-Iuisarts in Koewacht mag nedicijnen blijven leveren Duinafgraving in natuur- en waterwingebied Oranjezon Waterschappen moeten woonwagenbewoners individueel aanslaan voor milieuheffing PZC/ provincie M)OR MINISTER IN GELIJK GESTELD Mevrouw Boerden opent handwerktentoonstelling ZEEWERING WORDT VERSTERKT Maak een mooie kans op één van de CDA JliENSDAG 1 JUNI 1983 11 °IEL De huisarts R. van Berkel uit Koewacht mag zijn patiënten in Zuiddorpe blijven 'rd>rzien van medicijnen. Staatssecretaris Van der Reijden van het ministerie van WVC vindt de arts gelijk heeft met zijn beroep tegen het besluit van de commissie voor nriiedsaanwijzing in Zeeland dat (ziekenfonds)patiënten uit Zuiddorpe hun geneesmiddelen de apotheek in Axel moeten betrekken. arts in Koewacht dat overigens ook voorzien en dat zijn patiënten dat ook op een afstand van ongeveer vier zo willen houden. Als argument voer- ,K besluit van de commissie hield nJijds verband met het streven paal vcperk te stellen aan apotheekhou- iRde huisartsen. e fe taatssecretaris vindt het voor de paoners van Zuiddorpe Van Ber- Mheeft er ongeveer 500 ziekenfonds- centen bezwaarlijk om hun me- iijnen in het vier kilometer verder- N gelegen Axel te moeten halen Hij #t daarmee eens met. de huisarts i p de weg tussen de beide kernen kilometer van Zuiddorpe ligt - Hulster koor trad op in Notre Dame HULST Ruim zevenduizend Parij- zenaars hebben zondagavond in de Parijse kathedraal Notrede Dame de iRaald niet ongevaarlijk is en dat de hoogmis bijgewoond, die werd opge- Verbindingen niet best zijn. luisterd door het Hulster gemengd RC Berkel had in zijn beroepschrift koor. Dit honderd leden tellende [Pier aangevoerd dat Zuiddorpe al- zanggezelschap onder leiding van Jo incvia een apotheekhoudende huis- Ivens was in Parijs op uitnodiging van de culturele raad van de stad. Ook het optreden in de Dome des Invalides later op de dag werd druk bezocht. DA-kamerleden lat 9 werkbezoek bij ilK joechst en Eurogas gg^SSINGEN - Milieuspecialisten Co ile tweede-kamerfractie van het 3u\ brengen donderdag een werkbe- K[ aan Hoechst Holland en Euroga- ITjrminal in het Sloegebied. De ka- bigden, vergezeld door leden van j^DA-statenfractie en het geweste- bestuur, zullen aan het begin van Egniddag bij Hoechst arriveren. >tty worden ze rondgeleid Daarna Ljt het bezoek aan Eurogas op het riljramma, waar vooral de milieuei voor aanlanding en doorvoer van aan de orde zullen komen. gezelschap zal bestaan uit de lerleden dr A. Lansink, mevrouw t. Oomen-Ruyten, mevrouw F. La- n -Boersma, mi' S. Dijkman en de H.J. Schartman, voorts gedepu- lgde J.B. Ventevogel en de statenle- 10(G. Christiaanse en mr J.A. de Boe y ials bestuursleden secretaris M. nafsema, mevrouw W. de Lange- Qjfant en de heer J. v.d. Maas. 4litie Hulst neemt chtgeweren en unitie in beslag LST De Hulster rijkspolitie Qit dinsdagmorgen bij huiszoekin- op drie verschillende plaatsen in rfemeente Hulst drie geweren en 14-1 hoeveelheid bijbehorende muni- 'rim beslag genomen. ™L. A. S. in Sint-Jansteen werd een jjeitgeweer en patronen gevonden. A R, eveneens in Sint-Jansteen, de politie een Flobertgeweer en W(fehorende munitie aan evenals bij chl in Nieuw-Namen Op een vierde te »s in Hulst zelfwaar de politie •acjenviel, werd niets gevonden. De nai werden na verhoor en na het Shaken van proces-verbaal heenge- 'tojen ls jimers koophandel «pleiten opnieuw icDTsoepeling jingseisen SSINGEN - De samenwerkende lers van koophandel en fabrieken Zeeland hebben bij het provin- 1 bestuur nogmaals gepleit vuur «ïanzienlijke versoepeling van de khgscisen bij directe lozing op de terschelde. „Nu ons land zich ^Jndt in een fase van ernstige mmisehe teruggang is het extra Ig zowel heffingen ais lozingsei- bijzonder kritisch te bezien en te •komen dat dure maatregelen den getroffen waarvan de nood- (nog) niet kan worden aange- id". M tamers van koophandel schrijven ,n in een brief aan het