toon van de velde i li W trainen voor de marathon nog iedere dag op het veld bij axel PZC/ weekendkrant ik denk niet dat we nü in zeeland op ie goede weg zijn T arend karenbeld uitdaging zit in de mens ÜTERDAG 11 JUNI 1983 25 Ïij is nog maar net achttien. Toon van de Velde, en hij maakt die middag zijn debuut in het eerste elftal van Axel. De tegenstander is van een bescheiden niveau en Axel moet ormaal gesproken winnen. Dat gebeurt dan ook, maar na afloop is iedereen het er over eens al er maar één man heeft geschitterd. Toon van de Velde is met drie doelpunten de gevierde peler en hij begint die dag aan een opzienbarende carrière. Jaren later speelt Axel dicht egen de top van het Zeeuwse voetbal. Er wordt zelfs een clublied gemaakt over het evreesde binnentrio: Toon van de Velde, Jan Jonkman en Jo Deij. „Die voorhoede maakte onderd doelpunten in een seizoen", weet Toon van de Velde nog. jfenveertig jaar later Is het inmid- ook geen schatten niet haar sport. en over enkele maanden neemt maar ik heb bewondering voor de wa van de Velde (62) voor de derde overgave die ze uitstraalt. We hadden Toen Axel tien jaar geleden terug uit Toon van de Velde ..Ik kom nog iedere dag op hel veld en dat blijft zo. Want écht afscheid nemen zou ik niet kunnen. heb ik hel op het laatst als trainer ook moeilijk gehad" de tweede klas wegviel, is de afdaling razendsnel gegaan Er is wel beweerd (zo weet ook Toon van de Velde) dat het bestuur van Axel de weg terug zocht met betalingen van spelers. Toon van de Velde ontkent dat: „Ik zou me daar altijd tegen verzetten omdat het evenwicht in een elftal we nu m Zeeland op de goeie weg zijn. als er inderdaad spelers worden weg er afscheid bij Axel Eerst als spe- jaren geleden bij Axel spelers die dat in 1952. twintig jaar later als ook hadden, die bezieling tijdens een iiner van de eerste selectie en bin- training of in een wedstrijd. Dat is inkort als secretaris. Als er ooit op onze grote kracht geweest, vooral als 11 veld van Axel een standbeeld we op eigen veld speelden", ordt gezet, dan mag Toon van de ©poseren. Hij is vergroeid met de Voor vele toeschouwers was Toon van lull als geen ander. „Ik kom iedere de Velde, toen hij nog trainer was, een agophet veld", verzekert hij, zo kort dictator langs de lijn Hij heeft er wordt verstoord. Als Axel één speler oor ajn afscheid „En volgend jaar. nooit een geheim van gemaakt .Ik zou betalen, zou er onrust komen bij ■ikgeen functie meer heb. zal ik dat bepaalde van tevoren de tactiek en de rest van de ploeg. Ik geloof niet dat gwel blijven doen". daar had iedereen zich aan te houden. verschil met vroeger is alleen dat Een klein beetje inspraak kon ik wel 'mg ran de Velde iets meer afstand verdragen, maar tol een zekere hoog hemen: ..Ik vertrek deze week voor te. Mijn eigen inzicht liet ik altijd voor en vakantie van twee maanden naar gaan. Ja. dat botste wel eens tijdens totok Dat zou ik anders nooit een wedstrijd, als het niet ging zoals «daan'nebben. Alles was-altijd afge- ik het wilde" stemd op het voetbalseizoen en op de Het elftal van Axel dat jarenlang in de dagdat de training weer begon. Het is tweede klas speelde, is voor Toon van nrnrzeiden gebeurd dat ik iets ge- de Velde nog altijd het toonbeeld van nasilieb bij de vereniging". discipline en ijver. ..Met die-ploeg Heüsdan ook niet verwonderlijk dat, hadden we zelfs de eerste klas kunnen Tmi van de Vplde het, zich heeft, halen", denkt hij Maar talentvolle ssugeirokken dat Axel zo veel in spelers als Piet Verpoort,e, Hans Her- ilveau is gedaald. Tien jaar terug. man. Peter Deij en Tonnie Sheilds ten hij zelf plaats maakte voor een verdwenen later