Glasfabriek Sas van Gent n fasen gereorganiseerd WANKLANK 'We waren zelf ook bang om openlijk te praten' i Vrijspraak geëist in zaak appelfraude Student onderzocht executie van joden in Middelburg in 1541 NIET OPNEMEN PZC/ provincie ONCLUSIE OVERLEG DIRECTIE EN VAKBONDEN Betonindustrie De Thoolse wordt doorgelicht na verzoek om steun JENSDAG 1 JUNI 1983 13 gAS VAN GENT De tweede reorganisatie bij de Glasfabriek in Sas van Gent, waarbij 76 jPVsoneelsleden moeten worden ontslagen, zal vermoedelijk in fasen worden uitgevoerd, i nsdagmiddag na afloop van het overleg met de directie van de fabriek zei FNV- Itrictsbestuurder Wil Waumans dat het reorganisatieplan „niet in éen klap valt uit te ren". Hij stelde vast: „Als de ontslagen worden gefaseerd zijn wij bereid vuile handen te ken..". ide onderhandelingen gistermid- waren ook de vakbonden er van ongen dat de financiële positie Ide Glasfabriek dermate ernstig is laatregelen met kunnen worden rkomen. Aan de onderhandelings- kwamen directie en bonden dan nader tot elkaar Want ook alge directeur J Swanbom toonde bepaald met afkerig van fasering intslagen. Hii stelde vast: „Wij ien de reorganisatie dan wel ge- :nteerd als een totaal-plan, maar daarbij zelf op al voorhand uitge- van fasering. Maar ondanks blij- mcjwe prioriteit toekennen aan ons "oese politie pakt iders na inbraak **HES Drie mannen hebben in de dit van maandag op dinsdag ge- Jbeerd in te breken in het benzine- '^tion aan rijksweg 58 onder 's- rlrenhoek. Nadat ze een ruit had- rai ingetrapt, ging het alarm af, arna de daders wegvluchtten. !een nabij gelegen spoorweg, kon iGoese gemeentepolitie hen aan- iden. Tijdens het verhoor in het Itiebureau in Goes, hebben de nnen bekend. Het waren de 31- ge E. R. H. en de 21-jarige G. M. uit ldelburg en S. E. D. P. (19) uit jt-Souburg. lezelfde nacht hebben onbekenden Hoj inbraak gepleegd in de stations- isiiauratie aan het Stationsplein in ïoues. De daders kwamen het gebouw topen door een ruit te vernielen. Ze eslgkten 2000 gulden aan tabaksarti- risn en geld buit, wJrts werden in Goes opnieuw twee •n imt ge ju ib'Jez Geen speciale J grensarbeiders MliVan onze Haagse redacteur, •EN HAAG - De regering is niet nslan plan om speciale maatrege- neien te treffen voor grensarbei- ;elders, Nederlanders dus die bij- st^oorbeeld hier wonen maar in b |elgie werken. Deze categorie dsfrensarbeiders heeft de laatste gepren erg geleden onder 't feit ilat hun in francs uitgekeerde ns oon als gevolg van de Belgische voRevaluaties aanzienlijk is ge- arjaald. r Pe ministers Ruding van finan- ïien en Van Aardenne van eco- ïomische zaken en staatssecre- aris De Graaf van sociale zaken leggen echter met van plan te Bjn om speciale maatregelen te ireffen. Zij laten dat weten in een orief aan de Tweede- Kamerleden Jaap van der Doef PvdA), Broos van Erp i WD) en Huib Eversdijk (CDA), De Ka- perleden zijn ontevreden over iet antwoord en willen een mon deling overleg met de betrokken bewindslieden Ere drie kamerle(ien. zelf uit ..pensregio's afkomstig, hebben 'het kabinet al in december '82 "geconfronteerd met hun zorgen ijpver de inkomens van grensar- "uders. die hun loon samen met devaluaties van de Belgische ine aanzienlijk in waarde heb- tn zien dalen. - inister Ruding erkent dat dat ?beurd is. maar hij voegt er ïeteen aan toe dat die grensar- 'ïders tussen '75 en '80 op de- :lfde wijze voordeel hebben ge ld: hun inkomens stegen méér lan die van de Nederlanders die iewoon