MUZIEK, ZWEET EN OPWINDING afscheid Arnemuiden nam van arts Van der Moer Willem III-kazerne na restauratie heropend 'Doe Maar' even in Goes dPTT Middelharnis wint wedstrijden bedrijfsbrandweren lagenda HELE TIPPEL PZC/ provincie fclAANDAG 6 JUNI 1983 Vi'DEMOER' WERD RIDDER sultaliebureau voor aanstaande moe ders en het zuigelingcnburau, dat door de dokter tot stand is gekomen en de samenwerking met Cas van Hemert en wijkzuster Van Donk en anderen, Namens de beide nieuwe artsen sprak A.G. Bouwmeester De afgelopen viereneenhalf jaar van samenwerking waren voor mij rijke jaren in ervaring en kennis'. „Met u gaat een van de laatste echte plattelandsartsen verlo ren. U bleef niet. bij oude kennis hangen en schuwde samenwerking met jongere collega's niet: je mocht in je winkeltje kijken" Wijkzuster Nel van Donk onderstreepte hoe dokter Van der Moer ,,al die jaren eerbied had voor het leven en de dood" en stelde: „U bent niet alleen dokter, u bent mens in ons dorp geweest en durfde uzelf kwetsbaar opstellen". Van Merien Siereveld kwam een per soonlijk afscheidswoord en ook hij gaf uiting aan zijn waardering voor het feit, dat dokter Van der Moer ,,in onze vissersgemeenschap is willen treden". De vertrekkende arts zelf toonde zich in zijn dankwoord geroerd door de blijken van waardering, sprak van „een machtig afscheid", maar beken de: „Ik zou nu toch liever drie beval lingen doen dan één dankwoord uit spreken". Er was. na de officiële bij eenkomst, een zeer druk bezochte, met veel attenties opgeluisterde re ceptie en .Arne's Genoegen' speelde de artsenfamilie met verve toe tijdens een serenade. VLISSINGEN De bedrijfsbrandweer van de PTT uit Middelharnis is winnaar geworden van de gewestelijke brandweerwedstrijden voor bedrijfs- en gcmccntebrandweren die zaterdag op het terrein van de PZEM in I Missingen werden gehouden. Aan deze gewestelijke krachtmeting namen veertien korpsen deel. Het winnende team scoorde een totaal aantal punten van 178 en ook de bevelvoerder van de PTT'ers uit Middelharnis kreeg de hoogste waardering van de jury, 151 punten. in één van de loodsen aan de Volta- ring uit over de PZEM, voor de be- weg in Vlissingen, eigendom van de schikbaarstelllng van het wedstrijd- PZEM, werd achterin in een afge- terrein en voor de voortreffelijke scheiden gedeelte met veel elektri- maaltijd, die aan het eind van de :sche bedrading, een brand gesimu- Wedstrijden door alle deelnemers in jleerd In dit pand bevond zich een de PZEM-kant,ine werd gebruikt, (slachtoffer' dat door de rookontwik- PZEM-directeur ïr M, D. Daelebout g bewusteloos was geraakt. Dit Slachtoffer werd 'gespeeld' door de rtienjarige David Davidse. Hij eeg voor zijn prestatie hij werd reikte tot besluit de prijzen uit aan de winnaars. rDe uitslagen zijn 1 PTT Middelharnis 478 ;ien keer 'gered' een bijzonder punten. 2 Melissant 467 3 PZEM Vlissingen iwoord en een attentie van de van G<;nt, .l6?5;Middelharnis itter van de reeionale hranri- 439 Valkenlsse 1 44Kattendijke .rirrtnl JI J L440'5'8 SommelsdUk 436. 9 Philippine 427.7. IWprd-en Midden-Zeeland. 1U Kapelle 422.5, 11 Domburg 407.5. 12 J M. W. Beenhakker. De heer Vogelwaarde 405. 13 ACZC Sluiskil 390, 14 üihakker sprak ook zijn waarde- 's-Heerenhnek 349 5 MAANDAG iOES Ziekenhuis De Bevelanden. 