Commissie geïnstalleerd Kanaal Gent-Terneuzen 0^ Tegelkachel t Havenschap Terneuzen boerde goed in 1982 PRIJSWINNENDE ENERGIEBESPARING Snel grondsanering terrein gasfabriek V MENIEUR BOOM ONDERSCHEIDEN Somberste mei sinds >egin eeuw BATIG SALDO ZEVEN TON ITERDAG 4 JUNI 1983 PZC/provincie 11 GOES - Gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster heeft de indruk, dal er in ,Den Haag', maar ook in hel land een soort „anli-Zeeland-stemming" heerst. Tijdens een poli tieke inleiding voor de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie in café Baarends te Goes stelde zij, dat die sfeer het gevolg is van de nationaal genomen, en duur gebleken beslissing over de Oosterschelde. Naar de mening van mevrouw Maris worden de kosten van dat besluit van 1976 op Zeeland - maar ook op andere provincies" - verhaald; in welk verband zij de weigering noemde van het rijk mee te werken aan de vaste oeververbinding en het voorgenomen uitstel van de compartimenteringsdammen Zij liet weten van die anti sfeer ook iets te hebben geproefd in de Rijks Planologi sche Commissie. In haar inleiding betoogde mevrouw Mans, dal Zeeland in het verleden wellicht wel eens wat te weinig aan belangen behartiging in Den Haag heeft gedaan We welen de weg er wel. ook al komt dat met altijd naar buiten Belangrijk is om iedere gelegenheid aan te grijpen om de feiten te vertellen om bijvoorbeeld duidelijk te maken hoe het zat met de Oosterschelde" Naar de indruk van mevrouw Maris vergeten velen, die om stimulering van allerlei zaken vragen nog weieens, „dat we het geld in de voorgaande jaren hebben verbruikt Zij ging in haar beschouwing onder meer in op de werking van het provinciefonds en de relaties tussen provincie en volkshuisvesting. (Van onze verslaggeverj jENT Tijdens een bijeenkomst van de Technische Scheldecommissie, vrijdag, in het itadhuis van Gent is ir. O. H. Boom, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in leeland, benoemd tot Officier in de Kroonorde van België. De heer J. Theuns werd benoemd ot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Beide heren zitten de subcommissie Kanaal Jent-Terneuzen voor. die vrijdag officieel werd geïnstalleerd. et is de bedoeling dat deze subcom- issie geregeld en geformaliseerd erleg pleegt met de havens van ent en Terneuzen met het oog op de lorbereiding en de voortgang van de udies die de Technische Schelde- mmissie dient uit te voeren. Om die den worden voortaan ook vertegen- jordigers van de betrokken haven- isturen en gemeenten bij het overleg •trokken m van de belangrijkste opdrachten 1 zijn een protocol uit te werken lann alle problemen geregeld moe- n worden in verband met de toegan- lljkheid van de sluis bovenmaatse hepen It protocol moet het Belgisch- •derlandse tractaat van 1960 betref- ide het zeekanaal en de zeesluizen nvullen. Het werd in beginsel vorig ar door de betrokken Belgische en iderlandse ministers goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling van de betrok ken ambtenaren om vóór 1988 een aantal technische ingrepen te verwer kelijken waardoor de huidige normen inzake het gebruik van de zeesluis geleidelijk kunnen worden versoepeld en men de maximummaat van de zeeschepen zal kunnen optrekken van 245 tot 256 meter lengte Momenteel worden al schepen tot 256 meter doorgelaten. Doorlating is ech ter nog aan een aantal beperkingen gebonden. Die beperkingen moeten met een drietal technische maatrege len uit de weg worden geruimd. Naarmate de nodige kredieten be schikbaar komen, wil men eerst de ingang van de Terneuzense voorha ven aanpassen. Daartoe zal allereerst een waterbouwkundig onderzoek op schaal worden uitgevoerd in de labo ratoria van Borgerhout (B.). Ook aan de sluis en de geleidevverken zullen aanpassingen nodig zijn. De subcom missie zal nagaan welke dit zijn en hoe deze kunnen worden uitgevoerd. Om de bovenmaatse schepen ook op het zeekanaal een optimaal veilige vaart te waarborgen werd bovendien reeds beslist om de westelijke door gangen onder de bruggen van Sas van fADVERTENTIEi (Van een medeweker) 'VLISSINGEN De achter ons lig gende maand