PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STRIJD BINNEN LAAIT OP Labour zakt af Westduitse Groenen: bosbehoud prioriteit PZC kleintjes Doden in de Bekaa-vallei Zonnige zondag zonder problemen in het verkeer Enorm karwei voor Nederlandse slepers Israëliërs protesteren tegen Libanon-politiek Ds. Overduin overleden MA A TREGELEN TEGEN ZURE REGEN vandaag BEDANKT WILLEM Zonnig I zonnig en droog. Middagtemperaluur I van 20 lot 25 graden, op de Wadden I enkele graden lager Vrij krachtige oostelijke wind 226e jaargang no. 130 jflaandag 6 juni 1983 uMUIDEN (ANP) Het sleep- en bergingsbedrijf Wijsmuller in IJmuiden zal fotreden als coördinator van een groep van zes internationale sleepvaartbe- jrijven. waaronder ook Smittak uit Rotterdam, die vanuit Noorwegen de ipdracht heeft gekregen het op eén na grootste produktieplatform voor olie jn gas ter wereld te verslepen van Stavanger naar de uiteindelijke fcstemming. het 'Stafjord'-veld op de Noordzee. wijsmuller liet zondag weten dat deze operatie in twee gedeelten zal Haatsvinden. Het betonnen onderstuk van het immense platform is op dat noment in aanbouw by Stavanger. Dat moet worden gesleepd.naar Yrkjeijor- jen. bij Vats. Daar moet op de basisconstructie (69 meter hoog. 113 meter »reêd en 142 meter lang) het dek worden geplaatst. Het zeshoekige gevaarte heeft vier betonnen poten, waarop het dek komt. van 110 meter, zodat de totale hoogte circa 180 meter bedraagt, aldus Wijsmuller. Dit eerste stuk van de operatie wordt uitgevoerd door Wijsmuller, samen met een Brits, een Deens en een Noors bedrijf De gecombineerde kracht van de sleepboten zal 65.000 pk bedragen. De sleep voert door nauwe Noorse fjorden, waarbij de constructie 63 meter diep steekt en 615.000 ton water verplaatst, aldus Wijsmuller De tweede reis bestaat uit het verslepen en op de plaats brengen van het complete platform, dat dan een diepgang heeft van 139 meter en 750.000 ton water verplaatst. Daarvoor is dan een gecombineerde sleepkracht nodig van 77.000 pk. aldus Wijsmuller. Hieraan doel behalve Wijsmuller zelf ook Smittak mee, plus de andere vier bedrijven. BEIROET (DPA/REUTER/AFP) - In het weekeinde is het in Libanon tot gevechten gekomen nissen voor- en tegenstanders van Jasser Arafat, de leider van zowel de Palestijnse jevrijdingsorganisatie (PLO) als de guerillabeweging El Fatach die de grootste groepering is- ■innen de PLO. kij de strijd die zaterdag in de omgeving van Baalbek in de Bekaa-vallei werd gevoerd, werd iebruikt gemaakt van artillerie en raketten. )ver het aantal slachtoffers lopen de :hten uiteen. Terwijl het persbu- eau van de Verenigde Arabische ümiraten sprak van 40 doden en jewonden, werd in andere berichten helding gemaakt van resp. 16 doden ten minste vier doden en een .iental gewonden. De twee partijen gaven elkaar de ichuld van het uitbreken van de vij- indelijkheden. Volgens het genoemde lersbureau waren de gevechten be tonnen toen leden van het 'Palestijn- ie volksbevrijdingsfront-algemeen lommando' by Madjaloun de weg naar Baalbek versperden. Deze groe pering onder Achmed Jebril heeft de zijde gekozen van de tegenstanders van Arafat binnen El Fatach. Woord voerder Jihad Salah van de opstande- VS-diplomaat De Sowjet-Unie iJheeft zaterdag bekendgemaakt dat jen Amerikaanse diplomaat tot onge wenst persoon is verklaard nadat hij /as betrapt op spionage. Volgens het Ifiiclële Sowjetpersbureau Tass, dat e geheime dienst de KGB citeerde, /as attaché Louis Thomas op 2 