Gs laten Bleijko Beton in Walsoorden 'door draaien' Vlissinger eist stop bouw kiosk op de boulevard Zeeuw-aardige' muziek op Sint-Juttemis-plaat gedeeltelijke stopzetting afgewezen 'Gehandicapten zelf moeten opkomen voor toegankelijkheid' Twee weken Gratis de PZC voor elke nieuwe abonnee. PZC/ provincie Antilliaans bezoek NOG GEEN BOUWVERGUNNING AFGEGEVEN Wordt abonnee van de PZC. En pak meteen dat voordeel mee. 4 InnNDERDAG 9 JUNI 1983 15 li MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie zal het bedrijf Bleijko Betonindus- Htrie in Walsoorden niet ten dele laten sluiten. Met die beslissing geven gedeputeerde staten jn;géen gevolg aan het verzoek van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, begin mei, om het if, coaten (spuiten) van beton „met onmiddellijke ingang te beëindigen". „Wij menen, dat er - geen sprake is van aantoonbare schade of hinder ten gevolge van het coaten", aldus gs. Wel laat men de VMZ weten van plan te zijn zo snel mogelijk Bleijko Beton een hinderwetvergun ning te laten aanvragen De vmz stelde, dat de betonindustrie dingsvergunning op te nemen". Het 4gevaar oplevert voor de gezondheid college erkent, dat vliegas sporen van nan mens en dier. Het college van gs zware metalen en radioactieve stoffen ei gaat uitvoerig in op de beschouwin- bevat, maar: „Gezien de geringe hoe- yV'.gen van de milieu-organisatie en stelt veelheden waarom het hier gaat. ver- êr Vonder meer: wachten wij geen problemen I dat het door de VMZ gevraagde Wvoenge onderzoek al is verricht: ^prof. Schotsman te Utrecht, heeft „een iepgaand onderzoek ingesteld naar pal de aanwezigheid van steenkool I0! e beïnvloeding van het milieu door teer in W üeijko, aldus gs; aal de opmerkingen van de VMZ iver de „ontoereikende en onverzich- elijke" vergunningen in die zin juist ijn dat activiteiten als het toepas en van vliegas en het coaten van luizen nog niet in een vergunning zijn reregeld. Gs hebben enige tijd gele- jen - zo melden zij de VMZ - voorrang o:- «geven aan de aanpassing van de «gunningen voor het bedrijf, waar- loor zij sinds september sinds sep- ember vorig jaar verantwoordelijk „voor het overige" in hoofd- aak wordt voldaan aan de voorschrif- en van de bestaande vergunningen, gaar dat niet zo is, wordt dat veroor- aakt door het feit, dat een aantal oorschriften niet van toepassing is p de huidige situatie bij Bleijko. Geluid en stof waren de enige aspec- die een rol speelden", aldus gs, «wijzend naar de vergunningen van ecember 1978 en september 1981 let dagelijks bestuur van de provin- Ie stelt vast, dat een aantal door de [MZ vastgestelde tekortkomingen uist zijn (gebruik van vliegas zonder «gunningen). Men stelt dat er nog leer belangrijke zaken als het coaten buizen en de uitbreiding van het pslagterrein onder vallen De be- oeling is al deze zaken in één uitbrei- Geen gegevens teer in grasmonsters is bevestigd, noemen gs juist. Over de VMZ- opvatting dat bij voldoende concen tratie schadelijke effecten optreden bij dieren zeggen gs: „In het rapport van TNO is niet aangegeven welke concentraties schade veroorzaken. Professor Schotman heeft laten we ten, dal literatuur en informatie el ders geen gegevens hebben opgele verd. Gs laten weten, dat de opmer king over het dempen van een sloot met industrieel afval door een ge meente-ambtenaar van Hontenisse is verduidelijkt met de opmerking, dat het