ïnister ipleiding erkent nieuwe Middelburg op in Hoogaars 'wemwater Westerschelde beter, uststrook Walcheren slechter VEERBOOT NAAR VLAAMS MUSEUM SLEPEND NAAR DE SLOOP NATIONALE PRIMEUR MSPO BOERDERIJPROJECT SCHERPENISSE KAN WELLICHT DOORGAAN GEGEVENS WATER-RECREATIEKRANT: DONDERDAG 2 JUNI 1983 1? f MIDDELBURG - De part-time opleiding activiteitenbegeleiding (AB) van de Zeeuwse Stichting Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs in Middelburg is als eerste deeltijdop leiding in haar soort officieel erkend door de minister van onderwijs en wetenschappen. Sinds kort zijn er weliswaar zes dagopleidingen op het gebied van activiteitenbegeleiding in Nederland, maar was er nog geen erkenning voor een deeltijdopleiding AB. De Middelburgse MBO-AB opleiding agogie (pedagogie, andragogie en ge- fc bedoeld voor degenen, die al op de rontologie), psychologie en geestelijke sen of andere wijze werkzaam zijn in en maatschappelijke stromingen, leze sector. Hieronder vallen onder ..Toen we drie jaar geleden begonnen meer instellingen voor zwakzinnigen- met het opzetten van deze opleiding, sorg, somatische en psychogeriatri- namen we natuurlijk wel een gok. iche verpleeghuizen en extra murale Krijgen we het geld. komen er men- lelzljns- en gezondheidsdiensten. sen? Nu de minister ons heeft erkend, )e cursus, die wordt gegeven in het blijkt dat we gelukkig goed hebben ■bouw van de MSPO aan de Dam 14 gegokt zegt de heer H. H. Vogel. Middelburg, duurt drie jaar. De voorzitter van het bestuur van de ïlnemers moeten één dag in de stichting MSPO. ..Omdat deze rich- ,-eek naar school. De andere dagen in ting vrij nieuw is. konden we nauwe- je week moeten ze -betaald of onbe- lijks terugvallen op wetenschappelij- iaald- bezig zijn met werk dat in ke begeleiding. Toch is het ons gelukt ilfde sfeer ligt als de opleiding. Bij |en part-timeopleiding is het name- ijk van groot belang, dat de deelne mers hun werkervaring inbrengen in |ïe opleiding. De opleiding wordt dan jok beroepsondersteunend genoemd, tijdens de cursus wordt het leren imgaan met verschillende creatieve Vaardigheden, zoals drama, handen- irbeid. expressie, textiele werkvor- jnen en tekenen behandeld. Maar ook let verwerven van kennis en inzicht n de mens. zijn ontwikkelingen en [edragingen. nemen in de opleiding rHPRPFNmF nr ET belangrijke plaats ia Hierbp ZkoZvoorTel^oer roet onder meer worden gedacht aan deriiprojecl in Scherpe- nisse ziet er toch weer wat hoopvoller uit. Dat pand na langdurig informatie naar buiten wachten aan een ander kunnen, stelde de OVE- verkocht. Die nieuwe ei- M-zegsman. genaar is echter met on- Betho-directeur De genegen de boerderij Bakker vertelde verder kregen woensdag hun njkserkende diploma- zijn volgens de coordinator "zeer breed inzetbaar'. ..Ze zijn niet gespecialiseerd in een bepaalde rich ting, maar hebben geleerd hoe ze anderen moeten activeren in de ruim ste zin van het woord", zegt Ansems. om de kwaliteit van de opleiding erg Jl/fppt" hplfPIl/IIlPlfJ hoog te krijgen en te houden", vult UCfiCUU/lLLU coordinator B. J M. Ansems aan. Nu de opleiding is erkend, gaat de Bestuur en directie van de MSPO MSPO proberen de nieuwe oplei- hebben drie jaar lang gepionierd. Nu dingsvorm meer bekendheid te ge- de Middelburgers officieel zijn erkend, ven- Binnenkort worden open dagen zullen andere onderwijsinstituten de gehouden voor