jWeer 1 jaar geëist tegen politieman uit Dordrecht Grote vissterfte in de Valeiskreek bij Eede Landbouwers verontrust over situatie gewassen Westerschelde is geen zuiveringsinstallatie Plakken 9golf tegels9 boulevard begonnen PZC/ provincie BRANDSTICHTING CAFE AXEL Stichting voor revalidatie wil samenwerking organisaties -DONDERDAG 2 JUNI 1983 14 15 IIDDELBURG - De Middelburgse echtbank heeft woensdag de 35- grigc R- H. uit Breda veroordeeld tot gcvangcnsisstraf van twee jaar vegens hoeveel- begin an een aantal zittingen van de meer- L Joudige kamer die allemaal te ma- en|en hebben met de grootscheepse jaude bij de Gebroeders De J. te cliHeerenhock. De zaken tegen deze antaud el(-He» hoofdpersonen worden volgende week behandeld. De affair* met H kwam aan het rollen toen in 1981 een koppelbazenfraude werd ontdekt in Brabant Na verschil lende onderzoeken liepen steeds meer sporen naar H. en ook naar de Ge broeders De J. Uiteindelijk werd ont dekt dat er acht fictieve bedrijven waren opgericht die zogenaamd werk zaamheden Ijadden verricht voor de Gebroeders. Verdachte H. leverde voor "dat werk' valse facturen aan De J In totaal was er een bedrag van 3,5 miljoen aan valse facturen mee ge moeid 2e officier van justitie, mr W. van Nierop. die twee weken geleden twee- eneenhalf jaar gevangenisstraf eiste, zei toen dat de facturen werden inge vuld in onderling overleg tussen H. en de Gebroeders Toen de zaak aan het licht dre: 'Cr te komen, stuurden de Gebroeders de Bredanaar met twee ton naar Spanje, omdat zij het ver standiger vonden dat H. een tijdje het land uit was Na drie weken kwam hij echter Acer terug De twee ton was opgegaan aan drank en vrouwen', zoals H. had verklaard. De bewering van verdachte dat hij aan alle transacties met de Gebroe ders 'slechts' een ton had overgehou den werd twee weken geleden door de officier met een korreltje zout geno- Mr Van Nierop zei toen: „Dat is ongetwijfeld meer geweest, gezien de levesnstijl van verdachte. j:S| (Van ome verslaggever! i| )EN HAAG „Wanneer ik hiervoor word veroordeeld, zal ik eens een boekje opendoen over feiten waardoor de hele bende in Zeeland zal worden opgerold, want ik heb dan toch niks jieer te verliezen", aldus het merkwaardige slotwoord van de 28-jarige politieman F. A. S. uit ^jlordrecht, die zich in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof zich moest verantwoorden jegens brandstichting. De officier van justitie bij de rechtbank in Middelburg die tegen herdachte één jaar gevangenisstraf had geëist, was in hoger beroep gegaan tegen van het Vrijsprekend vonnis van deze rechtbank. ^foensdag eiste de procureur- doordat zijn motor in brand was ge- pjeneraal bij het Haagse hof opnieuw vlogen. Hhi jaar gevangenisstraf tegen ver- Deze verklaring herriep hij later her- lachte. Op 10 juli van het vorig jaar riep en verwisselde haar voor het CU verdachte brand hebben gesticht verhaal over de ontploffing in de n de cafétaria 'Mario' te Axel. Ver- cafetaria. Overigens was enkele we- "lach te ontkende daar iets daarmee te ken voor deze gebeurtenissen de ver- [fjaken te hebben gehad. Hij vertelde zekeringspolis van 'Mario' tot 100 000 "fel dat hij de bewuste nacht op gulden opgevoerd. Verdachte verkeer- iezoek was bij zijn ouders in Zierikzee de in geldverlegenheid vanwege een °t onderweg iemand inde cafétaria in echtscheidingsprocedure. De procu- ieL\el had gezien Hij begaf zich vol- reur-generaal vond de verklaring van :ns zijn eigen zeggen naar binnen op verdachte weinig geloofwaardig, ge zien de diverse aanwijzingen en had daarom alle reden tot genoemde eis. Opmerkelijk