ZE van politie treft delburger in de hand DEFENSIE HOUDT VAST AAN MILJOEN MANUREN SCHELDE Aanhoudingen voor diefstal en heling almanak (mmh PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 07LZ)- WEST-ACHTER VOLGING I PLUIMVEE TERECHT Kleine granaat tot ontploffing gebracht in Middelburg Steenfabriek draait volgende week weer GLADDE PRIMEUR Van Houwelingen bericht kamercommissie: Lasbedrijf Zierikzee failliet Ruimteveer Nasa laat Zeeland links liggen PZC VRIJDAG 3 JUNI 1983 VLISSINEN/MIDDELBURG Bij een achtervolging door de Vlissingse politie is donderdag middag de 24-jarige S. N. M. P. uit Middelburg door een schot uit een politiepistool, dat per ongeluk afging, gewond geraakt. De man werd na een vluchtpoging te voet in de Middelburgse Stromenwijk door een agent gegrepen. Bij het omdoen van de handboeien door een toegesnelde collega, ging plotseling de trekker van het pistool, dat de andere agent wilde opbergen over. De Middelburger werd hierbij in zijn linkerhand geraakt en door de twee agenten ijlings overgebracht naar het Bethesda St. Joseph-ziekenhuis in Vlissingen, waar hij (gisteravond om tien uur werd geopereed. [De achtervolging begon omstreeks {16.45 uur op Vlissings grondgebied. >ee surveillerende agenten zagen ;n auto ter hoogte van de Keersluis- ig op de Nieuwe Vlissingseweg. Van Ie bestuurder daarvan wilden zij de ipieren controleren De automobi- it, die richting Middelburg reed. igeerde echter het stopteken. De lutomobilist gaf gas en reed met hoge meiheid (120 km per uur) en zigzag gend om allerlei auto's te ontwijken, weg. De politie zette de achtervolging in en ter hoogte van het tunneltje op de Nieuwe Vlissingseweg in Middel burg stopte de auto. De bestuurder, P werd gevraagd naar zijn papieren (rij- en kentekenbewijsi, maar hij ver telde dat hij die niet bij zich had. Eén van de agenten herkende ondertussen de mede-passagier van P de Middel burger S. N M. P. Voor hem lag een arrestatiebevel op het bureau, omdat hij een boete niet had betaald. De agent vroeg hem daarop of hij bereid was de boete nu te betalen. De Mid delburger antwoordde hierop dat Vlis singse agenten niets te vertellen had den op Middelburgs grondgebied en sommeerde de bestuurder van de au to om door te rijden. Dat werd voorko men en vervolgens werd de mede passagier gevraagd naar het bureau mee te gaan. MIDDELBURG - De zwakzinnigenin richting Vijvervreugd in Middelburg heeft, de 26 kuikens en vijf kippen terug die in de nacht van zondag op maandag uit haar hok zijn ont vreemd. Naar aanleiding van het be richt in de PZC van woensdag belde iemand de Middelburgse recherche met de tip waar de dieren konden worden gevonden. De recherche wilde alleen kwijt dal het ging om tivee kinderen die de beesten hebben mee genomen en dat ze de kippen en kuikens donderdagmorgen in een on gebruikt schuurtje werden aangetrof fen. Verdere mededelingen werdén met gedaan omdat de daders nog verhoord moeten worden. MIDDELBURG - De Explosieven Op- uimingsdienst van de Vlissingse ma- ine heeft donderdagmiddag om wart over twee in het meuwbouw- )lan Reijershove te Middelburg een leine handgranaat tot ontploffing (efaracht. Het projectiel, ook wel ïitje' genoemd, werd een etmaal daarvoor egevonden door werkne mers van de dienst Gemeentewerken, op het bouwterrein bezig waren met graafwerkzaamheden. AARDENBURG In dc loop van volgende weck hervat de Aardenburgse steenfabriek de produktie. Van de vijftien werknemers, die voor de aanvang van de tijdelijke produktiestop in oktober vorig jaar bij het bedrijf werkten, worden er ongeveer tien terug in dienst genomen. cent van de produktie naar uitvoert, laat