Klein overschot stichting Verpleeg- en Rusthuizen Symposium over milieu-effecten van waterstaatswerken geopend Voorbereidingen Zeeuwse stagebank in volle gang mm Gevolgen n Vrijheidsstraf 'uitzitten' bij SVRZ 9Energie-opwekking moet ecologisch inpasbaar zijn9 OORAL BEREIKT DOOR INZET PERSONEEL 'Buitenkerkelijken niet te kort gedaan' feSS CIRCA 300 WETENSCHAPPERS UIT 28 LANDEN BIJEEN ^DINSDAG 7 JUNI 1983 PZC/provincie 11 MIDDELBURG - De Stichting Ver- Üeeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) aal, voorlopig voor een jaar, mee- erken aan een experiment in het xrondissement Middelburg (geheel Iceland omvattend) waarbij het Sensen wordt toegestaan in plaats an een gevangenisstraf 'maatschap pelijk nuttig' werk te verrichten Dit 'lelEjjlil uit het verslag van de stichting dejber je gebeurtenissen die zich in l83 tot nu toe hebben voorgedaan. Dit 'halfjaarverslag' wordt vrijdag 10 juni besproken in de vergadering van de stichtingsraad die om 10.00 uur begint in de zwakzinnigeninrichting Vijvervreugd in Middelburg. Het verzoek om mee te doen aan het experiment werd gedaan door de re- classerlngsraad na een initiatief van de minister van justitie om dit in Zeeland op te zetten „Het. gaat om strafrechtelijk meerder jarigen die zich schuldig hebben ge maakt aan lichte vergrijpen, dus be slist geen mensen die 'halsmisdrijven' op hun geweten hebben. Voordat de rechter een uitspraak doet kunnen mensen die een bepaalde straf ver wachten te kennen geven een aantal uren onbetaalde werkzaamheden te willen verrichten die als maatschap pelijk nuttig kunnen worden aange merkt. Het zijn in het algemeen die een normale dag taak hebben en in hun vrije tijd de hun toegemeten straf willen onder gaan (uren in de avonden en in de weekenden). De aard van de werk zaamheden is te vergelijken met die van een vrijwilliger Tijdens deze dienstverlening vindt begeleiding plaats door de maat schappelijk werker van de reclasse- ringsraad in Middelburg" zo meldt het verslag van de SVRZ. [IDDELBURG - Vooral door de bijzondere inzet van het personeel kon in 1982 de Stichting ^Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) een positief resultaat van ongeveer honderdduizend 'w! gilden boeken. Dit deelde algemeen directeur M. L. Almekinders maandag in Middelburg 5nee bij de presentatie van de cijfers over verleden jaar. De resultaten worden besproken in le vergadering van de stichtingsraad (hoogste bestuursorgaan) van de SVRZ die vrijdag 10 om 10.00 uur begint in de zwakzinnigeninrichting Vijvervreugd in Middelburg. een toelichting op de cijfers over 982 wijst directeur Almekinders erop at vorig jaar de negatieve resultaten 'H- an 1981 (ongeveer 3 ton) weggewerkt 5 !jn. Dat de stichting in 1982 beter bc raaide was een gevolg van een lichte 'H i iver bebedding. Daardoor waren er Mi ieer verpleegdagen dan waarop gere- 47 tend was. Dit extra werk moest ge- .E7 laan worden terwijl er geen perso- Uj jeelsuitbreiding tegenover stond 30! )aarom vond de algemeen directeur en compliment aan het adres van het Ct iersoneel op zijn plaats. Hij betrok 2 lierbij pok de ondersteunende dien sten, waaronder het kantoorpersoneel dat de afgelopen paar jaar veel meer geconfronteerd werd met personeel sinkrimping dan andere onderdelen van de SVRZ. De leiding van de stichting betreurt het dat in 1982 negen mensen ontsla gen moesten worden bij verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen. Ze kregen echter kregen ze bijna allemaal elders een andere werkkring. Ondanks de ontslagen vindt de direc tie dat het in 1982 meegevallen is. Volgens adjunct-algemeen directeur A F. Aertssen bestond namelijk eer der de vrees dat in 1982 niet minder dan negentig personeelsleden hun baan bij de SVRZ zouden kwijtraken. Achteraf blijkt dat per saldo het per soneelsbestand steeg van 1795 ar beidsplaatsen eind 1981 tot 1808 aan het eind van verleden jaar. In de aanbiedingsbrief bij de jaarcij fers over 1982 gaat algemeen directeur Almekinders in .op de kritiek die de centrale