CDA-dissidenten wijzen op verkiezingsprogram PZCfi Kamer achter invoering van persoonsnummer belastingen Israël duldt geen Syrische inmenging Ruding wil miljard van departementen 1,; i i u*1 NETTO HUREN MEER OMHOOG FABER EN BUIKEMA: LAAT GEWETEN VRIJ het weer Carrington als opvolger van Luns genoemd *:z Fj GROTE FRACTIES WILLEN SPECIALE WET Polak commandeur Pleidooi voor cassatiezaak Albert T. DINSDAG 31 MEI 1983 PZC/binnen-buitenland DEN HAAG (ANP) De CDA-kamerleden Buikema en Faber hebben maandag stelling genomen tegen de van de CDA-fractie gewenste eenheid bij hun politieke stellingname in de tweede kamer. In een brief aan partijvoorzitter Bukman en fractievoorzitter De Vries vragen zij om een uitspraak over het principe dat in het geding was toen zij stemden voor een motie van de oppositie om een extra korting op minimumlonen en sociale uitkeringen achterwege te laten. Die motie werd onlangs verworpen, maar Buikema, Faber, Scholten en Dijkman van de CDA-fractie stemden voor. Buikema, als eerste ondertekenaar niet unaniem pro of contra hoeft te scherp gekeerd tegen de plannen stemmen Buikema en Faber gaan er wel vanuit dat Bukman en De Vries zullen in gaan op hun standpunt dat stemmen voor de motie Den Uyl 'zeker niet in strijd was met het CDA- verkiezingsprogram,. In de brief wan Buikema en Faber deze visie niet wordt verwezen naar het gesprek dat nam. CDA-kamerlid Dijkman gisteren heeft gevoerd met zijn fretievoorzit- ter. Dijkman werd onlangs onttroond als fractiewoordvoerder voor volks huisvesting bij het debat :an de brief, Sietze Faber, melden dat zij met overtuiging voor die motie Den Uyl hebben gestemd. Het gaat niet uitsluitend om die motie maar om het beginsel dat de CDA-fractie Unifil-militair Fidji-Eilanden doodgeschoten CD A-staatssecretaris Brokx Op de CDA-partijraad van dit week einde werd Dijkman door partijvoor zitter Bukman als 'zwarte schaap' in het verdomhoekje gezet Ex-ARP- voorzitter Han de Boer zette zich er met succes voor in dat de partijraad meerderheid over- ken over de plaatsing van de nieuwe kernwapens voor de middellange af stand in Nederland. Dijkman is van zins aan te tonen dat de kritiek op zijn afwijkende. linkse stellingname 'symptomatisch' is voor de fractie De ex-loyalist hoopt op een 'mobilisatie' van CDA-leden die dat standpunt delen. De CDA-fractie zal op zijn vroegst vandaag, maar waarschijnlijk pas morgenavond, naar aanleiding van het verslag van het gesprek van De Vries met Stef Dijkman, de balans opmaken. Op vragen naar de aard en toonzetting van het gesprek wilde Dijkman nog niet ingaan. TEL AVIV (UPI) Een van de Fidji- voorjaarsnota wegens zijn van de frac- eilanden afkomstige militair in Uni- tiemeerderheid afwijkende opinie. Hij fll heeft maandag in Zuid-Libanon de had zich voorafgaande aan het debat dood gevonden. Volgens een woord- voerder van de Verenigde Naties werd de man doodgeschoten tijdens een woordenwisseling van Unifel en leden van de militie van de door Israel gesteunde majoor Saad Had- dad. Dijkman toonde zich na afloop van het gesprek verbitterd over het feit dat nu pas enkele fractiegenoten zich verzetten tegen de gewenste fractie discipline. Hij beschouwt zich als een ling. die, op het 'schavot' geplaatst, niet bereid is zijn plaats in te mimen voordat de kamer zich moet uitspre- Zonnige perioden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Deltagebied De weersverbelering die zondag inzet te hield tot gisteren stand. Het bleef droog en het kwik kwam eindelijk eens op een aanvaardbaar niveau voor de tijd van het jaar. In Zierikzee werd gisterenmiddag 17 graden geno teerd. Vandaag loopt deze weersver- betering bij ons in de regio een klem deukje op. Maar echt slecht wordt het nu ook weer niet. Een nieuw regen- front bereikte gisterenmiddag de in gang van het Kanaal en trekt mei zuidwestelijke bovenslronung naar