PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van den Broek tegen isoleren Nicaragua Ruding achter ruimere aftrek schilderwerk PZC Parketpolitie Amsterdam voor 24 uur in staking eer plicht voor vijfjarigen (RITIEK UIT KAMER OP RONDREIS Oerwoud-foyer pta gDE5 Zware straffen in proces Mafia Fiscus: huizen bij woonwagens minder waard Warm Zonnig. In de middag van het zuiden Qtl bewolking, later mogelijk gevolgd door onweer Middagtemperatuur 25 pl30graden. Vrij krachtig toenemen de zuidelijke wind, kracht 5. »26e jaargang no. 132 woensdag 8 juni 1983 dwlvi ■ujyium I8 -1463 AE goes 01100 20620 IeN HAAG (GPD) De Tweede Kamer is ermee akkoord gegaan dat bij de ■voering van de basisschool in 1985 de leerplichtige leeftijd verlaagd zal ■orden van 6 naar 5 jaar. luders kunnen dan hun vijfjarig kind één dag per week thuishouden. Voor een Rede schoolvrije dag voor vijfjarige leerlingen moeten ouders de toestem- Eng vragen van de directeur van de basisschool. Een motie om ook voor die fseede dag de beslissingsbevoegdheid bij de ouders te leggen, haalde het niet I de Tweede Kamer. Tweede Kamer stemde dinsdag over de lawine aan amendementen en moties die de onderwijsspecialisten van de fracties bij de Overgangswet basisonderwijs hadden ingediend. In die wet wordt overgang van het huidige kleuter- en lager onderwijs naar het nieuwe basisonderwijs geregeld. Met algemene stemmen sprak de Tweede Kamer zich uit tegen een eventuele leerplicht voor vierjarigen. De basisschool kan straks bezocht worden door kinderen van 4 tot 13 jaar De motie van de PvdA waarin de regering gevraagd wordt om na de invoering van het basisonderwijs de gemeenten ook werkelijk te betalen wat ze aan onderwijs uitgeven, werd met de stemmen van CDA en VVD tegen verworpen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) vindt dat Nederland liet moet meewerken aan een verdere internationale isolering van liet Sandinistische [ewind in Nicaragua. Hij heeft kritiek op de wijze waarop de Verenigde Staten via het buurland Honduras druk uitoefenen op het regime in Nicaragua. Van den Broek zei dit linsdag tijdens het debat in de tweede kamer over zijn bezoek aan Midden-Amerika. bewindsman meent dat het besluit de Verenigde Staten om de sui- uiImport uit Nicaragua drastisch te Jbrminderen geen gunstige zaak is. zal proberen te bereiken dat er in •opees verband bij de Verenigde ™Jtaten op aangedrongen wordt om wichtige benadering noodzakelijk. Ik zijn rekening. Daarin werd gevraagd guaanse rebellen. guaanse consulaten op Amerikaans grondgebied. Dit heeft de ambassade van Nicaragua in Washington be kendgemaakt. De Amerikaanse maat regel kan gezien worden als een reac tie op de uitwijzing, maandag, van drie Amerikaanse diplomaten door de enigde Staten jegens Midden- dor en Nicaragua uit zijn aanwezig- Sandinistische regering in Managua Amerika voeren. heid hebben ontleend. De commissie voor buitenlandse za- Van den Broek wilde van geen kritiek horen. „De complexe situatie in Mid den-Amerika, een vicieuze cirkel van druk en tegendruk, maakt een einde te maken aan die suiker- heb-die geconcretiseerd door het voe- jycot, Overigens legde Van den ren van een kritische dialoog in zowel iroek er de nadruk op dat hij het El Salvador als Nicaragua", bnjuist vindt om alle ongewenste si- Toch besefte de bewindsman wel dat cratisch beste kritisch te blijven vol- De fracties van CDA en klein rechte ken van het Amerikaanse huis ondersteunden de opvattingen van de afgevaardigden heeft zich dinsdag regering. CDA-woordvoerder Joep de uitgesproken voor stopzetting van de Boer nam een VVD-motie mede voor geheime steunoperaties aan Nicara- Daarin werd gevraagd de