A Kort geding om boulevardkiosk Rijkswaterstaat beproeft ^natten Oosterscheldedam LARM almanak Vorig jaar stijging aantal misdrijven in Middelburg KV Haven Vlissingen koopt oud ADZ-gebouw MEIKAAS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COLIJN Diefstal uit kerk Opnieuw munten uit Vliegent Hart ANVANKELIJK NIET NODIG GEA CHT Y^^verse witte SIWH kaas SYSTEMEN INBRAAK j BRAND OVERVAL WINKELDIEFSTAL BEWAKING Jarenlange ervaring, betrouwbare technieken, betaalbare systemen LTTftC ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF BEVEILIGINGEN 43, Kloetinge, 01100-13720. B.V. ZEEUWSE Dapper In de trein van Rotterdam naar Vhssitigen troffen wij on langs enkele met de landsver dediging belaste dienstplichti gen, die duidelijk in verlof- stemming verkeerden. Met enig ruw vertoon van stoer heid gaven zij commentaar op het m de coupé aanwezige vrouwelijk schoon •■Die met die rooie trui, ivat een sink is dat", nep er één. £n wat dacht je van die blon de spetter daar", zei een an der, ongegeneerd wijzend Op dat moment verhief een klein meisje, kennelijk de dochter van die blonde spel ler, zich van haar zitplaats. Ze hep op één van de bij defensie wijelijfden toe, keek hem aan en vroeg: „Ben jij wel een dapper soldaatje"? De militair kreeg een rode blos °P de wangen Hij bleef even beduusd op de vraag kauwen, stond vervolgens op en verliet de coupé. Zijn maten volgden hem, Deen dappere soldaatjes, als u het ons vraagt vrinnvi ni'nr. 11..1 -,->..1 1 TTir hot «oi-doo Hliilrf uorrlcr Hat nnl- vprhniirimPKO'i De grind-wiepenmat. zoals die er 'op de rol' uitziet. MIDDELBURG - Het aantal misdrij ven dat in 1982 in Middelburg werd gepleegd is aanzienlijk gestegen in vergelijking met het jaar er voor. In 1982 gaat het om 2130 zaken, terwiïjl dat er in 1981 nog 1909 waren. Dit blijkt uit het maandag gepresenteer de jaarverslag over 1982 van de Mid delburgse gemeentepolitie. De stijging komt voor een groot deel voort uit het aantal toegenomen 'een voudige diefstallen', dat waren er 1331. (In 1981 bedroeg dit aantal 1133) Uit het verslag blijkt verder dat ook het misdrijf 'doorrijden na een onge val' flink is toegenomen. Dit werd vorig jaar 86 maal geconstateerd, ter wijl het in 1981 om 20 gevallen ging Daartegenover staat de daling van het rijden onder invloed: in 1982: 70 keer. in 1981 117 aangehouden rijders met een glaasje teveel op. Voor andere misdrijven waren de ge talsmatige verhoudingen minder in het oog springend Wel nam ook het aantal overtreders van de opiumwet VLISSINGEN - De bouw van kiosken voor de verkoop van voedingswaar en toeristische artikelen op de Vlis- singse boulevards blijft de gemoede ren bezighouden. Nadat tientallen omwonenden hebben geprotesteerd bij b en w tegen een kiosk ter hoogte van de Coosje Buskenstraaï, zijn er ook bezwaren tegen de intussen be gonnen bouw van een kiosk op het pleintje tussen N'olledïjk en Kenau Hasselaarstraat: de bewoner van het tegenover de kiosk gelegen Woold- huis, de heer S. Lemstra. heeft een kort geding aangespannen tegen de opdrachtgever voor de bouw van deze kiosk. Delta Fish Farming BV. Dat geding dient aanstaande woens dagmiddag om 14 uur voor de recht bank te Middelburg. Een van de verwijten is. dal met de bouw van de kiosk is begonnen, zonder dat daar voor de bouwvergunning van de ge meente binnen is. De heer Lemstra verklaarde desge vraagd. dat „de bouw van de kiosk tegenover zijn woning „nogal wat con sequenties heelt" Daarbij wees hij onder meer op de gevolgen voor het uitzicht. Met het oog op het aanstaan de kort geding wilde hij maandag niet verder op zijn bezwaren ingaan. Wel wees hij erop. dat aanstaande woens dagmiddag om half vier de gemeente een hoorzitting over de kioskbouw op dit punt van de boulevard houdt. Hij noemde het verwonderlijk, dat deze zitting wordt gehouden, terwijl de bouw al aan de gang is. „Dat zou kunnen inhouden, dat zo'n hoorzit ting een wassen neus is", vond hij. Zoals gemeld heeft de Vlissingse ge meenteraad de bouw van de kiosken op de