Zeeuwse selectie trefzeker in het offensief: 3-2 tiiiÜÉ d| FURIEUS ARNEMUIDEN VECHT ZICH NAAR BEHOUD VAN PROMOTIEKAN!- VAN EENENNAAM, WAAR SPEEL JU MEESTAL... PZC/ sportkrant MAANDAG 6 JUNI 1983 VLISSINGEN Bij elke gelegenheid die zich voordeed heeft het Zeeuwse voetbalelftal dit jaar de verwachtingen overtroffen. Twee keer al stond Jo de Waal met zijn selectie voor een moeilijke en zware test. Het resultaat van die twee optredens was opmerkelijk. Het Zeeuwse team verloor zeer eervol van de nationale ploeg van België en speelde gelijk tegen het elftal dat deze weken bij de WK vooor junioren in Mexico vertoeft. Zaterdagavond, in Vlissingen, was deze ploeg zelfs licht favoriet tegen de selectie van Zeeuwse profspelers. Dankzij twee treffers van Bram van den Broecke en één van Peter de Waard werd die wedstrijd inderdaad in een 3-2 winst omgezet. Voor de Zeeuwse profs konden alleen Adrie Koster en Ronnie van Poucke tegenscoren. Verrassend was die zege niet. omdat Jo Jansen in zijn profteam te weinig evenwicht kon brengen. Het elftal bestond bijna uitsluitend uit aanval lers en middenvelders en daarom moest Jansen improviseren met zijn achterhnie De amateurs uit Zeeland hadden er 'weinig moeite mee om de zwakte bij de tegenstander af te straf fen Voor de rust deden zich al talloze mogelijkheden voor om de score op gang te brengen. Toen trof alleen Bram van de Broecke doel na een combinatie met Van der Pijl en De Waard. Na de pauze werd die voorsprong binnen een kwartier uitgebouwd met twee doelpunten. Eerst werd Peter de Waard in stelling gebracht door Van de Broecke en vervolgens schoot de spits van Breskens zelf nog een keer raak. Het leek een ware afgang te worden voor de Zeeuwse profs, die tot op dat moment geen enkele greep op de wedstrijd konden krijgen. In de resterende tijd bewezen Adrie Koster en Ronnie van Poucke echter hun waarde als aanvaller. Koster groeide zelfs nog uit tot een van de uitblinkers van het duel. Jo de Waal moest in de dagen voor de Foto. Een aanval van de Zeeuwse profs: Adrie Koster (midden) is langs Willy de Jaeger i links) en Nico Bouw man en is op weg naar hel doel. foto: rechtsboven Peter de Waard irechtswordt gehinderd door Pa trick Verhoosel in een poging om te scoren, maar hij is de blonde verdedi ger voorbij. Links op de grond liggen Bram van de Broecke wit shirt) en Marcel Schenk wedstrijd invallers zoeken voor de verdedigers van Arnemuiden Hij liet Nico Bouwman laatste man spelen en Willy de Jaeger als mandekker Met dat centrale duo bleek de Zeeuwse ploeg zeker niet zwakker dan in de voorgaande ontmoetingen Het was dit jaar nog niet gebeurd dat Jo de Waal zijn elftal met drie aan vallers liet spelen. De coach begon meestal met Bram van de Broecke op de bank. maar was bereid om tegen de profs voor het offensief te kiezen. Met Van de Broecke. Gerard Schip per en Peter de Waard ver vooruitge schoven kreeg de wedstrijd een aan trekkelijk beeld. Schipper en De Waard speelden sterk in de combina ties en in de opbouw van de aanval len. Het tweetal lag vaak aan de basis van de kansen die het Zeeuwse team kon afdwingen. Tegenover die sterke voorhoede stond in de ploeg van Jo Jansen een stati sche en onzekere laatste lijn Jansen had het al vrij snel gezien ..Als we deze wedstrijd willen winnen, dan moeten we zeker met een man of zeven kunnen verdedigen Ik heb hooguit twee of drie spelers die ge wend zijn om dat te doen" Aanvankelijk was Patrick Verhoosel de organisator van die verdediging, maar de blonde libero van Sint Niklaas moest zich al vroeg in de wedstrijd laten vervangen. Marcel