'Minister Brinkman leeft nog op het randje van de middeleeuwen Eurogas wil gasopslag aanzienlijk uitbreiden Bliksem slaat in schuur Veerweg Wolphaartsdijk Surfers geven redders handenvol werk W atersnoodmedailles 'r PZC^ INVESTERING IN SLOE TOT 80 MILJOEN Meubelfabriek Oisterwijk G.A. DE KOK OVER MEDIA BELEID: VOOR DE BAKKER In Vlissingen ook 'truc' met marken VRIJDAG 3 JUNI 1983 provincie 15 VLISSINGEN De strandbrigades van de Koninkljke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen (KNBRDi hebben vorig jaar meer dan 300 mensen uit de Noordzee en de Zeeuwse wateren gered. Dit aaantal is veel ''hoger dan het jaar daarvoor. ER Toen werd door de slechtere zomer en de daarmee gepaard gaande mindere fE<watersportbehoefte 'maar' 130 maal reddend opgetreden Deze cijfers ver- de KNBRD in zijn jaarverslag. Hoopvallend is hetaantal surfers dat op zee in moeilijkheden raakte. Van de 328 [geredden waren er 185 surfes. Geconstateerd wordt, dat niet alleen onbekendheid van de surfers met de —'omstandigheden op zee hierbij een rol speelt, maar dat eenderde van de ■moeilijkheden een gevolg is van materiaalpech. zoals mastbreuk. Het toelaten van surfen op zee is, volgensdirecteur Vos van de KNBRD. afhankelijk van gemeentebepalingen, In bepaalde gebieden is het surfen vrij, maar in andere gemeenten gelden bepaalde gebieden waar gesurfd mag worden. Eeen steeds terugkerend gegeven in de jaarverslagen van de KNBRD is het naar verhouding grote aantal Duitse badgasten dat in moeilijkheden geraakt. Van de geregistreerde geredden waren er ruim zestig afkomstig uit de Bondsrepubliek. Onbekendheid met de zee en overmoed noemt de bond als oorzaken hiervan. De KNBRD telde vorig jaar ruim 33 000 leden, eén teruggang met ruim duizend in vergelijking met 1981. Een klein deel hiervan is actief langs de binnenwateren rogas de plannen wil realiseren be staat nog geen zekerheid. Dat is sterk af afhankelijk van (onder meer) de marktsituatie. Het CDA tweede-kamerlid dr. A Lan- sink zei dat donderdagmiddag na afloop van een werkbezoek dat een aantal CDA-kamerleden en -statenle den aan Eurogas heeft gebracht. Lan- sink schatte dat de uitbreiding zal leiden tot ongeveer ongeveer tien nieuwe arbeidsplaatsen. De CDA-delegatie bracht gisteren ook een bezoek aan Hoechst-Vlissingen. Daar lieten de politici zich nader informeren over de problematiek rond de fosfaten in wasmiddelen Minister Van Aardenne heeft onlangs laten doorschemeren dat de invoering van een fosfaatverbod in wasmiddelen (aanvankelijk zou dat in '85 moeten ingaan) mogelijk wordt uitgesteld tot 1987. Hoechst is tegen een dergelijk verbod omdat het bedrijf in Vlissinge- n-oost een belangrijke fosfaat- producent is. Het CDA-kamerlid Lan- sink liet zich gisteren nogal genuan ceerd uit over een eventueel fosfaat verbod. Hij maakte duidelijk daar zelf niet zo veel te voor te voelen. Temeer omdat pogingen om goede fosfaatver- vangende middelen te vinden tot op heden niet zo erg succesvol zijn ge weest Volgens Lansink zal de aan dacht de komende jaren veel meer gericht moeten zijn op mogelijkheden om de fosfaten die via wasmiddelen in het oppervlaktewater terecht komen middels zuivering weer af te breken. Illegale kampeerders op Schouwen bekeurd ZIERIKZEE - De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland heeft woens dagavond tien processen verbaal op gemaakt tegen illegaal kampeerders. De politie verrichtte de controle op verschillende plaatsen op het eiland. DEN HAAG Er zijn zoveel mensen geweest' die tijdens de waters noodramp van 1953 hulp hebben geboden, dat het ondoenlijk is om de helpers van die tijd met een watersnoodme daille te onderscheiden. Dat zeggen de ministers Rietkerk van binnen landse zaken en Smit- Kroes van verkeer en waterstaat in antwoord op vragen van de CDA- Twcede-Kamerleden Eversdijk en Van den Burg, die hen hadden gesuggereerd om de in vergetelheid geraakte medaille weer op te poetsen. De twee kamerleden hebben zich erover ver baasd dat de waters noodmedaille al lange tijd niet meer is uitge reikt. De onderschei ding bestaat sinds 1855. dus bijna 130 jaar. en werd uitgereikt bij ram pen als die in 1861. 