surséance 'De Schelde' vrijdagmiddag beëindigd Kanaal bij Sas ernstig vervuild Zeeland krijgt stage-bank Oud-directeur SEP leidt onderzoek ketelbouw almanak BESCHERMD 13 JAAR LOS VAN RSV-CONCERN Ook 'echte' vliegtuigen op Deltashow in Vlissingen beschouwd", schrijft havenschapsdirecteur J van Konijnenburg m een open brief aan de organisatoren (het Rotterdamse organisatiebureau Tennatio) van de beurs. Het havenschap Vlissingen hechtte vrij veel waarde aan een eigen stand op de Freight Show Europe '83. omdat een dergelijke grote internationa le beurs een uitstekende gelegenheid biedt om aan de weg te timmeren, Een woordvoerder van het organisatiebureau Tennatio gal" vrijdag volmondig toe dat het havenschap Vlissingen zeer bewust geweerd is De tentoonstelling wordt gehouden m het kader van een aantal Rotterdamse evenementen „En Rotterdam wenste de concurrentie van andere havens buiten het gebouw te laten. Dat is een begrijpelijke zaak, omdat het Rotterdamse bedrijfsleven er ontzettend veel geld in geïnvesteerd heeft", aldus de woordvoerder van het organisatiebureau. ZATERDAG 4 JUNI 1983 HVLISSINGEN - Het havenschap Vlissingen is uitermate verontwaardigd over de houding van de organisatoren van de maritieme beurs Freight Show Europe '83, die tot gisteren in het Rotterdamse Ahoycomplex werd gehouden. De reden: de organisatoren hebben uit concurrentie-overwegingen een lanvraag van het havenschap voor een standplaats op deze beurs niet Vlissingen is de afgelopen vijf jaar steeds op de beurs geweest. Dit keer echter werd het havenschap Vlissingen - officiële opgaaf van reden - meegedeeld dat de aanwezigheid van het niet gewenst was. ..Tot onze stomme verbazing moesten wij ervaren dat nu op deze internationale beurs als ongewenste vreemdeling wordt i Van onze Haagse redacteurt )EN HAAG - De surséance van betaling van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' in flissingen is vrijdagmiddag beëindigd. „Binnen afzienbare tijd zullen we al onze crediteu- en, ook die van voor de surséance, kunnen betalen", zei een verheugde directeur Hartogh vrijdagmiddag. De surseance is door de rechtbank in Rotterdam beëindigd nadat de Nationale Investeringsbank officieel had laten weten dat zij De Schelde aan voldoende geld tal helpen om een normale bedrijfsvoering mogelijk te maken. Het gaat om een operatie waarmee enige honderden miljoenen guldens zijn gemoeid; over de precieze invulling van Jeze bedragen moeten nu de besprekingen beginnen. finds vrijdagmiddag is De Schelde eer een geheel zelfstandig bedrijf, at nu zijn vleugels kan uitslaan, niet ihinderd door een toestand van uit- el van betaling, én geheel los van et Rijn-Schelde-Verolme concern, aarvan nu alleen de 'S' nog herin- Li ODDClS nert aan het feit dat de KMS méér dan 13 jaar integraal onderdeel is geweest van deze nu steeds kleiner wordende reus op lemen voeten. lie uw hoofd lagere chool in Waarde IAARDE - De heer J.J. de Kunder is iet ingang van het nieuwe schooljaar enoemd tot hoofd van de openbare igere school in Waarde. De heer De .under, thans onderwijzer aan deze shool, volgt de heer C. van Leeuwen p die met vervroegd pensioen gaat. De afgelopen dagen, sinds het mo ment waarop vorige weck het rijk en de provincie de aandelen van de KMS overnamen en de verzelfstandi ging realiseerden, is druk onderhan deld over de 'weg uit de surseance'. Het ging in dit verband om de precie- se invulling van de 'steun'-operatie via de Investeringsbank: over de gro te lijnen bestond overeenstemming. Directeur Hartogh sprak in dit ver band over louter technische hobbels „De belangrijkste hobbel hebben we nu genomen", zei hij vrijdagmiddag. In de komende tijd zal gesproken moeten worden over de vraag welk deel van de NIB-gelden gebruikt zal gaan worden om de KMS nieuw werk kapitaal te verschaffen, en welk deel Jong talent HULST De vijftienjarige Lies- beth Niesten uit Hutsl is aan de Muziekacademie in het Vlaamse Borgerhout geslaagd voor de graad 'uitmuntend Bop dwars fluit. Zij is daarmee de jongste leerling, die aan deze academie i voor deze graad het diploma in ontvangst mag nemen. 