Sympathie van Nederland Contadora-initiatief X GEMEENTE MOET REGIONALE PROBLEMEN ZELF OPLOSSEN PZCfi Eigen-bij drageregeling opvangcentra in de maak VROEGE TREIN NAAR SCHIPHOL CIA mocht bewind Bouterse verdrijven q VAN DEN BROEK OVER MIDDENAMERIKA: Benzine en diesel duurder GROOTS WALCHERS AUTOFESTIVAL Dijkwel Kabinet wil geen 'vierde bestuurslaag' DONDERDAG 2 JUNI 1983 PZC/binnen-buitenland BRASILIA (ANP) Het bezoek van premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek aan Midden- en Zuid-Amerika heeft bij de Nederlandse regering meer sympathie gewekt voor het initiatief van de Contadora-groep. Dit is vernomen in kringen van de Nederlandse delegatie die de twee bewindslieden op hun reis heeft begeleid. Slt Na afloop van de tiendaagse reis legt an men er in Nederlandse delegatiekrin- de gen de nadruk op dat Van den Broek 2e de eerste minister van een EG-land is ,en die de Middenamerikaanse landen Ni- ht i Deltagebied Hoog water 2 juni Bruinisse 09.06 167 21.26 142 Terneuzen 07 28 195 19.46 18. Zierikzee 08.25 140 20 22 119 Hansweert 08.10 210 20.23 194 Wemeldinge 08.38 163 20.56 139 Kreekrak 08 40 194 20.56 168 Vlissingen 07 03 172 19.24 lo6 3 juni Bruinisse 09.59 163 22.18 138 Terneuzen 08.24 185 20.45 174 Zienkzee 09 15 135 21.17 li.l Hansweert 08 59 203 21.17 188 Wemeldinge 09 32 158 21.52 134 Kreekrak 09 32 189 21 52 162 Vlissingen 08.00 163 2023 149 Laag water wTZ juni Terneuzen I Zienkzee I Hansweert Wemeldinge Kreekrak Vlissingen .3 juni LK 23.07 Bruinlsse A Zienkzee "y Hansweert A Wemeldinge Kreekrak T Vlissingen 02 17 187 01 39 204 01.54 170 02.01 222 02.08 188 0222 210 01.09 192 03.08 186 02.28 199 0248 169 02.51 216 02 58 187 03.12 214 02 02 188 1446 141 13.43 159 14.12 125 14.05 179 14.30 141 14.47 162 13.19 148 15.38 140 14 38 154 1512 123 14 55 173 15 21 140 15 37 160 14 16 143 Vakantielanden Weersvooruitzichten vakantielanden, gel dig voor donderdag en vrijdag. Skandmavie eerst zwaar bewolkt en regen, later in het zuiden opklaringen Midddag- lemperatuur 12 tot 16 graden Bnlse eilanden, in Schotland en Ierland veel bewolking, af en toe regen, en middag- temperatuur ongeveer 14 graden. In Enge land perioden met zon en vrijwel overal droog, middagtempeiatuur ongeveer 18 graden Frankrijk; perioden met zon en in het oosten eerst nog enkele onweersbuien Mtd- dagtemeperatuur 20 tot 25 graden. Portugal en Spanje Droog en zonnig Mid- dagtemperatuur 25 tot 30 graden. Benelux, perioden met zon. maar eerst nog een enkele bui Middagtemperatuur ruim 20 graden. Duitsland enkele regen- of onweersbuien, later meer zon. middagtemperatuur 20 tot 25 graden Alpengebied donderdag hier en daar een onweersdbui, vrijdag droog en zonnig Mid dagtemperatuur 25 graden Itahe. Perioden met zon en een kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Joegoslavië en Griekenland droog en zon nig, 's middags 25 tot 30 graden caragua en El Salvador heeft bezocht Over dit in Nederland politiek- gevoeligste onderdeel van de reis zal de bewindsman in ieder geval zijn Europese collega's informeren In kringen van de Nederlandse dele gatie wordt overigens niet gesproken van een verschuiving van het Neder landse standpunt inzake Midden- Amerika. Wel wordt gezegd dat de sympathie voor het streven van de Contadora-groep duidelijker is gewor den. De Contadora-groep wordt ge vormd door de ministers van buiten landse zaken van Mexico, Venezuela, Colombia en Panama. De groep streeft naar een vreedzame oplossing van de conflicten in Midde- n-Amerika, zonder inmenging van de grote mogendheden. Kritiek In een groot aantal opzichten werden Van den Broek en zijn delegatie tij dens hun bpzoek aan Midden- Amerika verrast. Terwijl de