Brokx overweegt wijziging systeem huurharmonisatie Ruim 80.000 het vorig jaar schoolverlaters van nog zonder werk I Eenmalige uitkering vooi- ruim half miljoen mensen 'Centen belangrijker dan welzijn ouderen' Automobiel-h angmat MINDER OUDERE WONINGEN DUURDER Vergunningen voor hartonderzoek nodig Suikerproduktie CSM overtreft alle records Van Zeil: voorzichtig met bezuinigen op VVV REST0 VB0UWEHP0LDEB M^EEKEND^^ Veel minder vrouwen deden rijexamen ZATERDAG 11 JUNI 1983 PZC/binnen-buitentand DEN HAAG Het tempo van de prijsstijging daalt nog steeds. De inflatie nam tussen april en mei af van 4,7 tot 4.3 procent. In die periode stegen de gemiddelde kosten van levensonderhoud volgens het CBS met slechts 0.2 procent Die stijging was in de vergelijkbare periode van vorig jaar 0.3. Het prijspeil nam tussen mei vorig jaar en mei van dit jaar met 2.5 procent toe In de eerste vijf maanden van dit jaar stegen de prijzen met 0,9 procent Tussen apnl en mei steeg het levensonderhoud in prijs door vooral benzine en verder door tweedehandsauto's, verse groenten en fruit, dalingen kwamen vo lijk door de koffieprijs DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Gerrit Brokx (volkshuisvestging) speelt volgens een mededeling van zijn departement vrijdag, met de gedachte het systeem van de huurharmoni satie zodanig te wijzigen dat een minder groot aantal woningen onder deze extra huurverhoging komt te vallen. Hij denkt erover om bij de vaststelling wordt dat niveau lager Op het ogen- van de ..minimaal redelijke huurprij- blik staat twee derde van alle huurwo- - zen" het huurpeil van woningen van ningen in het land op de nominatie wil dit systeem zodanig veranderen ken van bouwkundige aard, zoals i^it ..mcirapcfihil Anmnopliilf IpKHPIln nuk Voor hpt flflnnrpn maximaal vijftien jaar oud als maat staf te nemen, terwijl hij daarvoor nu alleen maximaal vijfjaar oude wonin gen neemt. Deze laatste zijn in de regel duurder dan de oudere woningen. Naarmate meer oudere woningen worden be trokken bij de bepalinge van wat 'mininaal redelijk' is als huurprijs, Minister Ruding niet tegen nummerrekeningen DEN HAAG "(ANP) Minister Ru- ding van financiën is er niet op tegen dat banken voor cliënten nummerre keningen openen, zo heeft hij geant woord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Kombrink (PvdA). Op grond van een verklaring van het college van overleg van de gezamenlij ke banken verwacht de minister dat de administratie zodanig is ingericht dat de belastingdienst in staat is de gewenste inlichtingen in te winnen Ruding zegt verder dat hem uit infor matie van de banken is gebleken dat zij de opening van nummerrekenin gen en de afgifte van toonderboekjes uit eigen beweging hebben beperkt of gestaakt voorzover deze naar het oor deel van de banken aanleiding kun nen geven tot fraude Ruding stemt in met de opmerkingen van president Duisenberg van de Ne derlandse Bank dat als de bank han delingen tegenkomt die onoirbaar lij ken, zij stappen onderneemt. Daar mee wordt dan niet alleen een eind gemaakt aan onrechtmatig handelen, maar ook van de bedreiging van de goede naam van en dus het vertrou wen in de betreffende bankinstelling Compensatie voor VVDM-bestuurders na onterechte straf UTRECHT (ANP) De drie bestuur ders van de soldatenvakbond VVDM die een jaar geleden enkele weken hebben vastgezeten op verdenking wan het rommelen met 'geheime' mi litaire tekeningen, hebben van het ministerie van justitie een schade vergoeding gekregen, omdat zij ten onrechte in de gevangenis hebben gezeten. De drie bestuurders, die inmiddels zijn afgezwaaid, werden destijds vrij gelaten omdat de militaire aanklager niet m staat was om te bewijzen dat er werkelijk staatsgevaarlijke activitei ten waren ontplooid. De drie hebben deze week een brief gekregen van de staatssecretaris van justitie, waarin een schadevergoeding van 2.000 gulden wordt voorgesteld. Een motivatie voor de vergoeding wordt niet gegeven Wel wil justitie dat de drie verder afzien van claims of andere stappen als zij het geld acpep- teren. De WDM is nog met