Belgische koopstroom naar Sluis komt weer op gang Verlate openstelling buitenzwembad Huls! Regioleider Frans Hagenaar pauselijk onderscheiden EXPEDITIE NEPAL PZC/provincie BURGEMEESTER BIJ OPENING BRADERIE: Wethouder niet gerust op juiste houding van medezeggenschapsraden gevoel bij terug komst' NATTE VOORJAAR SCHULD VERTRAGING ZATERDAG 11 JUNI 1983 SLUIS De Belgische koopstroom naar Sluis komt weer op gang. De laatste maanden wordt het stadje vooral in de weekeinden overstroomd met zuiderburen, die er - als vanouds hun inkopen doen. Dat zei vrijdagochtend burgemeester mr J. Asselbergs bij de opening van de tiende braderie van het actiecomité 'Hier is Sluis'. Tot en met zondag vullen 90 middenstandszaken en horecabedrijven de centrumstraten en is er een groot aantal attracties, zoals een in Franse stijl uitgedost Walplein. Volgens Asselbergs vormt de toegeno- cent. In een stad als Goes staat 6 men belangstelling vanuit Belgie een wwent van de winkelruimte leeg" overtuigend bewijs, dat Sluis niet 'te Voorzitter P. Koster van 'Hier is Sluis' duur' is, zoals een aantal Vlaamse zei dat de huidige tijd weliswaar aan- lectie' De Belgische ontwerper Ray mond Mahieu zorgde voor de uitvoe ring. den genomen: „Ambtelijke molens malen gelukkig langzaam, zodat die vragen pas na zondag beantwoord zullen worden. En misschien vindt de minister de envelop wel zo mooi, dat ze meneer Mahieu bekroont, zoals haar Belgische collega al eerder heeft gedaan". De korte openingsfestiviteiten op het bordes van het stadhuis werden beslo ten met een feestelijke dronk in de raadszaal. kranten in opvallende reportages sug gereert Hij weersprak ook dat een groot deel van het winkelcentrum zou leegstaan. ..We hebben een leegstand van 2 pro- Western weekend Clinge gehuld in kruitdampen CLINGE Op de banen van de schietvereniging De Schutterij aan de Statenboomwcg bij Clinge is vrij dagmiddag het vijfde Western week end de 'Fort States Tree Black Pow der Shooting' van start gegaan. Hoewel de 'zwartkruitdampen' reeds vrijdagmiddag boven de banen op trokken. zal het evenement pas van middag goed losbarsten Ver over de honderd schutters en ook schutstere kwamen in de loop van vnjdag naar Clinge om er de tenten op te slaan op het naastgelegen terrein Er wordt gestreden op een groot aantal ver schillende onderdelen als percussie revolver. percussie-pistool, percussie- vnj geweer en dames revolver. Maar er wordt ook met kannonnen (hele kleintjes weliswaar) geschoten en verder is er onder meer de 'oude- zakkenschtjF (voor deelnemers ouder dan 50 jaar) en verschillende reschij- ven. Het westernweekend is verder om kleed met allerlei activiteiten als bar- beque's, een optreden van de country en westerngroep Trail en spelletjes voor de kinderen, want de deelnemers hebben veelal hun gezin meegeno men. De nevenactiviteiten zijn onder meer ponyrijden, hoefijzer gooien, ringste ken en huifkartochtjes. Liesbeth Kuypens wint ladies-week Animo TERNEUZEN Het tennistoernooi voor huisvrouwen, een organisatie van Anita Nijsten en Nell Hendrikse van de tennisvereniging Animo, en inmiddels bekend als de 'ladies- week', is in het enkelspel gevorder den gewonnen door Liesbeth Kuy pens. In de finale versloeg Kuypens de winnares van vorig jaar Hanny Ver- hey met 9-5. Anita Nijsen en Nell Hendrikse, die jaar voor het eerst op de baan, pakten de titel in het dubbelspel door Trees 'Smolders en Hanny VErhey te ver slaan (9-8) De verliezersronde bij de gevorderden ging naar Ria Botter (eerder verrassend uitgeschakeld) die Tia Janssen versloeg Willemien Dros sloot het enkelspel beginners win nend af tegen Ella Krols. Ine Buijs moest in de verliezerfsronde begin ners Mé van de Heyden voor laten gaan. TamisDros gingen naar winst in het dubbel beginners tegen Krols Van de Heyden en in het dubbel gevorderden zegevierde Jo IJsebaert Meta de Heus over het favoriet geach te duo Botter/Ter Stege. leiding geeft tot soberheid maar met tot somberheid De braderie blijft een publiekstrekker bij uitstek, die reac ties oproept uit