ONZE DIESELS KOSTEN MINDER Scholieren uit Almere op tegenbezoek in Scharendijke Agent regelt inspraak voor jeugd Stavenisse 'Langzame leerlingen moeten ook meekunnen /ufo hendriks T 'DamvaE in Sluiskil WISSEL SCHOUWEN Auto Hendriks nodigt u uit om geheel vrijblijvend een proefrit te komen maken. DONDERDAG 9 JUNI 1983 PZC/ streek UITWISSELING NIET HELCHERSEESCHOOL SCHARENDIJKE Na een busreis van ruim drie uur arriveerden woensdag een half uurtje later dan verwacht. 33 zesde klassers uit Alme re in Scharendijke. De scholieren brengen een driedaags tegenbezoek aan de vijfde en zesde klassers van de Helcherseeschool. Geruime tijd voor de aankomst van de bus hadden zich bij de ontmoe tingsplaats. het hervormd vereni gingsgebouw, al vele ouders en kinde ren ter begroeting opgesteld. De Fle volandse scholieren, zesde klassers van de christelijke lagere school De Ark in Almere, bezoeken Scharendij ke en Schouwen-Duiveland in het kader van een uitwisselingsprogram ma. Vorige maand brachten ongeveer der tig kinderen van de Helcherseeschool hun eerste bezoek aan Almere, waar ze thuisgeraakten bij gastgezinnen. En op hun beurt brengen de scholie ren van De Ark thans het met span ning verwachte tegenbezoek aan de ouders van de kinderen in Scharendij ke en omgeving. De hernieuwde kennismaking van de stads- en plattelands jeugd onder el kaar en de eerste ontmoeting met de Schouwse 'pleegouders' vond plaats in het hervormd verenigingsgebouw en verliep bijzonder hartelijk. Hoofd Cees Wissel winnaar toernooi bandstoten TERNEUZEN Het De Oude toer nooi, een biljarttweedaagse die maandag en dinsdag in het Terneu- zense Keldertje gespeeld werd, is gewonnen door Cees Wissel van de vereniging Concordia. Wissel. Fons Baart. Rim Dey en Piet Vaal waren poulewinnaars. In de kruisfinales bleef Wissel de andere finalisten de baas. Op weg naar de zege realiseerde hij ook de hoogste toemooiserie (19 caramboles!. De eindstand is 1 Cees Wissel; 2 Fons Baart. 3 Rini Dey en 4 Piet Vaal. Leen de Oude reikte na afloop de prijzen uit. Leden 'Tandje Bij' namen deel aan monstertocht SINT-MAARTENSDIJK Negen le den van toerclub 'Tandje bij' in Sint- Maartensdijk deden mee aan de mon stertocht Kruisland - Leuven - Kruis land over 220 kilometer. Het Thoolse gezelschap had veel pech. Er waren acht lekke banden, terwijl Arjaan den Braber bij een valpartij betrokken was. Toch slaagden alle fietsen erin de tocht te volbrengen. Als troost ontvin gen de fietsers de eerste prijs in de groepsstand. omdat ze de grootste groep waren. In het clubklassement leiden Henk Kwaak en Giel v. d. Eist met 1384 kilometer. Groep christenen Oost-Souburg in nieuw onderkomen OOST-SOUBURG - De groep christe nen die zich alleen wil beroepen op de bijbel, die jarenlang bijeenkomsten hield in het Rode Kruis-gebouw in Oost-Souburg, is verhuisd naar een ander onderkomen. Op vrijdag 10 mei (morgen) houden zij een speciale bij eenkomst in een verbouwde meubel winkel aan de Rehobothstraat 9 in Oost-Souburg. Ze willen dan aan be langstellenden iets vertellen over hun manier van samenkomen, die naar hun mening op de bijbel gegrond is, waarvan ze de inhoud in praktijk willen brengen. Vrijdagavond om 20.00 uur begint deze bijeenkomst in het gebouw, waar ze sinds 29 mei een onderkomen hebben. Een zangkoor