juni heterdaad betrapt toen hij zich 'ergaf aan spionageactiviteit. lingen verklaarde echter zondag in Damascus, dat Arafats militaire plaatsvervanger Aby Jihad het vuur had laten openen op de dissidenten. De strijd eindigde na vier uur, toen Palestijnse vluchtelingen uit Baai- bek zich tussen de partijen opstelden en de opgeworpen barricades afbra ken. Arafat zelf vervolgde intussen zijn rondreis langs een aantal landen, ken nelijk om steun te vinden voor zijn zaak. Nadat hij vrijdag op bezoek was geweest bij president Nicolae Ceau- sescu van Roemenie, reisde hij zater dag door naar Algiers voor overleg met president Bendjedid Chadli. Zon dag vervolgde hij zijn tocht naar Saoedi-Arabie. Daarna zou hij nog India, de Verenigde Arabische Emira ten en Koeweit willen bezoeken. Voor zijn vertrek naar Boekarest had hij van de Sowjet-ambassadeur in Dams- cus een boodschap ontvangen van partijleider Joeri Andropov. Volgens het Palestijnse persbureau Wafa be tuigde Andropov daarin Arafat zijn steun. In PLO-kringen verklaarde men dat er geen oplossing voor de reeds vier weken bestaande crisis mogelijk is voor de terugkeer van Arafat De dissidenten binnen El Fatach verwij ten Arafat dat hij na terugtrekking van de Palestijnse guerillastrijders uit Beiroet is ingegaan op de vredesplan nen van president Reagan en koning Fahd van Saoedi-Arabie en met ko ning Hoessein is gaan praten over een samengaan onder diens leiding Vol gens hen biedt de gewapende strijd tegen Israël de enige oplossing. Ook onder degenen die Arafat trouw zijn gebleven, bestaat echter kritiek op diens leiderschap. Met name wordt hem verweten dat hij onvol doende krachtig tegen de dissidenten is opgetreden. PANAMA iANP.'AFPiUPl) - Een DC-10 van de KLM met 70 passagiers aan boord is zaterdag bij de landing op het vliegveld van Panamastad over de landings baan geschoten De passagiers hebben het toestel via de noodglijbanen verlaten Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens een woordvoerder van de KLM is het vliegtuig gaan glijden door de grote hoeveelheid regenwater op de landingsbaan en met het neuswiel in de modder naast de baan terechtgekomen. Ten tijde van de landing was het regenachtig weer. De DC-10 liep flinke schade op aan het neuslandingsgestel. maar voor zover bekend liepen de motoren weinig of geen schade op. „Het is wel mogelijk dat er wat opspattende modder in terecht is gekomen, maar dat is alles,'' aldus de KLM-woordvoerder iONDEN (UPI) Enkele dagen voor lf verkiezingen in Engeland voor- °e, pellen verscheidene opiniepeilingen pat de nieuwe alliantie van liberalen in sociaal-democraten de labourpar- ij naar de derde plaats verdringt. iqi Ule peilingen geven een duidelijke h: (verwinning aan voor de conservatie lartij van premier Margaret That- |er. tolgens de opiniepeiling in de 'Sun- lay Mirror" krijgen de conservatieven kt*?H procent van de stemmen. De nieu- ee alliantie komt uit op 27,5 procent -4en labour op 27 procent. Ook volgens indere peilingen krijgt de alliantie iet iets meer stemmen dan labour TEL AVIV (RTR/DPA/AFP/UPI) Tussen de 100.000 en 150.000 mensen hebben zaterdag in Tel Aviv deelgenomen aan een betoging tegen de Libanon-politiek van de Israëli sche regering. Zij eisten het onmiddellijke vertrek van de Israëlische troepen uit Libanon. De betoging was georgani seerd door de beweging 'Vrede Nu'. 