Missen van promotie is voor Arnemuiden zelfs een degradatie 4 T£RU^fn DEEKIA^ VMMARiS BEDANKT. i'üi lutWf m Poortvliet en Gerard Schipper graag samen in Vlissingen gezien Brekelmans verrassend arbiter W g SCHEIDENDE TRAINER JAAP VAN MARIS: MAANDAG 13 JUNI 1983 ARNEMUIDEN Het was een beetje gênant voor de bestuursleden van Arnemuiden. Zelfs om er het schaamrood van op de kaken te krijgen. Uitgerekend in hun bestuurskamer en reeds tijdens de rust van de promotiewedstrijd Arnemuiden-Valleivogpls filosofeerde competitieleider Loet Haverman met enkele bestuursleden van de club uit Scherpenzeel over de vraag in welke eerste klas Vallei vogels volgend seizoen nu wel precies zal spelen: in een groep met oostelijke clubs of in een groep met westelijke clubs. Gênant omdat er nog maar 45 minu ten was gespeeld en omdat nu al volstrekt geen rekening meer werd gehouden met de mogelijkheid dat ook Arnemuiden nog wel eens zou kunnen promoveren. Het maakte alle maal deel uit van de bittere pil. die de Walcherse club zaterdagmiddag te slikken kreeg. De trieste realiteit voor Arnemuiden was. dat dit gesprek tus sen Haverman en bestuursleden van Valleivogels allerminst voorbarig ge noemd kon worden. Want niet alleen keken de Zeeuwen in de rust al tegen een vnjwel hopeloze 2-0-achterstand aan, maar bovendien was het na 45 minuten voor vriend en vijand glas helder dat Valleivogels veruit de bete re formatie was. Met de uiteindelijke 3-1 -zege van de ploeg uit Scherpenzeel werd de deur naar de eerste klas voor Arnemuiden dan ook terecht herme tisch dicht gegooid. hRNEMUIDEN Min of meer tot zijn stomme verbazing ont dekte het bestuur van Arnemui den zaterdagmiddag pas vlak voor de wedstrijd tegen Vallei vogels, dat dit belangrijke pro motieduel geleid zou worden door de Brabantse scheidsrech ter Ad Brekelmans. Nog niet zo lang geleden op zaterdag 12 maart was deze scheidsrech ter buiten zijn schuld betrokken bij een ernstig incident tijdens de competitiewedstrijd AZVV- Arnemuiden in Axel. Onmiddel lijk na afloop van dat duel kreeg de arbiter een vuistslag van de eerder uit het veld gestuurde Chris Schroevers van Arnemui den, Hoewel de vakbekwaamheid, de integriteit en de onpartijdigheid van scheidsrechter Ad Brekel mans bij Arnemuiden nooit ter discussie hebben gestaan, was men terecht toch verbaasd over de 'aanstelling' van deze Bra bander voor dit duel. Ook Ad Brekelmans zelf moest toegeven verrast to zijn geweest nu hij in de afgelopen week werd aange wezen voor dit belangrijke pro motieduel. Aanvankelijk zou de wedstrijd worden geleid door scheidsrech ter CA. Heijboer uit Sint- Annaland. die zich echter in ver band met vakantie moest afmel den. Ad Brekelmans vertelde. ,,Ik kreeg een telefoontje van de heer Romers van de scheidsrech- terscommissie. Daaruit begreep ik, dat de andere scheidsrech ters, die voor dit duel in aanmer king kwamen, om tal van rede nen verhinderd waren. Daarom kwam Romers toch bij mij te recht. Hij liet de keuze aan mij zelf over Romers zei tegen me het is niet de gewoonte dat een scheidsrechter ja of nee mag zeggen, maar in dit geval mag je nee zeggen Als ik inderdaad 'nee' had gezegd, had men mij voor laf kunnen uitmaken en voor een scheidsrechtersloop- baan is het niet zo aardig als het woord lafaard valt.' Daarom heb ik het toch gedaan" Laakbare zaak Ad Brekelmans uit Berkel En- schot had er wel begrip voor dat er in deze uitloop van het sei zoen niet alle arbiters nog be schikbaar zijn: „Maar ik vind het wel een laakbare zaak dat do scheidsrechterscommissie in dit geval het bestuur van