Ontwikkeling en handel s ~"l W 1 1 A r. y Nieuwe VS-plannen voor Genève Veldwachter Flipse in t Landbouwlandf vyiii vv 1JVJV WEINIG OPTIMISME UNCTAD-CONFERENTIE HET BESTE BEGIN VAN l'N WAARDEVOLLE HOBBY LIGT NU OP T POSTKANTOOR. PZC/°Pinie en achtergrond m; WOENSDAG 8 JUNI 1983 Sr 'jé/BF VAX Xi.WiXl.VI'VX Hij kleineert de optimistische gelui den over een licht herstel van de Amerikaanse economie, gedaan door president Reagan tijdens de afgelo pen topconferentie in Williamsburg. Corea zegt: „Voortdurende recessie en stagnatie in andere delen van de wereld (de ontwikkelingslanden) kan herstel van de Amerikaanse economie behoorlijk frustreren". (Van onze verslaggever Willem Offeiibergi Unctad VI, de zesde conferentie over handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties, is in Belgrado begonnen onder een slecht gesternte; nog nooit was het economisch klimaat zo ongunstig. Is het realistisch om te verwachten dat Unctad VI meer zal opleveren dan een vrijblijvende gedachtenwisseling? Nu al voorspellen diplomaten het uitblijven van concrete maatregelen om het hoofd te bieden aan de stagnerende economieën in Noord en Zuid, in rijke en arme landen. Prognoses variëren samengevat van „Unctad VI een doodgeboren kindje" door economieën met al te hoge verwachtingen; tot „mislukking noch succes", zoals jUist de onmacht van dc Derde We de realisten de mogelijke uitkomst zien: „een schakeltje in een lange keten van internationa- relci te kopen in liet Westen zal de westerse economieën harder raken le bijeenkomsten over handel en ontwikkeling (lan ooit Met name in de kapitaais. Belgrado, de Joegoslavische hoofd- voornaamste zijn cacao, kolhe. rub- wijd nog harder zal toeslaan wanneer goederen- en machineindustrie, waar stad. biedt de gebruikelijke aanblik ber. thee en tin) zijn de afgelopen snelle maatregelen uitblijven in lan- do werkloosheid het grootst is. bij dit soort mammoetbijeenkomsten. jaren flink gekelderd. Bijvoorbeeld den waarop voorheen geen acht is De afgelopen twee jaar hebben de Een uitstekend geoutilleerd conferen- Zambia, dat voor 94 procent van haar geslagen. Hij doelt op de kleinere ontwikkelingslanden hun invoer al tieoord. het Sava-centre, vernoemd inkomsten afhankelijk is van de ko- ontwikkelingslanden Nu gaat vooral met 240 miljard gulden moeten beper- naar de zijtak van de Donau. biedt perexport, krijgt nog maar de helft de aandacht uit naar de giganten ken °m hun 'nvoer terug te brengen plaats aan 4000 gedelegeerden en nog betaald voor dit produkt. Volgens zoals Brazilië. Venezuela. Nigeria en °P hel -Dei! van 1978 zullen deze eens duizend journalisten en admini- Unctad-cijfers hebben de ontwikke- Mexico, die bijvoorbeeld bij Ameri- landen voor 1985 samen zo n 400 mil- stratieve krachten een futuristische lingslanden samen bijna 60 miljard kaanse banken voor enorme sommen Jard gulden moeten verdienen. of bijenkorf waarin 166 naties zijn verte- gulden aan inkomsten moeten derven in het krijt staan, terwijl de kleinere lenen' genwoordigd, tussen 1980 en 1982 als gevolg van leners in de verdrukking raken Een internationaal bankexpert De organisatie is met on- gekelderde grondstofprijzen Him bankroet, voor zover een land spreekt hier van „een alarmerende Oosteuropese voortvarendheid aan- Het fonds zou al te hevige prijsschom- bankroet kan worden, kan in de inter- situatie voor het Westen". Hij zegt: gepakt. Al klaagt de pers nu al over melingen vergoeden, een potje voor nationale bankwereld een veel grotere ..Je moet niet vergeten. De industrie- gebrek aan telex- en telefoonlijnen, de sombere dagen dus. Hiervoor werd klap geven Corea waarschuwt dat landen hebben de goederen die ver accommodatie lijkt toereikend voor uiteindelijk een kapitaal van 18 mil- deze .verborgen schuldcrisis' het ver- kocht moeten worden in huis, en zij jard gulden wenselijk geacht. Maar na wachte herstel van de Westerse eco- zijn hel die uiteindelijk niet betaald zeven jaar van vruchteloos