ondernemingsraad onlangs publiekelijk uitte op de handelwijze van de algemene directie. Volgens het jaarverslag van de or zou 1982 een slecht, jaar zijn geweest en zou de slechte verstandhouding met de alge mene directie, die tot diverse conflic ten leidde, daar een belangrijke rol bij hebben gespeeld. De or verwees daar bij naar klachten die gedeponeerd werden bij de bedrijfscommissie voor het Nederlandse ziekenhuiswezen. Almekinders gaat. zich houdend aan 'slechts wat nuchtere feiten', daar allemaal op in en constateert dat in if L Almekinders i (at vergiftigd MIDDELBURG - Het bestuur van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) legt hel verwijt naast zich neer als zou aan de belan gen van buitenkerkelijken in de Zeeuwse verpleeghuizen geen recht worden gedaan. Dit schrijft het be stuur aan gedeputeerde staten in een commentaar op het in discussie zijn de ontwerp-verpleeghuisplan voor de provincie. Eén van de samenstellers van het rapport liet onlangs weten dat de buitenkerkelijken tekort worden ge daan, omdat er in de provincie alleen verpleeghuizen zijn die vanuit een christelijke visie bestuurd en geleid worden. Daarbij werd verwezen naar de statuten van de SVRZ. waarin staat „Basis van het werk van de stichting is de christelijke levensbe schouwing De SVRZ beheert drie vcipleeghuizen Verder zijn er in Zeeland één roomskatholiek tehuis, twee algemeen christelijke en twee confessionele verpleeghuizen. Het bestuur van de SVRZ vindt dat de buitenkerkelijken in de stichtings raad (hoogste bestuurorgaan SVRZ) wel degelijk vertegenwoordigd zijn Deze heeft 23 leden. Twaalf vertegen woordigen kerken en andere genoot schappen op levensbeschouwelijke grondslag. De overige elf zijn allen vertegenwoordigers van de gemeen ten in Zeeland. Zn behartigen dus de belangen van kerkdijken en niet- kerkelijken, aldus de SVRZ Het be stuur wijst er tenslotte op dat alle gezindtes bij de SVRZ een tehuis vinden en bezoek ontvangen van hun eigen gees -telijke verzorgers. Ook raadslieden van het Humanistisch Verbond bezoeken patiënten in de tehuizen. alle gevallen de landelijke bèdrijfs- commissie tot de conclusie kwam dat de centrale ondernemingsraad van de SVRZ bij alle ingediende klachten niet in zijn recht stond en ongelijk had In één geval verweet de commis sie de ondernemingsraad zich misleid te voelen door de ontvangen gege vens. Talrijke brieven Directeur Almekinders constateert verder dat tijdens overlegvergade ringen tussen directie en or geen of vrijwel geen reacties binnenkomen op hetgeen namens de algemene di rectie wordt gezegd. Dat gebeurt wel na de vergaderingen en dan door middel van 'talrijke brieven'. Vol gens de directeur zijn er in de or niettemin leden die opbouwend wil len samenwerken, hetgeen hij waar deert. „Getalsmatig lukt het hen ech ter niet het gezicht van de or naar buiten te bepalen. Tekenend is in dit verband dat velen zich niet meer beschikbaar willen stellen voor de ondernemingsraad verkiezingen 1983" aldus de heer Almekinders in zijn aanbiedingsbnel. Hij verklaarde maandag verder dat. in tegenstelling tot mededelingen die burg -meester Baerends vorige week in een commissie van de Thoolse gemeenteraad deed. er nog wel dege lijk uitzicht is op de stichting van een tweede verpleeghuis op Walcheren dat in Middelburg moet komen Vol gens de heer Almekinders wijzen ge luiden uit Den Haag daar op Daarbij speelt mee dat er sprake is van een 'witte vlek Walcheren zit in een ach terstandssituatie wat de verpleeghui zen betreft en heeft cijfermatig recht op een tweede. Volgens de directeur ziet het er nu naar uit dat in 1985 daadwerkelijk met de bouw begonnen zou kunnen worden. Eerder was nog uitgegaan van 1984 maar daar wordt nu niet meer op gerekend Tenslotte werd meegedeeld dat het dagverblijf voor ouderen De Win droos in Middelburg met ingang van volgend jaar vijftien extra plaatsen krijgt, boven hel huidige bestand van dertig. Op het landelijk plan voor 1984 kwamen 1-15 plaatsen voor voor Walcheren. Deze zijn door het provin