aterschap Walcheren wil ïog goedkopere zuivering Kosten reinigen Haringvliet hoger dan die van damaanleg Uitvoering van hinderwet 'bedrijfsvriendelijker' Koninklijke sprei in Sluis te kijk Expositie rond 9Vliegent Hart9 in museum Vlissingen geopend \lEUW VOORSTEL INSTALLA TIE RITTHEM Twintig pet fietsen van scholieren is slecht DR H. SAEIJS OP SYMPOSIUM IN ROTTERDAM ITERDAG 11 JUNI 1983 PZC/provincie ess [DDELBURG - Doordat het rijk de kwaliteitseisen voor de lozing van afwalwater heeft i\ jrsoepeld zijn er volgens het dagelijks bestuur van het Waterschap Walcheren mogelijkhe id tn om de geplande rioolwaterzuiveringsinstallatie bij Rittheni goedkoper te bouwen. De »sten zouden nu uitkomen op iets meer dan 43 miljoen gulden, bijna twee miljoen minder jnde kosten voor de installatie waarvoor het algemeen bestuur in oktober 1981 in principe j^eeft gekozen. Het kiezen voor de goedkopere installatie betekent wel dat het water minder auiverd de Westerschelde in zal gaan dan bij het type waarvoor eerder was gekozen. laartegenover staat dat de capaciteit van het nu aangedragen type beduidend groter is. n en ander blijkt uit de stukken wordt voorgedragen. Gaat iedereen voor 223.000 gulden verantwoordelijk orde algemene vergadering van het met deze ideeen van het dagelijks en het zuiveringsbeheer laat een posi- '>fl inrïi ironof Q Ift V\ftctimr otbrtnrH Han Irtin Hf» V\r»nu; lief snllif"» van S2 000 Plllripn 7.ipn Flnl die maandag 20 juni vanaf 9. 1 rwordt gehouden in het Polderhuis Middelburg. Oktober 1981 werd lozen voor een installatie met twee '0: [tenngsstraten, een zogenaamde (eetrapsinstallatie. Dit type was qua 'vering al een achteruitgang op een tjer model. Nu de effluenteisen <ge- 3aa ld aan kwaliteit afvalwater na zui- jing) versoepeld zijn kan een hande- achterwege blijven. Dat betreft bestuur akkoord dan kan de bouw nog in 1984 beginnen. Heffing tief saldo van 82.000 gulden zien. Dat betekent dat er wat het traditioneel beheer betreft nu een reserve is van bijna zeven ton terwijl die bij het kwaliteitsbeheer een kwart miljoen beili aagt Tenslotte wordt (waarover eerder gemeld) het voorstel besproken om in het natuur- en waterwingebied Oran jezon tussen Oostkapclle en Vrou- Hieraan gekoppeld is het voorstel om de zuiveringsheffing in 1984 te bren- gen op 58 gulden per vervuilingseen- DuiH€tl heid. In het lopende jaar bedraagt dit tarief 56 gulden. Eigenlijk zou het —«v matigen van de verhoging van de jBpBactiemxydatie van stikstof- zuiveringslasten. JCiU1I [bindingen) van het afvalwater dat pe vergadering kan zich ook over de wenpolder binnenduinen af te gra- Bp ide toekomst in de installatie ver- rekening 1982 buigen. Uit de stukken ven waarbij het vrijkomende zand Vfa erkt wordt. blijkt dat het schap vorig jaar goed gebruikt wordt voor versterking van [eit dat de nitrificatie niet meer heeft geboerd. Werd in 1981 een nade- sterk afgekalfde duinen aan de •'Clicht is opent de mogelijkheid om hg saldo van zevenhonderdduizend strandzijde. - eentrapsinstallatie te bouwen, gulden geboekt, vorig jaar was er een Tegelijkertijd wordt daarbij de si ne is goedkoper dan die waarvoor Positief van in totaal 305 000 gulden, tuatie aan het strand in de omgeving 1981 gekozen werd maar zuivert Het 'traditioneel beheer' is hierbij van de Joossesweg (ten zuiden van >r Daar staat tegenover dat de Sifcilaue 6000 kubieke meter per uur •at [jverwerken terwijl de tweetrapsin- Hfl&ïtie maar 5000 kubieke meter on in dat tijdsbestek. 