PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Absolute meerderheid Britse Conservatieven KK: bezuinigingen consument zijn voorboden van nieuwe armoede Ruding: geen tegenvallers meer in 1983 DE JAGER-TOLHOEK RLflD I PROGNOSES NA SLUITING STEMBUSSEN: Politie gebruikt weer verboden 'stroomstok' de PZC vandaag VERONTRUSTING OVER INKOMENSDALING Perioden met zon Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperaluur van 17 graden aan zee tot 21 graden in het binnenland. Westelijke wind aan de kust nu en dan vrij krachtig 226e jaargang no. 134 Vrijdag 10 juni 1983 ;ianh<>uvvtrcukt-i)> 5: Houtkade 7 Iel 01100 21250- ipendma-vr van 8 00 17 00 uur d zaterdag van 10 00-12 00 uur «//ifffm* MIDDELBURG: Korte Noordslraat 1 lel 01180-33050' Geopend ma vr van 3 00-17 00 uur 1001 bouwmaterialen onder één dak' ijan onze parlementaire redactiei 'jjj pEN HAAG Minister van finan- ciên Ruding verwacht dal zich dit jaar geen verdere financiële tegen- tallers meer zullen voordoen. Dat betekent dat het financieringstekort van de hele overheid, dat voor 1983 jeraaind wordt op 12,5 procent, niet verder meer zal stijgen. Jmster Ruding zei donderdag voor ÜeNCRV-radio dat „er licht is aan het ^eind van de tunnel". De definitieve versie van de Voorjaarsnota, die over tien dagen wordt gepubliceerd, zal nadere mededelingen hierover bevat- Met de bezuinigingsoperaties van de afgelopen maanden kunnen alle tot nog toe dit jaar opgetreden en voor ziene tegenvallers worden opgevan gen. Dit. zegt overigens nog niets over de financiële verwachtingen voor 1984 Zo wordt nu al rekening gehou den met een aardgastegenvaller van enkele miljarden guldens in 1984. Hoewel minder dan de helft van het jaar is verstreken, heeft de regering nu toch al de helft van het tekort kunnen financieren, aldus Ruding. Hij ver wacht daarvan een gunstige invloed op de rentestand. Een meevaller is ook. dat het over schot op de betalingsbalans gunstiger lijkt uit te vallen dan was voorzien. Het overschot was over het eerste kwartaal van dit jaar vier miljard gulden groter dan in het laatste kwar taal van 1982 Over de periode van 1 april 1982 tot 1 april 1983 is nu een overschot van tien miljard gulden vastgesteld Deze vrij gunstige ontwikkelingen ge ven Ruding geen aanleiding om nu de overheid met gerichte maatregelen de te laten stimuleren. gisteren een zeer bittere pil zijn. Zij zaten in het vorige maand ontbonden Lagerhuis nog met 29 mensen, meren deels overgelopen van de Labour- parti j De Conservatieven hadden in (Wan onze correspondent) LONDEN De Conservatieve partij onder leiding van premier Margaret Thatcher is de grote winnaar van de verkiezingen voor een nieuw Lagerhuis. |Dat is de conclusie van twee peilingen die tegelijk met de verkiezingen zijn (gedaan door de BBC en de commerciële omroep ITV. wijl gisteravond even na elf uur intse tijd de eerste resultaten van de 0 kiesdistricten binnendruppelden, ind al vast dat mevrouw Thatcher nieuwe regeerperiode van vijf izal kunnen beginnen. De door de iepen uitgevoerde peilingen laten r geen twijfel over bestaan heeft gisteren aan meer dan 1 mensen, die zojuist hun stem tóen uitgebracht, gevraagd nog s hun stem voor de peiling uit te ragen Het resultaat Conservatieve mj 383 zetels (42 procent i. Labour 21 zetels (28 procent), en de Alliantie [ilietels (26 procent) De BBC geeft de servatieven 398, Labour 208 en de TiHiantie 21 zetels - 0minacht Msdize cijfers juist zijn en in het vrtden bleek het eindresultaat van ifrerkiezingen vaak met name zeer lüiit bij de