zowel geïnteresseerde verrichtingen van de. Zeeuwen met cursisten, als voor instellingen en argusogen volgen. ..In die voortrek- organisaties die afgestudeerden mo- kersfunctie moet je er daarom voor gelÖk cen baan kunnen aanbieden, zorgen dat de kwaliteit van je oplei- De geslaagden van de ook bij de MSPO ding hoog blijft", meent de heer An- ondergebrachte parttime-opleiding Inrich- sems tingswerk (Wil zijn. M F von Banniseht. M De gediplomeerden van de meuwe opleiding, -de eerste 11 geslaagden Boonman. S Dijkstra. A L Groenewoud, C L. A L Harting-De Bruijn. M A Hof man. K Hogendorf. K Kleppe. I C Kui- pers, M. E de Vries-Minnaar. W F E. Minderhoud-VandeGeijn.P H O Nielsen. A Puijpe. F J. Rademaker. J A Slpma. J Smit, F C van Stnen. M F Temmerman. De eerste geslaagden van de nieuwe part- timeopleiding AB zijn J. D Bajema. C F M M D'Hoore-De Smit. P Geschiere J H Gort. A J M. Horrevoets. A. Nljsse. T N. Stange. P M van Rooijen-Gersjes, J C. J Tjassens Keiser W E Uitman en C.Willem- kerkbezoek bij het reeuwse onderwijs amerleden PvdA op werd woensdagmorgen weer aan de stichting te dat de stichting ook nog duidelijk in een verga- verkopen, zo bleek uit een gesprek met gede- dering van het alge- meen bestuur van het produktie-. toeleve- rings- en hoveniersbe drijf de Betho te Goes De directeur van de Be tho, P. W. de Bakker, vertelde dat het bestuur van de stichting die zich had begroot met het boerderijproject bezighoudt, de stichting ook voor mekaar stichting lichtte woens- rapport dat OES Op uitnodiging van de pro- incie Zeeland brengt een aantal Weede kamerleden van de Partij van Je Arbeid een werkbezoek aan onder wijsinstellingen in Zeeland. De heren i'an Kemenade, Konings, Niezen, l'allage en Van Ooijen houden dit kerkbezoek morgen, vrijdag 3 juni. Bet gezelschap bezoekt, om 10.00 uur let Regionaal Pedagogisch Centrum ;eland in Middelburg (RPCZ). ge- [olgd door het Zeeuws steunpunt ior kunstzinnige vorming en volwas- feneneducatie in de Zeeuwse hoofd- project wW mTdTlange 11 tit tct 11 l 1 Mo At, 7 de woorden van De Bak- puteerde W. Don zal ker. Het is zelfs niet uit- hebben. Dat gesprek gesloten, zo voegde hij heeft als onderwerp de er aan toe. dat de boer- exploitatietekorten van derij voor een lager be- het project. Het ligt in drag kan worden aange- de bedoeling de provin- schaft dan de stichting cie te vragen voor die OVEM aanvankelijk tekorten op te draaien. Overigens liggen die te korten volgens de Een medewerker van de OVEM lager dan in een van 11.30 tot 12.15 uur. Na de Jnch, in De Prins van Oranje in Goes legint om 14.15 uur een bezoek aan it contactcentrum onderwijs-arbeid I deze stad. Dit duurt tot 15.30 uur. aansluitend geeft het gewestelijk be- ItUur van de Partij van de Arbeid een tarsconferentie in De Prins van Oran- i. Daar wordt ook gedineerd. Van 6,30 tot uiterlijk 22.00 uur is er een apenbare discussie over onderwijs in e Prins van Oranje. Cao-akkoord directie Iuller-Terneuzen (OVEM) te Scherpenis- dag desgevraagd toe dat project is gemaakt se, in onhandeling is de onderhandelingen wordt vermeldt. Het is met de nieuwe eigenaar met de nieuwe eigenaar van de boerderij waarin nog moeten beginnen het project gehuisvest Verder wilde hij er met ten in het project opge- zou gaan worden. Het te veel over kwijt om die nomen wörden. Ze kun- gesprekken al niet bij voorbaat te laten mis- bedoeling