.De Ruiter: raketbesluit hoeft niet per se in 1983 VERLIES 23 BANEN DOOR BEZUINIGING RODE KRUIS PPR wil groene lijst klein links PZCfi Sjieke alimentatie PZC/ binnen-buitenland ~GEEN 'AUTOMATISME'NA GENEVE Privé compostfabriek Meer taken provinciale bureaus Dienstplichtigen minder terug in hun oude banen jMAANDAG I egt'DEN HAAG (ANP/RTR) Minister De Ruiter van defensie acht het niet juist om koste wat .^het kost dit jaar nog een besluit te nemen over eventuele plaatsing van kruisraketten op rd-Nederlands grondgebied. ..Ik vind het zelf niet zo'n erg gunstige ontwikkeling om van een bepaald jaar zo'n hoofdpunt te maken: door het nemen van dat besluit wordt het het jaar van en", de waarheid", aldus de minister van defensie. 1 „Veel belangrijker is dat er eventueel r<nog wat wordt overgelopen in een ander jaar en dat er dan een goede Vissersbond vraagt EG te dwarsbomen L j ALKMAAR (ANP) Voorzitter K. Hoekstra van de Nederlandse vis sersbond wil dat minister Braks in het vervolg in de vergaderingen van visserijministers van de EG-landen pij dwars gaat liggen. Denemarken doet dat al jaren en dat land heeft met die I houding voor zijn vissers veel meer bereikt dan Nederland, zo luidt liet argument van Hoekstra, zaterdag uitgesproken op de jaarvergadering van zijn bond. Ook vindt Hoekstra dat de Neder- Jlandse overheid zich veel te veel aan Luns heeft zeer wel begrepen hoe over de regels van de EG houdt. Dat blijkt deze zaak in Nederland wordt ge- volgens hem uit het grote aantal 'v boetes en veroordelingen die Neder- 'do. landse vissers krijgen opgelegd als zij t te veel of in verboden gebied hebben gevist. beslissing kan worden genomen, met alle gegevens in de hand Want dat zal toch wel een basis worden voor de beslissing" De minister van defensie benadrukte zaterdag in Vara's Rooie Haan dat er geen sprake is van een van tevoren volledig vastliggende reactie op de uitkomst van de Geneef- se onderhandelingen over kernwapen- stationering „Er is geen automatisme - zo een uitkomst, zo een besluit aldus De Ruiter. Vast staat dat er slechts één plaats Sal worden gekozen voor eventuele stationering van kruis raketten. Met secretaris-generaal Luns van de NAVO heeft minister De Ruiter een hartig woordje gewisseld over de reac tie van Luns op berichten dat de Nederlandse minister van defensie overweegt vier van de zes Nederland se kerntaken af te schaffen. ..De heer dacht", aldus De Ruiter in Vara's Rooie Haan. De minister van defensie bevestigde dat Luns 'voor zijn beurt heeft gesproken' Rapport In een zaterdag gepubliceerd rapport van de Amerikaanse senaat staat dat in december in West-Europa een be gin zal worden gemaakt met de sta tionering van Amerikaanse Pershing II en kruisraketten omdat er tegen die tijd waarschijnlijk geen Ameri kaans-Russisch wapenakkoord zal zijn gesloten dat plaatsing kan voor- ren' komen. Het rapport verwacht dat de Sowjet- Unie scherp zal reageren op de opstel ling van de Amerikaanse raketten Maar Moskou zal waarschijnlijk geen raketten plaatsen in Latijns-Amerika, zoals het meermalen heeft gedreigd te zullen doen als het westen de Pers- hings en de kruisvluchtwapens plaatst. Vijf hooggeplaatste stafmede werkers van de senaatcommissie voor buitenlandse aangelegenheden heb ben het rapport opgesteld Ze hebben regeringsfunctionarissen geïnter viewd in Moskou en Washington als voorbereiding op de hoorzittingen die het Amerikaanse congres deze maand zal houden over de betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie President Reagan gaat er vanuit dat Moskou pas na de plaatsing van de eerste raketten bereid zal zijn lot concessies. Het senaatsrapport meent dat de Russische onderhande laars in Geneve tot dusverre de boot hebben afgehouden in Genêve, ken nelijk in de hoop dat de Westeurope- se vredesbeweging de plaatsing van de Amerikaanse raketten zal blokke- LOS ANGELES <RTR UPh Eert rechter in Los Angeles heeft een van de vrouwen van de Saoedische sjeik Mo hammed Al-Fassi bij hun scheiding 218 mil joen gulden toegewezen zijn. maar dat geld niets lijk geen geld hadden en betekent en dat zij haar ze naar school de bus kinderen terugwil, sjeik nam de twee doch ters en twee zoons - van wie tioee aangenomen van het echtpaar vong jaar mee naar Saoedie- Politieman schiet 'per ongeluk' voorbijganger neer BEEK EN' DONK (ANP) Een poli tieman uit het Brabantse Beek en Donk heeft zaterdagavond per onge luk een voorbijganger neergescho ten. Het slachtoffer, een 4"-jarige inwoner van die plaats, werd in de schouder getroffen. De man is opge nomen in een ziekenhuis waar de kogel operatiefis verijderd. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie zondagmorgen meegedeeld. Het slachtoffer fietste langs het poli- Hef gaat om een van de Arable. Sheika Dana hoogste bedragen in de had haar kinderen op- geschiedenis van echt- scheidingsregehngen geeist maar de rechter zei dat ze zich buiten zijn Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag tot en met vrijdag Zonnig en \v arm zomerweer. Middag- temperatuur meest tussen 24 en 30 graden. Deltagebied !ici !ujj ma Vergeleken met de buurlanden zijn we a er voor wat het weer betreft goed van 'jK afgekomen. Ook gisteren was er volop le zon en de temperatuur steeg op veel plaatsen in de regio tot tegen de 20 nu\ graden. Veel ander weer is het in b België geweest. Er kwamen daarflin- ke onweersbuien voor, waarvan enke Vn'ó Ie doordrongen tot zuid-oost-Brabant 1 'lC en zuid-Limburg en Zeeuwsch- iarf;; Vlaanderen. Dit buiencomplex dreef gelukkis westwaarts naar Engeland '1!jj af. De wind is inmiddels naar het !M!j! noordoosten gedraaid. Deze wind- I draaiing wordt veroorzaakt door een _i krachtig hogedrukgebied, dal giste- 'ren over hel noorden van Engeland V naar de Noordzee trok en daar zal dit .u; maximum vandaag vertoeven. De in- 'vloed van deze ontwikkeling is op ons weer gunstig. Er komt vandaag maar weinig bewolking voor en er is dus flink wal zon. De temperatuur stijgt vanmiddag tot waarden boven de 20 graden en wellicht wordt het zo'n 24 graden. De wmd is wel toegenomen en deze blijft vandaag vrij krachtig uit noordoost tot laat op de dag oost. Vooruitzichten voor dinsdag, aan houdend zonnig en vnj warm met talige oostelijke wind Een storings tebied trekt later op de dag over xst-Frankrijk naar onze regio en ist-België en de onweersneiging teemt bij ons hierdoor in de avond weer toe Nautisch bericht Wind noordoostelijk, meest 5. soms 6. «M*- goed. 10 kilometer of meer. :fl temperatuur kustwater 14 graden, '.k afwijking waterstanden een veria ging van enkele decimeters, maxt- - .mum golfhoogte monding Scheldes: circa een halve meter zeegang tijdens tater nam „omdat we ons geen auto konden ver oorloven" Maar in de volgende jaren ging het tiebureau toen hij werd getroffen door de sjeik met verschelde een kogel uit het dienstwapen van de ne zaken goed en hij politieman. Deze bevond zich op een kocht onder meer twee bovenverdieping van het bureau. Het Boeings 707. een voor schot ging af terwijl de politieman zijn het vervoer van bagage wapen schoonmaakte Hij verkeerde en personeel Het bezit in de veronderstelling dat er geen omvatte onder meer on- kogels meer in zaten. De man had zijn roerend goed in de VS. wapen, volgens dienstorder, op het de 24-jange sproken op grond van Engeland en Zwitser- raam gelegd De rijkspolitie stelt een land; een 45-meter lang intern onderzoek in jacht. 38 auto's, maar het kunnen er meer zijn. waaronder 12 Rolls- Royces. 