Minister erkent nieuwe opleiding in Middelburg Hoogaars Zwemwater Westerse/telde beter, kuststrook Walcheren slechter VEERBOOT NAAR VLAAMS MUSEUM SLEPEND NAAR DE SLOOP "NA TIONALE PRIMEUR MSPO BOERDERIJPROJECT SCHERPENISSE KAN WELLICHT DOORGAAN EGEVENS WATER RECREATIEKRANT: "DONDERDAG 2 JUNI 1983 18 PZC/proV*M&** 17 IIDDELBURG - De part-time opleiding activiteitenbegeleiding (AB) van de Zeeuwse itichting Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs in Middelburg is als eerste deeltijdop leiding in haar soort officieel erkend door de minister van onderwijs en wetenschappen, grinds kort zijn er weliswaar zes dagopleidingen op het gebied van activiteitenbegeleiding in ^"lederland, maar was er nog geen erkenning voor een deeltijdopleiding AB. )e Middelburgse MBO-AB opleiding bedoeld voor degenen, die al op de refcn of andere wijze werkzaam zijn In eze sector. Hieronder vallen onder kl; ieer instellingen voor zwakzinnigen- ov 3rg, somatische en psychogeriatri- dei Che verpleeghuizen en extra murale 3 relzijns- en gezondheidsdiensten. agogie (pedagogie, andragogie en ge rontologie), psychologie en geestelijke en maatschappelijke stromingen. „Toen we drie jaar geleden begonnen met het opzetten van deze opleiding, namen we natuurlijk wel een gok. Krijgen we het geld, komen er men sen? Nu de minister ons heeft erkend, )e cursus, die wordt gegeven in het blijkt dat we gelukkig goed hebben ebouw van de MSPO aan de Dam 14 gegokt", zegt de heer H H. Vogel, Middelburg, duurt drie jaar. De voorzitter van het bestuur van de „ïlnemers moeten één dag in de stichting MSPO „Omdat deze rlch- eek naar school. De andere dagen in ting vrij nieuw is. konden we nauwe- e week moeten ze -betaald of onbe- lijks terugvallen op wetenschappellj- aald- bezig zijn met werk dat in ke begeleiding. Toch is het ons gelukt ezelfde sfeer ligt als de opleiding. Bij en part-timeopleiding is het name- |k van groot belang, dat de deelne- ïers hun werkervaring Inbrengen in e opleiding. De opleiding wordt dan ok beroepsondersteunend genoemd. Udens de cursus wordt het leren ingaan met verschillende creatieve aardigheden, zoals drama, handen- irbeid. expressie, textiele werkvor- nen en tekenen behandeld. Maar ook et verwerven van kennis en Inzicht de mens, zijn ontwikkelingen en om de kwaliteit van de opleiding erg hoog te krijgen en te houden", vult coördinator B. J. M. Ansems aan. Bestuur en directie van de MSPO hebben drie jaar lang gepionierd. Nu de Middelburgers officieel zijn erkend, zullen andere onderwijsinstituten de verrichtingen van de Zeeuwen met argusogen volgen. „In die voortrek kersfunctie moet je er daarom voor zorgen dat de kwaliteit van je oplei ding hoog blijft", meent de heer An sems. De gediplomeerden van de nieuwe opleiding, -de eerste 11 geslaagden - ïdraglngen. nemen in de opleiding SCHERPENISSE - De pand fa belangrijke plaais in. Hierbij toekomst voor tiet boer- icetonder meer worden gedacht aan denjproject in scherpe- nisse ziet er toch weer wat hoopvoller uit. Dat na langdurig informatie naar buiten wachten aan een ander kunnen, stelde de OVE- verkocht. Die nieuwe ei- M-zegsman. genaar is echter niet on genegen de boerderij Betho-directeur De Bakker vertelde verder lamerleden PvdA op w rd woensdagmorgen weer aan de stichting te dat de stichting ook nog duidelijk in een verga- verkopen, zo bleek uit een gesprek met gede- dering van