naleving van de mensenrechten in El Salvador en de ontwikkeling in Nicaragua naar een pluriform demo- HELMOND De maand Juni van dit jaar zal op initiatief van het Wereld Natuur Fondscomité Helmond en omstreken in het teken staan van het oerwoud. Ter gelegenheid hiervan heeft het Wereld Natuurfondscomité in de foyer van het ontmoetingscentrum 't Speelhuis een oerwoud nagebootst laties die zich in, Midden-Amerika met name zijn uitlatingen in de Ne- lordoen op rekening van de VS te derlandse pers en de draai die achter- Jirijven. af in El Salvador aan zijn bezoek was °j*-partoe uitgedaagd door een inter- gegeven, hier aanleiding waren ge- itie van mevrouw Beckers (PPR) weest voor de constatering dat hij 'te :mde Van den Broek het vreemd lief voor El Salvador en te kritisch lat het Salvadoriaanse bewind na tegen Nicaragua was geweest'. „Als jesprekken die hij daar heeft gehad mijn uitlatingen tegenpver de pers éenverklaring heeft uitgegeven, waar- aan dat beeld hebben bijgedragen, inslaat dat het bewind daar van alle betreur ik dat. Maar voor deze kamer blaam gezuiverd is wat betreft de geldt slechte wat ik hier naar voren lsa dood van vier IKON-medewerkers vo- breng. Op die woorden wens ik beoor- ngjaar.Van den Broek zei er juist, in deeld te worden". 'e;l het voetspoor van de nabestaanden Naar aanleiding van berichten rn de van de vier vermoorden, op te hebben plaatselijke pers. dat Nederland nu r"laangedrongen een nieuw onderzoek minder kritisch zou staan tegenover te starten. El Salvador, verzekerde hij dat het Nederlandse standpunt niet veran derd is. De Boer (CDA) vond dat Van den 'vdA, klein links en in mindere mate Broek de propaganda had moeten D'fifi verweten de bewindsman dat pareren, die de regimes van El Salva- ivoaij zich te volgzaam opstelde ten -aanzien van de politiek die de Ver- Reactie VS De Verenigde Staten hebben dinsdag de sluiting gelast van Óe zes Nicara- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding (fi nanciën) is alsnog bereid in te stem men met het wijzigingsvoorstel van CDA en VVD over de ruimere aftrek baarheid van schilderwerk. Een af- Ie volgzaam Uitkeringsgerechtigden Een tiental uiteenlopende bewegingen 'Van onze correspondent) ROME De mafia is niet onoverwinnelijk. Dat werd dinsdag bewezen door de rechtbank van Palermo, de hoofdstad van deze misdaad organisatie. Drieënzeventig mafialeden, onder wie enkele belangrijke leiders, werden wegens internationale drug handel tot zware gevangenis straffen en hoge boetes ver oordeeld. Het vonnis was opzienbarend, omdat mafïaproeessen. vooral op Sicilië zelf, tot nu toe altijd uitliepen op vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Deze keer konden de onderzoekers voor het eerst gebruik maken van de nieuwe normen tegen de mafia en konden zij toegang eisen tot de bankrekeningen van lieden die op onverklaar bare wijze plotseling schatrijk waren geworden De hoofdverdachte. Rosario Spatola, was nog maar tot enkele jaren geleden hande laar in oud ijzer, vandaag is hij bouwondernemer met 700 werknemers. Andere verdach ten droegen namen van be ruchte mafiafamilies als Bon- tade en Inzerillo, verwant met de Amerikaanse „Cosa No- stra"-familie Gambino. Hij kreeg dertien j aar gevange nisstraf en 160.000 gulden boe- Minister Van den Broek VELP-ARNHEM (GPD) De Ciseus erkent een gemiddelde waardedaling va" uitkenngsgerecfcbatfm gaat sa- van 15 procent voer woningen die in mmwerken in een landelijk beraad de nabijheid rijn gelegen van een |m Piet KgenelkaM le worden Uit wooiiwagcnlokatie. De wa.rdever- Bespeeld. Het beraad wil onder meer mindering kan in een Eronl aantal een diepgaand ondersoek naar de gevallen leiden Int