landen als Belgie. Frankrijk en Duitsland Unicum In hel kader van deze bijzondere geste van de PTT én de Sluissc braderie is het postkantoor zaterdag De opening van het wmkelgebeuren en zondag geopend voor alle hande- kreeg een bijzonder accent door de lingen. een landelijk unicum dat het aanbieding van een speciale 'zondag- SGP-kamcrlid V; senvelop' met dito stempel door direc- dels tot - bezorgde - teur G. G Op 't Hof van het PTTkan- minister Smit-Kroes Rossum inmid- ragen aan •erkeer en toor in Oostburg Het initiatief kwam waterstaat heeft geïnspireerd. Assel- tot stand door toedoen van de Sluisse bergs, nadat hij en de wethouders een vereniging van verzamelaars 'De Col- 'zondagsenvelop' in ontvangst had- Directeur Op l Hof van het PTT-kantoor in Oostburg biedt burgemeester Asselbergs van Sluis de eerste speciale 'zondagsenvelop' met dito stempel aan, bij de opening van de tiende Sluisse braderie GROTE INVLOED OR SCHOLEN IJZENDIJKE „Ik zet grote vraagte kens bij de invloed van de medezeg genschapsraden op bet onderwijs aan de scholen. Voor mij had dat niet gehoeven. Ik hoop dat deze raden vertrouwen stellen in de schoolbe sturen en een gepast gebruik - gécn misbruik-maken van de mogelijkhe den om invloed uit te oefenen op het beleid". Dat zei wethouder J Thomaes van Oostburg vrijdagmiddag bij de officië le opening van het lokaal van de nieuwe kleuterschool 'De Schutter tjes' in IJzendijke. Thomaes ziet de invloed van de mede zeggenschapsraden met vrees aan. „Ze hebben een vergaande inspraak op het beleid, en zelfs voor het leer plan is straks de goedkeuring van de medezeggenschapsraad nodig", con stateerde hij „Het komt er dan op neer dat gewone mensen - niet- deskundigen - het beleid praktisch volledig kunnen bepalen. Daar heb ik twijfels over" Vandaar zijn oproep aan de raden, om hun macht met mate te gebruiken. Kleuterschool De opening van de kleuterschool, ge huisvest in een noodlokaal bij de openbare lagere school, werd daarna symbolisch voltrokken door de twee inwoners van IJzendijke, die indertijd de noodzakelijke handtekeningen verzamelden om de kleuterschool te kunnen oprichten. De heren R Varin en H. Baillie haalden een doekje weg voor het naambord van de kleu ter- school en daarna volgde een bijeen komst in de gemeenschappelijke ruimte van de lagere school. Daar hield hoofdonderwijzer W. Krui denier een toespraakje en overhandig de hij kleuterleidster Dini Risseeuw een boekenbon. Een soortgelijk pre sentje kreeg ze van de schoolraad. 'De Schuttertjes' is in januari al van start gegaan met 21 kleuters. Inmiddels zitten er al 26 kinderen in de klas. Landbouwschap acht voorkomen explosie bacterievuur nodig GOES Planten, die gevoelig zijn voor bacterievuur, dienen in een zóne van 500 meter rond een fruitteeltbe- drijf, te worden opgeruimd. Goed onderhoud is verder noodzakelijk om een bacterie-vuurexplosie als vorig jaar te voorkomen. I)at vermeldt het jaarverslag 1982 van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap in Goes. De raad betreurt het dat de overheid nog steeds bomen en planten aan plant. die gevoelig zijn voor de ziekte. De raad stelt verder dat de landbouw in toenemende mate wordt geconfron teerd met wildschade Het merendeel van de schadezaken wordt veroor zaakt rond natuurgebieden, waar het wild niet voldoende wordt bejaagd. Het probleem voor de betrokken land bouwers neemt schrijnende vormen aan. aldus het verslag. De gewestelij ke raad acht het voorts onaanvaard baar dat de betrokkenen via de kan tonrechter moeten pogen een schade vergoeding te krijgen van de overheid. Terneuzenaar bekent inbraken in Hulst HULST De gemeentepolitie van Terneuzen heeft donderdag de Ter neuzenaar A. L. J. L. aangehouden, die ervan wordt verdacht te hebben ingebroken in de Sint- Willibrordusschool in Hulst. De man heeft bekend en is vrijdag vrijgela ten. In de nacht van zaterdag op zondag, vorige week werden bij een inbraak in de lagere school een videorecorder en 27 banden gestolen. De gestolen goe deren zijn inmiddels onbeschadigd