Lonen en uitkeringen onder jtrenge voorwaarden omlaag Leden maken delegatie Antillen elkaar verwijten PZCfi Geld overmaken is straks geen gratis service meer Wasmiddelen pas in 1987 fosfaatvrij Kamer uit kritiek op gehandicaptenbeleid Polen in hongerstaking ^NV IN NOTA AAN KABINET EN PARLEMENT: Russen beperken emigratie joden Chaplins evenbeeld 1SPAG 7 JUNI 1983 "itlSDAG 7 PZC /binnen-buiteriland (Van onze redactie economie "I EN HAAG Onder strenge voorwaarden mogen lonen en uitkeringen omlaag. Bij het '«•fstaan van een deel van het loon voor korter werken moeten er harde garanties komen opdat ,orif werkgelegenheid terug komt. Als dat echt niet mogelijk is, moet er een winstdeling aan Werknemers plaats hebben in de vorm van aandelen. Ook voor een aan het laatst verdiende ïon gekoppelde loondervingsuitkering tot aan de pensioengerechtigde leeftijd mogen de j^femies omhoog, op voorwaarde dat de overheid de sociale uitkeringen niet gebruikt voor 'e^èkking van de overheidstekorten. It staat in een nota van het CNV, hogere premies bespreekbaar. Het het CNV, maar toch wel enkele kriti- esteld na raadpleging van de le- n en aangeboden aan kabinet en Srlement. Bij de aanbieding aan mi- bedrijven iter Jan de Koning van sociale bedrijven. ^en en werkgelegenheid zei CNV- Sorritter Harm van der Meulen dat CNV pleit ook voor een verschuiving sche kanttekeningen te hebben. Eer van arbeidsintensieve der had hij de eis van de FNV om een ar kapitaal-intensieve rijksbijdrage van vier miljard gulden voor werkgelegenheidsprojecten, van „Met onze voorstellen, waarvoor we de hand gewezen. Den Uyl waar- nog geen percentages kunnen noe- TcNV-leden geen goed woord over men. gaan we ervan uit dat een werk- "tóden voor het kabinetsbeleid, dat j schuwde voor een werkelijke loons verlaging voor korter werken omdat het inleveren van meer loon dan al leen de prijscompensatie. Dat is ge bleken uit een enqu'te die het onder zoeksbureau Intomart in opdracht van de televisierubriek Brandpunt heeft gehouden. Van de ondervraagden zei 82 procent met minder loon genoegen te willen nemen. Wel moeten er harde en con troleerbare afspraken tegenover staan dat nieuwe mensen aan de slag kunnen of bestaande banen, die in gevaar zijn geraakt, behouden blijven. Zouden die afspraken er niet komen, dan is nog slecht 37 procent van de werkende vakbondsleden bereid echt loon in te leveren. Voor 60 procent is het dan absoluut nee. in maar gericht is op bezuinigen Ier dat er extra werkgelegenheid terug komt. _jter De Koning antwoordde hier- dat geen enkel kabinet in staat is ïen de huidige regeerperiode de tkloosheid terug te dringen. Dat bevestigd door fractievoorzitter de Vries van het CDA. Ook Joop Uyl (PvdA) waarschuwde dat een stel van de economie niet direct rkgelegenheid zal opleveren Hij inde dat het gevaar groot is dat er _jn maai' arbeidsvervangende in- Stermgen zullen worden gedaan, lardoor de produktiviteit wel zal nen maar de werkgelegenheid Jet, feen bijstand 14.19 140 13.56 221 14.34 168 1426 200 15.00 176 Laag water IS m' «lisslngen 'jftmeuzer. lerikzoe i» Ham eert !5Ü femeldinge Kreekrak Iminisse fesm eI Terneuzen Zlerlkzec a.l Hansweert ita 'Wemeldinge ;pij Kreekrak 06 14 194 06.40 205 06.51 172 06.57 222 07.05 188 07.22 215 07.10 190 07.06 199 07.33 209 07.44 171 07.52 227 07,57 190 08.15 217 08.05 190 loze of zieke niet meer in de bijstand dit volgens hem zou kunnen leiden tot terecht komt", zei Harm van der ongewenste dumping van de loonkos- Meulen. Voor de financiering ziet het ten in vergelijking met de omringende CNV mogelijkheden door verhoging Janden. van de sociale premiegrenzen, „bestu dering van de kinderbijslag" en een heffing over de totale loonsom, te betalen door de werkgevers. Minister De Koning zei wel waarde- Enquête Onder de vakbondsleden van FNV en CNV die zelf nog een baan hebben. ring te hebben voor de bijdrage van blijkt grote bereidheid te bestaan tot de uitkeringen wil het CNV voor- ïcn dat werklozen na