is in Vlissingcn de somberste meimaand geweest sinds hel begin van de waarnemingen van de zonncschijnduur in 1907. Tot nu toe stond het record op naam van mei 1923 toen de zon 135 uur scheen. Dit tfaar werd in Vlissingcn slechts 111 uur zonneschijn geregistreerd tegen 21(1 uur normaal. De wintermaand februari geeft een enkele keer wel ens meer zon dan mei 1983 deed. Op (normaal 2 dagen) kregen we de zon i) het geheel niet te zien. lit het dikke wolkenpakket dat zo aak boven ons land hing viel ook èel regen. In Vlissingen werd 75 mm «neten tegen 44 mm normaal. Een érgelijke hoeveelheid kunnen we let uitzonderlijk noemen. Natter was at bijvoorbeeld in mei 1981 (87 mm) ii m mei 1979 (96 mm). Het regende edurende 71 uur tegen 37 uur nor- hal. V. )e drie lentemaanden maart, april en lei leverden in Vlissingen een hoe- eelheid neerslag op van 221 mm lormaal 134 mm)). In de lentes van 981 en 1979 viel er respectievelijk 237 n 250 mmm regen. Toch is de situatie oor de landbouw nu srechter dan in enoemde jaren, omdat het ditmaal rg nat is geweest in de periode eind taart en eind mei wanneer de meeste i pootwerkzaamheden verricht loeten worden. Door het sombere arakter van het weer was bovendien f verdamping gering. k temperatuur lag in de afgelopen pand ongeveer 1 graad beneden de ormale waarde In Oost-Souburg ras de gemiddelde temperatuur 11.1 f tegen 12.2 gr normaal Het was de oudste maand mei sinds 1963. Dit Stort aan warmte kwam geheel voor kening van de dagtemperaruur 8nt de gemiddelde mimmumtempe- (tuur was gelijk aan de normale aarde, Nachtvorst is dan ook met lorgekomen De laagste tempera- lur bedroeg 3.6 gr op 23 mei in apellebrug. e enige warme dag was 31 mei Op laatsen waar de lucht over het rela- e( koude water werd aangevoerd wis in Vlissingen werd het ongeveer graden, elders in de provincie rond graden De hoogste temperatuur as 25 gr te Kapellebrug »t slot nog enkele regcncijfers: in 6st-Souburg viel 75 mm, in Ritthem I. in Serooskerke tWE) 98. in 's- terenhoek 95, in Kapellebrug 122 en Zierikzee 88 mm. St.»rt uw vliegvakantie goed en g.i per irein vu de Scllipliulli|ii n.ur Schiphol. Géén file- vertragingen, géén 'pjrkeer-perikëlcn, maar wél kans op een hoofdprijs van I 2.5(H),- ol'een van de andere velegcldpri j/cn m de Vlieg-Trein-Kwis. Vraag uw reisbureau of een NS-Rcis- en inlichtingen bureau om liet wedstrijd- formulier. De Schipholtrein,uwvakantietrein. 'Vegemvachtstation in (apelle alleen voor (enodigden geopend •APELLE in het eerder aangekon- igde bencht betreffende het 'open in het wegenwachtstation van •apelle op dinsdag 14 juni. is ten Wechte vermeld dat de jubileum- ■ddag voor iedereen toegankelijk is. k rondleidingen en de voorlichting 1 het kader van het honderdjarige Btaan van de ANWB zijn op deze kg alleen voor genodigden RAADSLID OOSTBURG: OOSTBURG Oostburg moet niet wachten op andere instanties, maar zo snel mogelijk de vergiftigde grond onder het terrein van de vroegere gasfabriek opruimen, dat vindt het PvdA-raadslid J. Wielakker. Hij zei vrijdagmorgen in een vergadering van de raadscommissie voor openba re werken de indruk te hebben dal b. en w. en een aantal raadsleden het probleem 'voor zich uitschuiven'. „Dat verontrust mij hevig", aldus Wielakker. Wethouder A. de Feijter verzeker de. dat er van vertraging geen sprake is. nu Dén Haag heeft be slist dat er op het terrein aan de Oude Haven een vervolgonderzoek moet komen. Overigens tot verba zing van het Oostburgse college, dat de hoge prioriteit niet begrijpt, omdat er voor het gebiedje geen woningbouwplannen bestaan en er ook geen drinkwater wordt gewon nen. Boringen wezen uit. dat er in de grond concentraties cyaniden. zwa vel en bepaalde oplosmiddelen zijn aangetroffen. In hoever die stoffen het grondwater bedreigen moet nog worden uitgezocht. Het onderzoek kost Oostburg in eerste instantie ƒ40.000.