ZEELAND" Werkloosheid stijgt tot oven de 20.000 in 1984 Verkeer en waterstaat niet verder uitkleden Mosselveiling Yerseke krijgt een computer Kanon onder dak almanak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Neon in brand In plaats van kaarten Komende jaren financieel meevallertje Zeeland NOTITIE RAAD VOOR DE ARBEIDSMARKT: KAMERLID EVERSDIJK: Protest op de fiets PAGINA, 13 DONDERDAG 9 JUNI 1983 VLISSINGEN - In enkele neon letters van de Mundusbank aan de Spuistraat in Vlissingen ont stond woensdagavond even na halfzeven brand door kortslui ting. De Vlissmgse brandweer, die snel ter plaatse was met een hogedruk auto. bluste de twee brandende neonletters, na eerst de electriciteit te hebben afgezet in het leegstaande pand. De kortsluiting is vermoedelijk ver oorzaakt door vocht en vuil in de nog onder spanning staande let ters ZEEUWSE KOUDEKERKE - Er kan geen onduidelijkheid meer over bestaan: bij de familie Kasander in Koudekerke heeft men er een kleine bij. Een dochter, zes pond zwaar en 50 centimeter lang. Frans Kasander, de gelukkige vader, was zo blij met zijn Bernardette, dat hij een ooievaar in de voortuin zette om iedere voorbijganger van het heuglijke feit op de hoogte te stellen. Omdat het Frans natuurlijk al geruime tijd bekend was dat er gezinsuitbreiding op komst was, liet hij een maand geleden al een tekening maken van een ooievaar door een collega. Een bouwbedrijf uit Koudekerke zaagde het beest uit een stuk hout en Frans schilderde samen met zijn zesjarige zoon Fabian het gevaarte in typische ooie- vaarskleuren. Heimelijk, want moeder Betsie mocht er niets van weten. Zeeland zal het volle bedrag pas ont vangen in 1993. aangezien het wets ontwerp voorziet in een overgangsre geling waarbij provincies die er op vooruitgaan dat met 10 procent per jaar doen, terwijl provincies die moe ten inleveren dat met evengrote stap pen zullen moeten doen. Van Amelsvoort heeft de wijzigingen aangebracht na kritiek vanuit de Tweede Kamer op de bijzonder grote herverdeeleffecten, die met name voor provincies als Brabant en Gelderland negatieve gevolgen hebben Zo zou Brabant tien procent van het totale budget moeten inleveren. Van Amelsvoort heeft nu de verdeel sleutel die bij het vaststellen van de uitkering gebruikt wordt, veranderd Met name de rol van de vaarwegen bij het vaststellen van het totaal is enigs zins teruggedrongen: hetzelfde geldt voor de gelijke delen die iedere pro vincie ontvangt. De staatssecretaris loopt met zijn wijziging vooruit op de overheveling van het geld dat op grond van de wet uitkering wegen vanuit het rijk naar de provincies vloeit naar die provin cies zelf. het is dan niet langer ver plicht die uitkering aan wegenonde- houd te besteden Zeeland ging er overigens in de oude voorstellen al op vooruit, zo'n 0.9 procent. Met Van Amelsvoort's wijzi ging is daar nu een half procent bijgekomen. iVan ome Haagse redacteur i HAAG De provincie Zeeland llg de komende jaren op een iets •roiere uitkering vanuit het provin- N lefonds rekenen dan tot nu toe de doeling was. Zeeland krijgt een if procent meer, wat neerkomt op lobaal twee-eneenhalve ton. Dat wijkt uit een wijziging die staatsse- retaris Van Amelsvoort heeft aange- it in het wetsontwerp dat een regeling voor de uitkeringen het provinciefonds omvat. YERSEKE - De mosselveiling in Yer- seke krijgt een nieuw inschrijfsys- teem. Vanaf vrijdag 1" juni zal een computer aangeven welke kopers (in schrijvers) op een lading hebben in geschreven. Vervolgens stelt de com puter vast wie de hoogste bieder is tegen welke prijs. Een in de veiling hal opgehangen indicatiebord zal al deze gegevens aan de aanwezigen duidelijk maken. Het systeem is nog met geschikt voor het maken van facturen Uitbouw is evenwel mogelijk. Op eenvoudige wij ze is bijvoorbeeld een verbinding te leggen naar het kantoor voor mossel zaken in Bergen op Zoom Daar wordt de