Schelde in Vlissingen nog steeds niet uit surséance Eigenaar stak zaak in brand I fier paarden komen om o zeer felle vuurzee ZEELAND KRAAN OVERSTAG almanak OST IS OOST EN WEST IS WEST 1ANEGE OOSTKAPELLE VERWOEST PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT m 'MISSCHIEN MORGEN, MISSCHIEN DEZE WEEK' t ippen en likens ditvreemd Opdracht ombouw centrale Borssele (KMS) vertraagd PAND BEENHOUWERSSINGEL MIDDELBURG ITKAPELLE - Een grote uitslaande brand heeft dinsdagmiddag in Oostkapelle de manege landia en een deel van het bijbehorende woonhuis in de as gelegd. De schade wordt rlopig op meer dan een half miljoen gulden geschat. In de vlammenzee zijn vier aarden omgekomen. Tien paarden konden nog uit de brandende stal worden gered. mur ontstond, toen de echtgeno- de familie Dagevos. Van het net zoals snel om zich heen sloeg is volgens an manegehouder A. Dagevos de stal vorig jaar geheel gerenoveerde commandant Jobse te wijten aan het en snoeihout verbrandde op een huis gingen de achtergevel en een deel js die slechts acht meter van de van het dak verloren Dat de brand z o^ag. Toen de wind draaide was één _jlaand vonkje voldoende om het n dak van de houten stal aan de dweg 54 in lichterlaaie te zetten, en enkele minuten brandde de stal als een fakkel. 'ouw Dagevos waarschuwde om iver half drie direct de alarmcen- in Vlissingen, die onmiddellijk randweer van Oostkapelle alar l—de. Brandweercommandant J iXt vroeg nog vóór hij met zijn zes dweerlieden ter plaatse was, as- htie van het korps van Domburg. (ostkappelsc brandweer was bin- jrie minuten ter plaatse; die van burg binnen zes minuten. De Jobse: ,.Toen wij arriveerden, al duidelijk, dat van de schuur j5iaal niets meer zou overblijven. Hom was het niet nodig om nog 1 assistentie aan te vragen." De van het vuur was zó intens dat randweerlieden de brand slechts lend konden naderen. Kennissen ie familie Dagevos waren inmid- jbegonnen om de paarden uit de drijven. Tien paarden konden op het achter de manege Zeelan- gelegen weiland worden verza- Voor vier dieren kwam hulp te letershoge vlammen, die de stal en de kortste keren in hun greep len, sloegen binnen enkele minu- iok over naar het woonhuis van rieten dak van de stal. Naast de rijpaarden waren in de stal ook een trekker en twee personenau to's ondergebracht. De auto's brand den eveneens uit. De brand ging gepaard met een enor me rookontwikkeling. Die werd ver oorzaakt door de vele balen hooi en stro die in de stal waren opgeslagen. In verband met de rookontwikkeling moest het korps Veere van de rijkspo litie de Noordweg -een doorgaande weg tussen Oostkapelle en Seroos- kerke- ter hoogte van de brandende manege afsluiten. Bij het blussen van de brand werd onder meer gebruik gemaakt van het water uit het tegenover de manege gelegen tehuis Ipenoord. Mede door de grote hoeveelheid smeulend hooi en stroo duurde het nablussen nog vele uren. Pas tegen negenen konden de veer tien brandweerlieden met hun twee gecombineerde hoge en lage druk- spuitwagens naar hun kazernes te rugkeren. De familie Dagevos is te gen de gevolgen van brand verze kerd. GENT In de haven van Gent is dinsdagmiddag een zware havenkraan van een Goese firma door nog onverklaarbare oorzaak omgevallen, waarbij éên zwaargewonde en één lichtgewonde viel De havenkraan van de firma C. B. M. uit Goes was bezig met het lossen van het nieuwe Griekse vracht schip 'Gulfwind' 121.200 brt) dat op de