zal de bijeenkomst opluisteren. Tentoonstelling van het Rode Kruis in Arnemuiden ARNEMUIDEN - De afdeling Arne muiden van het Rode Kruis houdt vrijdag 10 juni (morgen) een welfare tentoonstelling in recreatiezaal Te Mortiere. Te bezichtigen (geen ver koop i zijn breiwerken, haak- en bor duurwerken, glasgraveer- en teken werk en houtbewerking. Toegang is mogelijk tussen 14 en 17 en tussen 19 en 21 uur. Clubwedstrijd herdersvereniging in Sas van Gent SAS VAN GENT De Duitse Her dersvereniging groep Westerschelde te Sas van Gent houdt zondag 19 juni een clubwedstrijd voor Duitse Her ders. Vanaf 10.00 uur wordt er gekeurd in drie klassen. De begrensde klassen jong 8 tot en met 12 maanden, ver deeld in reuen en teven. De klasse 12 tot en met 18 maanden en de onbe grensde klasse van 18 maanden en ouder. De beide keurmeesters W. van Rooijen en J. Leijsen hebben tot 16.00 uur de tijd om de keuring te verzor gen. De clubwedstrijd is de hele dag gratis toegankelijk voor het publiek op het hondensportterrein van de kringgroep 'Westerschelde' aan de Valcke, in Sas van Gent. Kitty Gillissen exposeert in Oostburg OOSTBURG Tot half juli expo seert Kitty Gillissen-de Die 20 aqua rellen in het geschenkenhuis Aime Fierens aan het Raadhuisplein in Oostburg. Kitty Gillissen, geboren in Zeeuwsch-Vlaanderen en wonend in Berkhout, heeft een zomeratelier in de duinen bij het Zwin. Ze laat zich inspireren door de Zeeuws-Vlaamse flora. H. J. Bout van de Helcherseeschool riep zijn collega M. A. de Vries van De Ark en zijn leerlingen een opgewekt welkom toe. „Wij zijn erg blij jullie te mogen ontvangen Fijn dat jullie er zijn aldus de heer Bout En de kinderen van de Helcherseeschool zongen hun vriendjes en vriendinnen een speciaal gemaakt welkomstlied toe, waarin ze aankondigden; ,,We 'Philatelica' Vlissingen bijeen VLISSINGEN -,De Vlissingse postze gelvereniging 'Philatelica' houdt don derdag 16 juni de maandelijkse club avond in hotel Britannia. De aanvang is 20.00 uur. Op zaterdag 2 juli is er een postzegelbeurs van De Verzamelaar in gebouw 't Anker in Vlissingen. De beurs is open van 10.00 tot 17.00 uur. Jeugd-disco in Middelburg MIDDELBURG De wijkvereniging Dauwendaele te Middelburg houdt zaterdag een tweetal evenementen voor de jeugd, beide in het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele. Zater dagmiddag is er van twee tot half vier een minidisco voor de jeugd van 4 tot en met 12 jaar en zaterdagavond treedt Disco DD op voor de jongelui van 12 tot en met 15 jaar. van half acht tot half elf. Tijdens de avonddisco wordt tevens Miss Dauwendaele gekozen. jullie bij de hand en rijden door het Schouwse land". Idee De uitwisseling tussen de scholen werd in gang gezet door schoolhoofd De Vries van De Ark in Almere, die overigens jaren geleden nog een tijd lang voor de klas van de school in Scharendijke stond. Het leek hem dan ook een goed idee een uitwisse ling te houden tussen de kinderen uit het Zeeuwse dorp en de stadsjeud. „Want de jeugd van het platteland kan zich maar nauwelijks een beeld vormen van het leven in de steden. En omgekeerd is het voor de jeugd uit de stad een mooie gelegenheid om eens kennis te maken met het sociale leven op het platteland", vertelde de heer De Vries. De leerlingen van De Ark en de Hel cherseeschool