zeeland: Goese sporthal met de grond gelijk gemaakt Boerenschuur in de as Rechter zet bouw van boulevard-kiosk stop Binnenkort eerste golf ontslagen bij Glasfabriek almanak 'GEMEENTE HANDELDE OVERIJLD' Hollandse nieuwe van 200 kilo OORZAAK FELLE BRAND NOG ONBEKEND PvdA-commissie nog niet 'rond' met affaire 'Chili-geld' Dronken man in Goes mishandelt voorbijgangers Machines gestolen tijdens koffiepauze SCHARENDÏJKE - Een koffiepauze ham J. van V. uit Scharendijke duur te staan vrijdagmorgen. Van V. was buiten zijn huis bezig geweest met een boor- en schuurmachine. Toen hij koffie ging drinken en even later weer buiten kwam. waren zijn dure gereed schappen verdwenen. De waarde van de machines wordt geraamd op 700 gulden. ZEEUWSE Annonces lezers, die regelmatig dit hoekje raadplegen om te zien of wij er soms weer eens in I slagen guitig te zgn. zijn op de I hoogte van onze hang naar de teksten van kleine adverten lies in huis aan huis bladen. We hebben van de week weer eens enig sprokkelwerk ver richt Heel mooi vonden we deze advertentie ..Wij lijsten alles in Er gaal zo'n dwingend karakter van uit. vinden we y. En we komen altijd weer op v boosaardige gedachten over cat we eens ter inlijsting zou I den kunnen aanbieden Mooi vonden we van de week I ook wel die kleine annonce, a waarin tegen een zeer billijk ft bedrag Akkerverse bloem kool werd aangeboden Maar ft dat kwam alleen, omdat er het trefkopje "Geldzakenboven ft stond ft Maar echt geïntrigeerd waren we door déze: „AOW'er kan ft nog wit-, behang- en schilder ij werk aannemen Zo'n tekst is zeer veelomvat- tend. Wordt er nou mee be ft doeld, dat die gepensioneerde plafonds wil witten? Is het de bedoeling in de kleur wit te behangen en te schilderen? Of komt het aanbod van iemand, ft die hoe dan ook op goede voet wi blijven met de dienst der belastingen? En die dus op v voorhand duidelijk gesteld wil ft hebben, dat hij niet zwart zal werken. Wie het weet, zal ons een ge- Wepen doen het ons mee te ft delen. Br. o. nr. TERNEUZEN De speciale arbitra gecommissie van de PvdA. die pro beert een financiële regeling te tref fen om de verduisterde Chili-gelden weer boven tafel te krijgen, rondt haar taak eind juni af. De commissie ging aan de slag nadat was gebleken dat de penningmeester van het spe ciale comité van de PvdA-afdcling Terneuzen, dat geld inzamelde voor steun aan ondergedoken vakbonds vertegenwoordigers in Chili, 18.000 gulden had verduisterd. Na overleg met het hoofdbestuur van de partij werd besloten de zaak niet aan te melden bij justitie, maar te pogen intern orde op zaken te stellen. Dat kost meer tijd dan aanvankelijk was voorzien. De commissie ging in april aan het werk en hoopt over drie weken klaar te zijn. Voorzitter André Soomers van de PvdA-Temeuzen: „We hebben de zaak donderdagavond voorgelegd aan de leden. Dat doen we. zodra de commissie het werk heeft afgerond, opnieuw. Er wordt gepro beerd een oplossing te vinden voor terugbetaling, maar op welke wijze dat precies moet gebeuren is nog met precies duidelijk De leden hadden met de procedure, zoals de commissie en het afdelings bestuur die hebben bedacht, geen enkele moeite. Een beeld van de blussingswerkzaamheden m de nacht van donderaag op vrijdag bij de Goese sporthal LAMSYVAARDE Een felle uitslaande brand heeft vrij dagmiddag aan de Jac. de Waalstraat in het Zeeuws- Vlaamse Lamswaarde een vervallen boerenschuur ge heel in de as gelegd. De brandweer van Kloosterzande moest alle zeilen bijzetten om het overslaan van de brand op naastgele gen huizen te voorkomen. ..De wind was gunstig, anders was dat waar schijnlijk niet geluktaldus