het alge- - - meen bestuur van het produktie-, toeleve- rings- en hoveniersbe drijf de Betho te Goes. De directeur van de Be tho, P. W. de Bakker, vertelde dat het bestuur van de stichting die zich met het boerderijproject bezighoudt, de stichting ook voor mekaar stichting lichtte woens- rapport dat over het (OVEM) te Scherpenis- dag desgevraagd toe dat project -werkbezoek bij het Zeeuwse onderwijs 1 SOES Op uitnodiging van de pro- 2 fincie Zeeland brengt een aantal iweede kamerleden van de Partij van Ie Arbeid een werkbezoek aan onder- jrijsinstellingen in Zeeland. De heren l'an Kemenade, Konings, Niezen, tallage en Van Ooijen houden dit erkbezoek morgen, vrijdag 3 juni. iet gezelschap bezoekt om 10.00 uur :t Regionaal Pedagogisch Centrum leland in Middelburg (RPCZ), ge- ilgd door het Zeeuws steunpunt >or kunstzinnige vorming en volwas- meneducatie in de Zeeuwse hoofd- van 11.30 tot 12.15 uur. Na de ich, in De Prins van Oranje in Goes igint om 14.15 uur een bezoek aan iet contactcentrum onderwijs-arbeid deze stad. Dit duurt tot 15.30 uur. .ansluitend geeft het gewestelijk be- Ituur van de Partij van de Arbeid een persconferentie in De Prins van Oran je Daar wordt ook gedineerd. Van 19.30 tot uiterlijk 22.00 uur is er een ipenbare discussie over onderwijs in >ePrins van Oranje. Cao-akkoord directie Muller-Terneuzen en vervoersbond ERNEUZEN De vervoersbond NV en de directie van sleepdienst luller B.V. in Terneuzen zijn het lsnog eens gewórden over de cao r 1983. Twee weken geleden had- de onderhandelaars ook al over- tnstemming bereikt, maar verschil an mening over de uitleg van het ikkoord dreigde op het laatste mo- dent toch nog roet in het eten te lien. De problemen spitsten zich op het nieuwe aflossingssysteem, rïjdag werden de laatste rimpels lad gestreken, nadat Nico Sannes an de vervoersbond FNV de Muller- irectie had voorgehouden dat er gro- moeilijkheden zouden ontstaan in- ien Muller zich niet voor honderd rocent zou houden aan de letterlijke ekst van het principe-akkoord. De roblemen waren daarna snel uit de ereld. )e vervoersbond heeft haar leden nu chriftgelijk op de hoogte gesteld van et akkoord. Vóór 17 juni moeten ze - üddels een stembiljet - laten weten f ze het akkoord accepteren of niet. Iverigens is het Muller-personeel wat at betreft verdeeld lelangrijkste consequentie van de ieuwe cao: een personeelsuitbrei- Ing met tien man tot 48. Het structu- eel overwerk wordt afgebouwd en dat ;vert die extra arbeidsplaatsen op. e vervoetsbond en Muller hebben ik een ander discussiepunt uit de ereld geholpen: de bezetting van de leepboten bij zee-assistentie. Voor at op iederre sleper vier man an de slag. heeft als onderwerp de exploitatietekorten van het project. Het ligt in de woorden van De Bak- puteerde W. Don zal ker. Het is zelfs niet uit- hebben. Dat gesloten, zo voegde hij er aan toe. dat de boer derij voor een lager be drag kan worden aange- de bedoeling de provin- schaft dan de stichting cie te vragen voor die OVEM aanvankelijk tekorten op te draaien had begroot Overigens liggen die te korten volgens de Een medewerker van de OVEM lager dan gemaakt se. in onhandeling is de onderhandelingen wordt vermeldt. Het is met de nieuwe eigenaar met de nieuwe eigenaar van de boerderij nog moeten beginnen bedoeling dal geestelijk gehandicap- het project gehuisvest Verder wilde hij er niet ten in het project opge- zou