toe. Tegelijkertijd neemt echter de activiteit behoorlijk af. Vandaag zal de meeste regen dan ook in Engeland vallen en onze provincie blijft waar schijnlijk op de grens van hel slechte re weer. vanmorgen is het nog be wolkt maar vanmiddag laat de zon zich bij tijd en wijle zien De atmosfeer wordt wel wat stabieler zodat vooral vanmiddag en ook vanavond de kans op een regenbui reeel is. De zuidelijke wind voert tamelijk warme lucht aan waarin hel kwik als het even mee zit gemakkelijk 18 graden bereikt. Vooruitzichten voor woensdag, zonni ge perioden en waarschijnlijk geen neerslag van betekenis De wind draait naar het zuidwesten en wordt matig. Mogelijk is het hierdoor 1 of 2 graden koeler. Nautisch bericht Wind: zuidoostelijk, later op de dag imeer zuid, 3 Beaufort tol later soms 4, zicht: eerst nog slecht en in het oosten van de regio dunne ochtendmist, later meest matig, temperatuur kustwater: 12 graden, afwijking waterstanden geen afwijking van betekenis: maxi male golfhoogte monding Scheldes tijdens hoog water minder dan een halve meter zeegang. ZON EN MAAN 1 juni Zon op 05.26 onder 21.49 Maan op 01.55 onder 10.10 (Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG Alleen al op de uitgaven van de departementen wil minister Ruding (financiën) volgend jaar ongeveer een miljard gulden bezuinigen. Dat moet een deel van het verwachte tekort van elf miljard dekken. Een veelvoud zal uit maatregelen in de sociale zekerheid, de lonen en de volksgezondheid komen. Bij een bespreking in het kabinet van zijn eerste voorstellen om aan het bedrag van een miljard te komen, heeft Ruding op twee terreinen bot gevangen. Zijn voorgenomen aanslagen op de budgetten van defensie en ontwikkelingssamenwerking zijn geheel of gedeeltelijk afgewezen. Ruding had 125 miljoen op defensie en 150 miljoen op ontwikkelingssamenwerking willen besparen Volgens het regeerakkoord moeten zowel de krijgsmacht als de hulp aan arme landen echter worden ontzien bij bezuinigingsoperaties Voor defensie is zelfs een jaarlijkse groei van de uitgaven met twee procent afgesproken. De voorstellen van Ruding kwamen neer op een halvering daarvan, maar de ministerraad vond dat te ver gaan. Politie Bij de huidige financiële problemen kunnen de afspraken van het regeerak koord over het ontzien van bepaalde sectoren volgens Ruding niet zonder meer worden gehonoreerd. Daarom heeft hij voorgesteld om volgend jaar ook op de uitgaven voor de politie te bezuinigingen, wat volgens het regeerakkoord met kan. Hierover moet het kabinet nog spreken. Voor de overige departementen heeft Ruding een reeks van mogelijke bezuinigingen opgesomd. Sommige daarvan zijn al genoemd door de twee werkgroepen die hel regeerakkoord hebben voorbereid. Dal geldt onder meer voor zijn voorstel om schoolgeld te heffen voor leerplichtigen in het voortgezet onderwijs. Minister Deelman (onderwijs) heeft zich hiertegen steeds verzet. BRUSSEL (RTR) Naar wordt ver wacht zal Joseph Luns eind dit jaar vertrekken als secretaris-generaal van de NAVO. Hij zal dan waar schijnlijk worden opgevolgd door de vroegere Britse minister van buiten landse zaken Lord Carrington. Dit is maandag vernomen uit NAVO- bronnen. Luns, die in augustus 72 wordt, heeft al eerder erop gezinspeeld van plan te zijn op te stappen maar tot nu toe houdt hij het tijdstip van zijn vertrek geheim. Hij bekleedt zijn huidige functie sinds 1971. Van 1956 tot 1971 was hij in verschillende Nederlandse regeringen minister van buitenlandse zaken. - - i- t ft - HEERWAARDEN ANP De camping van Heenoaarden stond gisteren onder water Het echtpaar Wijdegangs ging door hel water even kijken of alles goed ging bij de caravan van de buren. De stand van de Rijn zal vandaag haar hoogste peil bereiken ARNHEM (ANP) Het water in de Rijn is maandag avond bij Lobith gestegen tot 15,77 meter, ruim drie centimeter hoger dan het record van