-. maar wanneer er een vervolg nodig is, kan het de gemeente op een kleine 2 ton komen te staan, nu er geen vervuiler aansprakelijk kan wor den gesteld J Wielakker De commissieleden waren in meer- derheid terughoudend over de ver giftiging. Het VVD-raadslid A. Ie Grand dacht dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. De gasfabriek staakte de produktie in 1947 en het eerste onderzoek wees niet uit. dat het gif zich sindsdien noemens waard heeft verspreid, terwijl het volgens hem ook met de concen traties wel meevalt. Het was de WD'er opgevallen dat er nooit is geklaagd door landbouwers, die op milieugebied bij uitstek des kundig zijn. Zijn CDA-collega R. Calon vroeg zich af of er niet kon worden vol staan met monsters van de gewas sen. Een kostbaar onderzoek leek hem overbodig. De Feyter verwacht niet. dat Oost burg onder het plan van de minis ter uitkomt, omdat het dwingend kan worden opgelegd De PZEM. die het terrein met het bedrijf Kole Banden in eigendom heeft, valt niet aan te spreken Overigens merkte hy op dat niet alleen Oostburg met deze moeilijk heid zit Op het congres van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. deze week in Rotterdam, is een motie aangenomen, waarin de overheid wordt gevraagd om regelingen voor bodemsanering met langer op deze manier toe te passen Volgens de Oostburgse milieu ambtenaar R. Bijl is nog niet dui delijk wat er met de verontreinig de grond aan de Oude Haven moet gebeuren. Het terrein kan worden afgegraven of gezuiverd via een pompinstallatie. Een andere mo gelijkheid is dat de raad aan de hand van de komende onderzoe ken beslist om de situatie te hand haven. Gent en Sluiskil vry te maken voor de binnenscheepvaart waardoor deze niet langer het hoofdvaarwater zou den moeten gebruiken. Daarmee zal reeds eind van dit jaar worden begonnen. De kosten, omgere kend ongeveer 18 miljoen gulden, zul len geheel door de Belgische overheid worden gedragen omdat de haven van Terneuzen er geen rechtstreeks voor deel bij heeft Over de versoepeling in het doorla ten van autoschepen werd meege deeld dat autoschepen voortaan ook bij windkracht 5 kunnen doorvaren. De Technische Scheldecommissie heeft voor de doorgang van autosche pen een verzekering afgesloten. O. H. Boom Triplex treedt op in De Piek Vlissingen VLISSINGEN Zaterdag 9 juni wordt in jongerencentrum VOC 'De Piek' in Vlissingen weer een zoge naamde 'swingavond' gehouden. De ze avonden worden georganiseert door Radio Vrij in samenwerking met 'De Piek'. De bedoeling van deze swingavonden is om nieuwe Zeeuw se popgroepen de kans te geven op te treden. Zaterdag treedt de Middel burgse formatie Triplex op. Deze groep maakt - zoals men zelf zegt - muziek die niet. valt te omschrijven. Men heeft verschillende invloeden trock. new-waeve) en men spreekt zelf van nieuwe muziek' Triplex bestaat uit Maunts Portier (slaggitaar, zang).'Jack van Belle iso- logitaar. zangi. Daniel Postma (bas) en Peter Christ idrumsi. Triplex speelt om half negen, de zaal is open om 7 uur. Voor en na het optreden zal swingende muziek ten gehore worden gebracht door de Radio Vrij- roadshow 'Vara Lijn Drie' in Zws- Vlaanderen TERNEUZEN 'Vara Lijn Drie', een dagvullend Hilversum 3-programma, toert op dinsdag 21 juni door een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen en Belgie. Tijdens de rechtstreekse uitzending, die 's morgens om zeven uur begint en duurt tol zes uur 's avonds, staat een thema centraal: 'De vooroorde len, die Nederlanders en Belgen ten opzichte van elkaar hebben'. Daarover wordt tijdens de uitzendin gen met een groot aantal mensen gepraat. Vara Lijn Drie' wordt gepr- senteerd door Willem van Beusekom. Peter Holland. Felix Meuders. Jeroen Soer en Henk Westbroek De 'reis' begint 's morgens m alle vroegte in Terneuzen Daarna worden Sluiskil. Axel en Hulst aangedaan In Belgie doet 'Lijn Drie Antwerpen aan en een groot aantal badplaatsen langs de Belgische kust In Knokke-Heist wordt een spelletje gespeeld en de toer wordt afgesloten met een pop concert in Brugge Zeeuwse Katecheten Vereniging bijeen GOES De Zeeuwse Katecheten Vereniging vergadert donderdag 9 ju ni in Goes In de aula van de vak school aan de Bergweg praten de leden over de activiteiten van het vorig seizoen en de plannen voor het volgend seizoen De vergadering be gint om 19 00 uur Van 20 15 uur tot 