ZEELAND" Vlissingen wil capaciteit uitbreiden Splitsing Zuid-Holland wordt toch doorgezet EINDELIJK... almanak t Hengelaars willen boycot federatie Vijftig tot honderd arbeidsplaatsen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Buschauffeurs boos over zomerregeling I PAGINA 13 DONDERDAG 2 JUNI 1983 GISSINGEN - De directie van de reparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen (een onderdeel Bn de Koninklijke Maatschappij De Schelde) heeft concrete plannen om de werf uit te reiden met een dok geschikt voor schepen van 80.000 tot 90.000 ton. Daarmee zou de werf Dder andere schepen van het zogenaamde Panamax-type kunnen repareren. Dat is het jheepstype dat maximaal het Panamakanaal kan passeren; een grote categorie schepen 'aarin veel nieuwbouw plaatsvindt. Scheldepoort streeft er naar die uitbreiding in '84 te •aliseren. Volgens de Scheldepoort-directie zou de werf zo'n dok rendabel kunnen nploiteren. De werf kan momenteel schepen tot 45.000 ton dokken. frlj hebben in '82 geconstateerd dat Neem alleen dat Panamax-type; er ':en goede mogelijkheid is om onze varen hier nogal wat van dat soort laciteit uit te breiden. Daarmee schepen voorbij, en ook een aantal iden wij een groter deel van de van onze vaste klanten heeft deze arkt tc pakken kunnen krijgen, schepen En die kunnen wij niet dok ken", aldus algemeen produktieleider J. van Hulsbergen van Scheldepoort 'fltionale wedstrijden Indien de uitbreiding verwezenlijkt wordt, zal dat bij Scheldepoort leiden mgdbrandweer aan ïissingse boulevard BLISSINGEN - Zaterdag worden in Jssingen nationale jeugdbrandweer- jdstrijden gehouden. Vanaf 9.00 uur 116,00 uur is de jeugd actief. Veer- in ploegen junioren bestrijden el- |ar bij het Strandhotel en 15 ploegen Ipiranten voeren hun oefeningen uit ij het maritiem ïbstituut De Ruyter. 9i)e prijsuitreiking is omstreeks 17 00 uur in het Scheldekwartier. Burge meester Th. J. Westerhout zal de irijzen uitreiken. Pier Vlissingers e langehouden voor liefstallen en g'ernielingen LISSINGEN - Als uitvloeisel van èt onderzoek naar de moord op de 8ejaarde Vlisslnge weduwe Van oenhout-Roelse zijn vier Vlissingers (ingehouden op verdenking van icfstallen en vernielingen. In het ader van het moordonderzoek zijn phet Vlissingse politiebureau enke- I personen verhoord. De vier Vlis- 3ingers hadden niets te maken met de loord, maar zij bleken andere zaken p hun kerfstok te hebben. 5 Ie 17-jarige R. A. H., de 16-jarige H. S. n de 21-jarige W. S. bekenden een Ijftiental inbraken in Vlissingen en Üddelburg. In de loop van de afgelo- Opn maand hebben de drie individu- 61 en gezamenlijk inbraken gepleegd, pmielingen aan auto's aangericht en p ramen ingegooid van een woning 5 an een Vlissingse politieman aan de iloemenlaan. Alle gestolen zaken zijn froggevonden. Het drietal heeft be- end en kon na verhoor naar huis. De lerde aangehouden Vlissinger, W. J. 12/ wordt verdacht van de diefstal an drie hengels bij een winkel aan de u peuwendijk. De hengels vertegen- - [oordigde een totale waarden van 300 iiiHon r»«i, j heeft bekend en kon na naar huis. tot vijftig a honderd nieuwe arbeids plaatsen. Het is nog niet duidelijk hoe groot de investering is die de voorge nomen uitbreiding vergt. De prijs van een nieuw dok bedraagt enkele tien tallen miljoenen guldens. Schelde poort zal echter proberen een tweede hands dok over te nemen van een andere werf (het is nog niet bekend ZIERIKZEE Onder de buschauffeurs van streekvervoer Zuid- West-Nederland (ZWN) heerst grote onvrede over de nieuwe zomer- dienstroosters, die maandag zijn inge voerd. De onderne mingsraad ZWN onder steunt het afwijzende standpunt van het per soneel en heeft dit woensdag tot uitdruk king gebracht in een of ficiële 'nietig verklaring' van de ge wraakte roosters. De ondernemingsraad geeft daarmee aan, de chauffeurs ontheven te achten van hun ver plichtingen. Gisteren was nog niet