LIBANON Jaar na de oorlog Matte stemming op Unctad VI WELKE HYPOTHEEKRENTE IS SCHOKVRIJ Britse verkiezingen gingen om Labour PZC/°Pinie en achtergrond DE RENTE-RUST HYPOTHEEK VAN HET BOUWFONDS. Thatcher vormt nieuwe regering ZATERDAG 11 JUNI 1983 Door Aernout van Lynden) i een zin veranderd, maai 9 jJLJweer niet. De verandering ligt in de hoop. Die bestaat weer, of beter gezegd: bestaat nog. Want veel meer dan het doen herleven van hoop in de toekomst is nog niet bereikt. En het is nog maar de vraag of er ooit een w erkelijkheid uit die hoop zal groeien". Aan het woord een van de westerse diplomaten in Beiroet over Libanon een jaar na de oorlog. „De oorlog", de oorlog van Sharon en zijn „vrede voor Galilea". Op het eerste oog heeft de Israëlische een machtspositie steunen om zijn inval veel veranderd. De PLO en het autoriteit uit te bouwen. Hij werd Syrisch leger zijn uit Beiroet verban- gekozen door een parlement dat nau- nen en een nieuwe Libanese regering welijks representatief genoemd kan kon na jaren afhankelijk te zijn ge- worden het werd elf jaar geleden weest van de goedkeuring van Da- gekozen op grond van een verdeel- tnascus voor het eerst weer relatief sleutel (zes christenen op vijf mos- vrij opereren. lims) die al jaren lang verouderd was. Beiroet, dat zeven jaar lang verdeeld Ook het kabinet was niet representa- was in oost en west. is weer tot één tief Gemayel koos voor een rege- stad verenigd. Een programma van ring van technocraten, mannen die wederopbouw werd geformuleerd, het boven de politiek staan en dus ge- ergste puin geruimd en de economie makkelijker het land weer op zouden kwam weer op gang. De economische kunnen bouwen. Maar tevens ook verwachtingen waren goed er was mensen die met het vertrouwen of de zoveel dat weer opgebouwd moest steun van de bevolking genieten. Zelfs worden dat een enorme opleving ver- binnen zijn eigen gemeenschap is de wacht werd positie van de president niet sterk, hij Ook de politieke vooruitzichten leken mag dan wel de zoon van de oprichter bemoedigend. De aanslag op het le- van de rechtse christelijke partij zijn. ven van de net gekozen president maar daar houdt het dan ook bij op. Bashir Gemayel. veroorzaakte de ver kiezing van zijn oudere, meer gema- L6g6r tigde broer Amin. Slechts in het leger, dat door de Een man die minder nauw verbonden mulli.„alionall, troapc„mach, in was met de rechtse christelijke mill- soor, ^uitgeschoven ties, die broer Bashir gedurende de NAVO.post in „et Mlddln-Oostenl nnrcrprnnrlncr naarna crplpiri nan e, ondersteund wordt, vindt Gemayel burgeroorlog en daarna geleid had, uituctbicutiu vvuiut, v unit viciu<*>ci een man die voor de andere politieke rechtstreekse steu„. ,,et land der en religieuze groepen in Libanon ge makkelijker aanvaardbaar was. milities is het leger de militie Gemayel geworden. Maar na zeven De overwinning van de Israëliërs had Ja„ smachtcl„os j„„r anderen veel Libanezen de hoop gegeven dat aa„ ge kant geschoven te rijn staat de n jaar bezetting en Arabische machtspolitiek, de macht eindelijk ëöëd bij weer terug zou keren naar de Libane zen zelf. 