PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ruim 19.000 banen ioor plan-Deetman Suriname krijgt beperkt wapentuig van Brazilië PZC Wetsontwerp voor bevriezen minimumloon en uitkeringen WRTER WERKEN ONDERWIJS Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Man overleeft schok 10.000 volt VULKAAN ACTIEF vandaag Warmpjes Enkele regen- of onweersbuienmaar ook perioden met zon. Middag tempe ratuur van 18 graden vlak aan zee tot 23 graden in het binneland. Weinig wind. 26e jaargang no. 126 t/oensdag 1 juni 1983 wmmam OOSENDAAL (ANP) Een 26-jarige monteur uit Roo- •ndaal heeft dinsdag een aanraking met een hoogspan- ngsleiding waarop 10 000 volt stond, overleefd. Hij liep el ernstige brandwonden aan zijn handen en gezicht op. ij is in een ziekenhuis in Roosendaal opgenomen. Het vensgevaar is geweken, aldus de politie dinsdagavond. e man werkte bij de Suikerunie aan de installatie van n nieuw transformatorhuisje. Hij was aan het werk in een sleuf in de grond en heeft waarschijnlijk, aldus de politie, bij het overeind komen ergens met zijn handen steun gezocht en per ongeluk een onder hoogspanning staand onderdeel aangeraakt. Daardoor ontstond kort sluiting met als gevolg dat een steekvlam metershoog de lucht in schoot. De monteur liep derde- en vierdegraads brandwonden op aan zijn vingers en tweede- en derde graads verwondingen aan zijn gezicht. EN HAAG (ANP) Minister Deetman heeft een onderwijs- lan opgesteld voor verdeling van de arbeid in het onderwijs, at voorziet in 10.000 nieuwe banen in het kleuter- en lager nderwijs, 5.500 in het voortgezet onderwijs en 3.800 in het 'etenschappelijk onderwijs. iij stelt voor de arbeidstijd van de ormbetrekking met tien procent te erkorten, met 'merkbare gevolgen oor de inkomenspositie' van mensen ie in het onderwijs werken. >e bewindsman heeft het plan vervat i de beleidsnota „herverdeling van rbeid in het onderwijs". Het plan is insdag gepubliceerd, nadat het kabi- et er vorige week zijn goedkeuring an heeft gehecht. Het plan wordt de nderwijsvakbonden voorgelegd. De rbeidsverkorting gaat gepaard met en evenredige inkomstenverminde- ing. De overheid zal deze verminde- ing vastleggen na overleg met de rganisaties van onderwijspersoneel n schoolbesturen. ïitgangspunt is daarbij, dat het on- erwijs zelf de gelden voor verbete- ing van de werkgelegenheidssitua- ie in het onderwijs moet opbrengen. n beginsel gelden de onderwijsvoor- tellen naast eventuele algemene maatregelen, die, zoals gebruikelijk is :olgens Deetman, ook voor het onder- rijs van kracht zullen zijn. )e voorstellen komen niet alleen neer p arbeidstijdverkorting, maar ook op et bevorderen van deeltijdarbeid en nder meer kleinere taken voor de •eginnende leerkrachten. Voorts kan erwerkelijking van de voorstellen po- itief uitwerken voor de emancipatie 'an de vrouw, meent Deetman. Een an de onderwijskundige gevolgen is, at het systeem van klasseonderwij- er wordt losgelaten. In de discussie met de personeels- en besturenorgani- gties over de voorstellen en bij de itwerking ervan, zullen dan ook de choolorganisatorische en onderwijs kundige consequenties aan de orde moeten komen. Het gaat bij de arbeidstijdverkorting om iets anders dan vrijwillige beper king van de arbeidsduur, die de indi viduele leekracht met zijn schoolbe stuur kan afspreken. De tien procent vermindering van de arbeidstijd bij een normbetrekking betekent voor het kleuter- en lager onderwijs ver mindering met een schooltijd tot acht per week. Voor het voortgezet onder wijs denkt Deetman aan het terug brengen van de 29 leseenheden voor de volledige betrekking naai- 26. In het wetenschappelijke onderwijs Ls werktijdverkorting mogelijk door een uur per week minder te werken en het geven van onbezoldigd verlof rond Kerstmis en Nieuwjaar als de univer siteiten en hogescholen zijn gesloten. Om de