naar andere clubs en frits bakker lieuwe trainer, was het verval van de het niveau van tóen heeft Axel nooit Toon van de Velde vooruit ..Het, is scipline khcbcr altijd één goeie reden v gekocht. Ik weet zeker dat het ge beurt,: Boudewijn Corijn gaat weg bij ons. Hij speelt volgend jaar bij Ter- neuzen en hij heeft, me heel eerlijk verteld wat hij daarvoor krijgt" ..Ik moet het nog zien, hoe dat afloopt met VUssingen bijvoorbeeld", kijkt ■roeger ook al bij HVV in Hulst gebeurd. Daar werd Staf Martens ge kucht door een sponsor, maar binnen de kortste keren ging hij weer weg Het gevolg is meestal dat er nog meer spelers verdwijnen, door al die on rust" zeven goals !l) al duidelijk te zien De lichting meer kunnen bereiken aimee Toon van de Velde in de top ■c. de tweede klas had gespeeld, tCTUgVCl trdween langzamerhand uil het sld. Daarna is Axel afgedwaald „Ik zeg niet dat die terugval er is ar de vierde klas en zelfs daar gekomen, omdat er nu geen diseïplï- trvvlt de huidige ploeg een beschei- ne meer is bij Axel. Maar toch: er is natuurlijk wel veel veranderd de laatste jaren. De sport is een afspie geling van de maatschappij en ook de voetballer is gemakzuchliger gewor den. Bij een individuele sport ligt dat üimen vinden dat we zo lang bij de anders. Iemand die een marathon tpvan Zeeland hebben gespeeld", loopt kan zeggen: ik heb schijt aan trklaart de trainer die twintig jaar alles en ik bereid me voor zoals het ng hel bewind voerde. „In al die moet. Maar in een voetbalploeg heb rui heb ik van de spelers een je met elf man te maken. De een discipline geëist. Een voetbal- speelt met veel meer inzet dan de 'lal moet gedisciplineerd zijn in de ander. Daarvan ben je als trainer strijd bij RKC. „Als je niet weet waar «bereiding op iedere wedstrijd, afhankelijk, dat heb ik zelf ook ge- t moeten het hier in Zeeland niet merkt. Na die goeie jaren bij Axel - -en met: we zijn toch maar ama- turljes. Ik zit soms naar het gezicht nBettine Vrïesekoop te kijken, als .optelevisie is. Dat meisje verdient Zelf' heeft hij nooit een cent gevan gen, verzekert hij. En toen Toon van de Velde, Jan Jonkman en Jo Deij de zo gevreesde voorhoede van Axel vormden, was er ook nog geen be langstelling van betaalde clubs. Een keer werd Toon van de Velde stic- kum aangesproken tijdens een je naartoe moet. dan mag je gerust bij ons komen praten", zeiden ze, toen m van de elftallen waarin Toon van Velde zelf actief was. Achterste rij n links naar rechts Ko Dieleman, loDanschutter, Arjaan Seijs, Rinus draven. Piet Verpoorle, Gerard den Wisman. Zittend Cees van de Ber- Jan Jonkman. Toon van de Velde. Deij en Piet Peelers hij hel veld afkwam. „Daar is hel bij gebleven, wat mij betreft. Ik heb ooit eens in Clingc, toen we met 7-1 won nen. alle zeven de goals gemaakt. Maar zelfs vanuit Belgiè was er toen nog geen interesse". „We hadden dal binnentrio". vertelt Van de Velde. ..dat was het beste deel van de ploeg. En verder ook een fantastische keeper: Henk Dieleman. Ik weet nog dat we op pinkstermor gen in Goes met, t.wpe Zeeuwse elftal len tegen elkaar speelden. Henk Die leman stond bij de ene ploeg in het doel en Frans de Munck bij de andere. Ik heb Henk Dieleman nooit zo goed zien keepen als in die wedstrijd. Hij was onbetwist de ster van het veld" Toon van de Velde speelde tot zijn 32e jaar in het eerste elftal en werd daarna trainer. Dat hield hij twintig jaar vol. zonder een onderbreking „Ik moet wel eens lachen als ik nu trainers hoor zeggen dne jaar bij een ploeg is lang genoeg Ik vind bet eerder een voor deel als je de spelers stuk voor stuk goed kent. Kijk maar naar Piet de Winde bij Breskens. die