'Teveel verwacht' Dat was allemaal negen maanden geleden. Een minder duidelijk om schrijfbare hoop leeft voort, maar zoals een Libanese journalist het uit- drukte: „Wij hebben te snel teveel verwacht. We dachten dat het voor bij was, zagen de Amerikaanse en Franse soldaten op de straten, geloof den in hun macht en hun steun de vrede en de orde. Maar wat is er écht veranderd? Zelfs in Beiroet wordt er elke dag nog geschoten. Nu durft niemand meer iets te verwach- ten". En inderdaad, wat is er echt veran derd? Een akkoord over de terugtrek king van de Israëlische troepen is ruim drie weken geleden onderte kend, maar de soldaten zijn er nog Het noorden en oosten van het land is nog altijd in handen van de Syrièrs en Palestijnen. In totaal bevinden zich nu zestien troepenmachten uit verschillende landen in Libanon en dan zijn alle milities van linkse en rechtse Libane zen. van Sjiieten en Druzen. van Ira- niërs en Libiers en niet te vergeten minimaal 8 000 gewapende Palestij nen er nog niet eens bij opgeteld. President Gemayel heeft getracht door middel van een voortdurende dialoog met alle gemeenschappen, met zowel politieke als religieuze lei ders het jarenlange wantrouwen te overbruggen en een nieuwe Libanese overeenstemming te bereiken. Het is een moedige poging geweest, maar het wantrouwen is diep geworteld en Gemayel is en blijft nou eenmaal christen Daarnaast kan de president met op militie" van Amin Gemayel er niet In de burgeroorlog zijn grote delen van het leger overgelopen naar hun eigen gemeenschappen, de officieren zijn onzeker en de meeste manschap pen nauwelijks opgeleid. In de Chouf-bergen ten oosten van Beiroet, een gebied dat nog altijd in Israëlische handen is, maar tevens verdeeld is.tussen de milities van de christenen en de druzen, vertrouwt memand in de komst van het leger. In de bergen woedt nog altijd een bur geroorlog en noch de christenen, noch de druzen geloven dat het leger daar een eind aan zou kunnen maken ..Niemand wil zijn wapens inleveren de druzen gelooft dat het leger de christenen zal ondersteunen en ander som vertrouwend de christenen ook het leger niet. „Trouwens, als je het mij vraagt zijn deze milities een stuk professioneler dan die jongens in het leger", verklaarde een Israëlische offi cier die dagelijks met alle drie te mitbb v./»r>n De economische opbloei heeft ook niet aan de hoge verwachtingen vol daan Een Amerikaanse bankier legt uit: „Niemand wil veel geld beleggen omdat nog mets zeker is Er kan weer een oorlog uitbreken tussen Israël en Syrië, maar ook tussen al die gemeen schappen en al die milities. Want al loopt niemand meer openlijk met hun wapens rond. iedereen heeft wapens achter de hand gehouden. Op dit ogenblik wacht iedereen gewoon op de dingen die komen gaan" Het lange afwachten heeft vele Liba nezen echter onzeker gemaakt. Onze ker of er ooit nog wel een verenigd Libanon uit de jarenlange burgeroor log kan herrijzen. De onzekerheid en het wantrouwen over wat alle bui tenlanders zullen doen en over wat de moslims of christenen of rechts of links zullen doen heeft veel van de hoop, die door de gebeurtenissen van yorig jaar was ontstaan, verdreven. Suzanne Bischoff Emile van Lennep tuoor Willem Ojjenbergi Unctad VI. de zesde conferentie over handel en ontwikkeling die rijk en arm. Noord en Zuid, nader tot elkaar moet brengen, is na de eerste week vergaderen in volle gang. De stemming is. nadat de voornaamste kopstukken in de plenaire zitting het woord hebben gevoerd, in een woord te omschrijven: mat. Bij de Groep van 77, de ontwikke- van de EG. die door sommige Afri- lingslanden dus. zijn al te hoog kaanse gedelegeerden werd afge- gespannen verwachtingen weg- daan als „beneden alle peil". Zij geebd. Zij zijn, in zekere zin, tot de putten meer hoop uit de toespraken orde geroepen. Hun actieplan, voor- van Canada, Nieuw-Zeeland en, tot gekookt bij de recente conferentie op zekere hoogte, ook wel in die van van niet-gebonden landen in New premier