ministers voor ersoepeling milieuregels FNV wil een extra stimuleringsbeleid Zorgen financiering basisschool PZCfi Arbeidsongeschikte gaat in inkomen het meest achteruit Meerjarenplannen nieuwbouw in 1985 -INKADER VAN DE DEREGULERING ISRAEL TREKT TERUG Thatcher boos op Healy INZET VAN 4 MILJARD GULDEN Directiekamer Demka bezet JS&gg2£sas VRIJDAG 3 JUNI 1983 PZC/binnen-buitenland DEN HAAG iVan onze -parlementaire redactie - Het bedrijfsleven wordt verlost van alle tijdrovende rompslomp die gepaard „bubble-concept". Volgens dit door minister Winsemius geïntroduceerd plan zullen niet meer per bedrijf maar ^feaat met het aanvragen van milieuvergunningen. Er komt nu één basisvergunning. Daarin per gebied milieu-eisen worden ge steld. Het actieplan wordt nu voorgelegd intwikkeling van bepaalde activiteiten van het bedrijf kunnen dan eventueel nadere eisen aan allerlei groepen in de samenie- iivorden gesteld. ■pit Is één van de 120 vaak vergaande maatregelen die de ministeries van fconomische zaken en volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu beheer hebben vastgelegd in het (con- ;ptl „Actieplan Deregulering". De voorstellen voorbereid. De ministers over zaken waar al vele jaren over Van Aardenne (economische zaken) wordt gediscussieerd. Zo zal de proce- en Winsemius (milieuhygiëne) hebben zich reeds met het actieplan akkoord verklaard. 'ing. alvorens de ministerraad parlement erover zullen beslissen. De stichting Natuur en Milieu noemde het actieplan gisteren al een grote dure voor het Kroonberoep bij be- s^aP achteruit voor het milieu. Ook Konsumcnlen Kontakt reageerde verontwaardigd op de voorstellen. io De ambtenaren hebben kans gezien ^irvaXtïedSevenTw^ o.ereenst—g te b.re.Ken regelgeving op het gebied van mtelijke ordening en milieubeheer je stroomlijnen of te versoepelen. Open-hartoperaties Het aan tal open-hartoperaties in ons land zal door een tekort aan capaciteit niet verder toenemen. Dat is vrijdag ge zegd tijdens een symposium over ope n-hartoperaties aan de Erasmus Uni- ineraal Rutten van economische za- versïteit in Rotterdam. Op dit mo- >n in een half jaar de deregulerings- ment worden jaarlijks zo'n 7000 open hartoperaties verricht EL SALVADOR ïet actieplan is gemaakt op basis van jfspraken in het regeerakkoord. Een iep ambtenaren van beide ministe ns heeft onder leiding van secretaris- Weersvooruitzichten van het KNMI Joor zaterdag tm dinsdag: .Iroog. zonnig en vrij warm. Middag- temperatuur omstreeks 23 graden. Deltagebied jeersvenvachling voor het deltage bied voor 3 juni 1983 °pef was me een weertje wel, gisteren, e dag begon niet onvriendelijk met Opklaringen en toeinig wind, maar 'i kwamen toch weer de buien en e nodige millimeters neerslag wer- ien afgetapt. In Zierikzee viel in korte -ijd uit één bui 12 millimeter, dus mnzoveel liters op een vierkante heler. In de buien kwamen overigens vindstoten voor van iels meer dan 20 ■■neter per seconde en dat is 9 op de schaal van Beaufort. In de namiddag ieleidelijk volop kans en de wind is iiaar een meer zuidelijke richting ge- niddag tegen de 25 graden. Vooruitzichten voor het weekeinde. r is grote onzekerheid ontstaan om kent het iveersverloop op wat langere het ministerie van mijn. De diverse Europese weer- volkshuisvesting de ge- nslen spreken elkaar nogal tegen tn het kan werkelijk twee kanten op. A)f we houden wisselvallig weer met loms vriendelijke perioden afgewis seld door minder fraai weer met re ien. of een groot hogedrukgebied bo ten de Noordzee brengt bestendiger iomers weer met een warme oosten- stemmingsplannen op basis van de wet Ruimtelijke ordening aanzienlijk worden versneld. De tijd die met het Kroonberoep is gemoeid, wordt terug- AMERIKAANSE gebracht van 63 maanden tot maxi- rv/i o acca npiin im maal 30 maanden. AMBASSADEUR IN Andere voorstellen zijn: het verklei nen van inspraakmogelijkheden voor burgers, het ontmoedigen van be- WASHINGTON (UPI/AFP/RTR) roepsprocedures door de kosten twee Thomas R. Pickering. 