gaat om gebroken bctonbuizen. stenen betonresten. Gs zeggen in de brief aan de VMZ voorts, dat er noch bij de gemeente Hontenisse noch bij de provincie ge luidsklachten over Bleijko zijn inge diend Wel dient Bleijko - met het oog op de nu toegelaten geluidsniveau's aandacht te krijgen bij nieuwe ge- luidsvoorschriften. Ook dat zal met voorrang gebeuren. De gemeente Hontenisse heeft opdracht tot een geluidsonderzoek gegeven. Tegen het besluit Bleijko niet te sluiten (gedeel telijk) kan de VMZ een bezwaarschrift indienen. Ook kan men een voorlopige voorzie ning vragen aan de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. MIDDELBURG - Gedeputeerde J. I). de Voogd heeft woensdag na mens het dagelijks bestuur van de provincie een negen man sterke delegatie uit de Antilliaanse Sta ten ontvangen. De delegatie is, met enige aanhang, op uitnodiging van de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer van 6 tot 16 juni in Nederland op bezoek. In die perio de wordt een aantal plaatsen in Nederland bezocht. Woensdag trok de Antilliaanse de legatie naar de Haringvlietsluizen en naar de Oosterscheldewerken. Tussendoor werd in de Statenzaal bij het Middelburgse provinciehuis de lunch gebruikt. Gedeputeerde De Voogd trad daarbij als gastheer Inbraken Vlissingen -v„ SSINGEN - In de nacht van dins- dag op woensdag is op een aantal ■"j&laatsen in Vlissingen ingebroken. In - djlwte gevallen werden zijn openge broken en daarnaast kregen zowel ■kd kantoor van rijkswaterstaat aan dtPrins Hendrikweg als de Prijsslag 'aan de Hermeswcg in Vlissingen on gewenst bezoek. '.tonhetMarmxplein in West-Souburg braken onbekenden een auto open. zij tevergeefs hadden gepro beerd een van de portieren te force- i, lichtten zij de voorruit uit de ;sponning en maakten vijftig sloffen sigaretten met een gezamenlijke Jvaarde van 1700 gulden bult die in de (fiuto waren opgeslagen. Oost-Souburg werd eveneens een into opengebroken. Deze stond ge- "rkeerd aan de Westerscheldestraat. Ier maakten de daders vishengels en Ie werpmolens met een waarde van .00 gulden buit. De inbraak bij rijkswaterstaat bracht ie daders, die binnenkwamen door in ruit aan de achterzijde van het lebouw te vernielen, niets op. Alles ïerd weliswaar doorzocht, maar er iordl niets vermist. Bij de Prijsslag n de Hermesweg stalen de ïnbre- lers zeven geldcassettes. die echter Rlemaal leeg waren. ISucces Zeeuwen topconcours KNF Barneveld BARNEVELD Op het topconcours tan de Kon. Ned. Federatie van Mu- ptkverenigingen voor solisten en kleine ensembles in Barneveld werd (jin de groep 'ensemble's' het Zeeuwse t fornet-duo J. de Klerk (Kloctinge) en M, Zuidweg (Heinkenszand) met 49,5 punt als landelijke derde geklas- ieerd. f De saxofonisten B. van Overbeeke en D a. Vos uit respectievelijk Wilhelmi- nadorp en Gapinge behaalden als duo punt. Bij de solistisch optredende blaasmuzikanten speelden de Zeeu- *enC Poliliet 46.5 punt. en R Neyt punten en D. A Vos 46 punten bij Hkaar. Het Goese slagwerkkwintet J fcRuissen. B. Domisse. M. Does. M. Ge?P en J. de Kraker behaalde 48.5 pur.t Het slagwerkkwintet E. H., P., R Reijerse en A. Mallekote uit üpelle verkreeg 49,5 punt. Je Zeeuwse trom-solisten A. D C. Sndnm. C. A. Schipper en C. Delle- «ke trommelden respectievelijk 48. «5 en 49.5 punten bij elkaar. Franse scholieren brengen bezoek aan Sas van Gent tS VAN GENT Ongeveer dertig Krlingen