Arbeidstij dverkorting is waardeloos artikel Mission WREVEL TERNEUZENSE HORECA OVER SCHELDE-JAZZFESTIVAL J Boete voor beledigen ambtenaar Minder patiënten naar Halsteren DUIMEN VOOR MOOI WEER DOW-DIRECTEUR R. RUULES: Dekanaal assistente E. Wiegant in Middelburg pauselijk onderscheiden 'Pro Patria 'ori'-festival in Vlissingen 'Porgy and Bess stond te centraal' Auto in sloot RIJDAG 3 JUNI 1983 UP$*S PZff 17 TERNEUZEN „Arbeidstijdverkorting is een waardeloos artikel. Het zou niet verkocht moeten worden, want we eten ons er binnen het jaar ziek aan". Dat zegt directeur sociale zaken van Dow Chemical Nederland R. Ruules. jHij rekent voor, dat sleutelen aan de arbeidstijd alleen lastenverlichting voor het bedrijfsleven teweegbrengt wanneer werknemers 'méér dan naar rato' salaris inleveren, dringt aan op verhoging van de arbeidsproduktiviteit om Nederland te laten concurreren op de internationale markt en geeft de regering in overweging om de belasting op 'bijzondere Sbeloningen' te verlagen, zodat het leveren van extra inspanning financieel aantrekkelijk ■wordt. 1 Tenslotte juicht de directeur sociale ken dat Nederland weer moet concur- zaken van Dow het toe als Den Haag rercn met het buitenland. Een prog- meer geld steekt in de researchafde- nose van de Amerikaanse City Bank lingen van universiteiten en een in- een gerespecteerd instituut stelling als TNO: ..Daar komen nieu- toont aan, dat de Verenigde Staten, we produkten uit". Duitsland en Nederland in 1984 de Ruules gaf zijn recept voor het herstel hoogste loonkosten ter wereld zullen van de economie bij de presentatie hebben. Dat vind ik voor een klein van het sociaal jaarverslag van het land als het onze een verontrustend chemiebedrijf. De kern van zijn be- verschijnsel. We zullen er naar moe- toog: „Mensen zullen blijven denken ten streven om onze produkten goed en werken, dat houdt niet op bij 32 koper te maken. Dat kan alleen als je uur per week De één schildert zijn de arbeidsproduktiviteit zo hoog mo- huis op. de ander houdt zich bezig met gelijk opvoert", het verbeteren van de wereld. Toen bij in dat verband zegt Ruules zich te chemische bedrijven in de Botlek ar- kunnen voorstellen dat de lonen als beidstijdverkorting werd doorge- uniforme maatregel, die je bovendien voerd. kwamen mensen bij de perso- heel makkelijk kunt controleren" neelsafdeling vragen of die misschien ander werk voor hen had De regering moet die bereikdheid stimuleren, niet indammen". De topman van Dow, die binnen het concern verantwoordelijk is voor het personeelsbeleid en de plasticspro- duktie: „In de chemische industrie zijn alle experimenten met de arbeids tijd er uiteindelijk als arbeidsvoor waarden uitgekomen Het uurloon ging omhoog. Bedrijven zullen blijven zoeken naar middelen om dat te com penseren" tien procent dalen. „Want de arbeids kosten zijn te hoog en blijven te hoog". Voor Dow Chemical gaat het om dertig tot vijftig procent van de toegevoegde waarde van de produk ten. Vestigingen in Duitsland, Frank rijk en Italië zijn gemiddeld dertig procent voordeliger uit. Voor Dow Nederland stond het afge lopen jaar in het teken van de 'flexi biliteit', een woord dat als een rode draad door het jaarverslag loopt. Sinds oktober is in alle fabrieken het zogenaamde multicraf-systeem inge voerd: een vijf- en zesploegendienst, waarbij operators na een cyclus in de volcontinu een dagdienstweck lopen Prijs Hij noemt het verdedigbaar, dat Ne derland zijn stelsel van sociale zeker heid wil handhaven, maar vindt ook dat daarvoor een prijs moet worden betaald. „Laten we stoppen met ar beidstijdverkorting en duidelijk raa- MIDDELBURG - Me vrouw E. Wiegant (72) uit Middelburg is on derscheiden