101 [bestuur wordt gevraagd om ak- jord te gaan met het terugkomen op beslissing van oktober 1981. Tege- •ertijd zal het bestuur dan moeten slissen om 160.000 gulden aan te aden voor een voorontwerp van de iallatie Dit voorontwerp kan dan pnncipeplan dienen wat later bij SLUIS ne sprei ui( en Provincie t*r goedkeuring duchessekant, die twin tig Sluisse kantwerk sters in 1920 hebben ge maakt voor koningin Wilhelmina. is even le nig in het Zeeuws- Vlaamse vestingstadje md Domburg buigt jch over benoeming meentesecretaris Hij vormt het topstuk op BbOrg Burgmeester en wet- een tentoonstelling van r„ n.l.. i.phheii een d' kantwerkschool Ko- Aan de sprei nu in het bezit van prinses Julia na is twee jaar en in totaal 20.000 uur ge werkt. De kantwerk sters hadden in 1920 een uurloon van 15 cent, maar koningin Wilhel mina betaalde 17.5 cent. Van de tiointig vrouwen, die bij het vervaardigen steding en leidt sinds dien een bloeiend be staan Dertig dames beoefenen er de edele kunst van het kantklos sen en behoeden zo de traditionele Sluisse du- chesse voor verval. De expositie in het Bel fort geeft een gevarieerd beeld van de geschiede- nders van Domburg hebben een «rdracht gemaakt van drie kandi- HHi voor de post van gemeentese- Zoals bekend is er een vaca nt sinds 16 februari jongstleden, de toenmalige secretaris luisman aan het werk ging npmeester van Terschelling. ntngin Sophie der Ne derlanden' in de kelder- ven in leven, ruimten van het stad huis, die vrijdagavond De kantwerkschool werd geopend door bur- aYs gemeester mr J. Assel- bergs. de sprei waren be- nis van de school trokken, zijn er nog ze- toont diverse ontwer pen, waaronder een aantal fraaie 'Kezand- se' mutsen. Sluis werd in '79 op- Bezoekers kunnen er lot nieuw opgericht als 26 juni terecht van 9 tot vorm van vrijetijdsbe- 11 en 14 tot 18 uur. fehndidaten zijn: A. J. van Houtum fel nu werkzaam op de afdeling (openbare werken en stadsontwikke- fcnbiide gemeente Utrecht; A. P raöttSluijs (30) die op de afdeling statolwikkeling werkt in de ge- meente Breda en T. H. van Tilburg ffiitarfd afdeling algemene en juridi- ictaaken op de gemeente-secretarie ran daten. De volgorde van de kandidaten heeft biels met voorkeur van het college te maken, het is gewoon een alfabetische Mgsehikking. De benoeming van ia nieuwe gemeentesecretaris komt It de orde op de aanstaande raads- Egadering van dinsdag 14 juni in het foeentehuis van Domburg, aanvang Kacht. Westkapellei meegenomen. Voorge steld wordt het strand ter hoogte van de strandhoofden 28.30 en 32 te ver sterken met in totaal 66.000 kubieke meter zand. In dit gebied is in tien jaar tijd veel zand verdwenen, vooral onder invloed van de stroomgeul Oostgat. Wordt er geen actie onder nomen dan zal dit deel van de kust binnen 3 tot 4 jaar niet meer aan de delta-eisen voldoen. Wordt geen zand toegevoegd dan kan zelfs de aanleg van een dijk nodig worden. Kamer Koophandel praat in Terneuzen over oeververbinding TERNEUZEN De Zceuws-Vlaamse Kamep van Koophandel houdt zich in de vergadering van volgende week vrijdag uitgebreid bezig met de ver binding over de Westerschelde. In het verleden vroeg de Kamer her haaldelijk aandacht voor de vaste oeververbinding. Ook toonden de le