11 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kinderbijslag 1 juli vol procent omlaag Thatcher vormt nog dit weekeinde nieuwe regering Verdeeldheid in NAVO over handel Oostblok bcrco GROOT Brand vernielt Goese sporthal I wm&bim ©i GROENE-GOi DE GRAAF VERDUBBELT KORTING Benzine en diesel weer duurder DESASTREUZE NEDERLAAG VAN LABOUR Perioden met zon Perioden met zon en droog weer. Hiddagtemperatuur van 18 graden aan zee tot 23 graden m hel binnen land Matige zuidwestenwind, in de middag aan de kust vrij krachtig. 26e jaargang no. 135 aterdag 11 juni 1983 ANJELIERSTRAAT 5-7 acék tyo&cfa-o/ea&k MUNCHEN (DPA/UPI) Drie gebruiksklare luchtaf- weerraketten zijn vrijdag op een hoofdweg in de buurt van de Westduitse stad Würzburg van een Amerikaans transportvoertuig gevallen na een bot sing met èen personenwagen. Bij het ongeval werden twee Amerikaanse militairen gewond, zo heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse leger meegedeeld. Het gaat om drie meterslange raketten van het type 'Hawk'. met een hoogst explosieve springlading. Vol gens de woordvoerder hebben de raketten geen kernla- ding. De politie sloot de autoweg af. waardoor het verkeer urenlang stil kwam te liggen Een woordvoerder van de politie in Würzburg schatte de totale schade op twee miljoen dollar (ruim 5,5 miljoen gulden). Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kinderbijslag gaat op. 1 juli niet een half maar een heel procent omlaag. Staatssecretaris De Graaf heeft dit vrijdag aan de Tweede Kamer voorgesteld. Hij komt niet tegemoet aan het verlangen van de VVD, dat de verlaging voor ten hoogste een jaar geldt. Binnen een jaar kan de beoogde vervangende maatregel minder kinderbijslag voor kinderen in het buitenland niet worden ingevoerd, aldus De Graaf. te verlaging van de kinderbijslag dit jaar 50 miljoen gulden op- ffingen. Aanvankelijk dacht de aatssecretaris dat alleen al het ach- imege laten van de gebruikelijke inpassing aan de gestegen prijzen bedrag van 30 miljoen zou opleve- ,De overige 20 miljoen zou met een erlaging van een half procent op tafel omen Nu de prijzen echter aanzien- ijminder blijken te zijn gestegen, is avolle procent vermindering nodig aan hetzelfde bedrag te komen, met één kind krijgen 8 plannen een groot onderscheid maak ten tussen kinderen binnen en buiten de Europese Gemeenschap, stuitten pden per' kwartaal minder. Voor ïcsen met twee kinderen scheelt te-22 gulden, met drie kinderen f34, a i met vier kinderen f52, met vijf kinde- J tea IK en met zes kinderen f86 Rftening houdend met de korting die I alopl januari is doorgevoerd bete- ba! het voor mensen met drie of twrkinderen een nog forsere achter- ultgang. Dl korting op de kinderbijslag komt inde plaats van eerdere voorstellen om de bedragen voor kinderen in het buitenland te verlagen. Omdat de Xiel op slot - In het kader van een Ree weken durende politieactie te en diefstal uit en van auto's in Sjmegen bleek bijna vijf procent van le gecontroleerde 5152 auto's onafge- Soien te zijn geparkeerd. ROTTERDAM (ANP) - Met ingang van maandag gaan de prijzen van benzine en diese lolie opnieuw omhoog. De oliemaatschappijen en de vrije-pomphouders hebben vrijdagmiddag meegedeeld dat zowel superbenzine, nor male benzine als dieselolie twee cent per liter duurder worden. De prijsverhoging heeft vooral te maken met het nog verder aantrekken van de dollarkoers begin deze week, Bij de zelftankstalions gaat een liter superbenzine maan dag 171.1 cent kosten, een liter normale benzine 165,6 cent en een liter diesel 112.6 cent. ze op bezwaren bij een kamermeer derheid van CDA en PvdA. Het kabi net blijft wel werken aan soortgelij ke plannen, maar dan zonder het gewraakte onderscheid. Dat zou in EEG-verband moeten gebeuren. Eerder eiste de VVD dat de nu voorge stelde algemene verlaging van de kin derbijslag hooguit een jaar zou duren ting op 1 juli onontkoombaar. Andere bezuinigingen in de sociale zekerheid zijn niet voorhanden. Hij ontkent de bewering van de PvdA. dat de