Poging Saoedi's-Arabische eenheid te herstellen Verbod betoging Franse agenten 'Nederland hypocriet tegenover Zuid-Afrika' PZCfi Drie Israeli's in Libanon gedood PZC/ binnen-buitenland GADDAFI VOOR HET EERST IN RIAD het weer Baby voor Griekse ex-koningin Belgie weert vreemdelingen Verdeeldheid in NAVO Berkhouwer ontkent 'strooptocht' Burgemeester Arnhem liet zich bewerken met stroomstok 2 UTERDAG 11 JUNI 1983 iMMAN (AFPRTR/DPA) De Libische leider, kolonel Moammar Gaddafi, is vrijdagmiddag ranuit Riad in Saoedi-Arabië aangekomen in de Jordaanse hoofdstad Amman. Het is voor het [erst sinds 1979 dat Gaddafi in Jordanië is. De leider van de Libische revolutie had eerder op de dag nog een onderhoud met de Saoedische koning Fahd. Volgens het officiële persbureau van Saoedi-Arabië spraken zij over 'Arabische en Islamitische kwesties van wederzijds belang'. Waarnemers meenden dat de kwestie-Libanon en de tweedracht in de PLOorganisa- lie El Fatah aan de orde zijn geweest. Het was het eerste bezoek van Gad- wordt geprobeerd eenheid te bereiken jafi aan Saoedi-Arabié sinds hij in in de Arabische wereld, die sterk 1)69 de macht greep. De verhouding verdeeld is over Libanon en de onrust lassen Libië en Saoedi-Arabie is al binnen El Fatah, aeii gespannen. Het bezoek van de De Palestijnse leidèr Yasser Arafat libische leider aan het koninkrijk had vrijdag een gesprek met de presi- dan ook aan te geven dat druk dent van Zuid-Jemen, Ali Nasser Mo hammed. Hij kwam de avond daar- geschiedenis'. Daarbij wees de PLO- leider op de 'Israëlische bedreiging van onze (Palestijnse) strijdkrachten in Oost-Libanon' en op de mogelijk- n de Arabische Ytrmeende kaping De dertien voor vanu't Noord-Jemen piLtani die 17 oktober vorig jaar aan. Arafat zei dat er sprake is van «den aangehouden op grond van een moeilijke penode gdenktng de vuurwapenwet te heb- en overtreden en het vermoeden dat ij een vliegtuig van de Pakistan Dtemational Airlines hadden willen apen worden niet vervolgd. In alle [«vallen was er onvoldoende bewijs latzlj de vuurwapenwet hadden over deden en het vliegtuig hadden willen hpen. Ook de verklaringen die de [«dachten hebben afgelegd bevatten fern aanwijzingen in die nchting Dit «ft de officier van justitie bij de ïhtbank in Amsterdam, mr. H. P. (ooldnk. vrijdagmiddag meegedeeld. LONDEN lUPh - Ex-komngin Anne- Mane van Griekenland is donderdag bevallen van een gezonde dochter, haar vierde kind en. na enkele mis kramen, een nakomertje. Volgens een woordvoerder zag het kind het levenslicht in het St.- Maryziekenhuis in West-Londen en woog bij de geboorte 3,3 kilo. Gifvondst terrein mijn Emma HEERLEN (GPD) Bodemveront reinigingen op hel terrein van de voormalige staatsmijn Emma in Hoensbroek zijn er oorzaak van, dat DSM dit terrein voorlopig niet zal overdragen aan de gemeente Bruns- sum, maar eerst een nader onderzoek heid van een explosie op verscheidene fronten'. Volgens het officiële nieuwsagent schap in Aden beloofde de Zuidjeme- nitische president zijn steun aan het streven naar Palestijnse eenheid De Saoedische leiding raakt er steeds meer van overtuigd dat alle spannin gen en alle verdeeldheid in de Arabi sche wereld de Sowjct-Unie in de kaart spelen. Daarom maken zij zich in het bijzonder bezorgd over de oppositiebeweging tegen Yasser Ara fat in diens eigen beweging, Fataeh. Deze zaak is aan de orde geweest op de reis die prins Abdallah heeft ge maakt naar enkele hoofdsteden die Riad nastaan, zoals Amman