com mandant W. Broekhoven. Het ver moeden bestaat dat de brand is ont staan door met vuur spelende kinde ren. aldus de brandweercommandant. Toen de brandweer arriveerde was er geen sprake meer van dat de schuur 0 ic redden zou zyn en de men zich op hel naastgelegen cafe een andere boerenschuur en het woonhuis van de eigenaar. A Stal- laert. De melding kwam twee minuten voor vier. De brandweer rukte uit met de hogedrukwagen. Tien over vier werd alarm gegeven met de sirene. Daarna kwam de lagedrukwagen, waarvan de bezetting, als gevolg van onder meer ziekte van brandweerlie den, minimaal was Daar zaten slechts twee man op Met. de komst van de tweede wagen was het vuur snel onder controle en was er geen gevaar meer voor omliggende wonin gen en gebouwen Het nablussen heeft nog tot negen uur geduurd. Schade is er in wezen met, want de schuur stond op de nominatie om te worden afgebroken Enige tijd gele den is de schuur afgevoerd van de monumentenlijst Vijf ontslagen bij machinefabriek Van de Sande bv BRESKENS Met ingang van vrijdag zijn bij machinefabriek Van de Sande bv te Breskens vijf van de in totaal vijfendertig medewerkers ontslagen. Deze maatregel, die volgens het bedrijf overigens is genomen in nauw overleg met de betrokken vakbonden, was noodzakelijk om de continuïteit en rentabili teit van het bedrijf te waarbor gen, Het ontslag maakt deel uit van een aantal herstructure ringsmaatregelen, hoofdzakelijk op het gebied van de bedrijfsor ganisatie. De activiteiten van Van de Sande bv zijn in hoofd zaak gericht op scheepsrepara- ties en machinebouw, zowel voor scheepvaart als industne. ZATERDAG 11 JUNI 1983 te 'overijldheeft gehandel door uit het eerste informatieve gesprek met mevrouw Lemstra af te leiden dat geen bezwaren zouden worden inge diend „De gemeente Vlissingen heeft de vereiste procedure gevolgd'aldus wethouder Bruinooge, .De opdracht IBRESKENS Een 'Hollandse nieuwe' van pakweg meter lang en 200 kilo zwaar, daar is iets mee, zal jpper Danny Bout van de 'KG 7' uit Colijnsplaat •bben gedacht toen liij donderdagmiddag zijn netten jhaalde voor de kust van IJmuiden. ;emidden van de haringen zag hij een tamelijk 'boven maatse' vis De vangst bleek een haringhaai te zijn. Het leest werd vrijdagmiddag afgeleverd in de haven van ireskens bij het visbedrijf van Gebroeders De Jonge. De laai werd eerst in de koelcellen gestopt, maar is 's j middags 'tentoongesteld' bij de vishandel 'Noordzee' aan it haven De trekpleister voor de haringhappers die de nnkel aandoen gaat een onbestemde toekomst tege moet „Misschien naar België, of anders wordt ie geh ard", wist een medewerker van De Jonge vnjdagmid- üg te melden. Ie hannghaai wordt bij de Breskense vishandel afgele- nrd GOES Een zeer hevige brand heeft vrijdagmorgen de Goese sporthal met de grond gelijk gemaakt. Een surveillerende agent ontdekte kort na drieën de vlammen in het restaurant gedeelte van het complex. In zeer korte tijd, ongeveer een half uur, was het gehele complex volledig door de vlammen verwoest. De oorzaak van de brand is nog volstrekt onduidelijk. De laatste die het pand verliet was de uitbater van het restaurant, maar uit aededelingen van de Goese gemeen tepolitie blijkt dat hij in ieder geval iile asbakken buiten heeft gezet voor sjn vertrek. De politie schat de scha de tussen de 3 en de 4 miljoen gulden. Het gebouw was eigendom van de gemeente Goes. Daar is uitgerekend dal het neerzetten van een nieuw gebouw zo'n 2,5 tot 3 miljoen gulden kost. De gemeente is verzekerd tegen Idit soort zaken. Burgemeester mr W. Blinken, vrijdagmorgen vroeg tijdens de brand. „We hebben na de