de vorige hoogwaterperiode, dal half april werd bereikt. Volgens rijkswaterstaat is het voor het eerst sinds jaren, dat het rivierwater een dergelijke hoogte bereikt. De verwachting is dat het water bij Lobith ten gevolge van recente ernstige regenval nog tot ongeveer 15,80 meter zal stijgen en dan vnj snel weer zal dalen. De hoge waterstand veroorzaakt volgens woordvoer ders van rijkswaterstaat en de rijkspolitie in het district Nijmegen geen grote problemen. Op verschil lende plaatsen zijn de rivierdijken inmiddels versterkt. Het water steeg maandagavond nog met ongeveer een centimeter per uur. Volgens rijkswaterstaat zal de daling van het rivierwater vandaag vrijwel zeker intreden. Hogere waterstanden blijven volgens hem. vooral gezien het rustige weertype en de verminderde regenval, uit. Tot nog toe zijn in het Westduitse Rijngebied zeven mensen omgekomen als gevolg van de extreem hoge waterstand, de overstromingen en aardverschuivin gen. Dit heeft de politie in Keulen bekendgemaakt Maandagochtend bereikte de rivier in de Domstad haar hoogste stand in 35 jaar en een dorpje aan de Moezel werd door een aardverschuiving getroffen. i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Fraude met belastingen danwel uitkeringen of sociale premies, moet worden bestreden. Daarover is de Tweede Kamer het van links tot rechts eens, zo bleek maandag tijdens een uitgebreide commissievergadering over de nota's fraudebestrijding en een oneigenlijk gebruik en misbruik Hoog water Dinsdag 31 m< Vlisstngen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 1 juni Bruinisse Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Vlisslngen uur cm 5 32 202 6.01 226 7 08 155 6.49 238 7.17 182 7 17 216 741 185 0820 175 06 42 210 07 43 147 07 29 224 07.55 173 07 56 206 06 14 187 17.52 186 18.17 210 18 45 134 18 57 221 19 32 159 19.31 190 2001 161 20 37 151 1859 195 1929 126 19.37 207 20.11 149 20,11 178 18.35 170 De nieuwe commandeur in de orde van Oranje Nassau, scheidend burgemeester van Amsterdam. Polak imt. temidden van zijn voorganger als burgervader van de hoofdstad, Samkaldeti tl), en zijn opvolger. Van Thijn tri. AMSTERDAM (GPD) „Ik heb zes jaar mijn best gedaan, dat is waar. en voor de rest weet ik beter dan wie ook wat niet zo best is gegaan". Met die nuchtere woorden reageerde de scheidende burgemeester van Amsterdam Wim Polak op de hulde die hem maandag tijdens een plechtige raadszitting werd gebracht. Bij dit afscheid is de burgemeester benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Boven dien ontving hij de gouden 'ereme daille van de stad Amsterdam waarin de volgende tekst is gegra veerd Aan Wim Polak 1977-1983 Amsterdammer onder de Amster dammers". In zijn afscheidstoespraak zei de burgemeester dat de mogelijkhe den en middelen van hel Amster damse gemeentebestuur te beperkt zijn. Hij verweet de rijksoverheid opnieuw dat het behoud van de steden niet systematisch en iu.mo menteel tot hoofdpunt van het re geringsbeleid wordt gemaakt. Het feit dat op dit moment zonder enig voorafgaand onderzoek de bijstand van de Koninklijke Marechaussee voor het gewone politiewerk wordt verminderd, noemde hij „eenvou dig verbijsterend" „Er is mij in de publieke opinie wel eens slapheid of aarzeling verweten waar in feite een tekort aan be schikbare politionele en justitione le middelen bepalend was voor wat wij al dan niet konden doen aldus Polak. Weinig meningsverschil kwam maan dag ook naar voren over voorstellen als het in de strafwet opnemen van een omschrijving van het begrip frau de. het automatisch opheffen van lege Oud-SS'er Barth beschrijft moordpartij OOST-BKRLIJN (RTR/AFP) De voormalige SS-officicr Heinz Barth heeft maandag voor een rechtbank in Oost-Berlijn nadere bijzonderheden gegeven over de moord op de 642 inwoners van het Franse dorp Ora- dour-sur-Glane in juni 1944. Verleden week bad