vond hij in deze affaire ook, dat er reeds eerder vermoeden van brandstichting in de cafétaria heeft bestaan. „Alles bijeen is het een wonderlijke geschiedeniszo consta teerde de president van het hof. mr E Ellis. ;lk moment een ontploffing en '"leekvlam ontstond waardoor hij vrij J0pnstige brandwonden opliep. Over lie brandwonden had hij aanvanke- VRtk gezegd, dat hij die had opgelopen "Commandant van "■politie te water Ei)iam afscheid Maar in het oordeel van de officier van justitie kon worden gesproken van twijfelachtige en leugenachtige verhalen, die verdachte ook op schrift heeft gesteld. De bewuste dag zou verdachte vol gens die eigen verklaringen op de André Mensert motor, die hij pas had gekocht, naar 55) de drukte rond (Van ome verslaggever 1. WILLEMSTAD Dienaren gaande jicnst blijft bestaan'. Met die uitlating i: Motiveerde haanderman ijjn afscheid als commandant van de vMkspolitie te water district Zuidwest- 'wtderland. De drukbezochte af- 'mheidsreceptie woensdagmiddag in 'Arsenaal' viel samen met de jaarlijkse vlootschouw van de rijks- ;Sfflolilie in de haven van Willemstad. pilseen vis op het droge moest Spaan- imermari de belangstelling ondergaan van de meer dan honderd genodig den. Spaanderman gaat tot zijn pensione- rdfing werken op het stafbureau -van de 'ikspolitie in Den Haag. „Ik merkte it ik niet meer hoefde te denken als nieuwkomers toesprak. De woor- n kwamen vanzelf uit mijn mond m wordt het tijd om weg te gaan axfi/n opvolger wordt ivaarschijnlijk wjiaj'oor K. de Maat. thans comman- \nt in het district Amsterdam van de ikspolitie te water Antwerpen zijn gereden. Onderweg begaf - nog steeds volgens verdachte - de motor het en in het nachtelijk uur liet verdachte, op weg naar Temeu- zen. de motor achter. Hij begaf zich verder te voet op weg. Hij passeerde toen genoemd cafétaria in Axel en zag daar een schim en begaf zich naar binnen, waarna de ontploffing volgde. In paniek vluchtte verdachte toen naar zijn eigen zeggen weg. In de cafétaria werd later een rugzak aange troffen waarin vermoedelijk een bezi- neblik was vervoerd. De verdachte ontkende dat die rugzak van hem was. De procureur-generaal, mr H. A. van Ee vond het vreemd, dat verdach te, die een politieman is, in paniek Nazorggroep in Middelburg bijeen MIDDELBURG De nazorggroep voor patiënten met een borstamputa- tie houdt dinsdagmorgen 7 juni de maandelijkse bijeenkomst in het ge zondheidscentrum Dauwendaele aan de Roozenburglaan in Middelburg. Belangstellenden kunnen vanaf tien uur terecht. HOOFDINGENIEUR WATERSTAAT: MIDDELBURG - „De Westerschelde kan niet worden gebruikt als zuiverings installatie. We hebben, ook in Zeeland, bij de zuivering van afvalwater een reuze achterstand. De tijd, dat we dachten, dat alles via een pijpleiding kon worden geloosd, ligt achter ons". Souburger krijgt lagere straf voor steekpartij met 'gelukkige' afloop MIDDELBURG - De 33-jarige F. A. T. uit Oost-Souburg is woens dag door de rechtbank in Mid delburg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van negen maan den, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Tfjdens de zitting voor de meer voudige strafkamer, twee weken geleden, eiste de officier van jus titie een gevangenisstraf van ne gen maanden, waarvan echter maar twee maanden voorwaar delijk Zoals gemeld had T. zijn ex-vriendln met een twintig cen timeter lang mes in haar rug gestoken. Alleen doordat het mes afketste op de onderste rib van de vrouw, bleef zij in leven. T. wilde wel eens weten waarom de vrouw een relatie met hem had beëindigd. Hij reed naar de plaats waar zij werkte en dwong