Lubbers wil meer aandacht voor problemen in de bouw Van Hou welingen steunt idee omschakelen wapenindustrie Vakmanschap herken je zo. Dolman: ambtenaren kunnen Kamer beleid uitleggen Rabobank S Actie tegen kantongerecht Minder landen krijgen ontwikkelingshulp VMF sluit Bronswerk jSIEUWE CAO KRIJGT STEUN OVERHEID Huwelijk met Tsjechische kost militair zijn baan Regering zuivert Parijse politie Zuid Afrika handhaaft i doodvonnissen Prima tip.Om niet alleen francs maar ook reischeques mee te PZC/binnen-buitenlünd 5 geld en goede raad DEN HAAG ANAP) Ministers zou den zich bij commissievergadering in de tweede kamer vaker kunnen laten vertegenwoordigen door hoge ambte naren. Dat voorkomt dat bewindslie den in een bepaalde periode tiental- Minister: stakende parketwachten snel op het matje DEN HAAG (ANP) Minister Kort hals Altes van justitie overweegt disciplinaire maatregelen tegen de parketwachten in Amsterdam die dinsdag voor 24 uur het werk neer legden. In een brief aan de commandant van de rijkspolitie in het district Amster dam onder wie de parketpolitie valt schrijft de minister deze stappen te willen ondernemen ..wegens de on geoorloofde afwezigheid" van de par ketwachten. Zij moeten zich binnen zes dagen bij de minister verantwoor den. Het tweede kamerlid van de PvdA Wallage wil van de minister weten wat hij tot nu toe heeft gedaan aan het oplossen van het conflict. Hij vraagt zich ook af of het wijs is om in zo'n gespannen situatie direct met maat regelen te komen en overleg daarmee uit te sluiten. AMSTERDAM-UTRECHT (ANP) Vmf Stork is van plan Bronswerk Ketel- en Apparatenbouw in Utrecht te sluiten. Bij Bronswerk werken 348 mensen. Dit getal is inclusief de 108 arbeidsplaatsen, die volgens een eer der aangekondigd reorganisatieplan moeten vervallen. De orderontvangst bij Bronswerk is sterk achtergebleven bij de doelstel ling Verbetering van de moeilijke marktsituatie wordt door Vmf niet verwacht. Op het gebied van vuilver brandingsinstallaties, stadsverwar ming en ook in de petrochemische sector is het investeringsniveau laag. Bovendien leidt een aanzienlijke over capaciteit tot een structureel te laag prijspeil in deze branche. Bronswerk heeft buiten Utrecht geen vestigingen UTRECHT (ANP) - Ongeveer 150 actievoerders heb ben woensdagochtend de toegangsweg tot het kanton gerecht aan het Janskerkhof in Utrecht bezet, waar door het gebouw onbereikbaar is. De actievoerders willen hiermee protesteren tegen de afbouw van de gratis rechtshulp. Persofficier van justitie mr. H. A. M. Behling noemde de blokkade ..volstrekt onaanvaardbaar. Ten gevolge van deze acties worden rechtszittingen feitelijk onmo- genjiv gemaakt en dat kan absoluut niet door de beugel". De actievoerders beëindigden even voor drie uur hun actie. Volgens een woordvoerster van de actievoerders was het doei bereikt: voldoende publiciteit voor het aantasten van de gratis rechtshulp. Foto: met behulp van een aantal politiemannen pro beerde de Utrechtse kantonrechter mr Strengers derde van links tussen twee agenten i het gebouw binnen te gaan. De actievoerders beletten dat echter. II AnnNDERDAG 9 JUNI 1983 VOORSTEL VOOR NIEUWE WIJZE VAN STEMMING len uren per week in het gebouw van ming in te voeren, omdat dat naar zijn de tweede kamer zouden moeten mening sneller gaat bij de vaak lange doorbrengen. stemmingenreeksen die de kamer Deze gedachte ontvouwde kamer- moet afwerken en bovendien zou het voorzitter Dolman woensdag in de volgens hem overzichtelijker zijn. Dol- tweede kamer tijdens een debat over man was het wat dat betreft met hem de wijziging van het reglement van eens. maar het is twijfelachtig of het orde van de kamer. Een voorstel van voorstel een meerderheid in de kamer D'66 om ambtenaren meer spontaan haalt CDA en VVD leken er weinig