Eurogas wil gasopslag aanzienlijk uitbreiden 'Minister Brinkman leeft nog op het randje van de middeleeuwen' Bliksem slaat in schuur Veerweg Wolphaartsdijk Surfers geyen redders handenvol werk W atersnoodmedailles ,Jc4 Meubelfabriek Oisterwijk pZC/"Pr°v'ncie INVESTERING IN SLOE TOT 80 MILJOEN G.A. DE KOK OVER MEDIA BELEID: In Vlissingen ook 'truc' met marken VRIJDAG 3 JUNI 1983 15 Iv'LISSINGEN De strandbrigades van de Koninkljke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen (KNBRD) hebben vorig jaar meer dan 3U0 mensen uit de Noordzee en de Zeeuwse wateren gered. Dit aaantal is veel hoger dan het jaar daarvoor. Toen werd door de slechtere zomer en de daarmee gepaard gaande mindere watersportbehoefte 'maar' 130 maal reddend opgetreden, Deze cijfers ver meldt de KNBRD in zijn jaarverslag. Opvallend is hetaantal surfers dat op zee in moeilijkheden raakte. Van de 328 geredden waren er 185 surfes. Geconstateerd wordt, dat niet alleen onbekendheid van de surfers met de omstandigheden op zee hierbij een rol speelt, maar dat eenderde van de moeilijkheden een gevolg is van materiaalpech, zoals mastbreuk. Hel toelaten van surfen op zee is, volgensdirecteur Vos van de KNBRD. afhankelijk van gemeentebepalingen. In bepaalde gebieden is het surfen vrij, maar in andere gemeenten gelden bepaalde gebieden waar gesurfd mag worden. Eeen steeds terugkerend gegeven in de jaarverslagen van de KNBRD is het naar verhouding grote aantal Duitse badgasten dat in moeilijkheden geraakt. Van de geregistreerde geredden waren er ruim zestig afkomstig uit de Bondsrepubliek. Onbekendheid met de zee en overmoed noemt de bond als oorzaken hiervan. De KNBRD telde vorig jaar ruim 33.000 leden, een teruggang met ruim duizend in vergelijking met 1981. Een klein deel hiervan is actief langs de binnenwateren. VLISSINGEN Met het oog rogas de plannen wil realiseren be- op de te verwachten versoe peling van het LPG-beleid wil staat nog geen zekerheid. Dat is af afhankelijk van (onder 1 marktsituatie. afloop van een werkbezoek dat een De CDA-delegatie bracht gisteren ook aantal CDA-kamerleden en -statenle- een bezoek aan Hoechst-Vlissingen. de den aan Eurogas heeft gebracht. Lan- Daar lieten de politici zich nader de directie van Eurogas BV in Het CDA tweede-kamerlid dr. A. Lan- sink zei dat donderdagmiddag na Vlissingen-oost ernst maken met plannen om de opslagca- paciteit van het bedrijf aan zienlijk te vergroten. Eurogas wil een derde en een vierde gekoelde opslagtank gaan bouwen. Daarnaast zijn er [plannen om een veld met druktanks aan te leggen. sink schatte dat de uitbreiding zal informeren over de problematiek rond leiden tot ongeveer ongeveer tien nieuwe arbeidsplaatsen. DEN HAAG Er zijn zoveel mensen geweest die tijdens de waters noodramp van 1953 hulp hebben geboden. 'Met de uitbreiding is een investering dal hct ondoenlijk is om van 60 tot 80 miljoen gulden gemoeid. de helpers van die tijd (Over het tijdsbestek waarbinnen Eu- Politie hondvereniging skt Dat zeggen de ministers Rietkerk van binnen landse zaken en Smit- Kroes van verkeer en waterstaat in antwoord op vragen van de CDA- Tweede-Kamerleden Eversdijk en Van den de fosfaten in wasmiddelen Minister Van Aardenne heeft onlangs laten doorschemeren dat de invoering van een fosfaatverbod in wasmiddelen (aanvankelijk zou dat in '85 moeten ingaan) mogelijk wordt uitgesteld tot 1987. Hoechst is tegen een dergelijk verbod omdat het bedrijf in Vlissinge- n-oost een belangrijke fosfaat hebben zich erover ver- erkennen zonder meer producent is. Het CDA-kamerlid Lan- baasd dat de waters- dat er veel mensen zijn sink liet zich gisteren nogal genuan- die waardering verdie- ceerd uit over een eventueel fosfaat- nen. maar dat is ook de verbod. Hij maakte duidelijk daar zelf aanleiding om de me- niet zo veel te voor te voelen Temeer daille niet te verstrek- omdat pogingen om goede fosfaatver ken ,,De regering be- vangende middelen te vinden tot op sloot een en andermaal heden met zo erg succesvol zijn ge- geen speciale waters noodmedaille uit te rei- medaille poetsen. twee CLINGE Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Politie