Schenk was daarna de jongste en onervaren latste man, met Chris Rie- mens en Luc van Poucke op de flan ken Het was vanzelfsprekend dat de Zeeuwse amateurs met die achterhoe de weinig problemen hadden. Het duurde niettemin tol de 40e minuut voordat het Zeeuwse elftal eindelijk afstand kon nemen. Daar voor had Peter de Waard een keer de lat getroffen, maar dat deed ook Ronnie van Poucke aan de andere kan met een lobje. Vijf minuten voor rust was er een snelle combinatie van de Zeeuwen, die bij Paul van Koute ren was opgezet en dooor Van de Broecke moeiteloos werd ingescho ten. Die voorsprong gaf de Zeeuwen plotseling een zelfverzekerd gevoel, want in die laatste minuten stapel den de kansen zich nog op. Zo trof Bram van de Broecke in de vlucht, uit een voorzet van Van Kou teren nog een keer de paal en moest ook Van Eenennaam nog redden op een doorbraak van Van de Broecke. Het was slechts uitstel voor de profs, die in de fase na rust twee keer in de fout gingen De Waard en Van de Broecke idie voor 3-0 zorgden i maak ten gebruik van de chaos Het was maar goed dat Adne Koster af en toe nog een bevlieging had op de rechterflank. De snelle spits, die de laatste twee maanden nauwelijks de bal had geraakt, was individueel goed voor een paar gevaarlijke momenten Hij versloeg Johan Dijkhuizen (na rust vervanger voor Rob Grubeni met een uitstekend doelpunt en Van Pouc ke legde kort voor tijd de eindstand vast (3-2i. De Zeeuwse profs speelden in de volgende opstelling Doel Ton van Eenennaam (Johnny Jaspersei: ach ter: Chris Riemens. Patrick Verhoos el, Luc van Poucke en Marcel Schenk; midden Danny Blind. Idy de Schep per en Rudy Snauwaert; voor Adrie Koster, Ronnie van Poucke en Ivo Wouters/Ronald Jongelings en Kees Dorrepaal vielen na rust in. .IV VLISSINGEN Voor het eerst waren zaterdag, aan het eind van een lange competitie, de Zeeuwse profvoetballers verzameld in één ploeg. De Vlissingse organisator Ton Uitterhocvc had ze overal vandaan gehaald., voor een middagje Veerse Meer en een wedstrijd tegen de amateurselectie uit Zeeland. Het succes was al bij voorbaat verzekerd, zo dacht Uitterhoeve. „We hebben aan alles gedacht", zei hij 's morgens, in de kantine van Vlissingen. Het was bijna de sterkste Zeeuwse profploeg die hij op de been had gekregen. Natuurlijk moest Van Hanegem afzeggen, onidat hij die dag in de Kuip afscheid nam. En Jan Poortvliet was met PSV op toernee naar Korea. „Maar verder wilde iedereen dolgraag komen", glunderde Uitterhoeve. Met de officials van de Zeeuwse voetbalbond had Ton Uitterhoeve sadisme is de dagindeling gemaakt, 's Morgens was er de ontvangst, met bolussen en koffie Daarna de rondvaart met de Madeleine over het Veerse Meer En tenslotte de wedstii jd op hel veld van Vlissingen. Wc hebben van alles kunnen regelen", vertelde Wim Jagt namens de organisatie. ..Het ziet er allemaal heel duur uit, maar dat valt mee. Met zevenhonderd toeschouwers zijn we vanavond uit, de kosten" De winst zou naar de stichting Sport Steunt Zonneveld gaan en ér was niets aan het toeval overgelaten. Voor de uren vóór de wedstrijd was er zelfs nog een vliegtuigje gehuurd met een reclametekst „Tweedui zend toeschouwers, dut zou mooi zijn", rekende Ton Uitterhoeve ver van tevoren En daarom was de tegenvaller des te groter, toen Ge rard de Schepper om zeven uur de wedstrijd op gang bracht. Een paar uur later kon Ton Uitter hoeve de schade overzien, Er waren achthonderd mensen de kassa ge passeerd „We hebben dus net geen verlies", treurde de organisator. „De opbrengst van de verloting is voor Zonneveld, dat is