DELTAWERKEN MENSENWERK arca-schipper 'ALS WE MEKAAR MAAR ijf jaar volhouden EEN BEETJE HELPEN' zou een opname uit Nederland Maritiem kunnen zijn. De gele ton danst op het water. schuim. Met bewegingen waaruit routine en voorzichtigheid blijken, maken drie mannen op het dek van het ankerbehandelingsvaartuig Area een draad aan de ton Sèhipper Siem de Wolf laat een lier draaien en met enig kabaal wordt het gele gevaarte boord getrokken. Aan de tros is een van de ankerdraden van de ponton Jan Heijmans Die moet los. Na wat gemanipuleer met lieren, een zware hamer en het kraantje op dek is de draad los en gaat de ton hotsend en botsend weer te water. De mannen op het dek daarbij maar even achter de stevige stalen reling om te voorkomen dat ze ermee in ite aanraking komen. De Wolf zorgt ervoor dat de ankerdraad strak blijft, zodat hij aan van de Jan Heijmans netjes op de trommel kan worden gedraaid. Dit karwei zit er weer In het stuurhuis pruttelt het koffiezetapparaat. De bemanningsleden van de Area beschouwen zichzelf als de vrije jon- van de werken in de monding van de Oosterschelde, „We zijn een soort vliegende jojo" omschrijft Enk- :,t huizenaar Siem de Wolf <37) het. „We 'natten in alle drie de sluitgaten en in alle werkhavens. Transporten verzor gen en natuurlijk de verankering van de grote werkschepen. Daar zijn we UllrUSlIrlg 35 speciaal voor". In het budget voor de bouw van de pijlerdam is 4,5 miljoen gulden uitgetrokken voor de Area. twee schepen rond die zich met het zelfde bezighouden, de Cobi en de Joker. Maar die zijn aanmerkelijk kleiner. Het echte zware werk, bij voorbeeld het boven water halen van de dertig ton wegende ankers, wordt dan ook door de Area uitgevoerd. Hoewel de maat aanzienlijk verschilt Stf van die van de Cardium. de Jan Heijmans, de Ostrea en de Macoma, is y bet ankerbehandelingsvaartuig net zo'n bijzonder ontwerp met een al even bijzondere taak. In en aan weers- üss; zijden van het tracé voor de storm- 3 vloedkering liggen zware ankers, waaraan de ankerdraden van de werk schepen bij het leggen van de funde- I ringsmatten en het plaatsen van de ótyj pijlers worden vastgemaakt. Dat vast- omï maken is het werk van de Area. In de monding van de zeearm varen nog Daarvoor is het schip uitgerust met verscheidene lieren, een kraan en een draaibare rol aan de achterzijde van het dek. met behulp waarvan de zwa re ankers wat gemakkelijker aan boord te trekken zijn Aan het anker behandelingsvaartuig valt onmiddel lijk het panoramische raam aan de achterzijde van het stuurhuis op. Het is noodzakelijk dat de schipper een uitstekend zicht op het werk heeft. De Area wordt voortgedreven en ge stuurd met vier schroefpropellors op de hoeken van het schip. Daarmee is het mogelijk heel nauwkeurig te ma noeuvreren met het vaartuig. Dat is trouwens soms letterlijk handen- en voetenwerk. De Wolf heeft bij het draaien van het schip zijn handen vol aan het bedienen van de stuur knup pels. Moet dan tegelijkertijd ook nog een lier draaien, dan zet hij die met zijn knie in werking Wanneer de Cardium bezig is met het leggen van een mat of de Ostrea in de weer is met een pijler gebeurt dat in een welhaast bezadigd tempo, geheel in overeenstemming met het kloeke formaat van deze pontons. Op de Area gaat het allemaal aanzienlijk dynami scher in zijn werk Het schip is voort durend op weg naar een ankerdraad die moet worden verplaatst of naar een vrachtje dat ergens naar toe moet worden gebracht. De