den zich bezorgd over de veren. De jaarrekening, die eveneens op de agenda staat, ziet er rooskleurig uit. Over '82 had de Kamer van Koophan del een meevaller van 183.000,- dank zij een hogere jaarlijkse bijdrage. nieuwe inschrijvingen, gestegen retributies en een 'opmerkelijk hoge re' rente-opbrengst De salariskosten bleven beneden de raming. Daarbij spelen niet alleen de inleveroperaties een rol maar ook het feit. dat de stafmedewerker die voor het hele jaar was begroot pas op 1 april in dienst trad. De Zeeuws-Vlaamse Kamer hoort vrijdag tenslotte verslagen van de diverse commissies en werkgroepen, waaronder die voor de promotie van het gebied. De vergadering is om 10.30 uur in hotel Rotterdam m Temeuzen. Schade aan auto na ongeluk in Absdale ABSDALE Bij een verkeersonge luk op de kruising Plaatstraat met de Tolweg in Absdale is vrijdagmorgen een auto flink beschadigd. J. V. uit Nieuw-Namen, die met zijn auto over de Plaatstraat reed. gaf op de kruising geen voorrang aan A. J. M. uit Axel. M. week uit en botste met. zijn auto tegen een schnkhek Een beeld van de expositie rond 't Vliegent Hart in het stedelijk museum van Vlissingen. TEGENSLAG DOOR SCHADE IN WRAKGEBIED VLISSINGEN - Vlissings wethou der van cultuur c.a. D. J.P. Brui- nooge opende vrijdagmiddag on der flinke belangstelling de zomer- lentoonstelling in het Stedelijk museum in Vlissingen over de Oos- t-Indiëvaarder "t Vliegent Hart'. „Deze tentoonstelling sluit aan bij de toeristische acquisitie die de gemeente Vlissingen voert en dat vinden wij erg belangrijk", aldus de heer Bruinooge in een korte toespraak. Hij bedankte alle mede werkers aan de tentoonstelling en sprak de hoop uit dat deze een succus zou worden. Met de expositie, die zoals bekend het motto 'op zoek naar een gezon ken schip' heeft, wordt een relatie gelegd tussen bronnenmateriaal, archiefmateriaal, oude scheepsmo dellen, schilderijen en hedendaagse vondsten van het schip dat in 1735 voor de kust van Walcheren is ge zonken Alle aanwezigen konden gisteren de premiere bijwonen van de videofilm die met name handelt over het duikteam. Bij de opening waren slechts twee leden van de duikploeg aanwezig omdat de rest van hen bezig was met een onderzoek naar de schade die afgelopen week door vermoede lijk een vissersboot is aangericht. Ook vorige week is in het wrakge- bied aanzienlijke schade aangericht door sleepnetten van een onbekend schip. Rex Cowan. een van de lei ders van het duikteam, vermoedt dat er sprake van opzet is, temeer omdat een waarschuwingsboei van Rijkswaterstaat het gebied mar keert en schepen verbiedt in de buurt te komen Bovendien wezen foto's van de zeebodem die gemaakt zijn met sonar-apparatuur uit dat de sporen van de netten met een bocht lopen en waarschijnlijk de ijzeren kooi hebben geraakt waarin de duikers werken Riskant Als de kooi ernstig beschadigd dan wordt volgens de heer Cowan het werken voor de duikploeg een ris kante zaak, omdat er her en der aan het wrak netten zitten van schepen die vroeger in het wrakgebied heb ben gesleept. De duikers zouden hierin verstrikt kunnen raken met hun apparatuur Bovendien zou de 'airlifteen grote stofzuiger waar mee modder uit het wrak wordt weggezogen en die altijd in de kooi opgeborgen zit. beschadigd kunnen zijn Volgens de heer Cowan kan er met het slepen van netten niets opgevist worden maar