boulevard planologisch moge lijk gemaakt: men stemde in april in met een voorbereidingsbesluit. waar door het mogelijk wordt het bestem mingsplan zo te wijzigen, dat deze kiosken kunnen worden opgenomen. B en w hebben vorige maand laten weten, dat ze van plan zijn vergunnin gen te geven, zowel voor de kiosk aan het Keizershoofd als die tegenover het Wooldhuis aan de boulevard Evert- Het bouwbedrijf Chrisliaansen uit Vlissingen is eind vorige week met bouw begonnen; het stalen geraamte voor do kiosk is intussen opgetrok ken. Wethouder W'. Wisse verklaarde desgevraagd, dat er formeel nog geen bouwvergunning is afgegeven. Op de vraag of de bouw met medewelen van de gemeente is aangevat, zei hij: „W ij zijn niet initiërend opgetreden". De Vlissingse wethouder stelde, dat er „in Nederland wel vaker met bou wen wordt begonnen zonder dat een bouwvergunning al formeel is afge geven". Gevraagd naar de zin van een hoorzit ting over deze zaak terwijl er al wordt gebouwd, zei hij Een hoorzitting is een vast punt in de procedure We doen dat ook graag. Het effect kan zijn, dat de bouw moet worden stilge legd dan wel dat er moet worden geamoveerd. Aan de andere kant is er de mogelijkheid, dat bezwaren onge grond worden verklaard". Directeur J. Stroes van Delta Fish Farming BV was niet voor een reactie bereikbaar. verhoudingsgewijs flmk toe. In 1982 konden in totaal 22 handelaren in hard-drugs en hun helpers worden aangehouden. In 1981 ging het om vier personen De organieke sterkte van het Mid.fYl- burgse politiekorps is op het ogen blik 68 man. Volgens het jaarverslag is er. met name bij de surveillance dienst, niet genoeg personeel. „Het pakket van werkzaamheden bij de algemene surveillance-afdeling is zó danig uitgegroeid dat er. gelet op de beschikbare mankracht bij deze dienst, niet altijd personeel beschik baar is voor de preventieve surveil lance". In 1982 werden er zowel meer fietsen als bromfietsen gestolen dan in het jaar ervoor. Wat de fietsen betreft kwamen er 619 aangiftes binnen oft- wel 33 procent meer dan in 1981 Het aantal vermiste bromfietsen bedroeg vorig jaar 108, terwijl dat er in 1981 nog 95 waren. Er werd wel een groot aantal brom fietsdiefstallen opgelost, precies de helft van de gemotoriseerde tweewie- lers kwam weer bij de eigenaars te recht. Dit 'oplossingspercentage' van vijftig procent kwam tot stand door dat in samenwerking met de Vlis singse recherche dne maal een aantal jeugdige bromfietsdieven kon worden aangehouden. In - hel verslag steekt het Middel burgse politiekorps ook nog de hand in eigen boezem: Er werden in 1982 zes klachten tegen het optreden van politie-ambtenaren ingediend. Naar aanleiding hiervan werden onderzoe ken verricht die in vijf gevallen eindigden iu het ongegrond verkla ren van de klacht. De klagers hebben daarna ook verder geen slappen on dernomen. In het resterende geval heeft een klacht wegens mishande ling geleid tot een onderzoek door de Rijks recherche. Dit resulteerde in een strafvervolging, waarbij de poli tierechter de betrokken politie ambtenaar tot een geldboete heeft veroordeeld. De bouio van de kiosk op de Boulevard Evertsen tegenover het Wooldhuis, donderdag en vrijdag RETRANCHEMENT In de nacht; van zondag op maandag is ingebro ken in de Nederlands-hervormde kerk te Retranchement Er werd een geld- busje opengebroken, waarin ongeveer dertig gulden zat. De daderisi zijn de kerk binnengekomen met een valse sleute)'. Conservator Weber bij een model van een onbekend VOC schip, zoals t Vliegent Hart eruit moet hebben gezien VLISSINGEN- Het wrak van de Oost-Indiëvaarder 't Vliegent Hart heeft andermaal een aantal gouden en zilveren munten prijs gegeven: tijdens duikacties vanaf het Britse onderzoekschip werd het afgelopen weekein de uil de restanten van het schip een samengeklonterde hoeveelheid munten opgediept. De 'buit' bestond verder uit een fraaie kan. En voorts kon het aantal reeds geborgen gave flessen wijn met enkele exemplaren worden vermeerderd. Munten en flessen wijn: ze