2130 uur verzorgt de Goese voor drachtskunstenaar Simon Berrevoets een voorstelling ■l De heer Dekker maakt in de hal de kachel aan. Vrienden en kennissen noemen het 'de kerncentrale': en inderdaad heeft de tegelkachel van bouwkundeleraar E. Dekker daar wat van weg. Zelfs de haarscheurtjes ontbreken niet. Maar daar zit de familie Dekker niet mee, die paar scheurtjes zijn bij hun kleinschalige energie bron gemakkelijker weg te werken dan in Borssele. Toen de heer Dekker in de jaren zestig eigenhandig zijn bungalow aan de Vlissingse Bizetlaan bouwde, kostte het aardgas een schijntje en leek de bel in Slochteren nog onuitputtelijk. Geen vuiltje aan de lucht wat de energievoorziening betrof. Dus kwam er cv en werd de schoorsteen uil het bouwplan weggelaten. Maar wie om zich heen kijkt doet voortdurend ideeen op en die leiden tot nieuwe behoeften. Zo moesten er na verloop van tijd een open haard en een schoorsteen komen, zou het niet aan de verwachtingen beantwoordende terras een glazen serre worden en wisten de dochters zich van knusse optrekjes onder de pannen te verzekeren Die verande ringen, zo voorzag de heer Dekker, zouden een boel meer energie in de vorm van aardgas vergen en dat werd maar steeds duurder. Boven dien begon wijd en zijd het besef door te dringen dat de Groningse aardgasvoorraad niet oneindig is Uitgaand van de gedachte dat je niet moet verkwisten wat er is en ook iels moet overlaten voor de kinderen van je kinderen, ging de heer Dekker op zoek naar energie besparende mogelijkheden en het is merkwaardig dat hij die in eerste instantie in het buitenland vond In Belgie, zo was hem opgevallen, heeft vrijwel iedere woning rollui ken, dus dook hij in de Gouden Gids van Brugge waarin hij het adres vond van een vakman die hem voor een heel schappelijke prijs de luiken op maat wist. te leveren. Het maken van de rolluik- masten de serre was in aanbouw en het monteren ervan w'as voor de timmerleraar een fluitje van een cent Intussen had hij het was de winter van '79''80 in Tirol een tegelkachel gezien „Een enorm ding met prachtige tegeltjes dat een heerlijke stralingswarmte ver spreidde, een vast onderdeel van het huis" Bovendien ontmoette hij een Oostenrijkse kachelbouwer. Thuisgekomen van die vakantie wilde het toeval dat het januari nummer van De Twaalf Ambachten een bouwbeschrijving bevatte van een 'Finse ovenkachel een variant van de tegelkachel. Onmiddellijk kwam het idee op de brandstofver kwistende open haard door een der gelijke. zuinige kachel te vervan gen. De heer Dekker aan het teke nen getogen en de tekeningen voor commentaar naar de Oostenrijkse kachelbouwer gestuurd In de herfstvakantie van 1981 nam hij de troffel daadwerkelijk ter hand. „ik dacht dat fiks ik wel in veertien dagen, maar dat viel tegen. Geluk kig had ik de open haard op een zware fundering gezet, maar die haard was een kwart rond en dat moest die tegelkachel dus ook wor den Omdat de vuurvaste steen (er zitten er 150 in verwerkt a drie gulden per stuk) met een laagje vuurvaste specie, met dikker dan een millimeter, aan elkaar moesten worden gemetseld, diende ik de stenen uiterst nauwkeurig schuine kanten te geven Ik heb er dan ook diverse slijpschijven op versleten" De eigenlijke, in vuurvaste steen uitgevoerde, vuurhaard loopt naar boven smaller toe en dat heeft er mede om het zicht toe geleid dat de tegelkachel van de heer Dekker wordt gesierd door een koepel. Van het oorspronkelijke, maar iets ver brede. openhaardbankje tot de ba sis van de koepel is een spouwmuur tje opgetrokken van 500 stuks zach te steen, afgewerkt met een stu- claag, terwijl de koepel is afgedekt met een vijf centimeter dikke laag vuurvaste beton. De kachel staat op de scheiding van woonkamer en hal en het stookgat bevindt zich in deze laatste ruimte. evenals een veegluikje. want het rookkanaal volgt een vrij grilliege weg de vlam men spelen vrij tegen de koepel- wand. het heetste deel van de ka chel. maar dan worden de rookgas sen naar beneden 'afgezogen via de spouw, gaan onder de kachel door en worden vervolgens langs de schoorsteen afgevoerd. Niewjaar 1982 