onderhan- nomieen in de waagstel stelt. worden wanneer de huidige malaise Jan Pronk, tweede man UNCTAD vier weken confereren, met een ver wachte uitloop tot na het weekend van 2 en 3 juli. Wat staat er op het spel? Alle 157 VN lidstaten aanvaardden in de Algeme Vergadering van 20 decem ber vorig jaar dat Unctad VI een unieke gelegenheid biedt ter bestude ring van „de wereldeconomie en zijn invloed op handel en ontwikkeling van de Derde Wereld: op een tijdstip waarin de ontwikkelingslanden in het. bijzonder bij voortduring ernstige economische problemen onder ogen krijgen". Bij deze omschrijving houdt de overeenkomst op. Want dit „in studie nemen" van de wereldecono mie wordt door groep-B (de geïndus trialiseerde landen i geïnterpreteerd als „bestuderen, bekijken, aan studie onderwerpen". Maar binnen het Unc- tad-secretariaat in Geneve en binnen de groep van 77 (de 124 ontwikkelings landen) wordt daar heel anders over gedacht. Jan Pronk. Unctad's tweede man „Korte termijn cnsisbestrijding is het doel van Unctad VI, gekoppeld aan een discussie van langere adem over structuurverbetering in de econo mieën van ontwikkelingslanden. Kortom: de relatie tussen korte ter mijn economisch herstel en langere termijn economische ontwikkeling. Daar gaat het om". Vrij vertaald betekent dit: de crisis in de wereld is het hoofdonderwerp van de besprekingen zelf en is geen rand verschijnsel. Terwijl het Westen Unc tad i,T beschouwt als een interessant onderonsje vindt de groep van 77 en groep-D (de Oostbloklanden) dat de discussie niet beperkt moet blijven tot besprekingen: er moeten knopen Rampzalig mnrrien rlnnrpphnWt delen zit er niet meer dan 35 miljoen gulden in deze pot. een fiasco dat de bereidheid illustreert van de indus trielanden om de sterk benadeelde Derde Wereld uit het moeras te trek ken. Want. zo toont- Unctad aan, zij zijn het die van deze gekelderde prij zen profiteren. Met de handel in goederen is het al njet beter gesteld, zo valt op te maken uit vette Unctad-rapporten die speciaal voor de conferentie zijn geschreven. Het argument dat Unc tad het Westen onder de neus wrijft, in navolging van de Brandt- commissie, is: hoe slechter het de ontwikkelingslanden gaat, hoe gerin ger de kans dat de economieën zullen aantrekken in de industrielanden met hun 35 miljoen werklozen. Cijfers om dit aan te tonen zijn er in overvloed. Unctad rekent voor: de Derde Wereld was goed voor een derde van de stijging in uitvoercufers in de wereld tussen 1973 en 1981: bijna een verdubbeling vergeleken met de tien voorafgaande jaren. Deze dyna mische groei in ontwikkelingsecono mieën vergrootte de handelsmarkt aanzienlijk. De EG voerde in die tijd 13 procent méér uit naar ontwikkelingslanden dan voorheen: Japan 9 procent en de uitvoer van Amerikaanse produkten naar de Derde Wereld steeg zelfs met 15 procent in die periode. Sinds de stagnenng en feitelijke achteruitgang van ontwikkelingseconomieën is me de de klad gekomen in dit afzetgebied voor westerse produkten. (ADVERTENTIE I worden doorgehakt Problemen Grondstoffen, internationale handel in goederen en diensten, en financiële en monetaire kwesties; dat zijn de drie kernproblemen op de agenda van Unctad VI. Om met de eerste té beginnen: tijdens Unctad V in 1976 in Nairobi werd tot de oprichting besloten van „een Ge meenschappelijk Fonds", samen met Internationale Grondstoffenovereen- komsten. Dat was nodig ook: de prij zen van sommige grondstoffen (de De financiële crisis, het derde agen dapunt van belang, neemt zo moge lijk nog rampzaliger vormen aan. Leningen door Brazilië, Peru, Chili en Argentinië voor 17 miljard gulden samen hebben vorig jaar de aandacht gevestigd op de schuldenlast in de Derde Wereld. Zegt een deskundige hier: „De laatste keer dat we keken ,was er nauwelijks een schuldenpro bleem in de Derde Wereld; nu belo pen hun schulden samen al zo'n slor dige twee biljoen gulden". Unctad-secretans-generaal Gamani Corea vreest dat de depressie wereld- DE