van het lager beroepson- 'rwijs in bet Franse Belle brengen Woensdag 22 juni een bezoek aan Sas •an Gent, 'zustergemeente' van het «adje. w worden omstreeks elf uur ontvan tuinde kantine van de Nfjverheids- jBool, brengen een bezoek aan het bdhuis en nemen deel aan een bar que op het schoolterrein. Het mid- *SProgramma bestaat uit sport- en jxjwlingwedstrijden in 'De Vlaande- hn Na een bijeenkomst in de kanti nt van de Nijverheidsschool vertrek- lende Franse gasten rond 17.15 uur Kar huis. Gedeputeerde J. D. de Voogd schudt delegatieleider R Lopez- Henriquez. voorzitter van de Staten van de Antillen, de hand, JOVD Zeeland houdt politiek forum Zierikzee ZIERIKZEE De jongeren organisa tie voor vrijheid en democratie (JOVD) Zeeland houdt vrijdag 10 juni een politiek forum. Dat gebeurt in de Zeeuwsche Herberge aan het Haven plein in Zierikzee. Het onderwerp is actuele politiek. Sprekers zijn de tweede kamerleden Van der Doef ipvda) en Te Veldhuis (vvd). Na de pauze volgt de discussie. Aanvang: 20.30 uur. Wijziging betonning in Scheldemonding VLISSINGEN - De betonning en be- bakening in de monding van de Wes- terschelde heeft de laatste maanden enkele wijzigingen ondergaan. Ten noordwesten van de Schouwenbank werd begin dit jaar een aanbevolen ankergebicd ingesteld voor schepen die op een loods wachten of hun reis om andere redenen moeten onderbre ken. In aansluiting hierop wordt vol gende maand de betonning in de aanloop van het Oostgat verlegd en gewijzigd. Tevens wordt de positie van de loodskruisposten (loodsboten) Formalhaut en Spica enigszins ver legd. Studies naar het verminderen van het aantal kruisposten tot ëën hebben geleerd, dat het Directoraat Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken Scheldemond voorlopig met zal over gaan tot het verminderen van de dienstverlening door deze 'loodsbo ten'. Er waren plannen om het aantal terug te brengen tot een. Om veilig heidsredenen ziet men daar van af. Na het realiseren van de walradarketen en nadat ervaring is opgedaan met de nieuwe verkeersbegeleidende maatre gelen, zal het terugbrengen van het aantal loodsvaartuigen op het loods- station 'Steenbank' opnieuw worden overwogen. KAMPERLAND De bevordering van de toegankelijkheid voor gehan dicapten heeft de aandacht van ve len. Tastbare resultaten worden he laas nog maar al te moeizaam ge boekt. Dit vermeldt het jaarverslag 1982 van de ANIB, Bond van Gehan dicapten en Arbeidsongeschikten, district Zeeland. De bond acht het zeer belangrijk dat de gehandicapten zelf in actie komen voor de toeganke lijkheid. In het jaarverslag gaan de samenstel lers voorts uitgebreid in op de slechte bereikbaarheid van de perrons van het nieuwe NS-station in Goes. „We vinden het uitermate belangrijk, dat gehandicapten zonder al te veel moei te gebruik kunnen maken van de trein, aldus het verslag. De NS heeft toegezegd de zaak nog verder te on derzoeken. Het afgelopen jaar vierde de bond het veertigjarig bestaan. Onder meer wer den acties ondernomen om leden te werven. Het ledenaantal groeide in 1982 met 6 procent. De bond telde aan het eind van het jaar 626 leden. „Een sterk ledenbestand is nodig", vindt de bond. „Eendrachtig en daardoor machtig zal de ANIB de belangen van de leden moeten kunnen verdedigen" Het jaarverslag komt aan de orde tijdens de algemene jaarvergadering van de ANIB. Dat gebeurt zaterdag 11 juni in