haar onder bedreiging met het mes bij hem in de auto te gaan zitten. De vrouw vluchtte echter weg. T. achtervolgde haar, waar na de vrouw een restaurant bin nenging. Toen zij daar over de drempel viel stak T. met het mes in haar rug. Twaalf maanden gevangenis straf moet de ex-Middelburger J. C. K. (27) uitzitten. Dat is vier maanden minder dan twee we ken geleden werd geëist. K had op grote schaal gehandeld in heroine; in totaal had hij voor achttienduizend gulden van de ze drug van Rotterdam naar Middelburg vervoerd. De 43- jarige F. R G. uit Terneuzen, die tijdens de zitting beweerde dat hij veel minder heroine had ver kocht dan dat kopers later aan de politie hadden opgegeven, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van negen maanden waarvan vier maanden voor waardelijk. Oe officier had indertijd een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maan den voorwaardelijk, geëist. Dat zei ir W. de Beijl. hoofdingenieur directeur van de provinciale water staat. woensdag tijdens een vergade ring van de commissie voor het water beheer. Hij reageerde daarmee scherp op het verlangen van de Samenwer kende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland, die herhaalde malen hebben gepleit voor versoepe ling van de zuiveringseisen. De heer De Beijl stelde, dat de best uitvoerbare technieken voor zuive ring moeten worden toegepast om bodem, lucht en water schoon te krijgen. Hij meende, dat het rijk met het instrument van de heffing voor wat resterend wordt geloosd, een goed wapen in handen heeft om dat doel te bereiken. „Dat instrument moet het rijk ook niet opgeven' meende hij. Daarmee stelde hij zich in een felle discussie lijnrecht op tegenover de heer G. Clemens van de kamers van Koophandel. Die betoogde, dat meer rationeel gekeken moet worden naar de zuivering van afvalwater. Als zui vering weinig of geen effecten heeft, dan moet dat achterwege gelaten kunnen worden zonder dat het rijk vervolgens hoge heffingen oplegt, zo stelde hij. Naar de mening van de heer Clemens wordt op dit moment te veel volgens strakke regels gewerkt, om dat die regels er nu eenmaal zijn. Hij zag meer effect in zuivering in België, eventueel met financiële steun van Nederland, dan in het langs de Wes terschelde bezig zijn met minder v vullende lozingen. Spoed De heer G. J. de Jager, dijkgraaf van waterschap Zuid-Beveland zei tij dens de discussie, dat met spoed moet worden gewerkt aan de opstel ling van een algemene beleidslijn voor de zuivering. Op dit moment is het de bedoeling, dat voor Walcheren de zogenaamde nitrificatie-eis ver valt. terwijl dat voor de andere wa- terschpasgebieden twijfelachtig is. „We moeten op niet te lange termijn weten welke eisen nu precies worden gesteld", zei hij. Overigens stelde de heer De Jager, dat over het vertraagd uitvoeren van zuiveringsinstallaties niet langer ge praat hoeft te worden, nu uit studie is gebleken, dat dat geen kosten bespa ringen oplevert. „Dat heeft mij ver wonderd. maar het is duidelijk, dat temporisering geen soelaas biedt en dat aan de andere kant de effecten voor het milieu zeer nadelig zijn als werken later worden uitgevoerd", concludeerde hij. De heer J. P. S. A. Thomaes. statenlid voor de VVD, had zijn twijfels over de juistheid van die stellingname. Hij meende, dat in sommige gevallen wel degelijk besparend kan worden gewerkt door installaties op een later tijdstip te bouwen. raakte en naar zijn ouders ging in plaats van omwonenden en de politie voor de brand te waarschuwen. „Verdachte heeft veel toevallige om standigheden aangevoerd, die niet op waarheid kunnen