Arne muiden er niet van op de hoogte bracht, dat er een andere scheidsrechter zou komen. Ar nemuiden wist niet anders dan dat Heijboer zou komen. Pas toen ik hier arriveerde ontdekte Arnemuiden dat ik de wedstrijd zou leiden". Overigens bewees Ad Brekelmans zijn klasse: hij leidde dit belangrijke beslis singsduel vlekkeloos en er was dan ook geen wanklank te ho ren. Tien minuten voor tijd loste hij ook een uniek incident soepel op Op dat moment (de stand was 0-3» waren de supporters van Valleivogels al zo dol van vreug de. dat zij in een plotselinge impuls de neutrale grensrechter Hans den Haan uit Zonnemaire in een vreugdedans op de schou ders namen. Onmiddellijk daar na ging aan de andere kant van het veld ook meutrale grensrech ter Hans Pekaar uit Scharendij- ke op de schouders van de hos sende supporters, terwijl het spel nog steeds volop gaande was. Scheidsrechter Ad Brekel mans had er duidelijk wel begrip voor, maakte er geen zaak van. suste de vreugde, waardoor de wedstrijd normaal kon worden uitgespeeld. Terwijl Valleivogels met zijn honder den aanhangers uitbundig de promo tie naar die eerste klas vierde al op het veld werden de champagneflessen ontkurkt droop het elftal van de scheidende trainer Jaap van Maris ontluisterd af. Een week eerder, na het schitterende 2-2-gelijkspel bij Be Fair in Waddinxveen, bruiste Arne muiden nog van optimisme. Maar de werkelijkheid was, dat de Zeeuwen nu vernederd waren door een meestal superieur Valleivogels. De nog rede lijk draaglijke 3-1-eindstand was im mers nog geflatteeerd voor de Zeeu wen. omdat het team uit Scherpen zeel in het laatste halve uur (bij een 3-0-voorsprong) in de al zinderende feestvreugde achteloos wat kansen lieten liggen. Domper Het betekent een enorme domper voor Arnemuiden. Opnieuw moet de ze sterkste zaterdagclub van Zeeland zich een jaar lang gaan verbijten in de wachtkamer van de middelmaat. Want zo mag de tweede klas zo langzamerhand voor deze Walcherse ploeg wel gekwalificeerd worden. In de afgelopen jaren speelde Ar nemui- den regelmatig een rol van betekenis in de top van de tweede klas en juist nu er sprake was van een zeer ver sterkte promotie naar de eerste klas miste de ploeg van Jaap van Maris de boot. Zoveel eerste klassers zijn er nu oijgekomen, dat het spelpeil in de tweede klas bijna als vanzelfspre kend omlaag gaat. Alle 'toppers' cn 'subtoppers' zijn immers uit die tweede klas verdwenen. En juist Ar nemuiden schommelde altijd tussen topper en subtopper. In die gedach- tengang moet hel missen van de promotie voor de Walcherse ploeg zelfs beschouwd worden als degrada tie. Verzadigd De scheidende trainer Jaap van Maris ziet het dan ook somber in: „Spelen tegen ploegen als Noordwijk. Rijn- burgse Boys. Barendrecht en Heer- jansdam. om er maar een aantal te noemen, zou voor Arnemuiden vol gend seizoen een enorme stimulans hebben betekend. Maar nu blijven wé weer meedraaien in die tredmolen van de tweede klas. waarvan iedereen wel weet. dat er erg middelmatig in wordt gespeeld. Weer wacht er een seizoen met wedstrijden tegen ploegen als Bruse Boys. Oranje Wit. WHS, Good Luck en AZVV. Daar is Arnemuiden zo langzamerhand wel verzadigd van. Ik zie dat met als een bron van inspiratie en het missen van de pro motie is dan ook slecht voor het hele Zeeuwse voetbal Inderdaad: Zee land heeft nu wel zes tweede klassers (Arnemuiden. AZVV. Oostkapelle. Bruse Boys. WHS en Hoek), maar geen echte topper. In nog meer opzichten ziet Van Maris deze stilstand als achteruitgang. Ar nemuiden was in Zeeland altijd ook een opmerkelijke