te overzien in hoeverre de chauffeurs van plan zijn aan deze 'onverbindend verklaring' van de on dernemingsraad in de praktijk gevolg te ge ven ..Maar al is dat mo menteel nog niet hele maal duidelijk, de chauffeurs zijn in elk ge val niet van plan op hun schreden terug te ke ren". verklaarde voorzit ter Chris Ollebek van de vakbondsafdeling ver- voersbond FNV bij streekvervoer Zuid- West-Nederland De bezwaren van de chauffeurs zijn vooral gericht tegen de op- en afstaptijden. en ook te gen de inkrimping van de exploitatieve reserve Ollebek gewaagde van een flinke verslechtering ten opzichte van de ou de dienstroosters. Punt van kritiek is met name dat de chauffeurs minder tijd krijgen toe gemeten voor het uit voeren van werkzaam heden voorafgaande aan het starten van de eerste rit en na beëindiging van de laatste. De nieu we dienstroosters ma ken de arbeidstijden van de chauffeurs vol strekt onduidelijk, on derstreepte Ollebek des gevraagd in een verkla ring namens het dage lijks bestuur van de vak bondsafdeling van de FNV bij ZWN. CAO-tijden Als reden voor de 'nieti- g-verklaring' van de roosters door de onder nemingsraad noemde directeur J. Deist van streekvervoer Zuid- West-Nederland het feit, dat de in de roos ters vervatte op- en af staptijden 'niet hele maal kloppen' met de gegeven procedure. Maar anderzijds zijn de roosters wel opgesteld overeenkomstig de voorschriften van het departement van ver keer en waterstaat, al dus Deist, die duidelijk maakte er begrip voor te hebben, dat de onderne mingsraad de strijdig heid tussen procedure volgen cao en de depar tementale richtlijnen nu eindelijk eens uitge zocht wenst te zien'. Ver der tekende hij aan dat de invoering van de nieuwe roosters noodza kelijk was ingevolge het ingaan van de zomer dienstregeling afgelo pen maandag. „Nietig-verklaring lijkt een groot woord, maar de verhoudingen met de ondernemingsraad zijn daarmee bepaaldelijk niet grondig verstoord. En alvorens voor een oplossing naar Den Haag te gaan, lijkt het me dan ook beter eerst nog eens met elkaar om de tafel te gaan zitten om te proberen alsnog tot overeenstemming te komen", aldus ZWN- directeur Deïst. De reparatiewerf Scheldepoort (luchtfoto Deltaphot). welke) die met een overcapaciteit te kampen heeft. De Vlissingse reparatiewerf heeft een aantrekkelijke opdracht verworven. Het gaat om een order van de Ameri kaanse rederij Moore McCormack Bulk Transport Inc. Bij Scheldepoort zullen twee tankers (elk 39. 800 brt.i van deze rederij worden aangepast aan de Imco reglementen voor de internationale tankvaart. Dat. is een omvangrijk en kostbaar karwei, dat mogelijk gevolgd zal worden door nog twee van dergelijke opdrachten. De order levert Scheldepoort enkele tien duizenden manuren per schip aan werkgelegenheid op. Er is een bedrag van enkele miljoenen guldens per schip mee gemoeid Het is voor het eerst dat zo'n op dracht aan een werf buiten de Ver enigde Staten wordt gegeven. Tot nog toe was dat wettelijk onmogelijk. Die belemmering is weliswaar opgeheven, maar de Amerikaanse overheid moet nog steeds toestemming geven voor het verlenen van een dergelijke op dracht aan een buitenlandse werf. Dat is inmiddels gebeurd in het geval van de twee tankers (de 'Mormacsky' en de 'Mormacsun'i, die in juni en juli in Vlissingen worden verwacht. Defensieorder Scheldebouw Middelburg (lichtmc- taalconstructies) is in de markt voor een interessante opdracht van de Nederlandse landmacht. Het betreft de produktie van een aantal zoge naamde 'shelters'. Dat zijn - simpel gezegd - aluminium containers be stemd voor de opslag en het trans port van (onder meer) electronische apparatuur. Scheldebouw is sinds een paar maanden bezig te onderzoe ken of men daar in staat is die 'shelters' te produceren. Scheldebouw-bedrijfsdirecteur J. W Weug kon gisteren geen details ver strekken over de omvang van de mogelijke defensieorder. Een