zeeland: Ruimteveer vloog toch over Zeeland Ringlijders Gapinge kampioen ereklas - e* Vervuiling op kanaal bij Sas van Gent bestreden 1 - g&j p i ar* VMu Jeugdhulpverlening fel tegen meer bezuiniging jGENBOOG OM DE ZON BIJ CLINGE BINNENGEKOMEN tindhovenaren aangehouden p verdenking an inbraken j Statenfracties an D'66 tegen uil aardgas n kernenergie Diefstal uit auto Breskens SPANNING IN RITTHEM BERAADSGROEP SCHRIJFT GS 1 MAANDAG 6 JUNI 1983 PAGINA 5 toDELBURG Zaterdag bereikte de Middelburgse Volksslerrenwacht Mippus Lansbergen' een groot aantal vragen over en meldingen van een schijnsel dat leek op een ronde, gesloten regenboog om de zon. [t betrof hier een optisch verschijnsel dat bekend staat als Halo en in dit u,; meer in het bijzonder de zogenaamde 'grote kring' Deze grote kring was terdag erg goed te zien als een soort regenboog om de zon. aan de foenkant matrood. aan de buitenkant violet Behalve deze 'grote kring'zijn f veel meer halo-verschijnselen zoals de kleine kring, bij-zonnen en n. Al deze verschijnselen vinden hun oorsprong in de breking en ti./uykuuioiug van zonlicht in de ijskristalletjes hoog in de atmosfeer. Deze ijsknstalletjes zijn een onderdeel van de aldaar voorkomende cirrus- bewolking. Deze bewolking is zo dun dat de zon en de blauwe hemel er kwars door schijnen. Deze ijskristalletjes zijn nu zeshoekig en hebben een bepaalde stand in de atmosfeer Daardoor breken en weerkaatsen ze het zonlicht m zeer bepaalde richtingen en zo ontstaat er in een evenzo zeer bepaalde richting een optisch effect, m dit geval de grote kringDe grote kring is overigens een relatief zeldzaam verschijnsel De kleine kring, de bij-zonnen en de Uchtzuïlen komen veel vaker voor. aldus de Middelburgse Volkssterrenwacht JSSINGEN In tegenstelling tot eerdere berichten is de Boeing 747 met bovenop het limteveer 'Enterprise' zondag toch over Zeeland gevlogen. Omstreeks 14.00 uur kwam het lestel op 600 meter hoogte bij Clinge in Zeeuwsch-Vlaanderen ons land binnen. Vandaaruit Jing; het via Woensdrecht naar het vliegveld Midden-Zeeland. Vervolgens vloog de "ipace-shuttle' richting Haamstede en de Noord richting Noordzeekust. ange tijd bestond zondag onzeker- lid over de route waarlangs en de |dstippen waarop het toestel boven ederland zou koersen. Havenmees- H. J. Haverman van het vliegveld Idden-Zeeland hoorde in de ochten- ïren. dat het ruimteveer over het legveld bij Amemuiden zou vliegen. bekend werd dat het ruimte- i-.-ter zondag 5 juni over Nederland zou s"è «gen hebben wij in een telegram vraagd of het toestel over het vlieg- ld kon vliegen ter gelegenheid van internationale luchtvaartbeurs op jidden-Zeeland op die dag. Daar heb- OSTBURG De rijkspolitie groep jstburg heeft zaterdag twee perso- n uit Eindhoven aangehouden die [ermoedelijk diverse keren hebben pgebroken in auto's. De twee. J. A. H. enE. A. C. van de H. zijn momen- iel Ingesloten in het bureau te Oost burg. De rijkspolitie verzoekt perso- 'nen van wie de auto eveneens is opengebroken, dit bij de politie te melden. ILBURG De regiobesturen en de atenfracties van D'66 in Zeeland, Irabant en Limburg hebben zich ,aterdag tijdens een vergadering in pilburg uitgesproken tegen de uitruil ran Nederlands aardgas tegen Bclgi- ;he kernenergie. len is van mening dat deze ruilhan- el de werkgelegenheid in de Belgi- ^sche nucleaire industrie zal doen toe- lemen terwijl de werkgelegenheid in ms land. onder meer in de