administratie van de veiling bijge houden Van daaruit ontvangen de kopers hun facturen en de kwekers hun opbrengst. VLISSINGEN- Met veel moeite en mankracht is woensdagochtend het honderden kilo's zware kanon van "t Vliegend Hert' vervoerd naar de expositiezaal van het stedelijk museum in Vlissingen. Het kanon, dat vorig jaar werd geborgen, is één van de beziens waardigheden op de tentoonstelling over de Oost- Indiévaarder "l Vliegend Hert', die voor de Walcherse kust is gezonken. De tentoonstelling wordt morgen, vrijdag, om 16.00 uur geopend door wethouder D. J. P. Bruinooge en is tot en met 11 september dagelijks te bezichtigen. De Vlissingse brandweer vervoerde het bronzen ge vaarte vanaf een loods aan de Paul Krugerstraat richting museum. Daar moest het eerst over een auto heen worden getakeld, die voor de ingang van het gebouw stond geparkeerd. Vervolgens reden vier man het kanon met een karretje naar de benedenzaal, waar het op een houten stellage werd gelegd. Openingstijden van de tentoonstelling, onder het motto 'op zoek naar een gezonken schip', zijn: maandag tot en met vrijdag van 10 00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Op dagen, dat er grote hoeveelheden mosselen worden aangevoerd, is het noodzakelijk de schelpdieren zo snel mogelijk te verkopen. Het nieuwe computersysteem helpt daar een Nieuw zendstation in vuurtoren van Haamstede HAAMSTEDE Na de installatie van moderne radarapparatuur een paar jaar geleden beschikt de kust wacht West-Schouwen in de vuurto ren te Haamstede sinds enige tijd ook over eigen zend- en ontvangslappara- tuur voor contact met de scheep vaart. De kustwacht is doorlopend bereik baar via het manfoonkanaal 78. dat onder meer wordt gebruikt voor con tacten met de reddingboten van Schouwen en Goeree bij reddingsope- raties. Het verloop daarvan, radarwaame- mingen en positiemeldingen kunnen op deze manier snel worden gemeld aan de reddingboten, aldus hoofd kustwacht J Strayer. Voor zogenaamd uitluisteren, in ver band met nood- en spoedberichten beschikt de kustwacht Schouwen evenals alle andere Nederlandse kust wachten over marifoonkanaal 16 In de vuurtoren Haamstede is ook zend- en ontvangstapparatuur van kanaal 43A van de 27 MC-band geïn stalleerd. waarop alle sportvissers in het kustgebied staan afgesteld, zodat zij in geval van nood via dit kanaal contact met de kustwachtpost kun nen maken. 1 De radarapparatuur op de vuurtoren heeft een werkbereik van 4 tot 42 mijl. Het bereik staat normaal afgesteld op 20 mijl. zodat de scheepvaart tussen Westkapelle (Oostgati en de pieren van Hoek van Holland dag en nacht en onder vrijwel alle weersomstandig heden geobserveerd kan worden. handje bij doordat het inschrijven en verkopen minder tijd kost. Wanneer nu de veilingmeester een lading aan kondigt. wordt door alle eventuele kopers een briefje ingevuld met de prijs, die hij per ton wil betalen. De hoogst biedende inschrijver wordt ei genaar van de lading. Wanneer twee kopers een zelfde bod doen, vindt een loting plaats. Na de invoering van het computersysteem, zal degene die de hoogste prijs het eerst indrukte, over de lading kunnen beschikken. Op elke plaats van de kopers is een paneel gemonteerd, waar de prijs in kan worden gedrukt. Burgemeester H. Boer van Reimers- waal stelt de computer officieel in gebruik vrijdag 17 juni Dat gebeurt in het gebouw van de mosselveiling. L. Lucas, hoofd van de afdeling mossel zaken van het produktschap voor vis- en visprodukten. heet de aanwezigen om 15.30 uur welkom, waarna burge meester Boer de computer in werking zet Tot 17 uur is er gelegenheid tot het nuttigen van een drankje en een hapje. Opheffing bedreigt ioese Middenstand Touwenorganisatie De toekomst van de Goese iddenstand Vrouwenorganisatie MVO) hangt momenteel aan een den draad. In de jaarvergadering n 15 juni wordt beslist over het lot n de organisatie, die in haar soort enige