hij al bekend dat hij aan de moordpartij had deelgenomen. De nu 62-jarige Barth vertelde maan dag hoe een eenheid onder zijn leiding 20 dorpelingen had doodgeschoten. Zijn peloton omsingelde het dorp. doorzocht huizen en dreef 20 mannen uit het dorp een garage in. Daar schoten zij hen dood. Barth vertelde dat ook hij met een automatisch pistool geschoten had Barth verklaarde voor de rechter dat de compagnie, waarvan hij deel uit maakte. op 10 juni 1944 opdracht had gekregen alle inwoners van het dorp te vermoorden en het dorp plat te branden. Barth woont sinds 1946 in de DDR. Hij werd in 1981 gearresteerd. Naast medeplichtigheid aan de massa moord in Oradour is hem ook mede plichtigheid aan de moord op 92 Tsje- choslowaken in 1942 ten laste gelegd. Een rechtbank in Bordeaux veroor deelde de voormalige SS-er in 1953 bij verstek ter dood wegens zijn aandeel in de massamoord in het Franse dorp. en niet-actieve BV's en het strafbaar stellen van zwart werken door uitke ringstrekkers Tijdens de vergadering bleek dat de meerderheid van de Tweede Kamer zo snel mogelijk invoering van een persoonsnummer voor de belastin gen en de sociale verzekeringen wil. Doel daarvan is de bestrijding van fraude en oneigenlijk gebruik mak kelijker te maken. Van de grote frac ties toonde alleen het CDA zich hui verig voor zo'n sociaal-fiscaal (SOF1- PvdA, VVD en D'66 dron- i deze maatschappelijke regelingen, kabinet zou dat zeker uitstel beteke nen. De grote fracties vinden dat voor het SOFI-nummer een speciale wet moet komen, waarin ook de privacy bescherming moet worden geregeld. Het kabinet vindt een speciale wet echter niet zo nodig. Staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) kondigde in het verdere verloop van de vergadering aan dat het num mer ook zal voorkomen op een sociale verzekenngskaart, die elke werkne mer zal ontvangen. Daarmee kan wor- De Graaf gaf overigens toe dat het 'echte' zwarte circuit met dit nieuwe systeem niet ontdekt wordt Volgens De Graaf zijn er voldoende mogelijk heden om te verhinderen dat de over heid misbruik maakt van de registra- tiekaart. De sociale verzekeringskaart behoeft volgens de staatssecretaris slechts naam. geboorteplaats en da tum en sociaal nummer van de be: trokken werknemer te bevatten. Aan de hand van deze gegevens valt vol gens hem gemakkelijk na te gaan of de betrokkene meerdere uitkeringen Gntvangt. of dat hij illegaal werkt gen op een zo snel mogelijke den nagegaan of de werkgever de oering. Het kabinet wil het fiscaal per 1 januari 1986 invoeren. Later kan dat lot een sociaal-fiscaal nummer worden uitgebreid. De Tweede Kamer pleitte voor gelijktij dige invoering, maar volgens het premies voor de betrokken werkne mer naar behoren heeft afgedragen. Tegelijkertijd denkt de De Graal aan de invoering van een aansprakelijk heid van de werknemer voor de beta ling van de premies ROTTERDAM (GPD) De nettohuren stijgen per 1 juli vijf tot twaalf procent. Dal is bere kend door het Bouw centrum in Rotterdam. De netto huurstijging is daarmee veel groter dan het ministerie van volkshuisvesting heelt aangenomen bij dc huurmaatregelen. Het ministerie vmdt het redelijk dat mensen met huursubsidie precies vijf procent meer zelf moe ten betalen omdat ook huurders zonder subsi die per 1 juli 5 procent huurstijging betalen. Volgens adjuct- directeur drs. F. H. J Nierstrasz van het Bouwcentrum, die zijn berekeningen publiceert in het maandblad Bouw, stijgen de netto-huren (dat zijn bruto-huren waarvan de huursubsi die is afgetrokken) om dat in de tabellen van de huursubsidie automa tisch wordt aangeno men dat de inkomens in 1983 met drie procent groeien. Volgens Nier strasz zal bij het meren deel van de huurders met lage inkomens ech ter geen sprake zijn van inkomensstijging. DEN HAAG (ANP) Het Nederlands Auschwitz Comité heeft maandagavond de officier van justitie in