hebben een druk, maar afwisselend programma voor de boeg, dat gisteravond na de maaltijd bij de gastgezinnen al begon met een vos senjacht door het dorp en het spelen van ontmoetingsspelletjes in het ver enigingsgebouw. Vanmorgen, donder dag. bekijken de kinderen vanaf het werkeiland Neeltje Jans de Ooster- scheldewerken en vervolgens de bos- wachtenj Westenschouwen. Ook wordt vandaag een rondvaart over de Oosterschelde gemaakt en een speur tocht door Zierikzee gehouden, waar ook nog de Sint Lievens Monstertoren beklommen wordt. En m navolging van landrost Lammers, die de Zeeuw se jeugd ontving in het stadhuis van Almere-stad, ontvangt burgemeester W. den Boer van Middenschouwen de leerlingen van De Ark vanmiddag omstreeks 15.30 uur in het gemeente huis in Scharendijke. Vrijdag 14.30 uur vertrekt de bus van Boka alweer naar Almere. Maar eerst worden die dag nog bezoekjes ge bracht aan de visafslag in Stellen dam en een Schouwse varkensmeste- rij. En daar tussendoor maken de kinderen ook nog een uitstapje naar een vogelkolonie: onder leiding van een 'echte vogelwachter'. Festival van blaaskapellen in hal Sluiskil SLUISKIL De fanfare van Sluiskil houdt zaterdag een internationaal blaaskapellenfcstival in één van de hallen van de groenvoerdrogerij op het Kanaaleiland. Het evenement wordt om 20 uur geopend door de voorzitter van het muziekgezelschap, C. A. H. M. Tendijck. Tot die tijd worden de bezoekers muzikaal on derhouden door een ensemble uit Zaamslag. De blaaskapellen die zaterdag van zich laten horen zijn: Alta Kameraden uitKloosterzande, De Betekoppen uit Sas van Gent. De Blaaskapel uit het Belgische Maldegem. De Snoevers uit Graauw, De Lamsoren uit Lamswaar- de en de Blaasuilen uit Aardenburg. De hal van de groenvoerdrogerij is beschikbaar gesteld door de directie van de Suikerunie in Sas van Gent. enkele Sluiskilse middenstandsbe- drijven zorgen voor hapjes en drank jes Fietspuzzeltocht in Heinkenszand HEINKENSZAND De buurtverta ging Watervliet uit Heinkenszand tt zorgt zondag 1'2 juni een fietspuzjj tocht De ongeveer 20 kilometer la®, route leidt de deelnemers langs mon plekjes in de zak van Zuid-Bevela De start is vanaf 13 uur aan Westdijk in Heinkenszand, schuin i genover de klompenfabriek. Onds weg is een rustpunt, waar iets worden gedronken. Geslaagd BEMIDDELING TIENERS-GEMEENTE STAVENISSE 'De politie is je beste kameraad' De tieners in Stavenisse hebben onlangs onder vonden dat in die kreet wel een kern van waarheid zit. Door bemid deling van de plaatselijke politie man, G. van Slot, wordt namelijk donderdag 9 juni een inspraak avond gehouden voor jongelui van ongeveer 12 tot 18 jaar uit Stave nisse. Die avond gaat onder meer over de vraag wat er in het Thoolse dorp zoal aan voorzieningen voor de jon gelui is en of die voorzieningen verbetering behoeven. Wethouder J Versluïjs zal op die avond aanwe zig zijn om aan te horen wat er onder de Stavenisser dorpsjeugd leeft, en om na te gaan of hij er ook iets aan kan doen. Het begon allemaal met het aloude balletje trappen op straat. En stra ten zijn nu eenmaal vaak plaatsen waar dat niet mag. Zo ook in Stave nisse, waar Van Slot zich regelmatig geconfronteerd zag met voetballen de jeugd Hij kon twee dingen doen; de jongelui op de bon slingeren of eens een praatje