ciebestuur toegewezen aan De Win droos. M J Eén van de maquettes op de tentoonstelling, die verschillende vormen van energieopuekktng loont. MIDDELBURG „Het meest noodlottige zou zijn wanneer we de energie gingen verdelen vanuit de filosofie 'het hemd is nader dan de rok'. Dit als we bijvoorbeeld ons aardgas zelf zouden houden. De doelstelling van de opwekking van energie moet zijn, het eerlijk verde len van de welvaart in de wereld. De opwekking en gebruik van ener gie moeten ecologisch inpasbaar worden gemaakt, waardoor ook de biosfeer in stand wordt gehouden". Dat waren de woorden van de Mid delburgse wethouder G Schoenma kers, die maandagavond de energie tentoonstelling 'Tegen de stroom in" opende in de Kloostergangen van het Abdijcomplex. Schoenma kers ging ook in het kort in op wat een gemeente kan doen aan ener giebesparing: „Als gemeente zijn we niet rechtstreeks aansprakelijk voor energieopwekking, we kopen slechts in wat een ander distri bueert, Wel spreken we onze grote bezorgdheid uit over het energie vraagstuk. we adviseren over het zo zuinig mogelijk gebruiken van ener gie, schakelen zelf de openbare ver lichting eerder uit en aan en hebben een budget speciaal voor energiebe sparende maatregelen in openbare gebouwen", aldus de wethouder. De tentoonstelling in het Abdijcom plex omvat 42 panelen die informa tie geven over 7 onderwerpen, te weten: ecologie, energiebronnen, geschiedenis, maatschappij, scena rio's. wat is energie? en wat kunnen wij zelf doen'' Er is een doorlopende dia-presentatie en er worden rond leidingen gehouden en informatie verstrekt. Er is verder allerhande materiaal, zoals boekjes over ener gievraagstukken De tentoonstelling werd naar Zee land gehaald door Zeeuwse leden van de WED (Werkgroep Energie Discussie) en is eigendom van de stichting voor milieu-educatie in Utrecht. Van de Zeeuwse scholen die zijn uitgenodigd voor de expositie, heb ben er vijf gereageerd, die in acht groepen zullen worden rondgeleid. De organisatoren verwachten de dagen dat de tentoonstelling aan wezig is. (vandaag tol en met don derdag I heel wat meer bezoekers dan tijdens de opening: toen be droeg hun aantal acht. De expositie is open van 's morgens 9 tot "s avonds 9 uur. NA DE ZOMERVAKANTIE OFFICIËLE START GOES De-voorbereidingen voor de Zeeuwse stagebank in Goes zijn in volle gang. Medewerkers van het proefproject regionaal Contactccn- trum Onderwijs en Arbeid (COA) in Goes, waar de stagebank wordt on dergebracht, zijn hard aan het werk om de driejarige proef op papier vast rond te krijgen. De eigenlijke start van het project is gepland aan het begin van het volgend cursusjaar. De stagebank valt uiteen in twee onder- CATS Mevrouw M. de G. uit de si. Cerkstraat in Kats heeft bij de rijks- er.; lolitie aangifte gedaan van de vergif- ar.< uer Het ging om landbouwgif of gif. Jet lat wordt gebruikt voor rattenbestrij- ea ling, maar om opzettelijke vergifti tag De politie stelt een onderzoek in. delen. Behalve het coördinerend sta- ge-werk voor scholieren, gaan de mensen van het project zich richten op stageplaatsen voor docenten. Het COA (dat sinds begin dit jaar werkzaam is) stelt zich ten doel de relatie tussen onderwijs en arbeids veld te bevorderen. Samen met het Instituut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen werd het stagebank- project aangevraagd. De toestem ming. van het ministerie van onder- Amerikaanse prof: Nederland moet aardgasbeleid heroverwegen ROTTERDAM De Nederland se regering zou er goed aan doen zich eens te bezinnen op het huidige aardgasbeleid. Volgens de Amerikaanse hoogleraar H. Odum wordt het aardgas nu verkocht voor een prijs die de economie van de landen die het kopen tien keer zoveel stimu leert als datgene wat Nederland niet de opbrengst kan doen. De impulsen voor de Nederlandse economie zouden tien keer zo pool zijn wanneer de brandstof in eigen land tegen lage prijzen beschikbaar zou worden ge steld. Want dat zal industrieën aantrekken en daarmee werkge legenheid. Odum zei dit