met een pauselijke medaille. Zij kreeg de onderschei ding voor het werk dat zij nu al 12,3 jaar doet voor het dekenaat Zee land. Zij is de rechterhand van deken J Aarts die onlangs zijn 25-jarig priesterjubileum vierde Op de medaille, die offi cieel 'pro ecclesia et pontifice' heet. staat een afbeelding van de apostelen Paules en Jo hannes, een inscriptie van de naam van de huidige paus en hangt aan een geelwit lint Het werk dat mevrouw Wiegant doet op het se cretariaat van het deke naat geschiedt geheel op vrijwillige basis.. Mevrouw Wiegant: „Ik was volkomen verrast door de onderscheiding. Ik ben van plan dit werk te blijven doen zo lang mijn gezondheid het toelaat", aldus de ex-verpleegkundige. op basis van veertig uur per week. Door het toevoegen van de vijfde dagdienstweek steeg het aantal vrije weekeinden van 13 naar 21 per jaar en liepen de avonddiensten terug met ronde twintig procent. In de dag dienstweek verrichten de operators werkzaamheden in laboratoria, on derhoudsdiensten, verladingsafde- ling en administratie van in hoofd zaak de eigen fabriek. Volgens Ruules heeft een onderzoek uitgewezen, dat Dow ruim tweehon derd man méér nodig zou hebben bij een normale vijfploegendienst op ba sis van veertig uur. Het jaarverslag .Nu wordt de be schikbare mankracht efficiënter inge zet met als belangrijk positief punt voor onze mensen, dat men de zeker heid heeft dat men ook morgen nog bij Dow werkt, omdat we winstgevend blijven" Leerlingenaantal Klarenbeek LTS Middelburg in 1982 gestegen MIDDELBURG - Het aantal leerlin gen aan de Klarenbeek LTS in Mid delburg is het afgelopen jaar met 32 gestegen tot 697. Deze stijging bracht met zich mee, dat opnieuw een aantal ruimten voor het geven van onder wijs moesten worden aangewezen, die daar onvoldoende op zijn afge stemd. De overheidsmiddelen waren met toe reikend. zodat de minister van onder wijs en wetenschappen geen geld be schikbaar stelde om deze ruimten in te richten. De secretaris van de Stich ting voor Protestants Christelijk Technisch Onderwijs schrijft dit in het jaarverslag over '82. Het verslag is donderdag gepubliceerd. Uit het verslag blijkt onder meer dat de kosten per leerling in '82 5771,87 bedroegen, In 1968 was dit nog ƒ3183.85 (ADVERTENTIE i J Balls treedt op in Westkapelle zjjWESTKAPELLE - De Walchcrse pop groep Balls treedt vrijdag 10 juni op I in het 'Kasteel van Batavia' in West- Qn J kapelle. Het optreden begint om 21.00 s komt met een stevig repertoire j' van eigen werk in een nieuwe bezet- I ting: Chris Sibbald, gitaar: Bob Raga- nowitz, slaggitaar. Norman Verhagen, drums. Rene de Muynck. zang en Guus Sibbald, basgitaar VLISSINGEN Het Vlissingse ont spanningscentrum De Piek houdt za terdag 4 juni voor de tweede keer het 'Pro Patria Mori'-festival. Tijdens dit punk ew wavefestival treden drie Britse en drie Nederlandse groepen op. Het festival wordt om 14 00 uur ge opend door Booster, een Middelburg- se groep die new wavemuziek met ska- en reggae-invloeden speelt Van af 15.30 uur treedt Pleemobielz uit Bruinlsse op met snelle melodieuze 'muziek. Pleemobielz bracht reeds in eigen beheer een single uit Om 17.00 uur is het de beurt aan Nixe. eén meidenband die in Utrecht en omge ving bekendheid geniet Vanaf 19.00 uur treden de Britse bands op Hardcore punk is de mu ziekstijl die Committed ten gehore brengt Daarna, om 20.30 uur verzorgt Naked een concert. Deze uit Sheer- ness afkomstige groep trad al enkele keren op Walcheren op. Muziekstijl punk. Het Pro Patria Mori-festijn wordt vanaf 22.00 uur besloten door het eveneens uit Sheerness afkomsti ge orkest Vendetta Grote ruilbeurs Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - De Nederland se Vereniging 'De Verzamelaar' houdt zondag 5 juni een grote dagruilbeurs w 'de Stoelemat' aan de Westersingel te Bergen op Zoom. Er worden verza melaars uit het hele land en uit België verwacht met onder andere vinger- boeden, munten, penningen, post- en herdenkingszegels, oude ansicht- en fantasiekaarten. sigarenbandjes, luci- fermerken. oude boeken, oud naaige rei en kantklossen. De beurs duurt van 10 00 tot 17.00 uur. EFFECT PZZ BIJ GOES: MIDDELBURG - De opening van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland in Goes heeft het afgelopen jaar gevolgen gehad voor Vrederust in Halsteren. Het aantal opnamen in dit Westbrabantse psychiatrisch ziekenhuis daalde van 162 in 1981 tot 77 in '82. De verwachting is, dat dit aantal in de toekomst nog verder zal teruglopen. Deze signalering komt voor in het jaarverslag over '82, dat de Vereni ging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland te Middelburg en hel Psy chiatrisch Ziekenhuis Vrederust in Halsteren donderdag hebben gepu bliceerd. Het jaarverslag wordt besproken tijdens de 79-ste jaarvergadering van de vereniging, die donderdag 23 juni wordt gehouden in de ge hoorzaal van De Sprenge op het terrein van Vrederust in Halsteren Eind '82 telde Vrederust 605 patiën ten; 12 minder dan het jaar ervoor. Van hen waren er 260 afkomstig uit Zeeland. Het aantal opnamen in Vrederust steeg van 481 in '81 tot 512 in '82. Het aantal poliklinische bezoeken steeg met 609. In '81 was dit aantal 3800; in het afgelopen jaar 4409. Het aantal personeelsleden van Vrederust üep terug van 732 naar 727. Van hen hadden 204 mensen een deeltijdbaan Vrederust heeft het boekjaar '82 afgesloten met een winst van 381 405 gulden; ongeveer 140.000 gulden minder dan het jaar ervoor. Aan salarissen en andere f neelskosten waaro.ver sociale las ten was Vrederust in '82 33.2 mil joen gulden kwijt, tegen 32,1 mil joen in "81 Aan verpleeggelden werd in '82 42.4 miljoen gulden ontvangen, tegen 41,3 miljoen In '81 De vergadering waarin het jaarver slag wordt besproken, begint don derdag 23 juni met een wijdings- dienst in het kerkgebouw De Ark op Vrederust. Ds P Joosse, zieken huispredikant in Vlissingen, spreekt vanaf kwart over tien het wijdingswoord uit. Degenen die de ze dienst bijwonen wordt verzocht om tien minuten over tien aanwe zig te zfjn. Voorzitter E Baerends opent de vergadering in De Sprenge om kwart over elf. Na de bespreking van de notulen, het verslag van de secretaris en dat van de penning meester volgt een bestuursverkie zing. Een nog niet met name bekend lid van de medisch sociaal weten schappelijke staf van Vrederust houdt aansluitend een causerie. Na afloop van de vergadering is er een koffiemaaltijd in De Sprenge. Dr. A. F. Philipastraat 9-11 Goas. Telefoon 01100-21222. Geopend ma. l m vr 8-12 u en 12 30 16.30 u Donderdagavond 19-21 u Zaterdag 9 00 12 00 u Heeft u onze keuken- showroom al bezocht?! aft»ROSE V KEUKEN international 5 jaargarantie En nu maar hopen dat het weer een beetje wil meewerken. Want daarmee staat of valt het grote traditionele tuinfeest, dat 'The Missions to Seamen' zaterdag (morgen dus) in Vlissingen organiseert. En het moét slagen. Want de opbrengst van het feest is hard nodig om het werk van deze organisatie, die zich inzet voor zeelieden die de Zeeuwse havens aandoen, mogelijk te blijven maken. Aan het programma kan het in zeevarenden te bevorderen, hen ieder geval met liggen Dat ziet er met raad en daad bij te staan en aardig genoeg uit. Morgenmiddag ontspanning en recreatie te bieden, om een uur worden de festiviteiten Het werk van de wereldwijd vertak- -i terrein bij de scheepsrepara- tiewerf Scheldepoort in Vlissingen- te