Situatie Vitritefabriek nog weinig rooskleurig Haringvliet en toekomstige Zoommeer worden gootstenen ZENDELING 'Aan sommige gewoonten valt niet te tornen' WISSEL BEVELANDER WISSEL SCHOUWEN PZC/ provincie JSLECHTE RESULTATEN IN 1982 Defect aan kerncentrale kostte 37 miljoen Eigen artistieke man voor Zuidlandtheater LunPNSDAG 8 JUNI 1983 15 IIIDDELBURG - Voor de lampvoetenfabriek Vitrite in Middelburg is 1982 in veel opzichten slecht jaar geweest. Dat blijkt uit het dinsdag verschenen personeelsjaarverslag van de abriek over vorig jaar. De slechte resultaten zijn ondermeer veroorzaakt door een egenvallende afzet waardoor de voorraden tot ongekende hoogte stegen. ons werd verwacht dat na de Het personeelsbestand wordt terug- kosten door slechte kwaliteit van de «nervakantie de afzet zou gaan stij- gebracht door natuurlijk verloop, wat produkten en de onderhoudskosten timaar in de praktijk bleek daarvan inhoudt dat openvallende plaatsen voor gereedschappen en machines, en sprake te zijn De verwachtingen slechts gedeeltelijk door nieuw perso- Aangekondigd wordt een scherpere op jor het lopende jaar 1983 zijn dan neel worden ingenomen Ook worden kwaliteitsbewaking, onder meer door ik niet hooggespannen. Afgespro- nu en dan mensen uitgeleend aan inmiddels gestarte cursussen voor de >n is de voorraden met honderd Philips-vestigingen elders in het land. werknemers ilioen produkten terug te brengen. Uit het verslag blijkt dat het hoge Directeur P. F M Gruyters plaatst in aardoor wordt dit jaar ook het pro- ziekteverzuim opnieuw een rol heeft het jaarverslag nog andere kantteke- iktieniveau behoorlijk omlaag ge- gespeeld bij de slechte resultaten in ningen bij de situatie. Hij wijst op de feglit de produktiesector. Andere redenen stagnatie in de wereldeconomie. Die ♦.„ib.i«.imom hr.i-.hon imn zijn het verlies aan man- en machine- bestaat ook in de sectoren bouw en eze ontwikkelingen hebben hun auto-industrie die belangrijke klanten op de personeelssterkte. ind december 1981 waren er (op volle jdsbasis) 743 mensen in dienst Dit anral liep vorig jaar terug tot 706, ji vermindering van 37 Voor eind it iaar wordt verwacht dat er een stand van 697 mensen is. wat een ■riies van negen arbeidsplaatsen in- judt het kwaliteitsniveau, kostprijsverla ging. de concentratie van activitei ten op het complex Vitrite 2 en de invoering van nieuwe fabricageme thoden. Op langere termijn, zo beklemtoont Gruyters, zullen geleidelijk aan ook meer nieuwe produkten geintrod- ceerd moeten worden om weerstand te kunnen bieden aan bedreigingen van buitenaf en om de positie van het bedrijf te kunnen verstevigen. DEN HAAG - Doordat bij de splijtstofwisseling in de kern centrale in Borssele zes van de ongeveer 40.000 pijpjes van de in 1982 geplaatste tilanium- condensor lek raakten, duurde de stilstand van de kerncentrale acht dagen langer dati was ge pland. De extrabrandstofkosten van de verlengde stilstand wor den geraamd op ongeveer 35 miljoen gulden, terwijl de repa ratiekosten ongeveer 2 miljoen gulden bedragen. Dit heeft staatssecretaris Kap- peyne van de Coppello geant woord op schriftelijke vragen de PvdA-kamerleden Zijl stra en Van der Doef. De oorzaak van het lek raken was een me chanische beschadiging, door dat een steunbalk van een werk vloer was losgeraakt. Er kon worden volstaan met het afdich ten van de beschadigde pijpjes. De stilstand van de centrale duurde van 4 februari tot 14 maart Op 17 maart werd de kerncentra le stilgelegd nadat een lekkage geconstateerd was in een stuur- lelding van een veiligheidsklep op de primaire koelknngloop. Na de vervanging van de stuur- Hpnsen en de binnenwerken van de aangetaste kleppen is de kerncentrale op 18 april