1 Voor haar prestatie ontvangt zij de Regeringsmedaille van de Belgische overheid. De graad Uitmuntend B uurmt het eindex amen op de academie en geeft automatisch toegang tot het con servatorium. Zondag was Lies- beth nog te horen in het radio programma 'Fur Elise' van Hans Zoet vanuit het Amster damse concertgebouw In no vember doet zij mee aan de muziekwedstrijd Pro Civate in Hasselt Zij zal daar één van de jongste deelnemers zijn. (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG Oud-SEP-directeur ir J. H. Bakker zal naar alle waarschijn lijkheid de voorzitter worden van de commissie van deskundige die een uitweg moet zoeken uit de problemen waarin de ketelbouw-industrie zich bevindt. Hij zal met name moeten gaan bekijken of er mogelijkheden zijn om het zeer geringe aantal opdrachten in deze sector over de beide centrale ketclbouwers, de Schelde in Vlissingen en de MESK in Hengelo, enigszins gelijkelijk te verdelen. Bakker is nog niet officieel benoemd tot voorzitter, maar hij lijkt de grootste kanshebber. Het is de bedoeling dat de deskundi gen, gerekend vanafhel moment waarop zij aan het werk gaan, binnen een maand rapporteren. nodig is als betaling voor de lopende marine-opdrachten die de KMS uit voert. Wel zal De Schelde nu al direct geld via de NIB krijgen. Hartogh noemde het verheugend dat de Schelde nu zijn schulden kan inlos sen. Dat is natuurlijk van belang voor de zowel grote als kleine crediteuren van De Schelde, die niet zelden in de problemen zijn gekomen als gevolg van het feit dat hun rekeningen niet betaald konden worden. „Binnen af zienbare tijd" zullen zij hun geld ech ter ontvangen, zei Hartogh, die daar mee doelt op het feit dat het NIB-geld eerst overgeboekt zal moeten worden. „We kunnen nu een aantal objecten op volle kracht gaan aanpakken", stelde Hartogh gisteren, doelend op onder meer de onderhandelingen die gevoerd worden met potentiele op drachtgevers. Daarvan zitten er en kele niet onaanzienlijke in het bui tenland: vanuit Taiwan valt een glo baal 80 miljoen gulden grote order voor de ketelbouwsector te verwach ten. terwijl de gesprekken met Ma rokko over de levering van vier kor vetten intensiever kunnen worden voortgezet. Tot slot is De Schelde in de markt voor de levering van een bevoorradingsschip. De surséance van oetaling bemoeilijkte vooral die onderhandelingen met de buiten landse opdrachtgevers-in-spc. De Schelde is het grootste RSV- bedrijf dat het moederconcern verlaat en nu geheel zelfstandig verder gaat. De werkgelegenheid van 3 300 man is veiliggesteld. De totale KMS-groep omvat 4 200 arbeidsplaatsen, daarvan zullen er 520 verdwijnen. Over de toekomst van de ketelbouw sector is nog géén besluit genomen. erkeer gestremd p Grevelingendam ERIKZEE - Door asfalteringswerk- amheden op de N 59 vanaf Helle- itssluis richting Zierikzee op de Gre- lingendam moet het verkeer reke- ng houden met vertraging. Ter aatse wordt het verkeer over één strook geleid en geregeld door ver- «rslichten. De werkzaamheden du- li tot en met vrijdag 10 juni. ZEEUWSE Een herverdeling van orders lijkt no dig nu vooral de MESK een aantal potentièle opdrachten heeft zien weg vallen: het gaat hier met name om de bouw van een ketel voor de nieuwe kolencentrale in Dordrecht, die ge schrapt werd op basis van een afne mend elektiteitsverbruik. Daardoor zal de MESK op middellange termijn met onderbezetting te kampen krij gen. Voor de Schelde zag de toekomst er rooskleuriger uit: de ombouwop- dracht voor de conventionele kolen centrale in Borssele staat vast. terwijl de KMS de grootste kans leek te maken op de ombouw van de Maas vlaktecentrale, die destijds in licentie is gebouwd. Vooral in kringen van de MESK wordt echter aangestuurd op een verdeling van die laatste order over beide bedrijven. Dat lijkt de enige mogelijkheid om tot een herver deling van orders te komen. Ir Bakker onderkent echter de pro blemen die er op dit gebied zijn, zoals hij in een gesprek met het Fiancieel Dagblad aangeeft „We moeten bezien in hoeverre er mogelijkheden zijn om iets opnieuw te verdelen. Dat zal niet gemakkelijk zijn want het GEB- Rotterdam heeft als