affaire met brandstichting in het stadskan toor nog eens al onze polissen nagelo pen om na te gaan of alles wel goed renekerd was. Daar zat dit pand ook - W Met de vernietiging van de sporthal is em abrupt einde gekomen aan de discussies binnen het Goese gemeen- «öestuur over een tweede sporthal. IToch wordt die zeker niet uit het oog verloren. Blanken lichtte toe dat het nou onduidelijk is hoeveel de verzeke ring zal gaan uitkeren maar hij achtte het niet uitgesloten dat de gemeente daar meteen geld bijlegt voor een tweede meuwe hal. Het bouwen van twee nieuwe hallen in eén keer is nu eenmaal goedkoper dan twee afzon derlijke hallen neerzetten, zo stelde hij. Overigens zal er nog heel wat afgediscussieerd moeten worden voor het zo ver is. Op het moment dat de brandweer vrijdagmorgen arriveerde was al dui delijk dat de hal niet meer te redden was, vertelde de Goese brandweer commandant D. de Kok. Hij had voor de bestrijding van de vlammen alle brandweerkorpsen ingezet, ook die uit de dorpen van de gemeente. Daar mee werd bereikt dat ongeveer 60 brandweerlieden zich inzetten. Het sein 'brand meester' werd gegeven om tien minuten over half vijf. De bestrij ding verliep zonder problemen, al was er gewoon niets meer aan het gebouw te redden. De brandweer voerde water aan uit het kanaal nabij de Houtkade, Verder werd gebruik gemaakt van brandkranen nabij de verkeerslich teninstallatie bij de Ringbrug. Maar meer dan alleen blussen viel er voor de brandweer niet meer te doen. De Kok „Er was voor geen dubbeltje meer te redden. Het stond rondom al in brand". Restjes Volgers mededelingen van gemeente- zijde zal het restant van het gebouw volgende week al worden gesloopt. Vrijdagmorge.'was men al bezig met het omhalen van enkele muren in verband met instortingsgevaar. Veel stond er overigens niet meer over eind. Een paar stukjes zijwand en wat muren van de kleedkamers. De rest was weg. De bouw van de sporthal heeft in 1970 één miljoen gulden gekost. Vorig jaar is de hal nog van een nieuwe vloer voorzien ter waarde van 100.000,-, waarmee de gemeentelijke investe ring op 1.1 miljoen gulden komt. Om gerekend naar de huidige bouwkosten komt dit. neer op 2,5 tot 3 miljoen gulden. De vaste gebruikers van de sporthal zyn inmiddels al zo veel mogelijk benaderd. In het weekeinde zal de afdeling welzijn van de gemeen te een notitie opstellen die b en w maandag zullen behandelen. In die notitie zal worden ingegaan op de alternatieven die de gebruikers van de sporthal geboden kunnen worden. Zo zal een toernooi van de sportver eniging Volharding dat in de hal zou worden gehouden, verplaatst worden naar de sporthal in Kapeile Het ziet er naar uit dat de gebruikers van de sporthal echter een klem jaar dakloos zullen zijn. VLISSINGEN - De bouw van de kiosk ter hoogte van het YY'ooldhuis op de Boulevard Evertsen in Vlissingen mag niet worden voortgezet. Dit bepaalde president mr G. R. André de la Porte van de arrondissementsrechtbank in Middelburg vrijdag in de uitspraak in het kort geding dat de heer S. Lemstra, bewoner van het Wooldhuis, had aangespannen tegen de opdrachtgever tot de bouw, Delta Fish Farming BV. Afbraak van het reeds opgerichte stalen raamwerk, zoals eveneens was geëist, achtte de recht bankpresident echter een te zware maatregel. Mr André de la Porte kwam tot deze uitspraak op grond van het feit dat met de bouw was begonnen zonder dat men de beschikking heeft over een bouwvergunning Overtreding van het bevel komt de heer J. Stroes. directeur van Delta Fish Farming BV. op betaling van een dwangsom van 50. 