verloop van moeten terugvallen op een bij- ïdsuitkering. De wao- en ziekte- luitkeringen zullen daarom met ww en de wwv in een nieuwe ntaiondervingsuitkering moeten wor- gebundeld. Voor het CNV zijn DEN HAAG (GPD) Wasmiddelen zullen op zijn vroegst pas in 1987 fosfaatvrij zijn. Achter eenvolgende kabinetten hadden aanvankelijk een fosfaatvrije was in 1985 voorzien. Belang rijke oorzaak van die vertraging is het koste naspect voor de consu ment. Fosfaatvervan- gende stoffen zouden het pak waspoeder op dit moment aanzienlijk duurder maken. Het ministerie van volkshuisvesting en mi lieu en de Nederlandse vereniging van zeepfa brikanten hebben maandag in een verkla ring gezegd dat over an derhalf jaar bekeken kan worden of fosfaat loosheid van wasmidde len technisch en econo misch verantwoord is. Al een aantal jaren streeft de overheid in samenwerking met de wasmiddelenproducen ten ernaar om minder milieuschadelijk fosfaat te gebruiken. Sinds 1978 is de hoeveelheid fosfaat in waspoeder al met veertig procent terugge bracht. De organische stof NTA wordt al geruime tijd uitgeprobeerd. Er be staat echter nog geen zekerheid of deze stof. in grote hoeveelheden op ons milieu losgelaten, ongevaarlijk is. Fosfaat heeft de eigenschap vuil los te weken. Het ministerie van mi lieu yerwacht dat„vanaf nu" een sterke daling van de fosfaatvracht te zien zal zijn door verdere toepassing van fosfaat vervangers (zoals NTA. zeolieten en citraat) en door de ontwikkeling van vloeibare wasmid delen en wasbuiltjes. MOSKOU (UPI/RTR) De grote meerderheid van joden in de Sowjet- Unie die wilde worden herenigd met haar familie in Israël is vertrokken en er is niet langer reden om nog meer emigratie toe te staan, ondanks 'zionistische propaganda' die het te gendeel beweert, verklaarde maan dag professor Samuel Zivs op een persconferentie in Moskou. De verklaring is klaarblijkelijk de uitleg waarom de drastische daling heeft plaatsgevonden in de joodse emigratie sinds haar hoogtepunt van meer dan 50.000 in 1979. Zivs zei dat de SowjetrUnie de laatste tien jaar emigratie op grote schaal had toege staan om hereniging mogelijk te ma ken van families die door de tweede wereldoorlog uiteengerukt waren. „Maar dat is nu niet zo belangrijk meer. Het proces van gezinshereni ging. hereniging van wie dat wilden met hun verwanten in Israël, is vrijwel voltooid. De absolute meerderheid van degenen die wilden vertrekken uit oogpunt van hereniging is vertrok ken". aldus de professor. Ambassadeur - De Amerikaanse president Reagan heeft Thomas Enders. de voormalige onderminister van buitenlandse za ken voor inter-Amerikaanse aangele genheden. benoemd tot nieuwe am bassadeur in Spanje. NILES (Al1) - Voor hel vijfde achtereenvolgende jaar is in Niles (Californië) bekelcen ivie het meest op de legendarische Charlie Chaplm lijkt. Winnaar was ditmaal Michael Hinze (links). Mannen, vrouwen en zelfs kinderen deden hun best Chaplins's overbekende zwerverscreatie zo goed mogelijk te benaderen. Economische boycot Z.-Afrika (Slot van pagina 1) in deze zaak een autonome politiek te voeren, indien daartoe de politieke wil aanwezig is De hoorzitting over sancties tegen Zuid-Afrika van de commissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer heeft maandag op alle fronten kritiek opgeleverd voor het regerings beleid. De hoorzitting werd gehouden naar aanleiding van een rapport van een interdepartementale studiegroep die sancties als een olie-embargo juri disch praktisch onhaalbaar be schouwt vanwege een aantal interna tionale verplichtingen en verdragen. De meeste sprekers ontkenden niet dat er enkele juridische voetangels en klemmen te vinden zijn voor eenzijdi ge sanctiemaatregelen tegen het Zuidafrikaanse minderheidsbewind, maar dat zowel de verdragteksten van Europese Gemeenschap als de han delsovereenkomst GATT voldoende ontsnappingsclausules bieden voor een eenzijdig optreden tegen een door de voltallige wereldbevolking (behal ve Zuid-Afrika