51. een carriè- of driemaal te verhogen en het gedeel- rediplomaat die thans ambassadeur telijk afschaffen van de verplichting is in Nigeria, wordt de nieuwe Ameri- om bouwvergunningen aan te vragen, kaanse ambassadeur in El Salvador. Het actieplan is volgens de opstellers Dit is donderdag bekendgemaakt zowel goed voor het bedrijfsleven als door de Amerikaanse minister van voor het milieu. Van versoepeling van buitenlandse zaken. George Shultz. In de afgelopen jaren is het aantal het beleid of van de milieunormen is De benoeming betekent geen wijzi- operaties opmerkelijk gestegen. Vier geen sprake Het geheel is gebaseerd ging in het standpunt van Washing- jaar geleden bedroeg het aantal nog op de stelling dat het milieubeleid ton inzake het beleid Zuid- en Midde- 4300; dat aantal is nu met ruim 50 zichzelf tegenkomt, wanneer het on- n-Amerika aldus Shultz. procent toegenomen. De operaties handig wordt uitgevoerd. De nog pas woensdag officieel be- worden verricht in zeven ziekenhui- Volgens het actieplan zal een proef noemde speciale afgezant voor Latijn zen. worden gedaan met het zogenaamde s-Amerika. Richard Stone vertrok donderdag al voor een reis van 12 dagen langs tien Zuidamerikaanse landen, waaronder verrassenderwijze ook Nicaragua, maar hij zei niet te zullen gaan onderhandelen. De klem toon van de reis zal liggen op El Salvador. Stone bezoekt ook Honduras waar, naar donderdag verder officieel werd bekendgemaakt m de VS, meer dan 100 Amerikaanse soldaten- instructeurs. mest. 'groene baretten' uit fort Bragg meer dan 2.500 soldaten uit El Salvador en Honduras zullen gaan opleiden. Verder zendt president Reagan, zo maakte het Witte Huis dezelfde dag bekend, ongeveer '25 le gerartsen naar El Salvador om slacht offers van de oorlog te behandelen. Levensslang geëist tegen oud-SS-er Barth OOST-BURLIJN (AFP/RTR) De openbaar aanklager in Oost-Herlijn heeft donderdag levenslange gevan genisstraf geeist tegen de voormalige SS-er Heinz Barth voor zijn aandeel in de massamoorden in Oradour en Lidice. Barth heelt bekend dat hij in Oradour 20 mensen heeft doodgeschoten In het Franse dorpje Oradour-sur-Glane werden in 1944 642 dorpsbewoners gedood als repressaille voor de ont voering van een Duitse majoor door het verzet. Ook bekende Barth zijn aandeel in het doden van 92 partiza nen in het Tsjechoslowaakse Lidice. De 62-jarige Barth staat in Oost- Berlijn terecht wegens oorlogsmisda den en misdaden tegen de menselijk heid. De aanklager achtte hem schul dig aan het in koelen bloede uitvoeren van het uitroeiingsbeleid van de na zi's. Hij meende dat de verdachte voor altijd moet worden uitgesloten uit de socialistische samenleving Hij eiste daarom levenslang en levenslange ontzetting uit de burgerrechten. De rechtbank in Oost-Berhjn doet op 7 juni uitspraak ZUID-LIBANON Twee Arabieren kijken vanaf een bestelauto in Zuid-Libanon toe hoe Israëlische militai ren twee pantservoertuigen op een oplegger laden. Het vormde gisteren het begin van de terugtrekking van Israëlische versterkingen uit het gebied. De Libanese pers meldde gisteren dat het Israëlische leger de afgelopen dagen in Zuid-Libanon meer dan honderd Lïbanezen en Palestijnen heeft opgepakt. De arrestaties volgen op een toename van de aanvallen op het Israëlische leger. De Israëlische minister van defensie Moshe Arens heeft donderdag verklaard dat Israël binnen enkele wekenmet Libanon en de Verenigde Staten zal gaan overleggen over wat er moet worden gedaan als het Syrische leger weigert uil Libanon te vertrekken. LONDEN iRTR i De Britse premier Margaret Thatcher heeft donderdag verontwaardigd gereageerd op de beschuldiging van de kant van de Labourpartij dat zij groeit in de slachtpartij van de