Maas tricht mr. J. Nabben per telegram verzocht alle mogelijk heden tot cassatie in de zaak tegen de 63-jarige voormali ge kampoudste Albert T. te onderzoeken. T. werd vorige week door de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Maastricht vrijgesproken van misdaden tegen de mensheid. Hij zou die hebben begaan in het werkkamp Kaufbeuren. dat ressorteerde onder Dachau. Ook het centraal orgaan voormalig verzet en slachtoffers (COVVSt. waarbij achttien organisaties zijn heeft maandagavond een telegram van gelijke strekking aan de officier gestuurd. Voorzitter J Teengs Gerritsen van de van de COVVS zei ervan overtuigd te zijn dat het proces eerlijk is geweest, maar dat de zaak 'niet sterk genoeg is behandeld'. Teengs Gerritsen kent T. persoon lijk uit de tijd dat beiden gevangen zaten in Natzweiler Hij heeft niet in Dachau gevangen gezeten T is volgens de COVVS-voorzitter direct na de bevrijding van Dachau door medegevangenen gevangen gezet Er waren genoeg bewijzen tegen hem. maar het was overal een chaos" Laag water uur cm uur cm Dinsdag 31 m Vlissingen 11.52 170 0.26 201 Temeuzen 12 24 181 0.57 213 Zierikzee 12.41 133 Hansweert 1245 201 Wemeldinge 1259 152 Kreekrak 1 03 223 13.15 175 Bruinisse 13.16 151 1 juni Bruinisse 01.33 190 13.59 146 13.01 170 Zierikzee 01 08 172 13.23 128 Hansweert 01.21 231 13 22 189 Wemeldinge 01.24 192 13 42 147 Kreckrak 01 39 221 1359 169 Vlissingen 1231 159 TEL AVIV i AFP/DPA/RTR/UPI) Is rael heeft Syrië maandag via vice- premier Simcha Ehrlich gewaar schuwd dat het niet zal dulden dat Syrië vanaf zijn gebied en dat in Libanon guerrillastrijders zal laten opereren tegen Israëlische troepen in Libanon. Langs deze weg zou Syrië, zo schreven Israëlische kranten te vrezen, Tel Aviv zijn verzet tegen het akkoord van Israël met Libanon over terug trekking van de vreemde troepen kunnen gaan inpeperen Syrië beschikt over de mogelijkheden om guerrillastrijders in te schakelen. Het heeft al sinds 1976 een leger in Libanon staan en heeft daardoor ster ke contacten niet alleen met Pale stijnse guerrillastrijders, maar ook met linksgeoriënteerde Libanezen. Is raël verdreef vorig jaar de PLO wel uit Beiroet, maar naar schatting hebben zich 8,000 guerrillastrijders van deze Palestijnse bevrijdingsorganisatie over het noorden en oosten van Liba non verspreid. Israël heeft steeds verklaard met in een uitputtingslag in Libanon verwik keld te willen raken. Minister van binnenlandse zaken Yitzhak Shamir verklaarde maandag in Brussel dat de 'Israëlische regering niet voor onbepaalde tijd gaal wach ten'. Tegeli,jk met de Israëlische waarschu wing aan Syrië kwam er maandag een aanwijzing dat Syrië onder voorwaar den bereid zou zijn zijn afwijzende houding tegenover het Israelisch- Libanese akkoord te herzien en ver klaarde anderzijds de Libanese pre mier Shafiq al-Wazzan in een inter view dat zijn regering Arabische hulp zal inroepen of een volksbevrijdings oorlog zal beginnen als Israel zich niet terugtrekt van Libanees grondgebied De radio van de Falangisten in Liba non meldde maandag dat PLO-leider Yasser Arafat bij de grens tussen Syrië en Libanon ternauwernood ontsnapt is aan de moordaanslag. Arafat zou op weg zijn geweest naar de Bekaa-vallei in Libanon. Een Pale stijnse functionaris heeft in een tele foongesprek met het Franse persbu reau AFP ontkend dat er een aanslag is gepleegd op Arafat. Directie K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel.(01100)16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Temeuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel.'(01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur- (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag T/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01184)63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-, losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3