weer elektriciteit gaan leveren Reke ning houdend met een inspec- iiestop eind april is de te ver wachten bedrijfstijd over 1983 ongeveer 75 procent, aldus de staatssecretaris van sociale za ken en werkgelegenheid. zijn van de afnemers van Vitrite. Dan r pcloopripn noemt hij verder de felle concurrentie- vicsicidgutii strijd tussen Vitrite en andere fabri- mnyipkrlinlnma kanten van lampvoeten. Daaruit IllU£lcftUl|JiUiiia volgt dat steeds hogere kwaliteitsei- t\ sen worden gesteld De concurrentie vl cSLcIlUU ieidt ten slotte tot het werken met OOSTKAPELLE - Drie leden van de prijzen onder het normale niveau. Dat brassband Crescendo uit Oostkapelle, betekent dat er lagere winstmarges slaagden voor het muziekdiploma A. ontstaan, in bepaalde gevallen moet waarvoor het examen werd afgeno- zelfs met verlies worden verkocht, men in Vught. De geslaagden zijn: Corita Corbijn (althoorm. Karei Khu- J jrhtlit! tlti(> K Ier ialthoorn) emn Kees Wim Jobse (cornet) Op het ogenblik zijn twintig Directeur Gruyters ziel evi jeugdleden van Crescendo in oplei- ding voor het muziekdiploma A. Zeeuws muzikaal duo derde bij topconcours VLISSINGEN - Johnny de Klerk uit Kloetinge en Marinus Zuidweg uit Heinkenszand hebben als cornet-duo tijdens het topconcoers voor solisten m Bameveld de ee derde prijs gehaald el ook lichtpuntjes. Hij wijst op aanwijzin gen van een licht economisch herstel. Verder wordt het onlangs gepresen teerde beleidsplan genoemd. Daarin slaan maatregelen die gericht zijn op het verbeteren van de efficiency en Auto gestolen in Sint-Jansteen SINT-JANSTEEN - In de nacht, van maandag op dinsdag is in de Hoofd- m de afdeling ensembles Johnny en straat in Sint-Jansteen een auto ge- Man nus voerden het werk 'Concerti- stolen. Het voertuig stond geparkeerd no uit en behaalden daarmee 49.5 voor het huis van de eigenaar. J. V. uit punten. Sint-Jansteen. De auto was op slot B EN W VAN TERNE UZ EN: TE KNEUZEN B en w van Terneu- zen hebben dinsdag besloten om een artistieke staffunctionaris voor het Zuidlandtheater aan te trekken. Wet houder van culturele zaken en voor zitter van de Terneuzense schouw burg drs A. J. Rekveld verwacht dat de vacature binnen een week tot tien dagen kan worden vervuld. De com missie heeft al een geschikte kandi daat op het oog. De benoeming volgt op een vruchtelo ze vergadering met de drie gemeente besturen van West-Zeeuwsch- Zware schade bij lotsing Breskens RESKENS Bij een aanrijding op e Zeedijk ter hoogte van camping rhooneveld dinsdagmiddag om- reeks half twee is een auto geheel tmicld en een andere flink bescha- )£d. Ktuurder De L uit Cadzand wilde ideZeedijk links afslaan Hij stopte en voor een fietser die uit tegenge- ddenchting kwam Toen De L naar tks wilde afslaan, werd hij ingehaald nr bestuurder C B uit Vogelwaar- i B belandde met zijn voertuig in de »t De auto werd vernield. Persoon- Ie ongevallen deden zich niet voor. DR. E. DUURSMA TIJDENS SYMPOSIUM ROTTERDAM: Vlaanderen over het aanstellen van een regiomanager voor de podium kunsten in samenwerking met de pro vincie. De provincie was bereid een dergelij ke functionaris tien jaar lang te beta len, op voorwaarde dat minstens 50 procent van de Zeeuws-vlamingen als 'draagvlak' zou fungeren en de ge meenten 70 cent per inwoner bijdroe gen in de apparaatskosten. Oostburg. Aardenburg en Sluis blij ken daartoe niet bereid. Volgens Rekveld zal Terneuzen gede puteerde staten zo spoedig mogelijk laten weten wel 70 cent per inwoner op tafel te willen leggen, maar niet te kunnen voldoen aan de voorwaarde dat minstens 50 procent van de inwo ners van de regio wordt bereikt. Hij verwacht, dat provinciale staten zich op zijn vroegst in september zullen uitspreken