bezui niging wordt afgewenteld op de zwak ste groepen Bij de uitkering aan het einde van het jaar aan de „echte minima" zal het basisbedrag worden verhoogd met een bedrag per kind Doelstelling is daarbij dat een gezin met kinderen en een minimum inkomen dit jaar niet meer dan drie procent koopkracht verliest, zo meldt De Graaf. I)c Tweede Kamer debatteert komen de week over de voorgestelde korting met 1 procent op de kinderbijslag. Dan zal blijken hoe hard de eis van de Walcheren ziet mogelijkheden daartoe na de versoepeling door het rijk van de kwaliteitseisen voor het lozen van afvalwater. (PAGINA 9) Verbod Huren De kans is groot dat voor een De NOS mag de Nederlandse kam pioenschappen wielrennen op de weg emd juni in Limburg niet uitzenden. Volgens het ministerie van WVC overtreden de renners de om vervolgens plaats te maken voor VVD is, dat de maatregel niet langer een maatregel als liet kabinet voor dan een jaar mag gelden. ogen heeft. Staatssecretaris De Graaf acht het echter onmogelijk binnen een jaar de gewenste regeling op te nemen in de EEG-verordening en de verdragen met andere landen Wel zal hij over een jaar verslag uitbrengen van de vorderingen Als het niet lukt in internationaal verband tot eên re geling te komen zal Nederland zelf maatregelen treffen, kondigt De Graaf aan. minder groot aantal woningen de onlangs verscherpte regels i oor huur extra zal worden verhoogd, reclame-opschriften op de kleding Staatssecretaris Brokx denkt er Voor uitzending van de Tour de over het systeem van de huurhar- momsatie in die zin aan te passen (PAGINA 2) Zuivering De rioolwaterzuiveringsinstallatie bij liitlhem kan twee miljoen goed koper worden gebouwd. Het dage- Binnen- en buitenland: 2 en 3. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 5. Provincie: 7, 9, 10, 11 en 13. Sport: 15. Weekendkrant: 17, 18, 19, 21, lijks bestuur van het Waterschap 23, 25, 27 en 29. Onontkoombaar (Van onze correspondent) In zijn brief aan de Tweede Kamer PARIJS De NAVO-ministcrs van noemt De Graaf de voorgestelde kor- buitenlandse zaken zijn het op bun tweedaagse vergadering in Parijs doorkruist het streven om dit jaar niet eens geworden over de handel met het Oostblok. Die onenigheid Van onze correspondent) LONDEN - Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), heeft één zetel in het nieuwe Britse Lagerhuis gehaald. Gerry Adams, vice-voorzïtter van Sinn Fein, won de zetel in het district West- Belfast. Adams, die er nooit een geheim van heeft gemaakt de gewapende strijd van de IRA tegen de Britse aanwe zigheid in Ulster te steunen, legde al direct na zijn verkiezing een controversiële verklaring af Hij zei dat de dood van een Britse soldaat, die gisteren bij een IRA- bomaanslag in Belfast om het le ven kwam, de schuld van de Brit ten zelf is. De vice-voorzitter van Sinn Fein kwam enige maanden geleden in het nieuws, toen minister Whitelaw (binnenlandse zaken) hem verbood naar het Bntse vasteland te komen op grond van de „Wet ter voorko ming van terrorisme". Het ministe rie van binnenlandse zaken heeft dit reisverbod gistermiddag ijlings ingetrokken. Adams verklaarde gistermiddag zijn uitverkiezing te zullen gebrui ken om het Britse volk duidelijk te maken wat er in hun naam in Noord-ïerland gebeurt GOES - Een felle uitslaande brand heeft vrijdagmorgen vroeg de gemeentelijke sporthal in Goes met de grond gelijk gemaakt. De brand veroorzaakte een nuljoenenschadewaarvan nog niet zeker is in hoeverre die door de verzekering wordt gedekt. Bij de gemeente Goes wordt komend weekeinde naarstig gezocht naar oplossingen voorde gedupeerde sportverenigingen. Zie ook pag. 7) naar buiten toe de eenheid binnen de NAVO extra te demonstreren in ver band met de nieuwe kernwapens in Europa en de onderhandelingen daarover met de Russen in Geneve. De Verenigde Staten willen de Oost- West-handel beperken omdat zij we zen dat het Westen anders te afhanke lijk wordt van bijvoorbeeld Russische energie en tevens willen zij voorko men dat de Russen met behulp van