300 horloges, vele mei diamanten en enkele tot 1.2 miljoen gulden waard, tapijten ter waarde van 27 mil joen gulden en zeker 20 bontjassen De rechter kwam tol zijn jurisdictie bevinden De uitspraak nadat advo- scheiding werd uitge- cate sheika Dana At-Fassi tijdens het eendaagse proces hadden aange toond dat het gemeen schappelijk bezit een waarde heeft van rond de 440 miljoen gulden De nu gescheiden vrouw, die van Belgi sche afkomst is. zei na het vonnis gelukkig te bigamie, hoewel moslim wetten een man toe staan verscheidene vrouwen te hebben Sheika Dana iverkte voor haar huwelijk, dat in 1975 werd gestoten, in een winkel in Londen. Tijdens een verhoor zei ze dat zij en haar man in het begin van hun huwe- Arbeit fiir alle Aan liet hoofd van de betogende 80.000 Europese vakbondsmensen door de straten van Stuttgart liepen de Europese vakbonsleiders onder wie Georges Debunne. EGB-voorzitler en Ernst Breit, voorzitter van de DGB STUTTGART (DPA AFPi Ongeveer 80.000 Europese vakbondsmensen, ook uit Nederland, hebben zaterdag in Stuttgart deelgenomen aan een manifestatie van de Europese vakbeweging EGB en de Duitse vakbond DGB 'uil protest tegen het uitblijven van een Europe se oplossing ter bestrijding van de werkloosheid'. Op spandoeken en in spreekkoren eisten zij een actieve werkgelegenheidspolitiek in plaats van sociale afbraak'. Voorafgaand aan een mars door de binnen stad waren er manifestaties waarbij artiesten, ecolo gen. feministen en anderen optraden en deelnemers informatie verstrekten over de problemen van de arbeidsmarktpolitiek in de Europese landen „Er is dringend behoefte aan een wereld- werkgelegenheidsplan". Dit concludeerde PvdA- voorman Joop den Uyl zaterdagmiddag aan het slot van een studieconferentie van zijn partij in Zutphen. De bijeenkomst was gewijd aan werk. sociale zeker heid en economie. Het topoverleg in Williamsburg i VS over de wereldeco nomie werd volgens Den Uyl een 'complete afknapper voor diegenen, die er overtuigd van zijn dat het voortduren van de hoge werkloosheid in de industries taten onverdraaglijk is en onverbiddelijk leidt tot sociale explosie" Op de Europese gemeenschap drukt volgens Den Uyl een bijzondere verantwoordelijkheid, omdat de ontwikkeling van de werkgelegenheid er nog slechter is dan in de Verenigde Staten en Japan „Wie goed zit. verroert zich niet. Lubbers als de Jan Salie van de jaren tachtig", zo helekde PvdA- voorzitter Max van den Berg zaterdag op de studiebij eenkomst de sociaal-economische aanpak van het CDA-VVD kabinet. Er worden keer op keer mkomensoffers gevraagd, voor telkens andere doeleinden. De ene keer ter verminde ring van'het financieringstekort, de andere keer voor lastenverlichting van het bedrijfsleven door middel van premies, belasting en directe heffingen ten koste van de koopkracht. Alsof dit alles niet genoeg is. komt dit kabinet nu met de 'herziening van het sociaal zekerheidsstelsel'. Met deze versluierende term wordt volgens Van den Berg een grove afbraak bedoeld, gebaseerd op het streven vijf miljard te bezuinigen op de sociale zekerheid. ZON EN MAAN op 05.22 onder op 03.49 onder 21 55 17.14 Hoog water Vlisslngen Temeuzen Zierikzee Hansweert 'Wemeldinge Kreekrak 11 15 162 1136 185 1225 133 12.05 200 12 42 157 12.37 187 '13.05 159 12.10 170 12 32 194 13.25 135 13 03 208 01 03 138 13 34 191 01.24 141 2331 153 23 55 177 00 31 116 00 22 191 DEN HAAG iANPi De heer Geerlings uit Monnikendam, een van de deelnemers aan de wedstrijd 'Afval, doe er iels mee', die zondag op het Binnenhof in Den Haag werd gehouden, hier bij zijn inzending uw eigen compostfabriek. De milieudag die honderden belangstellenden trok. omvatte een tentoonstelling, een informatiemarkt en allerlei andere attracties UTRECHT (ANP) Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft besloten om het hoofdbureau in Den Haag ingrijpend te reorganiseren. Dit is nodig om het tekort weg te werken, waarmee het centrale bureau van de hulporganisatie de afgelopen jaren te maken heeft gekregen. Zonder reorganisaties zou in 1984 een tekort van 3.5 miljoen gulden ont staan op een totale begroting van 31 SEVESO-GIF OPGESLAGEN IN BAZEL BAZEL (DPA/AEP) De 41 vaten met het zwaar giftige dioxine uit Sevcso zijn vrijdagnacht overge bracht van Frankrijk naar Zwitser land. Daar zijn zij zaterdagmorgen ondergronds opgeslagen in water- en vuurbestendige ruimten op het fa brieksterrein van de vestiging van de farmaceutische onderneming Hoff- mann-La Roche in Bazel. De vaten zullen daar blijven tol hun definitie ve vernietiging, aldus een bekendma king van Hoffmann-La Roche. Het is de bedoeling dat het dioxine- afval