en Bag dad, en kritische, zoals Tripoli en Damascus. Stemming MX - Onder druk van liberalen die willen dat president Rea gan meer bijzonderheden onthult over zijn nieuwe wapenbeheersings- plan, heeft de voorzitter van het Ame rikaanse huis van afgevaardigde, Tho- zal laten instellen om tie aard van lie O'Neil een stemming over de verontreinigingen vast te stellen. De gifvondsten zijn gedaan bij een zevental grondboringen, die in op- MX-raket uitgesteld tot op zijn minst half juli. De stemming over toewijzing van 2.5 dracht van de provincie Limburg zün "jjjag d°Har V°°r t prod"kti1f1f1 9 uitgevoerd Oud-mijnwerkers van de voor research en ontwikkeling Emma zijn daarbij behulpzaam ge weest en hebben plekken op het im mens grote, braakliggende mijnter- rein aangewezen, waar de bodem verontreinigd zou kunnen zijn Op het oude mijnterrein zou een nieu we woonwijk worden gebouwd Om welke verontreinigingen het precies gaat is met bekend. van de MX zou komende week zijn gehouden iKisvooruitzichten van het KNMI sndag tra woensdag, hfloden met zon en een enkele bui. iMdagtemperatuur dalend tot ongeveer P {raden. lieer blijft zijn wisselvallig karak en behouden. Een diepe Oceaande- jjie is gisteren boven de noordelij- SIDONTEL AVIVBEIROET (AFP/ RTR/l'PI) - Drie Israëlische soldaten zijn vrijdag om het leven gekomen bij een aanval op een patrouille in de buurt van de Libanese kustplaats Tyrus. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger was de aanslag het werk van 'terroristen', de gebruikelijke Israëlische benaming voor Palestijnse gucrillastrijders. De patrouille kwam onder vuur te liggen bij het dorpje Abassijen. dat ongeveer tien kilometer ten oosten maakt. BRUSSEL (ANP) België gaat zijn beleid ten aanzien van vreemdelin gen verscherpen. De basis daarvoor is vrijdag gelegd toen de minister van justitie. Jean Gol. een wetsont werp goedgekeurd wist te krijgen in de Belgische ministerraad. Dit nogal omstreden wetsontwerp voorziet onder meer in de mogelijk heid om de inschrijving van vreemde lingen in de burgerlijke stand van invasie in Libanon op 497 gekomen gemeenten te beperken. Hiermee Waarnemers wijzen erop dat door het wordt een wettelijke basis gegeven groeiende aantal in Libanon omgeko voor praktijken die bij voorbeeld Ro men Israëliërs in Israël steeds meer ger Nols, de burgemeester van de op stemmen opgaan voor terugtrekking dit gebied berucht geworden Brussel- van het leger se agglomeratiegemeente Schaar- Abu Ziad, een Palestijnse functiona- beek, al toepaste ris. is vrijdag bij een aanslag op zijn in een toelichting die hij op een woning in het Libanese Baalbeck om persconferentie gaf zei minister Gol het leven gekomen. Zijn vrouw, drie dat hij niet voorbij kon gaan aan kinderen en drie gasten raakten ern- reeele moeilijkheden die zich m be- stig gewond Dit heeft een woordvoer- paalde gemeenten voordoen. Alle bur- der van defensie in Beiroet bekendge- gemeesters van de 19 gemeenten die Met op de achtergrond <j.e nieuwe KLM-Airbus feliciteert de president-directeur van de vliegtuigfabriek Lathiere ilinksi KLM-baas Orlandini met de nieuwe aanwinst. SCHIPHOL TOULOUSE 1ANP1 De KLM heeft vrijdagochtend in Tou louse officieel haar eerste Airbus A310 overdragen gekregen. Vrijdag aan hel einde van de middag arri veerde de nieuwe aanwinst op Schiphol. Voor het einde van deze maand zullen naar alle waarschijnlijkheid drie van deze toestellen van de KLM op Schiphol staan. In totaal krijgt de KLM tien