terecht De rijkspolitie had al geruime tijd een oogje op L. Hij was de laatste tijd weer vrij actief in Hulst en omge ving. Vorige week werd de man nog op heterdaad betrapt bij een poging tot diefstal van een auto vanaf het 's Gravenhofplein in Hulst. Hij werd toen door de eigenaar van de auto in de kraag gegrepen. Auto in Westdorpe tegen lantaarnpaal SAS VAN GENT - Op de kruising Bernardstraat-Etcringen in Westdor pe ontstond vrijdamiddag rond 12.20 uur een aanrijding tussen twee auto's en een lantaarnpaal. Het ongeluk gebeurde doordat de automobilist S. Q. uit Westdorpe zijn dorpsgenoot W. van A. geen voorrang verleende. Van A., die over de Ber- nardstraat reed. probeerde nog de auto van Q. te ontwijken, maar reed daarbij tegen een lantaarnpaal, die afknapte. De auto van Van A. werd totaal vernield en die van Q licht beschadigd Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. BIJ AFSCHEID WEST ZEEUWSCH VLAANDEREN NIEUWVLIET „We zullen moeten Maar ik heb het altijd enorm interes- accepteren dat er in West-Zeeuwsch- sant gevonden. Overal worden Vlaanderen over vijf jaar nog drie pastores zijn. Nu hebben we er tien. We doen er alles aan om vrijwilligers die taken te laten overnemen. Maar daarmee voorkom je niet, dat er in Oostburg straks nog één kerkdienst is inplaats van twee en in Sluis écn inplaats van drie. En dat een gehucht als Slijkplaat nog één keer in de drie weken een misviering heeft". En toch is Frans Hagenaar (63), als regioleider van het dekenaat Zeeland voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen ver groeid met het wel en wee van de parochies in zijn gebied, geen somber mens. Het bisdom Breda benoemde hem indertijd als enige leek in een dergelijke functie en hij heeft zich de afgelopen jaren intensief beziggehou den met de veranderingen in de ka tholieke kerk en die op zijn eigen, niet-spectaculaire manier begeleid Vrijdagavond nam hij afscheid in de aula van de Oostburgse scholenge meenschap Sint Eloy en werd ridder in de Orde van Sint Sylvester Deken Aarts speldde hem de hoge pauselijke onderscheiding op Zover is het nog lang niet als hij, uitkijkend over de zonnige West- Zeeuwsch-Vlaanderen een compleet nieuw 'kerkelijk netwerk' spande. La ter vroegen de pastores Frans Hage naar als voorzitter van hun beraad en in '79 werd hij regioleider. Uniformiteit Terugkijkend: „Het waren misschien wat veel taken voor één man en we hebben de zaken nu ook gesplitst. ,'eranderingen binnen de kerk anders opgevangen. In de Kanaalzo ne loopt het pastoresberaad goed. maar komt de stuurgroep moeilijk van de grond. In Hulst zijn beide Regioleider Frans Hagenaar „Het was enorm interessant" Zuid-Beveland zie je weer combina ties van vier, vijf parochies, waar voor zich een aantal pastores verant- elkaar. Maar op woordelijk voelt. Uniformiteit zit er niet in, maar dat kan ook niet. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben we de behoeften van de parochies gepeild en vrijwilligers voor het werk proberen te interesseren. Dat kan heel simpel zijn Waar vind je nog kosters? Wie betaalt het onderhoud van de kerk' Dat zullen de mensen zélf moe ten doen, En dat geldt ook voor het bezoeken van patiënten van een ver pleeghuis als 'De Stelle' in Oostburg. De toeristenzielzorg in West- Zeeuwsch-Vlaanderen was vroeger een tweemansbedrijfje Daar is een werkgroep met vrijwilligers voor op gezet. We hebben één Gregoriaans koor. dat in verschillende parochies zingt. We vangen mensen op in nood situaties. Daarvoor probeer je via de caritas iets extra's te doen Doordat ik voorzitter was van zowel de stuur groep als het pastoresberaad had ik een behoorlijk inzicht In wat er bij de vrijwilligers leefde" Belasting Aan die drukte kwam vrijdagavond een eind Hagenaar droeg zijn taak van regioleider over aan de rector van Sint Eloy, drs Th. J. J. Boogaard. En werd zelf ridder in de Orde van Sint Sylvester 'Bij bevordering', want de onderscheiding 'Pro ecclesia et ponti- fice' kreeg hij al in 1960. Peinzend zegt hij: ,,Ik was toen eigenlijk nog erg jong