5.30-16.30 uur: uitzending Nomen lescio. HDDELBURG Molenwater, 9.30- 700 uur: Miniatuur Walcheren, lasthuis, 20.00-21.30 uur: uitzending lawa. LISSINGEN Bethesda-St.- osephziekenhuis, 20.00-21.30 uur: uit- fnding Rawa. FILMVOORSTELLINGEN [ERGEN OP ZOOM Roxy I, 20.00 De lift. 16 jr. foxy II, 20.00 uur Pornolekkerland Zweden, 18 jr. inem'Actueel I, 20.00 uur Fame a.l. inem'Actueel II, 20.00 uur: 10 to idnight, 12 jr. ïnem'Actueel III, 20.00 uur: De we id volgens Garp, a.l. 0ES Grand, 20.00 uur: Fame a.l, ULST De koning van Engeland, 130 uur: Ontembare meisjes. 18 jr; >00 uur: Tootsie a l20.00 uur: First lood, 12 jr. 20.00 uur: The deer hunter 20 00 uur: Heerseres der Barba- fffc-16 jr lOSTBURG Ledel. 20.00 uur: Pus- baby. 18 jr. ERNEUZEN Luxor. 20 00 uur: De j 116 jr.; 20 00 uur First blood. 16 jr. LISSINGEN Alhambra I. 20.00 ur De gendarme in paniek, a 1 Ibambra II. 20.00 uur: De lift. 16 jr Ti TENTOONSTELLINGEN XEI. Galerie Bellemans. 10.00- 00 uur: kindergalenjIllustraties inThe Tjong King (t/m 30 juni) KOUWERSHAVEN Sint- Icolaaskerk, 13.30-16.00 uur: De ge- bledems van Brouwershaven. 10IN1SSE Visserij- en oorlogs- teum geopend van 14.00-16.00 uur. meentehuis, 9.00-12.00 en 14.00- 00 uui- werken van Addie Kubbin- (1/m 6 juli). IMBURG Biologisch Museum, '00-17.00 uur: 'De natuur in Zeeland' 'Bloemdijke in Zeeland' GOES Lunchcafe. 9.00-17.30 uur: 'Amnesty International' (t/m 7 juni) 'De Westpoort', vanaf 20.30 uur: werken van Pieter Hoogendoom (t'm 30 juni). HÉILLE Landbouwmuseum. 10.00- 12.00 en 13,00-17.00 uur: Oude land bouwwerktuigen. HULST Streekmuseum, 14.00-17.00 uur: 'Goed gemutst in Zeeland' (t/m 30 juli). Galerie Van Geyt, 9.00-12.00 en 14.00- 17.00 uur: werken van Jan van Heel. MIDDELBURG Zeeuws Museum. 10.00-17.00 uur: werken over Hercules Seghers (t/m 17 juni). Galerie De Wijnstock, werken van diverse kunstenaais (Lm 26 juni). Ambachtencentrum Demerary, 9.00- 17.00 uur diverse ambachten en expo sities OOSTKAPELLE Molenweg 36. 10 00-12.00 uur: Fossielenmuseum. SINT-PHILIPSLAND hal ge meentehuis. 14.00-17 00 uur werken van Joop Mijnsbergen (tm 17 juni). VEERE Grote Kerk. 10.00-17.00 uur 'Het landschap in de Delta' itm 30 september). VLISSINGEN Reptielenzoo Igua na'. 14.00-17 30 uur: levende reptielen, amfibieën en insecten, IJZENDIJKE Museum. 10 00-12.00 en 13.30-17 00 uur 'Kantklossen en bodebussen', (tm 15 augustus'. Z1ERIKZEE De Eenhoorn'. 11.00- 17 00 uur werken zeven leden Zeeuw se Kunstkring (tm 11 juni). HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel 01100-14444 (ook voor mllieuklachtem Zeeuwsch-Vlaandercn Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance) Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel 01180-36251, van 10.00-24 00 uur- weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n li jr Zeeland, tel 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Nederlandse Hartstichting, tel. 070-614614. Te bereiken op kantoordagen van 9-17 uur. IMGO en VMZ met brochure over aanlanding LPG VLISSINGEN - Het instituut voor maatschappelijk gericht onderzoek (IMGO) heeft een onderzoek afgerond over de ontwikkeling, de milieu- en veiligheidsasepeten van de groot schalige aanlanding van LPG in Zee land. Dat heeft geresulteerd in een brochu re getiteld 'LPG in Zeeland' Bij dat onderzoekproject, dat tot stand geko men is in nauwe samenwerking met studenten van de TH Eindhoven, de rijksuniversiteit Groningen, de