van Nederland genoemd kan orden. eGMVO bestaat 29 jaar. Een woord- lerster van het bestuur noemde als denen voor de wankele positie van vereniging onder andere gebrek in animo bij de leden en een tekort in jeugdige leden. De GMVO is wat it woord zegt. een organisatie voor iwen van middenstanders. Het is ir een gezelligheidsclub dan een iangenvereniging. Zo houden de Iddenstandsvrouwen zich bezig met ér meer bloemschikken, schilde- reisjes en cursussen etaleren, huidige voorzitster, M. van der iaf, heeft reeds aangekondigd haar :tie te zullen neerleggen. De ver- telt 42 leden. Over de exacte van zaken en de plaats en de tijd de jaarvergadering zullen de le- nog nader ingelicht worden. Goed Geboeid hebben wij van de ueek, goede lezer, in ons eigen blad het verslag zitten lezen van de gemeenteraadsverga dering van Amemuiden. Men had daar gesproken over de benoeming van een haven meester Er waren, zo begre pen we uit het verslag, hon derddertig gegadigden en we moeten zeggen het doet ons goed. dat zoveel mensen in nen, dat Amemuiden een be gerenswaardige ivoonplaals Toch hebben we bij lezing van het verslag even gefronsd. Wat Hond er namelijk? Dat de SGP-woordvoerder in de raad er verbolgen over was, dat nummer twee op de aanbeve 'mg iemand uit Middelburg Iwu" Een zinnetje, dat werd gevolgd door de constatering •■Git temeer omdat er vanuit uo* gegaan, dat het in de eerste plaats een goede kracht moeten zijn..". VLISSINGEN - „Verder uitkleden van het departement van verkeer en waterstaat leidt tot een onveilig Ne derland. De prioriteit in de Neder landse politiek ligt, zeker de laatste jaren, bepaald niet bij verkeer en waterstaat. Bij de formaties, die ik zelf van dichtbij heb meegemaakt, bekroop mij vaak het gevoel dat dit departement veeleer als sluitpost van formaties werd beschouwd". Dat schrijft het tweede kamerlid drs. H. Eversdijk <cda) in een bijdrage over de (on)veiligheid van Nederland der tig jaar na de ramp in het jaarverslag 1982 van de Nederlandse Water- schapsbank NV. Hij stelt, dat als gevolg daarvan de grote betekenis van dit departement voor de werkgelegenheid, de know how, en vooral de veiligheid tegen het binnen- en buitenwater en op de weg, in de lucht en op het water politiek ..mui uiiuciaiiim in zijn artikel wijst Eversdijk erop. dat er nog een flink aantal dijkvakken is waaraan sinds 1953 alleen het hoognodige is gedaan en noemt onder meer het Westerschel- degebled en de Waddenkust Hij on derstreept. dal het jaar 1990 voor de zeedyken en 1998 voor de rivierdijken als einddatum moet worden gehand haafd ..De waterschappen moeten in staat gesteld worden hun primaire taak waar te maken Zij kunnen dat niet als maar steeds met de eindda tum van de deltaveiligbeid wordt ge schoven. meent hij Samen met de waterschappen moet een goed plan ningssysteem ontwikkeld worden, op basis van een jaarlijkse vaststelling door de minister Dat uitvoeringsplan moet - na over leg met betrokkenen financieel wor den vertaald in de begroting, waar door ook de politiek de vinger aan de pols kan houden. iDELBURG - De Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt verwacht, dat in 1984, volgend jaar us, meer dan 20.000 mensen in de provincie werkloos zullen zijn. Voor dit jaar gaat men uit een stijging van de werkloosheid met 3500 tot 4500 personen. Die verdere toename wordt lorzien, „ook al zou de dalende tendens in de werkgelegenheid worden gekeerd". Dat men iet een dergelijke stijging rekening houdt, komt vooral door het grote aantal mensen in de rovincie, dat in de komende jaren tot de arbeidsmarkt zal toetreden. reikt met een bijdrageregeling voor scholing, in samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven; met de stu diekostenregeling voor werkzoeken den en de werkverruimende maatre gel Vooral bij de effectiviteit van het centrum voor vakopleiding volwass- senen en de plaatsingsbevorderende