gaan worden. Het project was op de lange baan geschoven, omdat i worden. Ze kun nen werken op de boer- te veel over kwijt om die gesprekken al met bij voorbaat te laten mis- derij. Daarbij'zal de Be- eerste eigenaresse lukken. Pas als er meer tho fungeren als een van de boerderij het zekerheid is zal er meer soort uitzendbureau. kregen woensdag hun rljkserkende diploma- zijn volgens de coordinator 'zeer breed inzetbaar' ,,Ze zijn niet gespecialiseerd In een bepaalde rich ting, maar hebben geleerd hoe ze anderen moeten activeren in de ruim ste zin van het woord", zegt Ansems. Meer bekendheid Nu de opleiding is erkend, gaat de MSPO proberen de nieuwe oplei dingsvorm meer bekendheid te ge ven. Binnenkort worden open dagen gehouden voor zowel geïnteresseerde cursisten, als voor instellingen en organisaties die afgestudeerden mo gelijk een baan kunnen aanbieden. De geslaagden van de ook bij de MSPO ondergebrachte parttime-opleiding Inrich tingswerk (Wil zijn. M F. von Bannlseht. M. A Barentsen, C. BesuiJen. K. van Blemen- Van Blankensteln, R, J. de Bliek. A M. Boonman. S, Dijkstra. A L Oroenewoud, c. L A L. Hartlng-De BruiJn. M A Hof man, K Hogendorf. K Kleppe. I C Kui pers M. E de Vrles-Mlnnaar, W. F. E Minderhoud-VandeOeiJn. P H O Nielsen, A Puijpe. F J Rademaker. J A. Slpma, J Smit. F C van Strlen. M F Temmerman De eerste geslaagden van de nieuwe part- tlmeopleidlng AB zijn J D. BaJema, C F M M D'Hoore-De Smit. P Geschlere, J H. Gort. A J M. Horrevoets, A Nijsse. T N. Stange. P M van Rooyen-Gersjes, J C. J TjassensKelser.W E Uitman en C Willem- Voorlichting over voedinggewoonten voor alleenstaanden MIDDELBURG De groep voor we duwen en weduwnaars in Zeeland houdt dinsdag 14 juni in samenwer king met Fiom-Zeeland een avond over voedingsgewoonten bij alleen staanden. Voor deze avond is me vrouw Van de Hoop. diëtiste, uitgeno digd om iets te vertellen over goede en gezonde voeding en aan welke voor waarden een gezonde maaltijd moet voldoen. De avond wordt gehouden in het gebouw van Jeugd en Gezin, aan de Londensekaai 39 te Middelburg. De aanvang is om 19.30 uur. IADVERTENTIEl A.s. zaterdag, 4 juni BIJ FOTO BACK IN VLISSINGEN h VI.ISSINGFN Gesleept door de 'F.n Axont ?l 'RedenjT Muller - Dordrecht) en gestuurd door de duw'sleepbool ..Eureka tMuller Terneuzen heefl het Britse vracht schip Haider A' bouwjaar 1962 - 2.324 brti jaar laatste reis van Schiedam naar Gent gemaakt om aldaar ge sloopt te worden. De 'Haider A' werd ruim anderhalf jaar geleden in de haven van Rotterdam aan de ketting gelegd waarop later een openbare verkoping volgde. Het schip Door het lange stilliggen in de haven bleek het een onrendabele zaak te zijn het schip wederom in de vaart te brengen en werd daarom verkocht aan een sloperij. De 'Haider A' werd op een Spaanse haven gebouwd in Seville en is 85,45 meter lang en bijna 13,15 meter breed, IIDDELBURG - Terwijl langs de midwest- en westkust van Walche- en de kwaliteit van het zwemwater Binder is geworden, is langs een deel 'an de Westerschelde met name de waliteit verbeterd. Dat blijkt uit de iresentatie van de Zeeuwse .waterre- E" reatiekrant 1983', die dit jaar de tot toe gebruikelijke folders met wen den voor de recreatie op en aan het tater vervangt, )e zwemwaterkwaliteit - zo bleek uit b'pet afgelopen jaar verrichte metingen verslechterde van .goed' tot .aan- taardbaar' bij Westkapelle in de