van deze toestel- terdienstregehng. die rond 1 okto- len ber aanstaande ingaat. Zoals bekend zullen de vliegtuigen voorlopig alleen voor les- en test- De A310 is een vliegtuig gebouwd vluchten de thuisbasis verlaten. Als voor de korte en middellange af- gevolg van een geschil met de ver- stand. Het toestel kan, afhankelijk eniging van Nederlandse verkeers- van de cabine-inrichting, 210 tot 250 vliegers over de salanènng van de passagiers vervoeren De eerste toekomstige A310-vliegers heeft KLM airbussen zullen worden inge- KLM het in produktie nemen van zet op de routes naar Londen. Mi- deze vliegtuigen moeten uitstellen, laan Madrid. Cairo, Istanboel en in ieder geval tot de komende win- Athene NEGERLEIDER CHIEF BUTHELEZI: DEN HAAG (GPD) Chief Buthelezi, de voorzitter van de grootste zwarte organisatie in Zuid-Afrika, heeft kri tiek geleverd op de „huichelachtig heid" van Nederland ten opzichte samen Bmssel voi iOceaan tot ontwikkeling gekomen van Tyrus ligt. Met de drie slachtof- De aanslag die met raketten werd maatregelen aangedrongen, aldus VECHTPARTIJ IN LEIDS hebben op POLITIEBUREAU el dligf vandaag bij IJsland. Een kou- fers van deze aanslag is het aantal uitgevoerd, verwoestte de woning van Gol Het besluit tot het niet langer FinFN ,anpi ne nolitie van Lei- p kunnen 8even via ae KcrKen Adviesorganen - Het Kamnet wu rii toni daarvan trekt zuidoostwaarts doden aan Israëlische zijde sinds de Ziad volledig. m^hrhvpn van vrwmriPimom kan humanitaire organisaties voor de zestig a zeventig externe adviesorga- Jri toni daarvan trekt zuidoostwaarts doden aan Israëlische zijde sinds de Ziad volledig. me Ingeland en zal later vanavond ;u' of macht ome omgeving passeren. k Httxflft vandaag tot de avond droog 1 <t>r komen zonnige perioden voor. Snaait een matige tot vrij krachtige asf tot zuidwestelijke wind en de nÜiagtemperatuur wordt ongeveer Spaden, aan zee iets koeler. Later uit avond en nacht is er kans op een int Vooruitzichten voor zondag: af en ■txion en mogelijk een bui, matige tot krachtige zuidwest tot westen eti, tamelijk koel met maximum toiperatuur rond de 20 graden. End- zuid tot zuidwest 3-5 Bfl; in de ihtend mogelijk enige lijd 5-6 Bfl, en lier op de dag weer afnemend naar -tBftzicht: goed; temperatuur kust- iter: 15 graden; afwijking water tanden: een geringe verlaging; maxi- iBm golfhoogte monding Scheldes: uimiddag bij hoog water iets boven halve meter. van het Apartheidsbewind in zijn blanken, gekleurden en Indiërs. De land. zwarte meerderheid is niet vertegen- Weliswaar veroordeelt Nederland de woordigd Buthelezi noemde deze Apartheid regelmatig, maar er wordt structuur een recept voor geweld geen hulp gegeven aan de zwarten, want het snijdt volgens hem de wegaf Buthelezi sprak gisteren met staats- nvreedzame onderhandelingen, secretaris van buitenlandse zaken Hoewel zijn organisatie een niet- Van Eekelen. De bewindsman heeft in gewelddadige strategie volgt, keurt dat gesprek geen enkele toezegging Buthelezi de gewapende acties van willen doen, aldus chief Buthelezi. Hij zijn „broeders" van het African Na- noemde dat typerend voor gesprek- tional Congress niet af. ken met Westerse ministers Volgens Buthelezi zou Nederland hulp kunnen geven via de kerken of Adviesorganen - Het kabinet wil ZON EN MAAN op 05.20 onder op .06.19 onder op 05.20 onder op 07.23 onder inschrijven van vreemdelingen kan genomen worden als twee-derde van een gemeenteraad zo'n maatregel goedkeurt en als de regering