de gelegenheid te geven tijdens het voor te voelen. Een meerderheid van overleg met een kamercommissie het de kamer kon zich vinden in de nieu- woord te voeren kreeg weinig onthaal we omschrijving in het reglement van in de kamer. Een meerderheid van de orde dat moties 'kort en bondig' gefor- kamer vindt het best dat een ambte- muleerd moeten zijn. Bij voorkeur zou naar bepaalde ingewikkelde kwesties een motie niet langer moeten zijn dan aan de kamer uitlegt, maar dat zou honderd woorden. Dolman heeft zich alleen op verzoek van de betreffende in het verleden meerdere keren boos bewindsman moeten gebeuren. gemaakt over ellenlange moties. Hij Dolman zei wel iets te zien in een deed nogmaals een beroep op de voorstel van het PvdA-kamerlid Taze- kamer terughoudend te zijn bij het laar om een nieuwe wijze van stem- indienen van moties. MINISTER IN EERSTE KAMER: DEN HAAG (ANP) Minister Schoo (ont wikkelingssamenwer king) zal het aantal lan den dat direct ontwik kelingshulp krijgt van Nederland 'flink beper ken'. In de eerste kamer zei de bewindsvrouw woensdag dat bijna geen land ter wereld zijn ontwikkelingshulp spreidt over zoveel lan den. In 1973 waren er circa 25 landen die direct Neder landse ontwikkelings hulp kregen Dat zijn er ongemerkt honderd ge worden. aldus mevrouw Schoo. Het ministerie van ontwikkelingssa menwerking zal een we reldkaart samenstellen van de honger, zo zegde mevrouw Schoo toe PPR-senator De Gaay Fortman had daarop aangedrongen Die kaart kan inspireren tot meuw beleid, zo zei de minister. De kritiek van senator Bukman, de CDA-party voorzitter, dat slechts circa vijf pro cent van de ontwikke lingshulp wordt ver strekt via particuliere organisaties, werd door minister Schoo met scepcis beantwoord. De afspraak tussen rege ring en parlement is dat zes procent van de ont wikkelingshulp via de mede financieringsorganisa ties loopt, zo betoogde de minister. Daaraan is voldaan. Bovendien is negentien miljoen gul den extra beschikbaar gesteld voor compensa tie van koopkrachtver lies De tweede kamer heeft bij wijzigingsvoor stel nog eens 4,5 miljoen gulden daaraan toege voegd. Uiteindelijk was er dit jaar voor de particulie re organisaties meer be schikbaar dan in 1982. ondanks de algemene bezuinigingen. „Dat is onder de gegeven om standigheden heel bij zonder". aldus minister Schoo. iVan ome redactie economie) PEN HAAG De bouw is van een gesprek met een kabinetsdelegatie onder leiding van premier Lubbers positiever teruggekomen dan van een onderhoud dat men in april met alleen minister van volkshuisvesting Winsemius had. Het gesprek werd gehouden in het verband van het 'Bouwberaad'. het overlegorgaan van de werkgevers- en werknemersbonden in de bouwnijverheid. Toezeggingen heeR echter ook Lub- bouwmjverheid zullen een ietsje om- bijdrage kan leveren en niet alleen beis niet gedaan. Wel liet hij weten hoog gaan. door het verstrekken van nieuwe op dat hij in de ministerraad meer aan- In de bouw bestaat de vrees dat een drachten. dacht zal vragen voor de problemen in verder inzakken van de investerin- De contracten die dit ministerie sluit, de bouw. De premier zei te zullen gen door de overheid of in die secto- zijn zo strak waar het om opleverdata nroberen de investeringen in bouw- ren waar de overheidsinvloed groot gaat, dat er veel overwerk door wordt nroiecten. voorzover die door de over- is (woningbouw en -verbetering), de veroorzaakt. In het akkoord over de heid kunnen worden beïnvloed, niet toestand in de bedrijfstak tot ramp- nieuwe bouw-cao wordt juist gewerkt verder te laten inzakken. Met name zalige vormen zal inzakken. naar een beperking van het overwerk, mu dat voor de grond- weg- en Afgesproken is daarom ook dat de Berekend is dat duizenden mensen waterbouw moeten gelden. organisaties