berusten" zo zei hij. De verdediger, mr F. J. van Goch uit Dordrecht, was van oordeel dat het bewijs dat verdachte de brandstich ting heeft gepleegd niet is geleverd. Als politieman zou verdachte iets dergeüjks anders hebben aangepakt, omdat hij beroepshalve weet waar hij op moet letten. De verdediger vroeg om vrijspraak. Arrest op 13 juni. KAPELLE Dc Zeeuwse stichting voor revalidatie in Goes wil op ver schillende manieren samenwerkings projecten gaan stimuleren van orga nisaties voor lichamelijk cn zintuig lijk gehandicapten in de provincie. Dat blijkt uit het uitvoeringspro gramma van de stichting voor 1984. Zo is het de bedoeling gemeentelijke diensten en betrokken instellingen te informeren over de praktische uit voering van het gehandicaptenbe leid. Verder streeft de stichting naar vol doende mogelijkheden tot zelfstandi ge huisvesting voor mensen met een handicap. Ook moeten naar mening van de Zeeuwse instelling dagactivi teiten bevorderd worden, evenals ar beidsmogelijkheden Werkgroepen dienen bovendien volgens het pro gramma op regionaal en plaatselijk niveau de toegankelijkheid te bevor deren Voorts heeft de stichting het voorne men om wensen bij de provinciale welzijnsplanners op tafel te leggen met betrekking tot het gehandicap tenbeleid. Ook is een studiedag in voorbereiding voor de verschillende gehandicaptenorganisaties. Daar naast staat het verspreiden van veel informatie op het programma. Het uitvoeringsprogramma wordt bespro ken tijdens een openbare vergadering van het provinciaal overleg voor de revalidatie Dat gebeurt in diensten centrum De Vroone in Kapelle don derdag 9 juni. De vergadering begint om 16.15 uur Verder komt onder meer aan de orde de nieuwe ontwikkelin gen vanuit de instellingen en de orga nisaties. Veere's Genoegen in Grote Kerk Veere VEERE - Veere's Genoegen treedt vrijdag 3 juni op in de Grote Kerk in Veere. Dit fanfare-orkest speelt de volgende werken: Dramatics van Henk van Hinschoten; vier delen van de Golden Age van Henk Badings; All in April van Roberton; Olympica van Orsomando; Parade Medley van Glenn Miller: Don't cry for me Argen tina uit de rockopera Evita en Sweet Carolina Charleston Het concert van Veere's Genoegen, dat onder leiding staat van Bram van Overbeeke, is georganiseerd door de Stichting Del ta-Cultureel en begint 's avonds om acht uur. Tussen de optredens van Veere.'s Genoegen speelt mevrouw L. Stokman-De Graaf enkele pianonum mers. 'V- Freddy Godijn toont èen van de dode vissen. EEDE In de Valeiskreek tussen Eede en Sint-Kruis is aanzienlijke vissterfte geconstateerd. Er drijven zo'n honderd dode vissen aan de oppervlakte, aldus het waterschap Het Vrije Sluis. Over de oorzaak van de sterfte tast men nog in het duister. Het waterschap heeft woensdag watermonsters geno men Het onderzoek is uitbesteed aan de technologi sche dienst van de waterschappen. Die onderzoekt de monsters, waarvan de uitslag vandaag, donderdag, wordt verwacht Het onderzoek duurt nog voort. Oofy de milieupolitie, die onderdeel uitmaakt van de groep Oostburg van de rijkspolitie, houdt zich met de kwestie bezig. Volgens hoofd technische dienst van het Vrije van Sluis J. Boekhout valt er nog geen zinnig woord te zeggen over de oorzaak van de vissterfte. Gif is een mogelijkheid, maar ook de plotselinge warmte „Hoe wel de temperatuur van het water twintig graden was, was het zuurstofgehalte toch goed. We weten het gewoon nog niet." zei hij. Boekhout hoopt vandaag een 'signaal' te knjgen dat licht op de zaak werpt. STANDSORGANISATIES SOMBER GOES De hoogste bestuursorganen van de drie standsorganisaties die in