decs uit Almelo, aan de piano begeleid door Cathari- na Smies-de Visser uit Axel. In de wandelgangen - waar heel wat is afgepraat het overbruggen van 400 jaar familiegeschiedenis is ten slotte niet niks - werd voedsel en drank geserveerd. Bezoekers konden ook kennisnemen van oude foto's en stambomen, zich voor 175,0 een bord met familiewapen aanschaffen of zich verbazen over schilderijen van Marja de Lange, een artistiek begaafde nazaat van Franse Quiryn. De viering werd besloten met een maaltijd m restaurant 'De Kraag' in Zaamslag Dick Dees voelt wel voor een herhaling Nuttig voor de con tacten zegt hy. ..De meeste Deesen waren boeren Die zagen elkaar al leen bij rouw en trouw En in juni Want dan kwamen ze kijken naar de stand van het gewas" sen de 1 en 2.5 mfijard gulden zaï kosten. Drs M Wessels komt namens de Prof mr B. M. Telderstichting tot sluitingskosten tussen de vier en bq- na zes miljard gulden. Kolencentrale Wordt er bij de verschillende bereke ningen van uitgegaan dat vervanging van de capaciteit die door de sluiting verloren gaat. in de vorm van een nieuw te bouwen kolencentrale met nodig is. dan vallen de sluitingskosten ongeveer 200 miljoen gulden (commis sie Beek) tot 1 miljard gulden (Wes sels) goedkoper uit Overigens teken de de heer A. van den Biggelaar (FNV) tijdens de conferentie in Utrecht aan dat het onjuist is de bouw van een kolencentrale in de kostenberekening van de sluiting te betrekken omdat op grond van gegevens uit 1982 is komen vast te staan, dat het thans beschik bare elektnciteitsopwekkingsvermo- gen toereikend zal zijn tot het midden van de jaren '90. Tijdens de conferentie en bij de uit voering van de berekeningen is steeds uitgegaan van de kerncentrale Borssele omdat de kosten van slui ting van de centrale Dodewaard ver houdingsgewijze 'zeer gering' zijn. Het voormalige PPR-kamerlid L. Jan sen, lid van de stuurgroep brede maatschappelijke discussie, kwam za terdag in het Vara-radio-programma 'In de rooie haan' tot de conclusie dat sluiting van beide centrales een be drag vergt van 1 tot 3.5 miljard gul den Hy baseerde zich daarbij op de in de toekomst te verwachten kolenpnj- zen en de bezettingsgraad van de centrales Politie trad op tegen illegale kampeerders GOES De gemeentepolitie "van Goes is het afgelopen weekeinde twee ochtenden opgetreden tegen illegale kampeerders in recreatiegebied De Piet en de Landbouwhaven bij Wol- phaartsdyk. Onder hen waren een aantal woonwagenbewoners. Zaterdagmorgen werden vijftien en zondagmorgen vijf mensen bekeurd De Goese gemeentepolitie heeft het voornemen dergelyke acties het gehe le seizoen te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5