rich- ing van Zoutelande en langs vrijwel Ie hele kust tussen Vlissingen en Zoutelande: alleen een gedeelte ten noorden van Zoutelande kreeg nog het predikaat ,goed' zwemwater langs dit deel van de kust Wel goed bleel het zwemwater ten noorden van West kapelle. langs het hele Veerse Meer tin tegenstelling tot vorig jaar ook bij de Piet), de Oosterschelde en de Greve- lingen (op een .aanvaardbaar' stukje bij Bruinisse na. Zwemmen wordt nog ontraden in de Krabbekreek tussen Tholen en Sint Philipsland en langs aanzienlijke delen van de Wester schelde. Dat geldt in het bijzonder voor het gedeelte vanaf Vlissingen naar Borssele en vanaf de omloop van Hansweert tot aan de Belgische grens en aan de zuidkant, het gedeelte tussen Terneuzen en de Braakman. Van .niet geschikt' tot aanvaardbaar zwemwater werden opgewaardeerd stukken Westerschelde tussen Bors sele en Hoedekenskerke en het ge deelte van de Belgische grens tot aan Perkpolder. Ter hoogte van Cadzand kon .aanvaardbaar' zwemwater .goed' worden en westelijk van Breskens verslechterde de kwaliteit van het zwemwater van goed tot aanvaard baar. In de Braakmankreek, Groot Vogel- en Otheense kreek is sprake van aanvaardbaar zwemwater, de kwaliteit in de Ouwerkerkse kreek, en Schelphoek is goed Het water is bemonsterd volgens normen van de Europese gemeenschap op organis men, die wjjzen op faecale verontreini ging. De bundeling van dc zeven folders in één krant - informatie over plankzei- len, sportduiken. sportvissen, strand- recreatie. varen, zwemmen en Oos terschelde - is ingegeven door prakti sche overwegingen als eenvoudiger verzending, toegenomen belangstel ling voor volledige series folders en kosten. De oplage van 75.000 stuks komt op ongeveer 60 mille. Voor opzet en inhoud tekende het bureau voorlichting van de provincie. De Annemarie zoals hij er de afgelopen week nog bij lag in de Goese jachthaven 'De Werf. In een van de fraaiste haventjes in deze provincie, de jachthaven 'De VVerf in Goes, ligt een oude veerboot waar ongetwijfeld de afgelopen maanden duizenden Goesenaren gedachteloos aan voorbij gingen. Wat is er ook voor bijzonders aan een houten 'bootje' van een paar meter lengte, zonder mast. zonder roer en zonder zwaarden, zou men denken. Zoals het er momenteel bij ligt is daar inderdaad niet veel bijzon ders meer aan te beleven. Toch blijken er nog mensen belangstel ling voor zoiets te hebben. Mensen die misschien wat meer interesse hebben voor wat geweest is. Belgen, in dit geval en geen Goese naren De vereniging 'Scheepvaart museum Baarsrode' is het die een lot uit de loterij kreeg toen enkele bestuursleden vernamen dat het bewuste scheepje gratis en voor niets kon worden weggehaald bij de Goese watersportvereniging 'De Werf En het zal misschien een aantal Goesenaren verbazen, maar dit voor het misschien drijvend stuk hout wordt de blikvanger van het museum Het gaat namelijk niet om zomaar een scheepje, maar om een originele Zeeuws-Vlaamse hoogaars. Een scheepstype, dat on miskenbaar verbonden is met het verleden van Zeeland als provincie van vissers en zeevaarders. „Dat is leuk," zal er in Goes wel worden opgemerkt, „maar wat dan nog?" De bewuste hoogaars blijkt name lijk ook nog gevaren te hebben als veerboot van het Katseveer. Op de plaats waar nu de Zandkreekdam de verbinding tussen Noord- en Zuid-Beveland vormt, voer eens de ze hoogaars, momenteel genaamd