tevreden met deze afwikkeling van de 'geheime- stukkenaffaire" De soldatenbond wil dat er duidelijkheid komt in de rol die de CID, de inlichtingendienst van het leger, heeft gespeeld, onder meer bij liet afluisteren van de telefoon van de soldatenvakbond. (Van onze redactie volksgezondheid) DEN HAAG Ziekenhuizen moeten van de overheid vergunning vragen voor het toepassen van zogenaamde hartcatheterisalie (onderzoek van hart en aders). Dit heeft staatssecre taris Van der Reijden (volksgezond heid) bepaald. Met deze regeling wil hij voorkomen dat er in ons land te veel kostbare hartcatheterisatieka- mers worden ingericht. Door middel van dit onderzoek wordt vastgesteld of een patiënt wel of niet pen hartoperatie moet ondergaan. Van de drie patiënten die een cathete- risatie ondergaan, blijkt gemiddeld één voor operatie in aanmerking te komen Het onderzoek is niet alleen yan belang om de situatie van de hartstreek te verkennen, maar ook kunnen patiënten in sommige geval len behandelingen ondergaan, waar door een operatie wordt voorkomen. Als gevolg van de benodigde voorzie ningen is toepassing van hartcathete- risatie zeer kostbaar. Daarom moeten de voorzieningen zo doelmatig moge lijk worden gebruikt. Van der Reijden gaat ervan uit dat bij een goede spreiding en een optimaal gebruik in 1985 landelijk ongeveer 40 hartcathe- terisatiekamers nodig zullen zijn. Daarin kunnen per jaar 20 000 onder zoeken worden gedaan. moeten kunnen worden verplicht om In hun woningbezit toiletten, douches en keukens aan te brengen voor zover die met of met noemenswaardig aan wezig zijn. Op het ogenblik kunnen gemeenten puntentotaal een aanzienlijk verschil eigenaren van huurwoningen alleen huurpnjs te zien geven Brokx nu. verplichten tot opheffing van gebre- p1 dit systeem zodanig veranderen voor een extra huurverhoging van vijf dat dit prijsverschil onmogelijk lekkend dak. Voor het aanbrengen wordt, of althans geringer. De staats- van voorzieningen als een douche of secretaris is verder van plan om ge- keuken kan de verhuurder subsidie meentebesturen meer zeggenschap te krijgen, maar een verplichting op dit geven over vaststelling van de hureh punt bestaat nog met. van nieuwe woningen. Op zijn minis- CDA-fractievoorzitter in de Haagse gemeenteraad H Happel biedt de Poolse ambassadeur in ons lang Bartoszek. een petitie aan waarin uordt geyaagd familiehereniging van Poolse vluchtelingen in Nederland lt bewerkstelligen Tweede van rechts rabbijn Soetendorp. met enkele Haagse gemeenteraadsleden procent bovenop de normale vijf pro cent. Hoeveel woningen (volgend jaar) aan de huurharmonisatie kunnen ontko men als het idee van Brokx vastere vormen zou krijgen, is niet bekend, evenmin als de financiële gevolgen voor het rijk. De huur wordt op het ogenblik geba seerd op een aantal criteria zoals in de woning aanwezige voorzieningen, op pervlakte en ligging. Bij elk criterium hoort een bepaald aantal punten Bij elkaar opgeteld correspondeert het totale puntenaantal met een mini maal redelijke en maximaal redelijke huurprijs. Voor nieuwbouwwoningen geldt overigens een andere manier van huurprijsbepaling. In de praktijk is het dus mogelijk dat twee woningen met vrijwel hetzelfde terie wordt in dit verband gewerkt aan een nieuw systeem, waarbij aan dacht zal worden besteed aan de suggestie van de raad voor volkshuis vesting een belangrijk adviesli chaam om deze beginhuren te baseren op de kwaliteit van de wonin gen Verbeteringen Uit een brief aan de vaste kamercom missie van volkshuisvesting blijkt dat Brokx voorts van plan is de verhuurdersplicht voor woningver beteringen uit te breiden. Hij is van mening dat verhuurders AMSTERDAM (ANP) - Staatssecretaris Van Zeil van economische jaar geduurd, zaken vindt het onge nuanceerd beperken van financiële steun door lagere overheden aan het VVV-wezen on verstandig. Hij heeft dit vrijdag ge zegd op de jaarvergade ring van de ANW, de overkoepelende organi satie van 400 VVV's in Nederland Tijdens de vergadering is gebleken dat economische zaken van mening is dat de ANW met het