ITV-schaduwvcrkiezing ((liggen dan zullen de Conserva- iitven in het nieuwe Lagerhuis een itsolule overmacht van tenminste 115zetels hebben. De28 procent die Labour volgens het HV-onderzoek heeft gescoord, is het iagste resultaat dat de socialistische artij sinds 1918 heeft behaald. Het is flduitend aan het districtenstelsel te iaiken, dat de partij van Michael foot nog zo'n naar verhouding hoog antal zetels heeft verworven Ditzelfde districtenstelsel heeft, zoals »iwas verwacht, de Alliantie SDP Li- aaien zeer benadeeld. Hoewel de iüiantie een bijna even hoog stem- ircentage wist te behalen als tóour i volgens, nogmaals, de ITV- silingi, zijn maar 17 zetels uit de bus tkomen Volgens het onderzoek zijn 14 van He zetels naar Liberale kandidaten en slechts 3 naar de SDP. üiiriey Williams en Bill Rodgers, twee e vier ex-Labour- alementariers die in 1981 de SDP het „oude" Lagerhuis 332 zetels. La bour 238 en de Liberalen 13. Vannacht om half drie waren de stem busuitslagen betreffende 159 zetels van het 650 leden tellende Lagerhuis bekend: partij zetels percent stemmen Conservatieve 90 44,5 (43,9 in 1979) Labour 63 28,5 (36,9) Soc. Dem.-Lib. 5 25,9 (13,8) Overige l 1,0 5.4) Voorspelling meerderheid conserva tieven: 136 zetels Tom. een sympathisant van de krakers, met de stukken van de stroomstok die op zijn hoofd werd stukgeslagen. LONDEN - Denis Thatcher, echtgenoot van de Bntse premie, kijkt op zijn horloge en zegt tegen de journalisten; ..tijd voor een biertje" Aan de andere zijde van mevrouw Thatcher haar zoon Mark De premier en haar gezin bezochten na het uitbrengen van hun stem gisterochtend het conservatief hoofdkwartier in de Londense ivijk Finchley, die Margaret Thatcher in het Lagerhuis vertegenwoordigt. LEIDEN (ANP) - Bij de ontruiming van een kraakpand in Leiden is don derdagmorgen een zorgenoemde an- ti-hondenslok gebruikt tegen demon stranten. Een hondegeleidcr sloeg zijn slroomstok stuk op het hoofd van een demonstrant. Een woordvoerder van de Leidse poli tie heeft het gebruik desgevraagd toegegeven en onjuist' genoemd. Mi nister Rietkerk (binnenlands zaken) oordeelde tegelijkertijd met de ge beurtenissen in Leiden in de tweede kamer gebruik van de stroomstok tegen mensen ..onaanvaardbaar" in zijn antwoord op vragen hierover van de PPR. Minister Rietkerk gaat zich, volgens een woordvoerder van zijn ministerie, over het Leidse stroomstok-incident nader informeren Niet alleen het ge bruik van de stok is verboden, maar zelfs het bezit ervan. Volgens de Leidse politievoorlichter bezat de politie een exemplaar en wordt mogelijke vervanging ervan nog overwogen De Leidse politie schafte de stroomstok aan bij een Voor 1,5 miljoen hasj gevonden ZAANSTAD (ANP) - De politie van Zaanstad heeft donderdagavond in een loods in Krommenie (gemeente Zaanstad) ongeveer 2.000 kilogram hasj met een waarde van zeker ander half miljoen gulden aangetroffen. De hasj was verstopt in een container met dubbele wanden. In de loods waren vier mannen bijna klaar met het verpakken van de plak ken hasjiesj in dozen, bestemd voor frituurvet, toende politie hen betrap te. particuliere handelaar, hoewel het wapen niet op de lijst uitrusting en bewapening voorkomt Noodgreep Dank zij een noodgreepvan het ministerie van onderwijs zullen de atheneum-diploma's van de Avondscholengemeen schap Zeeuwsch-V laanderen toch geldig zijn (PAGINA 11) Zetel De kleinere Zeeuwse gemeen ten krijgen toch een zetel in het bestuur van de Stichting voor Economische Ontwikke ling Zeeland die het PZEM- geld i50 miljoen guldeni moet doorsluizen naar 'De Schelde' in Vhssingen. (PAGINA 13) Radio en televisie, kunst: Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financien, economie: 7. Provincie: 11. 