alles. Het is een ontzettende tegenvaller voor ieder een die eraan heeft gewerkt. Ik weet met of ik het ooit nog eens zal doen" Maar gezellig was het in elk geval wél geweest, aan boord van de Madeleine op het zonnige Veerse Meer. Ton Uitterhoeve had voor een band gezorgd, er was een sfeervol koud buffet en aan de bar ging het gesprek urenlang over voetbal. Bij na hadden Jo Janse en Ton van Eenennaam er zelfs het al jarenlang durende conflict weggepraat. De band speelde weliswaar te luid ruchtig imitaties van The Shadows, maar er was een nooduitgang naai het zonnedek. En tussendoor, aan de bar, vulde Adrie Koster de pauzes op met een paar laatste nieuwe Zoals deze. Weten jullie wat het toppunt van Twee punaises aan een Twee uur voor de wedstrijd is hip1 intussen De Zeeuwse voetballers q1? hun echtgenotes gaan van boort ®V| worden met een bus naar het veldip Vlissingen gebracht De voorberw ding begint in de kantine, waar vette bolussen weer klaar staan „li- heb er vannacht zelf nog een paii honderd gemaakt", slaat Willy dip. strijd te wjnnen". vertelde Broekho ven smalend „En weet je wat ze j'aëgeï het7anbod'af. - Belg geven en erbij zeggen dat het tegen mij zeiden: dat ik omgekocht De voorstopper van Breskens voef contactlenzen zijn" tvi»" hoi-, .v iorioroon o-oiut rï Vijl uur was het bijna, toen de Madeleine aan de kant ging bij Veere. De verveling had inmiddels toegeslagen m het gezelschap, maar met bij de twee scheidsrechters aan de tap. Wim Broekhoven, die record houder is van gestaakte wedstrij den, vertelde nog over zijn laatste stunt- „Ik heb weer wat van je gelezen. Broekhoven", begon Ge rard de Schepper het gesprek met zijn collega. „Wat heb je nou weer uitgestoken" Het was een wedstrijd tussen Aar denburg en I-Ioiitenisse geweest, twee weken geleden „Ik denk, af, dat er aan Hontenisse heel veel bier was beloofd om die wed- was Toen heb ik iedereen gelijk z!ch overigens onmiddellijk thuisl, maar naar de kleedkamers ge- - a' stuurd. Zeg nou zelf. Gerard, dat is j de Zeeuwse selectie. Donderdag waU hij gebeld, omdat Jo de Waal vkj vangers nodig had voor de speleri toch zeker geen teken van zwakte. Twee tafels verder maakt Jo Jansen van^Arnemuiden „Toen de telefc zijn opstelling voor het team van de gjng, had De Jaeger zijn tas al klas Zeeuwse profs. „Waar speel jij staan", beweerde Piet de Winc meestal, Van Eenennaam". vraagt trainer van Breskens, later. hij uitdagend. Maar de Zeeuwse doelman van Sint Niklaas reageert Er is jammer genoeg te weinig sfeJ als de tweeëntwintig Zeeuwse vi nauwelijks, 's Avonds, tijdens de bailers klaar staan tweede helft van de wedstrijd, i Het Zeeuws volkslied, door df Van Eenennaam opvallend vriende- plaatselijke fanfare gebrachlP lijk tegen zijn vroegere trainer. Hij klinkt als in een holle ruimte. AcIilP heeft vaak laten weten dal hij terug honderd toeschouwers voor de lic^ te voetballers van Zeeland. onbegrijpelijk", vindt Ton Uittil! hoeve. Alleen al voor Brcskenir11 maar dan op eigen veld, komt eri e twee keer zo veel publiek kijken!0* naar NAC zou gaan als Jo Jansen daar weg is. „Ik ga dinsdag praten met NAC", vertelde hij zaterdag. „Ik zou overigens liever bij Sint Niklaas blijven". De Zeeuwse voetbalprofs die zaterdag voor het eerst in één elftal speelden. Staand van links naar rechts It Jansen. Chris Riemens. Johnny Jasperse. Patrick Verhoosel, Rudie Snauwaert. Luc van Poucke. Ronnie ml. Poucke. Adrie Koster en Ton van Eenennaam: Zittend Ad Morren.Ronald Jongelings. Danny Blind. Yvo Wouten Edy de Schepper. Kees Dorrepaal en Marcel Schenk. WADDINXVEEN Het gesprek