r ZE DUITSE MARINE OP BEZOEK Vlissingers bekennen roofmoord op bejaarde Wandelend protest tegen tarieven openbaar vervoer almanak LUCHTVERVOER MISDRIJF ZORGVULDIG VOORBEREID Bejaarde vrouw (67) in kast gestopt en beroofd Vlan in het verkeer overleden Twee katten in Goes vergiftigd Zwart en grijs taboe voor Zierikzee? PZC A PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 31 MEI 1983 Iet zijn H J. J. (26) en W. J. (23), iden uit Vlissingen. Hen zal vermoe- lijk 'doodslag met het doel een isdrijf te vergemakkelijken' ten las- worden gelegd. De maximumstraf daarop staat is levenslang, i beide verdachten (het zijn neven n elkaar) waren al eerder betrokken I een ernstig misdrijf. In juli vorig ar beroofden en mishandelden zij in üssingen een bejaarde man. Hun ■yt achtoffer overleed een dag daarna in een hartaanval. De neven werden larvoor voordeeld tot gevangenis- raffen van respectievelijk 20 en 18 tanden. Zij zouden in de loop van jaar hun straf moeten uit gaan tzitten. at ontzielde lichaam van mevrouw Loenhout-Roelse werd dinsdag- iddag 17 mei door familieleden aan troffen. Uit het politieonderzoek is LISSINGEN - De zaak van de moord op de Vlissingse bejaarde weduwe is opgelost. De twee :rdachten, die vorige week door de politie zijn aangehouden, hebben bekend dat zij ruim iertien dagen geleden de alleen wonende 79-jarige mevrouw B. C. van Loenhout-Roelse jdens een inbraak in haar woning aan de Willem Witsenlaan om het leven hebben gebracht. gebleken dat de vrouw (van wie be kend was dat zij veel geld in huis had) in de nacht van zaterdag 14 op zondag 15 mei omstreeks twee uur door het duo moet zijn vermoord Hun motief: roof. Na een avondje stappen besloten de beide neven toe te slaan. Volgens hoofdinspecteur J. G. den Rooijen van de Vlissingse gemeentepolitie for ceerden zij het slot van de achterdeur J en ZEEUWSE Correspondentie Ze moeten er achteraf toch wel een beetje om lachen, in dat Vlissingse gezin. De oudste zoon studeert medi cijnen. Met wisselend succes. Zeker het afgelopen jaar. Want de Leidse dranklokalen oefenen op hem een veel grote re aantrekkingskracht uit dan de collegezalen. En zulks wreekt zich natuurlijk op den duur: hij zakte kansloos voor zijn tentamen. Om de klap thuis niet al te hard te laten aankomen ver stuurde hij een paar dagen vöör hij naar Vlissingen zou komen een telegram naar zijn broer. 'Niet geslaagd. Bereidt vader voor'. Nog diezelfde dag kreeg het feestnummer antwoord. 'Va der voorbereid. Bereid je voor'. en drongen de slaapkamer binnen, waar ze de vrouw in haar slaap over vielen. sloegen en tenslotte wurgden. Vervolgens gingen ze op zoek naar geld. In een trommeltje vonden zij een paar duizend gulden. Dagrmee maak ten ze zich uit de voeten, met wetende dat er nog aanzienlijk meer geld (de politie spreekt van enkele tienduizen den guldens) in de woning was. De ttfee neven hadden al ruim een maand geleden hun oog laten vallen op de bejaarde vrouw. Ze hadden haar gezien in het postkantoor op het Stadhuisplein, waar hun toekomstige slachtoffer een bedrag aan geld wilde opnemen. Vandaar volgde het duo de vrouw naar huis. Het zou nog zo'n twee weken duren voordat het tweetal de plannen om de weduwe te beroven in daden omzette rgenaar greep ijiutodief Hulst elf in de kraag IJLST De Axclaar E. de P. heeft in jr. e nacht van zondag op maandag k iefstal van zijn auto, die geparkeerd (ond op het 's-Gravenhofplein in luist, kunnen voorkomen door een mkekomstige autodief eigenhandig in 6 e kraag te vatten, oen hij op het 's-Gravenhofplein wam zag hij iemand hard weghollen er an zijn auto. De P. zette de achter- oe olging in