dat geestelijk gchandicap- Voorlichting over voedinggewoonten voor alleenstaanden MIDDELBURG De groep voor we duwen en weduwnaars in Zeeland houdt dinsdag 14 juni in samenwer king met Fiom-Zeeland een avond over voedingsgewoonten bij alleen staanden. Voor deze avond is me vrouw Van de Hoop, dietiste. uitgeno digd om iets te vertellen over goede en gezonde voeding en aan welke voor waarden een gezonde maaltijd moet voldoen De avond wordt gehouden in het gebouw van Jeugd en Gezin, aan de Londensekaai 39 te Middelburg. De aanvang is om 19.30 uur. ADVERTENTIEi baan geschoven, omdat eerste eigenaresse werken op de boer derij. Daarbij zal 'dc Be- lukken. Pas als er meer tlio fungeren als van de boerderij het zekerheid is zal er meer soort uitzendbureau A.s. zaterdag, 4 juni OLYMPUS CAMERASHOW BIJ FOTO BACK IN VLISSINGEN flIDDELBURG - Terwijl langs de jnidwest- en westkust van W'alche- jtn de kwaliteit van het zwemwater Binder is geworden, is langs een deel fan de Westerschelde met name de waliteit verbeterd. Dat blijkt uit de sentatie van de Zeeuwse .waterre- atiekrant 1983', die dit jaar de tot a toe gebruikelijke folders met wen- jen voor de recreatie op en aan het frater vervangt. zwemwaterkwaliteit - zo bleek uit fet afgelopen jaar verrichte metingen Iverslechterde van .goed' tot .aan vaardbaar' bij Westkapelle in de rich- van Zoutelande en langs vrijwel hele kust tussen Vlissingen en Zoutelande; alleen een gedeelte ten noorden van Zoutelande kreeg nog het predikaat .goed' zwemwater langs dit deel van de kust. Wel goed bleel het zwemwater ten noorden van West kapelle. langs het hele Veerse Meer in tegenstelling tot vorig jaar ook bij de Piet), de Oosterschelde en de Greve- hngen (op een .aanvaardbaar' stukje bij Bruinisse na. Zwemmen wordt nog ontraden m de Krabbekreek tussen Tholen en Sint Philipsland en langs aanzienlijke delen van de Wester schelde. Dat geldt in het bijzonder voor het gedeelte vanaf Vlissingen naar Borssele en vanaf de omloop van Hansweert tot aan de Belgische grens en aan de zuidkant, het gedeelte tussen Terneuzen en de Braakman. Van .met geschikt' tot aanvaardbaar zwemwater werden opgewaardeerd stukken Westerschelde tussen Bors sele en Hoedekenskerke en het ge deelte van de Belgische grens tot aan Perkpolder Ter hoogte van Cadzand kon .aanvaardbaar' zwemwater .goed' worden en westelijk van Breskens verslechterde de kwaliteit van hei zwemwater van goed tot aanvaard baar In de Braakmankreek. Groot Vogel- en Otheense kreek is sprake van aanvaard baai- zwemwater, de kwaliteit in de Ouwerkerkse kreek, en Schelphoek is goed Het water is bemonsterd volgens normen van de Europese gemeenschap op organis men. die wijzen op faecale verontreini ging. De bundeling van de zeven folders in een kranl - informatie over plankzei- len, sportduiken. sportvissen, strand- recreatie. varen, zwemmen en Oos terschelde - is ingegeven door prakti sche overwegingen als eenvoudiger verzending, toegenomen belangstel ling voor volledige series folders en kosten. De oplage van "5.000 stuks komt op ongeveer 60 mille. Voor opzet en inhoud tekende het bureau voorlichting van de provincie. ■n vervoersbond De vervoersbond en de directie van sleepdienst B.V. in Terneuzen zijn het llsnog eens geworden over de cao (oor 1983. Twee weken geleden had- len de onderhandelaars ook al over eenstemming bereikt, maar verschil jan mening