zélf) veroordeelde vorm van rassendiscriminatie. De enige steun voor hel regeringsbe leid om sancties tegen het apartheids^ bewind alleen in groot internationaal verband in te stellen kwam van de werkgeversorganisaties VNO. NCW en het Centraal Orgaan. In de discussies kreeg vooral de oppo sitie in de Kamer de meeste deskundi gen aan haar zijde. De woordvoerder van de CDA-fractie voor Zuid-Afrika, J N. Scholten, noemde echter na afloop van de door hem georganiseer de bijeenkomst de hoorzitting een groot succes. Andere CDA- woordvoerders waren voorzichtiger en probeerden de argumentatie die geleverd werd door CDA-minister van buitenlandse zaken Van den Broek enigzins overeind te houden. In de CDA-fractie zal morgen gedis cussieerd worden over het in te ne men standpunt tijdens het debat in de Kamer over veertien dagen. VAKBEWEGING WIL INSPRAAK IN NBC Yotittdag zonnig en middagtemperatuur ingcvtei28 graden. Daarna zonnige perio- m> den, mogelijk een bui en middagtempera- IK (uur dalend tot circa 20 graden. let weer wordt vandaag nog beheerst ïen krachtig hogedrukgebied Dl- al van de Noordzee over Denemar en naar de Oostzee en Polen trekt. len kleine depressie boven Frankrijk Ckter dringt langzaam in onze rich- tng op. Vandaag zal daar bij ons nog jjet veel van te merken zijn. Hel blijft HQ not? en zonnig met in de loop van de (ddag geleidelijk wat meer beivol- —flng. De middagtemperatuur komt mniddag wat hoger te liggen dan sieren, het wordt in onze regio van- lag ongeveer 22 graden. De wind mt uit oostelijke richtingen en blijft lattgtot krachtig, windkracht 4 tot 6. ooruilzichten voor woensdag: de leine depressie die uit Frankrijk Ikomstig is. trekt over Belgie en later aarschijnlijk langs onze kust naar °.l noorden Er is daarbij kans op een li. maar overigens zijn er jlinke page perioden. De wind draait ar zuidoost tot zuid. en neemt wat Woensdag is het nog warm. Hautisch bericht i: oostelijk 5. af en toe 6 Bfl; zicht: id. 10 kilometer of meer; tempera ir kustwater: 14 gradenafwijking hterslanden: enkele decimeters ver- \mg; maximale golfhoogte monding '.s: bij hoog Water omstreeks halve meter. <van onze parlementaire redactie DEN HAAG De FNV en het CNV willen dat de Sociaal-Economische Raad een onderzoek instelt naar de voor- en nadelen van de invoering van het Nationaal Betalingscircuit (NBC). De vakbonden voelen zich. evenals de consumentenorganisaties, door de banken en de PTT buitenge sloten bij de voorbereidingen naar het NBC. Het nationaal betalingscircuit is de koppeling via de computer van de girodiensten van de PTT en de ban ken, Vooral de banken weigeren, zo bleek maandag in de Tweede Kamer, bij de voorbereidingen inspraak te verlenen aan vakbonden en consu mentenorganisaties. Met een onderzoek door de SER waarin ook de vakbeweging is verte genwoordigd hopen FNV en CNV het eenzijdige optreden van de finan ciële instellingen te doorbreken. Tij dens een hoorzitting voor de Tweede- Kamercommissies van financien en verkeer lieten woordvoerders van de beide vakverenigingen weten geen en kel vertrouwen te hebben in de ban ken Zo zijn zij het volstrekt niet eens met de bewering van ABN-topman A Ba tenburg. die maandag namens de banken verklaarde dat de invoering van het NBC „slechts" 700 banen zal kosten. Batenburg vond dit niet verontrustend. Uit onderzoek is vol gens de bonden echter gebleken dat op zijn minst 3500 banen verloren zullen gaan. FNV. CNV. Consumentenbond en Konsumenten Kontakt zeiden maan dag er weinig voor te voelen nu nog tot de stuurgroep die het NBC voorbe reidt toe te treden. Volgens de consu mentenorganisaties heeft dat alleen maar zin wanneer de stuurgroep (ban ken en PTT) haar hele werk opnieuw wil doen. Betalen Een centraal punt van kritiek bleek op de hoorzitting het voornemen van de banken en PTT om de cliënten te laten betalen voor het overmaken van geld via postgiro of bankgiro. Nu is dat nog gratis, wat overigens bete kent dat de kosten gedekt worden door andere