S bezorgd over stagnatie n groei reizigersvervoer Nixon wilde in 1969 kernwapen gebruiken tegen Noord- Vietnam Wijzigingsvoorstel CDA VYD aftrek schilderwerk Geen cassatie in zaak Albert T. Van den Broek wijst kritiek na reis af I Treinretourtje Parijs 90 gulden Voor u op vakantie gaat kunt u nog i 4 cent korting halen bij Shell. steeds PZC/binnen-buitenland OEDERENTRANSPORT 13 PROCENT TERUGGELOPEN OP DE SCOOTER Beraad over middenschool voltooid Van der Stee commissaris Bruynzeel-trio 'Selpt 4cent PULITZER-PRIJSWINNAAR SEYMOUR HERSH: Defensie wil weddeverlaging iets verzachten •VRIJDAG 3 JUNI 1983 MAASTRICHT (ANP) De Maastrichtse officier van justitie mr J. H. M. Nabben heeft besloten geen beroep in cassatie in te stellen tegen het vonnis «.van de rechtbank in Maastricht inzake de 63-jarige voormalige kampoudste Albert T. Mr Nabben heeft dit donderdagavond bekendgemaakt. fT. werd 20 mei door de bijzondere strafkamer vrijgesproken van misdaden fegen de menselijkheid. T. zou deze misdaden in het werkkamp Kaufbeuren. ressorterend onder het concentratiekamp Dachauhebben begaan. It Mr Nabben wijst er in eerste instantie op, dat tegen beslissingen van de rondissementsroohtbankcn die handelen volgens het buitToewoon straf recht. zoals in dit geval, geen hoger beroep bij een gerechtshof mogelijk is „De vraagstelling heeft zich derhalve toegespitst op de mogelijkheid van het instellen van een beroep in cassatie bij de Hoge Raad der Nederlanden'aldus mr Nabben in een toelichting op zijn besluit. De mogelijkheid tot cassatie wordt volgens de officier echter uitgesloten door een bepaling in het wetboek van strafrecht. Deze luidt, dat tegen een vrijspraak van een verdachte geen beroep in cassatie is toegelaten. Zich hierop baserend heeft mr Nabben derhalve van cassatie moeten afzien. (Van ome verkeersredacteun [UTRECHT De directie van NS is bezorgd om de toekomst van het spoorwegbedrijf en het aandeel van de trein in het nationale vervoerspatroon. Aldus blijkt uit het dinsdag ^verschenen jaarverslag over 1982. Onder invloed van de economische recessie is het t agoederenvervoer met 13 procent teruggelopen terwijl er voor dit jaar vrijwel geen zicht is op ^verbetering. voor een goede spoorwegbedrijfsvoe ring. meent de NS-directie ook te moeten aangeven op welke wijze in Nederland ruimtelijk ordeningsbeleid moet worden gevoerd en welke maat regelen genomen moeten worden om stagnatie van het passagiersvervoer te voorkomen. boor de tariefverhogingen is de groei in het jaarverslag gaat de NS-direcüe Tran het passagiersvervoer tot stil- uitvoerig in op de factoren die het Jtand gekomen, zoals NS begin dit reizen per trein beinvloeden. Achter- 'ez aar al zei te vrezen. Door de inko- eenvolgens noemt NS de benzineprijs, ^nnensbevriezing van ambtenaren en tariefhoogte. de kosten van levenson- ^trendvolgers is de NS-directie nog derhoud en het besteedbare inkomen. lauwelijks m staat een zelfstandig 11" lersoneelsbeleid te voeren. Wat dit 'm letreft ..dreigt langzamerhand een Onhoudbare situatie te ontstaan". Er moeten grote investeringen wor- PI len gedaan om verouderde en versle- 131 en produktiemiddelen (materieel, in- 'n^structuur, andere technische in- f?' ichtingem te vervangen, en de ach- erstand in te lopen die in de afgelo- d' »en jaren is ontstaan. Door de inves- eringen stijgen de afschrijvings- en antentekosten. een ontwikkeling waar in de komende jaren nog geen inde komt. Zowel in 1973 als in 1978-'79. toen de benzineprijzen sterk stegen, groeide ook het vervoer per trein. t dilemma lierdoor komt NS voor het dilemma