13, 15 en 17. Sport: 19. Specialisten tens met modelcontract ITRECHT (ANP) De Landelijke Socialisten Vereniging (LSV) heeft modelovereenkomst met de zie- knfondsen, waarover fondsen en iOeialisten twee jaar lang hebben oderhandeld. donderdagavond todgekeurd. Als de Vereniging Ne- feflandse Ziekenfondsen (VNZ) bin- wkort hetzelfde doet. kan het con- -»ct binnen enkele weken in wer- Dif treden, zo heeft een woordvoer- krvan de LSV laten weten. -;ee maanden geleden werd het mo- feontract van de ziekenfondsen met huisartsen ondertekend Invoering het modelcontract betekent dat fc verschillend die nu nog hier en üar bestaan in de voorwaarden waar- Eöer ziekenfondsen en specialisten Mt elkaar samenwerken, verleden üid zullen zijn. i Van onze redactie economie) DEN HAAGBezuinigingen op abonnementen (dag-, week- en maandbladen), opzeggen van lid maatschappen en bijdragen aan in stellingen. staken van cursussen, be zuinigingen op de auto en op de vakantie. Die onderdelen kwamen het meest naar voren uit een onder zoek van Konsumenten Kontakt en de Voedingsbond FNV. „Er staat nog meer te wachten dit en volgend jaar, maar deze alarmerende resultaten zijn al de voorboden van de „nieuwe armoede", die veel Nederlanders te wachten staat, aldus KK-direcleur Bert Donia. De Voedingsbond en KK presenteer den donderdag de resultaten van het ..Koopkrachtwijzer -onderzoek, dat gedurende de maanden december tot en met april j 1. werd gehouden. Daar aan namen ongeveer 250 gezinnen, merendeels leden van de VB deel. Zij stelden de onderzoekers in staat" de gang van zaken in hun huishoudboek jes te volgen. Het bleek dat de netto inkomens in die periode met ruim een procent daalden. Daarbij moet dan nog worden be- ADVERTENTIE) Kom erbij morgen. Om te demonstreren tegen de domme bezuinigingsdrift van de regering, die ons steeds dieper in de crisis duwt. Maar óók: om te laten zien hoe het FNV-Drie- PuntenPlan uitgevoerd moet worden. Want: dat is 'n plan dat wérkt! DIT IS HET FNV DRIEPUNTENPLAN: KORTER WERKEN VOOR MEER BANEN. NIEUWE BANEN SCHEPPEN. GEEN AFBRAAK SOCIALE ZEKERHEID. KON OOK! VANAF 10 UUR IN DE JAARBEURS! dacht dat het ging om werknemers, die merendeels wel de prijscompensa tie uitbetaald kregen de Voedings bond weigerde inlevering voor ar beidsherverdeling) Ook kreeg een derde van de deelnemers als gevolg van promotie of periodieke verhoging nog een stijging van het brutoloon. Het gaat om mensen met een gemid deld netto maandelijks inkomen van ongeveer f 1950. Vaste lasten Hel aandeel clat de vaste lasten van het inkomen namen steeg in die vier maanden met 1,3 procent. Gemiddeld gaven dc gezinnen 54,37 procent van het netto-inkomen uit aan vaste las ten. In dit cijfer zijn dc sterk stijgen de gemeentelijke tarieven nog niet verwerkt, omdat die voor een deel pas later in het jaar worden geheven. Ruim een derde van de 250 meewer kende gezinnen bezuinigt fors op al lerlei uitgaven, zo was»de conclusie Het blnkt dat ook een eigen bijdrage, zoals die op geneesmiddelen de .medicijnenknaak"') een rol speelt Arbeidsongeschikten bijvoorbeeld moeten daarvoor f 72 per jaar gemid deld betalen KK en VB dringen daar om opnieuw aan op het staken van deze en andere eigen bijdragregelin- gen omdat vooral ouderen en zwak keren in de samenleving daardoor twee- tot drie maal zo zwaar worden gepakt. Beide organisaties tonen zich veront