opdrachtgever reeds lijnen uitstaan naar de Schel de". De Schelde begint de herverdelings onderhandelingen dus vanuit een re latief luxe positie. De KMS heeft zich echter bij de verzelfstandiging van liet bedijf verbonden om mee te werken aan een herstructurering in deze energie-sector. Ir J. H. Bakker. VLISSINGEN- Aan de grote model vliegshow, morgen- zondag - in Vlis singen, die is georganiseerd door mo delvliegclub 'Delta' uit deze plaats, zullen behalve modelvliegtuigen ook echte vliegtuigen voor hel nodige spektakel zorgen. In de loop van de dag zijn er boven het terrein aan de Denemarkenweg in Vlissingen-Oost drie vliegtuigen te zien van vliegveld Midden-Zeeland. Een vliegtuig gaat acrobatisch stunt werk doen, een zweeftoestel zal op het terrein een landing maken en verder is er een motorzwever te bewonderen Rond dne uur 's middags is er een clownsnummer. Tijdens dit optreden wordt op komische wijze de lesmetho de van het modelvliegen uitgelegd. De model-vhewgshow begint om 11 00 en duurt tot ongeveer 17 00 uur. Er zijn ruim veertig modelvliegtuigen aanwezig en er zijn onder meer een optreden plaats van het Engelse fa- brieksstuntteam 'Avicraft Panic Team'. BORSSELE Het plaatsje Borssele wordt binnen afzienbare tijd aangewezen als beschermd dorpsge zicht. Volgens de monumentenwet wordt daaronder ver staan: „groepen van onroerende zaken, hieronder begrepen bomen, wegen, straten, pleinen en bruggen, grachten, vaarten, sloten en andere wateren welke met één of meer tol de groep behorende monumenten een beeld vormen dat van algemeen belang is wegens de schoonheid of het karakter van het geheel" Het plan om het Bevelandse dorp als beschermd gebied aan te wijzen komt woensdag 8 juni aan de orde in de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning en milieu. Het gemeentebestuur heeft voor de wat langere termijn óók het voornemen om Nisse als beschermd dorpsgezicht aan te wijzen. (Zie ook pagina 10) GOES - Zeeland krijgt binnenkort een stagebank. een instituut dat sta geplaatsen verwerft en verdeelt over gegadigden. Vrijdag is bekend ge worden dal Nederland dit jaar nog 750.000 gulden Europees geld mag besteden aan twee proefprojecten, eén in Rijnmond en één in Goes. De 350.000 gulden die naar Zeeland gaan worden nog aangevuld met eenzelfde bedrag door het ministerie van on derwijs. De stagebanken worden on dergebracht bij het proefproject re gionaal Contactcentrum en Onder wijs Arbeid in Goes, dat sinds janua ri 1982 draait. De proef, die drie jaar gaat duren, gaat om te beginnen drie arbeids plaatsen opleveren. Twee staffunctio narissen en een administratieve kracht zullen zich gaan bezighouden met de stagebank. Enig voorberei dend werk over de materie is al ver richt door het Instituut voor Toege paste Sociologie in Nijmegen. Het is dé bedoeling dat de stagebank tweeledig te werk gaat. Allereerst moeten voor scholieren stageplaatsen worden gevonden in het bedrijfsleven sociale partners daarbij te betrekken, om de overgang van school naar het De proef in Zeeland zal drie jaar gaan beroepsleven te vergemakkelijken, duren en per jaar 700.000 gulden zoals ook de doelstelling van het kosten. Het ministerie van Onder- Contactorgaan vermeldt Verder, en wijs en 'Europa' betalen daarvan dat is uniek in Nederland, moet de steeds ieder de helft, stagebank stageplaatsen voor docen ten in het bedrijfsleven gaan regelen. De Europese subsidie vloeit voort uit de besluiten die vrijdag in Luxemburg zijn genomen tijdens een gezamenlij ke bijeenkomst van de ministers van onderwijs en wetenschappen van de EG De Nederlandse minister van onder wijs drs W. Deetman zei dat Neder land van plan is om in alle Nederland se provincies contactcentra en stage banken te vestigen Volgens de minis ter is vooral het gebrek aan arbeidser varing bij jongeren schuldigen aan de jeugdwerkloosheid. Met het creeren van stageplaatsen kan dit probleem worden ondervangen. In het najaar zal een conferentie op communautair niveau over arbeidser- varingsleer worden gehouden. De mi nister zegde toe ook te proberen de Et zijn wel eens van die mo inenten dal je door de vloer