van de dag in het kamp van Arnemuiden na het 2-2-gelijkspel zaterdagmiddag in Waddinxveen tegen Be Fair was de wilde uitbundigheid, waarmee trai ner Jaap van Maris het tweede en gelijkmaken doelpunt van zijn ploeg luttele minuten voor tijd vierde. Jui chend danste hij het veld in, zweefde plotseling door de lucht en maakte een spektakulaire koprol alsof hij en niet Ad Poortvliet dat uiterst belang rijke doelpunt in dit promotieduel had gescoord. „Dat heli ik hem nog nooit zien doen", zei de Zeeuwse middenvelder Henk de Noot verbluft. Die uitzonderlijke vreugde-explosie van de gewoonlijk pessimistisch ge stemde Jaap van Mans was illustra tief voor de ontlading van opgekropte spanning in de Arnemuidense gelede ren De ongeremde uitbundigheid van de Waleherse trainer was ook teke nend voor de uiterst verrassende ont knoping van dit promotieduel voor een plaats ln de eerste klas Geen mens hield het voor mogelijk en zeker de snel ontmoedigde Van Mans niet dat Arnemuiden zich nog op gelijke hoogte met Be Fair zou vech ten, daar in Waddinxveen, een plaats langs de weg van Rotterdam naar Utrecht. Want Jaap van Maris was eerst door een poel van ellende gewaad, toen zijn ploeg in de tweede helft door onachtzaamheid en misverstand naar een ogenschijnlijk kansloze 2-0- achterstand werd geschoten. Ruim tien minuten voor het einde stond die uitzichtloze score nog altijd op het bord. Maar in die slotfase leken de Zeeuwen plotseling heftig geprik keld te worden door het uitdagende gezang van de Be Fair-aanhang. Aangedreven door een vals gestemd hoempa-orkest en op de tonen van „Ajax heeft de wereldcup", zongen die supporters snerend ..Oh wat zijn die boeren stil" De druppel die bij de Zeeuwen de emmer kennelijk deed overlopen, was een lichte variatie in Valleivogels in Scherpenzeel had verloren, werd door dit gelijke spel definitief voor promotie naar de eer ste klas uitgeschakeld. Arnemuiden daarentegen blijft door de kostbare puntenverdeling volop in de race. Als de Zeeuwse tweede klasser zaterdag middag aanstaande voor eigen pu bliek van Valleivogels uit Scherpen zeel wint. stormt Arnemuiden alsnog de eerste klas binnen. In die al'.esbe- slissendc wedstrijd is spelen op eigen veld een enorm voordeel, want voor eigen supporters speelt Arnemuiden vaak met nog meer inzet en agressivi teit dan in uilwedstrijden tegen „westelijke" ploegen. Een afdoende verklaring heb ik er niet voor. Het ontbreekt ons toch niet aan mentaliteitmaar bij een achterstand is de overtuiging er soms ineens niet meer Misschien komt het ook wel. omdat we een echte as in het elftal missen. Jaap Meerman is een per soonlijkheid in de verdediging. Ad Poortvliet is een spits met grote kwa liteiten. maai' op het middenveld mis sen we toch eigenlijk zo n persoonlijk heid, die het spel goed kan verdelen" Ook Jacco Oosterling, een van de jongere talenten van Arnemuiden. kan er al over meepraten Normaal moet Je toch wel eens een gelijkspel wel". Van Mans Misschien komt het inderdaad, omdat we nu een persoon lijkheid. een echte spelverdeler op het middenveld missen Paulus Poort vliet heeft de mogelijkheid om dat te worden, maar hij is nog te jong en te onervaren Zaterdagmiddag kw am de grote om mekeer. toen bij Arnemuiden plotse ling wel een persoonlijkheid op het middenveld ging spelen: Jaap Meer man. Na een minuut of twintig de stand was toen inmiddels al 2-0 w erd in de spelersgroep zelf het idee voor een ingrijpende wijziging van de rolbezetting geboren. ploeg te brengen Ronald van Belzen (middenvelder Jos van Belzen ging nu vleugel verdediger spelen i. Gevaarlijker