tijdens de opening van het symposium over het betrekken van de milieukunde bij waterbouwkundige projecten in kustgebieden dat deze week in Rotterdam wordt gehouden Hij gaf in zijn toespraak een aantal voorzetten voor de dis cussie gedurende de rest van de week. Zo betoogde hij dat de waarde van het milieu met m geld valt uit te drukken, omdat geld nu eenmaal alleen wordt betaald voor menselijke inspan ningen. Vergelijkingen kunnen daarentegen wel worden ge maakt wanneer de verbruikte of opgewekte hoeveelheid energie als maat wordt gebruikt In een riviermondzo lichtte prof Odum toe. is sprake van energie door de zon, het getij, de golven, de bron, verschil in zoutgehalte, temperatuur en chemische sa menstelling van het water en "an energie die door schepen wordt veroorzaakt, Afdamming van zo'n riviermond schakelt daar een aantal van uit. ROTTERDAM - Ongeveer driehon derd wetenschappers en technici uit 28 landen zijn deze week in Rotter dam bijeen om te praten over de invloed die waterbouwkundige werken in kustgebieden kunnen heb ben in het milieu. Het gaat er vooral om hoe milieukundige belangen kun nen worden ingebouwd in de plan nenmakerij voor en de besluitvor ming over dergelijke waterbouwkun dige operaties. Rijkswaterstaat en de waterbouwkundige afdeling van de Technische Hogeschool in Delft heb ben daarover een symposium georga niseerd. Prins Bernhard verrichte naandagmorgen de opening De gedachtenwisseling over de ver houding waterbouwkunde en milieu is opgehangen aan zeven projecten. Dat zijn de bouw van getijdecentrales in de Fundy-baai in Canada en de i f fe. ïsW*r>S»si. - '*■>- monding van de Severn in Engeland, de afsluiting van de Zuiderzee en de Deltawerken in Nederland, de aanleg van een hoogwaterkering In de lagune van Venetie. de aanleg van een dam in de Nakdong-riviermond in Korea en een landaanwinnings- en verzoetings project bij Nakanoumi in Japan. Tijdens de eerste dag van het sympo sium werden de Deltawerken gepre senteerd. Drs, J de Visser van de hoofdafdeling milieu en inrichtingsza- ken van rijjkswaterstaats Deltadienst in Middelburg vertelde dat de drie grote bekkens die in Zuidwest- Nederland zijn of gaan onstaan niet alleen wat betreft milieukundige ken merken van elkaar verschillen (Ha ringvliet zoet. Grevellngeh zout zon der getij. Ooslerschelde zout met ge tij) Ook wat het Haringvliet is geen inrichtings- en beheersplan, voor het Grevelingenmeer wel zij het dat dit vrij laat tot stand is gekomen en in de Oosterschelde staan de grote lijnen voor inrichting en beheer al op papier, ruimschoots voor dat de stormvloed kering en de compartimenterings- dammen zijn voltooid. Naar aanleiding van Vissers inleiding vroeg een van de Britse deelnemers aan het symposium zich af of het gezien de hoge kosten en de ingrepen op het milieu die verbonden zijn aan de Deltawerken niet verstandiger zou zijn geweest om de bevolking in de bedreigde gebieden te laten verhui- Prins Bernhard trn i. minister Smit-Kroes il.i en ir. Engel (r.i bekylcen een getijdenmodel van het Deltagebied in de Rotterdamse Doelen Minister drs. N. Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) zei in haar toespraak aan het begin van het symposium dat geleidelijk aan duidelijk is geworden dat veranderingen in kustgebieden gevolgen hebben die aanmerkelijk verder reiken dan de onmiddellijke omgeving. Pas tijdens de laatste tien a twintig jaar is onderkend hoe uiter mate groot de ecologiche functie van de deltagebieden is. De minsiter gaf daarvoor twee redenen aan: het toe genomen onderzoek op dit gebied begint nu pas resultaten op te leve ren en de ongewenste gevolgen die de snelle bevolkingsgroei en de snelle industrialisatie met zich mee hebben gebracht, beginnen nu zichtbaar te worden. Mevrouw Smit wees in dit verband op de vervuiling van het zeewater, achteruitgang van de visstand, vis die niet langer geschikt is voor menselij ke consumptie en vergiftiging van hogere diersoorten in de verre omge ving van delta's Weer een geval, zo zei ze, van de