westers kapitaal en technologie hun defensie opbouwen. De Europese NA- VO-landen erkennen die veiligheids aspecten wel, maar hechten meer aan de Oost-West-handel als middel om geld te verdienen en om de betrekkin gen met het Oostblok redelijk te houden. De slotverklaring zegt nu dat de Oost- West-handel onder voorwaarden bij kan dragen tot constructieve Oost- West-relaties. maar dat er voor ge waakt moet worden dat deze handel ook in overeenstemming blijft met de algemene westerse veiligheidsbelan gen De Franse president Mitterrand had donderdagavond onderstreept dat het doel van de NAVO alleen de veiligheid betreft en dat het bondge nootschap geen economische organi satie moet worden. In hun slotcommuniqué onderstrepen de ministers uitvoerig de bereidheid van de NAVO om over beperking van nieuwe atoomwapens te onderhande len maar eveneens wordt krachtig gesteld dat plaatsing van Pershings en kruisraketten zo nodig doorgezet zal worden. Minister Schultz zei „On ze positie m Geneve is redelijk, na tuurlijk willen we graag een positieve uitkomst van de onderhandelingen, maar dat hangt er vanaf of de Sowjet- Unie nu besluit ook redelijk te zijn" De NAVO-ministers hebben ten aan- (Slot zie pagina 3 kolom 4) lADVERTENTIEi Goes - Middelburg - Vlissingen (Van onze correspondent) LONDEN Mevrouw Thatcher, die haar Conservatieve partij met over grote meerderheid de Lagerhuis- verkiezingen heeft zien winnen, is gisteren al begonnen met de eerste gesprekken over een nieuwe rege ring. Ze verwacht nog dii weekeinde haar ministersploeg geformeerd te hebben. De premier liet in een interview met de BBC-tv gisteren doorschemeren wijzigingen te willen' aanbrengen in het kabinet, waarmee ze de afgelopen vier jaar geregeerd heeft. „Sommige mensen zullen promotie krijgen, an deren zullen een stapje terug moeten doen", zo zei ze. Algemeen wordt aangenomen, dat de huidige minister van buitenlandse za ken Francis Pym. een van degenen is die een stapje terug zal moeten doen Zijn plaats zou mogelijk worden inge- door de huidige minister van financiën. Sir Geoffrey Howe. Minister Tebbit (werkgelegenheid) komt vrij wel zeker voor promotie in aanmer king Welingelichte kringen menen, dal Thatcher hem het ministerie van binnenlandse zaken zal aanbieden als opvolger van Whitelaw Mevrouw Thatcher zei gisteren ook de verschillende stromingen in haar Con servatieve partij in het nieuwe kabi net aan bod te willen laten komen. Daarmee gaf ze aan. niet uitsluitend mensen die haar harde economische lijn steunen, te zullen kiezen. „Ik ben geen extremist Wij zullen onze macht wijs en juist moeten gebruiken", voeg de ze hieraan toe. Driemaal groter De regering Thatcher II zal. vergele ken met hel eerste kabinet van die (Slot zie pag. 4 kol. 6) Met dank aan de premier r\e Britse verkiezingen V9Ü LJ hebben geen echte ver- rassingen gebracht het in i—H de vele opiniepolls voorspel- de patroon is uitgekomen maar het neemt niet weg dat de overwinning van de Conservatieve Partij indrukwekkend is. De Tories zijn in alle opzichten dank verschul digd aan mevrouw Thatcher, die een uiterst bekwame verkiezingscampag ne heeft gevoerd De Britse premier maakte tijdens de vier weken durende campagne nimmer een zwakke in druk ztj was charmant, gevat en tot in details op de hoogte van de zaken, waarmee ze werd geconfronteerd. Echt moeilijk heeft de premier het niet gehad. Labourbolwerken ging ze angstvallig uit de weg, zodat ze veelal optrad voor politiek gelijkgestemde geesten, die alles wat de premier zegt en doet al bij voorbaat goedvinden. Dat neemt echter niet weg. dat me vrouw Thatcher met groot gevoel voor de huidige politieke verhoudin gen in Engeland haar publiek heeft, bespeeld. Van meet af aan gaven de opinie-onderzoekers een comfortabele voorsprong aan de Tories, waardoor in die kringen de neiging tot stunten al bij voorbaat werd onderdrukt. De Conservatieve Partij kon rustig op de concurrentie wachten. De concurren tie van Labour bleek deze verkiezin gen geen enkele rol te