beginnende leerkrachten een grotere kans te geven aan werk te komen, wil Deetman hen kleinere taken geven. In het kleuter- en lager onderwijs zouden ze dan vijfjaar- lang zeven in plaats van negen schooltij den werken. Het maximum van 29 leseenheden in het voortgezet onder wijs zou overeenkomstig verlaagd die nen te worden tot 23 voor beginnende docenten. Voor bevordering van deeltijdarbeid suggereert de minister onder andere 'gedeeld' ontslag. Nu kan het zijn, dat bij het opheffen van een personeels plaats een man of vrouw de straat op moet. Op vrijwillige basis zou de pijn kunnen worden verzacht door het ontslag te spreiden over meer perso nen. Daarbij ontvangt dan elk perso neelslid naar rato wachtgeld. Een andere suggestie is het mogelijk te maken de schoolleiding te laten ver vullen in deeltijd of door meer dan een persoon. lezuiniging Den Haag De iaagse gemeenteraad is in de nacht ;an maandag op dinsdag akkoord egaan met het voorstel van b. en w. m in vier jaar tijd 188 miljoen gulden bezuinigen. Het uitgangspunt is dit onder gedwongen ontslagen te doen. DEN HAAG (ANP) Actievoerders uit Limburg demonstreerden gisteren voor het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag tegen het voornemen om vier Zuidlimburgse spoorlijnen op te heffen. Mevrouw Smit-Kroes, minister van verkeer en waterstaat, kreeg tienduizend hand tekeningen aangeboden. Een van de actievoerders bood haar bovendien een Limburgse vlaai aan. u Raad Venray tegen plaatsing raketten op vliegbasis De Peel VENRAY (ANP) De gemeenteraad van Venray heeft zich dinsdagavond uitgesproken tegen het plaatsen van kruisraketten op de slapende vlieg basis De Peel. De raad aanvaardde een nota van het college van b en w waarin dit standpunt is verwoord. Alleen de drie man sterke VVD- fractie stemde tegen, net als zes van de veertien CDA-leden. In de nota wordt erkend dat Venray plaatsing van kruisraketten niet kan tegenhouden als de rijksoverheid een dergelijke beslissing neemt, maar daar wordt aan toegevoegd dat de gemeente zich daar wel met alle wetti ge middelen tegen kan en zal verzet ten. De Peel ligt voor een belangrijk deel op het grondgebied van Venray. De gemeente is niet van plan vrijwillig afstand te doen van gronden die even tueel nodig zijn voor een uitbouw van het vliegveld. Verzoeken om vergun ningen zullen strikt formeel worden afgehandeld. Verder wil de raad als dat mogelijk is tegen eventuele beslis singen van de rijksoverheid in beroep gaan bij de raad van state. De zes CDA-ers stemden tegen omdat zij de mogelijheid willen openhouden om na afronding van de onderhande lingen in Genève hun standpunt te heroverwegen afhankelijk van de uit slag van dat overleg. Schipper Jonker (links) laat zich de eerste Hollandse Nieuwe smaken. Dal deed ook een in Oudhollandse kleding gestoken heer. die bovendien vond dat een Hollandse 'sterke' slok bij deze feestelijke gelegenheid niet zou misvallen, De heer Vrolijk midden) reder van het winnende schip, kijkt tevreden toe hoe 'zijn' haring weggehapt wordt IJMUIDEN (ANP) De Scheveningse hektrawler 'Onderneming 2' is dinsdagochtend kort na halftwaalf als winnaar van de eerste haringrace sinds zeven jaar met de eerste Hollandse Nieuwe de haven van IJmui- den binnengevaren. Schipper Wim Jonker (34) uil Katwijk en zijn bemanning werden met scheepstoe ters onthaald. De verwachting is dat een Hollandse Nieuwe aan de kraam zo'n drie gulden per stuk gaat kosten. Op de afslag in Katwijk deed de grotere haring per stuk één gulden en de kleine vijftig cent. Op de afslag in Katwijk werd stevig geknokt om de primeur van de eerste Hollandse Nieuwe (80 ton van de 'Onderneming 2'). Vier bieders boden tegen elkaar op om het eerste pak haring. De hoogste bieder kon zich voor 5.800 gulden eigenaar noemen. Later deden soortgelijke pakken haring nauwelijks tweehonderd gulden. Overigens moest de 'Onderneming 2' een nek-aan-nek- race voeren om de haringrace te winnen met de Katwijkse hektrawler 'Jan Marie'. De Hollandse Nieuwe is gevangen op de visgronden in de Noordzee, nabij het Schotse Aberdeen. Traditiege trouw zal het eerste vaatje Hollandse Nieuwe, ook wel Koninginneharing genoemd, aan onze vorstin worden aangeboden. De 'Onderneming 2' is eigendom van rederij Vrolijk in Scheveningen. Deze rederij heeft al vaker de race gewonnen. 