over de uitleg van het Ikkoord dreigde op het laatste mo- Dent toch nog roet in het eten te (ooien. De problemen spitsten zich «e op het nieuwe aflossingssysteem. Trijdag werden de laatste rimpels lad gestreken, nadat Nico Sannes de vervoersbond FNV de Muller- :ctie had voorgehouden dat er gro- t moeilijkheden zouden ontstaan in- lien Muller zich niet voor honderd :ent zou houden aan de letterlijke ikst van het principe-akkoord. De iblemen waren daarna snel uit de ;reld. vervoersbond heeft haar leden nu iftgelijk op de hoogte gesteld van it akkoord. Vóór 17 juni moeten ze - iddels een stembiljet - laten weten het akkoord accepteren of niet. irigens is het Muller-personeel wat it betreft verdeeld, ilangrijkste consequentie van de iwe cao: een personeelsuitbrei- met tien man tot 48. Het structu- il overwerk wordt afgebouwd en dat Jert die extra arbeidsplaatsen op. ■ervoetsbond en Muller hebben een ander discussiepunt uit de ireld geholpen: de bezetting van de ipboten bij zee-assistentie. Voor- lan gaat op iederre sleper vier man de slag. VLISSINGEN - Gesleept door de En Avant 21 Rederij T Muller - Dordrecht) en gestuurd door de duw/sleepboot „Eureka" tMidler - Terneuzen) heeft het Bnlse vracht schip 'Haider A' ibouwjaar 1962 - 2.324 brt) jaar laatste reis van Schiedam naar Gent gemaakt om aldaar ge sloopt te worden De 'Haider A' werd ruim anderhalfjaar geleden in de haven van Rotterdam aan de ketting gelegd waarop later een openbare verkoping volgde. Het schip werd opgekocht door een slopersbedrijf in Schiedam en later doorverkocht naar Gent. Door het lange stilliggen in de haven bleek het een onrendabele zaak te zijn het schip wederom ui de vaart te brengen en werd daarom verkocht aan een sloperij. De 'Haider A' werd op een Spaanse haven gebouwd in Seville en is 85,45 meier lang en bijna 13.15 meter breed. t$PK)btt6£\ P2C/prov'ncie 17 De Annemarie zoals hij er de afgelopen week nog bij lag in de Goese jachthaven 'De Werf. In een van de fraaiste haventjes in deze provincie, de jachthaven 'De Werf in Goes, ligt een oude veerboot waar ongetwijfeld de afgelopen maanden duizenden Goesenaren gedachteloos aan voorbij gingen. Wat is er ook voor bijzonders aan een houten 'bootje' van een paar meter lengte, zonder mast. zonder roer en zonder zwaarden, zou men denken. Zoals het er momenteel bij ligt is schaffen De archieven zijn echter daar inderdaad niet veel bijzon- voor de Annemarie nog op een ders meer aan te beleven. Toch ander punt van belang Ze vermel- blijken er nog mensen belangstel- den dat in het jaar 1897 Krijn ling voor zoiets te hebben. Mensen Schippers vergroting van de aanleg- die misschien wat meer interesse plaats verzocht, omdat hij van plan hebben voor wat geweest is. was een hoogaars aan te schaffen. Belgen, in dit geval en geen Goese- En in het boek van Van Beylen naren. De vereniging 'Scheepvaart- wordt inderdaad uit de werfboeken museum Baarsrode' is het die een de werf J F de Klerk in Kruispol ka uit de loterij kreeg toen enkele der geciteerd dat in september 1897 bestuursleden vernamen dat het een nieuwe hoogaars is gebouwd bewuste scheepje gratis en voor voor 'de heer Schippers, veerman te niets kon worden weggehaald bij de Kats' voor het totaalbedrag van Goese watersportvereniging De 1029,54 De naam van Schippers Werf En het zal misschien een komt in de Zeeuwse werfboeken na aantal Goesenaren