rust over de gevolgen van deze inko mensdaling De daaruit voortvloeien de afname van belangstelling voor dagbladen en tijdschriften doet af breuk aan de noodzakelijke informa tievoorziening, zo stellen ze De bezui niging op vrijwillige bijdragen aan maatschappelijke instellingen zoals kruisverenigingen en andere hulpver lening (die voor een groot deel van giften afhankelijk zijn) kan tot grote problemen leiden Zo niet verder Het gevaar is niet denkbeeldig dat dergelijke instellingen hun werk niet meer goed kunnen doen De inkomen sachteruitgang komt, aldus KK en VB. ook op schrijnende wijze tot uit drukking in de cijfers over de vakan tiebesteding Bijna een kwart der deelnemers bezuinigen op die activi teit Een aantal blijft dichter bij huis of gaat korter Maar een steeds groeiende groep mensen kan zich geen vakantie buitenshuis meer per mitteren In .ui. KK lat* u het hier mei bit Zij zullen dc resultaten van dit onderzoek melden aan kabi net en Tweede Kamerfracties „We willen daarbij duidelijk maken dat hel zo met verder kan Veelzeggend is ook dat de inkomensdaling invloed gaat hebben voor de winkeliersal dus Donia Daarbij verwees hij naar het rapport van de ondernemersorga nisatie KNOV waarin staat dat voort gaande bezuinigingen de komende jaren 33000 ondernemingen zullen doen verdwijnen BTW'-plan Uitvoeringen van de plannen van het ministerie van financien omde huidi ge verschillende btw-taneven van vier en achttien procet te vervangen door een tarief van veertien procent, bete kent da de dagelijkse boodschappen gemiddeld zes procent duurder wor den. zei Albert Heijn donderdag tij dens de presentatie van het jaarver slag van het Centraal Bureau Levens middelenhandel. waarvan hij voorat- Ier is. Tribunaal Cees Schelling, voorzitter van de Voedingsbond FNV. denkt aan het organiseren van een soort „tribunaal tegen de bezuinigingskoers van dit kabinet". Op zo ri bijeenkomst zouden de mach thebbers zich moeten verantwoorden voor de beslissingen die ze hebben genomen en waardoor zwakke groe pen in ons land in grote financiële problemen zijn gekomen Aldus Schelling donderdag in een persconfe rentie in Den Haag Rente-stij ging nieuwe opdoffer TV stijging van de rente- "VfiLI *-J tarieven begint het ge- sprek van de dag weer danig -.--H te beheersen. En dat tekent de kracht van de jongste opdoffer, die de vaderlandse econo mie wordt toegebracht, juist nu zich voorachtig een licht herstel in de malaise begon af te tekenen Sinds april is abrupt een eind gekomen aan een periode van opeenvolgende rente dalingen en vooral de laatste weken worden in snel tempo sprongen om hoog gemaakt. Voor de hypotheken gaat het al weer aardig in de richting van de psychologische grens van 10 procent; in sommige gevallen is daar zelfs al doorheen geschoten Minister Ruding van financien heeft inmiddels aangekondigd dat hij een nieuwe staatslening zal uitgeven tegen een rente van 9 5 procent, nadat de vorige min of meer als mislukt moest worden beschouwd. In beide gevallen geldt het graadmeters, die aangeven dat geld weer een stuk duurder aan het worden is De grote vraag is nu of het hier gaat om een tijdelijke hindernis of dat er sprake is van een duidelijke keer in de ontwikkelingen van de rentetarieven en dus een bepalende vertraging in het economisch herstel. Deskundigen zijn het daarover - als vanouds - met elkaar oneens en daar om ook dit keer stuk voor stuk aan te merken als profeten die brood eten Verklaringen over de jongste ontwik kelingen zijn uit voorraad leverbaar ^n voorspellingen over hoe