en greep de man - A. L. uit 'Ztjerneuzen - in de kraag. De P. droeg over aan de politie, die hem na erhoor weer liet gaan. L. bleek bezig eweest te zijn met het doorverbinden IULST De 63-jarigc N. Bijman uit 'erhole is zondagavond laat tegen tn uur overleden aan een hartaan- al toen hij met zijn auto over de lontenisserstraat bij Hulst reed. lierdoor ging de auto op de T- ruising met de Zandstraat recht- loor en kwam tegen het verkeershek ot stilstand. De heer Bijman was rermoedelijk al vóór de botsing verleden. Hoogstwaarschijnlijk is ijn voet van het gaspedaal gegleden oen hij buiten bewustzijn raakte, rant de snelheid waarmee hij tegen iet hek reed was laag. De schade was eer beperkt. MIDDELBURG - De 67- jarige mevrouw J. VV. uit Middelburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag in haar wo ning aan de Schroewcg in een kast opgesloten en beroofd van 1400,-. De vrouw was op het moment van de roof al leen thuis. Vermoede lijk twee daders trapten tegen twaalf uur de voordeur in, grepen de vrouw vast en sloten haar op in een kast. Daarna werd het hele huis doorzocht en alle- soverhoop gehaald. De daders sneden ook de telefoonaanlsuiting door. Toen de zoon des huizes even later thuis kwam, waren de daders er al vandoor Hij liet zijn moeder in de kast zitten omdat hij dacht dat er nog vreemden in huis waren en snelde naar de buren om daar de politie te waarschu- De Middelburgse politie bevrijdde de; vrouw uit de kast, die was gebarri cadeerd. De beroofde vrouw heeft aan het voorval enkele blauwe plekken overge houden. De Middelburg se recherche maakte pas maandag melding van deze zaak in verband met het nog lopende on derzoek. De recherche verzoekt eventuele ge tuigen zich in verbin ding tè stellen met het telefoonnummer: 01180- 27251 Volgens hoofdinspecteur Den Rooijen is de politie tijdens het onderzoek 'op een heel ouderwetse manier aan het rechercheren gegaan' om zoveel mo gelijk informatie naar boven te halen ,,Onze eerste aanzet is het inwinnen van informatie geweest We zijn als het ware met een sleepnet door Vlis singen gegaan. We hebben met ver schillende personen in Vlissingen een praatje gemaakt om alibi's te contro leren". Uiteindelijk hield de politie alleen nog de neven J over als moge lijke verdachten, 'omdat er pertinente leugens en tegenstrijdigheden in hun verhalen voorkwamen' ..Dat leverde zoveel stof op, dat wij tot aanhouding zijn overgegaan", aldus Den Rooijen maandagavond. Volgens de politie is het aandeel van de twee verdachten in deze zaak even groot geweest. Van de buit is niets meer terug gevonden De daders hadden het geld al uitgege ven. Het politieonderzoek is van begin af aan grondig aangepakt Bij het onder zoek, waarbij het recherchebijstands team Zuid-West-Nederland werd inge schakeld, waren soms veertig politie mensen betrokken. bOfficier van justitie mr. W. van Nie- rop was gisteravond vol lof over de wijze waarop de recherche tijdens het onderzpek te werk is gegaan. BAARLAND Gevaarlijk werk op hoog niveau. Daar houdt een onder houdsploeg van de PZEM zich de komende zomermaanden mee be zig Op een hoogte van lussen de 45 en 100 meter repareren de mede werkers van het bedrijf onderdelen van de 380 kilovolt- elektriciteitsleiding, die loopt van Borssele naar Geertruidenberg. De PZEM-onderhoudsploeg neemt het gedeelte voor zijn rekening, tot aan de provinciegrens bij Bergen op Zoom. Dat gebeurt in drie karretjes, die - zoals bij een kabelbaan - langs de kabels lopen. Als luchtacrobaten verrichten drie bestuurders hun werk. Beneden, op de grond, wor den ze bijgestaan door nog zes medewerkers van de PZEM. Het gaat