leidt het slechts tot beschadigingen Hij zei verder dat de duikploeg door deze kwestie een maand achter op het schema is geraakt. De heer Bruinooge deelde mee dat de zomertentoonstelling in 1984 over het boulevardwerk in Vlissin gen zal gaan. Dit in het kader van een reclamecampagne waarin de gemeente Vlissingen haar culturele en toeristische activiteiten ook bui ten Zeeland onder de aandacht wil brengen. Een aantal gebruiksvoonverpen. afkomstig van 't Vliegent Hart. tentoon gesteld in het Vlissingse stedelijk museum PLEIDOOI KAMER VAN KOOPHANDEL: VVN THOLEN: 'POORTVLIET - Veilig Verkeer Nederland (VVN) heeft in het kader van de jubileumviering vrijdag op het eiland Tholen Getsenkeuringen gehouden bij vier lagere scholen. Het resul taat was dat zo'n 20 procent van de fietsen ondeuglijk was en moest worden afgekeurd. Veel van dc fietsen vertoonden man kementen. zoals een versleten balhnnfd, onvolledige verlich ting of kapotte trapas. In totaal werden er 235 fietsen gekeurd van leerlingen van de Ooster- scheldeschool en Groen van Prinstererschool in Scherpenis- se en van de Eevliet en de school-met-de-bijbel in Poort vliet. Kieme mankementen werden ter plaatse door twee rijwielher stellers verholpen. Verder werd aan de leerlingen informatie ver strekt over de fiets in het mobiel Informatiecentrum. De WN- 'lublleumviering wordt vandaag, saterdag, voortgezet met een vergadering in 't, Raeduus (om 10.00 uuri, een manifestatie op de Markt van Poortvliet (11.30 uur) en een feestavond in 't Rae duus. die om 19.30 uur begint. ^Bejaarde fietser rak been 5 Zierikzee 'ERIKZEE - Een bejaarde fietser is inderdagavond op de hoek Sint amusstraat-Visstraat in Zierikzee )r een andere fietser aangereden, bejaarde man, J. P. (75) uit Zicrik- kwam daarbij zo ongelukkig te J«llen dat hij een been brak. de hoek Sint Domusstraat- kstraat kwam plotseling de fietser H-. eveneens uit Zierikzee. uit de "straat aangereden, die tegen P. "Wed. De Visstraat is verboden Wrfietsers. P. moest per ambulance het Rode Kruis Ziekenhuis wor- overgebracht. Mevrouw E. de Brock-de Paepe, secretaresse van de kantwerkschool 'Koningin Sophie der Nederlanden' in Sluis en gemeentelijk voorlichtingsambtenaar A. van Beijsterveldt tonen - trots - de koninklijke sprei. VLISSINGEN - Een groot aantal on dernemers in Zeeland ondervindt problemen bij het verkrijgen van een hinderwetvergunning. Dit blijkt uit de notitie 'Ondernemers en Hinder wet' die is opgesteld door de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Middelburg naar aanleiding van een inventarisatie bij 140 ondernemers in het midden- en kleinbedrijf die vorig jaar een hinderwetvergunning ont vingen. ROTTERDAM De kosten om het Haringvliet te reinigen van alle gifti ge stoffen die Rijn en Maas er de afgelopen jaren hebben gedeponeerd, zijn vele malen hoger dan de bouw kosten van de dam waarmee deze zeearm is afgesloten. Uitgedrukt in guldens van 1970 kostte de Haring- vlictdam 1,5 miljard. Het opruimen van de met zware metalen en gechlo reerde koolwaterstoffen vervuilde bodem met behulp van de modernste baggertechnieken en opslag in spe ciale reservoirs kost op basis van het huidige prijspeil minstens 2 miljard. Wanneer die specie ook nog eens zou moeten worden gereinigd, kost dat opruimen ruwweg 10 miljard gulden. Met dit voorbeeld lichtte dr H Saeijs. hoofd van de afdeling