PTT maakte door stijging tarieven winst op post aubmsL Nederlanders vluchten naar zon Stichting 'besluithuis' vrijwillige euthanasie Bouw achteruit op alle fronten Spanje kiest F-18a Hornet Ui POSTGIRO VORIG JAAR DIEP IN RODE CIJFERS Directeur huis van bewaring uit functie gezet PTT levert treintelefoon Russische nieuwslezer overgeplaatst Vrijspraak voor eigenaar van hennepheg Bouwbond CNV wil vut bij 60 VERZEKERAAR VERLIEST OP SLECHTWEER-POLIS' 1INSDAG 31 MEI 1983 PZC/binnen-buitenland )EN HAAG (ANP) De economische situatie in de bouwnijverheid is in 1982 jp alle fronten verder verslechterd. Zowel de produktie van woningen, gebouwen, wegen.en kunstwerken als het aantal afgegeven bouwvergunnin- verminderde. Ook de werkgelegenheid werd krapper. )it blijkt uit het maandag gepubliceerde en vorige week aan de Tweede Camer aangeboden kwartaalbericht over de bouwnijverheid van het ministe- ie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer Vergeleken met 1981 is de produktiewaarde van de sector burgerlijke en itiliteitsbouw vorig jaar met een half miljard gulden gedaald In vergelijking net 1978 met 4.3 miljard gulden. De waarde verbonden aan de nffrotw™ bouwvergunningen zakte m 1982 met 2.8 miljard gulden Vergeleken met 1978 bedroeg de daling 5.9 miljard Het ministerie stelt in zijn overzicht vast dat het aandeel van het bedrijfsleven en particulieren als opdrachtgevers in de bouw sterk afneemt. Tussen 1978 en het begin van dit jaar is hun aandeel met bijna veertig procent teruggelopen. De werkloosheid in de bouw stijgt nog steeds, zij het minder snel dan in het verleden. Dat komt vooral doordat de produktiviteil per werknemer stijgt, mede als gevolg van de concurrentie. Steeds meer werknemers, zo consta teert het bericht verder, worden slechts voor één bouwproject aangenomen. DEN HAAG (GPD) De PTT heeft in 1982 voor het eerst sinds jaren weer winst gemaakt met ie post. Er werd een winst geboekt van 23 miljoen gulden. De postgiro daarentegen dook diep n de rode cijfers. Het verlies bedroeg 113 miljoen gulden. De totale winst van de PTT (zonder ie Rijkspostspaarbank) was in 1982 234 miljoen gulden, tegen negen miljoen minder dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit het maandagmorgen gepubliceerde jaarverslag over 1982. )e PTT had over het algemeen een ginnen 260 jongeren aan de opleiding. 'rij gunstig jaar. In de meeste secto- Een gedeelte van hen kan bij de PTT ren werd enige groei gerealiseerd. Wel in dienst komen. Hoewel dat niet uit liep de werkgelegenheid bij het de exploitatiecijfers van de PTT- itaatsbedrijf terug met ongeveer één diensten blijkt, komt de netto- irocent. De verwachting is dat tot afdracht van de PTT aan het. rijk uit 1990 verder zal moeten worden inge- op een ruim een miljard gulden (1062 trompen. Gedacht wordt vooral aan mini. ruim 250 miljoen meer dan het rervroegde afvloeiing van personeel voorgaande jaar sonder dat er sprake is van gedwon- De winst van de Post is vooral te 'en ontslagen. Verder wordt gedacht danken aan de vorig jaar doorgevoer- lan de invoering van een 36-urige de tariefsverhoging. In 1981 werd nog werkweek voor nieuwkomers, zonder een verlies geboekt van 61 miljoen le mogelijkheid van een 40-urige gulden. De uitkomsten van Telecom- werkweek. Ook het salaris zal geba- municatie en de Rijkspostspaarbank seerd zijn op de kortere werkweek. )e PTT wil in dit verband een eigen echnische opleiding van één a twee voor schoolverlaters van hoofdza kelijk lagere technische scholen als experiment opzetten. Deze herfst be waren ook positief Telecommunica tie boekte een winst van 327 miljoen gulden (in 1981 nog 304 miljoen gul den) en de Rijkspostspaarbank verbe terde