eerste reis Gent was binnengelopen voor het lossen van ruim 18.000 ton fosfaat. Tijdens de werkzaamheden viel de kraan om, waarbij twee zware treinwagons en een langs de kade gelegen opslagtank voor fosfaat werden vermorzeld. Door de val van de kraan werd een kraanmachinist uit de cabine geslingerd en ernstig gewond. Een tweede kraanmachinist werd licht gewond. Het vrachtschip 'Gulfwind' kreeg het onderstel van de kraan tegen het zijschip aangedrukt, waardoor schade aan de ruimen ontstond. DELBURG - In de nacht van Hag op maandag zijn uit het kip- ^ok van de kinderboederij bij Krvreugd in Middelburg vijf kip- en 26 kuikens gestolen. Het hok 1 achter het gebouw van de zwak- lgeninrichting aan de Koude- seweg. De dader(s) brak een k weg en kon zo ongestoord het enhok binnen. gaat om twee witte wyandotte en en 21 kuikens van dat ras, een 1 Hollands patrijskippetje, een te krielkip, een yokohama kip en lonte kuikens. De waarde van de llen dieren bedraagt ongeveer honderd gulden, Maar volgens voordvoerder van de Middelburg- cherche is de 'emotionele' waarde het gestolene veel groter, ei: „De pupillen van Vijvervreugd erg ondersteboven van de dief- want ze hebben de kippen zelf tt en de kuikens zien uitkomen", om wordt eventuele getuigen icht contact op te nemen met het au van de Middelburgse recher- telefoonnummer: 01180-27251. Bram Maljaars wist tien paarden uit de schuur te redden. Vier paarden overleefden de brand niet (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het is de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen niet gelukt om voor juni de surséance van betaling te beëindigen. „Puur technische problemen", zoals directeur Hartogh opmerkt, maken het tot nu toe onmogelijk dat de KMS als verzelfstandigde RSV-dochter kan opereren. Dat is met name van belang voor het binnenhalen van potentiële buitenland se orders. Daarvan zal geen sprake kunnen zijn zolang de surseance voortduurt. Directeur Hartogh kon dinsdagmid dag nog niet aangeven wanneer het uitstel van betaling definitief kan wor den opgeheven, 't Wachten is op de 'doorbraak' in die zin dat de al ge noemde technische problemen uit de wereld worden geholpen. „Dat zal misschien morgen zijn. misschien nog deze week", zei hij. Het wachten is, simpel weergegeven, op het moment waarop de Nationale Investeringsbank de geldkraan open draait en de KMS van de honderden miljoen voorziet die nodig zijn; in de eerste plaats om de lopende orders te kunnen afwerken het gaat om fregat ten voor de marine- en daarnaast om de KMS nieuw werkkapitaal te ver schaffen. De Schelde-directie heeft de NIB m de tentiele orders die de marinebouw- afgelopen tijd een liguiditeitsprogno- afdeling op het huidig niveau in se overlegd waarin wordt aangegeven stand moeten kunnen houden: vier hoeveel geld er nodig is. Aangenomen korvetten voor Marokko én een be- mag worden dat, wanneer de NIB met voorradingsschip voor een buiten die cijfers akkoord gaat, de surseance landse opdrachtgever. zal worden beëindigd Volgens direc- teur Hartogh kan de rechtbank die de surseance heeft uitgesproken wellicht HBgHp iB nog dezelfde dag als die waarop de NIB de geldkraan opendraait, de sur- fw séance weer beèindigen. 'Jij Onomstotelijk staat echter vast dat ~J\i de datum van 1 juni niet gehaald is. RSV- en KMS-bewindvoerder Meeter \f v ging daar vorige week nog van uit grsfls v\ toen de KMS-aandelen naar het rijk l||k. en de provincie werden overgeheveld. Taiwan ZEEUWSE Je hebben het op deze plaats |2 vaker gehad over de gretig- eid waarmee wij schoolkran- m en aanverwante periodie- en plegen door te nemen. 