wordt verbrand m de installatie van het Zwitserse chemische bedrijf Ciba-Geigy in Bazel. Het afval is afkomstig van het terrein van een fabriek van Hoffmann-La Roche in het Noorditaliaanse Seveso. waar zich in 1976 een explosie voordeed en een dioxine-wolk vrijkwam. De vaten met hun zeer giftige inhoud zijn enige tijd zoek geweest, wat aanleiding gaf tot ongerustheid in verscheidene Europe se landen. DEN HAAG (ANP) Bij 59 van de 108 onderzochte advocatenkantoren (55 procent: 1483 werknemers) zijn tussen november 1980 en juli 1981 loonherzieningen doorgevoerd, die in strijd zijn met het herzien besluit niet-cao-inkomcns. In veertien van de 59 bedrijven werd toegezegd de herzieningen ongedaan te maken De bereidheid daartoe bleek af te nemen naarmate de om vang van de ondernemingen toenam Dit blijkt uit een onderzoek van de loontechnische dienst van het minis terie van sociale zaken miljoen. Dit dreigende tekort wordt nu voor ruim de helft door bezuinigin gen in de centrale organisatie en voor de rest door extra fondswerving weg gewerkt. zo heelt de voorzitter van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, jhr G Kraijenhoff, zaterdag op een pers conferentie in Utrecht meegedeeld. De maatregelen zijn het resultaat van een structuuronderzoek dat de afgelo pen maanden is verricht Het onder zoek zal worden voortgezet, toege spitst op de mogelijkheden van auto matisering en efficiencyverbetering bij het hoofdkantoor van het Rode Kruis Daarbij sluit het hoofdbestuur niet uit. dat. verdere afslanking van hel personeelsbestand noodzakelijk zal zijn. Het personeelsbestand van het hoofdbureau wordt de komende maanden van 280 mensen naar 257 teruggebracht Van de 23 banen die worden geschrapt, zullen er waar schijnlijk vijftien gedwongen ontsla gen betekenen Hiervoor is een sociaal plan opgesteld. Van de vier panden waarover het hoofdbureau nu ver spreid zit. worden er drie verlaten en het kantoor in de Leeghwaterstraat wordt na verbouwing de centrale huisvesting. Daarnaast zullen allerlei uitvoerende activiteiten die nu vanuit Den Haag worden verricht meer wor den overgedragen aan de provinciale bureaus van het Rode Kruis. Het Rode Kruis wil om extra geld binnen te krijgen voortaan ook de diensten die op verzoek van de over heid worden verricht, kostendek kend betaald krijgen. Ook zal het hospitaalschip Henri Dunant om de forse brandstofkosten te drukken, langzamer en via kortere routes gaan varen. Het aantal vaarten zal niet verminderd worden. Alle maatrege len zullen, zo ver verwacht het hoofd bestuur, het dienstbetoon van het Rode Kruis niet aantasten. UTRECHT (ANP) Het komt steeds vaker voor dat dienstplichtigen na het afzwaaien uit dienst niet meer terug kunnen komen bij hun oude werkgever. Dit ondanks de regeling dat afge zwaaide soldaten in ie der geval tot drie maan den na het verlaten van het leger in dienst moe ten blijven bij die werk gever. Dit zei de voorzitter van werkende jongeren- CNV, Joop Bleeker. za terdag in Driebergen op hel congres van zijn or ganisatie Volgens Bleeker werken de ar beidsbureaus driftig mee aan deze inbreuk op het ontslagrecht. De CNV- jongerenorganisatie zal op korte termijn een on derzoek instellen naar deze kwestie en waar mogelijk actie onderne men. aldus Bleeker. Ook bok de soldatenvak- bond VVDM komen de laatste tijd meldingen binnen over dit pro bleem Zo kreeg de VVDM te boren dat 37 dienstplichtigen die voor hun diensttijd bij de werf Wilton- Feyenoord werkten niet meer terug hoeven te komen. De werf is onder deel van in staat van ontbinding verkerende RSV-concern. De vak bonden hebben overi gens protest aangete kend tegen het plan van de directie om de 37 dienstplichtigen af te danken Voorzitter Bleeker van de CNV-jongeren hekel de in zijn congrcsloe- spraak de plannen van de regering om de jeugdlonen met tien procent te verlagen. Als dat gebeurt is het voor jongeren onmogelijk om nog evenredig loon in te leveren voor ar beidstijdverkorting. al dus Bleeker. want dat zou bij een 32-urige werkweek voor