Door die omzetting werd spits Ad Poortvliet („Jaap Meerman en ik voe len elkaar goed aan") ook veel gevaar lijker. Voordien speelde Ad Poortvliet al een uitstekende wedstrijd, maar te vaak moest hij zich meer bezig hou den met spelverdelen in de aanval dan met de afwerking Door de stu wende kracht van Jaap Meerman, die zich leeg vocht en die na afloop uitge- de tekst „Oh wal zijn die boeren stom" Want ineens wierp Arnemui den zich furieus in de aanval, schiep zinderende onrust in de Zuidholland se verdediging en een schitterend spelende Ad Poortvliet bracht met twee stijlvolle treffers Arnemuiden op de valreep nog naast de Zuidholland se tweede klasser. 2-2 Hel snerende, uitdagende gezang w as afdoende afgetraft, want Be Fair. dat eerder vorige week al met 3-2 van Het pessimisme van Jaap van Mans en trouwens ook van vele bestuurs leden en supporters van Arnemuiden bij een achterstand van deze twee de klasser is zeker begrijpelijk en verklaarbaar Henk de Noot die nu twee seizoenen bij Arnemuiden speelt, vertelde bijvoorbeeld „Ik heb het in die twee jaar nog nooit bij Arnemuiden meegemaakt, dat wc een achterstand van twee doelpunten konden wegwerken. En nu ineens wel uit het vuur slepen als je met 1-0 achter komt te staan Maar ik kan n niet herinneren dat we in het afgelo pen seizoen ooit gelijk hebben ge speeld na een achterstand Als we dat ook maar een of twee keer hadden gedaan, waren we nu al in de eerste klas" Kortom: Van Mans weet dal zijn formatie moeizaam gaat voetbal len vanuit een achterstand Centrale verdediger Klaas van Belzen weet uil ervaring. ..Vroeger konden we dat Jaap van Mails gal er onmiddellijk zijn fiat aan de bijna lceggeslreden middenvelder Lem Dieleman ging laatste man spelen en Jaap Meerman verliet die positie en opereerde nu als aanvallende middenvelder De meta morfose was verbazingwekkend De offensieve combinaties van Arnemui den werden plotseling veel gevaarlij ker Bovendien was verdediger Wim Davidse inmiddels uit het veld ge haald om een extra aanvaller In de pul was. kwam doelman Kees Verhoe v an Be Fair voortdurend ln gevaar En in de 34c minuut sloeg de Zeeuwse ploeg eindelijk toe: Ronald van Bel zen sjieelde zich op links uitstekend vrij en joeg de hal naar Ad Poorl- vliet. die onhoudbaar raak schoot: 2-1. Luttele minuten voor het einde kwam de ontknoping. Met een haar- zuivere pass over zeker veertig meter bereikte Jos van Belzen de op rechts vrijstaande Henk de Noot. die de bal over Zuidhollandse verdedigersl op het hoofd van Ad Poortvliet en met een keiharde kopbal see? deze spits de gelijkmaker: 2-2. slotminuten waren de beste ka: zelfs voor Arnemuiden. Ook voor rust was Arnemuiden i meest in de aanval geweest, inai meeste schoten werden van e« grote afstand gelanceerd Volka aangeslagen werden de Zeeuwen) de tweede minuut na rust rechts doorgebroken middenn Jan de Rijn produceerde een als' zet bedoeld schot, maar mede een misverstand tussen doelman ter Paauwer en centrale verdei Klaas van Belzen rolde de bal tra; het doel: 1-0 Arnemuiden wasd lijk nerveus, formeerde bij een trap van Be Fair even buiten strafschopgebied de „muur" met cies op de juiste plaats en verden Piet Koele knalde langs die bal onhoudbaar in de hoek 2-0 A muiden wankelde daarna emgel langs de rand van de afgrond, tot.' Meerman mee naar voren trok et Poortvliet zijn grote klasse als bewees Als Arnemuiden tegen Va Hei VI zaterdag aanstaande even fur speelt als in die laatste twintig O ten zijn de vooruitzichten op df ste klas nog altijd groot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 14