woord voerder van het ministerie van defen sie verklaarde woensdag dat nog niet vaststaat hoeveel 'shelters' de land macht uiteindelijk zal bestellen. Hij verwachtte overigens dat het nog wel enige tijd zal duren voordat de order geplaatst wordt. Scheldebouw is niet de enige gegadig de Er is meer belangstelling voor de defensieopdracht. Van Fokker bij voorbeeld. Fokker (Hoogeveen) heeft een paar jaar geleden al een order van de landmacht gekregen voor de fabri cage van 950 'shelters' (55 miljoen gulden). De laatste serie daarvan moet nog afgeleverd worden. Een woordvoerder van Fokker liet giste ren weten dat zjjn bedrijf eveneens zeer geïnteresseerd is m eventuele vervolgopdrachten. Scheldebouw zal eind dit jaar, of begin 1984 beginnen met de produk tie van onderdelen (het aluminium binnenwerk) voor 816 pantservoer- tuigenbestemd voor de Nederlandse landmacht. Dat programma loopt tot ZEEUWSE provincies in de komende jaren niet méér bevoegdheden te geven, ziet Zuid-Holland er mets in om een deel van het grondgebied te verliezen Zuid-Holland vindt dat het openbaar lichaam Rijnmond, het 'hart van een nieuw te vormen provincie Zuid- Holland-zuid. maar moet verdwijnen Rietkerk kiest wél andere uitgangs punten dan zijn voorgangers om de splitsing van de provincie door te zetten Gingen de Gaay Fortman, Wiegel, Van Thijn en Rood nog uit van de noodzaak tot landelijke schaalverkleining van de provincies te komen. Rietkerk heeft die gedachte laten varen. Hij wil ook geen provincie Twente meer instellen. Festival in Bergen op Zoom met muziek en literatuur BEUGEN OP ZOOM Zondag 12 juni wordt in Bergen op Zoom in het Zwijnshoofd een literair-muzikaal festival ge houden. Tussen 14.00 cn 22.00 uur treden dichters, schrijvers en muziekgezelschappen op. De bezoeker kan voortdurend kiezen tussen een literair en een muzikaal programma onderdeel. Er wordt opgetreden door onder anderen ob den Uyl. Marjan Berk en Jaap van der Merwe Performances verzorgen door Toine Horvers, Frans en Anna Oosterbaan en Boelen Beerings. Het muziekprogram ma zal bestaan uit optredens met piano, dwarsfluit, klarinet en gitaar Tijdens het festival is er voor kinderen vanaf vier jaar een kin derprogramma met muziek, poë zie en pannekoeken, de aller kleinsten tot vier jaar worden opgevangen in een kinderdag verblijf De presentatie is in han den van dr Annemane Grewel. Er zijn echter genoeg redenen om met Zuid-Holland door te gaan. Het open baar lichaam Rijnmond geeft daarbij de doorslag. Rijnmond heeft zich, zegt de bewindsman, in provinciale rich ting ontwikkeld en op verschillende terreinen functies van de provincie overgenomen. ..Het zou van een on juiste inschatting van de bestuurlijke de maatschappelijke ontwikkelingen getuigen te menen dat deze ontwikke ling van het openbaar lichaam in 'provinciale richting' zou kunnen wor den stilgelegd", zegt Rietkerk die op heffing van Rijnmond niet realistisch acht Er is weliswaar kritiek op het functioneren van Rijnmond, aldus de bewindsman, maar dat komt door de onduidelijke positie die het openbaar lichaam, hangend tussen provincie en gemeenten, inneemt. Bovendien is de schaal qua inwonertal en problemen zo groot dat splitsin van één provin cie in twee nieuwe geen enkel pro bleem oplevert. Daar komt nog bij dat de twee nieuwe provincies volgens Rietkerk dichter bij hun inwoners zullen staan dan nu het gval is. Rietkerk wil, zo blijkt uit een enkele weken geleden gepubliceerde brief, de splitsing in principe in '87 vol tooid hebben. In zijn gisteren ver schenen nota noemt hij overigens géén datum. r I IISSINGEN - Een aantal vcront- jardigde sportvissers wil actie on tnemen tegen de Delta Federatie, i hengelaars willen de federatie •stemming afdwingen om ook 's Bhts op. het Veerse Meer te mogen I jsen. De sportvissers (voor het me- ndeel leden van de hengelsportver- Jjing 'De Zandkreek' in Wol- laartsdijk) vinden het