ketelbouw, al dalen. Bovendien zal het op grote- e schaal toepassen van kernenergie okten koste gaan van de kleinschali- ",!je alternatieve energie-opwekking, vergadering was verder van me- ig dat plaatsing van kernwapens ider voorbehoud moet worden af ..zowel in De Peel als waar an ook in Nederland en Europa m oorts werd besloten meer aandacht e besteden aan de zogenaamde rensoverschnjdende milieuveront- dniging Daartoe is een werkgroep in et leven geroepen. Tenslotte werd epleit voor snellere en doelmatiger j itemationale contacten tussen 1 grensprovincies. ben wij nooit antwoord op gehad, totdat gistermorgen de rijkslucht vaartdienst met de verheugende me dedeling kwam", aldus de haven meester. Rond kwart over twee Was de 'Enter- BRESKENS Zaterdag hebben on bekenden ingebroken in de auto van A. J. K. uit Philippine De auto stond op het parkeerterrein nabij de Veerha ven te Breskens. Uit de auto werd een radio met cassetterecorder ont vreemd. De daders kwamen de auto binnen door een ruit van het linker portier stuk te slaan. prise' op de rug van de Boeing 747 boven het vliegveld duidelijk te zien. „Het toestel kwam op lage hoogte 1500 (ADVERTENTIE i varel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldinstallaties Volgens verzekeringseisen met TBBS-opleveringsbewijs. WISSE-VAREL B.V. 01100-27072, Verrijn Stuartweg 3, 4462 GE Goes a 600 meter) recht over het veld en verdween langzaam naar het noord westen". aldus de havenmeester, die het luchtruim boven Midden-Zeeland tijdig vrij had gemaakt voor het ruim teveer. Daarna werd koers gezet naar Schou- wen-Duiveland, waar het toestel over het radiobaken 'Haamstede' bij Se- rooskerke vloog. Op de vraag hoe het mogelijk was dat de space-shuttle' in tegenstelling tot eerdere mededelingen toch boven de provincie vloog, zei een woordvoerder van de rijksluchtvaartdienst in Am sterdam. ..De route lag niet op een mijl nauwkeurig vast. Alleen dat het toestel van Hoek van Holland naar IJmuiden zou vliegen, was in feite zeker". Het ruimteveer trok langs de Neder landse kust tienduizenden belang stellenden. Woordvoerders van de politie in de kustplaatsen tussen Hoek van Holland en IJmuiden spra ken van een massale drukte. Om drie uur arriveerde het toestel bij Noordwijk en vandaar zette het toe stel koers naar Engeland. De combinatie Jumbojet-Space Shuttle in de lucht. Het knietje Even gewoon een weekend uit blazen. dacht onlangs een Middelburger, die een paar drukke maanden achter de rug had En wal is kalmeren- der en relaxer dan een zeereis je. nietwaarHij boekte dan ook een driedaags 'all-in' weekend naar Londen met de Olau Lme Welgemoed stapte hij vnjdag avond op de nachtboot, zodat bi) zaterdag uitgerust Londen kon gaan bezichtigen Zover kwam het echter met 's Nachts viel onze bootpassa 9>er. die zo nodig in de boven tte kooi van zijn hut wilde slapen, uit bed Hij bezeerde daarbij zodanig zijn knie. dat hi) m Londen zijn hotelkamer niet meer is uit geweest. Nu noemen ze hem de man met til Olau kmetiemaar uiige rust is hij natuurlijk wel SAS VAN GENT - Het oliebestrijdingsvaartuig Cou- sant van rijkswaterstaat is vrijdag de gehele nacht bezig geweest de vervuiling van het kanaal Gent- Terneuzen bij de grensovergang te bestrijden. Zater dagmorgen rond negen uur werd de bestrijding gestaakt. Op dat moment was het oppervlaktewater van het kanaal zo goed als gereinigd van de olie achtige substantie. Zoals gemeld, werd