een verlaging van Bïvolgen van reeds doorgevoerde be- het huurwaardeforfail. het bedrag «W»» socu0e uitkeringen, dal een bewoner van een eigen huis Doordat de bewegingen hun tndivi- bii sijn inkomen nu,el optellen. sellstandigheid en eigen actie- De belastingdienst beeft inmiddels Programma s behouden zijn de doel- een beswaarlcbnft van een inwoner stellingen van het landebjk beraad van de gemeente Rheden op deae beperkt gebleven, gronden goedgekeurd. De waardeda- r,-,, fmg van het huis. en in dit geval ook Actieplan DSM-vervuiling - Mi- de verlaging van het forfait, Is dinsdag ms'«milieuhygiëne) bevestigd door een woordvoerder van met DSM en de provincie Limburg de rijksbelastingen A Buikstra in concreet acfeplan opsta len om Den Haag De woordvoerder stelt dat miheubeyudmg door DSM veran - zijn dienst elke situatie afzonderlijk w°°rt aan te pakketn DSM moet zelf bekiikt m een voorstel °P de proppen ko men Het provinciale bestuur en de Daarbij bekijkt de fiscus welke huizen rijksoverheid moeten dat plan vervol- in de buurt van een woonwagens in gens goedkeuren, waarde kunnen zijn gedaald. Hiervoor In een brief aan de Tweede Kamer is wel noodzakelijk dat de huiselgena- stelt de minister dat DSM zich bereid ren de vermeende waardedaling van heeft verklaard om snel een overzicht hun onroerend goed aangeven op het te geven van alle afval dat zij in belastingformulier. Limburg produceert. maximale aftrekpost f 5000 moet wor den. terwijl het kabinet liever een maximum-bedrag van f 10.000 aftrek baar had willen zien. De nieuwe rege ling. die per 1 juli van kracht wordt, Eind vorige week het premier Lubbers zal nog eens een gat van f20 miljoen nog doorschemeren dat het kabinet in de begroting slaan. Het is nog niet om administratieve en budgettaire duidelijk op welke wijze minister Ru- vaardiging van het kabinet heeft dit begin deze weck besloten. Ruding zal de Kamer vanmiddag van zijn be sluit op de hoogte stellen. tegenvaller wil dek- redenen weinig voelt voor uitbreiding ding deze van de aftrekbaarheid Herhaaldelijk ken. heeft ook minister Ruding laten we- Volgens VVD-fractieleider Nijpels kan te kostbare regeling. VVD is daar faliekant tegen. Desge vraagd zei de liberale fractieleider dat De nieuwe regeling, voorgesteld door zonodig het gehele amendement maar de CDA'er Wolters en de WD'er De moet worden ingetrokken door de Grave, houdt in dat het minimumbe- indieners. drag dat voor aftrekbaarheid In aan- De VVD zal zich echter ook tot het merking komt, wordt verlaagd tot uiterste verzetten indien de bewinds- f 1000. man zou besluiten het wetsontwerp De beide fracties vinden verder dat de alsnog in te trekken. AMSTERDAM (GPD) De 24 uur van de Nederlandse Politie Bond durende staking van de Amsterdam- (NPB) is door 29 parketwachters ge- se parketpolitie is een verdeeld sue- hoor gegeven en vier man meldden ces geworden. Aan de stakingsoprocp zich dinsdagmorgen ziek. ^oordeling wegens doodslag I gerechtshof in Amsterdam heeft K 30-jarige J. de R. uit Haarlem 'eroordeeld tot vijf jaar gevangenis sen terbeschikkingstelling van de .legering wegens doodslag De recht- Sk had hem tot eenzelfde straf veroordeeld De R. heeft op 20 juni l'origjaar op het strand van Bloemen- fde 16-jarige Roger van Dansik In een in de Amsterdamse RAI ingericht actiecentrum legde n geschoten. Van stagnatie bij de rechtbank is echter nauwelijks sprake geweest. De rijkspolitie kon beschikken over 17 werkwilligen, aangevuld met perso neel van de verkeers- en landdienst. Ook de Amsterdamse politie heeft medewerking verleend. De officier van jusititie is zelf voor verhoor van verdachten naai' het hoofdbureau van politie gegaan Justitie-minister