Neder landse bewindsman juist had ver wacht een willig oor voor kritiek in Nicaragua te treffen (dat per jaar veertig a vijftig miljoen gulden hulp krijgt) en een onwillig oor in El Weersvooruitzichten voor vrijdag t/m 1 maandag. kt i Zonnig, maar later kans op onweer. Middagtemperatuur oplopend tot on- 'I geveer 25 graden. De maand mei bracht in Zierikzee 88 milimeter regen Normaal is dat 48 milimeler. Zierikzee haalde dus niet de dubbele hoeveelheid, zoals op zove le andere plaatsen in ons land. Het was ook een erg sombere maand. Hierdoor verdampte er iveimg water doordat de regen bijzonder langdurig en gelijkmatig viel kwam er wate roverlast. Gisteren kon men op het KNMI-station te Zierikzee ook de eer ste zomerse dag, dat wil zeggen een temperatuur boven de 25 graden, van het jaar registreren <25.1 graad Cel sius). Vandaag is het belangrijk min der warm maar het blijft droog. Tus sen een lagedrukgebied boven Enge land en een opbouivend hogedrukge- bied boven Frankrijk staat een zuid westelijke stroming. Het brongebied van de aangevoerde lucht ligt boven de zuidelijke Oceaan, Wat de reden is van de minder hogere temperatuur. Vanmidag wordt het ongeveer 18 gra den, Op beschutte plaatsen is het echter nog goed mogelijk enige brui ning aan te laten brengen in de veelal bleke huid. Vooruitzichten voor vrijdag: zonnig, droog en warmer Hautisch bericht Wind: zuidivest 4 tot 5; zicht: goed; temperatuur kustwater13 graden: m afwijking waterstanden: een geringe verhogingmaximum golfhoogte monding Scheldes: ongeveer een hal- ve meter. ZON EN MAAN 3 juni 1 Zon op 05.24 onder 21.52 Maan op 02.43 onder 12.27 (Van onze verkeersredacleurt SCHIPHOL Bij wijze van experiment laat NS deze zomer op zaterdagochtenden een bijzonder vroege trein van Dordrecht naar Schiphol rijden, speciaal voor de passagiers van chartervluchten. De trein vertrekt om 04.10 uur van Dordrecht, drie minuten later van Zwijndrecht en komt na stops in Rotterdam en verder om 05.13 uur op Schiphol aan. De trein rijdt komende zaterdag voor hel eerst. Directeur Schroder van Martinair parkeerproblemen bij de luchtha- noemt deze vroege trein ..ideaal", ven tot gevolg kan hebben. Legro zou het nog beter vinden als ,,Onze vroegste chartervluchten deze vroege trein ook op de andere vertrekken deze zomer zo van ochtenden rondom het weekeinde kwart voor zeven tot half acht, dus reed. van vrijdagochtend tot maan- dat sluit uitstekend aan op die dagochtend In dezelfde bewoor- trein". Ook directeur Legro van dingen spreekt Schiphol-directeur Transavia. wiens vliegtuigen al ir D. R. A. Stapel zich uit. Maar NS vanaf half zeven vertrekken, vindt wil eerst zien of de trein voldoende het een „prima" besluit, vooral passagiers vervoert? Lukt dat. dan omdat elke verbetering van het komt er „in de toekomst" mis- treinverkeer met Schiphol tot ver- schien een vroege trein op zondag lichting van de wegverkeers- en bij, aldus NS. Salvador bleek bijna het omgekeerde het geval. „Alle kritiek die we hebben werd door het regime in El Salvador niet tegen gesproken". aldus Van den Broek. De kritiek betrof het functioneren van de rechtspraak, de activiteit van dood seskaders. gebrek aan discipline bij bepaalde legeronderdelen enzovoorts Dat een oplossing voor de ernstige problemen in El Salvador alleen in de presidentsverkiezingen van december ligt lijkt alleen nog de Amerikaanse regering te geloven. Andere landen, waaronder ook Nederland, willen wel verkiezingen, maar ook een dialoog tussen de Salvadoraanse regering en het verzet. Het enige concrete vredesi nitiatief voor Midden-Amerika is op dit moment echter het initiatief van Contadora. Over het te voeren beleid ten aanzien van