Wolf: „De mees te aandacht gaat steeds uit naar die grote schepen. Da's natuurlijk ergens wel begrijpelijk. Maar zonder ons zijn ze nergens. Als wij van de ankerbe handeling hun draden niet op de juiste plaats vastmaken, kunnen ze hun werk ook niet doen" De bemanning van de Area bestaat in totaal uit twintig man: vier ploegen van vijf. Zo'n ploeg werkt de ene week twaalf uur overdag, is de volgende Boxman (links) vertelt in cle spiraaltuin in Boxtel hoe de zure regen vertvoestend werkt. De spiraaltuin, een tuin waarin de plaritbedden als een spiraal op de glooiing van een kleine heuvel liggen, vraagt een aan water en is vooral een uitkomst voor de derde wereld. PZC/ weekendkrant 21 week zeven dagen vrij, werkt dan een week lang twaalf uur 's nachts en is vervolgens weer een week vrij. De Wolf is een van de vier schippers „Vooral als het druk is zijn die twaalf uur een hele ruk. Dan zijn we behoor lijk bekaf Want er zit zeker aan dek. een hoop zwaar werk bij". Werk dat bovendien onder vrijwel alle weers omstandigheden door gaat Ook bij storm. „We zijn wel eens bezig ge weest bij windkracht negen a tien Toen was hel eigenlijk met meer nodig aan de tonnen vast te maken Ze sprongen zowat aan boord" Bij zwaar weer zet de zee af en toe het dek van de Area blank. De bemanningsle den aan dek slaan dan met het water in hun laarzen. Maar het werk gaat door beetje geluk De Wolf heeft jarenlang voor Volker Stevin, een van de aannemingsbedrij ven cüe samen de combinatie Dos- bouw vormen, op slepers, hopperzui gers en motorbakken gevaren. Onder meer in Saoedi-Arabié, Zuid-Afrika, Nigeria en Frans Guyana. „Steeds drie maanden van huis. Mijn vrouw werd dat op den duur zat Toen heb ik deze baan gekregen. Een kwestie van een beetje geluk hebben en er achter aan zitten. Want het is met vet meer in de baggerij Ook daar worden over al mensen ontslagen" Over het feit dat het er voor de Area in 1986. wanneer de stormvloedkering is vol tooid. ook op zit. maakt De Wolf zich nu nog met druk: Wie dan leeft die dan zorgt" Hij werkt nu ruim ander halfjaar in de monding van de Ooster schelde. De afwisseling die de taak van het ankerbehandelingsvaartuig met zich meebrengt, bevalt hem wel. De ene dag is de Area volop in de weer met het losmaken en opnieuw beves tigen van de ankerdraden wanneer bijvoorbeeld de Jan Heijmans en de Cardium, die samen de funderings- matten leggen, naar een nieuwe posi tie gaan. Bij zo'n verandering van ligging moeten per schip toch al gauw minstens vier ankerdraden worden verzet. En een dag later zijn er wat transportklussen of ligt het schip er gens stand-by in een werkhaven. „Dat is het leuke. Hollen of stilstaan, 't Is een hoop scharrelwerk. Eerst hier eens wat assisteren en dan weer er gens anders een handje helpen. Ik zeg altijd maar zo: als we mekaar maar een beetje helpen, dan lukt 't wel". Het werk op het dek van de Area is niet vrij van nsico's Daar is de be manning zich voortdurend van be wust. Met behulp van luidsprekers kan De Wolf zich vanuit het stuurhuis verstaanbaar maken. De mannen aan dek laten met subtiele handgebaren weten wat ze van de schipper en zijn lieren verwachten „Het is een zaak van heel goed op elkaar mgespeeld zijn. En je moet voortdurend op je qui-vive blijven. Want voor je het weet zit iemand ergens met zijn vingers tussen of krijgt-ie een klap van een draad. Ondanks dat dit schip met de nodige veiligheidsvoorzieningen is uitgerust, is het uitkijken geblazen. Ernstige