Annemarie Aanvankelijk met Krijn Schippers als veerman en later met Jacob van Wieringen Daarmee wordt de hoogaars al van veelmeer betekenis voor dit gebied dat ook nu nog gekenmerkt wordt door verbindingen over-, door- of onder het water. Het is goed eens in de historie van het scheepje te duiken, omdat aan vankelijk allerlei verhalen de ronde deden over deze hoogaars. De hoog aars is in ieder geval voor de oude Zeeuwse vissers van groot belang geweest, in de tijd dat er nog gezeild werd Dat belang heeft kennelijk ook J van Beylen ingezien, conser vator van het nationaal scheep vaartmuseum iri Antwerpen want hij schreef een compleet boek over dit scheepstype. Hij onderscheidde daarin de volgende typen de Arne- muidse hoogaars, de Kinderdijkse. de Tholense en de Zeeuws-Vlaamse. Dc speurtocht naar het verleden van dit bewuste scheepje be gint bij de vorige eigenaar. Van der Hooft uit Goes, die rond 1946 in het bezit kwam van het schip. Daar voor was het in de mosselcultures in Yerseke gebruikt. Van der Hooft had het schip tot vorig jaar als pleziervaartuig. Het w erd hem ech ter te veel en hij deed het cadeau aan de watersportvereniging 'De Werf. Hij stelde één voorwaarde: „de mast van het schip moet in mijn H^in komen." En daar werd voor gezorgd. 'De WerF heeft er eigenlijk een jaar lang niets aan gedaan. Wel werden de zwaarden, de houten bladen aan de zijkant, die een rol spelen bij de stabiliteit van het schip, er af gehaald en cr werden banken van gemaakt. Een vreemd gedrag, voor watersporters van wie verwacht mag worden dat ze enige liefde voor een schip koes teren: een originele hoogaars ont takelen. Van der Hooft wist te vertellen dat het schip heeft gevaren als veerboot tussen Wolphaartsdljk en Kortge- ne. Verder kon hij nog geen naam van Van Wieringen als veerman noemen. Om daar meer duidelijk heid over te krijgen werd het Goese stadsarchief geraadpleegd. Aller eerst een boekwerkje over de Zeeuwse yeren. Daarin kwam inder daad de naam Van Wieringen voor Ene Jacob Van Wieringen. wonende te Wtlhelminadorp. werd in 1903 door de maatschap Wilhelminapol- der aangesteld als veerman van Wilhelminadorp naar Kats De voorganger van Van Wieringen was volgens het eerder genoemde boek werkje Krijn Schippers Over hem staat het volgende geschreven 'De veerman Schippers vroeg ontslag in 1922. hetwelk hem wegens drank misbruik maar al te 'gaarne werd verleend Toen werd tot veerpach- ter benoemd J. van Wieringen die ook het veer van de. overzijde in pacht had met de verplichting vóór 1 januari 1923 een motorboot aan te schaffen De archieven zijn echter voor de Annemarie nog op een ander punt van belang Ze vermel den dat in het jaar 1897 Krijn Schippers vergroting van de aanleg plaats verzocht, omdat hij van plan was een hoogaars aan te schaffen. En in het boek van Van Beylen wordt inderdaad uit de werfboeken de werf J F de Klerk in Kruispol der geciteerd dat in september 1897 een nieuwe hoogaars is gebouwd voor 'de heer Schippers, veerman te Kats voor het totaalbedrag van 1029,54 De naam van Schippers komt in de Zeeuwse werfboeken na die datum niet meer voor Wel die van Van Wieringen Die bestelde in november 1922 een nieuwe hoog aars voor het bedrag van 2.397.