het verder zal gaan even betrouwbaar als de weersverwachtingen voor vijf dagen vooruit. Wat vaststaat is dat de oplopende rente op een groot aantal terrei nen opnieuw een stevige tegenvaller is. Op de aantrekkende huizenmarkt is een stijging van de hypotheek iren- te met een snelheid zoals die zich de afgelopen zes weken heeft voorgedaan onmiddellijk voelbaar. Ook het be drijfsleven heeft al geschrokken ge reageerd. De toch al moeilijk op gang komende neiging om te investeren en zal er zeker niet door worden aange moedigd. In het verlengde daarvan zullen ook van deze toch vrij onver wachte ontwikkeling de gevolgen op de werkgelegenheid in Europa en ze ker ook in ons land met uitblijven. Een beduidende verlaging van de ren tetarieven is de afgelopen anderhalf jaar steeds gezien als een van de belangrijkste aanjagers van de econo mie. Toen deze eindelijk vanuit de Verenigde Staten begon over te waai en hadden velen er grote verwachtin gen van. Het begint er nu op te lijken dat de daling maar van korte duur is geweest en dat eerst weer nieuwe moeilijkheden overwonnen zullen moeten worden voordat het aarzelen de herstel gelegenheid krijgt om ver der door te zetten. Als er één terrein is waarop de gang van zaken in Nederland (en ook. de ons omringende landen) afhanke lijk is van invloeden van buitenaf en dus buiten ons bereik, dan is het zeker dat van de rente-ontwikkeling. In de Verenigde Staten zijn sinds begin vorige maand d© rentetarieven in de lift gegaan en bovendien is daar de dollar een stuk steviger geworden. De oorzaak voor wat er nu gebeurt is dus heel duidelijk aan te wijzen. Maar ze is met de enige Het grote financierings tekort van de Nederlandse rijksover heid is een bijkomende binnenlandse factor Met een staatslening, die een aanmerkelijk hogere rente heeft dan de vorige zorgt minister Ruding van financien er niet alleen voor dat de rente op het al weer betrekkelijk hoge peil van nu blijft gehandhaafd, maar drijft hij die opgaande ontwikkeling zelfs verder aan. Komt nog bij dat we enige tijd geleden uit de pas zijn geraakt bij de aanpassing van onder linge wisselkoersen in Europa, toen Nederland besloot tot een lagere reva luatie van de gulden dan de Duitse mark Het zou best eens kunnen zijn dan de voorzichtigheid van toen zich bij de stijging van de rente nu tegen over de positie van ons land begint te wreken. Nog maar enkele weken terug ein digde in het Amerikaanse Wil liamsburg een economische topconfe rentie van de belangrijkste industrie landen met een verklaring die uitzicht bood op een gezamenlijke inspanning voor economisch herstel. De Ameri kaanse president Reagan beloofde daar een verdere daling van de rente te zullen bevorderen. In de komende tijd zal blijken wat de toen gemaakte afspraken waard zijn. Voorlopig wijst de praktijk van de rente-ontwikkeling op juist het tegendeel. vdM Eis van 316 jaar tegen frauderende Bevelandse broers MIDDELBURG- ïn het twee dagen durende proces rond de zwendel met valse facturen bij het 's Heerenhoek- se bouwbedrijf Gebr. De Jonge zijn donderdag zware straffen geèist. Tegen de als hoofddaders aangemerk te directeuren Bert en Cees de J. werd drie en een halfjaar geeist Een jonge re directeur, broer Han de J. hoorde een eis aan van twee jaar gevangenis straf Naast het betalen van een belas ting-aanslag van zes miljoen gulden krijgen de dne broers als het aan officier van justitie mr W. van Nierop ligt. ieder afzonderlijk ook nog eens een geldboete van f91 000 te betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1