'LEGITIEME DEFENSIEBEHOEFTE' BRASILIA ANP/RTR/DPA) Suriname, zal in beperkte mate wapens krijgen om te voorzien in de 'legitieme defensiebehoefte'. Het zal niet gaan om geavanceerde wapens. Dat was dinsdag de conclusie van minister van buitenlandse zaken Van den Broek na een gesprek met zijn Braziliaanse collega Guerreiro, dat ruim tweeénhalfuur duurde, anderhalf uur langer dan voorzien. -VQV Minister Van den Broek onderstreep te tijdens het gesprek dat wapenle veranties aan Suriname de eigen ver antwoordelijkheid zijn van Brazilië. Volgens Van den Broek zullen even tuele Braziliaanse wapenleveranties aan Suriname de betrekkingen met Brazilië zeker niet schaden. Brazilië wil voorkomen dat Suriname wordt geïsoleerd en onder invloed van Cuba komt, Over Midden-Amerika bleken er opnieuw geen verschilpunten tus sen Nederland en Brazilië. Belde lan den vinden dat er een oplossing moet komen zonder bemoeienis van de gro- REYKJAVIK (REUTER) De activi teit van een vulkaan onder de glet- cher Vatmajokul op IJsland is dins dag toegenomen. Deze grootste vul kaan in Europa stootte de stoom uit tot op 4000 meter hoogte. Een deskun dige. de geoloog Sigurjon Rist, gaf intussen ais zijn mening dal er geen reden is voor de vrees dat de uitbar sting tot grootscheepse overstromin gen zal leiden. Hij wees erop dat zich daarvoor te weinig ijs in de krater Grimsvoth bevindtDat was bij de vorige grote eruptie in 1934 anders, toen er een hoeveelheid water vrij kwam die tienmaal zo groot was als die van de Amazone. te mogendheden. Ook de Brazilianen steunen het hiertoe strekkende Con- tadora-initiatief. Gesproken is ook over de economi sche betrekkingen. Brazilië houdt per jaar meer dan een miljard gulden over aan de handel met Nederland. Vol gens minister Guerreiro zou Neder land zijn export naar Brazilië kunnen opvoeren indien de financiële en kie- dietfaciliteiten van Nederland verbe teren. Hierop is overigens weinig kans. Want Nederland beschikt zoals bekend niet over vergelijkbare goede faciliteiten zoals andere landen die verschaffen. Premier Lubbers liet zich dinsdag positief uit over het bezoek aan Bra zilië. Hij onderstreepte het belang van de democratisering in Brazilië en het belang van steun daaraan. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Minister De Koning ran sociale zaken en werkgelcgen- ïeid heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend om per 1 juli ie minimumlonen en sociale uitke ringen met uitzondering van de uit- seringen op grond van de Ziektewet :n Werkloosheidswet te bevriezen. Sonder deze maatregel zou de verho- !'g op 1 juli ongeveer 2 procent ledragen. Als het parlement het wets- mtwerp goedkeurt wordt een ombui- ïing bereikt van 400 miljoen gulden. De bevriezing is reeds aangekondigd in de miljoenennota 1983 en maakt onderdeel uit van een pakket maatre gelen dat verder oplopen van het financieringstekort moet voorkomen Staatssecretaris De Graaf heeft bij het parlement een wetsontwerp inge diend om per 1 juli de kinderbijslag- bedragen met een half procent te verlagen. Deze verlaging is noodzakelijk omdat de Tweede Kamer een voorstel om de kinderbijslagen voor in het buiten land wonende kinderen te verlagen heeft afgewezen De verlaging van 0,5 procent betekent voor dit jaar nog een ombuiging van 60 miljoen gulden en in 1984 van 120 miljoen gulden. De bedoeling van de bevriezing van de