Lubbers. Al valt uit de Delhi en nog eens verfijnd in Buenos opmerkingen van deze gelijkgezin- Aires, oogstte bewondering vanwege den hooguit een bereidheid te lezen ongekende zakelijkheid en een toon voor een kleine verschuiving van van verzoening. Het rijke Noorden prioriteiten naar de allerarmste lan- bestempelt het Buenos Aires Plat- den. maar er gebeurt tenminste wat. form, zoals het plan is gaan heten. Dat betekent overigens geen geld echter als ,.te ambitieus". extra: de verschuivingen vmden In het kort samengevat wil de Groep plaats binnen de bestaande begro- van 77 een pakket snelle tussentijd- ting. Eerste-Kamerlid voor D'66 Su- se maatregelen, die hard nodig zijn zanne Bischoff. veteraan van drie om de noodlijdende economieën van Unctad-conferenties: „De speech de Derde Wereld uit het moeras te van de EG was geen éclatant succes, trekken. Tegelijkertijd houdt de Unctad kan wel degelijk druk uitoe- groep de blik gericht op de nood- fenen op andere organisaties. Je zaak voor een nieuwe internationale moet deze bijeenkomsten niet alleen economische orde, kortom een gron- zien als nuttige onderonsjes zonder dige hervorming van het huidige verdere gevolgen". Zij pleit voor een financiële en monetaire systeem. Dit grotere inbreng van niet- alles met als onweerlegbaar Leitmo- gouvernementele organisaties bin- tiv de toenemende onderlinge afhan- nen Unctad, kelijkheid van Noord en Zuid. Deze interdependentie onderschrij- SpCCKpUKlt '1" -re.aris-g.ne™,, termen. Zij verbinden er echter niet de conclusie aan dat door enorme geldsommen te pompen in de ont wikkelingslanden de wereldhandel wel als en dus de economieën in Zuid en Noord weer zulien aantrekken. „Liefdadigheid begint thuis", zei premier Muldoon van Nieuw- de OESO, de Nederlander Emile Lennep, deze Unctad- vergadering? „Niet als een denk- intellectuele voor hoede een speerpunt zelfs in het denken over economische zaken van wereldbelang". Van Lennep 5*Y"Ti d", van mening dat Unctad niet als Zeeland hier. Het IS mooi te pleiten drukmidüc,Bka„ wcrke„. ,Daat aij„ voor bijvoorbeeld speciale trek- kingsrechten van het Internationale m„ Monetaire Fonds voor zachte lenin gen aan de Volgens hem moet in Belgrado niet ontwikkeling worden gezocht naar een meerder- on™:1KKeu"Bs heidsstandpunt. „Dat werkt niet. «prekend moet op a„e trom den) en natuurlijk moet er hoogno- - - - - - Van "Lennep gelooft met dat ten ÏÏTiïïSSS'ed to"—— centeren. de tariefmuren en handelsbarrières die het etiket 'protectionisme' heb ben meegekregen „Maar protectio nisme is als overspel", zei een dele tie, waarop de ontwikkelingslanden aandringen, het verlossende woord kan spreken. Hij is voorstander van versterking en uitbreiding van de bestaande monetaire organen, niet gatielid hier. „iedereen weet dat het tostructtSiE niet mag maar toch blijft het voor- komen" Toon gezet Zimbabwe's minister voor economi sche planning en financiën Bern- hard Chidzero. zelf ooit 12 jaar werk zaam in Unctad, waarschuwde al er Maar wat gebeurt er dan wel? Bij voor het begin van de conferentie de ministerstop van dc landen van tegen: „Het Noorden ademt een de Organisatie voor Economische sfeer van gezapigheid en zelfvol- Samenwerking en Ontwikkeling daanheid nu het economisch wat (OESOi in Parijs en de top van beter gaat. Dat is niet bevordelijk zeven industrielanden in het Amg- voor het doen van vergaande toezeg- rikaanse Williamsburg is de toon gingen" gezet. Er is sprake van een lichte opleving van de economieen in het Noorden. Jazeker, zo luidde de boodschap van