recreatiecentrum de Schots man in Kamperland. De bijeenkomst begint om 10 30 uur. Op de agenda staat voorts nog een bestuursverkie zing. Verder wordt onder meer ge praat over de begroting 1983. De vergadering neemt circa anderhalf uur in beslag. Omstreeks 14.00 uur volgt een uiteenzetting over het reilen VLISSINGEN- 'Ieke osje goi'. Dat is de titel van de tweede langspeelplaat van de fanfare 'Sint Juttemis'. De fanfare presenteert de plaat officieel aan de Zeeuwse en Nederlandse be volking op zaterdag 25 juni in café 'The Flying Dutch man' in Vlissingen. 'Sint Juttemis' zal dan een gratis concert geven dat om 20.00 uur begint, waarvoor de toegang gratis is. 'Ieke osjegoi' is het titelnummer van de plaat en gaat over de geboor te. ,,'Ieke osjegoi' is de eerste kreet van een kindje dat ik ken", aldus Dies le Due. leider van 'Sint- Juttemis' en componist van vijf van de zes nummers op deze nieuwe plaat. Het titelnu mmer begint zachtjes met een solo op de kleine tuba. Deze wordt plotseling onder broken door een heel kort stuk muziek van de hele band. waarna de solo weer wordt hervat. „Dat korte muziekstukje moet de bevruchting voorstellen. Het lijkt tevens op een herkenningsmelodie van een sport programma dat iedere zondag wordt uitgezonden. Na het eerste stuk wordt hetzelfde herhaald maar dan speelt Patricia Beysens een solo op de grote bastuba. Je moet dit zien als de groei, de ontwikke ling. Tenslotte speelt Gusta Maas kant weer op de kleine tuba een solo. maar deze gaat op in de omge ving. in de wereld eromheen, dus in de muziek van de hele band. Dit laatste geeft weer dat iemand die is opgegroeid, een ontwikkeling heeft meegemaakt, op een gegeven mo ment beseft dat hij niet alleen is op deze wereld", aldus Le Due. Majoretten Deze tweede elpee, die vorig jaar in twee weekenden is opgenomen, is de opvolger van 'Fanfare Sint Jutt emis' die in 1980 uitkwam. Inmid dels is de bezetting van het orkest wat gewijzigd: er spelen nu elf muzikanten mee onder wie twee dames, vroeger bestond de groep uit dertien leden. Tien leden bespe len een blaasinstrument en een het slagwerk. Het orkest noemt zich geen fanfare meer. zoals voorheen. Dies le Due: „We treden steeds vaker op in Duitsland en de men sen daar verstaan iets heel anders onder een fanfare. Dat schepte nog al eens wat verwarring: er werd ons ooit gevraagd of we ook een majorettenkorps bij ons hadden. We besloten op een gegeven mo ment maar om dat 'fanfare' weg te laten". 'Sint Juttemis' maakt eigentijdse muziek die eigenlijk niet onder een bepaalde noemer is te plaatsen. „Ik ga niet van een bepaald genre uit maar schrijf muziek voor de men sen. Onze muziek ontwikkelt zich met de muzikanten We maken on der meer combinaties van jazz en volksmuziek maar je kunt het niet onder een bepaald genre plaatsen, al treden we wel steeds meer op in jazzclubs", zegt Dies Het gaat goed met het orkest dat vaker optreedt - en dan vooral 's winters - dan in voorgaande jaren. Zo is de band onlangs in Wenen geweest, waar men was uitgeno digd om mee te doen aan de 'Wiener Festwoche'. 'Sint Juttemis raakte meer bekend in het buitenland en nadat ook Italië interesse in de band heeft laten blijken, probeert Lc Due een tocrncc te regelen in dit land. De leider van het orkest is eveneens benaderd door een mu ziekproducent om de muziek voor een Belgisch/Nederlandse filmpro- duktie te verzorgen, al bestaat er nog geen zekerheid of dit doorgaat. 