Falklands-oorlog" en daaruit ook politieke munt slaat Denis Healy, tweede man van Labour, had woensdagavond verklaard, dat de premier, „die prat gaat op een slachtpartij", politieke munt slaat uil trotsheid van het land op zijn leger. In wat tol dusverre de vinnigste slagenwisseling in de op 9 juni begonnen Britse verkiezingscampagne was reageerde ze donderdagochtend op de aanval van Healey door te verklaren „van oordeel te zijn dat men hiermee alle grenzen van publiek of politiek fatsoen te buiten is gegaan" en dat het „vele, vele mensen in dit land heeft beledigd". Tegenover verslaggevers zei zij dat zij de Falklands-oorlog buiten de verkiezings campagne poogt te houden, omdat de steun voor de oorlog dwars door alle partijen had gelopen DEN HAAG (ANP/GPD) FNV-voorzitter Wim Kok meent dat er snel een stimuleringsprogramma moet komen waar voor in 1984 minstens vier miljard gulden moet worden ingezet. Samen met herverdeling van arbeid en het naar draagkracht verdelen van de lasten die de crisisbestrijding vergt, ligt er dan een beleid dat uitzicht biedt op economisch herstel: een lager financieringstekort en meer werk, aldus Kok donderdag in Den Haag. Het kabinetsbeleid - aanleiding voor dit FNV-urgentieprogramma en voor de grote protestdemonstratie op 11 juni in Utrecht - zal daar volgens Kok zeker niet toe leiden. Een crisisbeleid dat uitsluitend via bezuinigingen wordt gevoerd leidt alleen maar tot afbraak van de produktie, meende hij. De FNV denkt het benodigde geld te vinden vla herschikking van de toege- meentelijke program- ol- ma's voor enkele jaren tegelijk wil bepalen. Tot nu toe konden alleen DEN HAAG (GPD) - .- gemeenten krijgen begon het weer vanuit het zuiden op te ?end jaar precies le ho„ klaren Voor vandaag ziet het er ren hoeveei woningen gelukkig een stuk gunstiger uit. Bo- ze tot en met pcr programma's voor één Frankrijk zijn de barometers ge- jaar kunnen bouwen jaar worden vastgesteld. \stadig gaan stijgen en er ontwikkelt met rijkssubsidie. Het zich daar een hogedrukgebied. De rijk zal dan per gemeen- Munstige invloed hiervan op het weer te een meerjaren- reidt zich verder naar onze omge- bouwprogramma be ing uit en buien komen vandaag dan kendmaken waarin ifc niet meer voor. De zon krijgt siaat hoeveel woningen gebouwd kunnen Irani d Als Het even meezit, wordt het 80°„^wonlnjmdafzljn S'tTk verschillen Dat b. 25 graden. (van goedkope huur-tot Vooruitzichten voor het weekeinde: dure koopwoningen). nrn,p wkerheiri ontstaan am- Het V0Qr het eerst dat Dat gebeurde altijd in het najaar De aantallen woningen die gemeenten kregen toegewezen, konden tot nu toe van jaar tot jaar heeft altijd geleid tot grote onzekerheid bij de reservering en aanko pen van grond. Het nieuwe systeem waarbij gemeenten voor jaren achtereen ze kerheid krijgen over de precieze aantallen en soort woningen die ge bouwd kunnen worden, kan pas vanaf 1985 gel den. Staatssecretaris Brokx zei donderdag op een vergadering van bouwproject- ontwikkelaars in Sche- vcningen dat dit najaar nog alleen de program ma's voor 1984 kunnen worden verdeeld. In het najaar van 1984 zal dan het nieuwe verdeelsys teem voor 1985 tot en met 1987 ingaan. ieind. Op grond van de laatste gege vens heeft de laatste mogelijkheid de pootste kans. In de zaterdageditie lopen we hierover meer zekerheid te Nautisch bericht Wind: zuidwest, later meer zuid, Afnemend 3. soms nog 4 Bft. zicht: 'Dl erst nog slecht, later goed. tempera- uur kustwater: bijna 13 graden, af- 3 vijkmg waterstanden: geen afwijking Allan betekenis, maximum golfhoogte mding Scheldes: circa een halve '.ter zeegang tijdens hoogwater. ZON EN MAAN 22.18 138 20.45 174 21.17 115 21.17 188 21.52 134 21.52 162 20.23 149 23 21 135 21 49 168 22 21 112 22.18 183 OPLOPEND TOT A CHT PROCENT UTRECHT (ANP) Personeel van de met sluiting bedreigde Utrechtse staalfabriek