gebruikers van de geld- de Maar volgens de banken en de PTT moet betaald gaan worden om het nationaal betalingscircuit kostendek kend te kunnen laten zijn Volgens hoofd-directeur drs. C Schotsman van de PTT-gelddiensten zal het ne gatieve resultaat van de postgiro, nu 100 miljoen gulden, anders gaan toe nemen tot enkele honderden miljoe nen De PTT sluit niet uit dat zij straks minder aan de cliënten in rekening gaat brengen dan de banken. Door de andere organisatie van de PTT kan de postgiro wellicht goedkoper werken. „Er moet voor de cliënten natuurlijk ook enige aardigheid aan zijn", aldus drs. Schotsman. Daaruit blijkt al dat de PTT en de banken niet volledig op een spoor zitten. DEN HAAG (GPD)Vijftien Poolse immigranten zijn maandag in Den Haag in hongerstaking gegaan voor de Poolse ambassade. De vijftien willen dat de Poolse regering hun nog in Polen verblijvende familieleden uitreisvisa verstrekt. Het gaat om in totaal 35 mensen. De Polen zijn december 1981. toen de staat van beleg werd afgekondigd, in Nederland gebleven. Het zijn formeel geen politieke vluchtelingen, zij hebben des tijds een voorlopige verblijfsvergunning gekregen. De vijftien actievoerders, die zeggen te zuilen doorgaan tot de Poolse regering overstag is ook al zouden zij het leven erbij moeten inschieten, zijn door de Haagse politie aan de overzijde van de ambassade achter dranghekken geplaatst. Verslaggevers van de Waarheid, de Vara-radio. de Haagsche Courant en de NOS-radio hebben minister Van den Broek van buitenlandse zaken gevraagd te bemiddelen opdat zij alsnog een visum voor Polen krijgen. Met de 19 collega's die wel een visum kregen willen zij de reis van de paus door Polen volgen, die 16 juni begint. Het is niet bekend waarom hen een visum is geweigerd. iVan onze redactie volksgezondheid DEN HAAGDe Tweede Kamer maakte maandag haar grote teleur stelling kenbaar over de geringe vor deringen die tot dusver zijn gemaakt bij het streven naar een samenhan gend gehandicaptenbeleid. Boven dien uitte een meerderheid kritiek op de gevolgen van samenvallende be zuinigingsmaatregelen. die gehandi capten extra inkomensverlies ople veren. Vooral de oppositie hekelde het feit dat de diverse ministeries door hun eigen, niet op elkaar afgestemde, maatregelen veel gehandicapten in een zorgelijke positie hebben ge bracht. Ook de VVD en CDA betreur- 20.24 166 20.39 191 20.32 167 Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een bezoek van een delegatie uit de Nederlands Antil liaanse Stalen aan het Nederlandse parlement liep maandag uit op hevi ge onderlinge verwijten tussen verte genwoordigers van de verschillende eilanden. Delegatieleider Lopez Henriquez moest een beroep doen op de leden van zijn gezelschap, zich te onthou den van intern-politiek gekrakeel. Hij noemde het jammer dat de Antilliaan se manier van politiek bedrijven met de delegatie naar Den Haag was over gewaaid De Antilliaanse volksvertegenwoordi gers zijn een paar dagen in Nederland op bezoek voor overleg met de leden van de commissies uit de Eerste en Tweede Kamer die zich bezighouden met de Nederlandse Antillen. De on- larigs afgesproken „status aparte" voor Aruba met ingang van 1986, en de gevolgen daarvan voor de andere vijf eilanden vormen het belangrijkste punt van gesprek. De Arubaan Van Putten vroeg om druk op de Nederlandse regering om het bereiken van de status aparte, als voorloper op totale onafhankelijk heid. te bespoedigen. Van Putten uit te scherpe kritiek op de Antilliaanse politie, die hij ervan beschuldigde op 24 april met opzet op de Arubaanse leider Betico Croes te hebben gescho ten. Hij vroeg om Nederlandse agen ten ter vervanging van de niet- Arubaanse politiemensen op zijn ei land. Vertegenwoordigers van Cura?ao maakten duidelijk het „aanhoudend getrap" van Aruba tegen hun eiland, waar de Antilliaanse overheid is ge vestigd, beu te zijn. Statenlid Mc. William zei te hopen dat Aruba nog voor 1986 een status aparte binnen het Koninkrijk