haalt er dit jaar ook het maximale uit". bestuurder De jaren als trainer maakte Toon van de Velde ook al deel uit van het bestuur. Hij was al vanaf 1951 secre taris: Hij gaat weg, omdat er nu een opvolger is, maar blijft natuurlijk bij de vereniging betrokken. „Anderhalf jaar geleden hen ik afgekeurd voor m'n werk. Ik was al veertig jaar loodgieter, maar ik kreeg ontzettend last van mijn rug. Bij een onderzoek is gebleken dat er slijtage was aan m'n enkels, m'n knie en m'n heup. Het was maar beter dat ik met dal werk zou stoppen, zeiden ze. Ik voel me inderdaad veel beter sinds die tijd. maar dat wil niet zeggen dat ik helemaal niets meer kan". Een ding zou Toon van de Velde zich bij zijn afscheid wensen: „Dat we volgend jaar weer een kampioenschap van Axel kunnen vieren Wc moeten terug naar een hoger niveau, daar werken we allemaal aan Ik hoop dat dat in de komende jaren al gebeurt. We hebben een jonge en een vrij talentrijke ploeg Ze hebben ons in het afgelopen jaar de kampioen van de vriendschappelijke wedstrijden ge noemd Dat moeten we nu ook in de competitie maar eens waar gaan ma ken" „Kijk maar eens naar die accommo datie hier" gebaart hij met een on miskenbaar gevoel van trots „Een paar weken terug was het Belgisch elftal bij ons. Guy Thijs kwam naar me toe en vroeg of hij eerst de kleed kamer mocht zien .Dat ziet er goed uit", zei hij. Ja. Ja. op zo'n moment straal ik toch wel een beetje. vr r f Arend Karenbeld, de trainer van de succesvolste Nederlandse mara- op een echte grote wedstrijd, dat thonloper Gerard Nijboer, heeft geen aansporing nodig om uit te heeft hij bewezen. Na één mislukte wijden over de atletiek, l it zichzelf begint hij zijn verhaal en slechts een marathon moet je dat niet zomaar enkele keer is er aanleiding en gelegenheid om een vraag te stellen. Het is ineens wegcijferen" de betrokkenheid met de sport die Karenbeld op zijn praatstoel brengt, niet het streven om zijn eigen rol daarin te benadrukken. StitTllllëfCH De 50-jarige inwoner van Haren, do cent aan de Groninger Academie voor Lichamelijke Opvoeding, relati veert zelf steeds zijn eigen inbreng Zo zegt hij over zijn bemoeiiemssen met Gerard Nijboer „Door de suc cessen van Gerard sta ik tegenwoor dig wat in de belangstelling, maar een jaar of zes geleden was mijn invloed veel groter. Toen heb ik hem als beginnend atleet gestimuleerd. Ik maakte hem duidelijk wat op- bouw is en leerde hem zichzelf te ontwikkelen. Nu is hij veel zelfstan diger als destijds". Arend Karenbeld is geboren in Diep enveen. vlak bij Deventer. Voetbal was de eerste sport die hij beoefende. „Ik was geen geweldige speler, maar maakte door mijn snelheid veel doel punten. Een onderwijzer raadde mij aan op atletiek te gaan. maar als dorpsjongen ging je niet zo snel naar de stad om daar op een club te gaan. Mijn ouders gaven mij echte: een paar spikes op mijn verjaardag en dat is het begin geweest", Karenbeld behoorde al snel tot de nationale sprinttop. maai' conclu deert nu dat er eigenlijk meer in had gezeten. „Het ontbrak me destijds aan een goede begeleiding. Nadat ik in Groningen de ALO had afgemaakt wilde ik er nog eens goed tegenaan gaan. maar door een blessure aan de achillespees kon ik me niet meer optimaal inzetten. Ik heb in die tijd ook een corlisone-injectie gehad Het was nog met bekend dat de pees door een dergelijke behandeling de genereert". band Met liet stijgen van de prestaties van zijn pupillen verdiepte Arend Karenbeld zich steeds meer in liet lopen over langere afstanden. Het aanvaarden van een baan op de ALO in Groningen betekende het einde van zijn werk bij Daventria, maar de band met een aantal