verbazen, maar die datum niet meer voor. Wel die dit voor het misschien drijvend van Van Wieringen. Die bestelde in stuk hout wordt de blikvanger van november 1922 een nieuwe hoog- het museum Het gaat namelijk niet aars voor het bedrag van 2.397,- bij om zomaar een scheepje, maar om De Klerk. Maar dat moet de motor een originele Zeeuws-Vlaamse boot zijn geweest die volgens de hoogaars. Een scheepstype. dat on- archieven voor 1923 aangeschaft miskenbaar verbonden is met het moest worden En aangezien de verleden van Zeeland als provincie Annemarie nooit een motor heeft Devo, vere in Kruispolder en bijna 100 jaar later verloren gegaan als een stukje Zeeuwse geschiedenis. oorzitter van de watersport- 'ereniging 'De Werf. I. D. Fran sen-Van de Putte, is uiteindelijk verantwoordelijk voor het vertrek van de hoogaars naar Belgiè. Zijn commentaar: „Het schip was ver sleten en nam bij ons een vrij kostbare ligplaats in beslag. Ik vind het ook jammer dal het uit Zeeland is verdwenen. We hebben er een leuke bestemming voor ge vonden en om dan te zeggen dat het jammer is dal bet schip uil Zeeland weggaat, is misplaatst chauvinis- Volgens Fransen-Van de Putte was er in Zeeland geen belangstellende te vinden die het schip gratis van 'De Werf wilde overnemen. Maar de eerste de beste aan wie die opmer king werd voorgelegd, de kleinzoon van de oude veerman, J. J. van Wieringen. (die momenteel in Mid delburg woont) valt van verbazing bijna van zijn stoel. Hij is degene die de geschiedenis van zijn opa en dus i vissers en zeevaarders. „Dat is gehad kan dus worden aangenomen ook die van deze hoogaars gevolgd leuk," zal er in Goes wel worden dat het schip uit 1897 de bewuste heeft. En voor niets had hij graag opgemerkt, „maar wat dan nog?" De bewuste hoogaars blijkt name- lijk ook nog gevaren te hebben als Wieringen zeil. Nu kan hij dat niet wel eens bij 'De Werf veerboot van het Katseveer. Op de plaats waar nu de Zandkreekdam de verbinding tussen Noord- en het zondagsblad De Rotterdammer. omdat hij overleden is maar volgens hem lag het schip er echter i 1962 een paar jaar geleden nog redelijk bij. Maar het is plotseling erg w „me, lO tig Zuid-Beveland vormt, voer eens de- Niet. ondat hij zo bijzonder was als achteruit gegaan, vooral na het ont- ze hoogaars, momenteel genaamd Annemarie. Aanvankelijk met Krijn Schippers als veerman en later met Jacob van Wieringen Daarmee wordt de hoogaars al van veelmeer betekenis voor dit gebied dat ook nu nog gekenmerkt wordt door verbindingen over-, door- of onder het water. Het is goed eens In de historie van het scheepje te duiken, omdat aan- veerman, maar vooral omdat hij vankelijk allerlei verhalen de ronde nog als kaapvaarder rond de Kaap takelen, vertelde hij. Het schip gaat - naar Belgie zodra het weer het toelaat, zo laat de secretaris van het 7 scheepvaartmuseum Baarsrode. L Robberechts, weten. Hij legt uit dat het de bedoeling is dat de hoogaars weer volledig wordt opgeknapt, zo dat hij kan worden opgenomen in de collectie. Momenteel bestaat die uit de zogenaamde grote collectie (enkele boten en bootjes die op het droge liggen of wachten op een deden over deze hoogaars. De hoog- de Goede Hoop is geweest op een opknapbeurt) en een kleine collec- aars is in ieder geval voor de oude zeilschip. In het clubgebouw van tie (allerlei objecten die met scheep- Zeeuwse vissers van groot belang 'De