provinciebe- jr. Naar de mening van de samen- ïende kamers van koophandel is aestaande waterkwaliteit in het m^elijk deel van de Westerschelde inig, dat - zeker nadat binnenkort .lozing vanuit West-Brabant bij S zal zijn gesaneerd - geen oi .pis veel minder vergaande biolo- .jie zuivering nodig is dan voorzien et zuiveringsplan van de betrok- waterschappen. De kamers van Aphandel zijn er derhalve niet van Huigd, dat de hoge kosten die ionden zijn aan de uitvoering van ,zuiveringsplannen verantwoord .Om aan te geven in welke orde 'grootte de financiële consequen- van dit waterschapsbeleid liggen, lijzen de kamers van koophandel het voorontwerp Waterschaps- - i Zuidelijk Deltabekken, waarin steringsmaatregelen worden aan- indigd van ongeveer 225 miljoen len. „Dat de hieruit voortvloeien- 'oeixpioitatielasten zullen leiden tot 1 ihgrijke lastenstijgingen voor de o«)ners van de omliggende gebieden 't°het betrokken bedrijfsleven, be- 1 ot geen nader betoog". S Smerend dringen de kamers van we>handel er bij het provinciebe- ekir op aan te bevorderen dat de erl4gseisen voor de Westerschelde ngpepeld worden. De effecten van eringsinstallatie te Bath moeten degen afgewacht In overleg met bajie zou gestreefd moeten worden jbf- een akkoord om te komen tot ijkterugdringing van de 'voorbelas- ibf. t ewaterkwaliteitsbeleid moet, vin- vede kamers van koophandel, pri- rieir gericht zijn op het weren van ge en milieuvreemde stoffen. GOES De landelijke handwerktentoonstelling in de Grote Kerk in Goes van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen is dinsdag geopend door J. B. Boertien-Velema. echtgenote van de commissaris dr. C'. Boertien van de koningin in Zeeland. Zij verrichtte dinsdagmorgen de openingshandeling door twee deuren door te gaan, die Zeeuwse knopen uitbeelden. Deze zijn vervaardigd door leden van de bond, evenals de circa 2000 tentoongestelde werken. J. van Hoeven-Cijsouw bood me vrouw Boertien namens de hand- werkcommissie Zeeland een quilt- handwerk aan, een wandkleed van allerlei lapjes, die samen de ster van Bethlehem vormen. De belang stelling voor de eerste dag van de expositie bleek groot. Enkele hon derden vrouwen bezochten de ope ning. Provinciaal presidente J. C. Nijsse- n-Schrier bedankte de landelijke handwerkcommissie voor de inzet, die de commissie voor de organisa tie van de tentoonstelling heeft getoond. Ze wees op de belangrijke plaats, die het handwerken binnen de bond van plattelandsvrouwen inneemt, zowel op educatief als op recreatief gebied. Volgens de pro vinciaal presidente levert het hand werken een kostbaar resultaat op. Nijssen-Schrier stelde dal veelal nog de opvatting heerst dat het met handwerken gaat om bordu rende huisvrouwen. Er gaat even wel een grote waarde wat betreft emanciperende vorming vanuit, meende de presidente. Voorts zei mevrouw Boertien dat de werken op de tentoonstelling "als bewijs dienen voor het feit dat met een voudige middelen zeker 'kunstwer ken' kunnen worden vervaardigd Het aanbod op de landelijke ten toonstelling van de bond loopt zeer uiteen, allerlei soorten werkmetho den zoals patchwork zijn gebruikt Behalve praktische zaken bij voorbeeld kledingstukken zijn sxerhandwerken te zien. Er worden demonstraties gegeven van verschillende technieken en één afdeling biedt een ruim assorti ment aan lectuur over werken met textiel. De tentoonstelling duurt voort tot zaterdag 4 juni. Belangstellenden kunnen vandaag (woensdag) nog terecht van 10.00 uur tot 21.00 uur. Donderdag is de expositie geopend van 10.00 uur tot 21.00 uur en vrijdag van 10.00 uur tot 17.00 Mevrouw Boertien (links) in gezelschap van drie plattelandsvrouiven bekijkt enkele handxoerken. de hij tentslotte aan dat hij drie maal per week in het Zuiddorpse bejaar denhuis De Lindenhof spreekuur houdt Overigens bezorgt de apotheek Axel dagelijks medicijnen in Zuiddorpe, óók in het bejaardenhuis. Bevreem dend vindt apotheker drs. C. van