club. omdat er zo veel aanvoer van jeugdig talent naar het eerste te zien was. Van Maris: „Maar de basis voor dat eerste team is nu uiterst smal. Voor dit beslissen de promotieduel hadden we eigenlijk ook geen gelijkwaardige vervangers achter de hand. Dat is wel eens anders geweest. Er waren ook tijden dat we konden putten uit een brede selectie met min of meer gelijkwaar dige spelers. En ook de hele opbouw bij de jeugd zou gestimuleerd worden als Arnemuiden in de eerste klas was gekomen". Geen overtuiging Arnemuiden heeft ook spijt als haren op zijn hoofd, dat het niet met de juiste mentaliteit aan deze competitie is begonnen Middenvelder Henk de Nood weet „We gingen zelfs van start met de gedachte: we moeten ons handhaven. We waren Huib Meerman kwijt geraakt aan Vlissingen en Lie ven van Belzen stopte". Die instelling heeft Arnemuiden onmiskenbaar een paar punten gekost en met die paar punten was promotie al lang een feit geweest. Vooral het wegvallen van Lieven van Belzen, die altijd kracht, durf, agressie en gevaar in de aanval bracht, heeft ongetwijfeld een zware rol gespeeld bij het missen van de sprong naar de eerste klas. Niettemin ging Arnemuiden gaandeweg het sei zoen toch een heftig woordje meespre ken in de strijd rond de promotie plaatsen. maar merkwaardig genoeg ontbrak in feite steeds de overtuiging Vrije verdediger Jaap Meerman had de bui al lange tijd zien hangen: „Ondanks de uitstekende eindprint in de competitie, waardoor we nog gelijk kwamen met Altena, kwam de klad er toch in. In die beslissingswed strijd met Altena, die we met 1-0 verloren, speelden we al niet goed. En ook in dat promoticduel tegen Be Fair in Waddinxveen speelden we vorige week lange tijd ver onder ons niveau. Precies in de beslissende fase konden we het niet meer opbrengen. Ik heb er in de afgelopen week voort durend voor gewaarschuwd, gezegd dal we er met nog meer inzet tegen aan moesten. Maar het is ons toch niet gelukt. Die jongens van Valleivo gels hebben toch volkomen verdiend gewonnen. Ze waren in alle linies beter". En daar was iedereen het zaterdag- - - - fm/- middag over eens. De wetenschap, dat Valleivogels in dit beslissende duel genoeg had aan een gelijkspel en dat Arnemuiden dus móest winnen, leek direkt al als een loden last op de Zeeuwen te drukken. Duidelijk ging Arnemuiden al van start met de slo pende angst, dat één tegendoelpunt al fataal kon zijn. Hoewel juist Valleivo gels afwachtend met een muur van verdedigers begon (voortdurend ston den er aanvankelijk zes verdedigers rond het eigen strafschopgebied) woedde aan de andere kant de nervo siteit in de Arnemuidense defensie Zelfs de gewoonlijk koelbloedige Jaap Meerman had zichzelf niet helemaal onder controle en gaf bijvoorbeeld volkomen overbodig, terwijl er geep aanvaller in de buurt was. twee cor ners weg. Er was trouwens alle reden om be ducht te zijn voor de flitsende uitval len van Valleivogcls. Vooral Aart van Ginkel, Harry Valkenburg en Alex van Ginkel bleken ook op Zeeuwse bodem aanvallers die razendsnel de kortste weg naar het doel zochten. En dat was het meest opmerkelijke (en doorslaggevende) verschil: Arnemui den combineerde soms wel fraai, maar vaak in de breedte en dikwijls met weer een tikje terug, terwijl Valleivogels met veel direktere com binaties penetreerde. Arnemuiden kreeg dan ook nauwelijks kansen, al was er even een mogelijkheid voor Ad Poortvliet toen hij uit een voorzet van Paulus Poortvliet de bal met de borst opving en in een moeilijke draai over knalde. Veertig meter De eerste treffer van Valleivogels was typerend