nog veel te wensen over. De inflatie die op de devaluatie van de Belgische frank zal volgen, gaat min der snel dan verwacht, zodat het moeilijk concurreren is Om nog enigszins mee te komen moet de prijs twaalf procent omlaag. Trapman be nadrukt. dat er vrijwel niets met zekerheid over de toekomst kan wor den gezegd. „Je kunt maar het beste kort bij de tijd leven". In de regio heeft de steenfabriek dit jaar nog wel wat stenen te leveren. In Terneuzen, Axel, Oostburg en Hulst zijn er vrij grote werken aan de gang of worden binnenkort begonnen, waar bakste nen benodigd zijn. Regionaal gezien is de directeur dan ook beslist niet ont- vreden. Voorzichtigheid blijft echter geboden, want allerlei omstandighe den kunnen roet in het eten gooien. Het Ydewalle-project is daar een goed voorbeeld van. Normaal gesproken zou het vnjwel zeker geweest zijn. dat daar nog dit jaar stenen voor geleverd hadden kunnen worden. Met de peri kelen van de laatste maanden is dat nu zeer twijfelachtig. Hoewel hij de gang van zaken niet aan het Aardenburgse gemeentebe stuur toeschrijft, is Trapman er zeker van, dat van het gemeentebeleid wei nig of niets verwacht mag worden gezien de sterke verdeeldheid binnen de raad en het college. Directeur J Trapman deelde mee, dat er slechts op iets meer dan de halve capaciteit zal worden geproduceerd. Verder wees hij erop. dat de tijdelijke produktiestop weer elk moment kan worden ïngesteld. ,.We mogen er niet op rekenen, dat we de stenen die we nu gaan produceren ook kwijt raken. Het is zeer de vraag of we de volgende zes maanden zelfs maar op halve capaciteit kunnen blij ven draaien", aldus een weinig opti mistische Trapman Het is nog met te voorzien hoe snel de voorraadruimte weer zal zijn opgevuld. Ondanks deze onzekere vooruitzichten acht de di recteur het opstarten van de produk tie noodzakelijk. Bepaalde sorterin gen steen zijn bijna niet meer uit voorraad leverbaar, zodat er hoogno dig aangevuld moet worden De marktsituatie is volgens Trapman het afgelopen halfjaar vrijwel niets verbe terd. Om te illustreren met welke problemen de steenindustrie in het algemeen te kampen heeft, zegt hij: „In 1979 werden in Nederland nog 2300 miljoen stenen per jaar geprodu ceerd. Nu zijn dat er veertien miljoen en liggen er gemiddeld zevenhonderd miljoen in voorraad Dat is een hall- jaarproduktie-voorraad. terwijl een steenfabriek normaal maar een paar weken achter de hand heeft" Ook de Belgische markt, waarnaar de Aardenburgse steenfabriek 65 pro- Dat weigerde P., en begon te slaan en schoppen en wist te vluchten. Dwars over de rijbaan, tussen het drukke verkeer door. rende hij de Stromen- wijk in. Eén van de agenten ging hem achterna. Na 400 meter achter elkaar aan te hebben gelopen, trok de agent, die verscheidene keren halt had ge roepen, zijn pistool Toen hij dichter bij kwam 'laadde hij zijn pistool door' Het geluid van het 'doorladen' hoorde Pen keek om, maar kwam vervol gens ten val in een brandgang tussen de Waal- en Rijnstraat. Daarop werd hij gegrepen door de agent. Op het moment dat zijn toegesnelde collega de linkerhand van de aange houdene op de rug had gebracht om in de boeien te slaan, ging er een kogel af uit het geladen pistool van de andere agent Deze wilde net zijn pistool opbergen, maar raakte hierbij de trekker. P. werd in de hand geraakt en met een vleeswond overgebracht naar het ziekenhuis. Hel pistool ging af, omdat de betreffende agent na het doorladen zijn pistool op smgle-action had Daardoor gaat bij geringe aanra^ king de trekker al over De politieman had moeten doorladen naar double- action' Naderhand bleek dat dc bestuurder