Zo n onderscheiding legt een zware belasting op je. want je moet de rest van de leven een brave jongen zijn. Maar ik heb hem altijd als een eerbewijs gedragen" Joost Ubbink in Middelburg Het was in z'n geheel een erg gekke ervaring. Het is heel moeilijk over te brengen. We waren ontzettend moe toen we eenmaal terug waren en het geeft ook een leeg gevoel. Je bent zo lang met de voorbereidingen bezig geweest, je hebt er naar toe geleefd, je doet het en dan plotseling is het gewoon afgelopen". Dat vertelt de Middelburger Joost Ubbink (26) over de expeditie die onder zijn leiding naar de bergtop van de Baruntse in Nepal werd gemaakt. Het gezelschap bestond verder uit Hillie de Vries (24), een vriendin van Joost en de Amsterdamse studenten Edwin van Nieuwkerk (22) en Stephen de Jong (24). Joost en Hillie, eveneens uit Middelburg, vertrokken op 22 januari naar Nepal en hebben daar eerst zes weken het land verkend. De twee Amsterdammers voegden zich daarna bij hen. „De hele expeditie viel wel mee, in tuurlijk ook steeds minder bij ons, ieder geval niet tegen", aldus Joost, hoe hoger we kwamen. Het gedeelte „De temperaturen liepen uiteen van tussen kamp 2 en 3 was het zwaar- twintig graden onder nul tot twintig ste. Dat was een hele steile wand", erboven. We waren er goed op ge- Kamp 3 van de expeditieleden be kleed en de meeste kledingstukken stond uit een zelf uitgehakt ijshol hebben we zelf gemaakt" Om een dat het viertal met scheppen en een idee te geven van wat de bergbe- zaag fabriceerde. Joost: „Daar heb- klimmers zoal aan hadden: lang en ben we dne dagen vastgezeten door warm rheuma-ondergoed. daarover- de keiharde wind en sneeuwbuien", heen eens en broek van kunstbont, De vierde dag konden we verder, we een gewatteerde skibroek. een maakten weer een ijshol en de dag waren we op de top van 7057 donsdekjas, en tot slot een jas van winddicht materiaal. Alle jassen meter' waren voorzien van een capuchon. De voeten werden gepakt in een paar sokken, binnenschoenen van isolatiemateriaal, plastic klim- schoenen, overschoenen, ook met expeditie mislukt zijn, verwijst De berichten die eerst de wereld in waren gestuurd als isolatie, daaroverheen werden stij- Joost naar het rijk der rabelen. gijzers gebonden met punten om „nat ging zo, we kwamen terug in over het ijs op de berg te kunnen het basiskamp waar onder andere lopen. een regeringsfunctionaris zat die Dat was nog niet alles want ook de verplicht de tocht tot en met daar handen werden dik ingepakt. Om te had moeten volgen. De man moest beginnen droegen de expeditiele- bij onze terugkomst een telex naar den handschoenen van een soort zijn regering sturen. Dat heeft hij kunststof die de doorbloeding de huid stimuleert, dan een kunst bonten want. een gewatteerde want inderdaad gedaan maar de bood schap is door taalproblemen nogal verkeerd overgekomen. De bood- en tot slot een dikke overwant. Over schap werd via diverse mensen hun gezicht droeg het viertal een doorgeseind en stapsgewijs veran- zijden bivakmuts met gaten voor derde de inhoud. Wij zijn echter al ogen. neus en mond. Op de ogen meteen bij de eerste poging op de werd óf een gletsjer- óf een skibril top aangekomen". gedragen Dat zo'n weg naar de top niet Joost: „Ik schat dat we, de schoe- zonder ontberingen gepaard gaat, nen met meegerekend, zo'n drie kilo blijkt uit het feit dat het viertal zich kleding aan hadden. Dat is niet onderweg (vijf weken) niet heeft zoveel, want alles moest natuurlijk kunnen wassen. Joost' „Maar daar van zo licht mogelijk materiaal ge maakt zijn. Je maakt trouwens rare dingen mee op zo'n berg. Bove denk je ook helemaal niet aan, je hebt er ook geen behoefte aan. Je stinkt niet. want transpireren is er Katmandoe. hebben we een paar nachten doorgebracht in een vrij straalt de zon en je voelt de warmte niet bij vanwege de doorgaans barre terwijl je met je voeten in de sneeuw kou. Het enige dat we wel deden staat waar het min vijftien graden was tandenpoetsen. Toen we uitein- is". delijk terug waren in de hoofdstad Het