over de organisatie van de podiumkunsten Terneuzen heeft niet de tijd om zolang te wachten met hel benoemen van een artistieke functionaris voor het Zuidlandtheater Taak Weihouder Rekveld Overigens krijgt hij een ruimere taak dan het 'hoofd artistieke en admini stratieve sectie' (HAAS in de wande- lingi dat de gemeente eerst in gedach ten had. De nieuwe man zal namelijk ook op de hoogte moeten zijn met de theater technische aspecten van het schouw- burgbedrijf Die baan kwam vrij door het vertrek van het hoofd van de technische sectie van het Zuidland theater. Henk Koke. De artistieke functionaris zal eventu eel assistentie verlenen aan andere Zeeuws-Vlaamse gemeenten, die daarom verzoeken. Middelburg en Tholen: in 1984 huisvuil ophalen in buitengebied MIDDELBURG - De gemeenten Mid delburg en Tholen moeten van gede puteerde staten met ingang van vol gend jaar ook in de buitengebieden een keer per week huisvuil ophalen. Die verplichting is er volgens de afvalstoffenwet. Voor dit jaar hebben Middelburg en Tholen - evenals Bor- sele - ontheffing gekregen van die verplichting, voor zover het gaat om het ophalen van huishoudelijk afval in het buitengebied. Het college van gs heeft Middelburg en Tholen laten weten, dat men vanaf 1984 ook de boerderijen en woningen in het buitengebied moet .bedienen' De extra kosten die daaraan zijn verbonden, worden door gs „betrek kelijk laag'' genoemd in vergelijking tot de totale kosten van het ophalen van huisvuil. Ook vraagt het college zich af of bewoners van het buitenge bied, die niet onder de route van de reinigingsdienst vallen, hun huisvuil wel naar de daarvoor aangewezen terreinen brengen; voor Middelburg aan de Oude Veerseweg en voor Tho len de stortplaats Tuttelhoek De gemeente Borsele krijgt ontheffing van de ophaalplicht in het buitenge bied tot 1 januari 1987 Wel stellen gs daarbij de voorwaarde, dat naast con tainers bij de regionale stortplaats nog enkele verzamelpunten worden aangewezen Uit het feit, dat niet meer dan drie Zeeuwse gemeenten een ontheffing van de ophaalplicht hebben ge vraagd bij de provincie leidt het college af dat verder in heel Zeeland wekelijks het huisvuil aan de deur wordt opgehaald. Lerarenopleidingen presenteerden GOES Het Nederlands Genoot schap tot opleiding voor het beroeps onderwijs in Goes en de Nutsacade- mie voor Pedagogische en Maat schappelijke Vorming in Rotterdam en Middelburg hebben zich onlangs in Goes voor het eerst gezamenlijk gc presenteerd als opleidingen ten be hoeve van het voortgezet onderwijs. De directeur van het NGOLB, ir A. L. Smit en de rector van de Nutsacade- mie. drs G. Ch. pupuis, schetsten in hun inleidingen een beeld van het aanbod van de twee instituten. Tijdens het tweede gedeelte van de avond kregen de belangstel - lenden gerichte informatie met betrekking tot het vak van hun keuze. Voor de Nutsacademie had deze avond mede ten doel om te peilen in hoeverre er in Goes en omgeving behoefte is aan cursussen in dat deel van Zeeland De organiserende instituten waren van oordeel dat de bijeenkomst aan leiding gaf tot een vervolg. Zij hebben daarom besloten tot een soortgelijke avond in Middelburg in het gebouw van de Nutsacademie. Latijnse Schoolstraat 10. op maandag 22 au gustus 1983 om 19.30 uur Tot coördinator van de Zeeuwse op leidingen van de Nutsacademie voor Pedagogische en Maatschappelijke Vorming in Rotterdam en Middelburg is per 1 augustus benoemd mr J. A. de Boe uit Poortvliet De heer De Boe, die afkomstig is uit het economisch- administratief onderwijs, is tevens statenlid voor het CDA. OTTERDAM Het Ha ngvliet en toekomstige Zoommeer zullen leidelijk gootstenen worden door vervuiling met gechloreerde kool- «terstoffen, zoals