Groningen het, dat het voor de inwo ners van Zuiddorpe kennelijk geen probleem is medicijnen in Koewacht te moeten halen. Hij stelt vast: „In principe moet de geneesmiddelen voorziening via de apotheken gebeu ren, tenzij dat niet mogelijk is. Over Zuiddorpe valt te twisten. Maar dit is een zeer complexe zaak, waarbij veel factoren een rol spelen". De Axelse apotheker twijfelt of hij van de mogelijkheid gebruik zal maken bij de Raad van State beroep aan te tekenen tegen de uitspraak van de staatssecretaris. Om daarover een be slissing te nemen wil hij eerst de argumenten van Van der Reijden we ten en een gesprek met Van Berkel. „Je kunt zoiets beter als mensen onder elkaar proberen te regelen Van Groningen stelt bij de genees middelenvoorziening het belang van de patiënt op de eerste plaats. „Maar", zegt hij, „ik denk niet dat met. deze uitspraak van de staatssecreta ris in de praktijk veel zal veranderen. Wij zullen, evenals Van Berkel. onze patiënten wel houden. Trouwens, het is nooit doel geweest om patiënten af te pikken. Dat is niet van toepas sing..". Bijeenkomst voor docenten-leiders in onderwijs aan volwassenen MIDDELBURG - Het Zeeuws Steun punt Volwasseneneducatie houdt za terdag 4 juni in de rijkspedagogische academie aan de Kruitmolenlaan in Middelburg een bijeenkomst voor be- gelciders(sters) en docenten die in Zeeland werken met buitenlandse volwassenen op het gebied van on derwijs, vorming en scholing. De bijeenkomst heeft een 'uitwisse- lingskarakter'. wat wil zeggen dat het gaat om het onderling uitwisselen van lesmaterialen en de ervaringen daar mee Het eerste deel van de bijeen komst heeft dan ook een 'marktka- rakter', in het tweede deel bestaat de mogelijkheidom diepgaander met el kaar te praten. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 14.00 uur. *3 üe Duik- en Demonteerploeg Vlissingen dragen de granaat weg. VLISSINGEN In de achtertuin van een pand aan de Kanaalstraat te Oost-Souburg is dinsdagmiddag een zogenaamde 15-centimeter granaat gevonden. De Duik- en Demonteerploeg Vlissingen heeft het projec tiel laten ontploffen op het strand van Breczand bij Vrouwenpolder. Bij werkzaamheden in de tuin in verband met uitbrei ding van het huis, stuitte de graafmachine rond 13.00 uur op de granaat. Meteen werd de politie gewaar schuwd. De Duik- en Demonteerploeg vervoerde het voorwerp onder politie-escorte naar Breezand. De granaat heeft een diameter van 15 centimeter, is 65 centimeter lang, weegt 40 kilo en behoort tot het zogenaamde scheepsgeschut. Volgens de heer H. J B. Peeters, hoofd van het mijnendienststatiop te Vlissin gen is het projectiel vermoedelijk omstreeks 1945 door een Engels schip richting Zeeuwse kust geschoten "Dat verklaart misschien de nogal ongebruikelijke plaats waar het ding lag", aldus de heer Peeters. Hij bestempelde de granaat als 'een grote jongen'. MIDDELBURG - Het Waterschap Walcheren gaat in het natuur- en waterwingebied Oranjezon tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder duinen afgraven. Met het daarbij vrijkomende zand moeten de buitenste duinen, die dienst doen als zeewering, worden versterkt. Tevens wordt een aantal paalhoofden verzwaard. Met het karwei wordt aan het eind van de zomer begonnen. Nog vóór het eind van dit jaar zullen de werken zijn afgerond. Het totale project zal gelohaal ongeveer twee miljoen gulden kosten. „Er is haast bij", zegt dijkgraaf mr J. A Lantsheer van het Waterschap Walcheren „De stormen van de afge lopen winter hebben in dat gebied ongeveer twaalf meter van de duinen weggeslagen En nu wil ik beslist niet zeggen dat het hele eiland Walcheren gevaar loopt, maar voor veertig hecta re in het gebied Oranjezon wordt het wél gevaarlijk". De 'duinverzwarings- operatie speelt zich af tussen de strandhoofden 39 en 45 en beslaat een lengte van ongeveer 900 meter. „Bij de ramp van '53 is er ten zuidwes ten van paalhoofd 39 een gat gesla gen". roept de