guldens krijgen uitbe- iald. Het kabinet wijst er op dat i normaal risico is voor ;dereen die op wat voor manier 'JJan ook met buitenlandse valu- te maken krijgt: ,,Wij zijn van lening dat het niet gewenst is door middel van overheids- iaatregelen bepaalde sectoren •n de economie te onttrekken lan de gevolgen van onvermijde lijke wisselkoerscorrecties Slechts op een klein aantal pun- in komt het kabinet de grensar beiders enigszins tegemoet, zo- lls bij het al aangekondigd voor nemen om de kosten van het Omwisselen van loon aftrekbaar roor de belastingen te maken. Dok op het gebied van de uitbe steding van Belgische kinderbij slag -die in Nederland bij het n Inkomen wordt geteld- ziet Van rnjler Doef een klein lichtpuntje. iXirenswinkels ecpe bewindslieden zijn niet van "sblan nu specifieke maatregelen zafe treffen voor winkels die tot foor kort veel Belgische klanten orbadden, maar die nu veel minder 'aite doen hebben nu de devaluatie ewan de franc kopen in Nederland '^Onaantrekkelijk heeft gemaakt 1 ^Ruding. Van Aardenne en de traaf ontkennen niet dat er pro blemen zijn bij de betrokken ibjetailhandel. maar stellen daar bij dat diezelfde winkeliers in 'Iftroeger jaren juist geprofiteerd hebben van het toen nog be staande voordeel dat de gulden streven een kostenbesparing van vijt miljoen gulden te bereiken. Dat geld moet er hoe dan ook komen" Schade bij botsing SLUIS Bij een aanrijding op de kruising Lange Wolstraat- Dinsdagstraat is dinsdag omstreeks het middaguur werd de personenauto van de Belg F. K. uit Merksem zwaar beschadigd K. kwam uit de Dinsdag straat en verleende op de kruising geen voorrang aan een vrachtauto bestuurd door J. B. uit Roosendaal die uit de Lange Wolstraat kwam. De vrachtauto werd licht beschadigd. Directie en vakbonden komen op vrij dag 10 juli opnieuw bij elkaar Beide partijen verwachten dan tot een af ronding te komen, te meer daar giste ren nog niet duidelijk werd over welk tijdvak de ontslagen moeten worden uitgesmeerd en of er daadwerkelijk 76 werknemers hun baan moeten verlie zen. Volgens een tegenrapport van bonden en ondernemingsraad immers kan de ontslagaanvrage tot minstens de helft worden teruggebracht. Directeur Swanborn praat vandaag (woensdag) nog met de onderne mingsraad over dat alternatieve plan. Vervolgens wordt een schriftgelijke reactie opgesteld. De bonden willen vooral meer weten over de fasering van de ontslagen en daarbij ook de zienswijze van de directie op de nieuw af te sluiten cao. Overigens ziet districtsbestuurder Wil Waumans nog als knelpunt bij de tweede reorganisatie de uitbesteding van werk aan derden. Met de onder- nemingsrtaad vindt hij dat er bedui dend minder werk moet worden uit besteed. DEN HAAG - De procu reur-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag heeft in hoger be roep vrijspraak geëist tegen de 55-jarige direc teur L.J. van L. van een export-groothandel in groenten en fruit in Krabbendijkc, in de zaak van de 'appelfrau de'. Daarbij ging het om het verhandelen en ver- ,n voor vee voeder bestemde appe len. die echter tegen een hogere prijs aan de in dustrie werden ver kocht, waarbij ook nog eens een uitkering uit het Landbouw Egalisa tiefonds werd opgestre ken. Een groot aantal hande laren en vervoerders uit verschillende delen van het land hebben inmid dels in verband met de ze fraude-affaire terecht gestaan. Van L. was door de eco nomische politierechter in Middelburg veroor deeld tot een boete van 