organisatie is in 1835 op initiatief van de Anglicaanse kerk in het oost) officieel geopend door de Engelse Bristol begonnen om te Zeeuwse gedeputeerde J. Ventevo- trachten een eind te maken aan de gel. Daarna beginnen om kwart maatschappelijke, sociale en/of over een allerlei spelen, zoals nng- rijden op de fiets, schiettent, kegel spel en ga zo maar door Er is een tentoonstelling van oude legervoer tuigen en van een mini-duikboot, geestelijke problemen waarmee zee lui zeker in die tijd te maken had den. Sindsdien heeft het werk van 'The Missions to Seamen' zich als een inktvlekverbreid. De vereniging Tegen half vijf morgenmiddag vindt heeft over de hele wereld een kleine er een optreden plaats van het honderd vestigingen, van Hong drum-, fanfare- en showorkest Delta Kong lot New York, van Melbourne Band Vlissingen. En dan is er na- tot Calcutta zoiets, het zeemanshuis dat door 'The Missions to Seamen' wordt geexploiteerd verkeert in een zeer slechte staat. Nieuwbouw is de eni ge oplossing. Maar de kosten daar van worden op zo'n 1.5 miljoen gulden begroot Inmiddels heeft de stichting 'Zeemanswelzijn' beloofd in de beurs te zullen tasten om mee te helpen een nieuw gebouw neer te zetten Maar er zal meer geld op tafel moeten komen. Vandaar dat 'The Missions to Seamen' aan alle mogelijke deurtjes zal kloppen om het benodigde geld bij elkaar te krij gen- Door al die feiten, zo schrijven de organisatoren van het komende 'Missions-feest' ziet de vereniging zich voor een taak gesteld die zon der financiële bijdragen van derden haast niet meer uitvoerbaar is. tuurlijk ook de gebruikelijke loterij Zeventien jaar geleden is de organi- met aantrekkelijke prijzen zoals een paar snoepreisjes naar bijvoorbeeld Gothenburg of Londen Iedereen is welkom op het tuinfeest. De toe gang is gratis. Er worden morgen een kleine dui zend bezoekers verwacht. De op- brenst van het feest dat 'The Mis sions to Seamen' vorig jaar in Vlis singen organiseerde, overtrof de stoutste verwachtingen zo n vijf- satie met haar activiteiten in het tienduizend gulden Dat geld werd Vlissingse havengebied begonnen gebruikt voor de aanschaf van een En dat daar behoefte aan bestaat nieuwe mini-bus om zeelieden van blijkt alleen al het aantal zeevaren- het zeemanshuis ('The den dat in'82 ontspanning zocht ii V O flying angel') in het Sloegebied te kunnen brengen, 'The Missions to Seamen' (het laat het zeemanshuis van The Mis sions' ongeveer achttienduizend Maar desondanks kent ook 'The zich vertalen als 'zending onder Missions to Seamen' in Vlissingen zeelieden'} een organisatie die op zo haar problemen. Met de hele alle mogelijke manieren het verblijf problematiek rondom de Koninklij- van zeelui in een vreemde haven ke Maatschappij De Schelde is het wat wil veraangenamen. Of, Zoals r de vraag of de organisatie in de het officieel heet, de vereniging stelt toekomst mag blijven rekenen op zich ten doel het geestelijk, het de grote financiële steun die zij moreel en het sociaal welzijn van de jaarlijks van de KMS krijgt. En nog een voorbeeld te noemen: hoe kunnen de zeevarenden dfe aan boord van hun schepen de havens van Vlissingen aanlopen het zeemanshuis bereiken wanneer door financiële onmacht het ver voer van en naar het zeemanshuis moet worden stilgelegd?". Voor al die problemen zal een oplos sing gevonden moeten worden. Want de schepen zullen de haven van Vlissingen binnen blijven lo pen. En de opvarenden zullen blij ven verwachten dat hen de gelegen heid geboden wordt om in het zee manshuis te kunnen relaxen, naar huis te kunnen bellen, geestelijke bijstand te vinden, te kunnen spor ten. En daarom is het zo belangrijk dat het traditionele tuinfeest (een van de meest belangrijkste financië le bronnen waaruit 'The Missions to Seamen' moet putten) morgen ex tra slaagt. Dus reken er maar op dat ze in het zeemanshuis zitten te duimen voor mooi weer. W J van Dam VONNIS POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG Dc politierechter in Middelburg veroordeelde gisteren de 56-jarige Eindhovenaar J. van der H. overeenkomstig de eis tot 250 gulden boete wegens het beledigen van een ambtenaar van waterstaat. Vorig jaar juli kwam Van der H met zijn zeiljacht uit de richting Vlissin gen over het kanaal door Walcheren op de Souburgse brug afvaren. Nadat de brugwachter voor hem en nog enkele jachten de brug had openge draaid en Van der H vooruit wilde slaan bleek zijn scheepje plotseling met meer vooruit te branden. Terwijl hij hulpeloos lag te drijven draaide de brugwachter de brug weer dicht en Van der H die door de wind lang zaam op de brug afdreef, gooide zijn anker uit De brugwachter nep hem toe dat hij daar niet kon blijven liggen en dat deed Van der H de gal over lopen. Zijn machteloze woede over zijn onwillige motor reageerde hij op de man af door hem enige kwalifica ties naar het hoofd te slingeren die hij beslist niet verdiend had. Van der H. dacht er echter niet over om het vaarwater vrij te maken daar hij het veel te druk had met pogingen zijn voortstuwing weer in orde te brengen. Dat lukte van geen kanten, omdat -zoals later bleek - zijn schroef op de bodem van het kanaal lag Zo bleef hij enige uren voor de oostelijke doorvaart van de brug liggen en dat was aanleiding om proces-verbaal te gen hem op te maken Volgens de verbalisanten had Van der H heel goed maatregelen kunnen nemen om zijn scheepje voor de loswal te leggen, bijvoorbeeld door het met een lange lijn te verhalen ofwel sleephulp van andere jachtjes te vragen Een hevige onweersbui met zware windstoten en slagregens, die tijdens de gebeurtenissen woedde, was vol gens Van der H. mede debet aan de ongelukkige gang van zaken. Voor het versperren van het vaarwater gaf politierechter mr H. C. Every hem. eveneens conform de eis. 100 gulden boete. TERNEUZEN Een aantal horeca ondernemers in Terneuzen wil op korte termijn een gesprek met dc stichting Jazzclub Zeeuwsch- Vlaanderen. Bij de caféhouders is wrevel ontstaan over de organisatie van het Schelde Jazzfestival van af gelopen weekeinde. Zij vinden dat dc stichting hen te weinig bij de organi satie van het jaarlijkse festival be trekt en dat het jazzetablissement Porgy and Bess een te centrale plaats krijgt toebedeeld. Organisator Frans dc Ruyter noemde de klachten 'be spreekbaar'. Horeca-ondernemers. die aan het jazz festival hebben deelgenomen, vinden hel met name onjuist dat de orkesten in hun cafés zaterdagavond om twee uur met spelen moesten stoppen, ter wijl optredens in Porgy and Bess tot drie uur voortduurden. „Dat is toch ondermijning van mijn zaak", zegt John Verschuren van het onlangs geopende jazzcafé Nieuwspoort, „ook ik heb muziekvergunning tot drie uur. Om twee uur zat het café nog vol. vijf minuten later was iedereen verdwe nen richting Porgy and Bess. Dat kost mij toch omzet Café Du Commerce- uitbater Piet Michielsen is dat met hem eens „Zo'n programma-opzet kost je als ondernemer geld." Fricties zijn er ook over de verkoop van toegangsbewijzen en consumptie bonnen. entreekaarten konden zater dagavond alleen worden verkocht via Porgy and Bess en het aan de uiterste rand van de binnenstad gelegen hotel De Post. Verschuren: „Mensen die zondef kaart bij mij aan de zaal kwamen, moest ik weer weg sturen, en die zie je dan niet meer terug. Dat is toch ook idioot Michielsen vindt dat de organisatoren van het festival kaartverkoop bij elke zaal moeten toestaan „Ik wil het festival zeker niet afkraken, het is zonder meer een uitstekend evenement. Maar organi satorisch- zit er wel het één en ander scheef, waar het pubhek verders niets van merkt. Een gesprek met de stich ting is hard nodig". Namens de stichting Jazzclub Zeeuw- sch-Vlaanderen vindt De Ruyter dat een uitstekend idee „Maar", zegt hij. 