heer Lantsheer in her innering. „Tien jaar geleden hebben we ook met veel zand een verzwaring aangebracht. Dat zand kwam toen óók van de afgraving van een landin waarts gelegen duin" Sindsdien heeft de zee aan de voet van de Oranjezon duinen meer zand weggehaald dan het Waterschap Walcheren had ver wacht. Aan de hand van een luchtfoto laat de dijkgraaf zien hoe het zand tussen de paalhoofden door in 'hori zontale' richting verdwijnt. Daarom wil het waterschap de paalhoofden voorzien van een stenen bedding, zo dat het zand zo hoopt men langer blijft liggen. Het andere deel van het project is de verzwaring van de duinen. Aan de binnenkant van de buitenste duinen brengt het schap een nieuwe laag zand aan Dat zand wordt, verkregen door een twintig meter hoog, landin waarts gelegen duin af te graven. Het bewuste duin ligt tussen het kanaaltje in Oranjezon en de zogenoemde 'puin- weg'. Met vrachtwagens wordt het zand via de puinweg naar het strand afgevoerd. Het gebied dat wordt afgegraven heeft een oppervlakte van 200 bij 140 meter. Uit visueel oogpunt blijven de randen van het beboste duin staan. ,.We doen de natuurwetenschappers een plezier", weet de heer Lantsheer te melden. „De dennen, die nu nog op het duin staan, horen er eigenlijk niet. Die zijn in de jaren dertig aangeplant. We gaan het duin dan ook diep uitgra ven tot aan het grondwater Dan wordt de grond daar weer vochtig. We hopen dat er dan een andere, natuur lijke begroeiing ontstaat". Gesprekken Hoewel er volgens de heer Lantsheer uit veiligheidsoverwegingen haast is geboden, moeten nog heel wat afron dende gesprekken worden gevoerd. De Provinciale Planologische Dienst IADVERTENTIE Rivella en E10, vertrouwde klank. Geniet ervan en Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 1 augustus in voldoen de gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, Postbus 275. 8901 BB Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt Vergeet uw naam en adres met. Prijzen. 100 gratis jaarabonnementen op Libelle of Story Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht (PPD) heeft zich inmiddels met het plan akkoord verklaard. Bij een pro ject waarbij de natuur betrokken is, wordt altijd het advies van de stich ting Natuur en Milieu gevraagd. Die schakelt doorgaans bij het overleg het Zeeuws Coórdinatieorgaan in. Het gesprek tussen dit coördinatieor gaan cr, het waterschap moet echter nog worden gevoerd. Ook met het rijk moet nog worden gepraat, en dan voornamelijk over de financiële as pecten van de verzwaring. Het project past in de Deltawerken, maar is nog niet opgevoerd op de rijksbegroting voor dit jaar. Daarom moet het water schap het project eerst voorfinancie ren. Maar dijkgraaf Lantsheer twijfelt er niet aan, dat het rijk uiteindelijk zelf voor de kosten opdraait. Het zand dat aan de binnenkant van de buitenste duinen wordt gestort, blijt niet egaal Zoveel mogelijk wordt de vorm van duinen nagebootst. Het nieuwe zand wordt beplant met helm. De dijkgraaf verwacht, dat de natuur zelf uiteindelijk voor de komst van duindoornen en braamstruiken zal zorgen. Het groene licht voor het project wordt op maandag 20 juni gegeven. Dan bespreekt de algemene vergadering van het wegschap het plan Direct daarna kan het worden aanbesteed Het gebied Oranjezon, dat niet alleen een natuur- maar ook een waterwin gebied is. ligt in de gemeente Dom burg. Het is slechts toegankelijk voor degenen die een jaarkaart bezitten. Ook kunnen dagkaartjes worden ge kocht. Uit Oranjezon wordt het drinkwater voor de gemeente Mid delburg betrokken. een paar apart met héél weinig calorietjes HULST De Zeeuws-Viaamse wa terschappen Hulster Ambacht en het Vrije van Sluis moeten voortaan woonwagenbewoners individueel aanslaan voor verontreinigingshef fing. Dat heeft de meervoudige belas tingkamer van het Haagse gerechts hof bepaald in het beroep dat het woonwagenschap Zeeuwscli- Vlaandcren tegen de heffing '80 