daar vervolgens toestemming voor geeft. Vreemdelingen afkomstig uit EG- landen kan men de toegang tot België niet weigeren. den is vrijdagmiddag in het bureau hard opgetreden tegen een groep kra kers en sympathisanten die een aan klacht wilden indienen tegen het poli- landbouw. onderwijs of gezondsheids- nen van de regering opheffen of van zorg van de zwarten Zijn organisatie, hun adviserende taak ontheffen. Het Inkhata, telt volgens eigen zeggen heeft vrijdag ingestemd met een rap- momenteel bijna een miljoen leden, port van de projectgroep die de nood- Hoog water til 11 juni N.M. 6.38 BEIROET - Het verwoeste huis van Abu Ziad. een Palestijnse functionaris, behorend tot het pro-Syrische 'Front voor de strijd van het volk', een van de I kleinste van de acht guerillagroeperingen binnen de PLO. na de aanslag Abu I Ziad kwam bij de raketaanslag om het leven, zijn vrouw, drie kinderen en drie I gasten raakten ernstig gewond. (Slot van pagina 1) zien van Polen nog eens hun stand punt herhaald dat volledig herstel van de oude politieke en economische relaties met het Westen pas mogelijk is als een nationale verzoening tussen staat, kerk en verboden vakbond Soli dariteit) gerealiseerd is. De indruk bestaat echter dat de NA VO en met name de Verenigde Staten iedere verbetering in de Poolse situa tie zullen aangrijpen om op financieel terrein weer zaken te gaan doen met Warschau. Men vreest namelijk grote problemen bij verder uitstel van een regeling voor de betaling van de mil jarden schulden die Polen aan het Westen heeft. Momenteel betaalt Polen geen cent ARNHEM GPD i ..Ik heb mijzelf op af. Minister Van den Broek zei: „Het het politiebureau laten bewerken met kan niet de bedoeling zijn dat de deze stok en ik kreeg inderdaad even westerse landen meer nadelen onder- een prikkeling, een schrikreactie vinden van hun sancties tegen Polen, dan Polen zelf'. tie-optreden na de ontruiming van en jS onbet.wist de grootste zwarte zaak van de verschillende adviesorga- i i- arr organisat,ie jn zuid-Afrika nen buiten de ministeries heeft onder- Van een olie-embargo tegen Zuid- zocht. Minister Rietkerk zal binnéh- Afrika, waarover in het Nederlandse kort de tweede kamer mededelingen parlement binnenkort zal worden ge- doen over welke organen het kabinet debatteerd. verwacht Buthelezi erg op het oog heeft. weinig. Dat wordt toch niet nageleefd aldus de zwarte leider. Bijzonder een kraakpand donderdagmiddag. Volgens de krakers zijn enkelen van hen 'het bureau uitgetimmerd Oorzaak van de vechtpartij was de weigering van de Leidse politie vrij dagmiddag verdere aangiften in ont vangst te nemen. De ongeveer 25 krakers werd meegedeeld, dat zij hier voor maandag bij het bureau terecht konden. Hiermee namen de klagers geen genoegen. Volgens de politie is in de loop van donderdagavond en ook vrijdagmid dag al een aantal aangiften van mis handeling in ontvangst genomen, die zonder enige juridische procesgang te later zullen worden behandeld, toen executeren. Dit zegt Amnesty Inter- de politie echter bedolven dreigde te national in een vrijdag uitgegeven worden onder een lawine van aangif- verklaring. In Jogjakarta (Midden ten werd besloten de registratie vrij- Javai zijn volgens een politiewoord- dagmiddag te stoppen. voerder 86 mensen vermoord scherp liet hij zich uit over de nieuwe staatsstructuur in Zuid-Airika. met drie gescheiden parlementen voor de Amnesty - In Indonesië is sprake van een door de overheid georganiseerde