Korthals Altes heeft de stakende parketpolitie dinsdag middag gedreigd met maatregelen Volgens hoofdbestuurder B Franke van de NPB is de minister daarmee aan het verkeerde adres. De problemen bij de parketdienst zijn volgens hem al twee jaar aan de gang De huidige leiding zou de slechte situatie hebben versterkt Franke kondigde een zwartboek over de werkomstandigheden van de parket politie aan. Een jaar geleden is het ministerie van justitie op'de hoogte gebracht van de spanningen bij de Amsterdamse dienst, bok de procureur-generaal van Amsterdam heeft de minister op moeilijkheden gewezen en de rijksge neeskundige dienst heeft een zeer hoog ziekteverzuim bij de parketpoli tie gesignaleerd. Kwartfinales Samenwerking West h.,,n>pa moet op de terreinen van veiligheid en handel meer met China samenwerken, meent de As semblee van de Westeuropese Unie. (PAGINA 3) Achterstand De toetsprestaties van buitenland se kinderen op de lagere school blijven beduidend achter bij die van inheemse kinderen. Ze komen dan ook vaker in een lager type voortgezet onderwijs terecht. Oor zaak vai} deze situatie is onder meer de geringe mondelinge taalvaardigheid. (PAGINA 5) Ontslag Een meerderheid binnen de ge meenteraad van Aardenhurg ver wijl wethouder J. de Ridder 'auto noom' optreden en stelt in een brief voor hem ontslag le verlenen. De oppositiepartijen willen dat er stappen worden ondernomen te gen burgemeester Lockefeer we gens zijn 'ondemocratische' opstel ling. (PAGINA 11) Kabel De vijfde telecommunicaliekabel tussen Nederland en Groot- Brittannie. waarvan gisteren het Nederlandse uiteinde bij Domburg aan land werd gebracht, zal 4200 gesprekken tegelijk kunnen ver werken. (PAGINA 11) Het Nederlandse jeugdteam' heeft aan een gelijkspel tegen Nigeria genoeg om zich te plaatsen voor de kwartfinales van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. De equipe van bonds coach Kees Rijvers pakte in Mon terrey fortuinlijk de twee punten tegen de Sovjel-Unie 3-2. Aan Ne derlandse zijde was een hoofdrol weggelegd voor Feyeuoorder Ma rio Been: hij scoorde twee doel punten. (PAGINA 19) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19. Ander klimaat op UNCTAD VI T\/ret het overheersende IVlgevoel van 'we zitten allemaal in hetzelfde schuitje van de internatio nale economische crisis' is deze week in de Joegoslavische hoofd stad Belgrado de zesde Wereldhan delsconferentie van de Verenigde Na ties (VN) begonnen. Regeringsleiders en ministers uit 166 landen zullen op deze UNCTAD VI in de komende weken hun goede bedoelingen etale ren, die zij stuk voor stuk zien als een bijdrage voor economisch herstel. Sinds 1964 (de eerste keer was dat in Genève) worden dit soort massale platform-gesprekken over de betrek kingen tussen de westerse industrie landen en de arme landen van de Derde Wereld gehouden met als inzet de wereldhandel te bevorderen en de economische vooruitgang evenwichti ger en eerlijker te spreiden. Veel we zenlijks hebben de vijf achter ons liggende UNCTAD's niet opgeleverd Enkele ervan zijn zelfs op regelrechte mislukkingen uitgelopen. Oorzaken waren doorgaans een groot gebrek aan onderling vertrouwen tussen - zoals het in termen van ontwikke lingssamenwerking heet - Noord (rijk) en Zuid (arm), politieke scherpslijperij en méér onderlinge tegenstellingen dan overeenkomsten. In de jaren '60 waren de verhoudingen die van het wegebbend kolonialisme in de wester se wereld en de ontwakende, tegelijke onwennige onafhankelijkheid van een groot aantal 'jonge' landen. Het wes ten beleefde de grote economische vooruitgang en de derde wereld eiste daarvan haar deel op. Dat gaf veel spanningen, leidde tot hoog