Viditel- project moet stoppen. Na evaluatie is het mi nisterie tot de conclusie gekomen dat het project onvoldoende perspectief biedt en de verhouding kosten-baten onvol- AMSTERDAM (ANP) De suiker produktie van het op 1 oktober be gonnen boekjaar 1982-83 overtreft al le voorgaande records. Nadat in het vorige boekjaar in Nederland voor het eerst meer dan 1.000.000 ton sui ker werd geproduceerd kwam de* produktie in het lopende boekjaar met 1.130.000 ton nog weer ruim 8 pet hoger uit. De CSM produceerde hiervan 429.000 tegen 388.000 ton een jaar eerder. Dit staat in het halfjaarbericht van de CSM. De resultaten van de CSM waren ook goed. Zoals eerder gemeld steeg de nettowinst van 1' 15,6 tot. f 17,5 min en voor de tweede helft van het boekjaar doende is, aldus Van leven, aldus de staatsse- wordt een gelijke winst behaald. Dit Zeil. De proef heeft twee cretaris. die daaraan zou de totale nettowinst op f 35 min toevoegde dat het mi- brengen tegen f 31 min vorig jaar De Van Zeil zei te begrijpen nisterie het met tot zijn omzet steeg in het eerste halfjaar van f dat de subsidies van de taak rekent de WV's te 450 tot f 535 min. lagere overheden onder subsidieeren. Alleen die Hoewel de economische recessie activiteiten die aan alle voortduurt met doorgaande druk op VW's ten goede komen, bestedingen hebben de werkmaat- kunnen voor gelden van schappijen van de levensmiddelen- groep daarvan per saldo geen negatie aanmerking komen, zo ve invloed ondervonden. Omzet en voegde hij eraan toe. resultaat ontwikkelden zich in het Van Zeil is voorstander algemeen goed. van een nauwere sa- menwerking tussen VVV's, ANW en NBT (het Nationaal Bureau voor Toerisme). Zijn vi sie op de integratie van toeristische voorlich ting en werving van be trokken instanties wil hij echter in zijn nota Toeristisch Beleid, be- •erder DEN HAAG (GPD) Een Haagse delegatie, bestaande uit wethouders, gemeenteraadsleden, een VVD- Tweede-Kamerlid, predikanten en rabbijn Soeten dorp heeft gistermiddag bij de Poolse ambassadeur Alojzy Bartoszek gepleit voor het zo snel mogelijk verlenen van uitreisvisa aan familieleden van in Nederland verblijvende Poolse vluchtelingen. Een aantal van deze vluchtelingen is sinds maandag demonstratief in hongerstaking voor het ambassade gebouw. Ambassadeur Bartoszek zei dat hij geen concrete garanties voor tijdstip en aantal kon geven, maar dat hij er zeker van is dat uitreisvisa worden verstrekt. Volgens rabbijn Soetendorp, één van de initiatiefne mers van de Haagse actie, zou de ambassadeur in het gesprek hebben gezegd dat familieleden van eer,! drietal vluchtelingen inmiddels een uitreisvisum heb ben gekregen. Maar de hongerstakers voor het gebouw wisten daar niets van. Zij zullen als groep hun actie voortzetten, ook wanneer een aantal familieleden een uitreisvisum zou krijgea Tot alle familieleden in Nederland zijn", aldus één van hen. De Poolse autoriteiten hebben definitief geweigerd een drietal Nederlandse journalisten een visum te verlenen om het pauselijk bezoek aan Polen te kunnen verslaan Een officiële reden voor de weigering is niet opgegeven, maar Bartoszek liet doorschemeren dat eerdere jour nalistieke activiteiten met betrekking tot Polen van dit drietal er de oorzaak van zjjn. DE KONING OVER ECHTE MINIMA: druk staan van de reces sie. In een aantal plaat sen wordt op de jaarlijk se bijdragen gekort. Hij economische zaken in waarschuwde echter dat het toerisme nog een van de weinige economi sche groeisectoren is. „Het onthouden van de daarvoor noodzakelijke steun is het slachten van de kip die nog gou den eieren legt", zo schetste hij. Üver de rol van de over heid daarbij, zei hij dat deze niet de enige ver antwoordelijke is. De eerste verantwoordelijk- gin volgend jaar, heid ligt bij het bedrijfs- toelichten. ADVERTENTIEi vtitij tel- 01189-1900, b.g.g. 1965. iVan onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering verwacht dat in 1983 ruim een half miljoen mensen in aanmerking zullen komen voor de eenmalige uitkering aan de 'echte minima*, waarmee de koop kracht van deze groep op