f ZEELAND" z iteinde PTT-kabel iij Domburg aan wal Oppositie Aardenburg wil stappen tegen burgemeester Twee emmertjes water halen Terneuzenaren zijn onbezorgd bij achterlaten van auto Fracties Aardenburg vragen ontslag wethouder De Ridder PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIEUWE VERBINDING MET ENGELAND PAGINA 11 WOENSDAG 8 JUNI 1983 RIJPSKERKE - De rijkspolitie groep Veere heeft in de nacht van maandag De groep Veere tvilde niet de hele Grijpskerkse bevolking wakker schudden dinsdag eigenhandig een brandje geblust bij de hervormde kerk in door een brandalarm, zoals een woordvoerder meedeelde ..Daarom hebben npskerke Het vuurtje, dat omstreeks kwart voor drie was aangestoken, ive bij een collega die vlak naast de kerk woont, wat emmers water gehaald en tedde in materialen die bij de restauratie van de kerk worden gebruikt Het daarmee het vuurtje geblust vertelde hij dinsdagavond. De groep Veere van igom enkele rubber slangen en ivat hout. de rijkspolitie heeft de zaak verder in onderzoek. OMBURG - Aan het Westerstrand bij Domburg is dinsdagmorgen één van de twee ustuiteinden aan land gebracht van de vijfde telecommunicatiekabel tussen Nederland en iroot-Brittannié. Via deze kabel kunnen na gereedkoming 4200 telefoongesprekken tegelijk orden afgewikkeld. Aan Britse zijde ligt er sinds het pinksterweekeinde een uiteinde bij de ustplaats Aldeburgh. Voor de verbinding tussen deze plaats en Domburg is gekozen omdat et de kortste is tussen de Nederlandse en Engelse kust, namelijk 155,4 kilometer. Teneinde en goede gesprekskwaliteit mogelijk te maken zijn om de vijf kilometer onderzeese ersterkers aangebracht, dertig in totaal, aanlanding op het Westerstrand Alert neergelaten Aan boord worden gebracht, gelijk aan de Domburg Veertig miljoen ting vanaf de wal bepaald worden waar de zaak fout zit Het vaartuig krijgt dan de afstand opgegeven waar de storing ongeveer zit. Met zoekap- paratuur kan de ligging van de kabel op zee worden gevolgd. Wordt het contact verbroken dan weten de be manningsleden dat ze op de plaats van de breuk of een andersoortige storing zijn aangekomen. rbeurde dinsdag bij de duintop Hoo- de lassen gemaakt, ter versteviging Hil vanaf het enkele honderden Door middel van rontgencontrole telers uit de kust gelegen kabelschip wordt bij de aanleg bekeken of er geen in de PTT, de directeur-generaal breuken in de kabel zitten De kabel t Duikers brachten kort na half wordt niet strakgetrokken maar als een nylon reep vanaf het vaartuig hel ware zig zag neergelegd Zo ont staat er ruimte om het gevaarte om hoog te trekken mgeval er reparaties nodig zijn Ir J M Scheffer. directeur directoraat kabel- en radioverbindingen (DKRVi vertelde dinsdag voor het begin van het karwei dat in 1922 de eerste kabel werd gelegd. Het ging toen nog om een zo genoemde symmetrische met spoelen. In hel begin waren slechts 3 gesprekken gelijktijdig mogelijk, later kon de capaciteit tot 16 worden uitge breid. In de jaren dertig kwam de 'tweede generatie Toen werd al een land kwam. Een half uur later lag kabel tussen Domburg en Aldeburgh Uiteinde boven de duinrand Daar aangelegd Deze had een capaciteit waarvan gisteren het uiteind aan wal werd gebracht Glasvezels het strand. Omstreeks kwart rer tien werd dit koord vastgemaakt een staalkabel. Deze was afkom- g van een op de duinen geplaatste r' Vervolgens werd met de staalka- de telefoonkabel naar wal getrok- n Er was op gerekend dat het iiwei omstreeks elf uur geklaard zou zijn. De lier van de PTT bleek chter niet krachtig genoeg om de abel vanaf het vaartuig Bast naar de am te trekken. Vandaar dat een teede kleinere lier werd ingezet aama de kabel omstreeks twaalf Op liet ogenblik hebben de kabelfa brikanten concurrentie van de satel lieten. Een antwoord hebben ze ge vonden in de 'glasvezelkabel'. De signalen worden daarin doorgegeven via haardunne glasvezels. Er wordt druk mee geëxperimenteerd. Ver wacht wordt dal omstreeks 1986/1987 een lijn wordt aangelegd tussen de Britse en Belgische kust. Het PTT-vaartuig Bast dat dinsdag de aanlanding verzorgde is een veer