10.000,- wegens over treding van de beschik king inzake het verhan delen van landbouwpro- dukten. Daarnaast werd hij veroordeeld tot stor ting van 25.000,- in het landbouwfonds. Bij de behandeling in hoger beroep waren ech ter - aan de hand van verklaringen van getui gen en deskundigen bij de procureur-generaal inmiddels zoveel twijfels gerezen over de schuld vraag ten aanzien van Van L.. dat hij tot vrij spraak concludeerde De twijfels hebben-be trekking op de vraag of Van L. bij het verhande len van de appels kan hebben geweten dat ze voor veevoede. waren bestemd. Het Gerechts hof wijst op 10 juni ar rest. Tegen de 52-jarige R.C.L.. eveneens uit Krabbendijke. die voor eenzelfde feit in deze zaak was veroordeeld tot een boete van 25 000.- en het storten van ƒ200 000.- in het fonds, eiste de procureu r-generaal bevestiging van het vonnis. Ook in deze zaak wijst het hof op 10 juni arrest. Informatie-avond over psoriasis in verpleegtehuis Goes GOES - De Psoriasispatientenvereni- ging Brabant-Zeeland houdt donder dag morgen, 2 juni, een informatie avond voor leden en belangstellen den. Het thema van de avond is: 'Huidverzorging uit en thuis'. De heer Goossens en mevrouw Terwindt, bei den werkzaam als verpleegkundige in de specialisatie dermatologie, bespre ken de aspecten van de huidverzor ging. De informatie-avond wordt ge houden in het verpleegtehuis Ter Valcke in Goes en begint om acht uur. Psoriasis is een hardnekkige huidaan doening. die onder meer wordt geken merkt door een te snelle groei van huidcellen. Hierdoor ontstaan schilfe rende witte plekken, veelal op knieën en ellebogen, maar ook op andere plaatsen op het lichaam. Ongeveer vier procent van de Nederlandse be volking leidt aan deze hinderlijke, erfelijke maar beslist met besmettelij ke aandoening. Hervormd predikant Enker overleden VLISSINGEN Vrijdag 27 mei is op 69-jarige leeftijd de hervormd predi kant Max Enker overleden. Enker was onder meer dominee in Cadzand en Middelburg. Max Enker werd 10 augustus 1913 geboren in Keulen (West-Duitslandi. Op 16 juni 1946 werd hij predikant in Cadzand. In 1949 ging hij naar de Middelburgse wijkgemeente 't Zand. kerkelijk toen nog horend bij Koude- kerke. In 1952 vertrok Enker naar Jeruzalem. Daar werd hij secretaris van de 'International Hebrewchris- tian Alliance' In 1958 keerde hij terug en werd predikant van de hervormde gemeente in Middelburg. In 1965 werd Enker leraar Hebreeuws op scholen in Wassenaar en Voorburg. In 1968 werd hij weer dominee. Tot november 1972 stond hij in 't Zant en Godlinze (Gro ningen). Op 1 november 1972 ging hij wegens invaliditeit met vervroegd emeritaat. Dominee Enker is afgelo pen maandag in Nijkerkerveen begra- E. Maris-Koster houdt lezing in Goes GOES E. Maris-Koster. WD-fid van gedeputeerde staten van Zeeland, vertelt vrijdag 3 juni iets over de politieke en financiële verhouding tussen Den Haag en Zeeland. Daar naast gaat zij in op de gevolgen van Haagse beslissingen voor de provin cie: met name de gevolgen van bezui nigingen. De gedeputeerde zet één en ander uiteen tijdens een bijeenkomst in Goes van de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVDi. Dat gebeurt in café Baarends aan de Voor stad vanaf 19.30 uur. De Thoolse B V in Sint-Maartensdijk SINT-MAARTENSDIJK Het economisch technolo gisch instituut voor Zeeland lETI) stelt een onderzoek in naar het reilen en zeilen van de betonindustrie 'De Thoolse' bv te Sint-Maartensdijk. Het onderzoek wordt gehouden