000,- gulden te staan. De heer Lemstra diende op 26 mei bezwaren m tegen de voorgenomen afgifte van een bouwvergunning, on der meer vanwege het feit dat hem door de bouw van de kiosk, bestemd voor de verkoop van onder meer vis. gedeeltelijk het uitzicht vanuit zijn woning wordt ontnomen. Op dezelfde dag werden de eerste werkzaamheden voor de bouw verricht. De heer Stroes had hiertoe opdracht gegeven omdat, zo zei hij woensdag tijdens het kort geding, hem van de zijde van het Vlissingse gemeentebestuur was me degedeeld dat geen overwegende be zwaren tegen de bouw waren te ver wachten „Dat was onze inschatting na een gesprek met mevrouw Lem stra". verklaarde de Vlissingse wet houder D J. P. Bruinooge vrijdag desgevraagd. „Zekerheid daarover is er uiteraard pas na het verstrijken van de termijn voor het indienen van bezwaarschriften. Het gemeentebe stuur heeft echter nooit gezegd dat met de bouw begonnen mocht wor den". Het Vlissingse college heeft de tegen de aanvraag voor een bouwver gunning ingebrachte bezwaren inmid dels alle ongegrond verklaard, zo deel de wethouder Bruinooge vrijdag mee. Belang Rechtbankpresident mr Andre de la Porte noemt het financiële belang dat Delta Fish Farming heeft bij voortzetting van de bouw - waarmee inclusief de aanschaf van inventaris een bedrag is gemoeid van bijna drie ton - weliswaar groot, maar van minder gewicht dan het belang van de heer Lemstra. De laatste moet de kans krijgen zijn bezwaren tegen de bouw in een administratieve proce dure in te brengen, alvorens ge bouwd wordt, zo zegt de rechtbank president in zijn vonnis. Hij concludeert voorts dat de gemeen- tot de bouw is echter de eigen verant woordelijkheid van de heer Stroes, zoals de president in zijn vonnis ook aangeeft'' De heer Stroes bleek vrijdagmiddag nog niet op de hoogte van het vonnis. „Ik zal eerst met mijn advocaat moe ten o overleggeen wat me nu te staat", zo zei hij thij met de uitspraak werd geconfronteerd. „Dit seizoen is in ie der geval verloren. In het meest gun stige geval is de kiosk pas in septem ber klaar en dan heeft het weinig zin meer om nog open te gaan De heer Stroes zei evenmin te weten wat hij nu aanmoet met de twee werknemers die hij voor de kiosk in dienst heeft genomen. „Daarvoor is in mijn bedrijf in Colijnsplaat geen werk. net zo min als voor de schoolverlater die voor drie dagen per week voor de kiosk is aangenomen". Over de rol van het Vlissingse college zei hij „Zij hebben hun uiterste best gedaan. Men heeft ingezien dat er bezwaren te verwachten waren en die door het gesprek met de familie Lem stra willen ondervangen. Na dat ge sprek zagen wij geen aanleiding om met te bouwen". Niet serieus De heer Lemstra verklaarde vrijdag avond de afgifte van een bouwver gunning tot in hoogste instantie te zullen aanvechten en schorsing van het besluit van gedeputeerde staten te zuilen vragen als dit college een verklaring van geen bezwaar afgeeft. „Als mijn belang moet wijken voor het algemeen belang, dan heb ik daar geen moeite mee. Maar de gemeente Vlissingen heeft de zaak niet serieus behandeld". Mr André de la Porte verklaarde in zijn vonnis een beslissing op een even tueel schorsmgsverzoek te zullen af wachten alvorens de opdracht te ge ven het al gebouwde stalen geraamte af te breken Wat dat laatste betreft wordt de behandeling van het geding aangehouden tot 10 september DIRECTIE BLIJFT BIJ PLAN SAS VAN GENT De directie van de Glasfabriek in Sas van Gent blijft in grote lijnen vasthouden aan het reor ganisatieplan, dat uitgesmeerd over twee fasen de banen van ongeveer 76 personeelsleden gaat kosten. Op kor te termijn komen rond de 50 werkne mers op straat te staan, zo gauw de