COMPLETE COLLECTIE POSTZEGELS 1982. LEUK OM TE KRIJGEN EN LEUK OM TE GEVEN Op 't postkantoor zijn nu alle postzegels die in 1982 door PTT Post zijn uitgegeven in een handig mapje verkrijgbaar. Een prima bezit voor iedereen en een goede aanzet tot een eindeloze hobby De collectie 1982 bestaat uit twee mapjes die ook afzonderlijk verkrijg baar zijn. Het ene mapje kost f 28,- en bevat alle bijzondere uitgaven, zoals bijvoorbeeld de zomerzegels. Het andere mapje bevat de complete serie Beatrixzegels en kost f38,-. Alle postzegels zijn over zichtelijk gerangschikt en voorzien van interessante informatie. Maak kennis met die bijzondere collectie postzegels. Gewoon ver krijgbaar op het postkantoor. (Zolang de voorraad strekt). KLEINE ZAKEN. GROTE ZAKEN. JE DOET ZE OP HET POSTKANTOOR. voortduurt. De ontwikkelingslanden hebben minder te verliezen. Om het onaardig le zeggen: de meeste van hen waren toch al niet kredietwaar dig. Zij hebben wat dit betreft geen reputatie te verliezen". Jan Pronk hierover „Nu is een op de vijl' banen in de industriesector in de Westerse wereld, inclusief Japan, af hankelijk van de export naar ontwik kelingslanden. Dat betekent eigenlijk dat de werkloosheid, nu gemiddeld 10 procent in het Westen, wel eens dicht bij de 20 procent zou kunnen komen te liggen wanneer de markten in de ontwikkelingslanden totaal zouden instorten. Het geven van een injectie m de wereldeconomie door middel van vrijhandel zou gepaard moeten gaan met een injectie in de internatio nale ontwikkeling door de ontwikke lingslanden in staat te stellen onze produkten te kopen. Daarom blijf ik voor een integrale aanpak van het handelsbeleid, het financiële beleid en de internationale monetaire politiek". Unctad stelt een veelheid van maatre gelen voor om de huidige impasse te doorbreken De meest vergaande is het nagenoeg in de ijskast belande idee voor een „Nieuwe Internationale Economische Orde" (NIEO). Hoewel vooral de militanten in de groep van 77 als vanouds de herstructurering van de wereldorde zullen propageren, valt op korte termijn van dit idee weinig heil te verwachten. Een meer derheid van Unctad-specialisten ziet meer in het opzetten van een nieuw wereldomvattend monetair systeem. Hierbij roepen ze herhaaldelijk om een nieuw Bretton Woods. Tijdens een conferentie in dit Amerikaanse plaatsje in 1944 zijn het Internationa le Monetaire Fonds en de Wereldbank opgericht terwijl GATT, de Algemene Overeenkomst inzake Handel en Ta rieven er een uitvloeisel van is. Deze organen zijn verouderd, de huidige problemen worden nog steeds met achterhaalde overeenkomsten bena derd. zo stellen zij. Unctad wil GATT hervormen met een grotere betrok kenheid van socialistische landen. Het Westen houdt zich allang niet meer aan de afspraken, is de veel gehoorde klacht. Jan Pronk: „Waar het nu om gaat is: de principes die zijn afgesproken in de veertiger jaren worden door Wes terse landen aan hun laars gelapt. Men heeft afspraken gemaakt maar men houdt zich er niet aan. Het is van belang in eerste instantie daar weer naar terug te keren voordat je soort gelijke principes van toepassing ver klaart op nieuwe terreinen". Pronk is opvallend gematigd in zijn verwachtingen. Wel zet hij op een rij wat er tenminste bereikt zou moeten worden tijdens Unctad VI: „Ik geloof niet dat we nu toekomen aan een herziening van het internationale mo netaire systeem. Maar die beslissing moet wel genomen worden. Bijvoor beeld in de jaarvergadering van het IMF in september Unctad VI kan een belangrijke, wat ik noem katalyseren de functie vervullen: ofwel de discus sie elders, gericht op besluitvorming, versnellen en verbeteren en de marges daarvoor duidelijk vastleggen. Min der dan dat acht ik niet acceptabel. Sommigen denken dat alles in Unctad VI moet gebeuren, men moet dat niet denken Maar het mag niet alleen een discussie worden. Ook dat zou ver keerd zijn". De belangstelling voor de landbouw is enorm. De woorden 'i gend' of'benauwend' zouden