PCB's (polych- firbifcnylen) en bestrijdingsmidde- «p die met het Rijn- en Maaswater orden meegevoerd. Deze stoffen t"en in de bodem worden opgeno- on. Slechts een klein deel ver fijnt via de Haringvlictsluizen en IBathse spuisluis. Bij de beslissing ndc Grcvelingcn eventueel zoet te •ken, dient dit een belangrijke rol spelen. t E Duursma. directeur van het elta instituut voor hydrobiologisch tderzoek in Yerseke. kwam tot deze tklusie in een inleiding die hij dins- in Rotterdam hield tijdens het ®posium dat daar deze week wordt thouden over de manier waarop de lüeukunde kan worden ingebracht Waterbouwkundige werken in kust zeden Als gevolg van de Deltawer- E!' aJ" en worden riviermonden ver teerd m bekkens, waarin dammen spuisiuizen de in- en uitstroming 11 water regelen. De grote vraag is volgens Duursma in hoeverre daarbij de vervuiling onder controle is. In dc niet afgesloten riviermondingen zorgen de getijdestromen voor de af voer van een aanzienlijk deel van de giftige stoffen. De afdammingen be lemmeren dit evenwel. In de zoetwa- Dr fc' Duursma terbekkens die met water uit de Rijn en de Maas worden gevoed, moet, zo zei Duursma, rekening worden gehou den met een toenemende vervuiling door gechloreerde koolwaterstoffen zolang nog deze giftige stoffen in het rivierwater worden geloosd. Bij het Delta instituut is nagegaan hoe mosselen in de wateren van zuid west-Nederland als het ware de ver vuiling met PCB's en pesticiden zien. Mosselen uit de Amer, hel Hollands Diep, het Haringvliet, het Volkerak. de Grevelingen, de Oosterschelde en de Westei schelde zijn in het kader daarvan onderzocht Gebleken is dat, de concentratie van deze giftige stof fen in Amer. Hollands Diep en Haring vliet - deze route volgt het meeste Run- en Maaswater - het grootst is. Naarmate de monsters uit het Volke rak. de Grevelingen en de Ooster schelde verder westwaarts zijn geno men, neemt het gehalte gechloreerde koolwaterstoffen af. Opvallend is ook dat de Westerschelde wat de aange troffen hoeveelheid giftige stoffen be treft vergeleken bij Amer Hollands Diep en Haringvliet nog altijd gunstig afsteekt. Tijdens de tweede dag van liet sym- posium kwam het tweede Nederland se project voor het voetlicht: de Zuiderzeewerken. Dr J. de Jong van de rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders vertelde dat bij hel begin van dit project in 1919, mede als gevolg van de sociale en economische om standigheden in die tijd, nauwelijks aandacht werd besteed aan milieu kundige belangen. Wel is van begin af aan onderkend dat de veranderingen die op dit gebied zouden plaatsgrijpen uit wetenschap pelijk oogpunt van belang waren Ze zijn dan ook goed gevolgd De biolo gen en milieukundigen die dat heb ben gedaan, zijn op den duur een wezenlijke rol gaan vervullen bij de plannenmakerij en als zodanig heb ben ze ook een invloed gehad op de beslissingen die in latere stadia zijn genomen De laatste jaren wordt aan milieukundige aspecten in het IJsscl- meer en de polders evenveel waarde toegekend als aan bijvoorbeeld water beheersing. economie, werkgelegen heid. recreatie, landbouw landschap en vissenj Kees Janse met zijn zoon in Irian Jaya, omringd door een groepje Papoea's. Irian Java is een bergachtig gebied, gelegen in het centrale bergland van Indonesisch Nieuw-Guinea. Onherbergzaam in veel opzichten. Het is er koud. voedsel is schaars en de oerwouden vijandig. Een ongerepte plaats op aarde. Kees Janse uit 's-Gravenpolder trok er zo'n twee jaar geleden met zijn gezin heen. Als zendeling wilde hij een bijbelse opdracht uitvoeren: het evangelie onder de daar wonende Papoea's brengen. Geen gemakkelijke klus, erkent hij tijdens zijn terugkeerperio- de