het kanaal Gent-Terneuzen vrij dagavond vervuild met een substantie, waarvan de herkomst en de samenstelling nog niet vaststaat Het onderzoek daarnaar loopt nog. Hoewel de vervuiling vrijdag aan het eind van de middag al werd gemeld, kwam de bestrijding pas uren later op gang. Rond tien uur vrijdagavond arriveerde het oliebestrijdingsvaar- tig Cousant. van rijkswaterstaat dat de substantie met chemische middelen bestreed. Dat duurde de gehele nacht voort. Vermomedens naar de bron van vervuiling gaan uit naar de teerfabriek bij Zelzate Er zijn monsters genomen, waarvan de uitslag op z'n vroegst in de loop van deze week bekend zal worden. Waarnemers dach ten vrijdagavond overigens aan vervuiling met ben zeen, een teerprodukt OOSTKAPELLE 'Service van de zaak' kreeg zater dagmiddag VWO-leerling R. J. Schoolkate uit Oostka- pelle, leerling van de stedelijke scholengemeenschap Middelburg en geslaagd voor het diploma Atheneum- A. Hij kon vrijdagmiddag als gevolg van een tijdens sport opgelopen hoofdblessure niet de diploma uitreiking meemaken en zijn moeder, die het in deze tijd van het jaar veel begeerde bewijs van kennis hem wilde aanpakken, ving bot in de scholen gemeenschap Volgens de regels hoort de gediplomeer de in aanwezigheid van de schoolleiding het diploma in ontvangst te nemen en mede te ondertekenen Dat bleek vrijdag niet mogelijk VWO-conrector J M. van Weele vond er wat op om Robert-Jan Schoolkate toch in het bezit van het diploma te stellen Hij kwam zaterdag, onderweg naar tennis te Oostkapelle. even langs. Waardoor R. J. Schoolkate alsnog, in aanwezig heid buiten diensttijd van de schoolleiding, thuis officieel het diploma in ontvangst kon nemen en ondertekenen. RITTHEM Zaterdag is tijdens de jaarlijkse ereklaskampioenschappen van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging hel eerste korps van Gapinge kampioen geworden met 86 ringen in negentig beurten. Kees Wisse eiste de persoonlijke titel voor zich op na kamp door dertig ringen te steken in evenveel beurten. Om acht uur gingen deze kampioenschappen, die werden georganiseerd door de Zeeuwse Ringrijders Vereniging in samenwerking met de plaatselijke afdeling 'Ons Klaverblad' van start. Goed weer en veel publiek moesten de dertien korpsen met in totaal 39 rij ders stimuleren tot goede prestaties. Drie afdelingen; Domburg. Koudeker- ke en Aagtekerke, waren met elk drie korpsen vertegenwoordigd en de an dere vier korpsen waren Gapinge, Biggekerke. Westkapelle en de thuis- veremging Ritthem. Na vijf beurten werd de eerste balans opgemaakt en toen bleek dat Koudekerke 1 als eerste de groene sjerp mocht omdoen als blijk dat zij op dat moment aan de leiding gingen. Ze hadden nog geen ring gemist. Op de tweede plaats stond Westkapelle 1 met één gemiste ring. Koudekerke behield tot de elfde beurt de leiding. Maar toen ze in de elfde beurt een tweede ring misten, nam Westkapelle 1 de groene sjerpen over. Met nog steeds één gemiste ring Op een gedeelde tweede plaats ston den toen Koudekerke 1. Gapinge 1 en Ritthem 1 met twee ringen mis. De zenuwen gingen toen Westkapelle parten spelen en reeds in de dertiende beurt werden twee ringen gemist, zo dat Gapine 1 de leiding kon overne men. samen met Ritthem 1 met twee gemiste rmgen. Derde was toen West kapelle met drie gemiste ringen. Deze stand was met de middagpauze onge wijzigd. Alleen Westkapelle miste nog een ring. Er waren toen nog vier rijders met