nog beter op z'n plaats zijn. Laatst l^ni in een tijdschrift een discussie tussen een actiegroep en een boer.n De actiegroep met een naam als is om de argumenten stuk rik-tik-tik (of zoiets) bestond uit stuk te weerleggen. En dat is, stedelijke scholieren en had de strijd aangebonden met de wijze nier, want tussen de critici zi ook heel zinnig denkende bulk van produceren in de kalvermeste- staanders. Met hun kritiek kd. als sector je winst doen all«&||, de massale klaag- en jammerf landbouw de neiging alle krii als zijnde niet-ter-zake-doa praatjes terzijde te schuiven. rij. Die deugde niet, de klavermes- ters werden grondig verketterd. Wat de boer ook te berde bracht, hij gen is hun individuele stem was en bleef een soort sadistische meer te horen of te onderschei satansknecht. Tot de boer op de Daardoor bestaat zeker ook gedachte kwam de actievoerders eens een dag te vragen op z'n boer derij met kalveren. Want de jonge lui praatten nu wel. maar ze moes ten na enige aandrang toegeven de Ik denk dat een aantal oorzake kalvermesterij in de praktijk nog noemen is die ten grondslag ligt) nooit aanschouwd te hebben de alsmaar voortwoekerende Een dagje naar de boerderij dus en dijende kritiekzucht, al dan daarna de discussie voortgezet. Die actiegroep-verband. Daar is tenj liep niet zo lekker meer. Want toen ste bij onze opvoeders de ha werd het moeilijker de boer en zijn kige drang om de neiging tot manier van kalveren houden te ver- op anderen tot ongekende hc oordelen. De beestjes stonden com- op te voeren. In eigentijdse ten fortabel, goed verzorgd en kernge- noemt met dat 'geengageerdhi zond in hun boxen. Dat hadden ze Het is echter jammer dat ei zelf kunnen constateren. Maar on- ment bijna steeds weer neerï gelijk erkennen is moeilijk zeker op het eenzijdig kritiek leveretj voor jonge scholieren die vanuit het gedrag van andere bevoll hun theoretisch-dogmatische we groepen. Daar is ten tweedel reldbeschouwing gewoon zijn alle alsmaar gecompliceerder wordi gelijk aan hun kant te hebben. Hun samenleving Groepen raken laatste standpunt was dan ook dat van elkaar vervreemd doords de praktijk niet zo erg was als ze weinig of niets van elkaar afw gedacht hadden, maar toch die kalf- Hoe is anders een stedelijke jes moesten ten behoeve van de groep te verklaren die mets vi menselijke eetgewoonten dood en dat is afschuwelijk. En bovendien.... die kalfjes'stonden allemaal afzon derlijk in boxen...helemaal ver keerd. Voortaan zou de actiegroep zich gaan richten op de gemeen schappelijke huisvesting van kalve- landbouw afweet, maar toch berpet Een willekeurig voorbeeld uit een reeks die bijna iedere boer of tuin der of landbouworganisatie kan kritiek uitoefent op onderdelen® de landbouwproduktie Ten de«l is daar het 'ideaalbeeld' dat de» groep zich schept van de andertf aanvullen met andere sappige of stedeling beschouwt het platl kwalijke voorbeelden. Naast de genoemde groep zijn er de kranten en de massamedia waarin de boeren hun veren moeten laten. Er is bijna geen agrarische activiteit die ontsnapt is aan de publieke aandacht. Bij bijna ieder kippehok staat wel een niet-agrariér zorg zaam te waken over het welzijn van de gevleugelde vederdragers. Het lijkt wel of veldwachter Flipse (de beruchte figuur uit Dik Trom) con stant op zoek is in het Nederlandse landbouwland. Hij roept ons voort durend toe hoe het moet en laat ons zien hoe het niet deugt. Hij blaast sectorïzoals de landbouw.''en graag en veel op zijn fluitje. Hij likt daarna je commentaar en of kn: steeds aan zijn rode potlood en zwaait met zijn verbaalboekje. Nu is al gauw als een oase van folklol sche rust en behaaglijkheid, del telander ziet de stad als een cof natie van wlnkeiparadijs. toenemende criminaliteit. Panklare oplossingen voor die C gewikkelde hutspot van same ste. ving en mentaliteit zijn nie: verwachten van een agraris hee commentator. Uiterst erudiete psychologen l ben er al de nek over gebral Maar zou een beginnetje