7ant je stuit altijd wel op iets eer leerzaams. Gisteren be- eilcte 'De Babbelaar' onze rievenbus, een stencilwerkje jaarin op geregelde tijden ■oud wordt gedaan van de ang van zaken op het dorps- Je hooltje. En natuurlijk ont maken ook dit keer de bijdra- Jen van de leerlingen niet. De Negenjarige Gerrit Jan had de Jogeltrek als onderwerp voor ■n opstel gekozen en kwam tot fn zeeri diepzinnige conclu- „Alle vogels kunnen zin- jen, maar niet altijd, want ze noeten ook eieren leggen. Als de winter weg zijn wor- 'en ze door de Italianen opge- eten en als ze terug zijn door 'e kat. Daarom moet je je er ver verwonderen, dat ze mrolijk kunnen zingen". Het manegecomplex in Oostkapelle brandde volledig uit: schade een half miljoen gulden Erepodium zoek IJZEND1JKE Het IJzendijkse wielercomité "t Snelle Wiel' zit met de handen in het haar Na afloop van de provinciale wieler kampioenschappen, zondag 1 mei in IJzendijke, is het bij de jurywagen opgestelde erepo dium verdwenen. Het wielerco mité vermoedt dat het podium is gestolen. Het erepodium was pas nieuw. Alex Claeys, secretaris van het wielercomité: .floor de verdwijning van het podium zijn ive erg gedupeerd. Een nieuw podium kost zeker meer dan honderd gulden" Vandaar dat de vereniging mensen die op die bewuste zondag iets gezien heb ben oproept zich te melden. Wanneer de surséance beëindigd is, zal naar alle waarschijnlijkheid een ketelbouw-opdracht vanuit Taiwan worden ontvangen. Een Taiwanese delegatie heeft in april, bij een be zoek aan Nederland, laten weten dat de KMS die order in principe krijgt. Het gaat om een opdracht van glo baal 80 miljoen. Aangenomen mag ook worden dat een KMS-uit- surséance ook wat makkelijker zal kunnen onderhandelen over de po- Directeur Hartogh VLISSINGEN De Schelde in Vlissingen zal vermoedelijk nog een paar maanden moeten wachten op de officiële opdracht voor de ombouw van de conventionele PZEM-centrale in Borssele. De oorzaak van die vertraging: de vergunningenprocedures verlopen stroever dan was voorzien. Aanvankelijk had de PZEM gehoopt de officiële bestelling nog voor de zomervakantie te kunnen plaatsen. Dat zal, zoals het er nu naar uitziet, op z'n vroegst pas tegen september kunnen gebeuren. Adjunct-directeur ir. A. Tiktak van het nutsbedrijf heeft dat dinsdag bevestigd. MIDDELBURG - De brand die in de nacht van 19 op 20 mei een winkel in Turkse artikelen aan de Beenhou werssingel 3 in Middelburg ver woestte is aangestoken door éen van de twee eigenaars. Het gaat om de 18-jarige Y. Y. uit Nieuwdorp die tegenover de politie in Middelburg een volledige bekentenis heeft afge legd. De mede-eigenaar en broer, de 28- jarige H. Y., heeft part noch deel gehad aan de brandstichting, zo is verder vast komen te staan. Y. Y werd afgelopen maandag aange houden nadat was gebleken dat zijn verhaal dat hij in de bewuste nacht onafgebroken bij zijn vriendin in N'ieuwdoip was geweest geen stand hield. Hij had verklaard de avond voor de biand vanaf half tien binnens huis te zijn geweest. Verder zou hij om negen uur nog bij een Middelburgs benzinestation hebben getankt. Dat bleek achteraf niet té kloppen omdat het bewuste station al een uur eerder gesloten was. De recherche van de gemeentepolitie van Middelburg heeft