maatregelen dienen „grote vraagte kens" te worden gezet, aldus het ontwerp-commentaar. TERNEUZEN Het Vredesplatform Zeeuwsch-Vlaanderen maakt zater dag een demonstratieve fietstocht tegen de plaatsing van kruisraketten onder het motto 'Met groot verzet tegen de kernraket'. In Sas van Gent krijgt het gemeentebestuur een bord met de aanduiding 'atomvrijc zone' aangeboden, voor de colleges van b. en w. en de gemeenteraden van Axel en Tcrncuzen liggen petities klaar, waarin wordt gevraagd het Sasse voorbeeld te volgen. De tocht gaat om 11 uur van start op de Terneuzense Markt. Om 12 30 uur worden de deelnemers in Sas van Gent verwacht. Daar is een rustpauze in zaal Planetarium. Om 13.45 uur stapt iedereen weer op de flets voor een tocht naar Axel, waai de karavaan rond 14.45 uur zal arrive ren. Na een rustpauze in 'De Halle' zetten de deelnemers om 16 uur koers naar Terneuzen, waar ze omsteeks 17 uur denken te arriveren De tocht wordt besloten met een informele bijeen komst in het Jongerencentrum Ter- neuzen in de Nieuwstraat. Voor de tocht heeft het Zeeuws- Vlaamse. Vredesplatform buttons la ten drukken met een fietsend 'Op- landvrouwtje' en de tekst 'Met groot verzet tegen de kemraket' Deelname staat open voor iedere Zeeuws-Vlaming. Wie de hele route wat veel vindt, kan ook een etappe meerijden De karavaan wordt vooraf gegaan door een geluidswagen. Uit Oostburg vertrekt 's morgens een ploeg demonstranten met een vracht wagentje. waarop fietsen kunnen wor den geladen, zodat er ook op de nodige deelname uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt gerekend. Douche-automaten opengebroken bij Aqua Delta BRUINISSE - Bij Aqua Delta in Brui- nisse zijn in de nacht van dinsdag op woensdag tien douche-automaten opengebroken, waarbij een nog onbe kend bedrag aan geld is gestolen. De schade aan de automaten bedraagt zo'n 4.000 gulden. Tevens werden twee auto's, die op het parkeerterrein van Aqua Delta stonden, opengebroken en radio's en cassettes gestolen le verwachting betreffende de werk- tegenheid in de komende jaren I ordt uitgesproken in een notitie van tt secretariaat van de Zeeuwse Raad Dor de Arbeidsmarkt. Het stuk komt N m de orde in de vergadering van de I,- ad, die op 13 juni wordt gehouden 's ilddags kwart over één) in het Mid- tlburgse stadhuis. Men stelt vast, |a; anderhalf jaar geleden al meer 'F an een kwart van de werklozen een ar of langer zonder arbeid zat; van lcmannen tussen 50 en 64 jaar is dat ircentage Intussen 44, bij 14 procent erklozen in de leeftijdsgroep van 19 o- 24 jaar. Van de werkloze vrouwen smeer dan de helft al een jaar of anger niet in het arbeidsproces opge- omen in de groep 50 tot 64 jaar en 19 rocent tussen de 19 en 24 jaar. etoogd wordt, dat het voor jongeren an groot belang is, dat de deelname I aan specifieke op een beroep gerichte I pleldlngen wordt bevorderd; voorko men moet worden dat leerlingen zon- I der diploma de opleiding verlaten: ze I vormen op de arbeidsmarkt een zeer kwetsbare groep, aldus de notitie. I Van belang is dat met name ook de dalende deelname van technisch op- gelelde jongeren wordt gekeerd. Daar toe is uitbreiding aan bestaande tech nische scholen met studierichtingen als electronica, proces- en energie techniek, informatica, bedrijfs- en computertechniek te overwegen. Effecten Aan de orde komt ook een nota, waarin allerlei maatregelen om meer (tijdelijk) werk te maken., op hun effecten worden getoetst. Die nota. afkomstig van het ETI, is voorzien van een ontwerp-commentaar waarin de effectiviteit van veel van deze regelingen wordt betwijfeld. „Het oor deel over het taakstellend beleid is niet onverdeeld gunstig." wordt ge zegd. Men vraagt zich af of dit „taak stellend beleid" in deze periode met hoge werkloosheid nog wel „een ge schikt instrument is". „Redelijke re sultaten" lijken alleen te worden be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13