e staan van nog verdere kostenstij- ing, of verder uitstel van vervan- ring. Maar uitstel leidt tot uitwonen an het bedrijf, waardoor achter- '"E tanden kunnen ontstaan die zoals 'va lij de Britse spoorwegen niet meer ®ngelopen kunnen worden. DINSDA G DEBA T IN KAMER SCHIPHOL (GPD) „Ik ben niet te een briel aan Van den Broek, aange- n we tegenover Nicaragua geweest. Ik deel die kritiek volstrekt niet". Dat zei minister van buitenlandse zaken Van den Broek donderdag op Schiphol bij zijn terugkeer van een Latijns- Amerikaanse trip. Hij bracht met Staking Het Britse dagblad The premier Lubbers een bezoek aan Ve- 'Inancial Times is donderdag voor de nezuela, Brazilië en de Antillen. Van e I weede achtereenvolgende dag niet den Broek ging alleen naar Costa :>la (erschenen als gevolg van een staking Rica, Nicaragua en EI Salvador, havan de drukkers. De directie verge- De uitlatingen van de Salvadoraanse il dfieek woensdag de eisen van de grafi- onderminister van buitenlandse za- indsche bond voor hoger loon en meer ken Gomez Vides, dat de Nederlandse rerkgelegenheid met een roofoverval, kritische houding ten aanzien van El Salvador zou zijn veranderd, liet hij geheel voor rekening van zijn Salva- donaanse gesprekspartner. Volgens Van den Broek hebben de Salvado- riaanse autoriteiten door het achter wege laten van elk ceremonieel ver toon by zijn bezoek goed laten mer ken dat zij beseften hoc in Nederland over de situatie in El Salvador wordt gedacht. Hij had dan ook met de indruk dat zijn bezoek door de autori teiten was aangegrepen om hun pres tige op te vijzelen. Kamerdebat De bewindsman wilde niet uitvoerig ingaan op vragen naar de situatie in El Salvador en Nicaragua in verband met het debat dat volgende weck dinsdag in de Tweede Kamer over zijn reis zal plaatsvinden (op aan vraag van de PvdA) „In beide landen heb ik een zeer kritische dia loog met de betrokken autoriteiten gevoerd. Wat betreft zijn gesprek in Nicaragua met de Salvadonaanse verzetsleider Samayoa, zei Van den Broek dat dit niet moet worden gezien als erken ning van de militaire tak van het Salvadoriaanse verzet. „Ik wist niet met wie ik sprak op dat moment", aldus Van den Broek. „Mij was alleen Ruben Zamora voorgesteld, een van de leiders van het FDR, de politieke arm van het verzet die wij als een representatieve factor in de Salvado riaanse politiek erkennen", aldus Van den Broek. Het Nederlandse socialistische lid van het Europees Parlement. Ien van den Heuvel, heeft in een telegram aan de Duiise minister van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Genscher. en in Door de groei van het besteedbaar Autokosten "De NS-direcue denkt aan zodanige H O,af 3' f ruimtelijke ordening dat optimaal de daling van het besteedbaar inko van de bestaande „Lslnictuiir iwe men en gehjkHjdtedetrmetverhoElng en andere verbmdl nl brmk van 1 april oorzaak dat de groei van ka„ worde„ emaaklhet per jaarverslag. „Dit geldt zowel voor stilstand is gekomen nieuwe verstedelijking als voor herin- Hoewel de NS-directie schrijft zich richting van stedelijke gebieden Bo- primair verantwoordelijk te achten vendien zou variabel maken van de vaste autokosten kunnen leiden tot meer reizigers per trein". Het nieuwe intercitymaterieel. waar van enkele treinstellen tussen Am sterdam en Nijmegen rijden, getrok ken treinen tussen Zandvoort en Zuid-Limburg alsook tussen Den Haag en Keulen, is bij de passagiers erg in trek. Op de route Amsterdam Vlissingen zijn de meeste oudere treinstellen inmiddels ook door ge trokken intercitytreinen vervangen. De comfortabele