peil moet worden gehouden. Dit heeft minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) vrijdag aan de Tweede Kamer geschreven in zijn antwoord op de vragen van Ka merleden over het voorstel de mini mumlonen en uitkeringen niet te ver hogen. Het ziet ernaar uit dat in 1982 onge- veer 470.000 uitkeringen verstrekt ^èn' zijn. aldus De Koning. Aan het eind Reserveringen diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit \J \J III II NJ Is ris van onder Opgelost De Amsterdamse politie heeft donderdag de 25-jarige Amster dammer H. S aangehouden op ver denking van moord op de 32-jarige vrouw Shulamit Greenbaum op 24 maart van dit jaar De man heeft inmiddels bekend de vrouw in haar woning aan de Simon Stevinstraat in De radio- etl televisieprogram- van dit jaar komen waarschijnlijk De minister ontkent dat de rege_^ 545.000 mensen voor een uitkering in met de korting de gelijke behandel aanmerking. De stijging van het aan- van de inkomensontwikkeling losl* tal 'echte minima', gezinnen waar zoals diverse Kamerleden de regefi slechts één minimuminkomen bin- hadden verweten. Het kabinet loq K nenkomt. is daarmee 16 procent alleen met haar voorstel vooruit i rp j arbeidstijdverkorting in de bedrijn rt I eKOrt meent De Koning. Gaat die vermli» De regering houdt vast aan het niet "n§ van de arbeidsduur door dt, per 1 juli aanpassen aan de inflatie zouden de uitkeringen evenals dejf trc van het minimumloon en de uitkerin- nen omlaag gaan. oi gen in het kader van de ziektewet en ^ls de regering het afgelopen i> de WAO en de AOW. Het rijk heeft de Seen maatregelen genomen zoutof 400 miljoen gulden, die de maatregel °en zou minimumloon ra II I opbrengt, nodig om het tekort van de Pr°cent hoger zijn, dan zij nu itto f overheid binnen de perken te hou-' 's- Dit betekent inclusief vakantity j De Koning. slaS een verschil van f52, heelttü Koning laten becijferen. Alleen (i >i echte minima worden tegen te «5 n, teruggang in koopkracht bescherai fa De Griekse staatssecreti n van onderwijs heeft bij het mini» e rie van onderwijs in Den Haag gepr: testeerd tegen de eventuele conca tratie van de studierichting Nmi Grieks in Groningen. Dat heeft e(|| de hoofdstad te hebben eewured Dit - woordvoerder van het ministerien heeft een" woordvoerder^vaTdéAm ma S weeke'nd^ mmtt onderwijs vrijdag desgevraagd b radio-tv en kunst Am sterdamse politie vrijdagmorgen mee gedeeld u op de pagina's 27 en 29 BONDEN OVER KABINETSPLANNEN: tigd. De studierichting Nieuw Grist u kan nu behalve in Groningen ook a worden gevolgd in Amsterdam. ST -PAUL - De Amerikanen zijn een vindingrijk volk, vooral als er auto's aan te pas komen. Deze man heeft een nieuwe toepassing voor zijn wagen bedacht. Met behulp van twee stangen die tegen de geopende voor- en achterklep zijn gemonteerd, schiep hij zich een auto-hangmat. Het bed werd met succes uitgeprobeerd voor een zonnebad op de parkeerplaats. UTRECHT (ANP) De woord als daarmee de aandacht van het kabi- kwaliteit van het wonen ouderen is in hel bejaardentehuis vooral gericht op bezui- aangetast wordt. Min- nigen. De centen zijn der nieuwbouw van be- belangrijk, het welzijn jaardenoorden is alleen wonen in een bejaar- van ouderen minder. verantwoord als oude- denoord verbeteren Tot deze conclusie ko- de drie ouderen bonden ANBO. Unie KBO en PCOB (samen werkend in COSBO Ne derland) en het LOBB (het landelijk overleg bewonerscommissies bejaardenoorden) in een de kwaliteit van het wo- ring aan een totaalvisie, nen in het bejaar denoord te verbeteren. De praktische uitwer- niet geregeld, aldus de organisaties. Ook een wijkgericht en open verzorgingshuis kan de kwaliteit van het ren meer mogelijkheden maar hiervoor heeft de krijgen om zelfstandig overheid alleen expen- te blijven wonen. De or- menteergeld beschik- ganisaties wijzen er op baar gesteld en daar dat er te weinig wordt wordt volgens de organi- gedaan om het langer saties ook al op bezui- zelfstandig wonen mo- nigd. gelijk te maken en om Het ontbreekt de rege- vrijdag gepubliceerde reactie op de bezuini gingsplannen voor de