jonge ren een inkomensverla ging van dertig procent betekenen. Laag water Vlisslngen 05.15 189 1729 158 Terneuzen 05 39 200 1753 169 Zierikzee Hansweert 06.05 216 18 08 188 Wemeldinge 06 21 187 18 33 152 Kreekrak Bruinisse 1231 188 18 44 153 juni Vlissingen 06.14 194 1825 168 Temeuzen 0640 205 18 53 180 Zierikzee 06.51 172 19 14 142 Hansweert 06 57 222 19.09 199 Wemeldinge 07 05 188 19 31 1d8 Kreekrak 07 22 215 19 47 181 Bruinisse 07.10 190 1941 159 AMERSFOORT (ANP) De PPR wil bij de Europese verkiezingen van volgend jaar een groene lijst vormen met PSP. CPN en EVP. Mochten de vier partijen het daarover eens wor den. dan zal de PPR ook proberen de milieu-organisaties verenigd in het zogenoemde Groene Platform voor hel initiatief le winnen. Het PPR- congres dat dit weekeinde in Amers foort werd gehouden, heeft met dit voorstel van het partijbestuur inge stemd. Aan het besluit ging een uitvoerige discussie vooraf tussen de drie stro mingen die zich op het gebied van de politieke samenwerking in de partij aftekenen, de groene, de rode en de blauwe De eerste wil dat de PPR zich ontwikkelt tot een milieupartij in sa menwerking met organisaties op dit gebied De roden willen vooral de samenwerking met PSP, CPN en EVP hechter maken en de blauwen zien meer heil in een zelfstandige koers van de PPR. Tijdens de discussies over de samen werking bij «ie Europese verkiezin gen ontstond dan ook nogal wat verwarring over een motie die een aantal afdelingen hadden ingediend, in aanvulling op het voorstel van het partijbestuur. Enkele vertegenwoordigers uil de groene hoek lazen hierin dat de PPR de keus voor een milieupartij in prin cipe al gemaakt, had. omdat het par tijbestuur werd opgedragen behalve met de drie andere linkse partijen ook overleg aan le gaan met D'66. de Friese Nationale Partij en het Groen Platform iwaann onder anderen PPR- senator Bas de Gaav-Fortman en ex- Kabouter Roel van Duijn zitteni. Vertegenwoordigers van de rode en blauwe stroming ging die interpreta tie te ver En ook het partijbestuur kwam op een eerder gegeven positief advies over de motie terug Het be stuur vindt in meerderheid dat de PPR naast aandacht voor het milieu ook zaken als democratisering en de sociaal-economische problemen in het oog moet houden Uiteindelijk legde het Congres zich in grote meerderheid neer bij deze inter pretatie van het. partijbestuur. Het congres nam een amendement, van de afdeling Arnhem over. waarin wordt gesteld dat de PPR van deelname aan de Europese verkiezingen moet afzien als do pogingen tot samenwerking op niets uit draalen De partij zal tn haar eentje immers toch de kiesdrempel van vier procent niet kunnen halen Het congres sprak zich verder uit voor een verkorting van de werkweek tot '25 uur iy. 199Cf Het bestuursvoorstel dat bij voorkeur te doen in df vorm van een vijf-iuige werkdag werd niet overgenomen, om dat dit te veel beperkingen zou opleg gen aan de onderhandelingen en aan een betere taakverdeling tussen man en vrouw. De partij stelde zich op het stand punt. dat de PPR moet doorgaan om de eigen identiteit te versterken en pas over opheffing moet denken als er betere middelen zijn om de doel stellingen le bereiken. Directie K Scherphuis. W. F de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissin gen, tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel (011001 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel (01150' 94457 Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19 00 uur. (011841 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08 00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 s-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-. per maand j 21,-; losse nummers 0,85 (alle bedragen in- clusief 4 pet btw Postrek m 3754316, t.n.v. PZC ab.rek, Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30, ingezonden mededelingen 2V? x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro- 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant BV Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3