ongelukken zijn bij ons ge lukkig nog steeds uitgebleven. Er heeft wel eens iemand een verwon ding aan zijn hand opgelopen door splinters in zo'n staaldraad. Daar dra gen we wel handschoenen voor, maar die splinters snijden daar finaal door heen". Terwijl de Jan Heijmans zijn anker draad langzaam binnenhaalt, komen de mannen die met de ton in de weer zijn geweest het stuurhuis binnen. Ze pellen zich uit hun oranje overleef- overalls en grijpen een beker verse koffie Ondertussen praat De Wolf over de marifoon met de man bij de lier op de Jan Heijmans. Die heeft speciale wensen over de manier waar op de draad wordt binnengebracht. „Wat verwacht je eigenlijk allemaal van ons", vraagt de schipper van de Area „Veel", luidt het laconieke ant woord. rinus antonisse en ben jansen Foto: Wim Riemens Conferentie centrum Moorwijk in Boxtel. Tegen de achtergrond van een verregend stukje bos en te midden van tekeningen en bouwmodellen van ondergrondse energiezuinige woningen, vloeïkassen. zelfgemaakte gereed schappen en andere besparende uutvindingen, breken zo'n veertig vierders van het vijfjarig bestaan van de Stichting De Twaalf Ambachten zich het hoofd óver de vraag of het bezeten zoeken naar kleinschalige oplossingen voor de grote problemen van deze tijd nog wel zin heeft. Wat is de afgelopen vijf jaar. gestimuleerd door De Twaalf Ambachten, bereikt en is het reeel om op de ingeslagen weg voort te gaan? De deelnemers aan het studieweek einde. zoekers, aarzelende beginners en doorgewinterde pioniers op het gebied van mens- em milieuvriende lijk (iets) ondernemen proberen onder de bezielende leiding van DTA- voorzitter Sietz Leeflang een bemoe digende boodschap te formuleren waarmee zij elkaar een hart onder de riem kunnen steken. Want het gevoel van crisis en malaise is ook aan hen met voorbijgegaan. Twijfel klinkt door in veel van de betogen. Jan Gosselink, die een bedrijfje op bouwde in Australië en die zijn hele leven, 'op zes jaar na', zijn eigen machines en gereedschappen maakte, gaat er fel tegen te keer. In het heetst van de strijd moet een oudere man met een benijdenswaardige overdaad aan grijze lokken het zelfs voor de jeugdige opponent van Jan Gosselink opnemen „Laat die jongen nu eens uitspreken Hij kan er niet tegen als hij steeds in de rede wordt gevallen". De jongen in kwestie is een 'klusser' die de twijfels van veel van zijn gene ratiegenoten probeert te verwoorden. Het is voor veel jongeren onmogelijk iets te beginnen, meent hij. Een start zonder geld en gereedschap loopt vaak op een mislukking uit. De men sen die het wel maken hebben door gaans een uitkering of een partner met een inkomen. Wat Sietz Leeflang en zijn Twaalf Ambachten propage ren. ongesubsidieerd de hand aan de ploeg slaan, blijft voor de meesten een utopie, zo meent hij, Die uitspraak lokt protesten uit Sietz Leeflang wijst op de mogelijkheid geld te lenen tegen lage rente bij de antroposofische Triodosbank en op de steun van de stichting Memo Jan Gosselink. sprekend uit ervaring, houdt met klem staande dat het heel goed mogelijk is eenvoudig te begin nen „In die begintijd heb je juist weinig opdrachten en daardoor de ruimte om zelf je grotere machines en werktuigen te bouwen. Vroeger leer den ze je dat op school, tijd uittrekken voor het maken van je eigen gereed schap, dat kweekte doorzettingsver mogen, maar het onderwijs levert geen zelfstandige mensen meer af. Door je gereedschap zelf te maken wordt je onafhankelijker