van drie maanden in Nederland. Zomaar even het evangelie brengen lukt niet. Dat neemt jaren in beslag. Daarom keren Kees en Wijnie Janse met hun vijf kinderen terug om hun zendingswerk voort te zetten. Met als eerste doel een onderwijsproject van de grond te krijgen. Weer in 's-Gravenpolder aangeko- soms na tien minuten rust nodig", men. enkele weken geleden, kreeg vertelt Janse Kleding is schaars Janse al direct te kampen met een De kinderen lopen soms met hun overblijfsel uit het tropenland. ma- armen om zich heen geslagen van- lana. ook wel de gesel van Afrika wege de kou. .De vrouwen daar genoemd. Hij lijkt cr met erg van doen soms onvoorstelbare dingen", onder de indruk De gehoorzaam- vervolgt de s-Gravenpoldenaar held aan zijn bijbelse opdracht „Ze dragen netten met zoete aard- weegt zwaarder, zegt hij. Kees Jan- appelen ihet hoofdgerecht in de se is jarenlang onderwijzer geweest streek) die het gewicht hebben van en hoofd van de lagere school in hun eigen lichaam' Kees laat er 's-Gravenpolder „Ik voelde me al- geen twijfel over bestaan Het gaat tijd al aangetrokken tot dit werk". 0m een van de armste volkeren op vertelt Kees „Een innerlijke moti- de aardbol. Over het verbeteren van vatie is het. Doordat je weet. dat er de situatie, koestert hij evenwel ver weg mensen leven, die de zin weinig illusies Economische verbe- van hun leven in het diepste met teringen zijn nauwelijks door te kennenJanse behoort tot de Ne- voeren. Het gebied is bijvoorbeeld therlands Reformed Congregations, zeer moeilijk toegankelijk. Kleine De familie wordt gesteund door de vliegtuigjes kunnen wel een en an- gereformeerde gemeente in 's- der aanvoeren, maai" de benzine- Gravenpolder. prijs houdt de aanvoer beperkt. De familie was gedwongen ander- „Het is onze bedoeling onszeir over- half jaar te wachten op een visum bodig te maken", verklaart Kees. van Indonesië voor het bezoek aan „Maar er zijn haast geen mogelijk- Nieuw-Guinea. Dat bood de gele- heden m dat gebied". Hij vertelt dat genheid de cultuur te leren kennen - naast het brengen van het evange- en het Indonesisch enigszins onder lie - het de zendelingen van ver- de knie te krijgen. Ih het verleden scheidene nationaliteiten ook gaat hebben - met name Duitse - zende- om gezondheidszorg en de ontwik- lingen weinig tot geen resultaat keling van een beetje welvaart voor bereikt doordat ze krampachtig te de papoea's. Het is een vermenging, werk gingen zonder kennis over de Hij acht daarbij wel een gevaar volkeren, die ze bezochten Als je zo aanwezig „Dat we het materialisme aan het werk gaat als zendeling met van hier gaan vermengen met de hel idee 'nou moet er iets goeds van bijbelse boodschap. Dat kom je van komen', zitje verkeerd, meent Jan- heidendom in materialisme terecht, se. Hij herinnert aan een voorval. je kweekt alleen een verlangen dat ongeveer negen jaar geleden op naar goederen op die manier En die een van de posten plaatsvond. In blijven toch altijd buiten hun bereik Nipsan leerde de inlandse bevol- liggen", king elf jaar geleden voor het eerst blanken kennen. De contacten ble ken redelijk, totdat op een dag de rrtoch spreekt Janse van vorde- post met de grond geluk werd ge- 1 ringen. ..De mensen zijn meer maakt Veertien mensen werden mens geworden", zeel hij. Op hv- vermoord en opgegeten Gebouwen gjénisch gebied bijvoorbeeld. Ze vernield en de kerk in brand gesto- beginnen in te zien dat een redelij ken „Ik denk dat ze in het diepst ke verzorging samenhangt met van hun hart toch haat tegen het minder ziek zijn. Aan enkele ge- evangelie koesteren stelt Kees Janse. „Die staat haaks op hun cultuur Daarom is kennis van het volk zo belangrijk" De cultuurverschillen bleken al gelijk