1878 en 1916. De watersnood ramp van '53 vormde blijkbaar geen aanlei ding, terwijl er toch vele mensen zijn geweest, zo redeneerden de kamer leden, die hem zonder meer verdienen. Zij leg den enig verband met de verzetskruisen, een waardering voor hande lingen tijdens de Twee de Wereldoorlog Rietkerk en Smit-Kroes erkennen zonder meer dat er veel mensen zijn die waardering verdie nen, maar dat is ook de aanleiding om de me daille niet te verstrek ken: ..De regering be sloot een en andermaal geen speciale waters- noodmedaille uit te rei ken omdat i het aan tal mensen dat hulp heeft verleend en de wij ze waarop ieder van hen zich ten volle heeft gege ven het praktisch onmo gelijk maakten tot een verantwoorde toeken ning van de medaille te komen". Dat laatste geldt nu, 30 jaar na de ramp, in nog sterkere mate, aldus de bewinds lieden. Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindseweg Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Groteslraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedreeht: Stationsweg 5. Winkelcentrum 'De Caroassel' Utrecht: Hollantlaan 28. Kanaleneiland. Valkenburg (E): Reinaldstraat 9. Zuidlaren: Verlen2.de Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarjct 48. Oisterwijk: Heusdenseoaan 65. tel. 04242-19012. ENKELE DUIZENDEN GULDENS SCHADE WOLPHAARTSDIJK Een brand in hel dak van een landbouwschuur aan de Veerweg te Wolphaartsdijk heeft donderdagmiddag voor enkele dui zenden guldens schade aangericht. Het vuur ontstond tijdens een hevig onweer boven het Zuidbevclandse dorp, toen de bliksem insloeg in de nok van de schuur. Daarbij vatte het stro dat tussen de dakpannen en de balken zat vlam. Op een zeker moment smeulde ongeveer éénderde van het dak. In eerste in stantie rukte de vrijwillige brandweer van Wolphaartsdijk uit. met één wa gen. Die werd later geassisteerd dar- een ladderwagen en een gecombineer de tank spuitwagen van het korps uit Goes. De ladderwagen werd bij de bestrijding van de brand in de schuur gereden zodat de brandweerlieden het smeulende vuur van binnenuit kon den bestrijden. Daarnaast klom een aantal brandweermannen op het dak van de schuur om van die kant aan het werk te gaan. Na ongeveer 3 kwartier kon de Goese brandweer commandant D de Kok het sein 'brand meester' geven. Daarna duur de het echter nog geruime tijd voor dat ai het vuur gedoofd was. De eigenaar van de schuur, P. Drie- dijk vertelde dat hij tijdens het on weer een flinke klap hoorde. Zijn eerste reactie was: ,,De bliksem slaat in. Toen hij vanuit zijn woning naast de schuur naar buiten kwam bleek dat inderdaad het geval te zijn. On middellijk is hij toen begonnen met het uit de schuur halen van caravans en boten die daar stonden opgesla gen. Aan die caravans en boten ls geen schade aangericht. De schade aan de schuur beperkte zich tot het dak Driedijk is verzekerd Het was ovengens voor Driedijk geen beste dag Terwijl hij stond te kijken naar het brandende dak vertelde hij dat nog maar een halfuur tevoren zijn wasmachine in brand was geraakt. Dat had hij nog zelf kunnen blussen. Verschillende omwonenden waren ge tuige van de blikseminslag en de gevolgen voor de schuur Er was een grote belangstelling voor de branden de schuur en de activiteiten van de brandweerlieden Inwoonster Zoutelande honderd jaar ZOUTELANDE - Mevrouw Neeltje Wisse - van Sluijs uit Zoutelande is donderdag 100 jaar geworden. De honderdjari ge kreeg 's morgens bezoek van onder anderen burgemeester S. Francke en echtgenote en me vrouw Boertien - Vclcma, echt genote van de commissaris der koningin. Het 'hoog bezoek' kwam niet met lege handen: van het burgemeestersechtpaar ontving mevrouw Wisse een geurige attentie en mevrouw Boertien bood een boeket aan. Mevrouw Wisse, die nog een re delijk goede gezondheid geniet, is geboren en getogen in Zoute lande. Zij woont al enkele tien tallen jaren samen met haar dochter en schoonzoon, de fami- 'ie De Bree - Wisse aan de West- kapelseweg, letterlijk op haar geboortegrond. Haar ouders hadden daar al een landbouwbe drijf en ook mevrouw Wisse en haar in 1960 overleden man heb ben er altijd 