van de waterschappen had aangespan nen. Tot nu toe werd de rekening van de verontreinigingsheffing gepresen teerd aan het woonwagenschap, die eigenaar van de woonwagencentra De uitspraak in het beroep tegen de heffing van het waterschap De Drie Ambachten is nog met binnen, maar secretaris R. Eeman van het dagelijks bestuur van het woonwagenschap verwacht absoluut, niet dat die uit spraak anders zal uitvallen. Het oor deel van de belastingkamer geldt au tomatisch voor alle aanslagen na '80 Vanaf dat moment is door het woon wagenschap totaal aan drie water schappen ongeveer zestigduizend gul den betaald. Dat geld zal teruggege ven moeten worden. Alle waterschap pen die de modelverordening veront reiniging oppervlaktewateren van de Unie van Waterschappen hanteren zijn nu gehouden aan de uitspraak van de belastingkamer. Daarmee is de uitspraak landelijk van belang gewor den Daar staat tegenover dat de Zeeuws-Viaamse waterschappen nog de mogelijkheid van cassatie hebben, dus de Hoge Raad uiteindelijk het ord laten uitspreken over de kwestie. Voor het woonwagenschap was de aanslag een principiële kwestie Het schap vindt dat woonwagenbewoners eenzelfde behandeling dienen te krij gen als alle andere burgers „Gelijke monniken, gelijke kappen", meende het woonwagenschap. Afvoerleidingen Volgens dc belastingkamer doet zich bij woonwagens in feite dezelfde si tuatie voor als bij bewoners van flatgebouwen. Daar zijn ook verschil lende afvoerieidingen, die tezamen komen in een centrale leiding binnen het gebouw. In die gevallen worden dan ook niet de eigenaren van de flatgebouwen aangeslagen voor verontreinigingsheffing, maar de huurders zelf. Ook vindt de belas tingkamer dat woonwagens best wel aangemerkt kunnen worden als wo ningen in de zin van de waterschaps verordening. De woonwagens worden praktisch permanent gebruikt en elke woonwa genstandplaats heeft een eigen kook inrichting. douche, toilet en wasma chineaansluiting en de nodige af- en aanvoerleidingen voor water Dus zijn de wagens als woningen te beschou wen. dat met zich meebrengt dat een individuele aanslag verstuurd moet worden. Volgens griffier J. de Doelder van het waterschap Het Vrije van Sluis is het nog niet duidelijk wat het dagelijks bestuur zal doen het erbij laten zitten of in cassatie gaan. De griffier vermoedt dat de mogelijkheid van cassatie bekeken zal worden. „Maar er is nog niet in het bestuur over gesproken", voegt hij daaraan toe. Ook griffier C. B Ysebaert noemt cassatie als een mogelijke stap van het waterschap. ..Als wij het, geld moeten terugbetalen zitten we wel met een gat dat weer moet worden opgevuld. Formeel zouden we dan een navordering moeten doen bij de woonwagenbewoners Je kan toch moeilijk de last afwentelen op de overige heifingsplichtigen. Ik weet het zo net nog niet of het woonwagen schap de woonwagenbewoners hier mee zo'n goede dienst heeft bewezen Volgens de griffier is het overigens nog niet duidelijk wat het water schap zal doen. Ook hier is de uit spraak nog niet in het bestuur be sproken. vrouwenberaad Zeeland bijeen GOES - Het CDA- vrouwenberaad houdt morgen, donderdag de jaarvergadering in 'De Prins van Oranje' in Goes. Deze bijeenkomst begint om 13.45 uur. Mevrouw J. Punt van Osnabrugge, voorzitster, opent de vergadering. Na het bespreken van de jaarver slagen komt een bestuursverkie zing aan de orde. De bestuursle den mevrouw A. v. d. Meer- Stevering uit Heinkenszand en mrvrouw S. Wondergem- Leenhouts uit Oostkapelle tre den af Na de pauze komt het discussie onderwerp voor het komende najaar. 'Zedelijkheidswetge ving', aan de orde. Mevrouw C Elenbaas-Murre. maatschappe lijk werkster en lid van ,de lande lijke CDA-werkgroep zedelijk heidswetgeving, houdt een inlei ding over dit onderwerp. Tijdens de vergadering wordt discussie materiaal uitgereikt waarmee gewerkt kan worden tijdens huiskamerprojecten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11