'Vrede Nu' sloot met de demonstratie persbureau Sana, tegen de secretaris- een van de grootste in zijn bestaan een mars af die een week heeft ge duurd en die van de Libanese grens tot aan Tel Aviv leidde. Daaraan werd deelgenomen door 50.000 tot 60.000 mensen. De demonstranten elster/ het aftreden van de regering-Begin, die volgens hen het land hebben meegesleurd in de „onnodige oorlog in Libanon". De demonstratie verliep rustig. Ook op de Westelijke Jordaanoever werd op de eerste verjaardag van de invasie in Libanon betoogd. Hier ver liep de demonstratie niet zo rustig De Israëlische veiligheidstroepen maak ten gebruik van traangas. Er vielen twaalf gewonden.zo meldde de Israëli sche radio. President Hafez al-Assad heeft zon dag verzekerd dat Syrië nimmer het akkoord zal aanvaarden, dat Libanon en Israel op 17 mei hebben getekend inzake de terugtrekking van de bui tenlandse iroepen uit Libanon. generaal van de Arabische Liga, Chedli Klibi, die probeert een speciale conferentie van de leden van de Liga te beleggen om Libanon de gelegen heid te geven zijn beweegredenen voor de sluiting van het akkoord toe te lichten. De Israëlische minister van buiten landse zaken. Yitzhak Shamir, ver klaarde zondag dat zijn regering bin nenkort een besluit over de terugtrek king zal nemen. Syrië neemt een sleutelpositie in ten aanzien van de terugtrekking van de troepen, aangezien Israël niet van zins is zijn naar schatting 25.000 militairen naar huis te halen, als ook de Syrische en Palestijnse troepen niet het Libanese grondgebied verla ten. VEENENDAAL (ANP) Op de leef tijd van tachtig jaar is zondag in Veenendaal overleden ds. J. Over duin. emeritus predikant van de ge reformeerde kerken. Ds. Overduin heeft grote bekendheid gekregen door zijn aandeel in het schoolverzet in de Tweede Wereldoorlog. Hij hield zondag 8 februari 1942 een preek in Arnhem tegen de maatrege len van de Duitsers ten aanzien van het onderwijs. De Gestapo was bij hem in de kerk en dezelfde zondag werd hij ook gearresteerd. Tot 9 okto ber 1943 heeft hij gevangen gezeten in verscheidene gevangenissen en con centratiekampen. Na de oorlog heeft Overduin overal in het land lezingen over zijn verblijf in Dachau gehouden. Deze lezingen kwamen later uit in het boek 'Hel en hemel van Dachau'. Ds. Overduin is ook bekend geworden door zijn vele radioprken en prken voor de Alle Dag Kerk in Amsterdam Hij was sinds oktober 1964 met emeri taat, HANNOVER (REUTER/AP) - De Westduitse Groenen hebben besloten het behoud van de bossen in de Bondsrepubliek door bestrijding van de zure regen tot hun eerste politieke prioriteit te maken. Op een landelijk partijcongres in Han nover dat zondag eindigde, besloten zij ook er bij de kiezer op aan te dringen zijn elektriciteitsrekening niet te betalen als de regering deze zomer geen maatregelen neemt om het-.uitstoten van. giftige afvalstoffen tegen te-gaan Volgens een officiële statistiek heeft de zure regen, die wordt veroorzaakt door giftige substanties in de atmo sfeer. 8 procent van de Westduitse bossen aangetast en veel bomen doen doodgaan De party van de Groenen is nu terug gekeerd tot haar uitgangspunt, het milieu, na zich sinds de intrede in de Bondsdag op 6 maart bijna uitslui tend te hebben beziggehouden met een campagne tegen plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernraketten in West-Europa. Op het congres werd opgeroepen tot een referendum over de vraag of aan het eind van dit jaar kernraketten op Westduits grondgebied moeten wor den geplaatst. Het congres stelde ook voor per maand twee verkeersvrije zondagen in te