viertal liep niet in éen ruk naar boven. Joost:„Eerst hebben we vanaf de hoofdstad Katmandoe twee weken gelopen naar het zoge naamde basiskamp onder aan de berg. Van daaruit gingen we stulge voor beetje de weg verkennen. Het eerste doel was een goeie plek vin den waar we onze tent neer konden zetten en dat werd kamp 1. Toen weer terug naar het basiskamp om spullen, zoals voedsel en materia len. op te halen De weg markeerden we met steentorentjes of vlaggetjes om hem gemakkelijk terug te vin den. Vanuit kamp 1 ging het precies hetzelfde op weg naar kamp 2. Je moest iedere keer terug naar het vorige kamp om de nodige spullen op te halen, want daarmee kun je natuurlijk niet achter elkaar zo'n berg beklimmen. We hadden na- luxe hotel. Er zaten toeristen vielen bij onze aankomst wel toon". Over het eten en drinken vertelt de Middelburger. „In basiskamp hebben we heerlijk ten, daar kookte een echte kok m ons. Onderweg maakten we dikwijls spaghetti met een beetje instant soep erover en soms wat kaas, der aten we marsen (we hadden a tweehonderd bij ons), wonder stamppot, muesli, havermout, veel soep, vitaminepillen en astronaa Lenvoedsel. Dat is poeder in dnt smaken waar alles in zit: vanille, chocolade en room". De vier bergbeklimmers dronkes zo'n vijf liter vocht per dag. behaln de soep was dat melk (van poeder, water en thee. Het water dat a daarvoor nodig hadden, werd ver- kregen door ijs te smelten. Da deden ze om de beurt. Het water werd verwarmd met benzine- es gasbranders. Joost: „We moestes zoveel drinken, vanwege de koude en ijle lucht. Daar hadden last van, het gevolg was keelpijn es i een hele droge hoest. We moeste^" daardoor vaak naar adem happs zelfs bij het kleren aandoen stond! we al te hijgen". ,1 Maar van echte ziektes hebben*;! geen last gehad. Ongelukken vh ook niet gebeurd. Alleen Ecte gleed een keer twintig meter naï beneden langs een helling, mat' alleen zijn buitenste broek was ea beetje gescheurd. Over de reden om de tocht te mt ken zegt Joost: „Het was een lanj gedroomde wens die eindelijk a vervulling ging. Het. was ook ees enorme uitdaging en het is gewoot fijn dat je iets kunt doen wat je k graag wilt". Van de tocht, die de studenten zot zevenduizend gulden per man heef. gekost, zijn ruim duizend dia's maakt Joost denkt wel weer een volgende expeditie (de Moun' Everest bijvoorbeeld) maar voorlo pig is het geld op. Het viertal moet nu weer wennen aan het gewone leven. Hillie, Stephen en Edwin gaan door met hun studie en Joos'. gaat anderhalf jaar stage lopen in; een Amsterdams ziekenhuis. Ingrid Russe1' HULST Het natte voorjaar is indirect de oorzaak ge weest van vertraging in de openstelling van het gemeen telijk buitenzwembad aan de Zandstraat in Hulst. Door de zeer hoge grondwaterstand kon het zwembad aanvanke lijk niet geheel worden leeg gepompt, zonder het risico te lopen dat het bad zwaar zou worden beschadigd. Daardoor kon ook het groot onder houd niet eerder gebeuren. Het bui tenbad gaat zaterdag 2 juli open. Dat betekent een vertraging van ruwweg een maand. Zodra het grondwaterpeil terug op een lager peil was kon worden begon nen met het wegwerken van de vertra ging. Onlangs is met het vullen van het bad begonnen. Alleen dat neemt al zo'n twee weken in beslag. Dankzij extra inspanningen van het personeel is het nu zover dat de gemeente op enkele kleine zaken na helemaal klaar is om de zwemmers te ontvan gen Als het weer een beetje meewerkt en een echt zomers karakter krijgt, zodat de watertemperatuur een beetje behaaglijker wordt, kan voor tenbad aan de Zandstraat al wor; overgegaan tot beperkte opensteil g op woensdag-, zaterdag- en zond middagen. Een volledige opensWÏ voor 2 Juli is niet mogelijk zwembadpersoneel gedeeltelijk beschikbaar moet blijven in dekte zwembad voor onder zwemlessen. Zaterdag 2 het overdekte bad 'De tot 5 september voor de jaar!;' onderhoudsbeurt. Hel zwembad in gelijk mei het bad in Hulst open.H is tot die tijd geen beperkte open* ling mogelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 10