krijgt. „Dan kunnen we tenminste de bestuurbaarheid van de andere vijf eilanden overeind hou den". Overigens was Mc. William niet gerust op de ontwikkelingen op Aruba als het eenmaal de gewenste aparte sta tus bezit ..De Antillen mogen niet de kant op gaan van de Zuidamenkaan- se politiek, waar mensenlevens een ondergeschikte rol vervullen", zei hij. met een verwijzing naar Suriname. Onafhankelijkheid De heren Wout (van Bonaire) en YVa- they (van de bovenwindse eilanden) benadrukten dat hun eilanden geen enkele behoefte hebben aan onafhan kelijkheid. Zij waren bezorgd over recente uit spraken van minister De Koning (An tilliaanse zaken), dat hij na de verzelf standiging van Aruba gesprekken over de onafhankelijkheid van de an dere euanden wil stimuleren ..We hebben daar nooit om gevraagd", aldus Wout Eensgezind waren de Antillianen m hun kritiek op de regeling voor het zogenaamde solidariteitsfonds dal bij het ingaan van de status aparte van Aruba wordt opgericht Aruba. Cu- ra?ao en Nederland storten daar geld in ten bate van de kleine eilanden Algemeen was de opvatting dat Ne derland zich met een aandeel van slechts vijftig procent aan haar ver antwoordelijkheid tracht te onttrek ken. Ons land zou een groter aandeel moeten nemen. De Nederlandse parlementariër YY'ie- benga (VVD) verwierp die suggestie overigens meteen. Evenals Patijn (PvdA) en De Kwaadsteniel (CDA) zei hij dat niet alleen voor Aruba, maar ook voor de resterende vijf eilanden onafhankelijkheid moet worden na gestreefd. den de gang van zaken, die het kabi net heeft erkend, maar waaraan hoe genaamd geen consequenties worden verbonden Met enkele moties pleitten de socialis ten voor betere bewaking van de inkomenspositie der gehandicapten te verzekeren en speciale compensa tiemaatregelen Maar staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) voelde niet voor een inkomensbeleid ten bate van een groep. De regeringsfracties steun den hem daarin Algemeen was de kritiek op de gerin ge daadkracht van de interdeparte mentale stuurgroep gehandicapten beleid, waarin zes ministeries zijn vertegenwoordigd. Deze commissie heeft geen bevoegdheden om samen hangende maatregelen te ontwerpen. De Kamer was het erover eens dat het beleid op die manier onduidelijk blijft Gevraagd werd om versterking van de stuurgroep. Staatssecretaris Van der Reijden (WVC, coördinerend bewinds man voor het gehandicaptenbeleid) zei daarnaar te willen streven. De wens om voor dit terrein ecu project bewindsman" aan te stellen kreeg van hem bijval, maar geen toezeggingen. De fracties van CDA en VVD pleitten voor het instellen voor een opleiding voor doventolken Wat een bril is voor een slechtziende is een doventolk voor een slechtho rende en dove zo betoogde mevrouw Lucassen-Stauttene: ivvdi Mevrouw Andela-Baur <cdai zei dal het zinvol is om een doventaal te ontwikkelen, zodat doven en met-doven via de gebarentaal met elkaar kunnen com municeren. ADVERTENTIE K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen: Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin gen. tel. (01184) 15144 Middelburg- Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag Pm vrij dag vanaf 19.00 uur- (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag I'm vrijdag van 08 00-17 00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (01184) 63533 Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11 30 uur. Redactie 1011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 lot 22 00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 61,20. franco per post 72,-. per maand 21,-, iosse nummers f 0.85 lalle bedragen in clusief 4 pet. btw.I Postrek nr.: 3754316. t.n.v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven - 122 cent per mm, mimmumpri|S per advertentie 18,30: ingezonden mededelingen 2'ri x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro. 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg. r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3