naar aanleiding van een verzoek van het bedrijf dat is ingediend bij het provinciaal bestuur om een bijdrage uit het werkgelegenheidsfonds. Drs C A R. Seij. van de afdeling bedrijfseconomisch onderzoek van het ETI. vertelde desgevraagd dat hij niet de indruk heeft dat de situatie bij het Thoolse bedrijf hopeloos is, al moeten er wel goede afspraken worden gemaakt om het bedrijf verantwoord te laten functione ren. Daarom wordt momenteel bekeken of het mogelijk is dat de Rotterdamse aannemer Stam. die momenteel al aan deelhouder van De Thoolse is. nog een groter aandeel in het bedrijf neemt Dat heeft als voordeel dat de financiële basis van het bedrijf breder wordt en dan kunnen er ook afspraken worden gemaakt over het afzetten van de betonprodukten via Stam. De Thoolse Beton Industrie (zo heette het bednjf aanvan kelijk) is vorig jaar failliet verklaard. Er werkten toen ongeveer veertig personen. Een lege. al bestaande bv, heeft toen de activa overgenomen, zodat het bedrijf met alle werknemers verder kon onder de naam betonindus trie 'De Thoolse' bv. Volgens Seij is echter bij die overname het financiële aspect niet zo erg goed geregeld. Zo werd bijvoorbeeld te weinig rekening gehouden met leegloop in het bedrijf Daar komt bij dat het juist in de betonbranche momenteel ook stukken minder goed gaat dan jaren geleden. Dat leidde eind vong jaar tot verliezen en toen het bedrijf begin dit jaar weer in moeilijkheden dreigde te komen is een beroep gedaan op het provinciale fonds. Volgens Seij is het duidelijk dat er geld bij moet. Maar, voegde hij eraan toe, dat hoeft niet meteen van de provincie te komen. Het fonds is er niet om noodlijdende bedrijven te steunen. Pas als alle besprekingen vastzit ten, kan nog eens bekeken worden of de provincie kan helpen. De heer J. A. Boogaard en mevrouw H. J. Vermeulen-Hokkeling uit Nieuw- en Sint Jooslandbeiden teruggekeerd van een zevendaagse reis naar Polen. ZEEUWSE OVER REIS NAAR POLEN: NIEUW- EN SINT JOOSLAND - „Het ergste is dat de mensen in Polen op straat nauwelijks durven praten, ze ker niet over de verboden vakbond 'Solidariteit'. En het gekke is dat we dat gevoel van 'niets durven zeggen' zelf óók al een beetje kregen". Dat is de ervaring van mevrouw J. Vermeu len-Hokkeling uit Nieuw- en Sint Joosland, die het afgelopen weekein de terugkwam uit Polen samen met 49 andere Zeeuwen. Zij maakten een busreis van een week. die was georganiseerd door de Stichting 'Zeeland helpt Polen' Het was voor de eerste keer dat een derge lijke reis werd gemaakt Het initiatief ging uit van enkele echtgenotes van chaüffeurs die voor de Stichting transporten naar Polen hadden ver zorgd Er werd een avond belegd, er werden belangstellenden benaderd en zo kon op vrijdag 20 mei een gezel schap van vijftig man vertrekken Mevrouw Vermeulen „Het ging voor al om het leggen van contacten met de Polen en we konden meteen con stateren dat alles wat we de afgelopen tijden hebben meegegeven aan voed sel en kleding ook werkelijk op de goedeplaatsen terecht is gekomen. Sommigen zagen daar mensen in hun kleren rondlopen Dat is een merk waardige ervaring". Het gezelschap stond onder leiding van de 'Vlissingse Pool' de heer Li- powski, die dienst deed als tolk. De reizigers werden ondergebracht bij gastgezinnen m Gdansk Mevrouw Vermeulen We mochten allemaal een levensmiddelenpakket meene men van maximaal tien kilo. Ook hebben we wat kleding meegenomen en toen we uit Gdanks vertrokken hebben