'Sint Juttemis' is in ieder geval wel van de partij op het Vlissingse straatfestival dat in augustus wordt gehouden. Le Due heeft plan nen om op dit festival met zoge naamde 'Zeeuw-aardige' muziek te komen. „Ik wil de muziek aanpassen aan ruimtes die daarbij horen en omge keerd. Bijvoorbeeld een concert ge ven in het stadhuis, en daarna twee muzikanten een duet laten spelen achter opengeklapte ramen" 'Zeeuw-aardig' heelt volgens hem twee betekenissen. „Je kunt het vertalen als het op zoek gaan naar de Zeeuwse men sen, dus muziek voor hen maken. Maar als je 'Zeeuwaardige' muziek zegt, dan houdt dat in dat onze muziek geschikt is om aangepast te worden aan allerlei ruimtes, en omgekeerd". en zeilen van het activiteitencentrum voor lichamelijk gehandicapten in Goes J. Heiand. hoofd van het cen trum, vertelt een en ander over zinvol le activiteiten voor gehandicapten, die met werken Er bestaat gelegen heid tot het stellen van vragen. Tot slot is er een samenzijn met muziek, vanaf 15.00 uur. De muziekgroep Har uit Vlissingen verzorgt een optreden Belangstellenden kunnen meezingen. (ADVERTENTIE i uitstapje naai- Sas van Gent is j®J tegenbezoek voor een sportont- ïting van 30 leerlingen van de 'erheidsschool in Belle, op 1 juni. MIDDELBURG - De bouw van een kiosk op de Boulevard Evertsen in Vlissingen, ter hoogte van het W'oold- huis, moet onmiddellijk worden ge stopt en de inmiddels aangelegde stalen constructie dient te worden afgebroken. Deze eis stelde mr E. H. A. Schute woensdag namens de be woner van het W'ooldhuis, de heer S. Lemstra. in het kort geding dat de laatste had aangespannen tegen Del ta Fish Farming bv uit Vlissingen. de opdrachtgever tot de bouw. Reden voor de eis is het feit dat nog geen bouwvergunning is afgegeven voor het gebouw. Directeur J. Stroes van Delta Fish Farming bv verklaar de na afloop van het geding, waarvan de uitspraak overigens uiterlijk dins dag is te verwachten, dat stopzetting van de bouw zal betekenen dat het verkooppunt voor vis en kleine etens waren niet meer voor dit zomersei zoen gerealiseerd kan worden. Hij sloot met uit dat zijn bedrijf daardoor in grote financiële problemen zal ko men Mr Schute schetste rechtbankpresi dent mrG.R. André de la Porte in het kort de geschiedenis vanaf het mo ment dat de Vlissingse gemeenteraad een voorbereidingsbesluit voor de boulevard nam. waarmee de komst van een aantal kiosken mogelijk was geworden. Toen de heer Lemstra op de hoogte werd gesteld door de ge meente van de bouwplannen, diende hij een oezwaarsenmt tegen de afgifte van een bouwvergunning in Dinsdag kregen hij en de andere indieners van bezwaarschriften, de gelegenheid de bezwaren toe te lichten tijdens een hoorzitting In het gemeentehuis. Daarbij bleek dat de heer Lemstra onder meer bevreesd is voor overlast door de jeugd die de vaste kiosken tol mikpunt van vandalisme zullen ma ken en voor problemen met gepar keerde auto's. Daarnaast noemde hij de kiosk een aantasting van het aan zien van de boulevard, mede door het feit dat de toiletten bij de kiosk aan de kant van de President Rooseveltlaan zullen komen. Wethouder W Wisse (PvdA) van onder meer stadsvernieu wing zei bij die gelegenheid dat dat juist was gebeurd op verzoek van mevrouw Lemstra die de toiletgroep liever niet aan de kant van het Woold- huis wilde hebben. Dit feit werd