van de auto, waarin het slachtoffer zat, was verdwenen. Uit veiligheids overwegingen gaf de politic van Vlis singen de initialen van beide agenten niet vrij. De Middelburger werd gis teravond geopereerd en volgens de politie, die contact op had genomen met het ziekenhuis, is de verwonding niet al te ernstig. VLISSINGEN- In de Vlissingse reptielenzoo 'Iguana' zijn voor de eerste keer in Nederland slangetjes geboren van hei soort Coluber C Constrictor'. Tien van de 15 uitgebroede eieren zijn al uitgekomen De moederslang, ongeveer l 40 meter lang. legde op 10 april 15 eierenDeze werden uitgebroed in een broed- stoof met een temperatuur van 31 graden Celsius Een van de tien uitgekomen slangetjes is doodgegaan. De diertjes zijn zo'n 25 centimeter lang. hebben een doorsnee van een halve centimeter en zijn bijzonder beweeglijk. Twee dagen nadat ze zijn uitgebroed vindt de eerste vervelling plaats. Hierna gaan ze pas eten. momenteel hebben ze nog restanten van de dooier in zich. De 'Coluber C. Constrictorwas tot voor kort een vrij onbekende slang in Nederland. „Toen we deze slangen kregen wisten we eigenlijk met precies wat voor soort het was Uit literatuur over slangen ontdekten we dal deze slang afkomstig is uit Noord-Amenka. Het zijn heel beweeglijke en sierlijke dieren, gitzwart met alleen een witte km. Je kunt ze niet exact als gifslangen betitelen, want die hebben een giftig gebit. Deze soort heeft dat niet. maar heeft wel giftig speeksel", aldus F. Sleijpen van het reptielenhuis. Doordat er zo weinig over de Coluber C. Constrictor' bekend is. was het voor de medewerkers een gok hoe de eieren precies moesten worden uitgebroed. Ze zijn dan ook blij dat het gelukt is. Het is de bedoeling de baby-slangen insekten te gaan voeren. Believen ze die niet. dan krijgen ze toch reepjes vlees met een kalk- en vïtaminenpreparaat. Zijn ze eenmaal groter dan krijgen ze evenals de moeders lang. muizen als voedsel. De heer H. Assink. hoofd van de afdeling vogels en reptielen van Diergaarde Blij- dorp in Rotterdam, noemde deze primeur „een bijzon der aardige prestatie' DEN HAAG Staatssecreta ris Van Houwelingen van de fensie blijft op zijn al eerder genomen standpunt staan dat de opdrachten aan de Konink lijke Maatschappij 'De Schel de' in Vlissingen werk beteke nen waarmee per jaar één miljoen manuur 'gedekt' is. Dat blijkt uit een brief die de be windsman donderdag aan de Tweede Kamercommissies voor economische zaken en defensie heeft verzonden. De brief heeft overigens weinig betekenis meer nu er tussen economische zaken en de KMS zelf een compromis is gesloten met betrekking tot het mini mum-niveau dat de marinebouwpoot mag houden. Zoals bekend mag dat niveau tot september op 1,235 miljoen manuur blijven, in afwachting van potentiële exportorders. Het minumumniveau is lange tijd strijdpunt geweest tussen Tweede Kamer en kabinet. Tijdens één van de vele commissievergaderingen die aan de RSV-problematiek zijn gewijd zeg de Van Houwelingen een notitie toe waarin hij de door hem geschatte behoefte van de marine zou onderbou wen Dat is de brief geworden die gisteren bij de Kamer terecht kwam, Ervaringscijfers met de bouw van de standaardfregatten geven volgens hem aan dat de kleinere M-fregatten. die bij de KMS gebouwd zullen wor- ZEEUWSE Couveuse Ze zijn gisteren op ziekenbe zoek geweest. Bij oma. die twee weken geleden 'in het Goese ziekenhuis opgenomen moest worden. Gelukkig is de patiënte al weer aan de bete rende hand. En dus liep hel gezelschapje opgewekt keuve lend naar de uitgang. Langs de kraamafdelingMet een blik, die paniek in zich her bergde, bleef de jongste stok stijf