president Keagan, wij houden de noden en verlangens van de ontwikkelingslanden in ge dachten. Als onze economie vol doende is hersteld, trekken de ont wikkelingseconomieën. als vanzelf, wel weer De komende weken buigen vier commissies zich over vraagstukken van handel, financiële en monetaire zaken en over de grondstoffenkwes- tie. Dit laatste onderwerp is door sommigen de enige troefkaart ge noemd die het Zuiden tijdens Unc tad nog kan uitspelen. Naast specia le trekkingsrechten van het IMF bepaalt de grondstoffenkwestie Dat was ook de toon van de speech en maatregelen om de prijzen op te van de Westduitse minister Otto vijzelen meer dan ooit de uit- Graf Lambsdorff als woordvoerder komst van Unctad VI. (ADVERTENTIE) SCHEMATISCH VERLOOP VAN DE DAGRENTL SCHEMATISCH VERLOOP VAN DE RENTE RUST JAARRENTL Stuurt u mij alle informatie over de Rente-Rust Hypotheek. Nnnm-I I I III I I 1 I I I I I I I I 1 I I I I I Adres: I I 1 I I I I II II I I II I I I li II Postcode: I I I I I llllll Plaats: I J Telefoon:L I I I Ik heb wel/geen andere hypotheek. In gesloten envelop zonder postzegel naar N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Antwoordnummer 4,4330 WB Middelburg. Ik ga liever even langs bij hef Bouwfonds Infocentrum in mijn buurt. Middelburg: Korte Delft 2,1011801 27158. Neem geen risico. Neem de Rente-Rust Hypo theekvan het Bouwfonds. Die volgt niet de gril len van de dagrente, maar neemt jaarlijks een gemiddelde over 10 jaar. Zo topt hij de werke lijke renteschommelingen af. En omzeilt u mooi een plotselinge renteverzwaring, zoals die bij verlenging van een andere hypotheek mogelijk is. Vraag ernaar bij uw ma keiaar of uw verzeke ringsadviseur. Of bij het Bouwfonds Infocen trum in uw buurt. Of stuurt u even de bon op. Door Henk Damt 99* premier mevrouw Thatcher tijdens de verkiezingscampagne steeds weer gevraagd, en die heeft ze gekregen ook. Haar Conservatieve Partij heeft een grotere meerder heid in het Lagerhuis gehaald dan sinds 1945 is vertoond. De onmiddellijke vraag is: wat gaat ze met die meerderheid doen? Zal mevrouw Thatcher de komen de vijf jaar vooral gebruiken om voorzichtig uit te bouwen wat ze in de afgelopen regeerperiode tot stand heeft gebracht, of wacht het Britse volk een draconischer be wind? Tegenstanders van de premier heb ben tijdens de verkiezingscampag ne steeds weer herhaald dat het wel eens heel onaangenaam onder een regering Thatcher II kan worden. Labour-leider Michael Foot ge bruikte woensdag zijn laatste pers conferentie om te waarschuwen voor de „lelijke, egoïstische maat schappij" van de Tory's waarin „be zitters en niet-bezitters onverzoen lijk tegenover zullen komen te staan". Anderen hebben meer gedetailleerd gesproken en geschreven over wat mevrouw Thatcher met de Britse samenleving zou kunnen doen als ze besluit haar meest rechtse in stincten te volgen. Ze zou de dood straf kunnen herinvoeren, ze zou de Michaet Foot immigratlewetten kunnen verse!» pen, burgerrechten gaan inkrimp en de meest gehoorde waarsch wing de verzorgingsstaat verfl kunnen aantasten. Zal het zo'n vaart lopen? Het su wel vast dat een regering Thatch II de economische politiek die afgelopen vier jaar is gevolgd, blijven volhouden. En dus zal overheid een terughoudend fin;] cieel beleid blijven voeren, zufli 1 slecht lopende bedrijven hoogu mondjesmaat steun ontvangen,! zal de publieke sector verder mo ten inkrimpen. Meer bedrijfssluili gen en hogere werkloosheid z het gevolg zijn. De premier zal. net als ze in eerste regeerperiode heeft gedai de mensen