katho lieke hoge school Tilburg en de TH Delft, is ook de besluitvorming rond de aanlanding van LPG betrokken. Het onderzoek is tot stand gekomen op verzoek van de Vereniging Milieu- hygiene Zeeland. De brochure zal dinsdag 14 juni gepresenteerd wor den De brochure wordt in een oplage van 800 exemplaren verspreid. Ze is bedoeld ter informatie van personen, bedrijven en instanties in Zeeland en daarbuiten, die op enigerlei wijze be trokken zijn of zullen worden bij de LPG ontwikkelingen in Zeeland. Met deze brochure willen de VMZ en het IMGO aandacht vragen voor 'de mi lieu- en veiligheidsbedreigende groei van de doorvoer en overslag van LPG in het Sloegebied en de sterk over schatte sociaal-economische effecten daarvan'. Aviamarkt trok tussen 1200 en 1500 mensen ARNEMUIDEN - De 'Aviamarkt', de beurs van vliegtuigen en vliegtuigac- cessoires op hel vliegveld Midden- Zeeland heeft zaterdag en zondag tussen de 1200 en 1500 bezoekers getrokken. Volgens organisator J. Goedbloed is de belangstelling vol doende gebleken om ook volgend jaar de beurs te organiseren: waar schijnlijk gebeurt dat omstreeks de zelfde tijd. eind mei or begin juni. Er waren dit weekeinde ongeveer 200 bezoekende toestellen van elders op Midden-Zeeland, speciaal voor de Avia markt. Goedbloed verklaarde de aanzienlijk kleinere toeloop van vrij dag - ongeveer 300 mensen - uit het gegeven, dat er toen sprake was van „een aanloopdag". Tot de verrassingen voor de Avia- marktbezockers hoorde zondag de overkomst, tegenover het vliegveld, van de Space Shuttle op de Boeiing 737, die op verzoek van de organisa toren de route Brussel Amsterdam dicht langs Midden-Zeeland koos. Tuinfeest bracht 20.000 gulden op voor Missions to Seamen Vlissingen VLISSINGEN - „Het is werkelijk fan tastisch geweest; boven alle ver wachting". Dc organisatoren van het grote tuinfeest, van The Missions to Seamen, dat zaterdag op een terrein bij de scheepsreparatiewerf Schelde- poort werd gehouden, konden meer dan tevreden zijn. Het tuinfeest trok naar schatting zo'n duizend bezoekers. En The Missions to Seamen hield er zo'n 20.000 gulden aan over, geld dat hard nodig is om het werk van deze organisatie voort te kunnen zetten. Het is zaterdagmid dag bijzonder gezellig geweest op het tuinfeest. De vele honderden bezoe kers konden zich vermaken met aller lei spelen, er was een tentoonstelling van oude legervoertuigen en van een mini-duikboot, en muziek was er ook dankzij het drum-fanfare- en showor kest Delta Band Vlissingen. IarNEMUIDEN - Een ridderorde, een ereburgerschap en een vakantiereis 'per schip: de samenleving in het ialgeineen en de gemeenschap van lne lAriicmuiden in het bijzonder hebben zaterdagmiddag breed erkenlelijk- ontheid betuigd voor het werk, dat dok- M. I- van der Moer als huisarts 38 iar lang in Arnemuiden heeft ge- jurgemeester M. M. Markusse speld- nie de vertrekkende arts tijdens een Yiloffiriele bijeenkomst in ,De Arne' de ;rsierselen op, horend bij benoeming jt Ridder in de Orde van Oranje lassau; hij maakte even later mel- 9Jding van het besluit van de Ame- imuidse raad om Van der Moer te ibenoemen tot ere-burger „op basis van betoonde gemeenschapszin, be- uitvaardigheid en daadkracht; hij hem en zijn echtgenote als voor tter van het afscheidscomité uit de volking een cheque van vijf mille aan. het resultaat van een