want je kunt het ook altijd zelf repareren En het is goedkoper Dat geeft het kleinschali ge bedrijf een 'voorsprong op het grootschalige Gosselink toont met levensgrote, uit hout en afvalmetalen vervaardigde. apparaten als een lintzaagmachine, een schaaf- en vandiklebank en een handschuurmachine dat het allemaal echt kan. mislukkelingen De jeugd krijgt ook van Pietcr Box man. adviseur van de biologische land- en tuinbouw en schrijver van verscheidene boeken op dat terrein, een veeg uit de pan. „Veel jonge mensen vragen mij advies voor het stichten van een bedrijfje. Als ik ze dan antwoord dat er een massa rege lingen zijn waarvoor ze bij verschil lende instanties moeten aankloppen, is steevast de vraag: „Kunt u dat even voor me in orde brengen?" De mensen die dat zeggen dat zijn de mislukkelingen. Je kunt er zeker van zijn dat die nooit ergens zullen sla gen. Jongeren zijn hel tegenwoordig gewend dat alles voor hen wordt geregeld, terwijl wij door gewoon de handen uit de mouwen te steken na rien van reems de oorlog met die zelfde handen het land van de grond af hebben opge bouwd. Ergens voor knokken is er niet meer bij, dat leidt tot lethargie, tot een blokkering van het denken". Een van de aanwezigen denkt wel licht geïnspireerd door het aanpalen de tentenkamp welks bewoonsters hem de voorgaande nacht met een hels kabaal tot vier uur hebben wak ker gehouden een oplossing te kunnen aandragen voor dit probleem overlevingskampen voor de jeugd, „want veel jongeren weten met wat het is om te moeten vechten om te overleven Sietz Leeflang signaleert tekortko mingen in de up voeding, „instant resultaten behalen, dat is ons de laatste twintig jaar ingehamerd Het is helaas een mentaliteit geworden" Hij constateert ook dat er weinig fantasie en durf is. „Er zijn nog veel mensen die pas trouwen of gaan sa menwonen als het bankstel, de stof zuiger en het zoveel delig servies compleet zijn en de twaalf handdoe ken op de plank liggen" Even eerder heeft hij de doelstellingen van stichting en tijdschrift De Twaalf Amoacnien uiteengezet nieuwe mo gelijkheden zoeken en die omzetten in werkgelegenheid, nieuwe produkten en vormen van dienstverlening zon der in hobbyisme te vervallen Uiting geven aan een nieuwe manier van denken „We zoeken het in simpele dingen, maar dat stelt ons voor een dilemma wanneer blijkt dat de eisen die men stelt zeer hoog zijn. We leven in een samenleving waarin de tech niek zo overvloedig aanwezig is dat we het gewend zijn geworden de stek ker maar in het stopcontact te steken om op onze wenken te worden be diend. Grote gevaren ziet Leeflang in sommi ge van die geavanceerde technieken. Voor de computerisering bijvoorbeeld heeft hij geen goed woord. Automati sering wordt niet door de mensen gedragen, is zijn stelling. Arnold Schoffelmeer. die juist heeft gedemon streerd hoe door middel van accu's en omvormers leen gecompliceerde tech nologie! geprofiteerd kan worden van goedkope windenergie, sputtert nu tegen „Zonder grootschalig vervaar digde ie's is er geen geavanceerde elektronische apparatuur'Sietz Lee flang „Natuurlijk ben ik geen geite- wollen-sokkenfanaat. Ik ben niet te gen 220 volt als we de centrales maar in kleinere eenheden kunnen opstel len. Ik ben blij dat mijn radio 25 watt gebruikt waar dat vroeger 275 watt was. Het is niet onze bedoeling dat iedereen weer in koude, vochtige hui zen gaat wonen om met alle geweld energie te besparen, maar met bepaal de, eenvoudige technieken