atleten bleef beslaan. Roelof Veld, Henk Mcnlink en uiteraard Gerard Nijboer bleven ondanks hel probleem van de grote re reisafstanden prijs stellen op de begeleiding door Arend Karenbeld. die tot een jaar geleden ook meer kampster Tineke Hidding (nu onder de velcugels van bondscoach Wil Westphal) terzijde stond. Middenaf- standloopster Saskia Brouwer heeft onlangs de contacten met Karen- beid weer aangehaald. Karenbeld: „Het trainen van atleten is voor mij een hobby. Met uitzonde ring van twee jaar ben ik er nooit voor betaald Ik heb een goede baan en beschik over te weinig tijd om me full time voor die atletiek in te zet ten. Als ik betaald werd zou ik veel geld vragen en dat is voor de vereni gingen in Nederland niet op te bren gen. Daarom ben ik liever een hob byist. Dat geeft ook een zekere mate van vrijheid al verwachten andere mensen ook m die situatie vaak dat je altijd present bent" in de clinch „Ik heb wel eens tegen Gerard Nij boer gezegd dat hij me niet als trainer hoeft te houden omdat mijn tijd beperkt is. Hij heeft er echter zelf voor gekozen om op deze manier door te gaan en dat houdt in dat hij ook bepaalde dingen van mij moet accepteren. Ik laat hem weliswaar niet gauw in de steek, maar raak af en toe wel eens een beetje met mezelf in conflict. Ik kan nu een maal niet zeggen tegen de Academie dat ik niet kom omdat ik met Ge rard Nijboer op stage moet. Als ik het vroeg zou het misschien nog wel kunnen ook, maar ik wil dat niet". „Gerard kreeg onlangs de gelegen heid om in Helsinki het parcours van het wereldkampioenschap te gaan verkennen Via bondscoach Wim Verhoorn werd ik uitgenodigd om mee te gaan. Het was voor het eerst dat ik een dergelijke trip met op eigen kosten hoefde mee te maken. Om niet in de problemen te komen met ons werk kozen we het Pinkster- weekeinde uit om naar Finland te gaan Vier dagen zijn maar kort. maar Gerard kon evenmin langer omdat, hij een collega moest inwer ken. Ooki hij wil geen privileges" De verkenningstocht annex trai ningsstage in Finland paste overi gens precies in het straatje van Ka renbeld. „Ik ben er een voorstander van datje van tevoren gaat bekijken waar je een belangrijke wedstrijd moet lopen Voor het Europees kam pioenschap in Athene is dat ook gebeurd en dat heeft zijn voordeel gehad Deze keer speelde bovendien mee dal Gerard er best even tussen uit mocht Hij had tenslotte een paar tegenslagen te verwerken gehad" „In februari liep hij in Japan waar het qua prestatie wat tegenviel. De marathon van Rotterdam werd ook een teleurstelling. Achteraf was liet echter niet, zo'n verrassing dat hel daar fout ging Gerard tobde al enige tijd met pijnlijke hamstrings en had lichte knieklachten. Mijn voorzichti ge advies was aanvankelijk om niet te lopen in Rotterdam, maar een test in Dwïngeloo pakte zo goed uit dat besloten werd toch mee te doen Er waren niettemin aanwijzingen dat het mis zou kunnen gaan. Bovendien kwam er nog die hondebeet tijdens een training overheen en ook dat ondermijnde het zelfvertrouwen. Toch heeft Gerard in Rotterdam tussen de twintigste en dertigste kilomet.ev goed gelopen Hij maakte toen een deel van zijn achterstand op Cor Lambregts goed. Die problemen met de hamstrings staken vervol gens de kop op en toen was het over". minst snel „Ik vind het nog steeds jammer dat het zo gelopen is, want ik had wel eens willen zien hoe het anders was gegaan. Ik probeer Gerard er name lijk van te overtuigen dat hij er voor moet kiezen om niet met de top te vertrekken. Van alle vooraanstaan de lopers is hij het minst snel op de tien kilometer en daarom heeft hij problemen met een rap begin. Hij durft echter niet