van werkgevers en werk- meer in de bouw aan de slag zouden Lubbers erkende dat met het dinsdag- nemers meer zullen worden betrok- kunnen, wanneer voor karweien waar nacht bereikte akkoord over een nieu- ken bij de voorbereiding van de begro- voor nu overwerk nodig is. meer per- we cao in de bouw een waardevolle ting van het ministerie van volkshuis- soneel in dienst zou kunnen worden Inspanning is geleverd ten behoeve vesting. Van de kant van de werkne- genomen. van de werkgelegenheid in de bedrijfs- mers is erop gewezen, dat het ministe- Angstvallig zal de uitwerking worden tak Daarbij mag van de overheid een rie van verkeer en waterstaat ook zijn gevolgd van de maatregel van staats- ondersteunend beleid worden ver- wacht, zo heeft de premier zijn ge- jprekspartners toegezegd. Bouw-cao In het akkoord is afgesproken dat de prijscompensatie van dit jaar en vol- pend jaar ingeleverd wordt voor werk. De nieuwe cao zal een looptijd hebben tot 1 mei 1985. Op die datum ial de arbeidstijd in de bouw met 5 procent worden teruggebracht. In welke vorm dat zal worden gekozen, zal mede afhangen van een rapport dal het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid over enige tijd zal uitbrengen. Vooruitlopend op de definitieve rege ling in '85 zal nu al naar een verkor ting van de arbeidsduur worden toe gewerkt door acht extra vrije dagen en een eenmalige verlaging van de VUT-leeftijd. Voorts Is afgesproken dat op 1 januari 1984 alle dan 61-jarigen van de VUT- regeling gebruik mogen maken en vervroegd mogen uittreden. Jongeren die nieuw in de bouw aan de slag kunnen, zullen in eerste instantie slechts een baan aangeboden krijgen van 32 uur per week. De meeste vakantie-uitkeringen in de secretaris van volkshuisvesting Brokx dat de wonmgproduktie moet worden verschoven van de wonmgwe- t- naar de particuliere woningbouw Als dat niet loopt, zal men snel om de tafel gaan zitten om te bezien wat er moet gebeuren om rampen te voorko men. zo is afgesproken Gerustgesteld zijn de vertegenwoordi gers van de bouw niet uit het gesprek gekomen Ze lieten na afloop weten de indruk te hebben dat ..het zoeklicht wat duidelijker op de bouw wordt gericht". DEFENSIE BANG VOOR DRUK OOSTBLOK BIJNA 500 EINDEXAMENS DEN HAAG-UDEN IGPDi Het trouwen met een Tsjechische vrouw kost de 24-jarige kort-verband-militair Angelo Tielen uit Uden zijn baan bij de lucht macht. Door zijn huwe lijk komt hij uit veilig heidsoverwegingen niet meer in aanmerking voor een beroepscon tract bij de luchtmacht. Tielen. die na afloop van zijn kort- verbandcontract een verzoek voor verlenging indiende, kreeg van een officier van de inlichtin gendienst van de vlieg basis Volkel, waar hij werkte, te horen dat hij moest kiezen voor zijn vrouw of de luchtmacht. Tielen koos voor het hu welijk en is nu werkloos. Tielen werkte op de ba sis Volkel bij de verbin dingsdienst. een geklas- sificeerde functie. Nadat zijn verzoek om beroeps te worden was binnen gekomen. werd het ge bruikelijke antecenten- onderzoek ingesteld. Tielen vermeldde daar bij dat hij van plan was te gaan trouwen met een vrouw uit Tsjechoslowa- kije. Toen was beroeps- worden voor hem verke ken, omdat de Lucht macht van mening is dat hij door zijn huwelijk met de Tsjechische de veiligheidsgaranties van de staat en van hemzelf in het geding brengt. ..Helaas is het zo dat landen achter het IJze ren Gordijn wel eens po gingen doen om mensen die familierelaties heb ben in Oostbloklanden onder druk te zetten. Tielen's familierelaties met 'de andere kant' zouden voor het Oost blok een pressiemiddel kunnen vormen om hem bijvoorbeeld militaire geheimen te ontfutse len". aldus een woord voerder van de Konink lijke Luchtmacht in Den Haag. Tielen treedt deze week in het huwelijk met de Tsjechische Lenka