volstrekt on- 1st, dat de Delta Federatie vast indt aan de bepalingen dat op het Use Meer alleen gevist mag wor- li vanaf één uur voor zonsopgang l één uur na zonsondergang, jlgens een woordvoerder van de gee hengelaars. C. A. Korstanje, staat dat haaks op de beslissing van het ministerie om het verbod op het nachtvissen in de Nederlandse bin nenwateren op te heffen Indien de federatie niet tegemoet komt aan de wensen van de sportvis sers. overweegt Korstanje de Veerse Meer-hengelaars op te roepen om massaal hun lidmaatschap op de Del ta Federatie op te zeggen. De Delta Federatie is het overkoepelende or gaan van ongeveer tachtig hengel sportverenigingen en heeft het vis recht voor (onder meer) het Veerse Meer. Volgens voorzitter J. H Ceelen van de Delta Federatie is er sprake van een misverstand. „De minister heeft welis waar de wet waarin het nachtvissen verboden werd buiten werking ge steld, maar de rechthebbenden op het visrecht maken nog altijd uit wat er wel en wat er niet op hun wateren mag gebeuren" De Delta Federatie is niet van plan om op haar eerder ingenomen stand punt terug tc komen. „Dat doen we niet, omdat je anders op die grotere wateren helemaal geen overzicht meer hebt. Want je krijgt ook mensen op en aan het water die je daar liever niet hebt. Wanneer er met een nacht verbod 's nachts iemand op het water is. kun je zeggen: he. daar gebeurt wat. Dat maakt het voor de controle rende instanties allemaal wat mak kelijker. Bovendien willen wij ook rekening houden met de belangen van de beroepsvisserij. In den lande wordt er door de beroepsvisserij nog al eens over geklaagd dat er fuiken gelicht en zelfs gestolen worden. Dat zijn dan allemaal zaken waar je geen grip meer op hebt". Ceelen is niet onder de indruk van een mogelijke oproep tot een massale boycot van de Delta Federatie. Inte gendeel. Want; „daar hebben ze alleen zichzelf maar mee. Wanneer ze weg willen, nou. dan kunnen ze zonder meer gaan" VLISSINGEN Na twee verregende voorjaarsmaanden is de zon dan eindelijk doorgebroken. Met een zucht van verlichting is de winter- en regenkleding verruild voor het zomerse tenue. Gisteren waagden zich al enkelen op het strand om te genieten van de 'brandende' zon. In Temeuzen maakten een man en vrouw een dansje, vanwege het feit dat de lente nu echt is begonnen. ssa Doel Zelf zijn we inmiddels al weer j zo'n tien jaar getrouwd. En om j eerlijk te zijndat bevalt ons i redelijk wel. En tochiedere j i dag weer lezen we met graagte het rubriekje met kennisma- j kingsadvertenties. Want ge- I trouwd of niet - en nu komt een u duister karaktertrekje naar S boven drijven - je weet tenslót- fl £2 fe maar nooit of er aantrekke- g lijke aanbiedingen bij zijn. Een paar weken geleden viel i: oi ons oog op een advertentie met de volgende tekst: Nette ,'i heer (35). het alleen zijn moe. wil kennismaken met jonge vrouw met doel'. Inderdaad, dat stond er: een li nette heer die een jonge vrouw J met doel zoekt. Als u het ons vraagt: een echte j voetbalfanaat. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Rietkerk van binnenlandse zaken aarzelt op geen enkele wijze over de vraag of hij de splitsing van de provincie Zuid- Holland dient voort te zetten, on danks de grote bezwaren van de provincie zelf. Hij heeft de hele split singsoperatie wel in heroverweging genomen, maar een terugkeer is niet meer mogelijk, zoals hij constateert in z'n woensdag verschenen nota 'Or ganisatie binnenlands bestuur'. „Is aldus de weg terug afgesneden en het handhaven van de huidige situa tie eveneens ongewenst, dan blijft slechts één oplossing over: splitsing van de provincie Zuid-Holland". On derdeel van deze herindeling is -in ieder geval tot op dit moment- de overgang van Goeree-Overflakkee naar de provincie Zeeland. De huidige provincie is mordicus te gen; nu Rietkerk heeft besloten de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13