Zeeland actief zijn, het hoofdbestuur van de NCB, het dagelijks bestuur van de CBTB en de ledenraad van de ZLM, hebben hun verontrusting uitgespro ken over de slechte stand van zaken van de gewassen en de situatie voor de veeteelt en fruitteelt. Dat gebeurde tijdens vergaderingen die rond het weekeinde zijn gehouden. Dc dagen met fraai weer die de landbouwers pas achter de rug hebben, hebben nauwelijks enige verandering in de situatie gebracht. Wel hebben de agrariërs veel werk kunnen verrichten, maar voor een aantal gewassen is het al te laat cn voor andere moet maar worden afge wacht hoe de oogst zal uitpakken. Overigens is Zeeland, vergeleken met landbouwgebieden elders in het land. er nog niet het slechtst aan toe. In een vergadering van het hoofdbe stuur van de NCB merkte voorzitter ir A. J. Latijnhouwers op. dat op dit moment nog moeilijk te voorspellen is hoe de situatie van de landbouwers en hun gewassen in het najaar zal zijn. „Wel staat vast dat nagenoeg alle sectoren van de land- en tuinbouw schade zullen ondervinden Zo zullen er ongetwijfeld extra kósten moeten worden gemaakt voor voeraankopen. voor de bewerking van de grond, maar ook voor onkruidbestrijding zullen extra inspanningen geleverd moeten worden", stelde Latijnhouwers Dat bestrijden van onkruid was een van de activiteiten waar de Zeeuwse boe ren zich de afgelopen dagen erg druk mee bezig hebben gehouden Overi gens zag de NCB-voorzitter ook nog wel een lichtpuntje in deze heel natte periode Hij merkte op dat de zuivel- produktie dit jaar beduidend lager zal zijn „Even los gezien van de inko menspositie is dat in het kader van de produktie-beheersing niet zo'n slech te zaak". ZLM-voorzitter A. J. G. Doeleman constateerde in de ledenraadsverga- denng dat er zich in verschillende gebieden uiteenlopende situaties voordoen. Verder stelde hij vast dat in de week na pinksteren nog veel van de werkzaamheden is ingehaald in Zee land. Doeleman ging verder even in op de gevolgen van het slechte weer voor de fruitteelt. Hij vertelde dat er structuurschadc wordt gemeld aan dc grond Ook wordt bij bepaalde appel rassen een verminderde vruchtzetting geconstateerd Conclusies In dc dagelijks bestuursvergadering van de CBTB stond voorzitter P. Blokland stil bij een aantal conclu sies. Hij noemde de volgende: Diefstallen uit geparkeerde auto's in Middelburg MIDDELBURG P. H. (29) en T. A. H. (42) uit Middelburg hebben woens dag bij de gemeentepolitie in hun woonplaats aangifte gedaan van dief stal uit hun auto. De auto van P. H. stond geparkeerd voor zijn huis aan de Seisweg in Middelburg. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn daaruit een colbert, een rekenmachi ne en verschillende mappen en ord ners gestolen. De waarde van de buit is ongeveer 350,-. De heer T. A H„ die aan de President Kennedylaan woont, mist uit zijn au to een rijbewijs, kenteken- en verzeke ringsbewijs. twee zonnebrillen en der gelijke. Beide gedupeerden hadden hun auto afgesloten. In het eerste geval hebben de daders wellicht ge bruik gemaakt van een valse sleutel. Bij de auto van T. A. H. hebben ze het portier mogelijkerwijs geforceerd. Wat er dit jaar nog verwacht kan worden, kan verder benadeeld worden door oogstverschuiving en dat kan gevolgen hebben voor de kwaliteit van het produkt; de gevolgen voor 1984 zijn nog niet te overzien, maar zullen zeker merk baar zijn, ook in de veehouderij waar de ruwvoervooraening in de knel komt. Op dit moment loopt de prq- duktie al duidelijk terug; de gevolgen vwor de markt zijn moeilijk aan te geven. Hij verwachtte prijsstijgingen maar kon niets zeggen over