we ook eigen kledingstukken achtergelaten. Spullen dus. die we eigenlijk voor ons zelf hadden inge pakt. maar er was daar zoveel behoef te aan. Dat gold ook voor handdoe ken, zeep en tandpasta". De Nieuwlandse was met twee ande ren ondergebracht in het gezin van een ingenieur. „We konden niet wor den gehuisvest bij de allerarmsten want, die hadden daar gewoon geen ruimte voor. Het gezin waarik logeer de had het niet zo slecht. Maar dat zegt weinig. Ze hadden wel geld ge noeg, maar er is in de winkels bijna mets te krijgen, dus dan doe je met geld niet veel". Vlees bijvoorbeeld is alleen op de bon te krijgen is. Voor volwassenen is dat 2.5 kilo per maand, voor kinderen vier kilo. „De etalages zijn ook schrikba rend leeg. In een boekwinkel lagen maar drie schriftjes voor het raam Binnen waren bijna alle planken leeg Groenten zijn erg moeilijk te krijgen. Je ziet bij de mensen die een tuintje hebben vnjwel nergens bloemen of struiken staan. Iedere centimeter wordt gebruikt om groenten te kwe ken". Onbetaalbaar In de huizen zijn geen bloemen of planten te vinden. In de weinige bloemenzaken is alles erg duur. Me vrouw Vermeulen: „Een ai half uitge bloeide anjer kostte ƒ2,16. In een groentewinkel zag ik een kilo aard beien, die kosstte maar liefst dertig gulden. En dat is natuurlijk niet op te brengen". Bij de gastgezmen kregen de Zeeuwen ontbijt en 's avonds een broodmaal tijd Voor warme eten moesten ze zelf zorgen Ze aten den ook in restau rants. Mevrouw Vermeulen ._Als ik daar een hap vlees opat. voelde ik me eigenluk schuldig. Want er is al zo weinig van en dan zit je hun spullen ook nog op te eten Daarom hebben we de gastgezinnen uitgenodigd mee te eten" Zo n tachtig procent van de Polen staat nog steeds achter Solidariteit. „Er is sprake van stil verzet Dat kon je bijvoorbeeld goed zien in de Brigi- dakerk in Gdansk. Daar was een hoekje ingericht met bloemen, in het midden een portret van Lech Walesa en daar omheen lagen allemaal brie ven, open en bloot gericht aan de voormalige vakbondsleider. Je kon ze zo meepakken. In een brief stond bijvoorbeeld: 'Lieve Walesa. We zullen je nooit en te nimmer overgeven aan de zwarte kraaien' Bij het monument op de Lenmwerf liggen altijd bloemen. Mevrouw Ver meulen: „Dat ondanks de hoge prijs. Het gebeurt bijna dagelijks dat er een vuilniswagen langskomt en de bloe men meeneeemt. Maar even later leg gen de Polen er nieuwe neer" Het doel van de reis naar Polen was het leggen van persoonlijke contacten tussen Zeeuwen en Polen „Dat is bijzonder goed geslaagd Het verve lende is dat de meeste Polen met naar ons kunnen komen Zolang ze name lijk zijn ingeschakeld in het ar beidsproces mogen ze het land met uit. Dus voorlopig zullen we het moe ten doen met het schrijven van brie ven en we gaan bekijken of we ook rechtstreeks pakjes met levensmidde len en kleren naar de gastgezinnen kunnen sturen Dat is nog maar de vraag, omdat alle goederen bij de kerken worden afgeleverd en vandaar uit worden verdeeld". Of er een volgende busreis naar Polen wordt gemaakt is nog niet bekend. Mevrouw Vermeulen: „Dat hangt van allerlei factoren af en niet in het minst van mijnheer Lipowski. want zonder hem weet je helemaal niet waar je daar terecht kunt, vooral vanwege het taalprobleem". Twee oudere naar het noorden uitgeweken Portugese Joden vonden op een dag in februari óf maart 1541 de dood aan de galg van Middelburg. Zij waren de enigen in de Nederlanden van toen die hun leven moesten