het bedrijfsresultaat ten opzich te van 1981 met 78 miljoen gulden tot 315 miljoen gulden. Hoewel de vraag naar nieuwe te lefoonaansluitingen in 1982 toch nog toenam, liep het totaal aantal aanslui tingen terug. De PTT verwacht dat de groei de komende jaren verder zal afnemen, omdat bijna 91 procent van de woonhuizen reeds op het telefoon net is aangesloten. Het gemiddeld aantal gesprekken per telefoonanslui- ting daalde. Het bedrijfsresultaat van de PTT- diensten zal naar verwachting in 1983 oplopen tot 374 miljoen gulden, 140 miljoen meer dan in 1982. De rente op de reserves zal daarentegen fors verminderen, van 786 miljoen in 1982 tot 601 miljoen in 1983. Het totale resultaat zal derhalve in 1983 iets afnemen, van 1020 miljoen in 1982 tot 975 miljoen in 1983. De bijdrage aan de schatkist zal dan ook lager uitvallen, zo zei directeur- generaal P. H. Leenman maandag. /an der Lubbe Het Westduitse hooggerechtshof in Karlsruhe heeft maandag besloten het proces tegen de Nederlander Marinus van der Lub- 3e, die in 1933 terecht werd gesteld op beschuldiging van het in brand ste- ten van het Duitse parlementsge bouw. niet te heropenen Het hof zette UTRECHT <GPD) De over vliegers, taxi- bus- Nederlandse Spoorwe- en trambestuurders al gen hebben bij de PTT jaren lang de beschik- een bestelling geplaatsl king hebben De hoge voor Telerail, een sys teem van communicatie tussen de machinist en de verkeersleiding van hiermee definitief een streep onder Mel c'e opdracht is deze zaak. die zich al jarenlang via verschillende juridische instanties voortsleepte bedrag gemoeid van „enkele tientallen mil joenen guldens", aldus een woordvoerder kosten hebben achter eenvolgende ministers tot dusver ervan weer houden NS toestemming voor deze investering te geven. Overigens wordt Telerail met door NS ge kocht. maar gehuurd. LONDEN/MOSKOU (AP) De Russi sche nieuwslezer Vladimir Dantsjev, die vorige week in enkele Engelstali ge nieuwsuitzendingen van radio- Moskou van het officiéle Sowjet- standpunl afwijkende commentaren op de kwestic-Afghanistan voorlas, is overgeplaatst naar Tasjkent, de hoofdstad van de Sowjel-republiek Oezbekistan. Vorige week maandag zei Dantsjev in drie opeenvolgende nieuwsuitzendin gen dat de Sowjet-troepen in Afgha nistan 'bezetters' en 'agressoren' zijn. Volgens de BBC is uit oude bandop namen van nieuwsuitzendingen van radio-Moskou gebleken dat Dantsjev ook op 20 mei een geheel 'eigen' commentaar heeft voorgelezen. Dantsjev beschuldigde de Sowjet- Unie toen van oneerlijkheid inzake de jongste Russische ontwapeningsvoor stellen „De Sowjet-Unie heeft nog maals duidelijk gemaakt niet bereid te zijn te werken aan constructieve beslissingen over de vermindering van de kernbewapening in Europa De Sowjet-Unie wil meer raketten en kernkoppen dan de NAVO", aldus Dantsjev op 20 mei. Politburolid Pelsje overleden MOSKOU (AFP/RTR) Het oudste lid van het Russische Politburo, Ar- wid Pelsje, is op 84-jarige leeftijd overleden. Niet bekend is waaraan hij is overle den. Pelsje is afkomstig uit Litouwen en heeft jaren aan het hoofd gestaan van de controle commissie van de partij. De laatste keer dat hij in het openbaar verscheen was bij festivitei ten ter herdenking van de geboorte dag van Lenin op 22 april Pelsje werd in 1899 geboren als boe renzoon in Letland. Op 15-jarige leef tijd werkte hij in een fabriek in Riga Een jaar later sloot hij zich aan bij de bolsjewiskische vleugel van de Russi sche sociaaldemocratische arbeiders partij en speelde een actieve rol in de oktoberrevolutie in 1917 In de eerste stormachtige maanden van het bols jewiskische bewind organiseerde hij vakbondsgroepen. De tengere grijsaard met de gebogen rug