tien jaar oud schip met 15 beman ningsleden Volgens kapitein H Stun- nenberg wordt het voornamelijk ge bruikt. voor het repareren van kabels het leggen van korte stukken in het vandaag in de loop van de van 24 kanalen Na de tweede wereld- zee. Doordat het schip klein is kan het orgen worden vastgelast idkabel die in april dit jaar is landl 'aan? Het kabelvaartuig Bast bracht na r> veiantang van het uiteinde het plus- i minus 14 kilometer lange gevaarte de zee op. Aan het uiteinde werd een boei I gelegd. Binnenkort verschijnt daar het Britse kabelschip Alert. Vanaf dit i vaartuig worden deze zomer beide Ijcustuiteinden met elkaar verbonden. De kabel wordt vanaf rollen op de oorlog liep het op tot een capaciteit van 180 (in 1947). In de jaren zestig doken de transistorversterkers op en werd de capaciteit opgevoerd tot 1380 In 1979 werd tussen het Britse Lowestoff en Al kinaar een kabel met dicht onder de kust komen en was het dinsdag ook voor het werk uitgeko zen De Bast is voor kleine klussen gemid deld drie dagen op zee. Voor grotere opdrachten blijft het daar soms een een capaciteit van 4200 kanalen aan- week. Bij storingen kan via echome- De Britse zeekabelfabrikant STC voert het project tussen Domburg en Aldeburg uit. Met het karwei is een bedrag van negen miljoen Britse Ponden gemoeid (ongeveer 40 mil joen gulden Volgende maand begin nen in beide kustplaatsen de werk zaamheden aan de kust- versterkerstalions. Er wordt naar ge streefd het. gehele systeem omstreeks februari volgend jaar op te leveren. Drie van de huidige vier kabels liggen overigens al tussen Domburg en Alde burgh De capaciteit van de huidige vier bedraagt 7020 gesprekken De laatst aangelegde ligt tussen Alkmaar en Lowestoft en werd in 1980 inge- bruik gesteld. Sindsdien is de groei in de aantallen gesprekken voortge gaan De kabels zijn vooral bedoeld voor gesprekken tussen Groot- Brittannie enerzijds en Nederland, Belgie en de Bondsrepubliek Duits land anderzijds Deze vier landen worden gezamenlijk eigenaars van de nieuwe kabel De Britten doen voor 50 procent mee.'Nederland voor 14,286 procent. Belgie voor 10.714 en de bondsrepubliek voor 25 procent De politie bezig met het controleren van de auto's in Temeuzen TERNEUZEN Waarschuwing van de politie: Terneuzenaren moeten hun auto beter afsluiten. Bliksemcontrole van 703 wagens, dinsdagmor gen. wees uit dat 22 procent met open portieren, ramen of kofferdeksels was geparkeerd. Landelijk ligt dat percentage op 7. Het onderzoek, uitgevoerd door zes manschappen, werd gehouden in de Temeuzense binnenstad, het win kelcentrum Zuidpolder en de nieuwbouwwijk Oudelandse Hoeve Van de gecontroleerde auto's had den er 85 open portieren. 37 open ramen en 21 open kofferdeksels In twee gevallen zat het contactsleu teltje nog in het slot. Veertien van de open wagens ble ken waardevolle goederen te bevat ten. In negen afgesloten auto's la gen die spullen m het zicht De Temeuzense politie, die voor het eerst een dergelijke bliksemactie hield, 'verraste' de automobilisten met een waarschuwend stencil Met drie ploegen van twee man heeft ook de gemeentepolitie van Middelburg dinsdag tussen 9.00 en 14.00 uur op diverse plaatsen in de stad auto's gecontroleerd op het al dan niet afgesloten zijn. In-totaal werden 927 auto's gecontroleerd waarvan er 110 (11,86 procent) op uiteenlopende manieren niet afge sloten waren. Bij een onderzoek, dat vorig jaar werd uitgevoerd bleek 12 procent van de automobi listen de auto's niet afgesloten te hebben zodat er nauwelijks van wijziging sprake is. Van de 110 voertuigen die dinsdag niet goed beveiligd bleken te zijn. ging het in 57 gevallen om niet afgesloten portieren en m 42 geval len om open ramen. Zevenentwintig keer werd geconstateerd dat koffer deksels niet afgesloten waren Bij 11 voertuigen lagen waardevolle voor werpen zo voor het grijpen, omdat de auto's niet afgesloten waren. In twaalf gevallen was de auto wel afgesloten maar lagen dure spullen op zicht Slechts twee keer bleken de sleutels door een automobilist in het slot achtergelaten te zijn. De betreffende automobilisten