oplopen de frustraties, maar toch was er steeds dat besef van onderlinge internatio nale verantwoordelijkheid dat ertoe verplichtte om in gesprek te blijven, om vol te houden in onderhandelin gen. hoe mager het resultaat ook vaak was.' Op UNCTAD VI in Belgrado liggen de kaarten volstrekt anders. De wereld beleeft een sinds de jaren '30 niet geëvenaarde werkloosheid in Noord (rijk) en Zuid (arm), een groot aantal landen van de Derde Wereld kampt met een onmetelijke schulden last en een hollende inflatie, de rijke landen gaan mank aan een collectieve lastendruk, die in sommige gevallen niet meer op te brengen valt. Een vergelijking met de economische (en ook de politieke) verhoudingen, zoals ze bij het ontstaan van UNCTAD in 1964 lagen, gaat niet meer op. Het economisch dal is diep en in feite is het uitzicht op verbetering nog min der dan toen de eerste Wereldhandels conferentie wat onwennig werd ge start. Wereldwijde ensisbestrijding is daarom het hoofd- en eigenlijk het enige onderwerp op de agenda voor deze mammoet-ontmoeting in Belgra do. Na een langdurige en moeizame voorbereiding is het de leiding van deze UNCTAD VI (onder wie de Ne derlandse oud-minister Pronk) gelukt om alle aandacht te richten op moge lijkheden om de internationale econo mische malaise gezamenlijk en bij de wortel aan te pakken Het staat nu al vast dat het hels moeilijk zal zijn om in dit opzicht een begin van overeen stemming te vinden. De 'groep van 77' (de oude naam voor het blok van ontwikkelingslanden) wil sterke im pulsen om met name de Derde Wereld uit het economische moeras te halen. Daarbij wordt gedacht in een actie programma, waarvoor vele miljarden op tafel zullen moeten komen Maar de westerse industrielanden hebben al laten weten dat zij. geplaagd door grote overheidstekorten en/of hoge inflatie zoveel niet hebben té verge ven, Vandaar dat van deze UNCTAD bepaald geen wonderen worden ver wacht. Of 'Belgrado 1983' daarom op voorhand al moet worden afgeschre ven, zoals veel pessimisten voorspel len? Daarvoor is er teveel aan de hand Het is waar de economische crisis komt het hardst aan in de ont wikkelingslanden. De grondstoffen- prijzen daar zijn gekelderd tot een dramatisch niveau. Daarvoor is een oplossing nodig. De schuldenlasten van landen als Brazilië. Mexico, Ar gentinië en een reeks Afrikaanse lan den zullen internationaal ontwrich tend gaan werken als niet naar uitstel van betaling of andere maatregelen wordt gegrepen Dat steeds meer wes terse landen hun grenzen sluiten voor importen uit ontwikkelingslanden en zich protectionistisch opstellen is voor het arme deel van de wereld rampzalig Alleen is er één groot ver schil met 20 jaar geleden: diepe malai se in de ontwikkelingslanden is niet meer een probleem waarmee de in dustrielanden de Derde Wereld naar believen in de kou kan laten staan Er is een duidelijk westers belang bij. Op het ogenblik komt een kwart van de wereldproduktie uit de ontwikke lingslanden. Maar op het ogenblik ook is een op de drie banen in de Verenigde Staten en in West-Europa gericht op produktie voor de ontwik kelingslanden. Over en weer is dus duidelijk het besef aanwezig dat men elkaar nodig heeft om de wereldeco nomie weer op het spoor van groei te zetten. Het Nederlandse plan op deze UNCTAD om eerst en vooral iets te doen voor de schuldenlast van de allerarmste landen speelt heel duide lijk op het veranderde klimaat binnen UNCTAD in. Misschien is de nood aan de man in de arme landen en de rijke landen tegelijk een stimulans om juist van deze conferentie in Belgrado in de komende weken een dialoog met werkelijkheidszin te maken. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1