inrichting is een be langrijke factor in dit oordeel; NS sluit niet uit dat de beschikbare mid delen ook hier tot versobering zullen leiden. PARIJS tANPi De Franse minister van buitenlandse handel. Edith Cresson. maakte gisteren met plezier gebruik van de mogelijkheid om de nieuwste motorscooter van de Franse Peugeotfabriek uit te proberen tijdens de officiële presentatie bij haar ministerie in Panjs De nieuwe scooter zal binnenkort op de markt komen, leverbaar met een 50 cc en een 80 cc motor. De prijs zal tussen de 2500 en 2850 gulden komen te liggen. ZEIST (ANP) Minister Deelman kan snel met een wetsontwerp ko men voor invoering van de driejarige middenschool, een gelijkwaardig spoor naast het beslaande voortgezet onderwijs. Het overleg in de centrale werkgroep over de ministriele nota „verder na de basisschool" biedt vol doende aanknopingspunten voor de ze ontwikkeling. Dit hebben de niet- ambtelijke delegaties, met uitzonde ring van O 3 donderdag, verklaard nadat in Zeist het overleg was vol tooid. De minister van onderwijs en weten schappen kon de laatste dag van de slotzitting niet meemaken wegens verblijf in Luxemburg, Hij had al laten weten, dat het overleg meer heeft opgeleverd dan hij ooit had vermoed. Uit de verklaring die donderdag is verstrekt, blijkt dat op O 3 na de delegaties van andere organisaties van personeel, besturen en ouders menen, dat op een aantal belangrijke hoofdpunten als opzet en inrichting van het nieuwe onderwijs oveeen- stemming is bereikt Waar geen over- Dienstverlenen Bedrijfsvereni gingen. GAK en de Gemeenschappe lijke Medische Dienst iGMDi moeten zichzelf minder zien als wetstechni sche uitvoerders van enkele sociale zekerheidswetten en meer als dienst verlenende instanties. Dat is een van de conclusies van een aantal klach- tencomité's waarin rechtswinkels, bu reaus voor rechtshulp, sociale raads lieden. maatschappelijke advies- en informatiecentra, instellingen voor maatschappelijk werk. wao-groepen en belangenorganisaties voor buiten landers samenwerken. MINIMUMBEDRAG WORDT VERLAAGD lief voor El Salvador en tc kritisch drongen op een gezamenlijk protest van de tien lidstaten van de EG tegen de Amerikaanse inmening in Nicara- iVan onze parlementaire redactiei trekbaarheid van schilderwerk aan DEN HAAG De Tweede- de eigen woning wordt verlaagd. Kamerfracties van CDA en VVD heb- Zoals gemeld houden CDA en VVD ben donderdag hun verwachte wijzi- hiermee voet bij stuk tegenover mi- gingsvoorstel ingediend, volgens nister Ruding (financiën), die de ver welk de mogelijkheden voor de af- ruiming niet verantwoord vindt. RIDDERKERK (ANP) De oud minister van financiën, mr. A. van der Stee, heeft er een com missariaat bij. Hij is benoemd tot commissaris van de drie Bruynzeel-bedrijven die de houdstermaatschappij Ridder- veer BV heeft overgenomen. Het is het zevende commissa riaat van de vroegere bewinds man. Eerder aanvaardde hij soortgelijke funkties bij o.m. Wessanen en de Nederlandse Credietbank. Van der Stee DEN HAAG (GPDi De reisorganisatie Transalpino biedt in de periode van 24 juni tot en met 2 september een treinretourtje naar Parijs aan voor 90 gulden ikinderen van I tot en met 11 jaar betalen de helft). Het normale tarief is f 178. Transalpine zegt met dit lage tarief „de knuppel in het bussen- hoenderhok te willen gooien". Busreizen zijn normaal aanmerkelijk goedko per dan treinreizen. Transalpino voert momenteel nog overleg met NS om ook voor andere bestemmingen goedkopere treintarieven te kunnen realiseren. Het retourtje Parijs van 90 gulden is bijna net zo goedkoop als