om het vervangen van de bouten van zogenaamde veldaf- standhouders. De leidingen bestaan uit twee circuits, die elk weer uit drie fasen bestaan. Elke fase omvat drie draden. Om die kabels uit elkaar te houden, zijn afstandhou ders gemonteerd De bouten, waar mee deze vastzitten, zijn door de enorme elektriciteitssparming (380.000 volt) verroest Een aantal bouten is al afgeknapt De PZEM- ploeg draagt nu zorg voor het mon teren van nieuwe - aluminium - bouten, die niet gevoelig zijn voor de spanning. Al met al moeten de reparateurs werken aan een leiding van 50 kilometer lang Medio sep tember moet het karwei zijn afge rond. De karretjes worden met lieren naar boven en beneden gehaald Bovengekomen, halen de PZEM- medewerkers zeven ajktandhou- ders naar beneden Daar vervangt de rest van de ploeg de bouten, zodat gelijk weer zeven van goede onderdelen voorziene afstandhou ders mee naar boven kunnen. Het onderzoeksteam dat zich bezighield met de moordzaak. Van links naar rechts: commisaans van poltie L. E Schutter, officieren van justitie W van Nierop en T. Stein, hoofdinspecteur J. G. den Rooyen, teamleider van het regionaal recherchebijtandsteam N. Mastenbroek en rechercheur W. Loch. GOES Twee Zuidbevelandse HTS- Wxlhelmmadorp en Leendert Dekker ers hebben in de nacht van maandag uit Goes Dekker „Je kunt wel met op dinsdag op eigen wijze geprotes- een spandoek gaan lopen en zeggen teerd tegen het voornemen van mi- dat je het er niet mee eens bent. maar nister Smit, om de openbaar vervoer- dat is wel een goedkope manier van starieven te verhogen. Ze vertrokken demonstreren. Door zelf die afstand 's nachts óm 1.00 uur lopend vanuit van 30 kilometer te lopen doe je er Goes in de richting van Vlissingen. tenminste wat aan. Dan laat je ook zien datje er wat voor over hebt." Het Daar kwamen ze vanmorgen tegen Zuidbevelandse duo heeft al links en 8.00 uur aan. Mooi op tijd om deel te rechts bij collega-studenten geinfor- nemen aan de lessen, die ze in de HTS meerd of die misschien ook mee wil- mocten volgen. den lopen, maar daar was weinig Het gaat om Rob de Boergraaf uit belangstelling voor. De animo bleek al gauw te zakken zodra die studenten hoorden dat ze de afstand moesten lopen. Overigens is die afstand ook weer niet zo heel bijzonder want vrij dag vertrekt een gezelschap wande laars vanuit Bergen op. Zoom naar Vlissingen in het kader van een jaar lijkse tocht. De Bourgraaf wijst er op dat vooral reizigers in Zeeland snel gedupeerd worden door de plannen van de minis ter omdat zij in Zeeland te maken hebben met grote afstanden. Maan dagmiddag hadden de twee HTS-ers er alle vertrouwen ifi dat hun tocht zou lukken. Dekker: „Ik zou met weten waarom het niet zou lukken al moeten we op handen en voeten in Vlissingen aankomen MIDDELBURG - Zeventien landings vaartuigen van de Westduitse marine zijn maandagmorgen in Middelburg aangekomen en liggen tot en met donderdag afgemeerd aan de Loska- de. Zij brengen een informeel vloot/ vriendschapsbezoek en het eskader staat onder leiding van commandant Hans Dietrich Karich. Aan boord bevinden zich in totaal 310 man, van wie zestig procent dienstplichtig is. Het bezoek vormt het jaarlijkse uit stapje van de mariniers, maar is tege lijkertijd een opleidingsreis Voordat een te bezoeken stad wordt uitgeko zen, gaat er een verzoek van de Duitse marine naar haar defensie-attache in Den Haag, in dit geval de heer P. Hammer. Deze stelt een aantal steden voor. waarbij vooral belangrijk is of er goede afmeermogelijkheden en ha venfaciliteiten voor de landingsvaar tuigen zijn Hammer had zijn oog laten vallen op Middelburg. De zeventien