hondvereniging Sacftinghe uit Clin- ge wordt er zondag 5 juni een natio nale politiehondenwedstrijd gehou den op het terrein van de Clingse vereniging aan de Bisschoppendreef. Tevens staat deze dag in net teken hr" ,p van het afscheid van Piet Ferket. één Sesurpreerd om de J van de oprichters van de vereniging, vergetelheid geraakte ndie wegens het bereiken van de 45- t jarige leeftijd moet stoppen als pak- werker. De wedstrijd begint 's mor gens om negen uur. In de loop van de voormiddag wordt het klein werk. zoals het revieren, uitgevoerd. Vanaf twee uur 's middags staat het meer spectaculaire stelwerk op het pro- gramma. De keurmeesters tijdens de- ze nationale wedstrijd zijn A. Melsen uit Roosendaal, J. Brouwers uit Til- burg en P. Babijn uit BBiggekerke. De pakwerkers C. Deijkers uit Bos- J schenhoofd en M Remijn uit 's- Heerenhoek. Als speciale pakwerker zal de scheidende Piet Ferket funge- elli ren' Boete voor aandeel Ti diefstallen inwoner Zierikzee DEN HAAG - Hel Haagse gerechtshof heeft de 40-jarige M. P. van O. uit nZierikzee conform de eis van de pro cureur generaal veroordeeld tol 500 J gulden boete en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een va, proeftijd van twee jaar. oes Verdachte zou betrokken geweest zijn i bij diefstal van sigaretten uit een irc winkel aan de Cranestraat in zijn woonplaats en op een camping, waar hij eveneens slaapzakken ontvreemd- de. Voorts nam hij uit een geparkeer- 3J de auto een portefeuille weg met efö autopapieren. mj', Naar eigen zeggen zou Van O. de 5 feiten onder invloed van drank ge- jjd pleegd hebben De rechtbank in Mid- t,,< delburg had hem veroordeeld tot acht maanden gevangenissstraf, waarvan y; drie voorwaardelijk met een proeftijd j van twee jaar. noodmedaille al lange tijd niet meer is uitge reikt. De onderschei ding bestaat sinds 1855. dus bijna 130 jaar, en werd uitgereikt bij ram pen als die in 1861. 1878 en 1916. De watersnood ramp van '53 vormde blijkbaar géén aanlei ding. terwijl er toch vele mensen zijn geweest, zo redeneerden de kamer leden, die hem zonder meer verdienen Zij leg den enig verband met de verzetskruisen, een waardering voor hande lingen tijdens de Twee- geldt nu, 30 jaar na de ramp, in nog sterkere mate. aldus de bewinds lieden. weest. Volgens Lansink zal de aan dacht de komende jaren veel meer ken omdat het aan- gericht moeten zijn op mogelijkheden tal mensen dat hulp om de fosfaten die via wasmiddelen in heeft, verleend en de wij- het oppervlaktewater terecht komen ze waarop ieder van hen middels zuivering weer af te breken, zich ten volle heeft gege ven het praktisch onmo gelijk maakten tot een verantwoorde toeken ning van de medaille te komen". Dat laatste 'eer op te de Wereldoorlog, kamerleden Rietkerk en Smit-Kroes Illegale kampeerders op Schouwen bekeurd ZIERIKZEE - De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland heeft woens dagavond tien processen verbaal op gemaakt tegen illegaal kampeerders. De politie verrichtte de controle op verschillende plaatsen op het eiland. TERNEUZEN De 18-jarige Patrio de Decker uit andere kampioenen om de titel. Terneuzen, leerling van de vierde klas consumptieve De Temeuzenaar viel er in de prijzen met roomsoezen techniek van de LTS in Terneuzen, heeft tijdens en goudgele roomboterkransjes Donderdagmiddag landelijke wedstrijden in Wageningen een tweede werd hij in de aula van de school gehuldigd Directeur plaats behaald in de wedstnjdklasse banketbakken. C. Meijer overhandigde hem namens de school een De wedstrijden worden jaarlijks georganiseerd door tinnen wandbord met inscriptie. Klasseleraar L Koe- de commissie jeugdvakwedstrijden. Patric was al man sprak de jonge banketbakker lovend toe. Volgend kampioen van zijn school en werd vervolgens af- jaar mikt de LTS-Terneuzen op prijswinnaars in een gevaardiqd naar Wageningen. Daar streed hij met 25 andere klasse: kokkelners. iADVERTENTIEI Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade Berkel (ZH): Noordeindseweg 116. Beverwijk: Parallelweg 100. Meubelboulevard. Ede: Grotestraat72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5. Winkelcentrum "De Caroussel' Utrecht: Hollantlaan 28. Kanaleneiland. Valkenburg (L): Reinaldstraat 9. Zuidlaren: verlengde Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdenseoaan 65. tel. 04242-19012. ENKELE DUIZENDEN GULDENS SCHADE WOLPHAARTSDIJK Een brand in éénderde van het dak In eerste in hei dak van een landbouwschuur aan stantie rukte de vrijwillige brandweer de Veerweg te Wolphaartsdijk heeft van Wolphaartsdijk uit, met een wa- donderdagmiddag voor enkele dui- gen. Die werd later geassisteerd dor" zenden guldens schade aangericht, een ladderwagen en een gecombineèr- Het vuur ontstond tijdens een hevig de tankspunwagen van het korps uit onweer boven het Zuidbevelandse Goes. De ladderwagen werd bij de dorp. toen de bliksem insloeg in de bestrijding van de brand in de schuur nok van de schuur. gereden zodat de brandweerlieden het smeulende vuur van binnenuit kon- Daarbij vatte het stro bat lussen de den bestrijden Daarnaast klom een dakpannen en de balken zat vlam Op aantai brandweermannen op het dak een zeker moment smeulde ongeveer van de schuur om van dle kam aan Inwoonster Zoutelande honderd jaar ZOUTELANDE - Mevrouw Neeltje Wisse - van Sluijs uit Zoutelande is donderdag 100 jaar geworden. De honderdjari ge kreeg 's morgens bezoek van onder anderen burgemeester S. Francke en echtgenote en me vrouw Bocrtien - Velema, echt genote van de commissaris der koningin. Het 'hoog bezoek' kwam niet met lege handen: van het burgemeestersechtpaar ontving mevrouw Wisse een geurige attentie en mevrouw Boertien bood een boeket aan. Mevrouw Wisse, die nog een re delijk goede gezondheid geniet, is geboren en getogen in Zoute lande. Zij woont al enkele tien tallen jaren samen met liaar dochter en schoonzoon, de fami lie De Bree - Wisse aan de West- kapelseweg, letterlijk op haar geboortegrond. Haar ouders hadden daar al een landbouwbe drijf en ook mevrouw Wisse en haar in 1960 overleden man heb ben er altijd 'geboerd'. Het echtpaar Wisse kreeg, behal ve een dochter, ook twee zoons. Beiden zijn echter eind 1944, bij de bevrijding van Zoutelande, om het leven gekomen De honderdjarige heeft nu zeven kleinkinderen en 17 achterklein kinderen Het werd dan ook een drukke dag voor mevrouw Wis se. „Ik verwacht wel dat ze alle maal even langs komen", vertel de haar dochter, mevrouw De Bree, donderdagmiddag. het werk te gaan. Na ongeveer 3 kwartier kon de Goese brandweer commandant D. de Kok het sein 'brand meester' geven. Daarna duur de het echter nog geruime tijd voor dat al het vuur gedoofd was. De eigenaar van de schuur. P Drie- dijk vertelde dat hij tijdens het on weer een flinke klap hoorde. Zijn eerste reactie was: ..De bliksem slaat in. Toen hij vanuit zijn woning naast de schuur naar buiten kwam bleek dat inderdaad het geval te zyn. On middellijk is hij toen begonnen met het uit de schuur halen van caravans en boten die daar stonden opgesla gen. Aan die caravans en boten is geen schade aangericht. De schade aan de schuur beperkte zich tot het dak. Driedijk is verzekerd. Het was overigens voor Driedijk geen beste dag. Terwijl hij stond te kijken naar het brandende dak vertelde hij dat nog maar een halfuur tevoren zijn wasmachine in brand was geraakt. Dat had hij nog zelf kunnen blussen. Verschillende omwonenden waren ge tuige van de blikseminslag en de gevolgen voor de schuur. Er was een grote belangstelling voor de branden de schuur en de activiteiten van de brandweerlieden. WESTKAPELLE „Mediadeskundi gen van sommige partijen en de inister van welzijn, volksgezond- noemd." Dit zei de voorzitter van hel Nederlands Genootschap van Hoofd redacteuren, G. A.de Kok, donderdag hcid en cultuur leven nog op de rand tijdens de jaarvergadering van het de middeleeuwen. Ze gedragen zich als alchemisen op zoek naar de steen der wijzen en die steen wordt met een moderne alchemistenterm 'geintegreerd mediabeleid' ge- genootschap in hotel Zuiderduin te Westkapelle. De kritiek van De Kok was vooral bedoeld om de rol van de overheid in het mediabeleid terug te dringen als er geen sprake meer is van schaarste bij bepaalde media, zoals de kabel(tv). Hij pleitte voor toegang van