de prijs die busondernemin gen vragen. Bussen rijden echter niet iedere dag naar de lichtstad. Van het voordelige treintarief kan iedere dag gebruik worden gemaakt De goedkope treinkaartjes naar Parijs worden verkocht via alle reisbureaus. SCHIPHOL In verband met de aankomst van premier Lubbers en minister de NS-reis- en inlichtingenkantoren en de Transalpino reisbureaus in van buitenlandse zaken Van den Broek uit Zuid-Amerika hielden het Amsterdam. Den Haag. Eindhoven en Rotterdam Salvador Komitee en het Nicaragua Komitee een demonstratie op Schiphol 'ADVERTENTIE i Wolters (CDA) en De Grave (WD), de indieners van het. voostel, willen het minimum bedrag, dat voor aftrek baarheid in aanmerking komt. verla gen tot f 1000. In het regeringsvoorstel whs dit f 1400.- gulden bij een woning tot f 180.000 en f2100 daarboven. Ove rigens komt slechts 60 procent van de schildersrekening voor aftrek in aan merking. Wanneer een huis volgens de huur waarde-tabel meer waard is dan de minimumgrens, moeten de rekenin gen voor schilderswerk boven die huurwaarde uitstijgen om voor de belastingen te kunnen worden afge trokken. In het regeringsvoorstel was die grens 2,5 maal het huurwaardefor fait. Het maximum moet volgens de Ka merleden f5000 worden De regering wilde een maximum van f 10.000 Waarschijnlijk zal het kabinet zich vandaag, vrijdag, buigen over het wijzigingsvoorstel. In het vorige week gehouden debat over het groot onder houd weigerde minister Ruding (fi nanciën i aan de wensen van het CDA tegemoet te komen, omdat het de schatkist ongeveer f20 miljoen kost De fracties geven voor hun wijzigings voorstel geen dekking aan Metdaeca&n knjpu Voor u het weet is het vakantietijd. en dan bent u te laat. U heeft nog precies 4 weken om de kortingcoupons uit het Shell helpt-boek)e op te maken Dus: leg het boekje in uw auto en profiteer ervan. Anders gooit u geld weg En dat zou zonde zijn, nietwaar? Geen prioriteit wethouderswedde )EN HAAG (ANP) Minister Riet- terk (binnenlandse zaken) voelt er liets voor de salarissen van de Ne- lerlandse wethouders te verhogen, lij meent dat „uiterste terughou- lendheid" moet worden betracht bij herziening van die salarissen. Een en ander blijkt uit een vertrou welijke notitie van de minister over de rechtspositie van de wethouder. ,Een heroverweging in algemene zin van de wethouderswedden heeft bij mij thans geen prioriteit," aldus de bewindsman. Hij wijst op het zuinige financiële beleid dat moet worden gevoerd en op de algemene teruggang ln de inkomenspositie van de Neder landse burger. Uit de notitie, die bestemd is voor de leden van de commissie voor binnen landse zaken van de Tweede Kamer, blijkt overigens, dat de minister wel wil overgaan tot beperking van de 23 bezoldigingsklassen. In de notitie deelt de minister ook mee. dat de premies voor de volksverzekerings wetten (de akw, de aaw en de awbzi met ingang van 1 januari 1984 geheel voor rekening van de gemeenten zul- ilen komen. NEW YORK IIRTR L'PIi - President Richard Nixon heeft in 1969 zonder zijn kabinet erin te kennen uiterst geheime plannen laten opstellen voor een Amerikaanse invasie in Noord-Vietnam en het gebruik van kernwapens tegen dit land in een poging het einde van de oorlog te bewerkstelligen. Dit schrijft de Ame rikaanse journalist Seymour Hersh in zijn nieuwe boek The Price of Power: Kissinger in The Nixon White House'. Hersh is bekend doorzijn onderzoeks journalistiek en winnaar van de gere nommeerde Pulitzerpnjs. Noch Ni xon, noch Kissinger wilden meewer ken aan het boek van Hersh, die medewerker was van het