zou willen zakken van schaamte Vraag maar aan die mevrouw uit Vlissingen. die weet daar sinds gisteren alles van. Ze was, zoals iedere vrijdag, met haar dochtertje van zes Jaar boodschappen gaan doen in een grote supermarkt Met een winkelwagentje afge laden met levcnstocht voor een hele week. stond ze voor de kassa keung op haar beurt te wachten De cassiére. die geroutineerd de bedragen aansloeg, zag er werkelijk alleraardigst uit Al leen haar reukorgaan, dat was een ietsje royaal te uitge vallen. En dat was het dochtertje van die winkelende mevrouw na tuurlijk met ontgaan. Aandachtig stond ze de cassie- ie op te nemen. Denk er om, dat je daar niks over zegt. zo sprak de me vrouw haar dochtertje fluiste rend doch zeer indringend toe Waarop het kind, voor ieder een verstaanbaar, reageerde ■Maar mam. zo groot vind ik die neus nu ook weer niet". SAS VAN GENT De rijkspolitie te water, rijkswaterstaat en de rijkspo litie van Sas van Gent stellen een onderzoek in naar de oorzaak van een vervuiling van het oppervlaktewater van het kanaal Gent - Terneuzen bij de grensovergang. De vervuiling be streek vrijdagavond een groot deel van het kanaal over een lengte van ongeveer een kilometer. Het is niet bekend om welke substantie het gaat- vermoedens gaan uit in de richting van benzeen. Er zijn mon sters genomen voor analyse. Gisteravond laat nog heeft het oliebe- strijdingsvaartiug Coesant van rijks waterstaat de vervuiling chemisch be streden. Op dat moment stond uit metingen van rijkswaterstaat en de regionale brandweer Zeeuwsch- Vlaanderen al vast dat de stof" niet explosief was. Hoewel het naar de bron van de vervuiling nog gissen is. gaan vermoe dens wel uit naar de teerfabriek bij Zelzate. De windrichting oost vrijdag middag wijst volgens waarnemers in die richting De vervuiling van het kanaal Gent - Terneuzen die gepaard ging met een doordringende geur, werd vrijdag aan het eind van de middag overigens al via de marifoon van een binnenvaart schip gemeld aan de verkeerspost in Terneuzen. Het is onduidelijk waarom de bestrijding pas uren later op gang kon komen, de milieudienst van de gemeente Sas van Gent arriveerde even voor achten, even later gevolgd door de rijkspolitie van Sas van Gent Hoofd dienstkring kanaal van Ter neuzen van rijkswaterstaat ing. J A. de Roos stelde gisteravond vast Het is met duidelijk wat er m de tussenlig gende uren is gebeurd. Dat is een raadsel. Erg jammer overigens: als de melding om vier uur is binnengeko men. zou alles hier om kwart voor vijf hebben kunnen zijn Dan had je ook de juiste omvang van de vervuiling kunnen zien.... Om kwart over tien gisteravond arri veerde vanuit Terneuzen het oliebe- strijdingsvaartuïg Coesant, dat direct de substantie met chemische bestrij dingsmiddelen te lijf ging. Een deel van de vervuiling was toen al door het passerend scheepvaartverkeer over het kanaal verspreid en verdwenen. Binnenvaartschippers reageerden overigens woedend. Zij moesten vrij dagmiddag niet zakdoeken de adem halingsorganen legen de prikkelende geur beschermen. Schipper J van Boven uit Sas van Gent: „Als wij een druppel olie morsen, krijgen we en boete van 300 gulden aan de broek En een schippersvrouw: „Je zult die troep maar in je gangboord krijgen". VISSER LOOSDE ILLEGAAL OLIE VLISSINGEN - De milieudienst van rijkswaterstaat in Vlissingen heeft vrijdag een plas afgewerkte olie op geruimd. die in de Binnenhaven dreef. De olie was afkomstig van een vissersschip, dat bij de Vismijn lag. De rijkspolitie te water heeft proces verbaal opgemaakt tegen de schip per, L. W. B. uit Arnemuiden. Rijkswaterstaat schatte de omvang van de olievlek op ongeveer dertig vierkante meter Havenmeester Sten-; vert van de jachthaven, die tegenover; de Vismijn ligt. had de politie gewaar-' schuwri. omdat hij de olievlek als een bedreiging voor de jachthaven be schouwde Naar zijn zeggen komt het vaker voor dat er olievlekken in de Vlissingse Binnenhaven drijven. Ove rigens heeft de rijkspolitie te water niet zelf kunnen constateren dat er olie in de jachthaven was binnenge- drever

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7