was de kachel klaar en terwijl de specie droogde ging de familie Dekker weer naar Tirol. Maar de heer Dekker kwam in het gips terug en belandde in het ziekenhuis. Hij was er dan ook niet bij toen zijn vrouw, gedreven door een niet langer te bedwingen nieuwsgierigheid, het eerste vuur ontstak. Voor alle ze kerheid had haar man een soort nood-rookkanaal aangebracht dat rechtstreeks van de koepel naar de schoorsteen voerde, afgesloten met een klep. Maar die klep kon dicht blijven want alles verliep volgens het boekje. Anderhalf jaar stookervarmg heeft de heer Dekker nu en hij beschrijft hoe dat in zijn werk gaat: „Als ik opsta liggen een krant en twee takkebosjes klaar Daar steek ik de kachel mee aan Dan gooi ik er een arm vol hout op. een hoeveelheid die ik in één keer kan dragen, de deur gaat op een kier en terwijl ik me scheer, houd ik de boel vanuit de douchecel in de gater^ Dan ga ik ontbijten en een half uurtje na het aanmaken, als ik naar school ga. gaat de deur dicht. Die gaat dan niet meer open tot 's avonds zes uur. Dan herhaal ik het ritueel, weer gaan er een PZC en twee bosjes takken in de kachel, die dan soms al spontaan ontbranden en vervolgens weer een arm vol dikker hout, in totaal zo'n 10 kilo per dag. Om half zeven gaat de deur dicht en die gaat pas weer de volgende ochtend open „Gemiddeld blijft de tempe ratuur van de kachelwand ln de kamer de hele dag zo'n veertig graden Vriendinnen van mijn doch ters vinden het heerlijk om op het bankje met de rug tegen de kachel te zitten, je moet dan vaak een kussen nemen om je tegen de hitte te besehermen Brandstof verza melt de familie Dekker uit de tuin en de hele buurt helpt mee door gesnoeide takken in de oprijlaan te deponeren. Met behulp van de ket tingzaag worden er dan handzame 'musters' van gemaakt. Gebruikte het gezin Dekker voor de tegelka chel er was nog 3300 kubieke meter aardgas, het afgelopen seizoen was dat nog maai- 1500 kuub. Afgelopen weekeinde, tijdens een presentatie van gerealiseerde sug gesties uil De Twaalf Ambachten, kreeg de heer Dekker de eerste prijs oor zijn kachel en de diepte- kas in zijn moestuin. Daarbij liet hij echter een waarschuwend woord horen: „Zelfbouw van een dergelijke kachel is alleen te reali seren door mensen met vakkennis of met twee rechtse handen. En de fundering moet echt goed zijn, w ant zo'n energiebron, die warmte accumuleert in massa, weegt maar liefst anderhalve ton. Rien van Reems TERNEUZEN - Het haven schap Terneuzen heeft 1982 afgesloten met een batig sal do op de exploitatierekening van een kleine 7 ton; een toename met 45 mille ten op zichte van 1981. Dat blijkt uit de jaarstukken, die aan de orde komen in de vergadering van de raad van bestuur, te houden woensdag 15 juni in het havenschapskantoor te Terneuzen. „Hoewel slechts weinige havens ontkomen aan de nog steeds in gang zijnde economische neergang zijn de resultaten over 1982 wal Terneuzen betreft niet ongunstig te noemen." zegt het dagelijks bestuur. Bij het gunstig resultaat speelt de stijging van huur- en erfpachtop brengsten een belangrijke rol. zo wordt toegelicht. Voor het moment noemt men de verdere ontwikkeling van het havenschap via de verlenging van de Zevenaarshaven van beteke nis. Deze uitbreiding opent goede perspectieven voor verdere uilgif van haventerreinen langs die haven" Ze kan eveneens van betekenis zijn voor bestaande en nieuwe goederen trafie ken. Wel acht hèt dagelijks haven- schapsbestuur waakzaamheid gebo den op het gebied van de verhouding boekwaarde arktwaarde van nog uit te geven gronden. Men stelt vast dat de totale goederen- omzet in de diverse havens steeg met ruim 96.000 ton lot bijna 7.8 miljoen ton. De Braakmanhaven met name verwerkte meer schepen (871) dan in 1981 '717 stuks) en de omzet steeg met 460 000 ton tot 3.34 miljoen ton. De daling van de omzet in de kanaalha vens met bijna 340 000 ton schrijft men toe aan de verminderde kolen- aanvoer Het aantal arbeidsplaatsen in het havenschapsgebied bij de bedrijven nam mei ongeveer 130 af. van 6.555 tot 6423 werknemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 41