- bij De Klerk Maar dat moet de motor boot zijn geweest die volgens de archieven vóór 1923 aangeschaft moest worden. En aangezien de Annemarie nooit een motor heeft gehad kan dus worden aangenomen dat het schip uit 1897 de bewuste hoogaars is. Wie zou daar beter uitleg over kunnen geven dan Van Wieringen zelf. Nu kan hij dat niet meer. omdat hij overleden is, maar in 1962 is hij nog geïnterviewd door het zondagsblad De Rotterdammer. Niet, ondat hij zo bijzonder was als veerman, maar vooral omdat hij nog als kaapvaarder rond de Kaap de Goede Hoop is geweest op een zeilschip In het clubgebouw van De Werf in Goes staat nog steeds zijn hutkoffer uit die tijd. Maar dat is een verhaal apart In dat inter view staat ook het volgende uit de mond van Jacob Van Wieringen itoen 871 opgetekend: ..Ik vestigde me in Katsche Veer. waar ik een overzetdlenstje met Noord- Beveland begon, met een paar roei boten, een zeilboot en later nog drie motorboten' Weer een bewijs dat de motorboten later kwamen en de zeilboot er dus al was. Daarmee is de geschiedenis van de Annemarie van het scheepvaartmuseum uit Baarsrode dus getracteerd een (Zeeuws-Vlaamse) hoogaars in sep tember 1897 gebouwd bij De Klerk in Kruispolder en bijna 100 jaar later verloren gegaan als een stukje Zeeuwse geschiedenis. De voorzitter van de w atersport- vereniging 'De WerF, I. D. Fran sen-Van de Putte, is uiteindelijk verantwoordelijk voor het vertrek van de hoogaars naar België. Zijn commentaar: „Het schip was ver sleten en nam bij ons een vrij kostbare ligplaats in beslag. Ik vind het ook jammer dat het uit Zeeland is verdwenen. We hebben er een leuke bestemming voor ge vonden en om dan te zeggen dat het jammer is dat het schip uit Zeeland weggaat, is misplaatst chauvinis me. Volgens Fransen-Van de Putte was er in Zeeland geen belangstellende te vinden die het schip gratis van 'De WerF wilde overnemen Maar de eerste de beste aan wie die opmer king werd voorgelegd, de kleinzoon van de oude veerman. J J. van Wieringen, (die momenteel in Mid delburg woont) valt van verbazing bijna van zijn stoel. Hij is degene die de geschiedenis van zijn opa en dus ook die van deze hoogaars gevolgd heeft. En voor niets had.hij graag het schip overgenomen. Af en toe kwam kleinzoon Van Wieringen nog wel eens bij 'De Werr in Goes. Volgens hem lag het schip er echter een paar jaar geleden nog redelijk bij. Maar het is plotseling erg achteruit gegaan, vooral na het ont takelen. vertelde hij. Het schip gaat naar Belgie zodra het weer het toelaat, zo laat de secretaris van het scheepvaartmuseum Baarsrode. L. Robberechts. weten. Hy legt uit dat het de bedoeling is dat de hoogaars weer volledig wordt opgeknapt, zo dat hij kan worden opgenomen in de collectie. Momenteel bestaat die uit de zogenaamde grote collectie (enkele boten en bootjes die op het droge liggen of wachten op een opknapbeurt i en een kleine collec tie i allerlei objecten die met scheep vaart te maten hebben en verza meld zijn op de zolder van het gemeentehuis Baarsrode i. Het mu seum heeft overigens dit onderko men maar tijdelijk De naburige gemeente Dendennonde heeft dè voormalige woning van een oude scheepsbouwer aangeboden. Dat is een uniek pand met onder meer muurschilderingen van oude wer ven In dat gebouw komt de kleine collectie van het museum. Op een terrein daarnaast komen dan de schepen te liggen onder een over kapping Het is de bedoeling dat de Annemarie een van de blikvangers van het museum wordt. René Schrier Veerman Jacob van Wieringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25