niet si te maken zijn door eerst je goed de hoogte te stellen van het rei en zeilen van een voor jou vrees i daar op te geven?! In China heb! ze de laatste twintig jaar de cr weliswaar de schrale troost dat woonte al]e, studenten voor a andere groepen in de samenleving vooral zij die zich als onderne mers in de industriële sector geves tigd hebben ook voortdurend door Flipse en cs belaagd en benard stens een half jaar naar het plat land te sturen. Dat hoort studie. Als je maanden achtereen de hitte van de dag en de koude' de nacht de harde en weerbarsti praktijk van het landbouwleven varen ^ebt wordt je inzicht stukl groter en je kritiek meestal mild Anderzijds wordt het begrip van; 'et het voorgaande wil ik plattelander voor de student of:,' .geenszins betogen dat kritiek deling door dit contact ook gro' op handelen en produceren in land- Zo'n verplichte uitwisseling geelt: en tuinbouw uit den boze is. Allicht Flipse-mentaliteit een fiirJ niet, maar de omvang van de agra rische onzin die over luisteraars en lezers wordt uitgestort, is zo groot, dat er helemaal geen beginnen aan knauw. En dat is erg heilzaam, dB ik. mr Gerard W Smallegan (Van onze correspondent Henk Kolbi President Reagan zal de Ameri kaanse voorstellen aanpassen om te komen tot een vermindering van de strategische kernapenarsenalen, die met de Russen vandaag (woens dag) in Genève worden hervat. De bedoeling is dat die zodoende voor de Sowjet Unie bespreekbaarder wor den. maar in de Amerikaanse hoofd stad worden de kansen vooralsnog gering geacht dat op korte termijn een overeenkomst kan worden be reikt. De Amerikaanse president heeft wel iswaar onlangs de eerste fondsen voor de produktie van de nieuwe strategi sche MX-raketten van een in beginsel terughoudend Congres gekregen, maar hij heeft terzelfdertijd schriftelij ke beloften moeten doen ten aanzien van zijn inspanningen om met kracht te streven naar een wapenakkoord met Moskou. Met de verkiezingen van volgend jaar in het vooruitzicht, reali seert het Witte Huis zich. dat in een politiek klimaat van wereldwijd groeiende afkeer tegen kernwapens, zijn geloofwaardigheid niet alleen maar staat of valt met de resultaten van zijn financieel en economisch beleid. De presidentiële commissie van top deskundigen uit de republikeinse en democratische hoek. onder leiding van ex-generaal Scowcrofl. heeft dui delijke patronen vastgelegd voor de toekomstige ontwikkeling van de te land opgestelde strategische bewape ning van de VS. De MX zou er mogen komen binnen het raam van een tijde lijke ien door velen als volstrekt zin loos en destabiliserend beschouwde) modernisering, maar voor de verdere toekomst, zou Amerika een kleinere raket met slechts een kernkop in plaats van de tien op de MX (de „Midgetman") moeten ontwikkelen. Tevens brengt dit mee. dat de weder zijdse kernmachten niet meer moeten worden gemeten volgens het aantal lanceer-inrichtingen. doch aan de hand van het aantal beschikbare kernkoppen. Bovendien is het nood zakelijk om bij een uiterst onrustba rende toeneming van de discussie over het tijdstip waarop raketten moeten worden afgeschoten, met de Sowjet Unie tenminste een verbeterd wederzijds waarschuwingssysteem uit te werken, dat de kans op een "kernoorlog bij vergissing" zoveel mo gelijk kan uitsluiten. Basis Een trefwoord, dat de VS voortdu rend hanteren, is „pariteit": een term. die indien hij volgens de meest strikte opvattingen zou worden ge hanteerd vanaf het herbegin der be sprekingen, de Sowjet Unie zou dwingen tot een aan elke politieke realiteit ontstijgende afbraak van zijn strategische wapenvoorraad, die voor driekwart te land staat opge steld. Zo lang niet tevens de andere strategische wapens waar de Ameri kanen een overwicht hebben, ter zee en in de lucht, bij de besprekingen zouden worden betrokken, zo zeggen deskundigen, zouden ook in die zin aangepaste Amerikaanse voorstellen op een volstrekte Russische weige ring stuiten. Op grond van deze