Amerikaan se persbureau Associated Press en van de New York Times Nixon wei gerde voorts ieder commentaar. De oud-minister van buitenlandse zaken, die bekend staat om zijn heftige reac ties op negatieve publiciteit, verklaar de op televisie dat hij het boek niet had gelezen. Stukjes die over een onderwerp werden voorgelezen noem de hij leugens Het boek is gebaseerd op 4 jaar onderzoek, ongeveer duizend vraaggesprekken en documenten die de regering in Hanoi en Nguyen Van Thieu. de voormalige Zuidvietnamese president. Hersh ter hand stelden. Hersh schrijft dat Nixon en Kissinger in 1969 overeenstemming bereikten over een 'dollemansstrategie' om de Noordvietnamezcn naar de onder handelingstafel tc dwingen. Op hun bevel stelde het bureau van de bevel hebber van marine-operaties een plan op met de naam 'Duck Hook'. Dit voorzag in een invasie over land van Noord-Vietnam, grootscheepse bombardementen op Hanoi, Hai phong en het uitgebreide dijkenstel- sel van het land en het gebruik van kernwapens om de aanvoerroutcs van het noorden naar het zuiden (Ho-Tsji-Minh-route) te vernietigen. Hersh zegt dat er nog een geheimer plan was waarin de gevolgen werden bestudeerd van het gebruik van tacti sche kernwapens om de voornaamste spoorlijnen tussen Noord-Vietnam en China te bombarderen. Over deze spoorlijnen kwamen veel hulpgoede ren uit China en de Sowjet-Unie. Nixon stelde volgens het boek Noord- Vietnam een ultimatum dat het voor 1 november 1969 akkoord moest zijn gegaan met onderhandelingen, an ders zou er een 'woeste beslissende klap komen Deze waarschuwing werd overgebracht via een reeks be middelaars. waaronder Roemenië en Pakistan. Nixon plaatste vervolgens in het geheim het strategische com mando van de luchtmacht 29 dagen onder een nucleaire staat van paraat heid. de hoogste vorm van paraat heid. Maar twee weken voor het ver strijken van het ultimatum schrok Nixon terug als gevolg van de toene mende protesten tegen de oorlog in de Verenigde Staten zelf. Uit Noordvietnamese documenten die niet eerder beschikbaar waren haalt Ilersh dat Nixon in oktobër 1972 de Noordvietnamese regering liet weten dat hij Kissingers onderhandelingen voor een vredesregeling als afgerond beschouwde Maar hij veranderde van gedachten toen Zui-Vietnam bezwaar bleek te hebben en vooral toen zijn opiniepeilingsadviseur hem vertelde dat een vrede hém onder de arbei dersklasse miljoenen stemmen zou kosten bij de presidentsverkiezingen in november Met deze actie, zo zegt Hersh, liet Nixon zowel Kissinger als de Noord vietnamezcn in de kou staan op een moment dat vrede mogelijk was. r Van onze parlementaire redac tiei DEN HAAG Defensie overr weegt een extra reiskostenver goeding voor dienstplichtigen om de gevolgen van de wedde verlaging per 1 juli te verzach ten. Minister De Ruiter deelt dit mee aan de Eerste Kamer in de schriftelijke voorbereiding van het beleidsdebat over de lands verdediging. Onderzoek zal eerst moeten aantonen of de dienstplichtigen er meer op achteruitgaan dan jongeren in het bedrijfsleven met een mini mumloon. Uit dezelfde briefwisseling tus sen De Ruiter en de Eerste Ka mer. blijkt, dat achttienjarige dienstplichtigen er de laatste vijf jaar flink op achteruit gingen (van 1081 naar 742 gulden per maand), terwijl kolonels en bn- gade-generaals hun salaris za- gen stijgen (brigade-generaals van 9049 naar 9548 gulden). Slechts de allerhoogste gene raal. de chef van de defensiestaf, leverde in vergelijking met 1978 in van 12 973 naar 12.599 per maand. 3/mwfer De Ruiter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5