waterbeheer sing bij njkswaterstaat in Den Haag. vrijdag op de laatste dag van het symposium over de ecologie in de kustwaterleiding van dergelijke werken. Of liever gezegd in het geval van het Haringvliet wat zijn de kos ten als die begeleiding vanuit de inuuiuB ei niet is. Voor een tweede voorbeeld wees hij op de Oosterschel- de. De milieukundig onderbouwde op lossing om de Oosterschelde te bevei ligen met een stormvloedkering en compartimenteringsdammen is glo baal drie keer zo duur dan de aanvan kelijk geplande dam of algehele dijk versterking Hierbij baseerde Saeijs zich weer op het prijspeil van 1983 Bijna 90 procent van de kosten die het huidige Oosterscheldeproject vergt, zijn uitgaven voor de constructie van de pijlerdam en de compartimente ringsdammen. Ongeveer 11 procent gaat zitten in waterloopkundig onder zoek en het milieukundig onderzoek neemt ongeveer anderhalf procent voor zijn rekening. Saeijs meende dat voor een project met de omvang van de Oosterscheldewerken een milieu- budget van minstens 2 procent op zijn plaats is. Bij kleinere projecten ihij noemde een bedrag van één miljard i zou dit budget op 10 procent of mis schien nog wel meer gesteld moeten worden. Saeijs stelde vast dat het Haringvliet en de Oosterschelde hebben geleerd dat zonder professionele milieukun dige begeleiding hoge en onvoorziene extra uitgaven het resultaat kunnen zijn, waarvan de kosten vergelijk baar (of zelfs hoger) zijn dan die van het oorspronkelijke project. Dr. Saeijs tot vorig jaar een van de topmedewerkers van dc hoofdafde ling milieu en inrichting van rijks- waterstaats deltadienst in Middel burg vestigde er ook de aandacht op dat grote waterbouw kundige pro jecten in kustgebieden de eigenschap hebben dat ze nogal eens lang duren. Twintig tot dertig jaar is geen bijzon derheid. Dit betekent dat in de loop van de uitvoering nieuwe generaties met nieuwe ideeën komen, andere afwegingen maken en dat bovendien de maatschappij verandert. De plan nenmakers moeten daar rekening mee houden, zodat nieuwe keuzen mogelijk zijn. Aan het eind van het symposium toonde vrijwel iedereen zich tevreden over dit eerste internationale contact op brede basis tussen waterbouwers en wetenschappers uit de milieuhoek. Er werden dan ook al afspraken ge maakt om over enkele jaren weer zo'n ontmoeting te organiseren. In een van de slotconclusies werd nog gewezen op de taak die de westerse landen hebben om bij kustwaterbouwprojec ten in ontwikkelingslanden hun hulp aan te bieden, zodat de beslissingen die erover worden genomen ook uit ecologisch oogpunt weloverwogen kunnen zijn. I)e Australische hoogleraar R. Silves ter probeerde het gevoel van welbe hagen dal de laatste dag van het symposium kenmerkte, lot zijn gewo ne proporties terug te brengen. Hij bracht onder de aandacht dat een wetenschapper de mogelijkheid heeft om zijn hele leven aan een bepaalde studie te wijden en dat een waterbouwkundige zijn plannen in een paar weken klaar moet hebben. Hij voorzag dan ook dat hel toch wel een moeilijk huwelijk zal blijven tussen waterbouwkundigen en we tenschappers. De Kamer geeft in deze notitie tevens aan welke mogelijkheden gemeente besturen hebben voor een meer 'on- dememersvriendelijke' uitvoering van de Hinderwet. Uit de inventarisatie blijkt dat 35 percent van de ondernemers vindt dat de eisen die in de