voor het pijlsnelle counter gevaar van deze ploeg. Rechts bij de zijlijn op de vijandelijke helft ver speelde Henk de Nood in een scrim mage de bal. waardoor Arie van de Broek de al sprintende Aart van Gin kel kon lanceren. Plotseling had deze spits een vrije ruimte van zeker veer tig meter voor zich. Wel kwam Peter Pouwer gealarmeerd uit zijn doel. maar Aart van Ginkel had na de lange sprint nog kracht genoeg om zeer nauwkeurig aan te leggen 0-1 in de 16e minuut. Henk de Nood: „Ik had in die situatie weer eens geen rugdek king". Zelfs hel feit, dat er nu tenminste twee doelpunten nodig waren voor promotie, ontmoedigde Arnemuiden ogenschijnlijk niet. De Zeeuwen vie len met veel elan aan en wellicht had de wedstrijd een ander verloop ge kregen als de keiharde kopbal van Ad Poortvliet (na een vrije trap van Henk de Noodl doel getroffen had, maar met een fantastische duik- sprong haalde doelman Bep van En- gelhovcn de bal uit de hoek. In feite in de 34e minuut reeds kreeg Arne muiden wel de genadeslag. Midden velder Menno van Ginkel draaide ver buiten het strafschopgebied weg van de onvoldoende ingrijpende Paulus Poortvliet en lanceerde van zeker 25 meter een op hoop-van-zege-schot. De bal was houdbaar, maar Peter Pou wer was veel te laat in de hoek: 0-2. Valleivogels-trainer Jos Michels be aamde later „Als we maar één doel punt voorkomen zitten we meestal op rozen met onze snelle aanvallers De tegenstander moet dan komen en wij krijgen de vrije ruimte". Dat bleek zes minuten na rust nog eens. Arnemui den was die tweede helft onmiddellijk met een omgezette ploeg begonnen: Lein Dieleman speelde nu laatste man en Jaap Meerman probeerde op het middenveld de aanval te stuwen. Maar juist Valleivogels sloeg met een snelle counter over een paar schijven toe: Harry Valkenburg joeg de bal naar de op rechts sprintende Dick Schoonderbeek. die onmiddellijk voorzette. Vanaf de rand van het strafschopgebied kopte Aart van Gin kel hoog in de hoek: 0-3. De supporters van Valleivogels vier den vanaf dat moment langs de lijn al feest. Anderhalve minuut voor het einde restte Arnemuiden slechts een troostprijs: een doeltreffende kop stoot van Ad Poortvliet (1-3). J' W l 'Ir "V Jacco Oosterling trechts aan de ball probeert door een muur van verdedigers te komen ARNEMUIDEN Even aarzelde Jaap van Maris („nee, ik mag hel eigenlijk niet zeggen"), maar onmiddellijk daarna nam deze scheidende trainer van Arnemuiden allerminst een blad voor de mond: „Diep in mijt hart had ik het toegejuicht als Ad Poortvliet en Jaap Meerman samen Gerard en Stoffel Schipper naar Vlissingen waren gegaan". Direkt voegde hij er aan toe: „Natuurlijk wil ik Arnemuiden en Oostkapelle niet afbreken. Die clubs draag ik geen slecht hart toe, zeker Arnemuiden niet want daarvoor ben ik er te lang trainer geweest". De supporters hadden voor een ideale sfeer gezorgd tijdens het duel tussen Arnemuiden en Valleivogels. Van Jaap van Mans werd uitbundig afscheid genomen, maar de trainer liet na afloop een tweedeklasser achter Hij was er niet in geslaagd om Arnemuiden naar het hoogste niveau van Zeeland te brengen. Maar aan de andere kant doet het de pure voetbalman Jaap van Maris te veel pijn. dat er „geen cent vooruit gang zit in het Zeeuwse voetbal". En hij is er van overtuigt: „Een Zeeuwse ploeg met én Ad Poortvliet én Ge rard Schipper in de gelederen stoot wel door naar de eerste klas. Ad Poortvliet is een uitstekende spits. Maar hij is veel meer dan een 'afma ker'. Hij is ook sterk in de combina tie voor het doel. Omdat hij sterk in de lucht en aan de