boten kwamen zaterdag al aan in Vlissingen, maar dat gebeur de informeel Maandag werden de manschappen in Middelburg officieel welkom geheten door burgemeester drs P Wolters Niet alle 310, maar een delegatie van het marinepersoneel werd op het stadhuis ontvangen Een uur later werd het gezelschap welkom geheten door de commandant van het Provinciaal Militair Commando, lui tenant-kolonel C. van der Vliet. Daar na gingen de marinemensen naar Vlis singen waar hen een ontvangst te wachten stond door kolonel F. de Boer. commandant Maritieme Midde len Schelde. Tijdens een maandagmiddag gehou den persconferentie vertelde com mandant Karich dat het belangri jkste element van het bezoek het onderhou den van vriendschapsbanden is en dat niet zo zeer 'de marine' op de eerste plaats stond. Karich: „De man schappen staan om zes uur op Na het ontbijt maken ze de boten schoon en daarna kunnen ze de stad in. Afwisse lend houden er een paar op iedere boot de wacht. We hebben nu al gemerkt dat onze mensen heel harte lijk worden ontvangen en snel vriend schap sluiten met de Middelburgers. Dat was trouwens in Vlissingen ook zo. De zeventien landingsvaartuigen in Middelburg zijn dinsdag tot en met donderdag van twee tot vier uur te bezichtigen- door het publiek. Vrij dagmorgen om tien uur vertrekken ze weer richting Duitsland waar ze op 13 juni in de thuishaven Kiel hopen aan te komen. GOES De Goesenaar J. D. M. R, uit de De Grootstraat heeft het afgelopen weekeinde bij de Goese gemeentepo litie aangifte gedaan van vergiftiging van zijn twee katten. De dieren zou den door parathion om het leven zijn gebracht. Ook de hond van R. ver keerde het afgelopen weekeinde in zorgwekkende toestand omdat hij waarschijnlijk eveneens van het gif had gegeten. Volgens R. zouden er al meer huisdieren in de omgeving van de De Grootstraat zijn vergiftigd. Bij de politie zijn echter nog geen officië le aangiften daarvan binnengeko men. Auto 'bewerkt' met verfafbijtmiddel OOSTBURG Onbekenden hebben de personenauto van A. P B. uit Oostburg beschadigd toen deze stond geparkeerd aan de Sint Bavogang te Oostburg. Op de motorkap werd een verfafbijtmiddel gegoten Er werd een bumper vernield. De schade bedraagt ongevee,; ƒ750,- (Van onze Haagse redacteurj !N HAAG De kleuren zwart en grijs misstaan in Zierikzee. Dat althans is conclusie die b en w van de gemeente hebben getrokken, toen zij tdeklen dat J. de Vos zijn pand aan de Hoofdpoortstraat in die kleuren had verfd. Even later vond De Vos een gemeentelijk bevel in z'n brievenbus •t de aanschrijving de oude kleuren weer lot uiting te laten komen. De Vos ligerde, stapte naar de Raad van State maar ving ook daar uiteindelijk bot, ngezien hij te laat had geprotesteerd. Zierkizeëenaar zelf staat op het standpunt dat zwart en grijs alleszins ceptabel zijn Zwart, zegt hij, is direct afgeleid van Zierkizee's eigen kleuren -rood en zwart- en grijs komt weer uit zwart voort Bovendien leek z'n pand hem op deze wijze beter beschermd tegen graffiti-artiesten. De Raad van State is niet aan de kleuren-beoordeling toegekomen Vast staat immers, aldus de Raad, dat De Vos zijn bezwaren niet binnen de gestelde termijnen heeft kenbaar gemaakt, althans op schrift Hij heeft wel een gesprek met de burgemeester gehad, maar dat telt in dit verband niet Volgens de Raad heeft De Vos ook niet duidelijk kunnen maken dat de burgemeester hem beloofd zou hebben om de aanschrijving in heroverweging te nemen Dat alles brengt de Raad tot de conclusie dat de gemeente gerechtigd is om tegen De Vos en zijn zwart en grijs op te treden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9