woensdag eveneens aangeroerd door mr H Bruin, de advocaat van de heer Stroes, Een ander bezwaar van de heer Lemstra is dat door de bouw van een kiosk zijn huis in waarde zal dalen omdat het vrije uitzicht hem wordt ontnomen. Gevecht „De bezwaren zijn hier echter niet aan de orde", aldus mr Schute, „dat is een gevecht dat zich in de admini stratieve sfeer afspeelt. De reden dat we hier zijn is hel feit dat er gebouwd wordt zonder bouwvergunning. Er is dus sprake van illegale bouw". De heer Lemstra heeft er recht op dal de heer Stroes wacht tot hij een vergun ning heeft, zo betoogde mr Schute. „Dan staan andere wegen open om de bouw aan te vechten". Mr Brum benadrukte dat pas met de bouw was begonnen nadat de ge meente een gesprek had gehad met de direct betrokkenen, namelijk de be woners van hel Wooldhuis. „Op 8 april is er een gesprek met mevrouw Lem stra geweest en de gemeente beeft op grond daarvan geconcludeerd dat van de zijde van de familie Lemstra geen bezwaren waren te verwachten Er is weliswaar nog geen vergunning, maar toch is er geen sprake van een on rechtmatige daad van de heer Stroes ten opzichte van de heer Lemstra Mr Bruin ging uitgebreid in op de belan gen die zijn cliënt heeft bi] een snelle realisering van de kiosk .Niet alleen staat het toeristenseizoen voor de deur, maar bovendien heeft de ge meente Vlissingen de vergunning voor de verkoop van vis en kleine etenswaren vanuit een ver njdbaar verkooppunt ingetrokken aldus mi- Bruin Hij wees daarnaast op de grote investering die de heer Stroes doet „De aannemer is gecontracteerd voor 179 000.- gulden en de inventaris van ruim een ton is al besteld. Afbraak van het reeds gebouwde zou helemaal een schadepost betekenen, die door niets wordt gerechtvaardigd Hij vroeg dan ook ontzegging van de vordering. Mr Schute was van mening dat een belangenafweging nu niet aan de orde is „Er is sprake van een onrechtmati ge daad De gemeente Vlissingen is hier buiten zijn boekje gegaan Op deze manier wordt de hoorzitting tot een farce" Hoewel hij vond dat een belangenafweging niet op zijn plaats was. zei mr Schute wel dat zijn cliënt belang heeft bij het ongeschonden blijven van zijn uitzicht Mr Andre de la Porte zei uiterlijk dinsdag om 14.00 uur uitspraak te doen. „of zoveel eerder als mogelijk is' Hij gaf de heer Stroes in overwe ging weer met de verkoopwagen te gaan venten, ook al heeft hij daarvoor geen vergunning „Het zou leuk zijn om le zien hoe de gemeente reageert, nu men vindt dat zonder vergunning met de bouw kan worden begonnen Overigens zei de rechtbankpresident wel van mening te zijn dat de gemeen te Vlissingen wel erg snel de conclusie heeft getrokken dat de familie Lem stra geen bezwaren zou indienen. De Vlissingse wethouder D. J. P. Bruinooge (PvdA», die de bouw van de kiosken behandelt, was woensdag avond niet voor een reactie bereik baar. Da's toch een aardig aanbod van zo'n lekker leesbaar ochtendblad, nierwaar? Wie het nog niet is,wordt nu abonnee op een dijk van een kranL Twee weken voor niets. Bel of schrijf even, maar de bon invullen kan ook. PZC. Markt 51,4331 LK, Middelburg. Telefoon: 01180-27651. Ja, noteer mij als abonnee op de PZC Met de betaling wacht ik tot na de ontvangst van een acceptgirokaarten ik ontvang twee weken graasde PZC Naam: Adres: Handtekening 'C'ALE ZEEUWSE COURANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15