'geboerd'. Het echtpaar Wisse kreeg, behal ve een dochter, ook twee zoons. Beiden zijn echter eind 1944. bij de bevrijding van Zoutelande, om het leven gekomen. De honderdjarige heeft nu zeven kleinkinderen en 17 achterklein kinderen. Het werd dan ook een drukke dag voor mevrouw Wis- „Ik verwacht wel dat ze alle maal even langs komen", vertel de haar dochter, mevrouw De Bree, donderdagmiddag. Boete voor aandeel diefstallen I inwoner Zierikzee DEN HAAG - Hel Haagse gerechtshof Iheeft de 40-jarige M. P. van O. uit [Zierikzee conform de eis van de pro cureur generaal veroordeeld tot 500 gulden boete en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een irocftijd van twee jaar. Verdachte zou betrokken geweest zijn bij diefstal van sigaretten uit een winkel aan de Cranestraat in zijn woonplaats en op een camping, waar hij eveneens slaapzakken ontvreemd de. Voorts nam hij uit een geparkeer de auto een portefeuille weg met autopapieren. Naar eigen zeggen zou Van O. de feiten onder invloed van drank ge pleegd hebben. De rechtbank in Mid- ielburg had hem veroordeeld tot acht maanden gevangenissstraf. waarvan ine voorwaardelijk met een proeftijd fan twee jaar. TERNEUZEN De 18-jange Patnc de Decker uit Terneuzen, leerling van de vierde klas consumptieve techniek van de LTS in Terneuzen, heeft tijdens landelijke wedstrijden in Wagemngen een tweede plaats behaald in de ivedstrijdklasse banketbakken. De wedstrijden worden jaarlijks georganiseerd door de commissie jeugdvakwedstrijden. Patric was al kampioen van zijn school en werd vervolgens af-' gevaardigd naar Wagemngen. Daar streed hij met 25 andere kampioenen om de titel. De Temeuzenaar viel er m de prijzen met roomsoezen en goudgele roomboterkransjes. Donderdagmiddag werd hij in de aula van de school gehuldigd. Directeur C Meijer overhandigde hem namens de school een tinnen wandbord met inscriptie Klasseleraar L. Koe man sprak de jonge banketbakker lovend toe. Volgend jaar mikt de LTS-Temeuzen op prijswinnaars in een andere klasse kok kelners. VLISSINGEN Met het oog op de te verwachten versoe- iling van het LPG-beleid wil Ie directie van Eurogas BV in 'lissingen-oost ernst maken met plannen om de opslagca paciteit van het bedrijf aan zienlijk te vergroten. Eurogas jwil een derde en een vierde gekoelde opslagtank gaan ngbouwen. Daarnaast zijn er toiiplannen om een veld met aan te leggen. de uitbreiding is een investering ^yvan 60 tot 80 miljoen gulden gemoeid. •Over het tijdsbestek waarbinnen Eu- 5 aii als' Politiehondvereniging 'CLINGE Ter gelegenheid van het ;|Y vijftienjarig bestaan van de Politie hondvereniging Saeftinghe uit Clin- ge wordt er zondag 5 juni een natio nale politiehondenwedstrijd gehou den op het terrein van de Clingse vereniging aan de Bisschoppendreef. Tevens staat deze dag in het teken van het afscheid van Piet Ferket, één van de oprichters van de vereniging. die wegens het bereiken van de 45- jarige leeftijd moet stoppen als pak- werker. De wedstrijd begint 's mor- om negen uur. In de loop van de ivoormiddag wordt het klein werk. zoals het revieren, uitgevoerd. Vanaf twee uur 's middags staat het meer spectaculaire stelwerk op het pro gramma. De keurmeesters tijdens de ze nationale wedstrijd zijn A. Melsen uit Roosendaal. J. Brouwers uit Til- r burg en P Babijn uit BBiggekerke. De pakwerkers C. Deijkers uit Bos- s; schenhoofd en M. Remijn uit 's- Heerenhoek. Als speciale pakwerker zal de scheidende Piet Ferket funge- Geslaagd GOES P C. M de Vos uit Goes is onlangs geslaagd voor het doctoraal examen pedagogiek en sociale weten schappen Dat gebeurde aan de uni versiteit in Nijmegen. VLISSINGEN - Ook in Vlissin gen zijn nu gevallen bekend geworden van een 'wisseltruc' met Oostduitse honderd mark biljetten. Enkele winkeliers hebben zich niets vermoedend laten betalen door twee Duits sprekende jongelui die Oost duitse honderd mark-biljetten uitgeven voor Westduitse. De waarde van de Oostduitse mark is slechts circa 25 cent. tegen de Westduitse mark 1,10. De kleur van de Oostduitse hon derd mark-biljetten is groen en niet blauw, zoals eerder abusie velijk door de rijkspolitie is me degedeeld