Bar- tonova. Hij heeft nu een sollicitatieprocedure lo pen bij de douane. PARIJS (AFP ANP) De Franse re gering heeft de politie van Parijs 'onthoofd' en twee leiders van tegen de oppositie aanleunende bonden van politiepersoneel ontslagen in wat genoemd wordt de grootste zui vering van het politieapparaat sinds de tweede wereldoorlog. Aanleiding is de vorige week vrijdag gehouden betogingen van de politie in Parijs, waarvan de leuzen door de autoriteiten ah> 'opruiend' zijn ge brandmerkt. Nadat nog diezelfde dag het hoofd van de Parijse politie. Jean Perier, de consequenties had getrok ken door zelf zijn ontslag in te dienen, viel dinsdag Peners rechterhand, de directeur van de afdeling openbare veiligheid bij de hoofdstedelijke poli tie, Andre Begue, ten offer aan de door Mitterrand gelaste zuivering. Hij kon zijn ontslagbrief in ontvangst nemen. De minister besloot voorts tot schor sing van zeven hoge politiefunctiona rissen. Aanleiding tot de demonstratie was het feit dat in twee dagen tijd bij incidenten in de hoofdstad twee poli tiefunctionarissen op straat waren doodgeschoten en een derde levensge vaarlijk gewond. Volgens de betogers waren deze voorvallen vooral een ge volg van het liberale beleid van de minister van justitie. Sowjet-dissident De dissidente natuurkundige Joeri Orlov, die sinds 1978 vastzit in een strafkamp in de Oeral, komt niet vervroegd vrij. Dit heeft zijn vrouw Irina woensdag ge zegd in een aan westerse correspon denten ter hand gestelde verklaring. ONGELDIG ZEIST (GPD) Het examen functio nele handvaardigheid van 468 leer lingen die in het kader van het leer lingwezen de opleiding verkoopme- devraker volgden, is ongeldig ver klaard. j De opgaven van het examen dat I verspreid in het land gedurende drie weken werd afgenomen, zijn door do- Scenfen die aan het begin van die periode examineerden doorgegeven aan collega's die later in de periode examen moesten afnemen. In een aantal gevallen is gebleken dat docen ten met hun leerlingen de opgaven van tevoren geoefend hebben. De 468 leerlingen hebben allemaal examen gedaan in de week van 21 tot 26 maart, de laatste week van het examen functionele handvaardigheid. Bij deze groep is de kans dat ze de opgaven voor het examen hebben gezien het grootst. De Centrale Exa mencommissie van het Landelijk Or gaan voor het leerlingwezen heeft dwingend geadviseerd deze groep het examen te laten overdoen. Op 13 juni krijgen de leerlingen daar de kans voor. JOHANNESBURG (UPLRTR/AFP/ CPDi Zuid-Afrika heeft woensdag flt vele verzoeken, waaronder van Nederland, verworpen om uitstel van Je ophanging, vandaag bij dageraad, van drie guerrillastrijders van het Wnkaans Nationaal Congres (anc). Na een bijeenkomst van het kabinet het president Marais Viljoen deelde een woordvoerder woensdag mee dat bet kabinet bij het vonnis bleef. Ook onder meer de Verenigde Naties, de Europese Gemeenschap, en ver- fcheidene binnenlandse organisaties kroegen de regering de levens te spa ren van die drie die voor hoogverraad en moord ter dood werden veroor deeld. Afgelopen maandag zette Vil joen de doodstraf van drie andere leden van het verboden ANC om in levenslang. Maar politieke waarne mers geloven dat Thelle Mogoerane. Jerry Mosololi en Marcus Motaung Seen gratie kregen omdat de regering ervan uit ging dat zij feitelijk verant woordelijk zijn voor de dood van Pursers, onder wie drie politieman- He advocaten van de drie dienden Joensdag een gratieverzoek in bij het Zuidafrikaanse hooggerechtshof, dat *erd verworpen, Ongeveer dertig leden van verschil lende anti-apartheidsbewegingen in Nederland hebben gistermiddag op net Binnenhof en aansluitend voor de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd. Een kleinere Sroep begon voor de ambassade aan *®n nachtwake. Kardinaal