campagne om verdachte personen felhgen ig. rnieuven jj. Jerikzee taswec-rt taneldinge es Irokrak i iuinlsse a 12 juni tamgen m taneuzen in >nkzee tasweert Wneldtnge iretkrak Iwinissc (tfl' Ma. 13 juni M Gissingen an Kneuzen 182 fctlkzee js- ünsweerl ta] fcmeldinge Kin krak feunisse 02.32 227 02.57 253 04.10 164 03 45 263 04 26 196 04 22 230 04 53 199 03 17 246 03 45 272 04.57 177 04 33 281 05 14 211 05 10 247 05 39 214 04.05 250 04.32 273 05.47 179 0526 281 06 02 213 05 58 249 06 25 216 Uag water Ik 11 juni fcflngen kneuzen Ifflkzee «weert 'dneldinge taekrak Bpsse to. 12 juni "tatngen kneuzen ütflkzee «weert Jtmeldlnge ëtekrak tailsse 13 juni tangen - jomeuzen ek (takzee meert Jtoeldinge tatrak Wnlsse 09 07 215 09 37 226 0944 167 10.08 246 10.09 189 10.26 216 10.23 185 09.50 219 10.22 228 10 24 165 1047 250 10 54 187 1111 214 1104 183 10 34 213 11.10 224 1109 160 11 33 246 1141 183 11 58 209 1150 178 15.00 228 15.23 253 16.22 162 16.38 262 1650 193 16.44 228 17 22 196 15 45 238 16 08 262 16 52 164 16 52 269 17.36 197 17 30 233 18.05 198 17 39 265 18.24 192 18.20 227 18.49 192 21 35 225 2207 237 2208 175 22.30 257 22.35 197 22.51 226 22.42 193 22 19 237 22 53 247 22.51 183 23 17 269 23 18 206 23 35 237 23 25 201 2307 240 2344 252 2338 190 00.06 273 00 05 212 0021 244 00 11 207 STRAATSBURG (ANP) Het libe rale lid van het Europees parle ment. Cornelis Berkhouwer, ont kent woensdagavond in Straats burg tijdens een etentje, aangebo den door de Italiaanse associatie van boeren uit bergachtige gebie den, zich een aantal voedingsmid delen te hebben toegeëigend. De WD-vertegenwoordiger heeft zich vrijdagochtend bezig gehouden met het verzamelen van getekende verklaringen waaruit dit moet blij ken Hij heeft een verklaring van een chaulieur van het parlement dat deze hem rond tien uur woens dagavond van een hotel naar het parlement heeft gereden. Een ver klaring van twee diensters uit het restaurant van de afgevaardigden dat zij hem niet hebben bediend tijdens het eten Een verklaring van een diplomaat uit Peru, dat deze woensdagavond met hem bij hotel Pax in Straatsburg heeft gegeten, plus een rekening van Pax van een dineetje voor twee personen Berkhouwer zegt voor zijn eten bij Pax een glas champagne bij de Italiaanse bergboeren te hebben ge nuttigd en na atloop. toen hij terug keerde in het parlement en zag dat het eten bij de Italianen nog steeds in volle gang was. 'zoals vele ande ren een fles witte wijn meegenomen te hebben'. Hij heeft niets gemerkt van de perschef van de christen democratische fractie die hem na riep 'houdt de dief. De woordvoer der van de christen-democraten, de Belg Werner de Crombrughe, beves tigt zelf overigens wel Berkhouwer op de vingers te hebben getikt. Met deze mededeling verbaasde de Arnhemse burgemeester J Dnjber donderdagavond de gemeentelijke commissie openbare orde en veilig heid De stok waar hij op doelde is de door de Arnhemse politie gebruikte anti-hondenstok. Dnjber verklaarde zich. samen met hoofdcommissaris W. Bakker, te hebben laten 'behandelen Het gebruik van de stok kwam op de vergadenng even ter sprake. Drijber vertelde niet op de hoogte te zijn geweest van de aanschaf van de om streden stok. maar dat ook niet te betreuren Het gebruik van de slok tegen mensen achtte hij echter onaan vaardbaar Van de zijde van de Arn hemse politie werd hetzelfde nog eens benadrukt Zoals gemeld heeft minister van bin nenlandse zaken Rietkerk donderdag in antwoord op kamervragen het