grond is, kan hij zowel met het hoofd als met de voeten een bal precies terugleggen. Bij Arnemuiden komt dat er onvol doende uit, omdat hij geen steun heeft. Maar als hij in één ploeg speelde met Gerard Schipper zou je wat beleven. Dat is het ideale aan- valsduo Gerard Schipper heeft nog altijd de snelheid en het inzicht om te profiteren van zo'n meespelende spits. Iedere Zeeuwse tweede klas- ser. die deze twee aanvallers in één ploeg kan brengen, zou zo promove ren Daarom had ik het toegejuicht als Poortvliet en Meerman samen met de twee Schippers wel naar Vlissingen waren gegaan. Dan had den we wat beleefd. Nu sukkelen we met zijn allen door in' de tweede klas". Voorspeld Ad Poortvliet tijdens een van zijn solo's voordat de spits van Arnemuiden n aan kan leggen voor een schot wordt hij door twee spelers van Valleivogels I afgestopt. Jaap van Maris gaf na de nederlaag tegen Valleivogels ook grif toe. dat hij er „totaal niet op had gerekend dat welke Zeeuwse tweede klasser dan ook zou promoveren". Hij ver telt. „Vraag het maar aan Jan Meul- meester. de trainer van Oostkapelle. Al aan het begin van dit seizoen heb ik voorspeld, dat niet één Zeeuwse ploeg zou promoveren uit de tweede klas. zeker niet als het op beslis singswedstrijden aankomt. Spel- technisch is er soms helemaal geen sprake van achterstand, maar 'westelijke' en Brabantse ploegen hebben toch meer. Daarom wist ik ook dat Middelburg en Vlissingen geen schijn van kans hadden tegen een ploeg als Alliance, die volkomen terecht is gepromoveert. En in he.t zaterdagvoetbal zie je hetzelfde Van Maris: „Er ontbreekt iets aan het Zeeuwse spel. En dan bedoel ik. dat er vooral psychisch, geestelijk iets ontbreekt. Er is niet genoeg fanatisme. Er is geen overtuiging. Er is geen raffinement. Vooral on der spanning hebben we het niet. Tegen Brabantse en westelijke ploegen wordt het zelfvertrouwu te snel geschokt. En een elftal Poortvliet, met Gerard Schippa, met Meerman en met Stoffel Schip per kan dat allemaal ongetwijftü wel opbrengen. In welke ploeg e ook bij elkaar spelen". Jaap van Maris betreurt de misluktt promotie van Arnemuiden vooré omdat de spelers zich nu ook „nis verder zullen ontplooien Hij noen. Jaap Meerman als voorbeeld: „Dei tijds hebben we Jaap Meermanag niet alleen naar de verdediging haald om meer rast in die cenoli defensie te krijgen. Meerman sptè de al zo lang in datzelfde kringeijt tegen altijd maar weer dezelfde it genstanders in die tweede klas, dB hij verzadigd raakte en mat spelen op het middenveld. Als vee, baller is hij een persoonlijkheid maar als middenvelder straalde b dat op een gegeven moment ookiw meer uit Daarom heb ik hem ook laatste man opgesteld, al geef ik e eigenlijk de voorkeur aan dat hijai middenvelder speelt, want in dieroi is hij een van de beste van Zeeland". Van Maris meent dan ook dat Jaap Meerman bij Vlissingen misschiM wel weer zal opfleuren. Toch is het nog steeds niet zeker»! fr deze centrale verdediger van Arm muiden inderdaad naar Vlissings Foo zal overstappen. Weliswaar heefl t», hij zijn overschrijvingsformulifl tl ingediend, maar zo lang hij noj geen bindende wedstrijd voor VI» rj: singen heeft gespeeld, kan hij d* r® beslissing ieder moment weer i» trekken. Meerman zelf aarzelt: de komende week neem ik de besli» sing. Maar ik weet niet of het m wel zin heeft nu Ad Poortvliet» Gerard en Stoffel Schipper nid naar Vlissingen gaan. Als v zijn vieren konden gaan, zou ikni« meer aarzelen. Maar nu weet ikhii nog niet". Ad Poortvliet is gezwicht voor ik druk uit Arnemuiden. Hij vond ind :v' afgelopen