inzameling onder de inwoners. In een vol verenigingsgebouw gaf bur gemeester Markusse aldus uiting aan de betekenis van ,De Moer', zoals de huisarts in het dorp wordt genoemd: „U heeft gedaan wat in uw vermogen lag. We kunnen u in zekere zin de Albert Schweitzer van Arnemuiden noemen". Daarmee verwees hij - zoals de vertrekkende arts later ook in zijn dankwoord deed - naar de periode vlak na de oorlog, toen mede door de slechte huisvesting nog veel tbc in Arnemuiden voorkwam en zijn in spanningen om dat te veranderen. Het ere-burgerschap - zo maakte de burgemeester duidelijk - heef de heer Van der Moer behalve door zijn werk als huisarts ook verdiend voor zijn inzet als gemeente-arts en zijn be moeienis. tussen 1947 en 1980. met het Rode Kruis, waarvan hij comman dant was; in dit verband noemde hij zijn deelname aan reddingsacties op Schouwen-Duiveland b.ij de ramp van 1953. Over de periode-Van der Moer in Arnemuiden zei burgemeester êii co mitévoorzitter Markusse: „De eerste jaren waren kenmerkend: er was nogal wat weerstand onder de bevol king te overwinnen over de opvol ging van uw adviezen. Door uw op treden en uw medische kennis won u het vertrouwen. Men ging u waarde ren en vertrouwen. De deuren gingen voor u open. U was geaccepteerd. 'De Moer' was één met de Arnemuidena- ren geworden". Hij herinnerde ook aan de totstandkoming van het con- Burgemeester M. M. Markusse reikte zaterdag de scheidende huisarts M L. van der Moer uit Arnemuiden de versierselen uit. horend bij de benoe ming tot Ridder in de Orde van Orgn- je Nassau VLISSINGEN - Ogen schijnlijk zo fris als een hoentje arriveerden zondagmiddag tegen één uur de eerste deel nemers aan de tradilio-- nele nachlicandeltocht van Bergen op Zoom naar Vlissingen bij de finish, waar zij door hel 'thuisfront' met bloemen en applaus werden ver welkomd. Zaterdagnacht klokslag twaalf uur waren zij vanuit Bergen op Zoom vertrokken. Ze hadden de vijfenzeventig kilo meter lange afstand in bijna dertien uur afge legd; een niet onver dienstelijk gemiddelde van bijna zes kilometer per uur. In totaal deden 103 wandelaars aan de nachttocht mee. die voor de dertiende keer werd georganiseerd door de Vlissingse wan delsportvereniging 'De vrolijke tippelaars'. Het aantal uitvallers was vrij gering. Naast de nachttocht werd zondag ook een wandeltocht 1van Hansweert naar Vlissingen) over 45 kilo meter gehouden. Voor die dagtocht hadden 75 wandelaars zich in laten schrijven. De aankomst van de eerste wandelaars'in Vlissingen GOES De grote veilinghal in Goes stroomt zaterdagavond langzaam vol met jeugdige bezoekers. Met verwachtingvolle blikken drommen ze samen voor het podium, dat in de hal is opgesteld. Tegen acht uur zijn zo'n vijftienhonderd jongeren aanwezig, sommigen niet ouder dan tien, twaalf jaar. De veilinghal is mischien voor éénderde gevuld. Het is nog volop licht. Eigenlijk geen ideale situatie voor een popconcert. Maar de stemming onder de jongeren is opperbest. Geen wonder. Binnen enkele minuten staan ze oog in oog met hun grote idolen. Dc leden van de Nederlandstalige popgroep Doe Maar. Een gezelschap, dat zich de populairste band van ons land mag noemen. Uitgelaten en zenuwachtig giechelend bereidt zich een schare fans voor op de komst van de vier jognens vier ster niet hoger meer kan reizen. Jansz en Vrienten nemen tijdens het optreden