minimumlonen en uitkeringen is bedoeld om een verder oplopen van het financieringstekort van de over heid te voorkomen. Minister De Ko ning wijst er op dat werknemers in het bedrijfsleven de prijscompensatie hebben ingeleverd voor arbeidstijd verkorting. Worden de minimum lo nen en uitkeringen niet bevroren, dan zouden de verdiende lonen en uitke ringen met met elkaar in de pas lopen. Ook in januari werd de stijging van het minimumloon al beperkt. Met de per 1 juli voorgenomen wijzigingen in de sociale premies zal het totale koopkrachtverlies voor de minima in 1983 nu 3 procent bedragen. Dit wil het kabinet ondervangen door eind van dit jaar een extra eenmalige uitkering te verstrekken. Hierover zal het kabinet op korte termijn voostellen doen. De boven-minimale uitkeringen ondergaan een groter koopkrachtverlies. Omroep-redame De Nederlandse omroepen maken veel te veel reclame voor zichzelf. Uit een onderzoek van Utrechtse studenten blijkt dat de wettelijke beperkingen ruim worden over schreden (PAGINA 2) Wapenhandel De Westeuropese NAVO-landen willen meer evenwicht in de iva- penhandel tussen West-Europa en de Verenigde Staten. Minister De Ruiter waarschuwde gisteren in Brussel voor ernstige spanningen binnen het bondgenootschap in dien de VS opnieuw maatregelen nemen, die de eigen wapenindus trie beschermen. (PAGINA 3) Defensie Nederland zal niet bezuinigen op defensie. Met deze boodschap gaat minister De Ruiter naar de voor jaarsvergadering van de NAVO. (PAGINA 3) Minister De Ruiter RSV 'Puur technische problemen' ver hinderen de beëindiging van de surséance van betaling van de Koninklijke Maatschappij De- Schelde. Het wachten is op het moment dat de Nationale Investe ringsbank de nodige miljoenen ter beschikking stelt, dan kan De Schelde op jacht naar orders. (PAGINA 9) Medicijnen De Koewachtse huisarts R. van Berkel mag zijn patiënten medicij nen blijven verstrekken. De apo- theekhoudende huisarts is in het gelijk gesteld na een beroep legen het besluit van de commissie voor gebiedsaanwijzing, die bepaalde dal de patiënten naar een apo theek in Axel moesten, (PAGINA 11) Voetbalconflict De overschrijving van de Middel burgse voetballers Taco van de Velde en Gerrie Eikenhout naar de VC Vlissingen krijgt een staartje. De voetbalvereniging Middelburg tekent bezwaar aan bij de KNVB. omdat er gehandeld zou zijn in strijd met de amateurbepalingen. (PAGINA 17)) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 e Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 Naweeën van waterschade ''iQ-Q-Qv 7~\e gevolgen van het re- fVvJii 1 L^cord-natte voorjaar in Nederland beginnen ge- j- -| ducht voelbaar te worden. t" De stemming in de land bouw is in de langdurige regenperio des van de maanden april en mei met de dag somberder geworden. Veel agrarische ondernemers schrijven 1983 nu al af als een verloren, in ieder geval zeer slecht jaar. De afgelopen dagen nog bereikten de grote rivieren een extreem hoge waterstand (voor de tweede keer al in korte tijd) met de niet geringe overlast en schade die daarbij steeds optreedt.. In de op recreatie en toerisme ingestelde be drijfstakken is het tot nu toe ook tobben geweest. Opvallend is in dit verband dat reisorganisaties na aan vankelijke aarzelingen op hun markt een stijging in de verkoop van vakan tiereizen naar 'de zon' constateren. Een verschijnsel dat zich vaker voor doet na een mooie zomer met beloftes over aantrekkelijk vakantie houden in eigen land. Kortom, de bijna per manente herfst die het Nederlandse klimaat sinds oktober vorig jaar heeft gekenmerkt drukt een vrij bepalend stempel op de samenleving. Vaststel len dat het natte voorjaar weer eens heeft bewezen hoe afhankelijk onze economie is van de weersomstandig heden is natuurlijk het intrappen van een open deur. Toch is er alle reden om stil te staan bij de