staan, trok moeder aan de arm, wees naar de couveuses en riep geheel ontsteld: 'Mam. moetje nou 's kijken, ze gooien hier de baby's zomaar in de glasbak'. ZIERIKZEE Het lasbedrijf Schou- gaan. het lasbedrijf hield zich bezig wen-Duiveland in Zierikzee is onlangs met voornamelijk werkzaamheden in op eigen verzoek failliet verklaard, nieuwbouwprojecten zoals buizen leg- Het bedrijf kon zich niet handhaven gen voor centrale verwarmingen, Het omdat zijn grootste werkgever. Hol- vaste personeel (4 man) en drie tijde- land Wannte in Zienkzee. een aantal hjke werkkrachten komen op straat maanden terug ook failliet was ge- te staan den, niet méér dan één miljoen manu ren per jaar vergen. Het gaat om directe scheepsbouwuren: de tijd die in het ontwerpen bijvoorbeeld wordt gestoken komt daar nog bovenop. Overigens zal in de jaren tot '87 de werkelijke bezetting geringer zijn. aangezien de opdrachten dan nog in een aanloopfase verkeren. Van Houwelingen verwerpt de ge dachte dat verdere afslanking van de KMS de prijs per schip zou opdrijven aangezien dat niveau onder het blote minimum' zou komen, zoals de Schel de beweert.Uit een onderzoek van de accountantsdienst, is volgens de staatssecretaris gebleken dat hetzelf de uurtarief kan worden gehand haafd. mits de kosten voor de bedrijfs- school niet aan de fregatten worden doorberekend en er een betere be drijfsvoering komt. Het uren-niveau kunstmatig hoger houden leidt juist tot hogere tarie ven, aldus Van Houwelingen. MIDDELBURG - I)c Middelburgse recherche heeft de afgelopen dagen drie mannen aangehouden die heb ben bekend inbraken en diefstallen te hebben ge pleegd. Het gaat om G A (22). B L. (39beide uit Vlissingen de en de Middelburger P. H. (23). A en L gaven toe dat zu op 19 mei een inbraak pleegden bij Amgas m Middel burg, er werd niets ontvreemd, maar de braakschade bedroeg vijfduizend gulden Hetzelfde tweetal toog op 27 mei naar de woning van de familie van S. aan de Rozenburglaan in Middelburg Daar haalden zij weg een diaprojector, fototoestel met oei oen pakje girobetaalkaarten, een geldkistje met papieren en een bril De laatste twee goederen zijn teruggevonden, de overigen hebben ze verkocht aan helers en een van die helers was P H Tijdens het verhoor bekende H, dat hij op 18 mei de auto van L R had gestolen, die stond geparkeerd op het Middelburgse Walplein. De auto werd teruggevon den op de Kruiskade in Rotterdam en teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar. H had er wel de radio cassetterecorder uitgehaald en die verkocht Het drietal is in verzekering gesteld in hel Middel burgse politiebureau. DEN HAAG (GPD) Hoewel de NASA nog enig voorbehoud maakt, zal de Boeing-747 met bovenop de ruimlependel Enterprise zondagmiddag slechts een deel van de Nederlandse kust vliegen. Op de hele route over en langs Nederland vliegt de combinatie op een hoogte van 2.000 voet, ongeveer 670 meter. Door deze wijziging in de route is de 'Enterprise' niet boven Zeeland te zien. De route die de combinatie boven Nederland aflegt, loopt van Antwerpen in rechte lijn naar Hoek van Holland, langs de kust naar IJmuiden, terug naar Noordwijk en vervolgens over de Noordzee naar Stansted bij Londen. Het tijdschema, zoals het op het ogenblik eruit ziet, is volgens de Rijkslucht vaartdienst: 13.05 uur over Bergen op Zoom. 13.10 over Middelharnis, 13.15 over Hoek van Holland, tegen 13 20 over Scheveningen, 13.25 IJmuiden. Daar maakt de combinatie boven zee een volle draai, zodat om 13.30 IJmuiden opnieuw wordt gepasseerd Om 13.40 wordt hij voor de tweede keer bij Noordwijk verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13