direct al gecon cludeerd dat de brand was aangesto ken en dat de dader ter plekke goed bekend moest zijn geweest. In de uitgebrande winkel werden namelijk twee jerrycans aangetroffen waarin benzine had gezeten. Verder bleek de achterdeur open te staan en die was alleen van binnenuit te openen. Spo ren van braak waren echter met aan getroffen. Uit de verhoren is nu vast komen te staan dat Y. Y. het niet kon verkrop pen dat zijn oudere broer de winkel wilde sluiten omdat de zaken slecht gingen Ondanks sterk afraden van zijn vriendin is hij de bewuste nacht naar de winkel gereden. Eerst be machtigde hij twee jerrycans die aan de nachtpomp aan de rijksweg bij Arnemuiden werden volgetankt, elk met vijf liter benzine. In de winkel aangekomen besprenkel de Y. Y. de inventaris met de vloeistof. Vervolgens drenkte hij een doek in de vloeistof die hij aanstak en daarna binnenwierp. De winkel brandde daarna snel af.Y.Y. spoedde zich naar een plaats elders in de stad waar zijn vriendin op hem stond te wachten en waarna hij terug naar Nieuwdorp reed. Uit de onderzoeken is gebleken dat ook de vriendin geen enkel aan deel heeft gehad in de brandstichting maar dat zij zoals gezegd geprobeerd heeft haar vriend van de daad te weerhouden. In afwachting van zijn berechting werd Y Y dinsdag nog vastgehouden in het Middelburgse politiebureau. De inventaris van de verloren gegane winkel was verzekerd tot een bedrag van honderdduizend gulden. Dat uitstel betekent volgens ir Tiktak niet dat het werk ernstig vertraagd zal worden. „Wij gaan gewoon door met de voorbereidin gen en De Schelde gaat door met de engeneering." ..Wij zijn bezig met de vergunnin genprocedures en het vooroverleg S. I Ir B. C G. Própper daarover is nog steeds met afge rond. En zolang dat met het geval is, kunnen wij in geval een formele verbintenis aangaan. Want uit dat overleg moet blijken hoe die instal latie uiteindelijk zal worden," al dus ir. Tiktak. Volgens de PZEM zijn de bespre kingen met de provincie al een eind gevorderd. De zaak zit echter vast bij rijkswaterstaat „We zijn met name met rijkswaterstaat nog niet klaar wat betreft de wet verontreiniging oppervlaktewate- KMS-groepsdirecteur ir. B. C. G. Propper liet dinsdagavond duide lijk blijken de vertraging uiter mate te betreuren. „Dit is erg ongunstig voor ons, want wij heb ben die order hard nodig." Bij de ketelbouwafdeling (ongeveer 600 werknemers) is op het ogenblik een werktijdverkorting van kracht. „En in dat licht bezien begrijp ik ook niet goed waarom het niet allemaal een beetje snel ler zou kunnen." Própper „We mnoeten zo langza merhand eens gaan buigen en las sen." PAGINA 9 ^js/NGEN - De rijkspolitie waarschuwt voor twee Duitse jongelui die de dagen in Zeeland en Brabant Oostduitse marken aanbieden voor Jduitse marken en inwisselen voor Nederlands geld. ens de politie bieden de jongelui steeds biljetten van honderd Oostduitse ten aan in winkels, waarbij ze suggereren dat het Westduitse marken zijn. De Oostduitse mark is echter 25 cent waard tegen de Westduitse mark 1.10 gulden. De wisseltruc is volgens de rijkspolitie toegepast in Tholen, Reimers- waal, Kapelle, Borssele, Kwadendamme en Baarland. De Oostduitse marken zijn herkenbaar aan een blauwe kleur, e Westduitse zijn groen van kleur. Eventuele gedupeerden worden verzocht met de rijkspolitie contact op te nemen (01180 - 33085)' i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9