was de enige onder de Sowjet- leiders die Lenin heeft gekend en de enige boven de 80 jaar. Waar het bij NS om gaat is dat alle cabines van Telerail is een zelfde treinstellen en locomo- communicalie als u lieven van zend- en onl- GRONINGEN (GPD) De directeur van het huis van bewaring in Gronin gen, drs. H. Nieboer, is van zijn functie ontheven. Hij is daarop met ziekteverlof gegaan. Een woordvoer der van het ministerie van justitie vangapparatuur wor- heeft maandagochtend gezegd dat den voorzien. Bij rond het departement zich genoodzaakt 820 treinstellen en elek- zag tot deze uitzonderlijke maatre- trische locomotieven gcl. omdat er herhaaldelijk publieke- zijn dat er telkens twee. njk geuite kritiek op het functione- bij 245 dieseUokgmolie- ren vaI1 drs. Nieboer is geweest. ven een installatie Het Nieboer was directeur tpii tijde van de totale aantal per cabine twee opstanden m het Groninger huis komt daarmee op een v-an bewaring in 1971 en 1974. kleine 1900 ook na de heropening van de gevan- Met behulp van Telerail genis. sinds 1982. is de uit zijn functie kunnen machinisten en gezette directeur zeer bekritiseerd verkeersleidingen el- door gevangenen en hun belangenor- kaar op elk moment op ganisaties. Hij zou de regels zeer for- de hoogte brengen van meel hanteren De directeur kwam verstoringen van de negatief in het nieuws nadat hij corps- treindienst. studenten toegang had verschaft tot een cel. om er een etentje te geven. De Spaanse koning Juan Carlos en koningin Sofia, geflankeerd door hun zoon kroonprins Felipe (links) keken gisteren naar het jaarlijkse défilé van de Spaanse strijdkrachten in Burgos. Rechts op de foto staal premier Felipe Gonzalez, die gisteren ook bekend maakte dal Spanje 72 F-18a Hornets gaat kopen. MADRID (UPI AFP'DPA) Spanje zal voor moderni- Frankrijk en West-Duitsland, die hoopten dat de sering van zijn luchtmacht 72 Amerikaanse jachtbom- Spanjaarden voor de door deze landen gezamenlijk menwerpers van het type F-18a 'Hornet' kopen. Daar- ontworpen Tornado' zouden kiezen, mee is een bedrag van circa 2,64 miljard dollar De door McDonnell-Douglas vervaardigde F-18a moet (ongeveer 7,4 miljard gulden) gemoeid. Dit besluit is een bittere teleurstelling voor Engeland. veertig Phantom F-4c, 56 F5 en 24 Mirage III-e gevechtsvliegtuigen vervangen, die in de jaren zeven tig zijn aangeschaft. LONDEN Kruier Jopseph Muino rijdt deze werkster heel voorzichtig over het perron van het Londense Paddington Station naar de trein die richting Bath gaal. De vrouiv. een levensgroot beeld van kunststof, is gemaakt door de Engelse kunstenaar Graham Ibbeson en is de hoofdinzending voor de kunstmarkt tijdens het zogenaamde Bath Festival. Het beeld is lijdelijk geleend uit de Nicholas Treadwell Gallerry in Londen. UTRECHT (ANP) ..De kweek van hennep in Nederland is een bron van werkgelegenheid en kan een bijdrage leveren aan de ontcriminalisering van het hasjgebruik." De 28-jarige Utrechter Willem K maakte van zijn recht op het laatste woord gebruik voor deze constate ring toen hij maandag voor de Utrechtse politierechter moest ver schijnen. omdat hij vorig jaar twintig hennepplanten in zijn tuin had staan Niet om er hasjiesj van te maken, aldus K„ maar om te voorkomen dat voorbijgangers zijn huiskamer kon den binnenkijken. De Utrechter werd vrijgesproken. Niet omdat politierechter mr. H A. M Aaftink ervan overtuigd was dat de verdachte de hennepplanten niet had gezaaid om ze op te roken, maar omdat officier van justitie mr. D Bender geen bewijzen had voor zijn stelling dat in de planten van K. meer dan 30 gram hasjiesj had gezeten. Volgens de opiumwet is het in bezit hebben van hasj een misdrijf, als het meer