dan weer voorhoud, dat dat nodig is. omdat anders inflatie uit de hand loopt en economie nooit gezond won „Tanden op elkaar. Later wordt i beter", zal haar boodschap zijne door haar niet welgezinde lieden: „sado-monetarisme" is gedoopt Maar zal ze verder gaan en bijvoe beeld de (gratis) nationale gezon heidszorg aantasten, of de penslo nen, andere uitkeringen? Heel® politieke commentatoren heblx zich de afgelopen weken de vrai gesteld: „Waarom zou ze?". En derdaad, waarom zou ze het Brit volk, dat tenslotte over vijf wéér een regering zal kiezen, zot de tang nemen? Wat wint ze da mee? „Ik ben geen extremist", zei premier woensdag op haar laaü persconferentie in het kader vant verkiezingsstrijd. De samenstelt van haar nieuwe kabinet zal h>: omtrent de eerste aanwijzingen ven, met name de aan- of afwes heid van mensen als Pym (the minister van buitenlandse zake: Whitelaw (binnenlandse zake Prior (Noord-Ierland) en Walk: (landbouw). Genoemde bewindslieden vertege woordigen een stroming in de Ca servatieve partij, die weinig voor a meest harde kanten van het Thi: cherisme voelt. Als deze (halfzachten), zoals mevrouw Thi: cher ze weieens honend noemt, de nieuwe regering worden gelate dan mag dat gevoeglijk als ee hoogst bedenkelijk signaal wordt opgevat. Persoon (Slot van pagina 1) naam, met een sterk vergrote meer derheid in het Lagerhuis kunnen regeren. Nadat gisteravond ook de laatste uitslagen bekeiul waren ge maakt. bleek dat de Conservatie ven een absolute meerderheid van 144 zetels hebben behaald. Dat is meer dan drie keer zo'n grote meerderheid als de Conservatieven de afgelopen vier jaar hadden. De definitieve uitslag: Conservatieve partij: 397 zetels (43.5 procent van de stemmen). Labour: 209 zetels (28.3 procent), de Alliantie SDP— Liberalen 23 zetels (26 procent). Overige partijen, waaronder de na tionalistische partijen van Wales en Schotland, en de Noordierse frac ties. behaalden in totaal 21 zetels. Procentueel ging de Conservatieve partij er in vergelijking met de laatste algemene verkiezingen, die van 1979, iets op achteruit. Labour verloor 9,6 procent, en de Alliantie kreeg er 11,8 procent bij. Dat de procentuele wijzigingen totaal an ders zijn dan de zetelveranderingen, heeft te maken met het Britse kies systeem, waarbij elk district slechts één kandidaat afvaardigt. Dat systeem heeft vooral de Allian tie zeer benadeeld. De 23 zetels die deze combinatie behaald heeft (17 voor de Liberalen en 6 voor de SDP) staan in geen verhouding tot het gescoorde stemmenpercentage, dat dat van Labour zeer dicht heeft benaderd. De Liberale leider David Steel sprak gisteren van een „schandelijk en immoreel" kiessysteem, en zei alles in het werk te zullen stellen om in het Verenigd Koninkrijk een sys teem van meer evenredige verte genwoordiging doorgevoerd te krij gen. SDP-leider David Steel liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. Hij en David Owen haalden als enigen van de zogenoemde „bende van vier" die destijds de SDP opricht ten, de streep. De twee overige „bendeleden". Shirley Williams en Bill Rodgers. verloren hun zetel. Voor Labour waren de verkiezingen desastreus. De socialistische partij verloor, in vergelijking met 1979. 