ge bruik van de stroomstok tegen men sen onaanvaardbaar genoemd Op dezelfde dag werd door de Leidse politie tijdens de ontruiming van een kraakpand de stok gehanteerd tegen demonstranten. Burgemeester Drijber iVan onze correspondenti PARIJS De pas benoemde Parijse politieprefcct heeft een betoging ver boden, waaraan komende week don derdag naar schatting tienduizend politiemannen uit het hele land had den willen meedoen. De optocht was georganiseerd om te protesteren te gen het ontslag van twee politie- vakbondsleiders. Halbwax en Gan- dossi. die verantwoordelijk worden geacht voor demonstraties op 3 juni. Na de begrafenis van twee door gang sters doodgeschoten agenten waren de ministers van binnenlandse zaken en die van justitie toen uitgescholden en voor „moordenaar" uitgemaakt De regering-Mauroy wordt Jaksheid' jegens de misdaad verweten en dat zou een van de thema's tijdens de intussen verboden optocht zijn ge weest Wel de zal nu op een besloten terrein worden gehouden Minister van binnenlandse zaken De- ferre had al laten welen de betoging van aanstaande donderdag in Parijs te zullen verbieden wanneer ze een ..politiek" en ..opruiend" karakter zou dragen. De politieprefect heeft zijn verbod verklaard'met te zeggen dat ze het gevaar van nieuwe incidenten in zich borg Het is nu afwachten in hoeverre de rechtse politiebonden, die bij de verboden betoging betrokken waren, bereid zullen zijn zich bij de beslissing neer te leggen Nadat Deferre na de betogingen van 3 juni de toenmalige politieprefect en het hoofd van de Franse nationale politie aan de dijk had gezet, benoem de hij op hun plaats twee functionaris sen die al hoge posten hadden be kleed in regeringen onder vonge pre sidenten, dat wil zeggen tijdens het bewind van de partijen die nu in de oppositie zijn Dit heeft op zijn beurt onrust verwekt bij de socialistische en communistische politiebonden De politiebetogmgen zijn aanleiding voor andere groepen ook hun ontevreden heid te tonen Twee dozijn bonden van Parijse neringdoenden", aldus meldt het socialistische dagblad „Le Matin" wilden zich bij de optocht van donderdag aansluiten om te proteste ren tegen de ..laksheid" van de rege ring bij de bestrijding van de mis daad. De betoging die wel door mag gaan vindt donderdag plaats op de Parijse Place Balard. op een terrein achter een verlaten Citroen-fabriek. De pro testerende agenten hoeven er niet hun monden met plakband te verze gelen. zoals ze van plan waren te doen gedurende de nu verboden op tocht door de straten van Parijs. Het komende gebeuren bij de Place Ba lard bergt desondanks alle kiemen van nieuwe incidenten in zich. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen: Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin gen. tel (01184) 15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes. Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel (01100) 16140 Terneuzen. Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur- (011841 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag tm vrijdag van 08 00-17 00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 2030 tot 22.00 uur (011841 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20, franco per post 72.-. per maand 21.-. losse nummers f 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw I Postrek nr 3754316. t.n.v PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,30. ingezonden mededelingen 2Vi x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3