is dan 30 gram. Mr. Bender voerde aan, dat de politic een schatting had gemaakt naar aan leiding van het totale gewicht van de planten, ongeveer 12 kilo, maar hij kon niet zeggen dat die schatting berustte op een degelijk onderzoek. De planten werden vorig jaar onmid dellijk verbrand. Rente stijgt nog AMSTERDAM (ANO De rente in ons land is ook maandag blijven stijgen. De banken verlaagden de afgifteprijzen van diverse waardepa pieren zoals bank-, pand- en spaar- brieven, waardoor de effectieve ren dementen stegen tot rond 9 pet. In sommige gevallen worden reeds ren dementen van 9,4 pet behaald, zo is gebleken uit mededelingen van fi nanciële instellingen. Postgiro-Rijkspostspaarbank ver hoogt morgen 1 juni. de hypotheek rente met 0,3 pet. Afhankelijk van de looptijden, al of geen gemeentegaran tie en soort hypotheek zullen de tarie ven per 1 juni üggen tussen 8,4 en 9.3 procent, aldus de bank LANDELIJK VER VOLG FRIES INITIA TIEF V1NKEGA (GPD) In Friesland is een nieuwe stichting opgericht die zich zelf doordat ze in pure eenzaamheid bezig wil houden met de oprichting van een „landelijk besluithuis" over beslissingen moeten nemen en die in euthanasie. Volgens de initiatiefneemster en voorzitster, mevrouw Klazien paniek uitvoeren Sybrandy-Alberda van het informatiecentrum van Vrijwillige Euthanasie, Volgens mevrouw Sybrandy-Alberda moet men het woord „huis" niet al te letterlijk opvatten, maar gaat het meer zou al voordat de mensen in een echte de mogelijkheid van patiënten een besluit over vrijwillige euthanasie te noodsituatie zitten gepraat kunnen worden. Zij ziet in dit verband een uitbreiding van het werk van de moet men trachten deze problemen kruisverenigingen. op te lossen in de eigen omgeving van de patiënt, het liefst thuis. Omdat dit voor een deel van de patiënten die aan het eind van hun leven zijn, niet meer kan. zouden er voor hen in bejaarden tehuizen. ziekenhuizen en verpleegte huizen. speciale ruimten moeten wor den gecreeerd waar patiënten zelf kunnen beslissen over het al of niet verder gaan op het punt dat ze Zieh en zelf gesteld hebben En waar ze even- de tueel op die beslissing kunnen terug- kunnen nemen. „De stichting". zegt mevrouw Sybran dy-Alberda. „is de neerslag van tien jaar vragen op dit gebied". Nu de wettelijke regeüng almaar uitblijft UTRECHT (ANP) De Houl- Bouwbond CNV wil dat er in nieuwe tweejarige bouw-cao een een- komen malige vut-regeling voor 60-jarigen Een belangrijk bestanddeel ciaarDij is komt. het gesprek met de patiënt. Juist door Dit moet volgens de bond 1200 tot de onbespreekbaarheid van de doods- 1400 banen in de bouw kunnen ople- wens gebeurt het volgens haar veel te veren. Ook moet het vakantiegeld in vaak dat patiènten in paniek „uit- de bouw beter worden afgestemd stappen Ze slaan de hand aan zich- ADVERTENTIE) £X7MSWr441G£/WS£>// Archieffoto uit 1971 van Arwid Pelsje. DEN HAAG (ANP) Hel aantal verko pen van vakantiereizen naar 'de zon' is in mei bij de verscheidene reisbu reaus licht tot sterk gestegen. Uit een kleine steekproef onder reisbureaus blijkt, dat als de verkopen zo door gaan, de onlangs gedane voorspelling dat Nederlanders hun vakantie voor namelijk in eigen land zullen door brengen, niet meer klopt. De reisorganisaties van de ANWB constateerde in mei een lichte stijging van de verkopen vergeleken met de zelfde periode van het vorig jaar Het totale aantal verkopen - over de perio de november tot en met mei - loopt echter nog achter op dezelfde periode van een jaar geleden, aldus de ANWB. Arke-reizen noteerde over de maand mei een aanzienlijke stijging van de verkopen van vakantiereizen naar het buitenland. Daar zitten echter ook nog al wat busreizen bij