voeren alsmede een snelheidsbe perking van 100 km/u ter reducering van de uitlaatgassen. Dit zal volgens de Groenen leiden tot het met 10 procent afnemen van de emissie van het in zure regen gevonden salpeter zuur. De Groenen hebben twee dagen ge- congresseerd over wat hun politiek en strategisch te doen staat Over de politieke lijn kon het congres het echter niet eens worden. De vraag was of men in het parlement meer moet samenwerken met de SDP, waarvan veel leden uitgesproken tegen de plaatsing van nieuwe raketten zijn, of dat men juist moet trachten kiezers te trekken van de conservatieve CDU/ CSU-fractie. Moshe Ben Baruch maakt met zijn hand hei vredesteken voor applaudi- serende mensen langs de wandelroute aan het einde van de weeklange mars Assad zei dit, volgens het Syrische van de beweging 'Vrede Nu'. VLISSINGEN Niet venvacht, toch gekomen Zondag maakte de NASA-Jumbo met - op het dak - de Space Shuttle 'Enterpnse' dan toch een daverende entree in het Zeeuwse luchtruim De fotograaf 'pakte' de 747 met het ruimteveer boven Clinge. waar de combinatie Nederland binnenkwam, na eerst in Frankrijk en België tienduizenden kijkers te hebben getrokken (Zie ook pagina 5i. DRIEBERGEN (ANP) De thuisreis van dagjes mensen van strand, bos sen en water heeft na de eerste zonnige zondag van deze zomer nergens in het land tot grote problemen geleid. Na de grote verkeers stroom vanuit Zeeland in het begin van de avond ontstonden hier en daar in het land wel iswaar files, met rond zeven een gezamenlijke lengte van ongeveer twintig kilometer, maar omstreeks negen uur was alles weer rustig Toen de stroom automo bilisten vanuit de Zeeuwse eilanden lang zaam wegebde, begon hel drukker te worden m het centrum en in het oosten van hel land Hierdoor raakten weg gebruikers op de weg Utrecht richting Duitse grens voor de grensover gang in de file Ook tus sen Apeldoorn en Arn hem. Zwolle en Apel doorn. Ammeloord en Kampen. Bnelle en Rot terdam en Raalte en Zwolle was sprake van langzaam rijdend enol stilstaand verkeer. Bij de algemene keersdienst van de rijks politie zijn in totaal vij ongevallen gemeld waarbij twaalf voertui gen waren betrokken Vijf mensen raakten daardoor gewond. Jeugd-wk Het Nederlands elftal is het we reldkampioenschap voetballen voor jeugdelflallen uitstekend be gonnen. Het torenhoge Brazilië werd in de eerste ivedstrijd be dwongen. Feyenoorder Mario Been gaf het oranjeteam zelfs de leiding, maar door een strafschop kwamen de Brazilianen toch nog langszij: 1-1 (PAGINA 9) Profs geklopt Zeeuwse voetbalamateurs in het veld tegen hun meer professionele promnciegenoten. De amateurs wonnen: 3-2 (PAGINA 14) Raketten Het plaatsingbesluit voor Navo- raketten in Nederland hoeft, als het aan minister De Ruiter ligt. met koste wat kost nog dit jaar genomen te worden (PAGINA 3) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7 Sport: 9. 10. 11. 12. 13 en 14. Willem van Hanegem vindt het uitstekend alsJohan Crutjffhem opvolgt bij Feyenoord. Striemende fluitconcerten waren zaterdagavond aan vankelijk te horen tijdens de acties van Cruijff in de afscheidsioedstnjd van de Kromme' Maar met schitterende acties won de ex-Ajacied de sympathie van de supporters Van Hanegem. die het middelpunt was van een fantastische happening, had geen goed woord over voor de fluitconcerten Dankzij de uitverkochte Kuip is de toekomst voor Willem van Hanegem voorlopig zorgeloos. (PAGINA 9)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1