weken een briefje tegenó) P ruit gedrukt met lichtelijke beto gingen. Ook hij had zijn oversets? ving naar Vlissingen al geregel; maar inmiddels heeft hij die besi> ta sing weer ingetrokken. Na het aila ken van Gerard en Stoffel Schipp lijken daarmee de vooruitstreveni plannen van Vlissingen in duigenl zijn gevallen - BRUSSELIBELGA/SIDAFP) Be- veren Waas heeft zaterdagavond de Belgische voetbalbeker gewonnen en zich daarmee bij de laatste gelegen heid geplaatst voor een van de drie Europese toernooien. Club Brugge, de Belgische club met de grootste Nederlandse inbreng, verloor met 1-3 en mag in het nieuwe seizoen alleen binnen de Belgische grenzen actief zijn. Utrechter Willy Carbo heeft Club Brugge ook niet aan de overwinning in de bekerfinale kunnen helpen. Be veren was van de eerste tot de laatste minuut de betere ploeg De ploeg kon namelijk snel overschakelen van ver dediging op.aanva naar de aanval. Voor rast zorgde Theunis met een kopbal voor 1-0 voor Beveren. Brugge wilde zo snel mogelijk na de pauze de stand rechttrekken De ploeg ging massaal in de aanval, achter viel een gat, Albert gaf de voorzet en Martens kopte zuiver raak: 2-0. Brugge strib belde nog even tegen door een treffer van Dardenne. Dat Beveren de betere ploeg was bleek in het slotkwartier. Albert trof de lat alvorens Schonber- ger voor 3-1 zorgde. Er waren 50 000 toeschouwers in het Bursselse Heizel- stadion. FC Köln FC Kóln heeft zaterdag voor de vier de keer de Westduitse voetbalbeker gewonnen. In Keulen werd stadge noot Fortuna, uitkomend in de twee de bundesliga, met 1-0 verslagen. Het winnende doelpunt werd in de 68e minuut door Littbarski gemaakt. De 60.000 toeschouwers in het uitver kochte Mungersdorfstadion zagen tot hun verrassing een gelijkopgaande wedstrijd. Fortuna was in de eerste helft van het harde duel zelfs de betere ploeg. Veel fraais viel er niet te zien. Dat kwam hoofdzakelijk, omdat hel veel duurdere Köln teleurstelde. Het publiek, voor het grootste deel toch de aanhang van de club van Rinus Michels. koos duidelijk de zijde van de underdog. Na de rust trok FC Koln het initiatief naar zich toe. Fortuna wankelde. Strack en Fischer kregen goede kan sen de score te openen, maar faalden jammerlijk. Op het moment dat de fluitconcerten aan het adres van de favorieten steeds luider klonken, viel toch een doelpunt. Littbarski trof doel in een chaotische situatie. Na een voorzet van Allofs liep Finkler zijn doelman Helmschrot in de weg De wat fortuinlijke treffer bleek de enige van de tegenvallende wedstrijd te zijn. In de slotfase zette Fortuna zijn te genstander nog onder druk Vooral spits Dieter Schatzschneider. volgend seizoen de opvolger van Hrubesch bij kampioen Hamburger SV, was ge vaarlijk. In het laatste halfuur redde de nerveuze, met spierkramp kam pende Schumacher een paar keer ter nauwernood bij acties van Schatzsch neider. die in de tweede bundesliga topscorer werd met 31 doelpunten. De w winst van FC Köln in de Westd a bekerfinale betekende, dat Kt laulern mag deelnemen aan hei FA-bekertoernooi. Frankrijk Paris St Germain is zaterdag VW tweede keer winnaar geworden vi! lissi Franse voetbalbeker. In de find fern Parijs werd landskampioen Ne met 3-2 (1-2) verslagen. Paris 81' rf main speelde zonder Kist. Zars V gaf de hoofdstedelijke club al L' >- vierde minuut een voorsprong* tes kwam voor de rust ten* Baronchelli (18e minuut) en fc* (41 ei Het werd na de pauze 2-F tei Susic (63e). Het winnende do6 werd tien minuten voor tijd gad J door Toko.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16