Nicaragua (en ook trouwens El Salvador) lopen de opvattingen van Nederland en de Amerikaanse rege ring nogal uiteen, is gebleken. Van den Broek zegt de Amerikaanse be zorgdheid over de ontwikkelingen in Nicaragua weliswaar te delen, maar wijst de Amerikaanse isoleringspoli- tiek ten opzichte van Nicaragua vol strekt af, omdat dat juist de kans dat Nicaragua afglijdt naar een dictatuur vergroot Steunverlening van de Ver enigde Staten aan antï- Sandinistische opstandelingen wordt door Nederland ook afgewezen De Nederlandse minister wil de hulp aan Nicaragua voortzetten om een verdere isolering en daarmee radica lisering te voorkomen en omdat de hulp voorziet in de directe behoefte van de bevolking. Koningin Beatrix bekeek woensdag in de Ridderzaal in Den Haag de ANWB-gedenkpenning, die zij samen met het gedenkboek uit handen van ANWB-voorzitter Van der Linde van Sprankhuizen kreeg aangeboden. DEN HAAG (AN Pi De ANWB zal zich dit jaar, waarin Nederlands grootste vereniging met ruim twee miljoen leden het honderdjarig bestaan viert, richten op de problematiek van de vrije tijd. Overheid, volksverte genwoordiging. maatschappelijke organisaties en de wetenschap zullen hiervoor worden benaderd. Dit maakte voorzitter ir. F. H. van der Linde van Sprank huizen woensdag bekend tijdens de feestelijke viering van hel ANWB-jubileum in de Ridderzaal op het Binnenhof in Den Haag m aanwezigheid van koningin Beatrix. Minister Van Aardenne van economische zaken, die het gezelschap in de Ridderzaal toesprak in zijn hoedanigfieid van vice-premier, ging tijdens zijn toespraak nauwelijks in op de handreiking van de ANWB-voorzitter. Hij volstond met de opmerking dat de ANWB bij de besteding van de vrije tijd een belangrijke rol kan spelen en dat de overheid de ANWB-initiatieven gespannen afwacht WASHINGTON iAFI'I - De Ameiikaanse presi dent heeft in december jl. de geheime dienst, CIA toestemming gege ven voor het opzetten van een plan tot omver werping van het Suri naamse bewind wegens de nauwe banden tussen Paramaribo en Havan na. Het plan is niet door gegaan omdat het con gres er een stokje voor stak, zo maakte hel Amerikaanse televisie omroep ABC dinsdag bekend. Een CIA- woordvoerder zei geen commentaar te willen geven op 'dit soort aan tijgingen'. Volgens ABC voorzag het plan ui de vorming van een para-militaire troepenmacht bestaan de uit Surinaamse bal lingen. Deze zou een eind moeten maken aan het bewind van luite nant-kolonel Desi Bou terse. Sunname's sterke man sinds de coup van februari 1982. De Ameri kaanse regering was met hel plan gekomen uit vrees dat Suriname langzamerhand in het vaarwater van Cuba zou belanden. De com missies voor de inlich tingendientsten van het huis van afgevaardig den en de senaat dienen bij de wet op de hoogte te worden gesteld van dit soort operaties. Ze hebben evenwel niet het veto-recht. Desondanks werden de plannen inge trokken nadat beide commissies CIA- directeur Willem Casey erop wezen dal er hele maal geen bewijzen wa ren voor Cubaanse ma nipiüaties of een Cu baanse militaire aanwe zigheid in Suriname. Kwart personeel Krupp Stahl weg BOCHUM (DPA) Bij de Westduitse staalondcrneming Krupp Stahl AG zal eind dit jaar eenkwart van het aantal personeelsleden dat er drie jaar geleden was zijn verdwenen. De onderneming heeft dan nog 31.300 man in diens. Het sociale plan dat tot eind 1985 loopt voorziet in een vermindering met nog eens tweeduizend arbeids plaatsen. Krupp heeft dan met behulp van dat sociale plan negenduizend arbeidsplaatsen afgestoten en via in dividuele regelingen drieduizend. Een en ander is meegedeeld door de voor zitter van de raad van bestuur, Alfons Goedde. Wat voor