'de horeca-ondernemers moeten ook onze risico's onderkennen Wij hebben voor een centrale verkoopplaats van entreekaarten gekozen, omdat het bij zonder gevaarlijk is met zes of zeven kassa's te gaan werken. Ik kan som mige klachten wel begrijpen, maar anderzijds vind ik ze toch een beetje opgeblazen. Het zijn kleine dingetjes die irriterend werken..." Consumptiebonnen De Ruyter voelt er wel voor om volgend jaar tijdens het festival met één consumptiebonnensysteem te gaan werken. Dit jaar schortte het daaraan: Porgy and Bess en hotel De Post hanteerden eigen bonnen, bij de overige deelnemers moest met baar geld worden betaald. Michielsen stelt vast: „In een plaats als Bergen op Zoom werken met caranaval zes tien cafés met één bonnensysteem. In Terneuzen is dat blijkbaar met zes cafés nog niet mogelijk Ook Henk Knoester van hotel De syteem .Voor het publiek is dat toch ook veel gemakkelijker' Hij is het trouwens ook niet eens met de pro- Post is voorstander van één bonnen- Frans de Ruyter spreekbaar .klachten be- grammering dat optredens in Porgy and Bess een uur langer duurden. „Dat is een belachelijke zaak, maar zoiets kun je als ondernemer zelf oplossen: bij mij heeft het orkest tot kwart voor drie gespeeld. Geïrriteerd is hij overigens wel over het feit dat de organisatie zijn hotel bij de streetparade zaterdag heeft 'vergeten'. Knoester. „De eerste be zoeker stapte zaterdagavond om tien uur pas binnen" De Ruyter geeft die lout ruiterlijk toe ..Maar dat is inmiddels uitgepraat. De Ruyter geeft ook toe dat Porgy and Bess bij de organisatie van het festival de belangrijkste plaats krijgt toebedeeld. „Maar dat is toch ook logisch, Porgy and Bess is tenslotte het oudste jazzcentruni. Bovendien kunnen cr als enige zaal enkele hon derden mensen in, waar trouwens ook ijog eens in het jaar regelmatig jazzconcerten plaatsvinden. Maar nogmaals, wij willen best naar de klachten luisteren...." Optreden dans- en folkloregroep Walacra in Delft MIDDELBURG - De Walcherse dans en folkloregroep Walacra treedt za terdag 4 juni op tijdens de Zeeuwse Week die in Delft wordt gehouden. In deze Zuidhollandse stad geven de Zeeuwen ook een demonstratie bab belaars bakken. Een aantal leden van Walacra die niet meegaan naar-Delft, zijn zaterdag 4 juni te zien tijdens het schaapsscheer- dersfeest op en om de Middelburgse kinderboerderij De Klepperhoeve Dat feest begint om tien uur 's mor gens. Walacra heeft de komende zomer nog meer optredens op het programma staan Een greep hieruit Vrijdagavond 10 juni Veerse Avond op het Dorpsplein In Veere. aanvang half negen 's avonds; zaterdagavond 11 juni OCMA-kazerne Middelburg aan vang half negen 's avonds, 13 juli Dorpsplein Westkapelle aanvang acht uur 's avonds; 19 juli Dorpsplein Oost- kapelle aanvang acht uur 's avonds; 6 augustus Dorpsplein Renesse aan vang acht uur 's avonds. 10 augustus Dorpsplein Westkapelle aanvang acht uur s avonds en 18 augustus Dorps plein Domburg aanvang acht uur 's avonds. ZIERIKZEE - Bij een eenzijdig onge luk is woensdagavond A. G. P. M. van D, uit Zierikzee op de provinciale weg bij Zierikzee met zijn auto in de sloot gereden. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto werd flink beschadigd Dc politie heeft bij Van D. een bloedproef afgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29