Werf in Goes staat nog steeds vaart te maken hebben en verza- geweest. in de tijd dat er nog gezeild zijn hutkoffer uit die tijd. Maar dat werd. Dat belang heeft kennelijk is een verhaal apart. In dat inter- meld zijn op de zolder van het gemeentehuis Baarsrode i Het mu- ook J van Beylen ingezien, conser- view staat ook het volgende uit de ieum heeft overigens dit onderko- ga"" - men maar tijdelijk De naburige gemeente Dendermonde heeft de voormalige woning van een oude scheepsbouwer aangeboden. Dat is een uniek pand met onder meer muidse hoogaars, de Kinderdijkse. boten, een zeilboot en later nog drie muurschilderingen van oude wer- de Tholense en de Zeeuws-Vlaamse. motorboten". Weer een bewijs dat - de motorboten later kwamen en de D, speurtocht haar het verleden yilboot er dus al was Daarmee is van dit hovuste scheepje be- de sejrtuedenis van de Annemarie van hpf cphpflnvflflvrmiifipiini int gint bij de vorige eigenaar. an der vator van het nationaal scheep- mond van Jacob Van Wieringen vaartmuseum in Antwerpen want (toen 871 opgetekend „Ik vestigde hij schreef een compleet boek over me in Katsche Veer. waar ik een dit scheepstype. Hij onderscheidde overzetdienstje met Noord- daarin de volgende typen de Ame- Beveland begon, met een paar roei- Hooft uit Goes, die rond 1946 i bezit kwam van het schip. Daar voor was het in de mosselcultures in Yerseke gebruikt. Van der Hooft had het schip tot vorig jaar als pleziervaartuig. Het werd hem ech ter te veel en hij deed het cadeau aan de watersportvereniging 'De Werf. Hij stelde één voorwaarde: „de mast van het schip moet in mijn tuin komen." En daar werd voor gezorgd. 'De Werf heeft er eigenlijk een jaar lang niets aan gedaan. Wél werden de zwaarden, de houten bladen aan de zijkant, die cen rol spelen bij de stabiliteit van het schip, er af gehaald en er werden banken van gemaakt. Een vreemd gedrag, voor watersporters van wie verwacht mag worden dal ze enige liefde voor een schip koes teren: een originele hoogaars ont takelen. Van der Hooft wist te vertellen dat het schip heeft gevaren als veerboot tussen Wolphaartsdijk en Kortge- ne. Verder kon hij nog geen naam van Van Wieringen als veerman noemen Om daar meer duidelijk heid over te krijgen werd het Goese stadsarchief geraadpleegd. Aller eerst een boekwerkje over de Zeeuwse veren Daarin kwam indei- daad de naam Van Wieringen voor. Ene Jacob Van Wieringen. wonende te Wilhelmmadorp. werd in 1903 door de maatschap Wilhelminapol- der aangesteld als veerman van Wilhelminadorp naar Kats. De voorganger van Van Wieringen was volgens het eerder genoemde boek werkje Krijn Schippers Over hem staat het volgende geschreven 'De veerman Schippers vroeg ontslag in 1922. hetwelk hem wegens drank misbruik maar al te gaarne werd verleend Toen werd tot veerpach- ter benoemd J. van Wieringen die ook het veer van de overzijde in pacht had. met de verplichting vóór 1 januari 1923 een motorboot aan te an het scheepvaartmuseum uit Baarsrode dus getracteerd: een (Zeeuws-Vlaamsei hoogaars in sep tember 1897 gebouwd bij De Klerk ven. In dat gebouw komt de kleine collectie van het museum. Op een terrein daarnaast komen dan de schepen te liggen onder een over kapping. Het is de bedoeling dat de Annemarie een van de blikvangers van het museum wordt. Renê Schrier Veerman Jacob raw Wieringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23