59 zetels en raakte prominente parle mentariërs als Joan Lester en Tonv Benn. de leider van de linkervleugel die al 33 jaar in het Lagerhuis zit. kwijt Labour-leider Michael Foot (69i gaf in de vroege ochtend van vrijdag het verlies van zjjn partij toe. en voedde speculaties over een nade rend aftreden door te zeggen dat hij zich persoonlijk verantwoordelijk acht voor het zwaar tegenvallende resultaat, het slechtste voor Labour sinds 1928. Vakbondsleiders als dc invloedrij ke David Basnett hebben deze spe culaties gisteren nog doen toene men. Basnett verklaarde dat de Labour-partij „nu zo snel mogelijk de kwestie van het leiderschap moet regelen". De bookmakers heb ben inmiddels de mogelijkheid ge opend om weddenschappen op de nieuwe Labour-leider te openen. De favorieten zijn Rov Hatterslev en Neil Kinnock. Toen ruim drie weken geleden verkiezingscampagne van sti ging, zeiden de politieke koffiedü kijkers: „Deze verkiezingen om mevrouw Thatcher gaan. D persoon van de premier zal traal staan". Tot op zekere hoop hebben deze commentatoren getij gekregen. De premier en haar medewerk# hebben van de campagne vant Conservatieve partij in hoge nuk een persoonsgebonden affaire je- maakt. Het ging steeds om Ma® ret Thatcher, haar vasthoudt karakter, haar moed, haar cto ma. Gezegd moet worden, dik premier deze toch niet geringe^ gave met groot elan heeft «ii> voerd: haar campagne was eenvkl keloos spektakelstuk. Maar dat is nog niet de ree* waarom haar partij nu zoveel zefc in het Lagerhuis hëeft gekregn Wat werkelijk ter discussie store was namelijk de Labour-partij. Vet Britten hebben op de Conservats ven (of op de Alliantie) gestem omdat ze zo bang waren voor te alternatief, een Labour-regerine Het verkiezingsmanifest van li bour. met z'n links-radicale inslaj is bijzonder slecht gevallen. De Br; ten willen niet eenzijdig van kernwapens af omdat ze bang z? voor de Russen, ze willen niet uit! EG omdat ze bang zijn voor hu banen, en ze willen geen 60 miljar pond aan publieke werken in jaar uitgeven omdat ze bang af dat hun spaarcentjes dan hun waar de verliezen. Het Labour-programma was irrewl en dat heeft het electoraat straft. De kiezers hebben verdf laten blijken het onderlinge gerua in de partij, dat nota bene tijdens! verkiezingsstrijd nog werd voorta zet, niet te willen. Ze hebben U bour tenslotte gestraft voor het tf partijleider kiezen van de welwille de maar onpraktische en voor harde politiek te aardige Michat Foot. Het is, dat het districtenstelsel* opkomst van een derde stroming: "de Britse politiek zo lang kan tege houden, anders was de AllianB SDP-Liberalen (die men gematlft links van signatuur kan noemend* de grootste oppositiepartij. Dien zou de Alliantie in de toekoirs alsnog kunnen krijgen, als Laboï er de komende maanden niet slaagt, orde op zaken in eigen hui te stellen. Scenario Het te verwachten scenario: Ml chael Foot zal aftreden, en bij partijcongres in oktober zal to nieuwe leider gekozen word« Wordt dat een man van reek (Healey of Shore), dan zal niets! socialisten in de weg staan om# verloren kiezersgunst terug te nen. zeker niet. als die nieu»' leider dc Trotzkistische stromin in de partij zal aanpakken. Wint de linkervleugel, dan re« gevreesd worden dat de poging tot zelfmoord, die de Labour-par: de afgelopen jaren heeft gepleegt deze keer met succes zullen word# bekroond. Als de verkiezing vis gisteren iets heeft getoond, dan: dat, dat de Britten niets moetö hebben van het radicalisme vis Benn en de zijnen. De politieke commentator Pet* Jenkins beschreef dat enige geleden v toen het desastreuze resul taat voor Labour al door de opinie peilingen was aangekondigd, in af krant The Guardian als volgt: „De ze verkiezing gaat niet om mensa die de Labour-partij in de st«t laten, maar om de Labour-parti] it de mensen in de steek laat"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4