met ze maken en uitleggen dat ze verkeerd bezig wa ren. Hij koos voor dat laatste en benaderde de voetballende jonge lui. Daarbij wees hij ze onder meer op de mogelijkheid om te voetbal len op het trapveldje dat in Stave nisse ligt. Maar al snel word hem duidelijk waarom de jongelui niet van dat veldje gebruik maakten. Het is veel te drassig, vooral mo menteel na het natte voorjaar en regelmatig worden er honden uitge laten, zodat het niet bepaald aan trekkelijk is om er te voetballen. Al pratende kwam Van Slot er achter dat er eigenlijk nog wel meer was dat de jongeren dwars zat. Hij heeft die opmerkingen in zijn oren ge knoopt en is er mee naar de ge meente Tholen gegaan met de vraag of er iets aan kon worden gedaan. Wat wil je? Via het college van burgemeester en wethouders kwam hij terecht bij a-ltenares Ina Wilbrink die zich onder meer met jeugdzaken bezig houdt in de gemeente Tholen. Die kwam met de suggestie een in spraakavond te houden voor de Stavenisser jeugd. Tijdens die avond kunnen vragen aan de orde komen, zoals 'Wat wil je?', 'Hoe kun je eventueel daaraan werken?'. Ina Wilbrink hoopt dat er ook ande re zaken aan de orde komen, dan alleen het trapveldje. Zo'n in spraakavond is volgens haar een goede gelegenheid om eens met de jongeren uit een dorp te praten en na te gaan hoe zij over bepaalde zaken denken. Het ziet er naar uit dat er voldoende belangstelling zal zijn. Ook heeft de Stavenisser jeugd al actiel meegeholpen met 'het op hangen van affiches voor de avond. Als de inspraakavond aanslaat overweegt ze ook in andere dorpen dergelijke bijeenkomsten te hou den. De inspraakavond wordt gehouden op 9 juni in 'De Stove' en begint om 19.30 uur. SLUISKIL Dinsdagavond is een stuk damwand aan Zijkanaal B van het Kanaal Gent-Terneuzcn over een lengte van ruim twintig meter in het water verdwenen. Dat gebeurde op een plaats bij Sluiskil tegenover scheepswerf'De Schroef. Het Haven schap Terneuzen nam direct maatre gelen. Die waren nodig omdat ook een stuk grond, grenzend aan de oude rijksweg, was weggezakt. Een deel van de weg werd afgezet. En het gat werd provisorisch volgegooid met slakken. Woensdag begon aannemingsbedrijf W. J. de Bruijn. de firma die voor het havenschap onderhoudswerk ver richt. met het herstelwerk. Dat zal zo'n 14 dagen in beslag nemen. Met het herstel is een bedrag van vele tienduizenden guldens gemoeid Over de oorzaak van de 'damval' is mets bekend. In Zijkanaal B is wel vaker een deel van de damwand weggezakt. Deskundigen van het havenschap speuren nu naarstig naar de mogelijk ooi-zaak. KWADENDAMME Aan het Br, bants Conservatorium te Tilbia slaagde voor het examen muziekta mejuffrouw Helen de Boo. voorhet wonende te Kwadendamme. Het voor het eerst sinds de oprichting vi het Brabants Conservatorium date vrouw voor het examenvak m ziekleer theorie der muziek slaagde Middelburgs Kamer koor in Kortgene KORTGENE - Het Middelburgs KiL merkoor onder leiding van Peter Art geeft zaterdagavond 11 juni) een co: cert in de Nederlands-hervormde ker op in Kortgene. Het koor zal werfe uitvoeren van J. Haydn, H. Wolfi J.J. Quantz. Het concert begint 20.00 uur. Ruit vernield van bus in Zierikzee ZIERIKZEE - Dinsdag tegen avond is een ruit ingeslagen van e '2 geparkeerd staande autobus op Industrieterrein in Zierikzee. De is eigendom van de firma G. C, Vlijmen. Uit de bus wordt niets vb mist. Toertocht 'De Hoop' in Sint-Annaland SINT-ANN ALAND De toerclub'C Hoop' in Sint-Annaland houdt zate dag 11 juni een dagtocht over Walch ren en Zuid-Beveland. Om 8.00 t wordt met de auto vanaf het Have plein in Sint-Annaland naar sta plaats Goes vertrokken om omstree! 