naai- vakan tiebestemmingen in Midden-Europa, wat volgens de woordvoerder van Arke te maken heeft met het geringe re vakantiebudget. In tegenstelling tot de reisbureaus. klaagt de verzekeringsagent van de zogenaamde 'slechtweer-polis' steen en been. Met ingang van 1 mei werd door de makelaars in assurantiën Lugt Sobbe en Co een vernieuwde regenverzekering voor vakantiegan gers in eigen land ingevoerd, die door de bar slechte meimaand sterk ver liesgevend is. De verzekering kost 32 gulden per zeven dagen. Als de week volledig verregent wordt een bedrag uitgekeerd van 250 gulden. Volgens directeur Van Ommen jr. wordt op het ogenblik bijna 40 procent van de polissen uitgekeerd. Sinds de intro ductie van de vernieuwde polis is er een stormloop op geweest, aldus Van Ommen. De nieuwe polis gaat uit van een puntensysteem, dat wordt opgesteld in samenwerking met de gegevens van de meetstations van het KNMI, Het oude systeem ging uit van de totale hoeveelheid regen die er in de verzekerde periode viel Een belang rijk nadeel van het oude systeem was dat die hoeveelheid in een donderbui bereikt kon worden terwijl het de rest van de week stralend weer kon zijn. Bovendien viel de oude polis gezien de economische omstandigheden voor de vakantieganger wat aan de dure kant uit. Het nieuwe systeem werkt overigens perfect, aldus Van Ommen. Alleen als je tegen een dergelijke 'waanzinnig natte maand' aanloopt heb je behoor lijk pech. Aan het eind van het sei zoen zal bekeken worden of de voor waarden van de nieuwe polis veran derd zullen moeten worden vanwege een veranderd weersheeld. Dit sei zoen blijft de polis echter onverkort gehandhaafd, zo zei Van Ommen. Fundamentele bezinning volksgezondheid nodig DEN HAAG (ANPl Voorzitter J. P. M. Hendriks van de Natio nale Raad voor de Volksgezond heid heeft maandag, tijdens een buitengewone vergadering van die raad in aanwezigheid van staatssecretaris Van der Reij- den, felle kritiek geuit op het bezuinigingsbeleid van de rege ring in de gezondheidszorg. „Regering en parlement moeten haast maken met een fundamen tele bezinning. Meer dan zich te begeven in het ad hoe beleid van op zichzelf marginale maatrege len, die bovendien slechts in een uiterst beperkte opbrengst re sulteren." aldus oud staatssecretaris Hendnks. De pil Als voorbeeld van volgens hem weinig zinnige maatregelen noemde hij de bijbetaling op medicijnen en het voornemen van de ziekenfondsraad de pil uit het ziekenfondspakket te ha len. „Zulke gebeurtenissen moe ten wij niet meer meemaken." aldus Hendriks, „de bevolking begrijpt het niet, het 'veld' van de gezondheidszorg wacht ge spannen af wat er nu weer gaat gebeuren en een algemeen ge voel van bedreiging is het resul taat." zo betoogde de voorzitter van de nationale raad. Hendriks verzette zich sterk te gen de mogelijkheid dat de ge zondheidszorg binnenkort op nieuw geconfronteerd zal wor den met bezuinigingen, terwijl sinds het aantreden van de rege- nng-Lubbers al ombuigingen van rond de 4 miljard in deze sector zijn aangekondigd „Na wat we al over ons heen hebben zien komen denk ik dat de rek eruit is. Het is een volstrekte illusie dat men door kan gaan met gelden aan de gezondheids zorg te onttrekken Dit zou tol amputaties lelden zo stelde hij. Andere landen zijn bovendien wel in staat geweest de uitga ven voor gezondheidszorg te stabiliseren, terwijl dit in Ne derland nog niet is gelukt. Daar bij komt dat de gezondheidstoe stand van de Nederlanders niet beier is dan die van de burgers in de ons omringende landen. „Bezuinigingen zijn dus moge lijk zonder de kwaliteit van de zorg aan te tasten," zo conclu deert Hendriks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5