gevolgen een eventueel sa- mehgaan met Thyssen heeft voor het personeel is moeilijk te zeggen, aldus Otmar Gunter, lid van de raad van bestuur. De orderontvangst van Krupp Stahl is in de eerste paar maanden van dit jaar is groter geweest dan het gemid delde van vorig jaar. Het afgelopen jaar is voor Krupp Stahl niet makkelijk geweest. De con- cemomzet zakte van zes mfljard tot 5.8 miljard mark. Er werd een exploitatieverlies geleden van 344 miljoen mark. maar dat kon door bijzondere opbrengsten worden gladgestreken. In 1981 was er een verlies van 385 miljoen mark. dat door onder meer de verkoop van grond kon worden beperkt tot 112 miljoen mark. 'KOSTEN VOOR MINISTERIE' DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Van der Reijden van WVC wil in de loop van de zomer met de ongeveer zestig opvangcentra in Nederland vaste afspraken maken over de inning van de eigen bijdrage die van de cliënten wordt verlangd. Dat stuit op moeilijkheden, omdat het vaak letterlijk gaat om mensen die vrijwel naakt binnen komen lo pen, aldus de staatssecretaris. Boven dien heeft een beroep op de bewinds lieden van sociale zaken uitgewezen dat slechts bij zeer hoge uitzondering een beroep mag worden gedaan op de gemeentelijke sociale diensten. Staatssecretaris Van der Reijden zei DIEFSTAL PISTOLEN VORDEN (ANP) Bij een inbraak in het groepsbureau van de rijkspolitie in Vorden zijn in de nacht van dins dag op woensdag vijf pistolen, waar onder vier dienstpistolen, en een hoe veelheid munitie gestolen. dit woensdag in een overleg met de kamercommissie vor WVC. Van der Reijden verwacht dat er overeenstem ming kan worden bereikt over een 'rekening-courant-techniek' waarbij de armlastige cliént in het krijt komt te staan by het opvangcentrum om zijn saldotekort naderhand in voor spoediger tijden weer aan te zuiveren Als het werkelijk niet mogelyk blijkt om de eigen bijdrage te innen zal het ministerie van WVC voor de kosten moeten opdraaien. Van der Reijden (ADVERTENTIE) 2-3-4 JUNI Kom kijken en vergelijk Bij aankoop van een occasion 250 Itr BENZINE KADO in de occasionhal aan de Veerseweg in Middelburg. ROTTERDAM (ANP) - Super- en normale benzine worden vrijdag duurder. De prijs van super gaat met 2,4 cent per liter omhoog, die van normale benzine stijgt met 1,8 cent per liter. Ook diesel- en huisbrando lie ondergaan een prijsstijging: 1,2 cent per liter. De prijsverhogingen zijn een gevolg van de sterke dollar en de ontwikke- .lingen op de internationale produk- tenmarkt, zo heeft een aantal olie maatschappijen woensdag meege deeld. In oliekringen is de verwach ting dat de prijsaanpassing algemeen is en dus ook door de vrije pomphou ders zal worden gevolgd In een aantal gevallen gaat de verhoging zaterdag in. Een liter super bij een zelftanksta- tion zal ongeveer 168.8 cent kosten, voor een liter normaal wordt de prijs 164.6 cent. Bij bediende stations ligt de prijs ongeveer zes cent hoger Een liter dieselolie gaat ongeveer 111 cent kosten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG—ROTTERDAM Het kabinet vindt dat regionale proble men zo veei mogelijk moeten worden opgelost door de gemeenten in onder linge samenwerking. De huidige be lemmeringen voor intergemeentelij ke samenwerking zullen zo veel mo gelijk worden weggenomen. Daarbij moet wel de vorming van een vierde bestuurslaag worden voorko men Het wetsartikel dat interge meentelijke samenwerkingsvormen verbiedt om direct invloed uit te oefenen op het beleid van de deelne mende gemeenten, zal worden ge schrapt Dat staat in de Nota Organisatie Binnenlands Bestuur, die minister Rietkerk (binnenlandse zaken) dins dag aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd Voorts bevat de nota een pleidooi voor gemeentelyke herinde ling. voor decentralisatie van rijksta ken en wordt uitgesproken dat regio nale provincies-nieuwe stijl onge wenst zijn. De tweede kamer kan komende zomer concrete voorstellen van het kabinet verwachten met betrekking tot de decentralisatie van rijkstaken naar de provincies en de gemeenten. Het kabi net wil verder de bestrijding van de bureaucratie en de vermindering van de regelgeving op het terrein van de bestuurlijke verhoudingen met kracht bevorderen Het parlement kan in de loop van het jaar verschei dene nota's over de deregulering tege moet zien Het ontwerp voor een wet gemeenschappelijke rege lingen is op een aantal punten verbe terd Minister Rietkerk lichtte zijn plannen woensdagmorgen toe in zijn rede tot de jaarvergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten .in Rot terdam. Hij zei daar dat de interge meentelijke samenwerkingen niet persé hoeven te stoppen bij de provin ciegrens Overschrijding daarvan mag. waarbij de provincies dan maar moeten uitmaken welke het toezicht op de regeling krijgt Want volgens Rietkerk zal dc positie van de provincies niet worden uitge hold. De provincie zal de samenwer kingsgebieden vaststellen, de ge meenschappelijke regelingen moeten goedkeuren en ingrijpen wanneer zich conflicten voordoen De plannen moeten leiden tot rust in de organisatie van het binnenlands bestuur, aldus Rietkerk. Rietkerk verzette zich tegen de scher pe kritiek van de gemeenten dat de regering haar financiële problemen op de lagere overheden afwentelt. De voorzitter van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, de Arnhemse burgemeester Dnjber. bekritiseerde in zijn rede dat de gemeenten steeds meer taken krijgen maar steeds min der geld om die uit te voeren „Iedereen moet terug, dus ook de gemeenten" zei de minister Hij zei voorts dat de gemeenten en provin cies al ontzien zijn. omdat in de Voorjaarsnota van het kabinet geen nieuwe bezuinigingen voor gemeen ten en provincies zijn opgenomen Ook zullen de gemeenten en provin cies niet hoeven mee te doen aan de vermindering van het personeelsbe stand bij de overheid met 2 procent. De minister deelde mee dat staatsse cretaris Van Amclsvoort de gemeen ten blijvende compensatie wil geven voor 'een aanmerkelijk deel' van de bijstandskosten. Het overleg om te komen tot een structurele compensatie is ver gevor derd zo deelde minister Rietkerk woensdag mee op het congres De minister kondigde aan. dat hij nog dit jaar komt met voorstellen tot wijziging van het financiële toezicht op de gemeenten Een van de pijleis van de nieuwe regeling is hel voorne men dat gemeenten met langer af hankelijk zullen zijn van een hoger orgaan, mits wordt voldaan aan de eis dal de gemeenten een evenwichtig financieel beleid voeren Directie: K. Scherphuis. W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. i BUREAUS Vlissingen: Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin-i gen. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes. Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel.(01100)16140 Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale] redactie bezet van zondag t/m vrij-' dag vanaf 19.00 uur. (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08.00-17.00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: 101184) 63533. Advertentie-afdeling (011861 1584 s-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20, franco per post 72,-. per maand 21.-, losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18.30; ingezonden mededelingen 2li x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro- 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3