geven omdat ze weigerden het Joodse geloof te verruilen voor het Christelijke. Over het hoe en waarom van deze tragedie heeft eeuwenlang een waas gehangen. Een flink deel van deze mist is onlangs opgetrokken door de studie van de 26-jarige uit Nieuwe Pekela afkomstige Albert Hazelhoff. Sinds vorige maand mag hij zich doctorandus in de geschiedenis noemen. Dat gebeurde na het maken van zijn scriptie die de lange titel „Een proces tegen Portugese Nieuw-C'hristenen in het Middelburg van 1540" meekreeg. Slechts door een toeval kwam Al- bert op het idee om de executies en alles wat eraan vooraf ging aan een onderzoek te onderwerpen. Hij reis de naar Brussel af om daar te bezien wat er zoal over de 'inquisitie' was gepubliceerd en met de bedoeling om daar zelf een scriptie over te maken. Daar aangekomen bemerk te de Groninger dat de inquisitie al uitentreure in allerlei publicaties aan de orde was geweest Bij toeval stuitte Hazelhoff tegelij kertijd in de Koninklijke Biblio theek van de Belgische hoofdstad op een dossier met informatie over dé 'Portugese Nieuw-Christenen'. Voor de duidelijkheid moet vermeld worden dat Joden in de zestiende eeuw en daarvoor veelal met deze naam werden aangeduid In de vijf tiende en zestiende eeuw woedden er op het Iverisch Schiereiland zwa re vervolgingen tegen belijders van de Joodse Godsdienst, eerst in Spanje, later in Portugal. Velen gingen daarna onder dwang over tot het christendom. Zij die dit werkelijk deden werden 'Nieuw- Christenen' genoemd, de groep die, in het geheim, toch de Joodse gods dienst bleef belijden werd met de term 'Mammen' aangeduid. Om een lang verhaal kort te maken, ook degenen die in werkelijkheid tot het Christendom overgingen werden op den duur niet meer geduld op het Iberisch Schiereiland. Velen weken uit naar de Nederlanden, eerst naar Antwerpen vooral waar tot op de dag van vandaag een bloeiende Joodse gemeenschap bestaat, later ook naar elders. Karei de Vijfde was toen nog heer en meester. In verschillende edicten had hij gedecreteerd dat de Portu gese Joden welkom waren. Eerst allen.later kwam de berperkmg dat degenen die toch hun oorspronkelij ke geloof bleven belijden ongewenst waren. Dat gebeurde omstreeks 1540, vier Jaar nadat de stroom inwijkelingen het hoogtepunt be reikte. In 1531 en het jaar daarop vonden in Antwerpen processen plaats tegen Joden die zich Christenen noemden maar toch hel oude geloof bleven belijden. Het ging om rijke mensen Velen waren namelijk vooraan staande kooplieden die een belang rijke plaats innamen in het handels verkeer. Tot veroordelingen kwam het met in Antwerpen Volgens Al- bert Hazelhoff "omdat de economi sche belangen voorrang hadden bo ven de geestelijke' In Middelburg ging dat tien jaar later met op Daar werden Mams Fernandez <60» en Louis Fernandez i80* beiden oor spronkelijk uit Spanje alkomstig. om hun geloof gedood Het is de verdienste van Hazel hoff dat hij na speurwerk veel wist te achterhalen over het ver loop van de tragedie. Zo wist hij beslag te leggen op de teksten van de verhoren. Bovendien achter haalde hij brieven van een zekere heer Sandelijn die rentmeester voor Zeeland 'Bewesten de Schel de' was. Deze figuur heeft een kwa lijke hoofdrol vervuld in het voe ren van de processen tegen naar hier uitgeweken Joden. De kwestie begon eigenlijk 3 decem ber 1540. Twaalf of dertien schepen met in totaal 36 Portugese Joden arriveerden die dag op de rede van Middelburg in de buurt van het