wer den geen van allen verbaliseerd. Wel werden in hun voertuigen enke le folders neergelegd waarin op de risico's van hun handelwijze werd gewezen De actie werd op de be langrijkste parkeerplaatsen in het centrum uitgevoerd en op die bij de Meanderlaan en de torenflats in Dauwendaele gelegen zijn. Weer Toen wij maandagavond nietsvermoedend de kanalen van ons televisietoestel aftast ten werden wij verrast met een programma over het we der We zijn dus blijven kijken. Er kwamen wat wetenschap pers aan het woord, maar die konden eigenlijk alleen maar vertellen, dat hel kan vriezen en dat hel kan dooien. Nee. echt geboeid werden we pas. toen weerlieden. die er niet voor gestudeerd hadden, aan het woord kwamen. Ver rukt waren we van déze mede deling van één hunner .Slaat de bliksem in mei m 'l hout. dan uordt de hele zomer koud". Bezield door deze tekst zoch ten wij dinsdag onmiddellijk contact met de oude mevrouw Koddemaat-Kikke in ons ei- oen Zeeuwse Koezandhet buurtschap nabij de geremde groeikern Kivadenlande,.OJ ie iets bemoedigends kon zeg gen over de zomer daar ging hel ons om. Ze barstte aanstonds los. wat geen verbazing hoeft te wek ken want navraag bij omwo nenden leerde ons. dal we haar eerste bezoekers waren sinds de Golden Deliciouscri- sis in de zestiger jaren - een harde periode, die gevolgd zou worden door een korte ople ving, vlak voordat wij als ge volg van het mosselvuur in het ijcerzaad weer met beide be nen op de grond zouden ko men te slaan. Schijnt de zon in Bigmans- kerken. hoedt u dan voor grauwe zwerken", voegde weervrouw Koddemaat-Kikke ons toe. En. „Balkt in Goes het ezels veulen. dat wordt in de regen speulen". Echt vrolijk iverden we er niet von. maar ze ging cloor „Juni eon in Eindewege. dat wordt Plassen in de regen" Temnjl we teleurgesteld over haar klinkerpad naar onze outo liepen, nep ze ons nog na Vroege bloei in Groot Abeele. 't zal geen druppel water schelen" bent gewaarschuwd, goede w*er Want: „Voor wie dit stukje heeft gelezen, zal 'l we- jer onbestendig wezen WEGENS 'ONDEMOCRATISCHHANDELEN' De telefoonkabel komt aan wal AARDENBURG Burgemeester W. L. A. Lockefeer van Aardenburg heeft tijdens de laatste raadsvergadering 'ondemocratisch' gehandeld en daar mee de minderheid in de raad belem merd bij liet uitoefenen van haar taak. Dat constateren de fracties van PvdA, VVD. D'66 en 'Lijst Standaert' in een brief aan de commissaris van de koningin en minister Rietkerk van binnenlandse zaken. De vier fracties, die gezamenlijk een 6-5-minderheid vormen in de Aarden- burgse raad. gaan nog eens uitgebreid in op de gang van zaken tijdens de vergadering van 31 mei. toen de dis cussie over het carillon werd afgekapt en tegelijk de raadsmeerderheid het vertrouwen in VVD-wethouder J de Ridder opzegde Er is kritiek op het feit dat raadslid H. van Rie tD'66» geen toestemming kreeg voor een interpellatie, terwijl CDAer A J. van der Bliek als woord voerder van de raadsmeerderheid vol op de ruimte kreeg het woord te voeren. ..Gedurende de hele vergade ring schrijven D'66. VVD. PvdA en 'Lijst Standaert' "keek de voorzitter bij de aanvang van ieder agendapunt telkens in de richting van de CDA- fractle waardoor deze telkens de gele genheid kreeg om als eerste het woord te voeren Toen Van der Bliek voorstelde het agendapunt over de plaatsing van het carillon te verdagen naar een volgen de vergadering, wilde de raadsvoorzit ter het voorstel meteen in stemming brengen. De oppositie wilde in eerste termijn hierover ook het woord voe ren". wordt in de brief gesteld, maar de voorzitter belette dat. daaraan toevoegend dat hij niet zou toestaan dat du onderdeel van het agendapunt alsnog ter sprake zou komen Eigenmachtig Uiteindelijk gebeurde het ook zo. Meteen daarna, constateren de brief schrijvers. formuleerde Lockefeer uit eigen beweging het uitspreken van het wantrouwen in wethouder De Ridder, waarop 'de fractieleden van hel CDA. Gemeentebelangen, en de Vrije Lijst Louis de Clerck knikkend hun instemming betuigden en liet De minderheidsfracties constateren in hun brief dat "een dergelijk optre