bejaardenoorden. Bezuinigen op bejaar denoorden is onverant- Door alle ad-hoc beslis singen kunnen ouderen steeds minder recht king van de wettelijke doen gelden op goede regeling over die zeggen- voorzieningen, aldus de schap is na acht j aar nog ouderenorganisaties. AMSTERDAM (ANP) - Ruim 80.000 jongeren die vorig jaar de schoolban ken hebben verlaten hebben nog steeds geen baan. Eind mei stonden er bij de arbeidsbureau's 83.000 schoolverlaters ingeschreven. Eind april waren dat er nog 81.000, waar uit blijkt dat de stroom schoolverla ters, die zich dit jaar bij de arbeids bureaus aanmeldt al op gang begint te komen. Die" mededelingen deed mr F H A M Kruse, plaatsvervangend directeu r-generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid vrijdag in Am sterdam op een symposium over jeugdwerkloosheid, georganiseerd door het adviesbureau IPW De ko mende maanden zullen er 32.000 tot, 33.000 schoolverlaters per maand bij komen. aldus Kruse Hij zei te ver wachten dat steeds meer jongeren er genoegen mee zullen nemen om een tijd onbetaald werk te doen of werk tegen een zeer lage beloning Buiten zijn officiële inleiding deelde hij mee udi uil ui- civarmgen van arbeidsbu reaus blijkt dat dit al op vrij grote schaal gebeurt. Gemeenschapstaken Een steeds groter aantal jongeren ziel volgens Kruse af van een uitke ring en probeert hoe dan ook aan het werk te komen. Hij schat ook dat tussen de 50.000 en 90.000 jongeren met behoud van een uitkering ge meenschapstaken uitvoeren in bij voorbeeld de gemeentelijke groen voorziening. Dat gebeurt op vrij grote schaal en en kunstacademies af komen. Secre- vrij ongecontroleerd, aldus Kruse, die taris J. Jongejan van de werkende zei te vrezen dat dit verschijnsel een jongeren CNV zei dat een verlaging verlies aan reguliere arbeidsplaatsen van het minimum-jeugdloon eerder betekent. banen kost dan oplevert. In zijn mleidng zei hij dat jongeren Jongejan zei dat de CNV-jongeren met een heao- en lts-opleiding over akkoord zijn gegaan met het accepte- het algemeen wel werk vinden. De ren van 32-uursbanen, maar als daar grootste probleemgroepen zijn dege- ook steeds extra loonsverlagingen nen die de school voortijdig verlaten, voor jongeren over heen komen wordt meisjes met een lagere huishoudelijke het de jongeren volgens hem onmoge- en nijverheidsopleiding en de jonge- lijk om in te leveren voor korter ren die van pedagogische academies werken DEN HAAG (GPD) Het aantal vrouwelijke rijexamenkandida ten is vorig jaar met 30 procent teruggelopen in vergelijking met het voorafgaande jaar. Voor] het eerst sinds 1975 deden mini der vrouwen dan mannen exa-j men. Het totaal aantal afgeno men examens daalde van ruim 850.000 tot 770.000. Het Centraal Bureau Rijvaardlg- heidsbewijzen zegt in een toe lichting bij het jaarverslag over 1982 dat de economische reces sie de oorzaak is van het vermin derde aantal examens. Voor veel aspirant-kandidaten kunnen de relatief hoge kosten een belem mering zijn geweest, zeker als In een huisgezin al een rijbewijsbe zitter aanwezig is. meent hel CBR De kandidaten voor een rijexa men worden steeds jonger. In 1979 bestond 37,5 procent van hen uit 18- en 19-jarigen. In 1982 viel 47,5 procent in deze leeftijds groep. Van het totaal aantal kandidaten was vorig jaar 84.1 procent jonger, dan 30 jaar. De jongste kandidaten blijken de beste resultaten te behalen 43.5 procent van de 18-jarigen slaagtj voor het praktische BE-examen (personenauto's). Het gemiddel de slagingspercentage ligt op 37.1 procent. Van alle kandida ten slaagt 31 procent in één keer Vier procent was na zes examens nog niet geslaagd. Het CBR verstrekte in 1982 ruim anderhalf miljoen Genees kundige Verklaringen, in dt meeste gevallen bestemd voor het vernieuwen van liet rijbe wijs. In 117.000 gevallen was voor het geven van zo'n verkla ring een nader medisch onder zoek nodig. Dat betekent een stijging met 40 procent ten op zichte van het jaar ervoor toen ook al sprake was van een piek in de „medische Geneeskundi ge Verklaringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2