alle vijftien ringen gesto ken. te weten Rinus Moens, Marcel van de Broeke. Marie Langebeeke en Kees Wisse. Onderaan stonden op dat moment Aagtekerke 3 met 28 ringen. Domburg 2 met 31 ringen en Koudekerke 2 met 35 ringen In deze stand kwam 's middags weinig verandering, zodat na 25 beurten bovenaan stonden Gapin ge 1 met 72 ringen in 75 te steken ringen. Ritthem 1 met 71 ringen en Westkapelle met 70 ringen. Onderaan was de stand Aagtekerke met 50 ringen. Domburg 2 met 56 rmgen. Persoonlijk stonden nog drie rijders bovenaan, namelijk Rinus Moens. Marie Langebeeke en Kees Wisse. Gapinge leek hierbij op een record af te stevenen, want dat stond met 86 ringen in negentig beurten op naam van Koudekerke. De spanning boven aan was dus groot. Westkapelle kwam toen in de slotfase nog naast Ritthem en ook Gapinge miste nog een ring, zodat het record niet werd gebroken. Kampioen werd derhalve Gapinge 1 met als rijders Ab Paauwe met 29 ringen. Kees Lange beeke 29 ringen. Marcel van de Broe ke 28 ringen. De kamp om het reservekampioen schap werd gewonnen door Ritthem l. derde werd dus Westkapelle l. beiden staken 04 ringen. Reservckam- pioen Ritthem bestond uit Leo de Visser. 28 ringen, Kees Wisse 30 en Jan de Pagter 26 ringen. Domburg 2 en Aagtekerke 3 degradeerden met respectievelijk 68 en 64 ringen. Om het persoonlijk kampioenschap moest toen nog worden gekampt. Dit werd een prachtige overwinning voor Kees Wisse uit Ritthem. Reservekam pioen werd Marie Langebeeke na kamp met Rinus Moens. Alle drie staken dertig ringen in dertig beurten. De ereprijzen werden na afloop uitge reikt door de heer G. J A. M Adan. wethouder van Vlissmgen. De uitslag: Eerste en kampioen Gapinge 1. 86 rmgen. winnaar van de wisselbeker gemeente Westkapelle plus legpenning van prins Bernhard. Tweede en reserve kampioen Ritthem 1. derde Westkapelle 1. beiden met 84 ringen, 4 Koudekerke 1 82, 5 Biggekerke 1 82, 6 Domburg 1 82, 7 Aagtekerke 1 80, 8 Aagtekerke 2 77, 9 Koudekerke 2 77, 10 Koudekerke 3 74. 11 Domburg 3 72, 12 en gedegradeerd Domburg 2 68,13 en gedegra deerd Aagtekerke 3 64. Persoonlijk kampioen; Kees Wisse, Rit them, reservekampioen; Marie Langebee- ke-Minderhoud, Westkapelle. MIDDELBURG - De provinciale beraadsgroep jeugd hulpverlening Zeeland vreest een achteruitgang van de kwaliteit van de opvang van probleemjeugd in Zeeland. Naar aanleiding van de bezuinigingsplannen van de regering, en in het bijzonder de mededeling dat er in de sector jeugdhulpverlening honderd miljoen gulden extra gevonden moet worden, schreef de beraadsgroep een brief aan gs. Met name de opmerking van regeringswege, dat de capaciteit in de dag- en nachtvoorzieningen moet worden gereduceerd, verontrust de groep Men wijst erop dat veel tehuizen ook de iustitievoorziemngen van Kinderzorg in Zeeland, voor méér dan honderd procent bezet zijn. Een nog verder terugbrengen van de capaciteit heeft, volgens de beraadsgroep. t gevolg dat kinderen, die uithuisplaat sing behoeven niet meer in hun eigen provincie terecht kunnen. Het is dan nog maar de vraag of ze wél elders kunnen worden geplaatst, omdat de tehuizen in heel Nederland overbezet zijn. De beraadsgroep verwacht, als de bezuinigingsplannen doorgang vinden, een versterking van de jeugdproblematiek in Zeeland Men vraagt gs dan ook dringend de rijksoverheid ervan te overtuigen dat verdere bezuinigingen onverantwoord zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15