de kran ten tot de kabel zodra de schaarste aan kanalen bij dit „transportmiddel" is opgeheven, wat volgens hem nu vrijwel het geval is. Daarbij achtte hij speciale voorwaarden onder het mom van geïntegreerd mediabeleid niet no dig. „Het Is voldoende de vrijheid van het woord ernstig te nemen. Wat politici met geintegreerd beleid be- beschouwd. Of zoals Napoleon het zei: „Vier vijandige kranten zijn ge vaarlijker dan duizend bajonetten." doelen is in feite niets anders dan de Daarom vond de overheid dat bescherming van Hilversum," aldus ingegrepen moest worden," aldus De De Kok. Onder geintegreerd beleid wordt door de overheid verstaan het media beleid dat gewenst is ten opzichte tisme zijn ook de belemmeringen voor van kranten, radio. tv. kabel en satel- de kranten weggevallen De krant is al lieten. Het is echter een bedrieglijke lanSe onafhankelijk van de over- term. meent De Kok. omdat het er op beid en ontdaan van zijn magisch Geslaagd GOES P C. M. de Vos uit Goes is onlangs geslaagd voor het doctoraal examen pedagogiek en sociale weten schappen Dat gebeurde aan de uni- Door de uitbanning van het analfabe- versiteit in Nijmegen. Kok. neerkomt dat infrastructuur en bood schap met elkaar verwisseld w orden als dat de overheid goed uitkomt. Het zou moeten gaan om een beleid voor drukpers, golfbereiken. kabel en satelliet. Drukpers en kabel gunnen er volgens De Kok uitgehaald worden omdat daar geen schaarste in is De overheid behoort daar dan in principe buiten te blijven. De Kok hekelde het middeleeuwse denken van politici en overheid voor wat betreft de nieuwe transportmid delen als kabel en satelliet. Zij woren nog beschouwd als zogenaamde in dringende media die bemoeienis van verheid behoeven, zoals dat ook bij de intrede van itedt gedrukte vaIs «reumenl. ten aanduiding van woord is gebeurd een zwarte kunst. Zij is afkomstig van Het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren heeft donderdag op de eerste dag van een tweedaags congres in Zeeland een bezoek gebracht aan de werken voor de pijlerdam in de Oosterschelde. Op de foto voorzitter mg L H. .4. Kneepkens geeft genootschapsvoorzitter G. A. de Kok (linksI en vice-voorzitter A. I. Abram middenl uitleg bij een kaartmodel laats ge vaarl,ijk „Er bestond toen een nauw toezicht op hel gedrukte woord als versprei ding van nieuws, in de vorm" van stedelijke octrooien. De drukkunst werd in de tijd dat vrijwel niemand kon lezen en schrijven, als iets ma gisch en potentieel staatsgevaarlijks imago. Ten aanzien van de nieuwe transport lijnen kabel en satelliet vervalt de overheid opnieuw in dit soort protec tionisme. zo meent De Kok .Vooral in de politiek wordt nog vaak gespro ken in termen van de zestiende eeuw- se dorpsherberg waar marskramers de aanwezige dronken analfabeten vanaf gedrukte pamfletten toespra ken. De marskramer mag niet alles vertellen en daarom moet zijn me dium aan octrooien worden gebon den." aldus De Kok. „De indringendheid van media als kabel en satelliet is een oneigenlijk, ja Zij is afkomstig bezorgde figuren die hun medemen sen als analfabeten beschouwen De Kok signaleert tenslotte de onge lijkheid die is opgetreden door de invoering van teletekst. Door middel van dit - gratis - medium kunnen de omroepen grafische informatie op het beeldscherm brengen. De kranten wordt deze mgelijkheid. die via de kabel verwezenlijkt zou kunnen wor den, onthouden. VLISSINGEN - Ook in Vlissin gen zijn nu gevallen bekend geworden van een 'wisseltruc' met Oostduitsc honderd mark- biljcttcn. Enkele winkeliers hebben zich niets vermoedend laten betalen door twee Duits sprekende jongelui die Oost- duitse honderd mark-biljetten uitgeven voor Westduitsc. De waarde van de Oostduitse mark is slechts circa 25 cent, tegen de Westduitse mark ƒ1,10. De kleur van de Oostduitse hon derd mark-biljetten is groen en niet blauw, zoals eerder abusie velijk door de rijkspolitie is me degedeeld De Westduitse hon derd mark-biljetten hebben een blauwe kleur De jongelui haal den de wisseltruc reeds uit in verschillende plaatsen in Zee land en Brabant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25