vergunning aan het bedrijf gesteld worden te hoog zijn. Verder moest ruim 30 percent langer dan zeven maanden op de vergunning wachten. Ook bleek dat een kwart van de ondernemers investeringen heeft moeten doen die net zo goed ol zelfs beter achterwege hadden kun nen blijven en dat de ondernemers in de plattelandsgemeenten relatief va ker klagen over moeilijkheden dan ondernemers in de steden De Kamer van Koophandel vindt het noodzakelijk dat gemeentebesturen meer aandacht schenken aan de be langen van de ondernemers bij het verlenen van vergunningen. Dit is volgens haar mogelijk door het ver strekken van goede voorlichting aan het bedrijfsleven Deze voorlichting zou vooral meer afgestemd moeten zijn op de specifieke situatie van het bedrijf, vindt de Kamer. Bij het invul len van de - lange en ingewikkelde - aanvraagformulieren moeten vaak deskundigen ingeschakeld worden Volgens de Kamer leidt goede begelei ding door ambtenaren op het ge meentehuis tot een flinke kostenbe sparing voor de onderneming. Milieuhygiëne Verder i>» ze van mening dat er bij het vaststellen van de vergunningsvoor waarden niet alleen rekening moet worden gehouden met milieuhygiëni sche wensen, maar ook met de fin ancieel-eeonomische gevolgen en mo gelijkheden voor de onderneming. De Kamer verzoekt de gemeentebe sturen om zoveel mogelijk standaard- voorschriften (algemene regels voor het tegengaan van gevaar schade en hinder buiten de inrichting) in de vergunningen te gebruiken Hierdoor zouden de ondernemers vroegtijdig op de hoogte zijn van de voorwaarden waaraan voldaan moet worden waar door uiteindelijk de vergunning snel ler verleend kan worden. Verder mo gen alleen de kosten die direct ver bonden zijn met de vergunningverle ning worden doorberekend in de le ges. zo schrijft de Kamer van Koop handel. Uitvoering Zeeuwse Muziekschool in Zierikzee ZIERIKZEE Vrijdag 17 juni vindt in de Zierikzeese Concertzaal de jaar lijkse uitvoering plaats van de Zeeuwse Muziekschool regio Schou- wen-Duiveland. Zoals gebruikelijk de laatste jaren wordt het gedeelte voor de pauze geheel verzorgd door de leerlingen: tweedejaars-leerlingen algemene muzikale vorming, klari netten. trompetten, hoorns, strijkers, gitaren en gemengde ensembles. Na de pauze is er een gastoptreden van het Zeeuws Jeugdorkest onder leiding van Han Beekman. Dit provin ciale orkest, samengesteld uit jeugdi gen uit heel Zeeland, vertolkt werken van Rossini. Schubert (eerste deel van de onvoltooide symphonie) en Strauss. De muziekschooluitvoering begint 19.30 uur Fietser gewond bij aanrijding OUD-VOSSEMEER Donderdag avond rond kwart voor 7 vond er een aanrijding plaats waarbij de 15- jarige wielrijder J. van L. uit Sint- Annaland tamelijk ernstig gewond raakte. J. van L. fietste, komend vanuit de richting Oud-Vossemeer over de Broeksedijk richting Sint- Annaland en moest daarbij de Slaak- weg kruisen. Over de Slaakweg naderde de auto mobilist O van H. die naar zijn woon plaats Sint-Philipsland reed. De wiel rijder verleende geen voorrang aan de auto en werd geschept De jongeman moest per ambulance naar ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom wor den vervoerd met verwondingen aan hoofd, benen en nek. en een mogelijke hersenschudding. ZijnTiets was totaal vernield, ook de auto werd zwaar beschadigd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9