geen blad voor de mond. „Wanneer je denkt, ik ben een lui en altijd al geweest of ik ben een trut en altijd al geweest, denk dan maar- alles gaat voorbijzegt Jansz. bij de aankondiging van 'Heroïne1 „Maar begin hier nooit aan. want je komt er noóuit meer van af'. Vrien ten verklaart enkele nummers later openhartig dat „Je loopt je lui ach terna" op hem betrekking heeft De jonge toeschouwers zingen er niet minder hard om mee. Luidt laat het anderhalf duizendkoppig publiek bij 'Nooit meer slapen' weten dat alléeln slapen met meer mogelijk is. Het zweet vloeit door de warmte en het enthousiasme van de mensen rijkelijk in de veilinghal. Dit en de opwinding tijdens het concert ver oorzaakten het feit dat enkele tien tallen meisjes bij het podium afge voerd moesten worden omdat ze flauwvielen, Doe Maar maakt dit vaker mee. De ritmische reggae- achtige muziek zet de mensen nu eenmaal in beweging. Bij 'Smoor verliefd', rennen achter in de hal de jongeren door elkaar heen. Het is ai donker, wanneer de groep het optreden, na twee toegiften beëindigd. En ondanks massale verzoeken om het nummer Neder wiet. speelt Doe Maar dit nummer niet. De wens van het publick blijkt niet zwaar genoeg te wegen. De menigte is vanaf het begin al niet meer te stuiten. Kreten en gillen zijn niet van de lucht Regel matig zwelt de naam van bassist en zanger Henny Vrienten aan 'Henny. Henny. Henny. klinkt het mas saal en dreunend door de hal. Vrien ten is er niet van onder de indruk. Het is voor hem de dagelijkse prak tijk. Hij en toetseman en zanger Ernst Jansz bepalen voor het groot ste deel de populariteit van de groep en stelen bij optredens de show. Als Jansz maar even vanach ter zijn synthesizer vandaan stapt, schreeuwt een schare meisjes het uit. Het duo VrienteiVJansz schrijft bovendien vrijwel alle nummers. Het Goese publiek heeft geluk Na enkele nummers, kondigt Henny Vrienten aan, dat er plaatopnamen worden gemaakt voor een live elpee „Jullie zien het wel niet, maar jullie zijn wel te horen". Weer ge juich. De langspeler zal worden ge vuld met nummers van drie concer ten' in het land. Het optreden m Goes is daar éleln van. De Doe Maar-fans treffen het temeer zater dag omdat de groep daarom langer speelt dan gebruikelijk ruim twee Het publiek is uitgedost met tal van Doe Maar attributen T-shirts. buttons, arm en hoofdbanden gaan als zoete broodjes over de toon bank in Nederland. Ook in de hal vinden deze zaken gretig aftrek. Het succes van de muzikanten wordt voornamelijk geweten aan de teksten. De vaak progressieve en vrijgevochten teksten blijken het opvallend jonge publiek enorm aan te spreken. Elk nummer wordt tijdens het concert woordelijk meegezonden door het overgrote deel van de jongeren. Soms zo hard. dat de zang van de Doe Maar-leden enigszins wegvalt. Doe Maar speelt zonder risico's. De fans zijn weinig kritisch en vinden alles even mooi en opwindend. Rou tinematig draait de band het pro gramma af. Daarbij komt duidelijk naar voren dat de groepsleden in middels een aardig gevoel voor theater hebben ontwikkeld. De be wegingen lachjes en contacten met het publiek zijn goed getimed en treffen steeds doel Echt spontaan reageen de muzikanten evenwel niet Daarvoor hebben ze waar schijnlijk al te veel meegemaakt tijdens optredens Ook de muziek kent geen bijzondere variatie. De nummers klinken