den in het verleden al meer heeft plaatsgevonden Ze zijn dan ook van mening dat door een dergelijk optre den van de voorzitter de orde van de vergadering ernstig werd aangetast, en beneden alle peil en afkeurens-^ waardig was De burgemeester wordt een 'ondemocratische houding ver weten. omdat de minderheid met meer de kans kreeg over het agenda punt carillon' te spreken. Daardoor voelen de raadsleden vim D'66. WD. PvdA. en Lijst Standaert zich 'emstfg belemmerd in het uitoefenen van onze taak als raadslid en ze verzoeken de commissaris van de koningin en de minister dan ook 'de nodige stappen' te ondernemen Burgemeester Lockefeer weigerde dinsdag in te gaan op de kritiek aan zijn adres. BRIEF MET MOTIVERING AAN DE RAAD: Duikers brengen de nyloy reep van de 'Directeur generaal Bast naar de wal. waarmee de telefoonkabbevestigd werd aan de stalen trek-kabel vanaf de duinen AARDENBURG De fracties van CDA, Gemeentebelangen en Louis de Clerck in de raad van Aardenburg vinden het niet in het belang van de gemeente als wethouder J. de Ridder (VVD) nog langer blijft functioneren. In een brief aan de raad stellen ze voor hem tussentijds ontslag te ver lenen en wordt uitgebreid ingegaan op de overwegingen om die stap te De raadsmeerderheid stelt vast dat De Ridder 'autonoom" heeft opgetre den. onder meer tijdens zijn bezoek aan Pieter de Boer in Drachten Daar heeft hij. volgens de fracties, 'overeen komsten gesloten die strijdig zijn met het eerder unaniem ingenomen stand punt van het college' Ook wordt hem onzorgvuldigheid verweten bij de voorbereiding van raadsstukken De VVD-wethouder houdt zich vol gens de fracties evenmin aan college- besluiten Hem wordt verweten dat hij de lokatie voor het woonwagen centrum in de openbaarheid heeft gebracht, tegen de zin van de college- meerder leid. Bovendien zou de wet houder .niet zonder last of rugge spraak' hebben gehandeld. ..Herhaal delijk blijkt dat de wethouder een stemgedrag vertoont dat louter geba seerd is op gemaakte afspraken", schrijven de genoemde fracties in de brief Het 'disfunctioneren' van de wethou der wordt ook met. enkele voorbeel den duidelijk opmaakt, zoals het wei geren van een verzoeningsgesprek' met burgemeester Lockefeer. Ook wordt vastgesteld dat er van 'onverenigbaarheidvan functies' spra ke is en dat de wethouder zijn porte feuille heeft verwaarloosd ..Bekend is dat er afgelopen maanden geen enkel contact is tussen hoofd gemeentewer ken en betrokken wethouder omtrent uit te voeren en voor te bereiden werkzaamheden' staat in de brief Uit nood geboren heeft een colle ga zaken als riolering, gasaansluitingen. lozingsverordeningen en dergelijke behartigd Bovendien wordt gesug gereerd dat wethouder De Ridder de begroting 1983 nauwelijks heeft door gesproken met het hoofd van gemeen tewerken Zijn optreden heeft volgens CDA. Ge meentebelangen en Louis de Clerck in het college voor onderling wantrou wen gezorgd waardoor 'onwerkbare omstandigheden' ontstonden Verder wordt gesuggereerd dat de VVD-wethouder persoonlijke belan gen nastreefde, via een 'lobby' bepaal de zaken intern wilde regelen, en op verscheidene manieren 'weinig inte ger' heeft geopereerd. Fantasierijk Wethouder De Ridder kon dinsdag nog met op de inhoud van het stuk ingaan Ik heb het gisteravond bin nengekregen en moet me er nog over beraden Het is een fantasierijk stuk. ze zijn erg creatiel bezig geweest om allerlei redenen bijeen te zoeken Maar die zal ik systematisch weerleg gen dat is helemaal geen probleem Dat kost wel enige tijd De brief is een vervolg op de raadsver gadering van 31 mei toen de fracties het vertrouwen opzegden in de wet houder Burgemeester Lockefeer Bromfietser (13) uit Terneuzen zwaar gewond TERNEUZEN - De 13-jarige bromfiet ser J. C. D. uit Terneuzen is maandag avond ernstig gewond geraakt toen hij in botsing kwam met de auto van mevrouw M. F.-van S. uit Terneuzen. De jongenjan verleende op de krui sing Churchillaan-Tooropstraa: geen voorrang Hy werd met hoofdletsel overge .raeht naar het Acadei isch Ziekennuis van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11