vormen ook onderdeel van een expositie die momenteel door conservator Weber wordt ingericht in een benedenzaal van het. stedelijk museum in Vlis singen De opening van deze bijzon dere tentoonstelling onder het mot to op zoek naar een gezonken schip' wordt aanstaande vrijdag 10 juni verricht door de Vlissingse wet houder van cultuur, de heer D.J.P. Bruinooge. Het betreft hier echter munten en flessen, die reeds geruime tijd eer der uit het wrak zijn opgehaald. Ze horen bij de materialen, die eerst een uitgebreide conserveringsbe handeling moesten ondergaan alvo rens ze aan de buitenlucht konden worden bloot gesteld. Conservator Weber wil pogen bij de inrichting van de expositie een beeld te geven van de wijze waarop oude archiefgegevens hebben bijge dragen tot de ontdekking van de plaats van het schip en tot het 'thuis brengen' van de later gedane vondsten aan de hand van histori sche documentatie Een aantal voorwerpen geeft ook een indruk van het leven van de gewone man in vroeger eeuwen. Aan de hand van afbeeldingen van op 't Vliegent Hart lijkende vaartuigen wordt aan gegeven hoe deze Oost-Indié- vaarder. waarvan verder geen gege vens bekend zijn. er uit moet heb ben gezien Ten behoeve van die beeldvorming stond de Vitn te- fabriek een schoorsteen-paneel in bruikleen af. Dat paneel toont VOC- schepen op zee. Verder ls een model te bezichtigen van een onbekend VOC-schip van het type van 't Vliegent Hart Het mode3 is tijdelijk afgestaan door het maritiem mu seum "Prins Hendnk' in Rotterdam. Tot de grote blikvangers tijdens de expositie behoort het honderden kilogrammen zware kanon, dat vo rig jaar werd opgevist. Een mon sterrol van het vergane schip is op microfilm gezel, zodat bezoekers met eigen ogen kunnen zien of er mogelijk ooit een familielid deel heeft uitgemaakt van de beman ning van 't Vliegent Hart. In een zijvertrek van het museum is een videovertoning te volgen, gemaakt van BBC-filmmateriaal over de speurtocht naar restanten van het hoogbejaarde handelsschip. VOORAL 'EENVOUDIGE DIEFSTALLEN' DINSDAG 7 JUNI 1983 ISSINGEN- De NV Haven van ssingen heeft het oude gebouw n het Administratief Dienstencen- im Zeeland (ADZ) aan de Mercu- 5 weg in Vlissingen gekocht. De Haven heeft daarvoor 465.000 Iden op tafel gelegd. D? t ruim 10 jaar oude gebouw was al ruim een jaar te koop. Het ADZ nam vorig jaar de nieuwe bedrijfsruimte eveneens aan de Mercuriusweg, in gebruik. Deze werd op 2 maart offi cieel geopend door prinses Margriet. Volgens wethouder A. Hoefkens. voor zitter van hel ADZ. was er de laatste tijd weinig belangstelling voor het oude gebouw. Reden hiervoor is vol gens hem het feit dat er in het gebied rond de Mercuriusweg geen detail handel mag zijn. „Anders was er wel licht veel meer belangstelling ge weest". aldus de heer Hoefkens. De NV Haven van Vlissingen toonde begin april interesse voor de ruimte. Na goedkeuring door het algemeen bestuur van het ADZ werd er snel overeenstemming bereikt. Over de bestemming van de pas aangekochte ruimte is nog geen zekerheid Waar schijnlijk wordt het gebouw gebruikt voor het geven van interne bedrijfsop leidingen en wordt er een gedeelte beschikbaar gesteld aan de perso neelsvereniging van de NV Haven van Vlissingen daarvoor een speciaal ponton met een rol te bouwen. Maar het moest wel zo goedkoop mogelijk. Daarom is ge bruik gemaakt van de rol en hydrauli sche aandrijving ervan die op de 'Jan Heymans' hebben gezeten, Deze drij vende asfaltfabriek was tot voor enke le jaren uitgerust om steenasfaltmat- ten te leggen Daarvoor diende de rol De 'Heymans' is omgebouwd voor het uitvoeren van de steenbestortingen tussen de matten. Om de rol heen is een eenvoudig ponton gebouwd. In verband met de herkomst van de wezenlijke onderdelen kreeg dit aan vankelijk de naam 'Jantje' Maar om dat dit wat schraal afstak tegen de fraaie Latijnse namen van de andere schepen is de ponton bij nader inzien toch maar 'Sepia (inktvis) gedoopt. Voor het afzinken van de wiepenmat- ten maakt de 'Sepia' in de