De Westduitse hon derd mark-biljetten hebben een blauwe kleur. De jongelui haal den de wisseltruc reeds uit in verschillende plaatsen in Zee land en Brabant. beschouwd. Of zoals Napoleon het zei: „Vier vijandige kranten zijn ge vaarlijker dan duizend bajonetten." Daarom vond de overheid dat cr ingegrepen moest worden." aldus De Kok. Door de uitbanning van het analfabe tisme zijn ook de belemmeringen voor de kranten weggevallen De krant is al lange tijd onafhankelijk van de over heid en ontdaan van zijn magisch imago Ten aanzien van de nieuwe transport lijnen kabel en satelliet vervalt de overheid opnieuw in dit soort protec tionisme. zo meent De Kok. ..Vooral in de politiek wordt nog vaak gespro ken in termen van de zestiende eeuw- se dorpsherberg waar marskramers de aanwezige dronken analfabeten vanaf gedrukte pamfletten toespra ken. De marskramer mag met alles vertellen en daarom moet zijn me dium aan octrooien worden gebon den." aldus De Kok. ..De indringendheid van media als kabel en satelliet is een oneigenlijk, ja vals argument, een aanduiding van een zwarte kunst Zij is afkomstig van bezorgde figuren die hun medemen sen als analfabeten beschouwen De Kok signaleert tenslotte de onge lijkheid die is opgetreden door de invoering van teletekst. Door middel van dit - gratis - medium kunnen de omroepen grafische informatie op hel beeldscherm brengen. De kranten wordt deze mgelijkheid, die via de kabel verwezenlijkt zou kunnen wor den, onthouden. WESTKAPELLE „Mediadeskundi gen van sommige partijen en de minister van welzijn, volksgezond heid en cultuur leven nog op de rand van de middeleeuwen. Ze gedragen zich als alchemisen op zoek naar de steen der wijzen en die steen wordt met een moderne alchemistenterm 'geïntegreerd mediabeleid' ge noemd." Dit zei de voorzitter van het Nederlands Genootschap van Hoofd redacteuren, G. A.dc Kok, donderdag tijdens dc jaarvergadering van het genootschap in hotel Zuiderduin te Westkapelle. De kritiek van De Kok was vooral bedoeld om de rol van de overheid in het mediabeleid terug te dringen als er geen sprake meer is van schaarste bij bepaalde media, zoals de kabel(tv). Hij pleitte voor toegang van de kran ten tot de kabel zodra de schaarste aan kanalen bij dit „transportmiddel" is opgeheven, wat volgens hem nu vrijwel het geval is. Daarbij achtte hij speciale voorwaarden onder het mom van geïntegreerd mediabeleid niet no dig. „Het is voldoende de vrijheid van het woord ernstig te nemen. Wat politici met geïntegreerd beleid be doelen is in feite niets anders dan de bescherming van Hilversum," aldus De Kok. Onder geïntegreerd beleid wordt door de overheid verstaan het media beleid dat gewenst is ten opzichte van kranten, radio. tv. kabel en satel lieten. Hel is echter een bedrieglijke term, meent De Kok. omdat het er op neerkomt dat infrastructuur en bood schap met elkaar verwisseld worden als dat de overheid goed uitkomt. Het zou moeten gaan om een beleid voor drukpers, golfbereiken. kabel en satelliet. Drukpers en kabel kunnen er volgens De Kok uitgehaald worden omdat daar geen schaarste in is. De overheid behoort daar dan in principe builen te blijven. De Kok hekelde het middeleeuwse denken van politici en overheid voor wat betreft de nieuwe transportmid delen als kabel en satelliet. Zij woren nog beschouwd als zogenaamde in dringende media die bemoeienis van de overheid behoeven, zoals dat ook bij de intrede van hedt gedrukte woord is gebeurd. Het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren heeft donderdag op de eerste dag van een tweedaags congres in Zeeland een bezoek gebracht aan de werken voor de pijlerdam in de Oosterschelde. Op de foto. voorzitter mg L H A Kneepkens geeft genootschapsvoorzitter G. A. de Kok (linksi en vice-voorzitler A. I. Abram imiddeni uitleg bij een kaartmodel. staatsgevaarlijk „Er bestond toen een nauw toezicht op het gedrukte woord als versprei ding van nieuws, in de vorm van stedelijke octrooien. De drukkunst werd in de tijd dat vrijwel niemand kon lezen en schrijven, als iels ma gisch en potentieel staatsgevaarlijks

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23