overwegingen wil het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken de Russen niet met een de duimschroeven aanzetten en onder meer door een verhoging van het aantal lanceerinrichtingen verge leken bij Reagans eerste voorstellen, een gespreksbasis scheppen, Bijna per traditie binnen deze regering- Reagan is daarover een zware strijd uitgebroken met het Pentagon en de CIA, waarbij het in feite gaat om de vraag welke haast kan worden be tracht bij het vervangen van de meer koppige raketten door de eenvoudige „Midgetman" zonder de Sowjet Unie te land een voorlopig overwicht toe te kennen. Behalve „pariteit" is ook „verificatie" een trefwoord: eventuele overeen komsten moeten nauwkeurig kunnen worden gecontroleerd op hun nale- Middellang ving. een punt waarop de Sowjet Unie zich tot nog toe evenmin toeschiete lijk heeft getoond voor Amerikaanse verlangens. Reagan zal pas vlak voor het begin van de onderhandelingen de instruc ties vaststellen, die hij zijn onderhan delaar voor strategische wapens, ex- al ligt een definitief resultaat nog niet binnen bereik Start-conferentie generaal Edward Rowny. meegeelt naar Genève Hij zal dan bij die gelegenheid althans voorlopig een be slissing moeten nemen in de twist tussen de civiele „hardliners" van het Pentagon en de veel flexibeler opere rende deskundigen van het ministerie van buitenlandse zaken. De VS-president heeft van de nu 91-jarige ex-diplomaat en Sowjet- deskundige Averell Harriman te ho ren gekregen dat ook Sowjet-leider Andropov in ernst streeft naar vrede en wapenvermindering. Een top ontmoeting zou volgend jaar mogelijk zijn en voor Reagan publicitair aan trekkelijk. indien er duidelijk tekenen van vooruitgang zijn in Geneve, zelfs Zodra op strategisch terrein de mo gelijkheid van een aanvaardbare af spraak binnen bereik lijkt, komt te vens dc dwingende vraag aan de orde wanneer binnen dat raam ook over de wapens voor de middellange af stand moet worden gesproken. Een rapport van de Amerikaanse Se naatscommissie yoor de buitenland se betrekkingen, heeft vastgesteld, dat de VS en de Sowjet Unie de kans op een snel akkoord hebben gemist, toen zowel Washington als Moskou een informeel akkoord dat hun on derhandelaars Nitze en Kvitsinsky tijdens een inmiddels al legendari sche boswandeling hadden geformu leerd. Terwijl in Genève wordt beraads laagd begint de commissie uit de Senaat half juni hoorzittingen over de betrekkingen met de Sowjet Unie, waarbij minister van buitenlandse za ken George P. Shultz als eerste moet opdraven. In het rapport staat dat die betrekkingen vooral vanwege de im passe bij de onderhandelingen over wapenbeperking tot een dieptepunt zijn gedaald. Volgens president Rea gan zullen de verhoudingen met Mos kou op den duur beter worden, maar hij waarschuwde tevens voor de mo gelijkheid dat intussen nog vijandige uitspraken zullen worden gebezigd" Witte Huis en Pentagon blijven van mening, dat de Russen pas na plaat sing van de eerste Pershing II en kruisraketten aan de onderhande lingstafel tot meer rede bereid zullen blijken. Politieke bewegingen in Euro pa en in de VS. hebben geen vrede met een situatie waarin zoals het Pentagon wil, de VS lotdien min of meer pas op de plaats maken. Ook in de Veiligheidsverklaring die de top van Williamsburg produceerde valt dat le lezen: de VS moeten ook gedu rende de aanstaande zomer en herfst nadrukkelijk blijven streven naar een overeenkomst Tegen deze achtergrond heeft de Westduilse leider Kohl zich onoffi cieel belast met bemiddeling tussen Kremlin en Witte Huis bij zijn aan staand bezoek aan Moskou. Hij heeft daarmee zijn toch al om binnenlands politieke redenen uiterst delikate missie, in niet onbelangrijke mate verzwaard. Maar zelfs bij een misluk king van die inspanning is het duide lijk dat van westelijke zijde, met kennelijke Amerikaanse instemming mogelijkheden tot overleg worden opengehouden en gebruikt. Edward Rowny

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4