mens die de hand bijt die hem voedt Waterbouwkundigen, aldus de minis ter. hebben tot nu toe in kustgebieden met twee doelstellingen te maken gehad bescherming tegen overstro mingen en aanleg van een nieuwe infrastructuur Daar is nu een derde uitdaging bijgekomen het milieu Me vrouw Smit gebruikte daarbij een mooie beeldspraak de boemerang, die met de eerste grote waterbouw kundige werken is geworpen, is nu weer terug aan 't komen Die moet worden opgevangen, want anders zou hij wel eens en klap kunnen uitdelen Verder betoogde de minister dat tech nologie en milieukunde met in staat van oorlog met elkaar hoeven te ver keren. maar dat een vruchtbare sa menwerking mogelijk moet zijn. Het gaat er voor de techniek nu om, niet langer tegen de natuur te werken, maar ermee Naar de overtuiging van mevrouw Smit heeft de tijd reeds geleerd dat dit mogelijk ts Verschei dene projecten in verschillende delen van de wereld hebben al een andere aanpak gekregen om te voorkomen dat onherstelbare schade wordt aan gericht die veel verder gaat dan het verlies van een paar duizend banen in de visserij of een paar natuurgebie den. wijs en de Europese gemeenschap, is mede te danken aan het feit dat het contactcentrum op het gebied van de docentenstages al een eind op de goede weg zit. De eerste honderd stages zijn al rond Maandag gingen de eerste docenten - afkomstig van het lager technisch onderwijs - al bij verschillende bedrijven op bezoek. Zo'n docentenstage duurt drie dagen Het is de bedoeling dat de leraar ln de dagelijkse routine van het bedrijf meedraait Het contactcentrum wil yj de komende jaren verscheidene ande; re onderwijsvormen bij de do centen, stagebank betrekken Gedacht wordt in de eerste plaats aan vormen van lager beroepsonderwijs Daarnaast, wanneer succes wordt geboektzijn er plannen voor het algemeen vormend onderwijs. Het contactcentrum streeft op deze wijze naar meer begrip voor moderne bedrijfsvoering bij de docenten in de ruimste zm van het woord De leraren kunnen door de stages inzicht krijgen in de arbeidssituaties waarin de door hen opgeleide leerlingen later verzei len. De docenten gaan vaak te eenzij dig te werk, meent projectleider J, Neve van het COA. ..Het arbeidsveld wordt teveel vanuit de schoolse situa tie benaderd" Daarom knjgen de stages van de docenten uitdrukkelijk géén excursiekarakter Het COA ve'c- wacht dat het lerarenaantal. dat stage via de bank loopt, uit zal groeien tot zo'n vierhonderd Ook het aantH stage-aanbiedende bedrijven mo^t dan fors toenemen Nu zijn dat ei- twintig. De stagebank voor leerlingen zal na de zomervakantie waarschijnlijk be ginnen. Voorlopig worden stag<£ plaatsen verworven. In eerste instan tie wit het contactcenlrum gaan proefdraaien met hel middclbaiQ- technisch onderwijs en het middel baar dienstverlenend en gezond heidszorg orderwijs. Daarnaast gaan de drie aan te stellen mensen van de bank een inventarisa tie samenstellen van het aanbod van en de vraag naar stageplaatsen in Zeeland Het onderwijs kan zodoendè aan de behoefte van stageplaatsen via de bank voldoen Dar schept voor de onderwijsgevenden meer tijd tijdens de stage-begeleidmg om de inhoude* lijke kant van de stage te belichten. De bedrijven krijgen door de komst van de bank niet meer te maken met tientallen onderwijsinstellingen', maar met één bank De proef ui Zeeland kost jaarlijks 700 000 gulden- Het ministerie van onderwijs en dé Europese gemeenschap betalen elk dé helft van dit bedrag. Samen met de resultaten van een proefproject in Rijnmond, moet de vergaarde kenni§ door het werk met de banken, als informatie dienen voor andere provin cies in Nederland en landen, aangeslo ten bij de Europese gemeenschap Neve acht de leerlingenstages beslist noodzakelijk. De kloof lussen de om derwijsinstellingen en dc arbeidsor ganisaties is te groot, stelt hij. „We gaan proberen die te verkleinen. Na tuurlijk is medewerking van de be drijven daarbij belangrijk", aldus dé projfttleider.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11