Demka (onderdeel van Hoogovens) heeft donderdag de di rectiekamer bezet. Volgens de OR van Demka is de directie al bezig met de afbouw van het bedrijf door geen reparaties meer te laten uitvoeren waardoor een verdere produktie niet meer mogelijk is. Vijfentwintig werknemers namen donderdagochtend directeur ïr. W.Lu- gard m gijzeling om inzage in de administratie af te dwingen. Omdat de hoofddirectie van Hoogovens Lu- gard zijn bevoegdheden als directeur afnam, werd hij 's avonds rond zeven uur weer vrijgelaten. De raad van bestuur, van Hoogovens heeft nog steeds geen definitief besluit genomen tot sluiting, waardoor de Demka-direcue geen enkel recht heeft om daar maar al vanuit te gaan, aldus de OR De OR wil van de directie gegevens boven de tafel hebben over de gang van zaken bij het bedrijf en hi) heeft een kort geding aangespannen tegen Demka dat op 8 juni dient voor de president van de rechtbank in Utrecht Een woordvoerder van Hoogovens verklaarde dat Demka absoluut nog met bezig is met uitvoering tot slui ting. Niet te ontkennen valt dat er een voorgenomen besluit tot sluiting van Demka op tafel ligt maar dat houdt niet in dat het onderhoudswerk is gestaakt Alleen onderhoud dat niet onmiddellijk noodzakelijk is. ver schuift naar de iets langere termijn, aldus de woordvoerder. De avondploeg is gisteravond niet aan het werk gegaan. Het bedrijf wordt nog bezet gehouden. zegde globale lastenverlichting voor het bedrijfsleven, herschikking van WIR-gelden. en van gedeeltelijke fv nanciering via de kapitaalmarkt. Het bedrag van 4 miljard komt overa een met 1 procent van het nationaal inkomen. Dat is de norm die het Europees Verbond van Vakverenigin gen heeft gesteld voor een intematio; naai stimuleringsbeleid Het geld zal vooral in de woningbouw (1,5 miljard) en in de industrie (ook 1.3 miljard) besteed moeten worden. Nog eens 500 miljoen gulden zou de over heid zelf moeten investeren in wegen: bouw, spoorwegen en in het plan- Lievense. een energieplan in de Marl kerwaard. Verder moet dan nog 250 miljoen besteed worden aan steunver lening aan individuele bedrijven. De FNV meent dat deze bedragen als 'aanjager' moeten fungeren voor om vangrijker projecten. De overheid moet dan bevorderen dat er via de kapitaalmarkt voldoende financie ringsmiddelen beschikbaar zijn. rADVERTENTIEi femeldlnge "''Kreekrak v llsslngen 10.59 159 09.25 181 10 14 133 i9.57 198 DEN HAAG (ANP) Gehandicapten en arbeidsongeschikten moeten over het algemeen meer koopkracht inle veren dan werknemers en langdurig werklozen. Het percentage aan koop kracht dat gehandicapten er sinds 1 januari van dit jaar op achteruitgaan kan oplopen tot ruim acht. Een werk loze wwv-er gaat er maximaal zo'n 4.5 procent op achteruit. Dit staat in een brief van staatssecre taris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid aan de eerste en tweede kamer. Het verschil wordt veroorzaakt door allerlei maatregelen die met name gehandicapten treffen zoals de afschaffing van de arbeidson geschiktheidsaftrek (een aftrekpost voor de inkomstenbelasting) en de afschaffing van de WAM-toeslag. Dit was een toeslag voor mensen die een wao-uitkering genoten van voor 1 januari 1980. Per die datum is de wao-uitkering wat verlaagd, maar om de inkomensachteruitgang van dege nen die toen al in de wao zaten te verzachten, is de WAM-toeslag als overgangsregeling ingevoerd. De WA M-toeslag is echter sneller beëindigd dan toen de bedoeling was. Bovenop deze algemene maatregelen komen nog eens allerlei bezuinigingen die voor verschillende gehandicapten uiteenlopende gevolgen hebben zoals de invoering van een inkomensafhan kelijke eigen bijdrage in de AWBZ. de afschaffing van de vrijstelling voor gehandicapten tot het betalen van motorrijtuigenbelasting, de eigen bij drage voor geneesmiddelen, de verho ging van de eigen bijdrage voor ge zinsverzorging. de