vrijwel gelijk als op de elpees. Alleen gitarist Jan Hendriks en Jansz blijken soms nog over enige fantasie te beschikken Zo speelt Hendriks vaak ongebrui kelijke solo's. Jansz kenmerkt zich door veelzijdigheid. Hij bespeelt be halve zijn toetsenborden, de saxop- hoon, de mondharmomka en ritme- instrumenten. Zijn inzet steekt bo vendien gunstig bij die van de ande ren af. Overigens is voor het optre den een extra gitarist ingeschakeld Jacob Klaasse. Hij vult de lege gaten op en blijft voortdurend op de achtergrond. Drummer René van Collum speelt eveneens een be scheiden rol Al is zijn bijdrage onontbeerlijk VLISSINGEN - Wethouder D. J. P. Bruinooge heeft zaterdagmorgen de officiële opening verricht van het grondig verbouwde Willem Hl- verenigingsgebouw (een voormalige kazerne) aan de Vlissingse Oranjestraat. De openingshandeling: het lossen van enkele tientallen duiven. Het beteken de tevens het startsein voor de activiteiten die de verenigingen die gehuisvest zijn in de Willem III ter gelegenheid van de feestelijke heropening op touw hadden gezet. De verbouwing heeft de gemeente de tuin staan Na de bevrijding diende Vlissingen ruim zeshonderd duizend het gebouw als opvangcentrum voor gulden gekost. Wethouder Bruinooge daklozen Daarna werd er een jeugd- toonde zich zaterdagmorgen uiterma- - herberg in gevestigd en begonnen te tevreden dat het ondanks de moei- verenigingen gebruik te maken van lijke financiële positie waarin de ge- het gebouw Het pand was de laatste meenle Vlissingen verkeert gelukt is jaren zeer verwaarloosd. Dat was te de Willem III aanzienlijk op te knap- wijten aan het feit dat er jarenlang pen plannen hebben bestaan om de Wil- De voormalige Willem III kazerne Iem III te restaureren. In afwachting werd 111 1849 gebouwd. De kazerne van die restauratie waren ingrijpende was bedoeld als huisvesting voor de onderhoudswerkzaamheden achter soldaten van de kustartillerie, die wege gebleven Juist op het. moment rond de monding van de Westerschei- dat de restauratieplannen vaste vorm de was opgesteld. De Willem III is tot kregen werd ervan afgestapt wegens de tweede wereldoorlog als kazerne geldgebrek. gebruikt en ook nog tijdens de oorlog Er werd een alternatief plan gemaakt door de Duitse bezetiers. Uit die tijd en een krediet verstrekt van zes ton. stammen de bunkers die nog steeds in Dit plan voorzag in het aanbrengen of herstellen van de belangrijkste voor zieningen. zoals een deugdelijke ver warming sanitair, een nieuwe electn- sche installatie, brandpreventieve voorzieningen en dergelijke. Verder werden de vloeren, plafonds en deu ren hersteld of vernieuwd Door deze opknapbeurt is het gebouw- weer zeer bruikbaar geworden voor de verenigingen die er een onderdak heb ben gevonden. Dat zijn de schaakclub Vlissingen. de duivenhoudersvereni- ging 'De Posthoorn', de wandelsport vereniging 'Willen is kunnen', de ac cordeonvereniging 'Accordeola' en de zeeverkennersgroep De Watergeu zen' Ook het ontmoetingscentrum voor Surinamers en Antillianen Is in de Willem III op ondergebracht. Ter gelegenheid van de officiële herope ning organiseerden al die verenigin gen zaterdag een open dag. De inge bruikname van de Willem III kreeg zaterdag een extra feestelijk tintje dankzij het optreden van het muziek gezelschap Excelsior uit Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7