huidige Amemuiden De meeste schepelingen waren handwerkslie den zoals schoenmakers, wolspin- ders en droogscheerders. Direct na hun aankomst meldde Sandelijn het gebeuren aan de Geheime Raad Deze was in 1531 opgericht en diende de landvoogdes. Maria van Hongarije, van advies bij juridische zaken Drie dagen later, zes decem ber 1540. kreeg Sandelijn al toe stemming om tot verhoor van de groep van 36 over te gaan Het gezelschap bestond uit 16 mannen, acht vrouwen en twaalf kinderen Zij werden in de gevangenis van Middelburg opgesloten en ver hoord. Daarbij werd gekeken of men wel echt tot het Christendom behoorde Uit de achterhaalde verhoren blijkt dat geconstateerd werd dat 31 van hen naar het Joodse geloof neigden en slechts 5 mensen als echte ka- Albert Hazelhoff. tholieken' waren te beschouwen. Twee leden van de groep, de al genoemde Marcus en Louis Fernan dez. kwamen er openlijk voor uit het oude geloof in ere te willen houden. Zij werden vastgehouden, de rest kon vertrekken Louis en Marcus werden tot de brandstapel veroordeeld. Door wie de doodvonnissen werden uitgesproken is onbekend gebleven, ook Hazelhoff heeft dat nog niet kunnen achterhalen Wel was al eerder bekend dat het college van b en s (burgemeesters en schepenen, vergelijkbaar met huidige collegs van b en w» geen bemoeienis heeft gehad met de veroordelingen en dat is opmerkelijk. In de zestiende eeuw waren b en s gewoonlijk wel bij de vonnissen betrokken. Of de ge noemde geheim raad de vonnissen heeft uitgesproken heeft ook de Groninger historiscus met kunnen - achterhalen Bekend is wel dat deze raden zelden betrokken waren bij vonnissen Iln Zeeland bleken in de archie ven nauwelijks gegevens voor handen die een nieuw licht op de zaak konden werpen. Hazelhoff heeft het vooral van de Koninklij ke Bibliotheek en van het Rijksar chief in Brussel moeten hebben. Ook in het Rijksarchief van Den Haag vond hij dingen van zijn* gading. Met name is de studie van belang omdat Hazelhoff nieuw materiaal vond. Daarbij werd hij geholpen door het vinden van het uit 1863 daterende dossier in Brussel wat door onbekende oorzaak lang zoek is geweest, in ieder geval hebben ondderzoekers voor hem er ver geefs naar gezocht. De waarde ligt verder in het feit dat historici voor Hazelhoff, vaak op grond van sum miere gegevens, foute conclusies hebben getrokken, onder meer voor wat het tijdstip van de execu ties betreft. De scriptie is verdeeld in dne hoofd stukken In het eerste wordt inge gaan op het ontstaan van de termen Nieuw-Chnstenen en Marranen en hun positie in Spanje en Portugal. In het tweede op de uitwijking naar Antwerpen en in het laatste op het proces in Middelburg. Ook al weet hij het nog niet zeker. Hazelhoff gelooft wel dat het motief van de processen en veroordelingen in Middelburg geldelijk gewin is geweest De rentmeester Sandelijn kon namelijk zelf een deel van de winst opstrijken van de verkoop van de verbeurd verklaarde sche pen en bezittingen van veroordeel den De jonge historicus heeft nog geen kansen gezien om zijn scriptie uit te geven. Evenmin heeft hij een baan in de sector geschiedenis weten te bemachtigen Reden waarom hij nu met een studie rechten bezig is Hij hoopt dat zijn studie over Middel burg nog eens een bredere versprei ding kan knjgen Dit is een wanklank en een uitwas geweest Ook een stuk geschiedenis van Jo den in Nederland datmeer aan dacht verdient". Willem Staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25