1 half tien te beginnen aan de 'Midce:c( Zeeland'-route over 140 kilometer Feestavond van soos alleenstaanden SCHOONDIJKE De soos voor al leenstaanden voor Oostburg en omge ving viert zaterdag het achtjarig be staan met een (extra) feestelijke avond in zaal Wijffels in Schoondijke. Op het programma staan bingo, twee verlotingen en een aantal andere at tracties. De muziek wordt verzorgd door het huisorkest De Apollo's. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is ook toegankelijk voor leden van ande re sozen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Toerclub 'De Bidon' Sint-Maartensdijk hield toertocht SINT-MAARTENSDIJK - De toer- club 'De Bidon' in Sint-Maartensdijk hield een tijdrit over zes kilometer. Er waren 11 deelnemers. Winnaar werd Ad van Bragt met een tijd van negen minuten en 47 seconden Tweede werd Peter Francke (9.54.00) en derde Leen Menheere(9.59.00). Biljarten SINT-MAARTENSDIJK In het i derlaagtoemooi van biljartch 'Smerdiek' werd een wedstrijd alp werkt tegen een team van camp:: 'De Zeester', afdeling België. De h vijfde ontmoeting werd een oventï ning voor 'Smerdiek'. 72.53 tegi# 51.56 punten. Zaterdag 2 juli worde om 20.00 uur in het clubhuis 'Sire diek' de prijzen uitgereikt van I toernooi. Collecte RILLAND De collecte ten batev de epilepsiebestrijding heeft in 1 land 508,25 gulden opgebracht. SCHEIDEND ONDERWIJZER VAN LEEUWEN WAARDE Dat C. van Leeuwen in het onderwijs terecht zou komen, zat er dik in. Het werken met kinderen had hem vanouds geboeid. Voordat hij in het onderwijzersvak verzeild raakte, trok de Zeeuw al veel met kinderen op. Veel mensen kregen de indruk, dat hij al in het onderwijs zat. Toch was Van Leeuwen een eind in de dertig, toen hij begon met les geven. En al bleek hij soms flink te moeten aanpoten, het lesgeven beviel. Zonder werkelijke problemen, hield hij het gedurende zijn gehele verdere loop baan vol. Van Leeuwen, inmiddels bijna 61, gaat aan het eind van dit schooljaar in de VUT. Zijn taak als hoofdonderwijzer van de openbare la gere school in Waarde geeft hij over aan zijn opvolger. Van Leeuwen begon met werken tijdens de tweede wereldoorlog. Om ervaring op te doen, kwam hij - zonder vergoeding - terecht op de gemeente secretarie in Heinkenszand. Na een korte werkperiode bij Van Gend en Loos, ging de Hansweertenaar in mili taire dienst als vrijwilliger. In België en NoordFrankrijk was hij wapenin structeur in opleidingskampen. Aan het eind van 1947 belandde Van Leeu wen bij de Nederlandse Spoorwegen. Tot aan 1958 verzorgde hij de loonad ministratie van een station in Rotter dam. Het onderwijs lokte evenwel. Daarom besloot hij zich te werpen op een avondstudie voor het onderwij zersvak. Eenmaal bevoegd onderwijzer in Rot terdam. besloten Van Leeuwen en zijn' vrouw zo snel mogelijk terug naar Zeeland te keren. „We zijn geen van beide stadsmensen", vertelt de onder wijzer. „De ruimte en vooral het water in