de hoogte daarvan. De drie voorzitters stonden allen stil bij de gevolgen van deze situaties voor het inkomen van de boeren. Blokland zei dat het een zwaar jaar wordt voor de boeren die op basis vah normale omstandigheden hebbep geïnvesteerd. Vooral de jonge boeren dreigen, volgens hem. in de proble men te raken door de zware financiële druk. Latijnhouwers voegde daar in zijn vergadering aan toe dat op dit mo ment nog niet kan worden vastgesteld hoe groot de schade gaat uitvallen. Wel is volgens hem duidelijk dat de voorlopige aanslag die de inspecteur van de directe belastingen heeft opge legd deze keer te hoog zal zijn. Vol gens Doeleman zal de financiële draagkracht van de agrarische onder nemer duidelijk worden aangetast- Hij drong er in dit verband (opnieuwi op aan het fiscale beleid zodanig om te buigen dat uit het ondernemersin komen meer kan worden gereser veerd en geïnvesteerd. Daardoor kan volgens Doeleman de weerstand van de zelfstandige ondernemer worden vergroot en kunnen de nadelige ge volgen van de slechte jaren worden opgevangen. Philips-harmonie in Philippine VLISSINGEN- Deze week is op de promenade van boule vard Evertsen in Vlissingen een begin gemaakt met het plakken van de zogenaamde 'golftegels'. Het is de eerste keer in Nederland dat deze plakmethode voor bestrating gebruikt wordt. De tegels met daarin een golfpatroon zijn speciaal voor de Vlissingse boule vards ontworpen en komen vanaf de Nolledijk tot aan de Coosje Busken- straat te liggen. Ze worden op het asfalt geplakt met een mengsel dat onder meer bestaat uit grint. zand. water, cement en een zogenaamde bitumen-emulsie Eventuele oneffen heden of verzakkingen in het wegdek worden ermee opgevuld. Het plaksel heeft ongeveer een dag nodig om zich aan de tegels te hechten en laat geen water door. De stratemakers die belast zijn met het karwei moeten naar hun zeggen nog wat wennen aan de plakmethode. maar echte problemen hebben ze er niet mee Deze week is een beggin gemaakt met het plakken, nadat eerst een reeks andere werkzaamheden aan de boulevards was beëindigd „Boven dien wilden we het wegdek dat vong jaar gereed kwam. eerst goed laten uitwerken om eventuele verzakkin gen te voorkomen'aldus de heer L. Louwerse van de afdeling weg- en waterbouwkunde van gemeentewer ken De tegels beslaan een oppervlakte van 880.000 vierkante meter en kos ten samen 136.000 gulden. Met het plakken is 400.000 gulden gemoeid. PHILIPPINE De Philips-harmonie uit Eindhoven verzorgt zaterdag 4 juni om 20.15 uur een optreden in de rooms-katholieke kerk te Philippine. Voor de pauze ligt het accent op het zwaardere werk (er worden onder meer composities uitgevoerd van Khatchaturian en Reed). Het programma na de pauze heeft een licht karakter. Uitgevoerd worden on der meer "With a song in my hart'. Sugar', 'Brasil Tropical' en 'Annie'. Het harmonie-orkest staat onder lei ding van Pierre Swinkels De Philips- harmonie, opgericht in 1911, oogstte in het verleden vele successen, zowel in binnen- als buitenland Het behoort tot één van de meest vooraanstaande amateur-harmonie-orkesten in hel land. De Philips-harmonie wordt naar Philippine gehaald door de stichting Festiviteiten Philippine Zaterdag middag treedt de harmonie op in de Philips-kantine in Terneuzen. I nformatiebijeenkomst energie Serooskerke (W) SEROOSKERKE iWi De stuur groep maatschappelijke discussie energiebeleid houdt donderdag 23 ju ni een informatiebijeenkomst over het landelijk energiebeleid in Seroosker ke Walcheren) Dat gebeurt in het gemeentelijk verenigingsgebouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15