ontslagvergunning binnen is. De ont slagen vallen in alle sectoren. In verband met de herstructureringen die iets later op gang komen zullen nog eens ongeveer 20 personeelsleden hun baan verliezen. De vakbonden gaan volgende week dinsdag praten met de leden Daarna wordt een definitief standpunt gefor muleerd, waarna de directie volgende week vrijdag met haar uiteindelijke besluit op tafel zal komen. Directeur J. Swanborn praatte vrijdagmorgen met de bonden over de reorganisatie. „We hebben duidelijk kunnen maken dat ons plan re reëel is. De bonden krijgen van ons begin volgende week nog een aanvullende notitie waarin dat wordt uitgewerkt Een alternatief reddingsplan, dat is opgesteld door de bonden en de on dernemingsraad. is volgens Swanborn wel 'serieus bestudeerd' maar dat heeft nauwelijks geleid tot een wezen lijke vermindering van het aantal nodige ontslagen Het is niet uitge sloten dat we hier en daar iets zullen toegeven, maar c^an gaat het om de werkgelegenheid van slechts enke len" Volgens FNV-bestuurder Wil Wau- mans zullen de bonden pas volgende week een definitief standpunt inne men. „Niet zozeer de fasering, als wel de omvang van de ontslagen komt daarbij aan de orde. Die vinden we wel aan de erg forse kant" Swanborm geeft dat toe. „We gaan terug naar een minimumbezetting, en dat is een drastische ingreep". Werkweek Het bedrijf is - onder bepaalde voor waarden - voorstander van een gemid delde werkweek van 38 uur als mini mum en 44 uur als maximum, zonder overwerkvergoedingen De onderhan delingen over de arbeidsovereen komst zijn nauw verweven met de reorganisatiebesprekingen Voor naamste element in de besprekingen is de stellingname van de directie, dat verkorting van de werkweek niet zal leiden tot nieuwe werkgelegenheid. Ook hierover moeten de bbnden zich nog met de leden buigen. Als voor waarden voor de werkverkortmg noemt de directie het afschaffen van koffiepauzes, het schrappen van de prijscompensatie tot 1 juli 1985. het verlagen van de vakantietoeslag met een half procent, schrappen van de spaarregeling, verlaging van de basis vakantie een eigen bijdrage van de werknemers aan de pensioenpremie, en een eigen bijdrage van de helft van de aanvulling op de ziekengelduitke- nng. Ontslagen Directeur Swanborn wilde nog met zeggen op welke plaatsen in het be drijf de hardste klappen zullen vallen. De eerste ontslaggolf van ongeveer 50 mensen is gelijkelijk verdeeld over alle sectoren, maar in de herstructure ringsfase zullen vooral de staforgani satie en de werkvoorbereidende sec tor het slachtoffer worden „We willen de mensen niet lang in onzekerheid laten'zei hij. „Volgende week vrijdag moet er duidelijkheid ziin' GOES Dc 23-jarige R. E. K. uit Goes heeft vrijdag een reeks van overtredingen begaan. Hel begon aan de Opril, waar hij een paaltje omver reed. en daarna - in kennelijke staat van dronkenschap - 2ijn rit vervolg de. Een allerte toeschouwer waar schuwde daarop telefonisch de ge meentepolitie van Goes. Voordat de ze de man evenwel had achterhaald, bedreigde hij aan de Westhavendijk in Goes een man en een kind met een mes. Vervolgens deed hij hetzelfde met vier meisjes. Een daarvan werd door K. mishandeld en liep verwon dingen op aan de rechterkant van het gezicht. De politie wist de dronken bestuurder in Goes-Noord te onderscheppen K verzette zich hevig Eenmaal in de dienstauto opgesloten, trapte hij met brute kracht tegen de schuifdeuren, waardoor de deuren van de wagen losraakten. De poiitie overmeesterde hem en sloot hem in op het bureau. De recherche heeft de zaak in onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7