Wille- wands heeft woensdag in een verkla ag zijn afschuw uitgesproken over de voorgenomen executie. Boereninkomen Het Europees Parlement vindt dat het inkomen van landbouwers omhoog moet. Dit dmdat hun inkomen meer dan dat jmn andere werknemers wordt getrof- door inflatie. i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsecretaris Van Houwelingen (defensie) is bereid de omschakeling van wapenindustrie op civiele produktie te bevorderen, maar vindt dat de militaire industrie niet helemaal uit ons land kan ver dwijnen. De bewindsman zei dit woensdagmiddag, toen hij een rap port over de omschakeling van wa penindustrie in ontvangst nam. Het rapport is een uitgave van Pax Christi, de Franciskaanse Samenwer king en het Oecumenisch Studie- en Actie Centrum. Het bevat een vurig pleidooi voor het omsmeden van zwaarden in ploegscharen. Volgens berekeningen van de samenstellers levert de besteding van defensiegeld in de civiele sector twee keer zo veel werkgelegenheid op. Staatssecretaris Van Houwelingen, die het rapport een waardevolle bij drage aan de discussie vindt, betwij felt de juistheid van deze conclusie echter Hij vraagt zich af of het van werkelijkheidszin getuigt te veronder stellen dat bezuinigingen op wape naankopen tot even forse investerin gen elders leiden. Bovendien meent hij dat de schrijvers van het rapport te optimistische becijferingen hebben gemaakt Betalingsbalans Zo lang er wapens nodig zijn. acht Van Houwelingen het zijn taak het geld daarvoor zo veel mogelijk in Nederland te besteden. Dus blijft wapenproduktie nodig, vindt hij. Volgens de bewindsman onderschat ten de rapportschrijvers de gunstige effecten daarvan op de werkgelegen heid en op de betalingsbalans. Maar Van Houwelingen beaamt dat bedrijven min&er afhankelijk moeten worden van militaire orders Afhanke lijkheid kan namelijk een zelfstandige drijfveer zjjn om de bewapeningswed loop in stand te houden. Alleen al daarom vindt de staatssecrertaris het nodig om na te denken over omscha keling op civiele produktie. -Daar naast is de vermindering van de inves teringen door de krijgsmacht de ko mende jaren een reden. Export is voor Nederlandse wapen producenten noodzakelijk, omdat de binnenlandse markt klem is. aldus van Houwelingen Hij streeft er wel naar om de exporten zo veel mogelijk binnen de kring van NAVO-landen te houden Door bmnen het bondgenoot schap afspraken te maken over geza menlijke aankopen, zou er minder noodzaak zijn voor uitvoer van wa pens naar landen met een dubieuze reputatie. Pax Christie. OSACI en de Francisca nen vinden dat de overheid de om schakeling op produktie van civiele goederen moet stimuleren Ze zien vooral mogelijkheden in de metaal- en elektronische industrie. Een vermin dering van de invoer van onderdelen in deze sector uit het buitenland met 25 procent zou al even veel banen opleverep als er in de directe wapenin dustrie bestaan (1400) Als industrie takken met toekomstmogelijkheden zien ze verder: de offshore, energie opwekking. milieutechnologie, trans port automatisering en medische ap paratuur. Ze stellen dat de bedrijven zoals bijvoorbeeld ook De Schelde naar conversie zullen streven, zo lang ze op defensieorders kunnen re kenen Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je Vakmanschap is Meesterschap Toen ik bij de Rabobank kwam, om m'n vakantiegeld in francs om te wisselen, gaven ze me het advies een gedeelte van mijn geld in cheques mee te nemen. Ja, zeiden ze, dat is een veilige manier om wat geld achter de hand te hebben. Had ik nog niet eens aan gedacht: prima tip van de Rabobank. Ik heb er gelijk m'n reisverzeke ring en andere vakantiezaken gere geld. Makkelijk, die Rabobank. Altijd in de buurt en snel aan de beurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5