financiële, economische en sociale nadelen die het somberste en natste voorjaar van deze eeuw nu al op zijn naam heeft en die pas later dit jaar in volle omvang duidelijk zullen worden. Het hoeft geen verbazing te wek ken dat de georganiseerde land bouw inmiddels de noodklok heeft geluid. Zo wil het Landbouwschap van het kabinet een grote mate van soepelheid voor de agrarische sector waar het de inning van belastingen en mogelijkheid van uitkeringen voor probleemgevallen onder boeren en tuinders betreft. Op grond van eerste indrukken is vooral in het noorden van het land sprake van rampzalige omstandigheden. In Friesland zijn al becijferingen gemaakt. Omdat daar eind mei nog maar heel kleine percen tages pootaardappelen, suikerbieten en uien de grond in waren respec tievelijk gezaaid werd voor de ak kerbouw een schade van 40 miljoen of 40.000 per bedrijf voorspeld, In de veehouderij kwam men tot prognoses van 200 miljoen of 23.000 per be drijf. En dat is dan nog alleen de directe schadepost. Voor de agrari sche loonbedrijven, een bijzonder ka- pitaals-intensieve tak van ondeme- mingen die rechtstreeks afhankelijk is van wat er in de landbouw gebeurt, zijn de vooruitzichten bijzonder pre cair. Nu al is de verwachting dat veertig procent tot de helft van deze ondernemingen er financieel onder door zal gaan. Al bij al reden genoeg voor bezorgdheid over de grote kwets baarheid van het agrarische bedrijfs leven in situaties als op het ogenblik. Ernstige verstoringen van de rende mentspositie van deze ondernemin gen zijn het. die zich steeds weer voordoen. Voor de Nederlandse economie als geheel zal het super natte weer van de afgelopen maanden ook niet zonder naweeën blijven. Onze export is ernstig in het geding, doodeenvou dig omdat agrarische produkten een aanzienlijk deel van het Nederlandse exportpakket uitmaken Daarmee wordt nog eens scherp duidelijk hoe zwaar onze economie op de landbouw (en alles wat daarmee annex is) leunt. Trouwens, in gebieden van het land - zoals Zeeland - waar nog een bedui dend deel van de bevolking voor zijn dagelijkse bestaan afhankelijk is van de gang van zaken in de agrarische sector, komt zo'n ingrijpende water schade extra hard aan, Een ander regelrecht gevolg van de moeilijkhe den in dit. natte voorjaar zal zijn dat de prijzen voor landbouwprodukten stevig omhoog zullen gaan. De finan ciële vertaling van het overtollige water is, kortom, nog maar bij bena dering te overzien. Ook andere weergevoelige bedrijfs takken gaan een kritisch jaar tegemoet. In de binnenlandse recrea tie- en toeristen-'industrie' houdt men zijn hart vast. De beruchte storm die op Hemelvaartsdag over het kustge bied van Nederland raasde heeft al voor de eerste schrik gezorgd. En eerste vergelijkingen met de fraaie zomer van 1982 vallen op het ogenblik zeer nadelig uit. Juist in deze sector zit Nederland met de handicap dat het rendement van de ondernemingen er in een kort seizoen moet uitkomen. Als daar dan in de beginperiode al een ernstige aanslag op wordt gepleegd met een voorjaar dat maar niet op gang wil komen, is de ruimte niet erg groot meer. Bij alle economische mi sère is dus een waterschade van het kaliber zoals we de laatste twee maan den hebben meegemaakt een extra tegenslag, die vergaand zal doorwer ken. Noodmaatregelen in het belang van de mensen die de zwaarste klap pen te verduren krijgen kunnen dan ook niet uitblijven. vdM Landbouw De belangrijkste Bel gische boerenorganisatie. de Boeren bond. is tot de conclusie gekomen dat de Belgische bóeren als gevolg van 'het slechtste voorjaar sinds mensen heugenis' nu al een verlies geleden hebben van zeven miljard frank, dat is bijna 390 miljoen gulden. Er wordt rekening mee gehouden dat de boeren met «en gemiddelde schade van zo'n 280 gulden per ha zullen komen te zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1