Zeeland trok ons aan" Na een tweejarige periode in Amemuiden. verhuisde het gezin naar Waarde. „Het leek me een leuke school in een landelijk dorp", zegt de Waardenaar. „En bovendien ligt Waarde echt in onze geboortestreek. Dat alles deed ons besluiten hierheen te gaan". De openbare lagere school in het dorp is een tweemansschool. Dat betekent dat Van Leeuwen doorgaans aan drie klassen tegelijk lesgaf. Niet eenvou dig. „We hadden weinig tijd voor buitensporigheden", zegt Van Leeu wen. „Er was weinig tijd over voor extra dingen. Maar toch heb ik het hier altijd reuze naar mijn zin gehad". Mevrouw Van Leeuwen steunde haar man waar mogelijk. Bij Sinterklaas feesten, hielp ze bijvoorbeeld met de kostumering. Verder is ze onder meer actief in het bejaardenwerk. Eenheid Wanneer de basisschool ter sprake komt, wordt Van Leeuwen voorzich tig. „Je moet je ouwe schoenen niet weg gooien, voordat je nieuwe lekker C. van Leeuwen lopen", is zijn mening. Het idee. dat elk kind in zijn eigen tempo leert, spreekt de scheidende onderwijzer wel aan. Maar je moet wel de minder begaafde kinderen de kans geven bij de groep te blijven, voegt hij eraan toe. Strikte regels zijn voor het on derwijs - volgens Van Leeuwen - noodzakelijk. Verder pleit de Waar denaar voor meer eenheid in het onderwijs. Bijvoorbeeld door overal dezelfde leermiddelen te gebruiken. Dat maakt tevens de aansluiting naar het voortgezet onderwijs ge makkelijker, vindt hij. Van Leeuwen heeft zich buiten schooltijd onder meer bezig gehouden met de actiegroep Oosterschelde open. Mede omdat hij ook het contact met volwassenen belangrijk vond. „Mijn hart trekt naar de Oosterschel de", maakt hij duidelijk. De onderwij zer verzorgde met name informatie materiaal: folders, persberichten, boekjes. Het streven bleef altijd de verschillende raakvlakken van de zaak zoveel mogelijk te belichten. De verschillende standpunten over het wel of niet afsluiten van de Ooster schelde werden naast elkaar gezet, zodat de lezer zelf een beeld kon vormen, Zelf pleitte Van Leeuwen altijd voor een open Oosterschelde. Daarbij zoveel mogelijk alternatieven aandragend. Zonder op de veiligheid af te dingen, is hij voorstander van het behoud van het 'prachtige getijdege- bied', zoals hij het noemt. Ook na zijn vervroegde uittreding, wil Van Leeu wen zich voor de actiegroep blijven inzetten. „Hoewel de afsluiting eigen lijk al een voldongen feit is", meent hij. De Waardense onderwijzer hangt za terdag 25 juni definitief zijn lagere schoolpet aan de wilgen. Oud leerlingen en inwoners van Waarde krijgen van 16.30 uur tot 19 uur de gelegenheid om afscheid te nemen in het dorpshuis in Waarde. Tevens kunnen belangstellenden dan kennis maken met zijn opvolger W. de Kun- der. Ook dieselrijders schakelen steeds vaker over op Opel. Want een Opel met dieselmotor geeft meer. Meer betrouw baarheid, meer zuinigheid en meer pres taties. Het enige waar een Opel met dieselmotor de mindere in is, is de prijs. Niet alleen in 'onderhoud, maar ook in aanschaf. Wij rekenen u dan ook graag voor, hoeveel u meer krijgt voor minder. Klein Frankrijk 31 4461 ZN GOES-Tel.01100-16210 U bent van harte welkom. Ons nieuwe bedrijf ligt vanaf de Ringbaan West gezien vlak onder de TV-toren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 34