sluitgaten Hammen en Schaar van Roggenplaat vast aan de combinatie 'Macoma- "DOS I' (de laatste heet inmiddels Donax'i In het sluitgat Roompot koppelt de wieperrmatponton aan de "Jan Heymans'. De fabriek voor de wiepenmatten heeft vijf miljoen gulden gekost en de 'Sepia' drie miljoen. Deze uilgaven zijn op zich een tegenvaller, omdat eerst geen rekening is gehouden met de noodzaak van dergelijke matten. Volgens Mouw is hel grootste deel van deze extra uitgave door meeval lers op andere onderdelen bij de bouw van dc stormvloedkering weer gecompenseerd. \MPERLAND Aan het toch al ruime assortiment matten dat voor de Oosterscheldewer- n wordt gebruikt, is weer een nieuwe toegevoegd. Na de steenasfaltmatten, de blokkenmat- 1, de funderingsmatten (onderscheiden in onder- en bovenmatten) en de tegelmatten is nu k de grindwiepenmat geïntroduceerd. Momenteel is een reeks van proeven aan de gang met vervaardiging en het afzinken van deze mat. De grindwiepenmatten zijn bedoeld om de lenbestortingen tussen twee funderingsmatten vast te houden. Het is de bedoeling dat de irste in de tweede helft van deze maand in het sluitgat Hammen wordt neergelegd. nieuwe mat is in hoog tempo wikkeld. Pas in het najaar van 2 waren de plannen ervoor afge- id. Maar toen moesten nog de nodi- voorzienmgen worden gebouwd, lis een mattenfabriek en een afzink- nton In de oorspronkelijke plan voor de bouw van de stormvloed- ring kwamen geen gnndwiepen- tien voor. Op grond van verfijnde- rekentechnieken is vastgesteld dat I slroomsnelheden in de sluitgaten, er wanneer al een deel van de is is geplaatst, wel eens groter kunnen zijn dan waarmee reke- üg is gehouden. Dit houdt het risico dat de toplaag van de bestorting issen twee matten door de stroom aangetast. „Het is niet zeker at 't gebeurt'zegt K, Mouw. hoofd j deling nieuwe werkmethoden van jkswaterstaats deltadienst. „Maar kans bestaat. Besloten is toen het obleem niet voor ons uit te schui- sn, dus pas maatregelen gaan nemen anneer je met een aantasting van de storting wordt geconfronteerd. We zijn er meteen maar een oplossing 1 voor gaan bedenken". De meest voor de hand liggende, het gebruik van grotere stenen of zwaar dere steensoorten, bleek niet mogelijk te zijn. Grotere steen kon niet omdat daarmee het filter-principe van de fundering en de drempel van de zou worden door- zwaardere steensoorten u dan Braziliaanse ijzererts zijn) zijn in verband met win- en transportmogelijkheden te Ti ze voor de pijlerdam toe te Mouw: „Uiteindelijk is gekozen voor ecii eveneens tamelijk simpele oplos sing: liet spannen van een net over de stenen die we willen vasthouden. Dat idee is uitgewerkt en zo is de grind wiepenmat ontstaan". Zo'n mat be staat uit een stalen weefsel mei een grote treksterkte, waarop een soort worsten van in versterkt kippegaas verpakt grof grind zijn vastgemaakt. Dc mat is 200 meter lang en 13.50 meter breed. De lengte komt overeen met die van de ondermatten en de breedte met de opening (rijkswater staat spreekt van negatieve overlap) tussen twee bovenmatten. De grind- worsten (wiepen) hebben een door snede van 25 centimeter en variëren in lengte: 90, 180 en 360 centimeter. Voor de vervaardiging van de matten is aan de Sofiahaven bij Kamperland een fabriek gebouwd De afgelopen maanden is een voorraad wiepen met de hand gemaakt. Inmiddels is een bedrijfshal gereed waarin datsemi- automatisch - sneller en met grotere aantallen tegelijk gebeurt. Daarnaast ligt een ruim 100 meter lange werk vloer, waarop de helft van de benodig de lengte van het stalen weefsel kan worden uitgerold. Daarop komen de grindwiepen te liggen, die met touw worden vastgezet. Een verrijdbare hal maakt het mogelijk het bevestigen van de wiepen onder slechte weerom standigheden beschut te laten plaats vinden Zoals alle andere matten wordt ook de grindwiepenmat opgerold, om dan vervolgens op de beoogde plaats te worden afgerold. Na enig wikken en wegen is besloten 1ADVERTENTIE1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9