toen het gezin in Nieuw Guinea arriveerde. „Als je daar voor het eerst komt als blanke, moet je terugschakelen naar een lagere versnelling", legt Janse uit. „Ik denk dal die mensen zich lachen als zc ons bezig zien". Aan passing is voor een deel noodzake lijk voor de zendelingen. In sommi ge opzichten valt er veel van de oorspronkelijke bevolking te leren, is de mening van de onderwijskun dige. Al zullen veel mensen in Nederland denken dat ze daar als wilde dieren leven. Janse is daar van overtuigd. „Ze zien ons wel vanuit hun visie als de rijke blanke met veel macht, maar ook als de stumper", Het gevaar van verschillende insec ten kennen de westerlingen vaak niet Ze zien bovendien niet eens het onderscheid tussen de twintig soorten aardappelen, die het land rijk is En de kinderen van de blanken kunnen niet. zoals de Pa poea-kinderen. met gemak een boom inklimmen. Kortom: de ver wevenheid met de natuur ont breekt Ook slaan de blanken soms de plank mis. wanneer het om het verbeteren van landbouwmethoden gaat. Janse veegt allerlei wild-west verha len over het land van tafel. Dat is met de werkelijkheid, heeft hij ge constateerd Het is een volk. dat een keihard bestaan lijdt, the struggle for life', noemt Kees het. Door de enorme hoogte waar hun post zich bevindt 12000 meteri. is het gebied vaak mistig en koud De mensen zijn klem en gedrongen. Vaak niet groter dan anderhalve meter Door de niveauverschillen, hebben de pa poea's in Pass Valley, waar de fami lie straks weer heentrekt, enorme beenspieren ontwikkeld ..Als we meegingen de bergen op. hadden we w oonten valt echter niet te tornen. Zoals het leven en koken in een hut, waar hier volgens Janse de varkens nog niet in worden gestopt. „Al gaan er dingen voor uit. de leefomstandigheden blijven slecht", meent hij. „Ze kunnen niet even van het stenen tijdperk in het digitale tijdperk overstappen". Ter illustratie vertelt hij van een huis jongen. die op een gegeven moment met een digitaal horloge kwam aanzetten. Telkens w anneer hij de tijd wilde weten, moest hij een van de zendelingen hem laten vertellen hoe laat het was. De familie ziet niet tegen dé terug keer naar Irian Jaya op. De kinde ren vinden het zelfs plezierig terug te gaan. Hun thuiskomst in Neder land veroorzaakte enkele pro bleempjes. Zo hadden ze niet in de gaten dat de tuinen hier streng zijn afgescheiden en liepen ze in het begin vrolijk door de tuintjes van de buren te struinen. Janse werpt zich over enkele weken op een nieuwe onderwijsvorm voor de Papoea's, in het Indonesisch geheten Sekolah Ketrampilan Kejuruan. Eerder draaide hij al een proefklas met zo'n dertig leerlingen Een onderwijsme thode met voor dertig procent theo rie en voor zeventig procent prak tijklessen. Het is de bedoeling dat het onderwijs aan de directe behoef te van de Papoease bevolking tege moet komt. Zaken kunnen geleerd worden als timmerman, het maken van kleding, en het opzetten van een viseul tuur (voor de broodnodige voedselvariatiet. Ook landbouwme thoden met nieuwe gewassen komt aan de orde, evenals hygiëne. Tenslotte komt Janse aan bij de verschillen in welvaart tussen Euro pese landen en Nieuw Guinea De lagere scholen hier noemt hij bij voorbeeld afgrijselijk rijk. „Wat mij opviel, was dat de mensen zo klagen over de welvaart hier. die terug loopt Het werklozenprobleem". De afgeladen winkel wagentjes hier en de problemen van 'hoe houd ik mijn wagen rijdende', staan volgens Jan se in schril contrast met de situatie in Irian Jaya- Janse: ..Dan denk ik. mens. mens. je moet eens één stap in ons gebied zetten" Rene Groeneveld Kees Janse en zijn vrouw Wijnie in hun tuin in s Gravenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23