eigen bijdrage bij woningaanpassing en de eigen bijdra ge bij vervoer naar een sociale werk plaats. De verschillen tussen de inkomens van gehandicapten en anderen ko men het nnnst tot uiting bij de laagste inkomens, die er allemaal rond de drie procent in koopkracht op achteruit gaan. Arbeidsongeschikten met een hogere uitkering gaan er aanmerke lijk meer op achteruit dan werkloze wwv-ers of werkende gehandicapten. Bij de laatste» schommelt het koop krachtverlies rond de drie tot vier procent. Arbeidsongeschikten zien echter hun uitkering in sommige ge vallen in koopkracht teruggaan met rond de zeven tot acht procent. Hoe veel dat precies is hangt af van het aantal regelingen waar zij onder vie len voordat die geschrapt werden. OeHooJ»%! ^be" ^sse>en van „ao MUU' S5S& tiebbe" beuend van „„«eden van W1 - ,7 !-"• ^erfeet en en 'DVna geopena uur- Q/MtU IcUtN-y iwei-iè f. UkPctu. TKnPo 10,32 155 22 55 10.32 185 22.53 09.05 159 21.29 Laag water juni LK 23.07 ruimsse llatemeuzen lenkzee lil lansweert N( femeldinge beekrak llsslngen ?r answeert Ia 'emeldingc beekrak llsslngen 03.08 186 0228 199 02 48 169 02.51 216 02 58 187 03 12 214 0202 188 04.07 185 03.28 196 03 45 167 03.38 213 03 59 186 04.14 213 03.04 184 15.38 14.38 15.12 14.55 15 21 DEN HAAG Hel geld dat de rijks overheid nu uitgeeft aan kleuter- en lager onderwijs, aangevuld met een extra bedrag van 125 miljoen gulden, moet voldoende zijn om het basison derwijs in te voeren. Als de Tweede Kamer denkt dat dat niet voldoende is. moet men vanaf 1985 bij de behan deling van de onderwijsbegroting maar extra geld vrijmaken voor dit doel. Met deze woorden probeerde staatsse cretaris Van Leijenhorst de ongerust heid over de krappe financiële midde len die beschikbaar zijn voor het invoeren van de basisschool in de Tweede Kamer weg te nemen. Oppo sitie en regeringspartijen zijn er na melijk niet gerust op dat de rijksover heid straks bij de invoering van de basisschool kostendekkende vergoe dingen zal geven aan de gemeenten De keuze voor de Tweede Kamer is niet eenvoudig Of er moet meer geld beschikbaar komen voor de invoering van het basisonderwijs, of de eisen die men er nu aan stelt moeten aangepast worden. Extra geld is er niet en het aanpassen van de eisen betekent on getwijfeld kwaliteitsverlies. Do verlaging van tic leerplichtige leeftijd naar vijf jaar gaat door. Hel onderzoek naar de reden waarom ongeveer 2 procent van de vijfjarige leerlingen op dit moment niet naar de kleuterschool gaat, is volgens staatssecretaris Van Leijenhorst erg moeilijk te houden. Hij voelt er daar om niets voor om de leerplichtverla ging uil te stellen. De staatssecretaris deelde de Kamer mee dat het in dit geval gaat om ongeveer 3500 leerlingen Naar schat ting behoren 500 tot 1000 leerlingen daarvan tot de trekkende bevolking (schipperskinderen, kinderen van ker misexploitanten enz Ouders van 1000 tot 1500 leerlingen vinden de school te ver en het vervoer erheen te duur De rest van de groep bestaat uit leerlingen waarvan de ouders de zin van de kleuterschool niet inzien. Vol gens de staatssecretaris komt het merendeel van deze leerlingen uit de sociaal zwakkere milieus. Met het verlagen van de leerplichtige leeftijd hoopt de overheid de helft van deze leerlingen alsnog naar school te krij gen. Directie: K. Scherphuis. W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissin gen. tel. (01184) 15144. Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08.00-17.00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20; franco per post 72,-, per maand 21,-; losse nummers f 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw Postrek 'nr. 3754316, t.n.v PZC ab rek. Middelburg. Advertentietcrieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie f 18,30; ingezonden mededelingen 2' x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3