spelen. Een nek-aan-nek-race tussen de beide gro ten van de Britse politiek zat er niet in, mede omdat de socialisten intern nog altijd zo verdeeld zijn, dat Labour geen politieke vuist kan maken. Een bijna dubbel aantal zetels voor de Conservatieven zegt méér over de onmacht van Labour dan over de macht van de Tories. De Britse socialisten bevinden zich al jaren in een crisis om de identi teit. De lmker-en rechtervleugel staan onverzoenlijk tegenover elkaar, zoals ook nu weer tijdens de verkiezings campagne is gebleken Labour pre senteerde zich onder partijleider Mi chael Foot als een radicale linkse partij. De socialisten hadden bijvoor beeld uittreding uit de Europese Ge meenschap en eenzijdige kernontwa pening als belangrijke punten in hun verkiezingsmanifest opgenomen. Voor de Britten twee gevoelige onder werpen de meerderheid van de Engel sen wil de banden met de gemeen schap behouden en ook over eenzijdi ge ontwapeningsstappen heerst grote verdeeldheid Deze controversiële on derwerpen leidden de aandacht te veel af van probleem nummer één: de grote werkloosheid. Als arbeiderspar tij had juist Labour in staat moeten zijn de uitzichtsloosheid van miljoe nen Britten op werk in electorale winst op te zetten. De socialisten zijn daarin niet geslaagd. Voor een partij in de oppositie is dat een slechte zaak. Labour heeft nu miljoenen stemmen verloren aan de Alliantie, die daar als gevolg van het in onze ogen merk waardige districtenstelsel nauwelijks enig profijt van heeft kunnen trekken. Voor een deel is daaruit de grote overwinning van de Conservatieve Partij te verklaren. Deze algemene verkiezingen zullen ongetwijfeld heel wat losmaken binnen de arbeiders partij. De erudiete, vriendelijke en vaderlijk aandoende Foot wiens radicale verleden hem parten speelt is niet de man om de Britse Labour- party weer terug in de politieke arena te brengen. De kans is groot dat Labour zich de komende maanden van zijn radicale leiders zal ontdoen en een meer gematigde koers zal uitstippelen. Een ding staat vast: het radicalisme van Labour schiet hope loos te kort in een succesvolle bestrij ding van het conservatisme van Mar garet Thatcher. Labour heeft deze verkiezingen ervaren, dal het etiket 'radicaal' slecht betaalt. Op termijn is de Alliantie van Libe ralen en sociaal-democraten ge vaarlijker voor Thatcher en haar con servatieve aanhang dan een verdeeld Labour. De Alliantie, die een gematig de linkse politiek voorstaat, is Labour tot op enkele procenten genaderd. Als gevolg van net districtenstelsel de winst van de Alliantie is gespreid over het gehele land. Labour heeft zijn zekere bolwerken heeft de Alliantie slechts een tiende van het aantal parlementszetels, waarop Labour be slag heeft gelegd. Zet de tendens door ten gunste van de Liberalen en so ciaal-democraten. dan wordt de Alliantie de grootste concurrent van de Conservatieve Partij. Niet alleen concurrent, maar ook aantrekkelijk alternatief vanwege een afgewogen programma, waarin slechts rechtse conservatieven en linkse radicalen zich nooit thuis zullen voelen. Zoals zeventig, tachtig jaar geleden Labour de Liberale Partij als tweede grote politieke partij in Groot-Brittanniè naar een blijvende derde positie ver drong. zó heeft de Alliantie het vermo gen om de komende jaren Labour opzij le schuiven Veel zal afhangen van de wijze waarop de socialisten zullen reageren op deze voor hen fatale verkiezingsuitslag. Iets meer dan tweehonderd van de zeshonderd- vijftig zetels in het parlement voor Labour, betekent een nederlaag van ongekende omvang, die als symp toom moet worden gezien van een ernstige identiteitscrisis. Volhardt La bour In zijn extremistische politieke opstelling, dan heeft de Alliantie alle kansen om echt een 'winner' te wor den. Dim Bronswerk Een werkgroep van VMF-Stork. vakbonden, de provincie en de gemeente Utrecht gaat de ko mende maand onderzoeken of het met sluiting bedreigde metaalbedrijf Bronswerk kan worden gered.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1