en hulp middelen is het wel mogelijk energie te besparen. Na de oorlog moesten er snel huizen komen. Die werden opge trokken op basis van het vooroorlogse ontwerpideaal lucht en licht. Op die manier ontstond de doorzonwoning. Vervolgens werd de tv in huis ge haald. een dermate dominerend ding dat je m een doorzonwoning alleen nog maar tv kunt kijken Dus moest het huiswerk op aparte kamertjes worden gemaakt Die situatie veroor zaakte een geweldige sprong in het huishoudelijke energieverbruik- Daar kun je met een windmolen en een omvormertje niet tegenaan. Het ant woord van De Twaalf Ambachten was de tegelkachel in combinatie met de warmtemuur. een bron van aangena me en gezonde stralingswarmte en mogelijkheid tot afscheiding zonder isolatie Als ik nu zeg dat ik gematigd optimistisch bent. dan is dat alleen omdat ik denk dat de mensen tot de conclusie zullen komen dat er betere vormen van wonen zijn die ook goed koper zijn Of dat sociologisch te verwezenlijken zal zijn. is ook voor mij de vraag" Veel 'vindingen' van De Twaalf Am bachten worden daadwerkelijk ge loond: een warmtemuur in een voor malige Boxtelse doorzonwoning bij voorbeeld. Vier lezers laten zien waartoe De Twaalf Ambachten hen inspireerde. Een van hen. de heer Dekker uit Vlissingen, krijgt van de aanwezigen de eerste prijs voor zijn tot tegelkachel omgebouwde open haard. Veel waardering is er ook voor de heer Oosterveld die uit oude on derdelen, waaronder de achteras van een DAF, een graanmolen bouwde die hij per bakfiets vanuit Den Bosch naar Boxtel heeft gebracht. „Allemaal prachtig die activiteiten. De mensen hier zullen er wel een voorbeeld aan nemen, dat zijn alle maal doe-ers. maar hoe laat je dat doordringen tot de rest van de Neder landse bevolking?" vraagt iemand „Iedereen is opgevoed in een afhanke lijke positie. Luxe is aantrekkelijker dan eenvoud; ik vrees dat dit alles alleen voor een kleine groep tot posi tieve dingen leidt. Men ziet immers m het algemeen niet het verband tussen wat er fout gaat in de wereld en watje zelf kunt doen Vandaar die machte loosheid en het schelden op de over heid" Pieter Boxman vindt dat te pessimis tisch: „Er zijn echt vorderingen. Vroe ger kon een dienstweigeraar jaren rondlopen voordat hij een geestver want ontmoette, nu keren veel meer mensen zich tegen geweld. Gewone mensen in mijn eigen omgeving, Em- men. tonen zich bewust van hun rech ten. hun identiteit, hun voedsel. De situatie is nu beduveld voor de men sen die zich willen verrijken ten koste van anderen. In 1975, bij het krijgen van de milieuprijs, zei ik we zijn gekomen aan het einde van het che- misch-technologisch tijdperk Daar konden ze toen nog om lachen, maar nu. na de gifbelten, is het lachen hen vergaan" Aan het slot van de bijeenkomst waarin natuurkundige dr G Diemer heeft duidelijk gemaakt dat natuur wetten grenzen stellen aan technolo gische experimenten en Sietz Lee flang uit België het bericht krijgt dat koning Boudewijn tijdens een beurs in Brussel aan de Stand van De Twaalf Ambachten het boek van de Australiër Bill Mornsson over combi- natieteelt in spiraaltuinen heeft ge kocht we hebben dan juist de spiraaltuin in Boxtel bezocht heerst onder de deelnemers de over tuiging dat hardnekkig moet worden doorgegaan al was het alleen maar om j de lethargie te doorbreken waarin veel jongeren zijn terechtgekomen. Gewoon zelf doen en in eigen omge ving een voorbeeld stellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21