los te laten omdat hij bang is dat hij er dan later niet meer bijkomt. Ik denk niet dat in een marathon de eerste tien kilome- ter doorslaggevend is. Het bewijs had in Rotterdam, waar Gerard de toppers immers snel liet gaan. gele verd kunnen worden". Na die door Robert de Castella ge wonnen wedstrijd in de havenstad vroeg Nijboer zich hardop af of hij wel recht had op uitzending naar het wereldkampioenschap. Hij had im mers de limiet met gehaald en ver klaarde andere Nederlandse atleten, die dit jaar wel een sterke marathon volbrachten, niet voor de voeten te willen lopen Karenbeld betreurt die reactie van zijn pupil ..Dat was jammer Hij liep in Rotterdam niet goed. maar het is terecht dat hij toch voor Helsinki geplaatst is. Gerard kan zich geweldig goed prepareren „Bovendien, als Gerard straks niet in vorm is. zal ik adviseren dat hij niet gaat. Iemand met zijn reputatie loopt daar in Helsinki niet om te figureren". De wereldkampioenschappen atle tiek op Fmse bodem beginnen over twee maanden Nijboer is nog steeds niet helemaal verlost van zijn proble men met de hamstrings, maar kwam volgens zijn trainer mentaal gesterkt terug uit Helsinki. „Die trip heeft stimulerend gewérkt. Het heuvelach tige parcours stond Gerard wel aan. Hij denkt dat die snelle jongens het daar moeilijk zullen hebben In Athe ne pakte het immers ook goed voor hem uit Toch zou je denken dat hij als zware vent moeilijker tegen een berg opkomt dan een licht kereltje. Inderdaad, net als bij het wielren nen Hel komt op een dergelijk tra ject ook op andere factoren aan en wat dat betreft brengt Gerard veel mee Hij kan in een wedstrijd, waar hij zijn zinnen op heeft gezet, heel diep gaan. Bovendien hoopt hij dat die mensen met een grote basissnel heid in Helsinki niet zo hard van stapel durven te lopen vanwege de zwaarte van het parcours". De voorbereiding van Nijboer op Helsinki verloopt afgezien van de fysieke tegenslagen met op die ma nier. die Karenbeld als ideaal ziet Hij zegt Gerard is een perfectionist, maar hij wil ook voldoen aan sociale verplichtingen Hel beste zou zijn wanneer hij de laatste paar maanden voor Helsinki geen beslommeringen meer zou hebben. Dan zou hij hard kunnen trainen en voldoende kun nen rusten. Gerard wil echter werken. Op zich is dat natuurlijk prima, maar de passieve rust, ik bedoel slapen of relaxen, moet niet in het gedrang komen. Ik zou h'et ook een goede zaak vinden wanneer de voorbereiding zich in groepsverband voltrok Een man of drie en een trainer Bij Daventria stimuleerden de atleten elkaar ook enorm Het is jammer dat die ploeg uiteen is geval len" Karenbeld beseft dat de marges in de topsport smal zijn. „Je werkt tegen de grens van overbelasting aan en je moet zorgen er niet over heen te gaan. Een topsporter kent dat risico ook. Door een goede basis te leggen kan hij echter in de meeste gevallen blijvende nare gevolgen voorkomen. Ik zet vraagtekens bij sportprestaties die tot stand komen met middelen, die ethisch niet ver antwoord zijn. Ik zeg ook tegen de door mij begeleide mensen dat ik niet wil meewerken aan zaken waar ik niet achter kan staan. Daarom ben ik bijvoorbeeld legen topsport voor kinderen. Dat gaat in veruit de meeste gevallen niet van hen zelf uit. maar van de buitenwacht. Ik ben niet legen het leveren van pres taties of het nu in de sport is of op ander gebied. De uitdaging zit in de mens en iedereen heeft ergens ta lent. Men moet wel zijn mogelijkhe den en onmogelijkheden kennen. Voor mij als trainer staal echter niet de prestatie centraal, maar de mens die de prestatie levert". roelof hoekman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25